SLACHTHUIS: VELE «KLEINTJES» MAKEN EEN DIEPE PUT INFORMATIE VOOR OUDSTRIJDERS HOE KRIMINEEL WAS AALST ANNO '77? HEKELGEM VIERT ST.-ANTONIUS De Voorpost - 27-1-1978 - 7 Het Stedelijk slachthuis is wel niet de valkuil waar gans de stadskas in zal tuimelen, (wat is 14,7 miljoen in vergelijking met die reus van 375 miljoen), maar toch geldt hier op maka- bere wijze de spreuk dat vele kleintjes één groot maken. Bovendien is dit kleintje een «enfant terrible» dat nog immer over de Aalsterse tongen loopt. Zo goed als de Regie van het Water stroomt, zo ziekelijk hinkt het stedelijk slachthuisbe- drijf achterop. Men is er (eindelijk) toe gekomen een kommissie op te richten die zal pogen dit slachthuis het reddende spuitje toe te die nen. Waarbij niet alleen haast, maar ook een nauwkeurige diagnose wordt verwacht. Want volgens de jongste begroting worden de levenskansen van dit niet in één enkel opzicht dodelijk bedrijf slechts tot einde dit jaar geschat. Tenmin ste, tot dan lopen nog de kontrakten (onlangs vernieuwd). En bij het bekijken van de begroting van dit slachthuisbedrijf rijzen toch wel enige vragen, ook omtrent de innerlijke hygië ne. Vorige dinsdag hield de vereniging van oudstrijders een informatievergadering in hun lokaal 't Paviljoen (SJ) In het lokaal --'t Paviljoen- hield de Nationale Strijdersbond voor zijn 400 leden en ook voor andere belangstellenden een ruime infor matieavond waarop de dynamische sekretaris niet enkel van de afdeling Aalst maar ook van 't Gewest, Onier Verbeeck. 't vooral had over de verschillende statuten. De opkomst leek bevredigend en vastgesteld werd dat zelfs bij hen die zich de moeite gaven naar deze informatieavond te komen er nog veel onwetendheid heerste betref fende hun rechten. Secretaris Verbeeck raadde na zijn klare en gedetailleerde uiteenzetting al wie enige twijfels had zich tot zijn respektievelijke vereniging te richten. We weten wel dan de overle vingskansen gestegen zijn, nu er voor de slachthuizen nieuwe normen werden vooropgesteld (binnen de EEG), en dat er vele kleine zullen verdwijnen. De één zijn dood is dus toch de ander zijn brood. We weten ook dat niet alleen de stad schuld treft aan dit mislopen. Men voelt duidelijk aan dat er op het kommerciële vlak iets misge- groeid is, benevens het feit dat men zich over-investeerd heeft. De slachthuisrechten zijn, in vergelijking met de begroting van vorig jaar (9.189.886 F) zelfs gedaald tot 9.150.500 F. Het aantal slachtingen is im mers gedaald. Er is vooral min der aanvoer van varkens ge weest. Daar heeft men bij het opmaken van de begroting voor 1978 uiteraard rekening mee moeten houden Men schat het aantal slachtingen op 69.700 stuks, met daarin vooral runderen (15.500 stuks x 330 F slachthuisrechten) en varkens (53.000 x 70 F). Tussen 1976 en 1977 gaapt een kloof van 6.000 stuks vee minder. Op twee jaar tijd verdubbelde dit getal bijna tot zowat 11.000. Dat is bijna 6% van het totaal dat men minder voorziet te zul len slachten. Vooral de var- kensmarkt bleek oververza digd. En minder vraag is ook minder slachten Men zag ook enige kliënten niet meer opda gen Ook de Lokerse vleesvei ling voerde minder dieren aan Hier stelt zich toch de vraag waarom niet vlugger aan markt onderzoek en rentabiliteits- studie werd begonnen. De keurrechten zijn licht ge stegen Niettegenstaande het feit dat het aantal slechtingen daalde, is deze stijging het ge volg van een verhoging van de keurrechten, zijnde de betaling aan de keurders (van 4.070.233 begroting 1977 naar 4.155.900 in 1978). In dit be drag is ook een indexering van 5% begrepen. Er hapert duidelijk iets aan het Kommercieel beleid van het slachthuisbedrijf «De stad past de tekorten toch bij. Waarom zou men zich dus zorgen ma ken». Uit deze slaap is men nu evenwel ontwaakt. Met de zor gen erbij. Want wie erbij be trokken is, voelt dat het aiies of niets wordt. Veruit het grootste deel van de slachtingen be staat uit runderen (15.500 F stuks) en varkens (53.000). Men voorziet slechts 800 paar den De slachthuisrechten be dragen voor een rund 330 F (to taal 5.115.000); voor een var ken 70 F (3.710.000) en voor een paard 360 F (228.000). Het totaal (met de schapen, kalve ren, biggen enz...erbij) be draagt 9.150.500 F. De tarie ven blijven geldig gedurende het ganse jaar. De keurrechten bedragen respektievelijk 92 F (1.426.000) 46 F (2.438.000) en 92 F (73,600) Totaal aan keurrechten: 3.958.000 plus 5% index= 10.857.525. Daarvan 12,5% 1.357.191 F. De voormelde getallen sa men vormen de hoofdinkom sten van het slachthuisbedrijf Samen met het voorzien tekort van 14.651.403 dat uit de stadskas moet komen zullen de voorziene ontvangsten 33.338.030 F bedragenEn zul len er dus evenveel uitgaven gebeuren. Koploper in de uit gaven zijn de personeelsuit gaven: 8.419 930 F (begroting 1977; 7.589.902) en rekenin gen 1976: 5.450.821. Een ge voelige verhoging dus: Hierbij moet nog een bijdrage voor de geneeskundige zorgen worden gevoegd van 361.715 en RMZ voor 370.932 (voor 1977 resp. 283.595en474 658). Dezecij- fers de RMZ geeft een da ling aan. hoewel de perso neelskosten verhogen moe ten evenwel worden samenge teld daar er een verschuiving plaats greep in vast en tijdelijk personeel. Deze laatsten zijn immers volledig op RMZ aan gewezen, terwijl het vast per soneel terugvalt op de stad- spensioenkas en RMZ enkel voor de geneeskunde telt. We vermelden hierbij ook dat de inhouding van de belasting op de lonen 1.262.99 F bedroeg, en de inhouding pensioenen 1.253.115 F. Aantal personeelsleden: 2 di- rekteurs - veearts voltijdig, één tijdelijk en één veearts (plaats vervanger) part-time. Bureel: één ontvanger-kassier, één opsteller-rekenplichtige, één klerk rekenplichtige en één klerk. Totaal 8. De personeelsuitgaven lopen al op tot ongeveer een kwart van het totaal aan uitgaven. De technische kosten vormen evenzeer een zware last: 5.795.000 F (onderhoud instal laties 600.000 F, electriciteit 900 000 F, waterverbruik 2.000.000 F. gas 600.000, stoomverbruik 1.000.000, enz...) Er wordt blijkbaar ruim met water rondgespoten. En nu is de vraag of een fergelijk wa terverbruik wel nodig is, om dan de hygiënische voorschriften te voldoen. Temeer daar men voor 2.600.000 F waterputten heeft laten aansteken. Voor 1978 zal de droogte toch niet meer zo fel meespelen. En bij de ruitenwassers die daar ook al ongeveer om de 14 dagen staan (volgens het spel der poli tiek kompensaties?) zoals ook elders in de stadsgebouwen, is het ook al niet het water dat het duurst uitvalt, (voor 4.140 000 in 1977). En dan komen de financiële lasten die bijzonder zwaar doorwegen: aflossing leningen bedrijf: 2.116.000 F, intrest le ningen bedrijf: 3.809.765 F. In trest aflossing staatslening 1.755.000, totaal: 7.681.530 F, ook weeral bijna een kwart van het totaal aan uitgaven. Daarbij wordt nog voor 5.545.000 F aan afschrijvingen gedaan. (gebouwen3% op 40 miljoen 1.2 miljoen: technische uitrus ting 10% op 17 miljoen= 1,7 miljoen, koelinstallaties 840.000 F; verwarming en sani tair 700 000 F; wegeniswerken 240.000 F. schilderwerken 180.000 F, waterputten 260.000 F). De afschrijvingen gebeuren evenwel op een nieuwe basis. Vroeger werd het aktief geherwaardeerd en werd daarop afgeschreven. Nu wor den de toelagen afgetrokken, zodat het af te schrijven bedrag vermindert, waardoor ook het verliescijfer verkleint. Men kreeg (van Binnenlandse Za ken) de toelating om deze af schrijving op de twee voor gaande jaren terug te voeren, wat op zichzelf 4,5 miljoen min der afschrijvingen betekent. Buitengewone uitgaven Zoals Schepen Van Den Eede in zijn toelichting zegt, zullen de uitgaven van de buitengewone dienst die zo laag mogelijk werden gehouden slechts uitgevoerd worden, indien de rendabiliteitsstudie aantoont dat de uitbating kan verder ge zet worden. Het gaat hier om 13 miljoen frank 3,5 miljoen voor aanpassing van de bestaande koelruimte en 9,5 miljoen voor een nieuwe prefab-frigo (de buitengewone begroting voor 1977 bedroeg 20,7 miljoen). (In 1976 kostte de buitenge wone begroting effektief slechts 1.875 000 F) Deze 13 miljoen zou men eventueel gaan lenen bij het Gemeente krediet. Maar het ziet er naar uit dat de aanpassing niet voor dit jaar zal zijn aangezien er nij pend geldgebrek is. Zeker niet vóór men weet of dit geen «kos ten op het slachthuis» zullen zijn, die het tekort van de stad alleen maar zouden doen aan zwellen (de stad leent door aan de regies, die aan de stad in tresten en aflossingen moeten terugbetalen Maar uiteindelijk moet de stad de tekorten bij passen). Doorheen al deze cijfers loopt/ een koppige rode draad, waar dan bovendien nog moeilijk te ontwarren knopen inzitten: personeels- en leningenlastdie te groot zijn voor een dergelijk bedrijf, dat men in een be scheidener optrek had kunnen inrichten. Het is eigenaardig de cijfers zijn duidelijk dat er in dit bedrijf zoete broodjes worden verdiend, terwijl er slechts één graatmager van wordt: het slachthuisbedrijf zelf. Op korte termijn zagen we een onthutsende achteruit gang. zelfs al was men ver plicht aan te lage vergoedingen te moeten slachten, toch had men dadelijk de alarmbel moe ten klinken. De rekening 1976 toont een te kort van 1.575.516. Voor 1977 voorzag men een tekort van 12.225.729 wat bijna het acht voudige is! En nu heeft men 14.651.403 F tekort, in verge lijking met 1976 (alle cijfers voor 1977 zijn nog niet volledig gekend) wat meer dan het ne- genvoud is op twee jaar tijd. Deze tekorten liggen duidelijk buiten het aanvaardbare. Onderzoek Het slachthuisbedrijf zal dus het voorwerp uitmaken van een grondige financiële analyse, waarbij men aan een efficiënte kommercialisatie niet zal voor bijgaan. Deze mentaliteitsver andering was er dringend no dig. Het feit dat de meeste an dere slachthuizen af te rekenen hebben met financiële moei lijkheden, kan geen troost zijn. Voorlopig zijn er geen kontak ten meer op ministerieel vlak, omdat men daar de kat de bel al aangebonden heeft, dezelfde kat die men ginder eerst wel uit de ministeriële boom wil kijken. Hier zal evenwel een kommis- De cijfers betreffen enkel het aan tal gevallen waarbij de Rijkswacht werd opgeroepen of tussenkwam. Analoge cijfers van de andere poli tiediensten (stedelijke politie, ge rechtelijke politie...) zijn niet in het verslag vervat zodat een zekere omzichtigheid bij de interpretatie geboden is. Voorlopige hypotesen wijzen er evenwel op dat terwijl het parket van Dendermondc voor het ooste lijk deel van de provincie (St.- Niklaas, Dendermonde, Aalst) globaal een status quo rappor teerde, in het distrikt Aalst (be staande uit de driehoek Aalst - Ni- nove - Wetteren) een lichte toe name van de kriminaliteit werd vastgesteld. Welke de faktoren zijn aan de basis van deze stijging werd niet gezegd in het verslag Kapitein Michiels spreekt zich daar overigens niet graag over uit omdat hel moeilijk is uit de gege vens rond deze stijging het toeval al dan niet uit te sluiten. V KRMOG ENSDKLIKTEN Vaak voorkomend blijven de ver- mogensdelikten (diefstallen, af persingen etc.). Sedert enkele tijd neemt het aantal ervan telkenjare toe. In '74 bicvoorbeeld behan delde de Rijkswacht 829 delikten. een jaar later waren er dat al 979. in '76 werden 1.031 delikten ge pleegd en verleden jaar steeg het totaal verder naar 1.094 hetgeen een toename betekent van 58 In I977 werden 46 procent van de gevallen opgehelderd hetgeen 6 meer is dan in '76. De Rijkswacht liep dus niet achter op de toene mende trend der aantal delikten Van de 273 zware gevallen wer den er I53 opgehelderd (56.5 Kapitein Michiels is niet ontevre den met dit resultaat en dit niet het minst omdat het aantal zware dief stallen is gestegen (in '76 waren er maar I93 gevallen: 82 ervan wer den opgehelderd). Als mogelijke verklaringen van deze toename ziet kapitein Michiels een even tueel driester geworden dief. het feit dat de mensen mogelijk meer voorzorgsmaatregelen nemen (wil de dief zichzelf beter belonen voor de zwaardere inspanningen bij de inbraak?) of misschien het toeval dat maakt dat de Rijkswacht in '77 vaker werd opgeroepen dan wel de sie opgericht worden om de rendabiliteit te bestuderen. De schepen richtte zich hierbij per brief aan de partijvoorzitters. Hij vroeg dat elke partij twee personen zou aanduiden, al of niet gemeenteraadsleden-, en de namen tegen 24 januari be kend te maken. In deze kom missie zouden in totaal 14 per sonen zetelen, waaronder Schepen Van Den Eede, en de Heren Wailly, Hermens en Lie- vens. De installatie zou op 30 januari plaats vinden De kom missie krijgt dan drie maanden tijd om de zaken onder het ver grootglas te leggen. Verslag zou uitgebracht worden einde april, waarna de bevindingen in het kollege zouden besproken worden. Op nationaal vlak zijn er ook veranderingen te verwachten. Zoals men weet zou men de slachthuizen bij wet verplichten de EEG normen toe te passen. Daar zitten de keurders fel ach ter. Men evoluteert stellig naar een nationale kas waaruit slachters en keurders zouden betaald worden. Wie met het slachten betrokken is zou dan de keuze krijgen in de over gangsperiode ofwel stads- personeel ofwel staatsambte naar te worden. Maar dat het slachthuisbedrijf in België een nationale zaak wordt, staat evenwel vast. Wilfried Lissens politie. Ook hier geen absolute aanwijzingen. DE EEUWIGE PEST: HET VLUCHTMISDRIJF In I977 kwam de Rijkswacht tus sen bij 2.524 ongevallen hetzij 10.4 7c of 239 eenheden meer dan in '76. Er werden 452 gevallen van vluchtmisdrijf een oud zeer. zegt onze zegsman over gemaakt. Dit is 18% van 't aantal. Toch mag niet worden gezegd dat één op de vijf ongevallen gepaard gaat met vluchtmisdrijf. Heel wat ongelukken worden in der minne geregeld of worden niet gemeld. De toename is merkwaardig: een stijging van 525 in zes jaar tijd. Mogelijke redenen zijn de schrik voor repressieve maatregelen als de schorsing van het rijbewijs, het ontkomen aan de premiestijging door het bonus-mali systeem in de verzekeringspolis het ongeduld om te wachten. 200 van de vluchtmisdrijven (44.2 werden opgelost. GROTE DRUGS ZOUDEN HIER NIET ZITTEN Over de drugproblematiek legde kapitein meer diskretie aan de dag. Herinnerd aan de drugrazzia die in november werd gehouden in sa menwerking met de andere poli tiediensten zei hij dat men inder daad enige sporen van drugs heeft gevonden. Voor zover de aklie van de speurders goed was natuur lijk. vindt de kapitein het verheu gend dat er geen grote vondsten werden gedaan Dat wi jst erop dat de grote drugs hier niet zouden zitten. We vroegen hem of hij het ver moeden deelt dal Aalst sedert kort het nieuwe eindpunt zou zijn van de druglijn Terneuzcn - Gent Ka pitein Michiels denkt van niet en zegt dat daaromtrent alleszins nog geen bewijzen zijn. Wat de drug razzia (en de twee daaropvol gende akties) betreft zegt hij dat vermoed werd dat er meer ging gevonden worden. Of men na drie keer genoeg weet? Neen. zegt de kapitein. Andere akties zijn zeker niet uitgesloten. JEUGDKRIM1N ALITEIT Terwijl andere diensten als de gc- Hel ging vooral over verschillende ■■statuten» nu nog enkel bedoeld als morele erkenning maar waar van wordt gehoopt en verwacht dat ze ook later financiële draag kracht zullen krijgen. Aan de basis van het geheel ligt de K.O.O.D.. de -Kaart met Op gave der Oorlogsdiensten waarop alle tijdens de oorlogspe riode gepresteerde diensten wor den vermeld. Het «statuut van de gemobili- rcchtelijke politie bvb. een spe ciale jeugdbrigade heeft, legt de Rijkswacht zich de jongste tijden ook beter toe op de jeugdaangele- genheid. Enkele BOB'ers hebben naast hun vroegere opdracht ook de specialiteit jeugd gekregen. Er wordt veel werk van gemaakt, zegt kapitein Michiels. Of de jcugdkriminaliteit zo aan zienlijk is? De distriktskomman- dant spreekt zich daar niet graag over uit. zelf niet op basis van het jongste cijfermateriaal: 210 tus senkomsten van de Rijkswacht in '77 vergeleken met de 88 in '76. De toename bedraagt wel 138 maar men moet voorzichtig zijn met de interpretatie. (Noot: onder jcugdkriminaliteit komen zowel de vermogensdel ïk- ten. vluchtmisdrijven, e.d. als de zogenaamde -onbuigzaamheden» bvb., het verlaten van de ouder lijke woonst). WEINIG ZEDENFEITEN Volgens het kriminaliteitsverslag lijkt de Aalstenaar zich zelden te bezondigen aan zedenfeiten. Joost zal weten waarom, maar de kapi- Hct beeld van de H. Antonius werd onthuld, werk van Van Ransbeeck. en voorzitter van do St.-Antoniusgilde Rik De Bolle hoopt nu maar op een passend voetstuk. De Hoogmis zelf werd verzorgd door het St.-Michielskoor van Hckelgem met Viktor Van Fra- chen aan het orgel waarbij ook Het Kerkske van te lande - van seerde is bedoeld voor al wie gemobiliseerd werd in de periode van 26 oogst 1939 tot en met 9 mei 1940. Hiervan wordt dan een at test afgeleverd. Het -Statuut van de oorlogs vrijwilliger 40-45 slaat op elke Belg die een dienstverbintenis aanging tussen 10.5.40en8.5.45. praktisch dus van 3.9.44 tot 8.5.45. De tijd verlopend tussen het aangaan van de verbintenis en de oproeping zelf telt mee als an- tcin wist daaruit te besluiten dat men in het distrikt Aalst specifiek te kampen heeft met vermogens- dcliktcn en vluchtmisdrijven. Op de andere fronten is het relatief rustig. IS DE VRIENDELIJKE RIJKSWACHTER WEL F.EN BESCHERMENDE RIJKSWACHTER? De leuze die men zich in de Aals terse RijkWachtploeg had gesteld voor 1977 was Preventie als het kan. repressie als het moet». Te rugblikkende op het voorbije werkjaar stelt men vast dat de im peratieven (het bekampen van de kriminaliteit en inzake het ver keer, buiten de vaststelling van ongevallen, de opheldering van vluchtmisdrijven) zijn gestegen. Het aantal opgeloste gevallen heeft daarbij gelukkiglijk dezelfde tred kunnen houden maar. zo geeft kapitein Michiels toe. met een tol die betaald wordt door het -optre den op initiatief» (preventie). Dit laatste is in 1977 met 30 terug gelopen. Hier komt opnieuw 't personeels- August De Boeck. het -Gebed voor het Vaderland» van Gaston Fercmaas en een Loflied aan St.-Antonius. aan bod kwamen in de kanselrede zag dorpspastoor Jansen St.-Antonius niet meer als patroon tegen de pest. het -coud vier» enz. maar wel als de heilige die verstandhouding onder de mensen bewerkt. Terwijl men aan grote brasero's. ciënniteit. Het -statuut van de ontvluchte- handelt over hen die ontvluchtten naar Engeland of zij die het hazen pad kozen uit krijgsgevangen schap en devstrijd verder zetten. Interessant is zeker een vermin- deringskaart op het openbaar vervoer voor begunstigden van een statuut van Nationale Erkente lijkheid als boven vernoemd met nog daarbij bvb politieke gevange nen. werkweigeraars. en leden van de sluikpers. Voor inlichtin gen hieromtrent wende men zich tot de eigen groepering of tot de gewestelijke sekretaris. Kool- straat 94 te Aalst. Alle aanvragen hieromtrent die nen gericht tot de Centrale Dienst van het Stamboek. Kwartier Ko ningin Elisabeth. Everestraat (geen nummer). 1140 Brussel. L.H. probleem ten berde. De kom- mandant zegt zeer tevrcacn ie zijn over het werk van zijn manschap pen maar klaagt omdat ze met te weinig zijn: 154 mensen voos-hel ganse distrikt en waaronder 120 baanmensen-De Rijkswacht werkt 24 uur op 24 en dit in werk tijden van 8 uur. Gedeeld door 3 blijven er dus maar 40 rijkswach ters ter beschikking over. Er wordt natuurlijk zeven dagen per week gewerkt zodat het effektief op eenzelfde moment gemiddeld am per 25 mensen telt. Vooreen totale bevolking van 250.000 inwoners betekent dit dat kapitein Michiels beschikt over één rijkswachter per 10.000 man. Reken daarbij 50 appels per dag. ongeveer 7 ongevallen. 3 diefstal len en I jeugdzaak plus daarbi j het regelen van het verkeer dan moet het daar aan de Zeshoek wel doorwerken geblazen zijn. Om nog maar te zwijgen van het week-end want dan is er ook dub bel zo veel werk. 46 wachters zijn dan van dienst. René De Witte pinten kon drinken en worsten smullen werden de gaven, ien voordele van de kerk. aan vaak fantastische prijzen verkocht door omroeper Sus De Backer. Zo kon een boerebrood gemakke lijk 400 fr kosten. Nadat dan ook burgemeester Guns het wcrd,nu min of meer een Hekelgemse aan gelegenheid wal niet iedereen ap precieerde zijn duit in het zakje had gedaan kon dan de Breughel- maaltijd beginnen en zetten men de klok vijftig jaar achteruit. L.H. NIEUWE RAZZIA'S NIET UITGESLOTEN Als we de cijfers van het jongste kriminaliteitsverslag dat distrikts- kommandant van de Rijkswacht, kapitein Michiels, opstelde als beduidend mogen beschouwen, dan is de Aalstenaar in 1977 inzake zijn specialiteiten niet tot bekering gekomen. Het aantal vermogens- delikten is tijdens de twaalf voorbije maanden naar oude gewoonte weer gestegen terwijl de gevallen van vluchtmisdrijf naar een abso luut rekord zijn gegaan. Een positief punt. zegt kapitein Michiels, is dat de Rijkswacht wat betreft het aantal ophelderingen vorenge noemde trend heeft kunnen volgen. Dit weliswaar en omwille van een personeelstekort ten koste van het preventief optreden. Veel volk was opgekomen van in de vroege morgen met gaven aller hande voor St.-Antonius als geiten, 'n schaap, ganzen, kippen en verder boerebroden, rijstpap. hesp en ook cider en gueuze.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7