•EEN TROOSTLOOS REKORD! MEER DAN =10.000 VOLLEDIGE WERKLOZEN IN ARR. AALST ZONDAG WINTERWANDELING TE MELDERT Een dop in het firma-ment Aalsterse flitsen GEKONTROLEERDE VOLLEDIGE WERKLOZEN IN DECEMBER 1977 WERKONVASTHEID OP DE ARBEIDSMARKT ACHTJARIGE JOHAN WOUTERS DOOR KAMION GEGREPEN De Voorpost - 27-1-1978 - 5 Sneller dan eigenlijk verwacht is de volledige werkloosheid nog vorig jaar, en na een stijging met 3,51 t.h. over de maand december, op de zgn. «klip der 10.000» gestrand. De totale werkloosheidsgraad bedraagt nu volgens de bereke ningen van de RVA 14,67 t.h. Voegen we daaraan toe dat de edeeltelijke werkloosheid over dezelfde weken met bijna uizend eenheden is gestegen dan blijkt nog beter hoe unstig de vooruitzichten op de arbeidsmarkt van het arrondissement Aalst wel zijn. Het wordt een gekend liedje... Einde december '77, zo ver- elt ons het laatste verslag van het gewestelijk bureau Aalst van de RVA, bedroeg iet aantal uitkeringsgerech- igde volledige werklozen 10.119 eenheden. Dat zijn er I43 meer dan in de vorige aand. verhoudingen daarin aar het geslacht blijven irca dezelfde: 40,57% annen en 59,43% vrou- en (respektievelijk bete ent zulks dat momenteel 105 mannen en 6.014 rouwen volledig werkloos zijn. De normaal arbeidsge- schikten maken de belang- ïjkste groep uit: 7.032 een- leden of 69,49%. JEUGDWERKLOOSHEID De jeugdwerkloosheid be droeg einde vorig jaar 3.136 eenheden of 30,99% van de totale werkloosheid. Dit be tekent een toename met 86 eenheden of 2,82%. Mo menteel zijn ongeveer 37% van de jeugdwerklozen annen. Aangezien de eugdwerkloosheid met 86 enheden toenam en de to- ale werkloosheid met 343 enheden, steeg de werk- oosheid onder de werkne- cember 1976 gedaald en dit zowel bij de mannen als bij de vrouwen. Vertaald in het aantal verloren arbeidsda gen betekent dit een daling met 13.615 eenheden of 14.01%. Goed nieuws is dit evenwel niet daar heel wat van de vroegere gedeeltelij ke werklozen nu op de vol ledige werklozenrol staan ingeschreven. GEDEELTELIJKE WERKLOOSHEID In december '77 is de ge deeltelijke werkloosheid weer sterk gestegen: een toename van 973 eenheden of 9,61% hetgeen het to taal brengt op 11.099 een heden (hetzij 5.450 mannen en 5.649 vrouwen. Bij de vrouwen daalde het aantal. In december jl. zijn er 3.631 arbeidsdagen meer verloren gegaan dan in november. Het maandgemiddelde der gedeeltelijke werkloosheid totaal aantal afstempe lingen per maand gedeeld door het aantal werkloos- heidsdagen) bedroeg in de cember voor de mannen 1.115 en voor de vrouwen 2.545. BRUGPENSIOEN Gedurende de maand de cember werden 29 aanvra gen tot brugpensioen ont vangen, waarvan 18 mannen en 11 vrouwen. Er werden 21 vervangingen gerealiseerd. toestand per bedrijfstak In de textiel sektor is de toestand niet veranderd. Nog steeds krijgt het aantal werklozen. Het is enkel de firma Eutron te Gijzegem die arbeiders nodig heeft voor haar nieuwe afdeling. De andere aanwervingen die plaats vonden waren ter vervangingen van andere werkkrachten. Bijna de ge hele textielsektor is getrof fen door gedeeltelijke werk loosheid. Op het einde van de maand waren er in deze sektor 1.146 uitkeringsge rechtigde volledig werklo zen, wat een toename is met 30 eenheden. Ook in de konfektienijver- heid is er weinig verande- rig te noteren. De gedeeltelijke werkloos heid blijft aanzienlijk en de volledige werkloosheid is ALS MM?* Y W0K VE N 4*S TM. te W*s Bu' rev hippens ii/rru vooe VCe* Zul zy» iA'.'.Vrt mers ouder dan 25 jaar met 257 eenheden. Ten opzichte van november '77 is dit een toename van de aangroei met 113 eenheden. De voor naamste toenamen treffen de bedienden, spinners, wevers, breiers, kleerma kers. ledersnijders, timmer lieden, schrijnwerkers, meubelmakers, vloerleg- Igers, plafonneerders en handlangers. Daling werd vastgesteld bij de artiesten en letterzetters, drukkers. TOENAME OVER 12 MAAND De volledige werkloosheid ligt 21,27% of 1.775 eenhe den hoger dan in de over eenstemmende maand van vorig jaar. Voor de mannen is dit 633 eenheden of 18, 23% meer. De vrouwen de den het slechter: een toe name van 1.142 eenheden of 23,44%. De totale jeugdwerkloos heid nam toe met 536 een heden of 20,62% Het zijn enkel de artiesten en letter zetters, drukkers die een daling vertonen ten opzich te van eind '76. De gedeeltelijke werkloos heid is vergeleken met de- STAGES Op het einde van de maand december waren er in het arrondissement 200 stages aan gang, waarvan 102 voor mannen en 98 voor vrou wen. Tot nog toe werden in totaal 487 stages begon nen, 249voorde mannen en 238 vrouwen. Hiervan wer den 101 stagiars definitief aangeworven op het einde van de stage. (Het betreft hier stages in het kader van de herstelwet). Gemeente M V T Aalst 728 1009 1737 Baardegem 28 39 67 Erembodegem 157 281 438 Gijzegem 24 47 71 Herdersem 40 53 93 Hofstade 73 123 196 Meldert 40 30 70 Moorsel 74 92 166 Nieuwerkerken 149 165 314 Aalst 1313 1839 3152 Denderleeuw 229 351 580 Haaltert 327 401 728 Lede 156 240 396 Impe 24 32 56 Smet lede 15 36 51 Wanzele 10 22 32 Oordegem 17 63 100 Lede 242 393 635 Ninove 568 976 1544 Erpe 88 107 195 Mere 96 100 196 Aaigem 24 24 48 Bambrugge 22 32 54 Burst 38 56 94 Erondegem 30 57 87 Ottergem bij Erondegem Vlekkem bij Erondegem Erpe-Mere 298 376 674 Geraardsbergen 382 637 1019 Lierde 77 11 188 Herzele 216 310 526 St.Lievens-Houtem 139 245 384 Zottegem 239 430 669 Arrondissement Aalst - per 31 /12/1977 dec. '77 nov.'77 dec.'76 Uitkeringsgerechtigde volledig werklozen 1.105 1109 735 Andere verplicht ingeschreven werkzoekenden Niet werkende vrij ingeschreven werkzoekenden Gedeetelijk werklozen 10.119 411 409 11.099 9776 525 390 10.126 8344 298 272 12.406 Totaal 23.143 21.926 22.055 Werkende vrij ingeschreven werkzoekenden Jeugdwerklozen Verloren arbeidsdagen 113 3136 77.697 112 3050 74.066 94 2600 91.312 zelfs verder gestegen. Nu met 85 eenheden zodat het totaal aantal uitkeringsge rechtigde werklozen 1.757 bedraagt. De vooruitzichten in de houtsektor zijn niet rooskleurig. Toch zijn enke le ondernemingen overge gaan tot aanwervingen, dit was o.m. zo bij de firma Dendria en de firma Fabe te Ninove, alsook bij de firma Plafschot leOudegem. De meubelfabriek Sterwa die gevestigd was aan de Gentse Steenweg te Aalst heeft in het begin van de maand december haar akti- viteiien overgeplaatst naar he' indusiriepark te Liede- kerke. In deze onderneming wordt uitbreiding voorzien. De bouwsektor heeft te kampen met de jaarlijkse weerkerende werkloosheid door de slechte weersom standigheden. Anderzijds is de toekomsi voor de bouw- sek-oren dan vooral de pri- vébouw nogal somber, het aantal bouwaanvragen ligt namelijk lager dan in verge lijking met voorgaande ja ren. In deze sektor waren er op het einde van de maand 1 361 werklozen ingeschre ven. Dit is een toename met 138 eenheden. De bouwon derneming Van Den Abbee- le Roger uit Welle heeft we gens faling op 1.12.1977 haaraktiviteiten stopgezet. René De Witte IK Hoop MAfifi (KW CWw fiCLhVA Op dinsdag 31 januari om 20 uur zal door het stadsbestuur kunnen overgegaan worden tot de openstelling van een zaal Dr. Sierens in het Oud-HospitaalWijlen dokter Sierens had bij testament een aantal waardevolle doeken van de beroemde kunstenaar Valerius De Saedeleer overgemaakt aan de stad. Als voorwaarde werd het openen van een speciale zaal daartoe gesteld. De Minister van Binnenlandse Zaken bracht zopas het stadsbestuur in kennis van het feit dat een nieuwe tele fooncentrale wordt besteld voor het Aalsterse centrum van het eenvormig oproepstelsel 900. De nieuwe uitrus ting zal de oude vervangen. Een stap in de toekomst voor de goede werking van de 900 Twintig jaar lang vertelde Louis Paul Boon in het dagblad «Vooruit» een stukje van de belevenissen van alledag. Na over en weer beraadslagen met zichzelf is hij er nu definitief mee gestopt. En, zegt Boontje in zijn afscheidstuk, als ge een stukje leest van mijn vervanger dan zult ge misschien eens zeggen: «Ja, ons Boontje kon indertijd soms ook eens van die dingen zeggen.» En hij besluit met de woorden «Dag allemaal, veel lieve groetjes van uw Boontje.» Omdat hij weigerde zwijggeld te betalen is een jongen van elf door zijn schoolvriendje bij de politie verraden. Hij bekende en verklikte nog een medeplichtige. Hij werd ter beschikking gesteld van de jeugd rechter. Bij voorkeur stal de jonge dief geld uit de winkellades met een zeer eenvoudig systeem: hij wandelde binnen als klant en vroeg iets waarvan hij zeker wist dat het in de winkel niet voorradig was. Hij verstopte zich in de win kel en als hij alleen was stal hij het wisselgeld uit de schuif. Hij gebruikte dezelfde metode om snoep te ont vreemden. Soms werd hij geholpen door een vriendje van twaalf. Zo maakten ze in een winkel eens zesdui zend frank buit. Hoeveel 'n juwelier uit de Kattestraat bestolen werd kon nog niet met zekerheid uitgemaakt worden. De rijkste buit haalde hij bij een dokter. Hij zorgde ervoor dat hij als laatste in de wachtzaal over bleef, verstopte zich en kon op deze wijze eens meer dan tienduizend frank buit maken. Omdat het allemaal zo gemakkelijk ging vertelde hij het aan zijn schoolka meraadjes. Eén van hen vond dat hij ook recht had op een deel van de buit en toen hij dat niet kreeg verklikte hij zijn vriend bij de politie. Deze week heeft de S.M. van de Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst een hoop gezinnen gelukkig kunnen ma ken. Van de nieuwe wijk «Horebekeveld» aan de Boter- melkstraat zullen begin april 48 huizen klaar zijn. Deze huizen werden toegekend aan 11 gezinnen met 5 en meer kinderen. De maatschappij is getrouw gebleven aan haar traditie en gaf weerom voorrang aan grote gezinnen. De volgende reeks van 41 huizen zal hopelijk klaar zijn in de maand oktober. Voor deze huizen zouden ook een aantal gezinnen met minder kinderen in aanmerking komen. Dit projekt behelst de bouw van 230 huizen, allen bestemd voor gezinnen met bescheiden inkomsten. Karei Baert werd door minister De Backer benoemd tot lid van provinciale kommissie voor Monumenten en landschappen. Op 20 januari 1978 kwamen de Vlaamse gemeentesekreta- rissen op het kabinet van stadssekretaris Chris Willems bijeen, in het raam van de meer geregionaliseerde werking. De tendens is namelijk zo dat de Nationale Federatie van gemeentesekretarissen besloten heeft om beter regionaal te werken en zich op te splitsen in een Vlaamse en Waalse groep. Door het bar slechte weer van de laatste dagen zijn vele bomen in het stadspark ontworteld of afgeknakt. De Aalsterse brandweer had de handen vol om de bomen te verwijderen. Jammer voor de bomen en I iet stad park! De voorziene uitzending op BRT-TV van zaterdag avond is afgelast. Waarom? Mag Joost weten. Dus langs deze weg geen reklame op de valreep voor de Aalsterse karnaval. In het kader van het plan Spitaels dat door het stads bestuur, uitgewerkt wordt brachten tijdens een ge- spreksavond de scheoenen Hooahuvs en Monsieur een avant-première van het tewerkstellingsprojekt voor werklozen. In een bijzonder tijdelijk kaaer zuuen 260 arbeidsplaatsen beschikbaar zijn die variëren van de duur van drie maanden tot hoogstens een jaar. vijt- tig projekten zullen hiermee aangepakt worden. Er zal vooral aandacht besteed worden aan de opname van jonge afgestudeerde werklozen. Rm| Van de p|a$ Als onze Johan vóór twee jaar kwam zeggen dal zijn klasgenootje Johan Siccard in de kliniek was overleden was ik er zo van gepakt zegde ons Maria Van Nieuwenborgh, Nevel 1 te Hekelgem maar behorende tot de Meldertse gemeenschap", en nu is het onze Jo- Verlcdcn vrijdag zou Nancy. Jo- hans zuster samen met Karine Van Camp. rond halfzes naar de winkel gaan in de Molcnkoutersiraat. Jo han zou toch zo graat meegaan maar moeder wilde niet. -Te ge vaarlijk». zegde ze. Er kwamen waterlanders bij te pas en het moe derhart kon het aan haar geliefde zoon niet weigeren. Met z'n hond aan de leiband trokken ze dan met hun drieën op. Een en ander moest immers worden aangehaald want de volgende dag, verleden zater dag dus, verjaarde zus Nancy en op 't verjaardagsfeestje waarop de vriendinnetjes waren uitgenodigd zou pret en jool heersen. En dan. bij de terugkomst via de Molenstraat sloeg hel noodlot toe. (iraag geven wij U nog enige toelichting bij de eerste uktiviteit in het kader van het jaar van het dorp te Meldcrt. De eerste grote aktiviteit gaat door zondag 29 januari 1978 en dat wordt een vvinterwandeling naar de wijk Doment en terugkeer naar het Parochiecentrum via de wijk Nievel. Men start om 14.3(1 uur aan het Parochiecentrum, Stevensveldstraat 3 te Meldert. Aangepast schoeisel is wel nodig (laarzen) i'Wic begaan is met de toekomst an onze kleine dorpen wordt ze- .cr en vast verwacht. Samen met de belangstellenden wil men na melijk gezamenlijk eens gaan kij ken wat Meldcrt zoal te bieden heeft aan natuur- en landschaps- ichoon. wat er echt minder goed is en wat wc met vereende krachten kunnen ondernemen om van Mel dert 'n unieke woon- cji arbeids plaats te maken. Tijdens de eerste wandeling, van een reeks van vier. zal men uit voerig blijven stil staan rond het lema: de wintcr-aktivitcitcn op de kleine boerderijen en de rust op het land. Men zal ontvangen worden op een kleine boerderij waar de jeugdigen gratis fruit krijgen en voor de volwassenen de boerin de geneverkruik en de koffie zal klaarzetten en schenken. Daar zal ook gcvlegeld worden. Het Meldertse dorspplein zal tij dens deze eerste wandeling ook uitvoerig worden bekeken: dit unieke dorpsplein in Groot Aalst, waar alles aanwezig is om in dit jaar van hel dorp tot een defini tieve klassering over te gaan. Het dorpsplein: een typische Franki sche driehoek, een droge plek op een natuurlijke helling, vroeger de Dries genoemd met zijn staande wip. Op het dorpsplein is er plaats voor een grote opgerichte kalk zandsteen. ter herinnering aan het verleden van ons dorp toen de ab dij van Affiigem dit Meiderts goed uit de grond won en er eeuwenlang een hele onderneming van maakte. (In april wordt deze zand steen geplaatst in het pleintje en op 25 - 26 - en 27 augustus 1978 zijn er dorpsfeesten rond deze zand stenen). Tijdens deze eerste wandeling ook gaat men een beekje zien waar het water nog echt zuiver is. wij gaan de rust van het dorp ervaren en de landelijke geborgenheid op de kleine hoeven. Na de wandeling zoekt men samen de warmte op van het Parochiecentrum waar de pannekoeken liggen te wachten met naar keuze geraspte bitter- peeën. gelei of suiker. Men zal er samen de fijne dorpssfeer ervaren, een uitdaging aan verstedelijking en vereenzaming, want met licht mis is geen vrouwtje zo arm. of ze maakt haar pannetje warm». Even vóór de toegang tot de firma Seghers werd Johan gegrepen door de kleine vrachtwagen van Jozef Vermeir van Nijvcrseel. hopboer die terug kwam van den hop koóperatief waar hij werk zaam was in de stille periodes. De kinderen gingen nochtans regle mentair links van de weg gezien er geen voetpad is. Heeft de chauf feur hen te laat gezien? Werd hij verblind door een tegenligger? Waren de kinderen zich van geen gevaar bewust? Feit is dat Johan, acht jaar van in december, door de bak van de vrachtwagen werd gegrepen aan het hoofd en dat hij voor dood bleef liggen. Vreselijk verminkt. Dr Van der Cruycen. inderhaast bijgeroepen, kon alleen maar de dood vaststel len en de van in de woning van Frans Van den Steen opgeroepen 900 nam Johan mee naar het zie kenhuis. Hij lag naast de weg met beide voeten even op de beton en een afgerukt schoentje even ver der. De chauffeur beweerde niets te hebben gezien noch gevoeld en werd door een volgende perso nenwagen tegengehouden waarna hij uiteraard terugreed. De politie diensten waren vlug ter plaatse en men liet Vermeir blazen». Nega tief. Ook het parket stapte ter plaatse af en nam foto's van de plaats van het ongeval. Het is niet de eerste maal dat Jozef Vermeir met de dood wordt ge- konfronteerd Zijn vrouw moeder van dertien kinderen, die praktisch geen voet buiten huis zette reed toch eens mee met een bus en werd. bij het uit de bus stappen, gedood en ook een van haar zonen vond de dood in een verkeerson geval. Of de overheid hierbij volledig vrijuit gaat is een andere kwestie. Reeds dikwijls werd aangedron gen op het aanleggen van een voetpad op deze -dodenweg- waar ook Robke Van Brempt vóór enkele jaren het leven verloor. Normaal is er een strook van drie meter van de gemeente die moet opengehouden worden doch men scheen overeen te zijn gekomen dat twee meter te laten bewerken waarbij de landbouwer er dan zorg zou voor dragen één meter volle dig vrij en proper zou blijven. In hoeverre zulks dan praktisch ook gebeurt kan U eventueel zelf vast stellen Anomalie qua snelheidsbeperking is ook dat in de richting van de vijver er platen staan met 60 km maar in de richting van Nievel staat er van aan de vijver niets Ook de verlenging van deze baan. de Aalstersedreef, zeer druk bere den. is dringend aan verbreding, fiets- en voetpad toe want ook hier sloeg dc dixxl reeds herhaalde ma len toe. Bcgelied door zijn schoolmakker tjes van de Gemeentelijke Jongens school Melden werd Johan giste ren donderdag onder grote toeloop in een ontroerende plechtigheid ten grave gedragen. LH.

De Voorpost | 1978 | | pagina 5