OP ZUIDAFRIKAANSE KOORKONSERT KWB AALST MIJLBEEK: DISKUSSIEAVOND OMTRENT «INKOMENSHERVERDELING EN ARBEIDERSSOLIDARITEIT» Meh pikkels of ajontjes KNOEIERIJEN MET GROND? De Voorpost- 27-1-1978 -3 EN DOMEI hemmen vcrom ne kier nc nieve Prinsj. allei of dat 'n zudoncg nief es. 'n weit ek ni. mor "i es toch ncn anderen as den dienc va verleide joor. Oever de verkiezink zelf 'n zal ek mor niet zeggen, der zal hier in deis gazet wel eh kompleit verslag doroevcr stoon. En doboy. der was volk genoeg omdat allemaan da wel zelf zol gezing hemmen of toch hoeire zeggen van imand die 't gezing heid. En dorom zal ek allien mor zeggen dat aal de kandidotcn heer devoeiren gedoon hemmen, mor ja, 't er kaan mor iene winnen. En d'ander 'n moeten dorom heer korrozje ni lote zakken, want ge zie wel: Michel esnaaal vér zennen derde kier Prinsj. Wadani wildj zeggen dat "n domei Koyzer es. want wajjer hemmen al ïcnen en twie Koyzers vér ien stad da zol toch 'n betjen te veil zen! 't Moe gezeid werren da Michel, meh dat 'n al vroeger in de proyzen was, toch al mier da spel gewoein was. En dat 'n meh zennen nieven dans. de Poesjkapelle, direkt de zool mei hooi. awei. door mocje ni va verschieten. Want al joren en joren. zu lank as dat onze Karnaval bestoot. es de Karnaval van Olsjt iel ghiel spesjool geweist. let dat oygen es on Olsjt en in eh zeiker Karvallieken stoot er toch: dah kaan mor in Olsjt allien En dorom: volges moy heid imand die zoaken of persoeincn ooit- beldj die oygen zèn on Olsjt. toch veil mier kans as imand die algemien bleift. De Karnaval van Olsjt moet Olsjters bleiven en het es dad Olsjters karakter da 't meigelèk gemokt heid dat er hier naa van de joor vér den tfoytftegste kier ne stoet ooitgoot gelèk as 't erop 'n ander gienen 'nes. Aal de karnavalstoeten of karnaval- •vieringen woor dat er oever gesproeke werd, hemmen iet spes jool. In Dosjland azoei. in Nice anders en in Ameireka. woor da ze droy daogen dansen en meh heer gat drooin. weiral ne kier anders. En in Olsjt es dad op zen Olsjters. Nèm. En van die verkiezink maoke ze 'n repetiesjc vér die droy doagen die gon zelle kommen. En ze beginnen heer mor al 't antréneiren, en ze zingen en ze dansen en ze pakken 'n pintj. Zelfs al kost die pintj dor tèn derteg frang. En zelfs al es 't er op nen onverwacht kérten toyd gien bier ne mier in de zool. En zelfs al werd er dor gralèk geleird en gezaogd vér madoljen en plekkers en wa weit ek nog allemool, te koeipen. Allemool tot stein van de groepen en de groepkes die der tèn van ting neigen toch nog van den heren on instciken vér van onze stoet iet te maoken. Want meh azoei ne groep iet opbaan, dat ooitweirken, domei op 't stroot kommen, droy daoge lank of nog mier, da vraogt ni allien veil ieren weirk. Da vraogt oeik korrozje en moeneka. Want karnaval vieren meh 'n droeige keel dad es iet da na absoliet nie 'n goot hein. 'k Kaan der va meiklappen Allei. ge moedj ni voejer goon as de Veir- post zelf, die naa al vér 't derde joor meh Karnaval ne spesjolen nimmeroe ooitgeift. Wa peisde ni wa weirk en wa toyd dat da vraogt. Mor ja. zonder moeite 'n hejje niet zee. En aal die groepen en die groepkes en aal die verklidje in klikskes of meh tw ien of zelfs mor op heer intjen en pak na mor denne spesjolen nimmeroe van ons blad. dad allemool tegoor moe maoken dad dnze Zjibeleistoet iet werd woor da nog lank oever gesproeke werd. Alle betjen helpen zoy 't bogantjen en ze pisten in de zjie... 't Es mor 't hoepen da 't goe weir es, want door hangt alles van af. Allei. toch veil. want zelfs al zol 't regenen, 't es en 't bleift hè toch Karnaval in Olsjt. En 't er zal wel gezeid werren. 't es spoyteg hein van 't weir, mor wajjer 'n loten 't toch on ons hért ni kommen! Gelèk as die twie die verleide zoterdag 's meires nog op de mèrt liepen, goe gedoon ze kwampen van de Prinsjeverkie- zink En 'k hem meh lote woysmaoken dat er ienen oeik van door kwamp en hè was per otto. En hè schoet hem d' otlostrade op, mor lanst de verkierde kant. Ge kendj go peizen was 'n affére dat da was. Teigendrood royn op azoei 'n boon. De zwontjes hooin da zeikes gespannen en z'hooin dad agaa oevergetelefo- neird. En op nen ik en ne goy wird er oever de radejao afgeroepen dad allemaan op da stik tissen Olsjt en de zjie most oppassen, want dat er ne kaljen op 't verkierd royvak zat Dénnen tip hoeirt dad oeik in zenne radejao «Jaan watte, zeit 'n, ienen op 't verkierd royvak 't Mostiensj woor zèn 'k ben der hier ghielzeikes al droyhonderd teigegekommen... En as ge da nie 'n geloeifd zal ek probeiren van ajjer iet anders woys te maoken. En as ge meh teigekomt meh de karnavaldoa- gen, meigde meh ne kier trèkteiren. 'k zal der ni kood vér zèn. Mor ge moedj oppassen, want 't schantj dat er nog zèn die vazin zèh van heer te verklien in DOLF Ook bestaan er inkomensver schillen naargelang de socio- professionele kategorie waar toe men behoort, beheerders verdienen meer dan arbeiders De verschillende bronnen van inkomens werken deze onge lijkheid in de hand. Men kan immers stellen dat hoe hoger men opklimt op de sociale lad der. hoe minder dat het inko men de onmiddellijke vrucht is van de arbeid zelf. Men bekomt dan immers een gekumuleerd inkomen bestaande uit inko mens uit grondeigendom, kapi talen roerende goederen en ding staat evenwel vast: een Zuidafrikaan laat zich niet de zee indrijven!» Tot daar een Zuidafrikaan, die zich zeer ont goocheld toonde over de kam- pagne tegen zijn land. «Als je daar buiten kijkt wie daar alle maal betoogt, kan je zoiets toch niet ernstig nemen. Wat weet iemand van 15 jaar nu over de echte problemen van Zuid- Afrika», hoorden we iemand zeggen. We gingen terug buiten. De stemmen waren, na een adempauze, weer tot leven ge komen. We ontzeggen nie mand het recht, op vrije me ningsuiting, maar wanneer men iemand voor fascist uit scheldt, moet men daar op zijn minst toch een ernstige argu mentatie voor hebben. Positief is evenwel, dat jonge mensen Vrijdagavond 20 januari is een Zuidafrikaans studentenkoor H jn het stadhuis komen zingen. Voor het «Rands Afrikaans Universiteitskoor» uit Johannesburg is hun konsert te Aalst H evenwel geen meevaller geworden. Niet alleen wat opkomst van het publiek betreft, maar evenzeer wat het onthaal aan- rtie j ging. En hiermee bedoelen we de niet de inrichtende VTB- "9- VAB, maar wel het groepje betogers dat vóór het stadhuis had te post gevat. ctie Hetzelfde koor trad ook op in Mere, de volgende avond, en hoewel de opkomst daar merkelijk beter was, moesten ze het ook daar opnemen tegen dit meerstemmige koor van beto gers. Eén zaak hadden beide gemeen: ze traden a capella op. Voor de rest stonden ze diametraal tegenover elkaar. Of juis- i ter gezegd: het waren betogers die voor de tegenwind zorg- den. Nergens voorheen had het Koor immers tegenkanting gehad. Het koor zou om 20uur optre- n as| den De dirigent kon evenwel pas om 20.20 u de stemvork aantikken, omdat de groep be togers het programma wel enigzins in de war had ge schreeuwd. mers traden evenwel in eigen naam op. dit Vorster op de Korrel Om half acht stapte de groep rziel s pi; laatol ddr d de markt op, geflankeerd door een R-4 die meteen aan een maraton rond het rond punt op de markt begon. Bovanop stond een bord waarop we la- Andere klok Het spreekt vanzelf dat de aan gevochten groepering fel van zich zou afbijten. Naar hun me ning gevraagd, zei men ons onomwonden dat het hier om een zuiver-op-de-graadse Kul- turele manifestatie ging. «Zou men, zo vroeg men zich af, af, hetzelfde doen als hier een Pools koor komt zingen?» We spraken ook met de Zuid-A- vijftigtalj, i betoogden voor het stadhuis tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika JM zen dat Vlaanderen en Aalst frikaanse begeleider van het moesten protesteren tegen de koor, dat, naar hij zei, gewoon apartheid. Men skandeerde leuzen als «Apartheid, nee! - Vorster moordenaar! - geen gezang in Vorster zijn belang! - VTB-VAB doet met Vorster mee!» De meeste betogers hadden zich heel toepasselijk zwart gemaakt in het gelaat. De deelnemers gaven duidelijk lucht aan hun onbehagen met een koor-studiereis maakte doorheen bepaalde Europese steden die vooraanstaand wa ren op gebied van koorzang. Zo o.a in Oostenrijk (Wenen, Salzburg) en Duitsland (München- O.L.Vrouwekerk). En er waren nog enige koncer- ten op uitnodiging bij gekomen, o.a. te Aalst. Nergens had men wat in Zuid-Afrika gaande is. Ze evenwel tegenkanting onder- droegen borden met aller hande onvriendelijke spreuken erop, 'tegen Zuid-Afnka uiter aard. De agent van dienst die vonden. Men kwam enkel om muziek te beoefenen, en niet om aan politiek te doen. Bo vendien, zo zet ons, ae we even voor het opdagen van Zuidafrikaanse begeleider, rust de betoging spraken, wist ner gens van. Od het Dlanton ver wittigde men het politiebureel. rpoJ Ook daar was men niet op de hoogte, hoewel we achteraf stellig hoorden beweren (niet vanwege de politie), dat de burgemeester zeker op de hoogte moet zijn geweest van deze tegenaktie, waarbij ook pamfletten werden uitgedeeld. Even later kwam een witte poli- tiekombi de markt opdraaien. Er sprongen vóór de stadhuis- ian poort enige agenten uit, die itcitj onmiddellijk de borden in be aat slag namen. Er volgde enig ge- ip ij duw bij deze operatie, maar ze- veel op valse informatie. «Daar kan ik persoonlijk van mee spreken. Als er problemen zijn in ons land -en die zijn er, zelfs zware problemen- dan zullen wij die zelf wel oplossen. In welk land zijn er geen proble men? Er zijn er ook in België. Er is evenwel een internationale hetze tegen ons land opge gaan. Waarom? Omdat be paalde grootmachten op onze rijkdommen azen, en pogen Zuid-Afrika voor zich te winnen door ontevredenheid aan te stoken. Eeuwen geleden was Zuid-Afrika hier onbekend. Er kwamen -Nederlandse- neder- ker geen gevecht zoals men zettingen. Achteraf kwamen de mai aanvankelijk bij de betogenden zwarten, Bantoe s o.a., maar ,'nih dacht. De betogers scholden de blanken ontwikkelden dit de agenten uit voor «fascis- 'and. :n ten», wat wel enigzins over- Apartheid? Er zijn zowat acht ,e n trokken overkwam. Tenslotte verschillende zwarte stammen pad was de betoging niet aange- in Zuid-Afrika, plus de Indiërs vraagd. «Dan had men ons en de kleurlingen Kun zich in I maar moeten verdrijven», zo voorstellen wat er gaat gebeu- i zei men ons Maar dat deed de r politie opzettelijk niet. Officier de Decker praatte integendeel met verschillende betogers, die i op hun beurt argumenten aan haalden. Pamflet Deze tegenargumenten kon- ren indien men allen morgen aan het bestuur zou brengen? Stammenmoord, want ieder een zal baas willen spelen. Waarom erkent men Transkei niet, en Bophutatswana? De in ternationale pers liegt over ons. We weten maar al te best dat er problemen zijn. Maar die zullen den we -samengevat- lezen op we zelf wel oplossen. En over no| het pamflet dat werd rondge deeld. «Apartheid, zo stond er, f|9J is een fraai woord voor een 'M sociaal-ekonomisch systeem dat de meerderheid van het lha volk laat opdraaien voor een /oik minderheid van machthebbers h r op basis van huidskleur...» sbt Over het konsert: «Het gaat J|d< hier niet om een Kulturele avond, maar om een systema- 3m< tische propagande, gesteund he< en gevoerd door de Zuid- !nd Afrikaanse Ambassade, de sto vrienden van Zuid-Afrika, Pro- ei e tea en andere beschermers t oil van de misdaden van moorde naar Vorster. Het blanke Koor la,t is hier niet welkom. De ter be- schikkingstelling van een zaal ,fiP( door het stadsbestuur is niet te Buit gemaakte borden in het portaal van het stadhuis (JM) apartheid gesproken, er zitten zoveel verschillende zwarte kuituren in ons land verenigd. Die moeten zich op één of an dere manier toch op zichzelf kunnen ontwikkelen. «Apart heid» hoeft niet zo negatief te zijn als men wil doen voorko men. Maar wat wel erg is, is het feit dat alles overZuid-Afrika zo opgeblazen wordt, dat er zo veel valse berichten worden verspreid. En het ergste is wel dat men dat zeer goed weet. Maar wij gaan ons op de duur gedragen als geslagen hon den. Er zijn al veel inwijkelingen vertrokken. Maar de Zuidafri kanen blijven. Indien men ons maar de tijd liet, om de moei lijkheden te keren!... We heb ben met zoveel verschillende kuituren te doen. Dat gaat niet van vandaag op morgen. Eén de moed opbrengen te protes teren tegen wantoestanden in de wereld. Maar ze moeten dan ook eerlijk zijn in hun keuze. Intussen was het konsert ten einde gelopen. Er waren, be nevens de politie, ook nog rijkswachters komen opdagen («om op alles voorbereid te zijn»). De autobus die het koor zou wegvoeren, kwam tot vlak vóór de stadhuispoort gereden. De koorleden stapten in, tus sen een rij politiemannen en rijkswachters. De betogers, die het intussen te koud hadden gekregen, kwamen weer buiten uit een kafee. En verhieven op nieuw hun stem. Toen reed de bus weg. En werd het opnieuw stil op de markt. Het onrecht was weer bestreden. Wilfried Lissens Afgelopen vrijdag had er in 't Apostelken een diskussieavond plaats over «hoe zijn de inkomens verdeeld?» Na een korte inleidina over wat inkomen is en welke inkomens er bestaan, kon spreker Kamiel Wellekens van wal steken met: «Hoe zijn de inkomens verdeeld?». Een eerste vaststelling is dat de fiscale statistieken; door fraude inkomensverdeling zeer nauwkeurig gekend is. Om de verantwoorden. Nog minder in SjSTJïïTSSÏ# beroep™!! ppn npriortp x/an nn«;rhnrtinn 1 K K een periode van opschorting aller van het Kultureel akkoord met Hi* Zuid-Afrika.» Op wrange toon n <jl gaf ook het pamflet een groot misnoegen met de gebeurte- nissen in Zuid-Afrika te kenen. igp Men lichtte ons dit nog toe: Deze betoging was de eerste van een reeks betogingen die zouden plaats vinden wanneer manifestaties van ondemokra- tische regimes te Aalst zouden gehouden worden. «Je kan ak- ties voeren, maar je moet in je eigen stad beginnenHet was ook een symbolisch bedoelde betoging, temeer daar de Ver enigde Naties dit jaar als «Jaar tegen de apartheid» uitgeroe pen hebben De betogers be weerden ook dat de Konsert- reis van dit koor niet toevallig was gepland, maar als propaganda-reis was bedoeld. Men kwam op voor de vrijwa ring van de demokratie De betoging was samenge steld uit 'n tiental verenigingen uit het Aalsterse, maar ging vooral uit van «Wereldwinkel, de Kommunistische Jeugd, KAJ, Wereldwinkel Lede, Dido, Uilekot Herzele. De deelne- en belangtingontduiking geven deze echter een zeer verte kend beeld weer van de reali teit. Ten tweede werd vastgesteld dat er een vertikale ongelijk heid bestaat. In België is de verhouding tus sen de hoogste en laagste in komens 20. Men zegt dan dat de spanning 20 is, wat betekent dat de rijksten twintig maal meer verdienen dan de arm- sten! Bij Immo Tijssen, immobiliënkantoor gevestigd te Aalst, Den- dermondsesteenweg 298, werd door de Gerechtelijke politie van Aalst een huiszoeking verricht en werd de zaakvoerder Korneel Tijssen, wonende in de Waverstraat te Moorsel, voor ondervraging voorgeleid. Hij wordt ervan verdacht te hebben geknoeid bij verkoop van gronden, bij bouwen van nutzen en bij overnemen van schulden wat hem een slordige zes miljoen zou hebben opgeleverd. Via advertenties lokte Tijssen klan ten die moeilijkheden bij afbetalin gen ondervonden waarbij hij dan de schuld zou overnemen en zor gen voor een meer aangepast af- betalingsrooster. Hierbij diende uiteraard een voorschot te worden betaald dat varieerde van 5 tot 10 duizend frank met uitschieters tot 50.000 fr Kontakt met de schuldei sers nam hij echter niet op. Reeds een jaar geleden werd hij verhoord waarbij hij verklaarde zijn bedrij vigheden te zullen stopzetten en de gerezen geschillen op te lossen. Daarvan kwam echter weinig te recht. Een man uit Meldert werd voorge spiegeld een aardappelhandel te Opwijk 8 over te nemen voor één miljoen waarvan de Meldertenaar beweert dat hij die som aan Tijssen heeft overhandigd die zelf echter loochent ook maar iets te hebben ontvangen. Bij nader onderzoek bleek de aardappelhandel echter niet over te nemen te zijn. Van de overname van schulden stapte de Nederlander Tijssen dan over naar de immobiliénsektor waar hij er ook van wordt verdacht voorschotten voor grondaankoop of woningbouw te hebben ontvan gen. Meestal waren deze gronden niet te koop of zelfs onbestaande en gingen de voorschotten in rook op. Een voorlopige optelsom duidt hierbij reeds op een zes miljoen Op de werven waar werd gewerkt met vaak ongekwalificeerd perso neel aangeworven via koppelba zen liep het helemaal mis of vor derde men uiterst langzaam In afwachting ligt het immobiliën kantoor stil en werden de dossiers in beslag genomen Komeel Tijssen gaf echter een lo genstraffing van deze feiten die, zo men ze goed leest, maar een halve logenstraffing is. Na te hebben verklaard dat hij in derdaad werd voorgeleid i.v.m een verduistering van 6 miljoen en op lichting bij verkoop van gronden zegt hij: «Weliswaar zijn er enkele gevallen geweest waarin gronden werden verkocht welke later bleken niet te koop te zijn. Aan mensen die een voorschot hadden betaald worden hun gelden terugbetaald, in sommige gevallen vermeerderd met een schadevergoeding, Immo Tijssen blijft geopend voor haar kliënteel Voor wat betreft de «pa tattenkoopman» zijn de feiten niet alleen gelogen doch hoogst bela chelijk» Tot daar Tijssen. Bij de gerechtelijke politie was al thans voor het ogenblik geen ver der nieuws te rapen maar wel werd gezegd dat opzienbarende zaken mogelijk eerstdaags zullen worden bekendgemaakt waarvan we U dan wel op de hoogte houden. L.H. beroepsinkomens. Tussen de werknemers onder ling bestaan er ook inkomens verschillen ten gevolge van de werkverdeling in de onderne ming. Deze verschillen bren gen wijzigingen teweeg in ons onderwijssysteem. Ten derde konstateert men dat er ook inkomensverschillen bestaan ten gevolge van de ho rizontale ongelijkheid, zijnde het verschil in inkomen tussen mensen met hetzelfde beroep. Een eerste oorzaak hiervan is het sektoriële verschil. Het is namelijk zo dat een kuisvrouw in een petrochemisch bedrijf meer verdiend dan in de textiel fabriek. Als tweede oorzaak is er het regionaal verschil. De lonen in hoog geindustrialiseerde stre ken als Brussel en Antwerpen zijn hoger dan deze in een noodgewest als Aalst bijvoor beeld. Een derde oorzaak is de dis criminatie volgens leeftijd en geslacht. Vrouwen verdienen nog niet overal evenveel als hun mannelijke collega's en jongeren zijn goedkope ar beidskrachten. Er bestaan ook nog andere bronnen van onge lijkheid zoals de geschiktheid en het diploma dat men bezit. De mindervalide krijgt immers een loon dat onder het normale ligt en op grond van bereikte diploma's kan men verschillend bezoldigd worden. Tot slot kan men, stellen dat er 'n verband bestaat tussen het maatschappelijk systeem en de inkomens. De marktmechanismen schep pen een onrechtvaardige ver deling zodat een klein aanbod aanleiding kan geven tot een hoge, ja soms zelfs tot een te hoge prijs! Ook kan men dagelijks onder vinden dat macht grotendeels gesteund is op geld, met als gevolg dat in de wereld van de arbeidsverhoudingen veel pro blemen afgekocht worden met geld! Ook is het zo dat een belang rijke of een verantwoordelijke functie meer geld opbrengt dan een gewone job. Of deze situatie rechtvaardig is, en hoe deze toestand moet en kan veranderd worden zal op de derde en laatste studiea vond besproken worden. De k li li Mijlbeek hield een debat over de inkomstenverdelingen en de arbeiderssolidarileit in t Apostelken tJMl

De Voorpost | 1978 | | pagina 3