DAVIDSFONDS IJVERT VOOR EIGENHEID VAN HERDERSEM GEA ZIET HET LEVENSLICHT VIC ANCIAUX NIET OVERTUIGEND TE MERE OPEN KRING MERE WANDELT NAAR SCHOONDERHAGE TISTJEN: 102 JAAR - 27-1-1978 - De Voorpost Vorige week werd te Mere een nieuwe vereniging geboren, GEA. Deze mensen hebben zich als voornaamste doel gesteld de bodemschatten die zich in Mere en omstreken bevinden bloot te leggen om aldus hun steentje bij te dragen tot de geschiedenis en archeologie van hun dorp. VOBOV Hoewel in 1965 opgericht slui merde het «Verbond voor Oud heidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen» Gezien de interesse voor dit onderwerp echter onverminderd bleef en heel wat mensen hun week ends opofferen om opgravin gen te verrichten werd door konservator Vandenhoutte, ar cheoloog De Witte en anderen besloten VOBOV een nieuwe start te geven. Als aanloop werd in de Sint- Pietersabdij een tentoonstel ling «Graven naar Genst verle den» ingericht. Deze tentoon stelling die naast vakwerk ook amateurswerk bevatte kende een overweldigend sukses. Kort daarop werd 'n algemeen vergadering belegd waarop een nieuw bestuur werd verko zen. Op de daaropvolgende vergadering tenslotte werd be sloten naast de plaatselijke Het bestuur van GEA (SJ) kernen ook nieuwe leden te werven in Oost-Vlaanderen, bestaande opgravingen te koördineren en een brochure op te stellen en deze naar de geïnteresseerden te versturen. Deze brochure zal de be staande en nieuwe verenigin gen bekend maken en een spiegel zijn voor het archeolo gisch gebeuren in Oost- Vlaanderen. Langs deze weg ook biedt VOBOV zijn diensten aan aan al wie inlichtingen of hulp wenst voor archeologisch onderzoekwerk. GEA Na de algemene vergadering in Gent waarnaar ook een paar mensen van Erpe-Mere waren getogen, werd het plan opgevat om in deze gemeente ook een afdeling op te richten. Een aan tal uitgenodigden aan wie het plan werd uiteengezet gingen akkoord en op een eerste bij eenkomst werd uiteengezet dat in Erpe-Mere, waar een Ro meinse heirweg loopt en vind plaatsen zijn van voorhistori sche Romeins materiaal, de oprichting van een dergelijke vereniging gerechtvaardigd was Bovendien werd akte genomen van het inzicht aan deze ver eniging het ganse gewest als prospektiegebied toe te ken nen. Gezien deze aktiviteiten ook de studie van de geschiedenis der betrokken perioden omvat werd een GEschiedkundigpAr- cheologische kring opgericht. De naam GEA bevat niet alleen de eerste letters van deze be naming doch verwijst tevens «Egmontpakt, inschrijvingsrecht, Stuyvenberg...» Zijn woor den die ons Vlamingen, bijna evenzeer als de Brusselaars, in de voorbije weken hebben beziggehouden. Wat er zich pre cies In het Stuyvenbergkasteel heeft afgespeeld, zal wel een duistere achtergrond met zich meedragen. De volksunie van Erpe-Mere heeft daarom Minister Vic Anciaux naar 't Hof ten Dalle uitgenodigd om voor haar leden en andere geïnteres seerden een tipje van de sluier op te lichten. Na de uiteenzet ting door de minister, zag hij een spervuur van vragen op zich afkomen. Uit de reakties van het publiek bleek achteraf dat Vic Anciaux de aanwezigen met evenveel vraagtekens achterliet. Zo wat een 70-tal belangstellenden waren vorige vrijdagavond samen in het Hof ten Dale te Mere om er te luisteren naar de V U -Minister Vic Anciaux, belast met de Brusselse Sociale Zaken. Onder de toehoor ders merkten we de plaatselijke V.U. politieke mandatarissen en volksvertegenwoordiger Jan Cau- dron. 't Partijbestuur van Erpe- Mere wenstte met deze informatie avond aan Jan en Alleman de kans te bieden het regeringswerk van de partij nader te bekijken en vooral duidelijk te maken «waarom de Nederlandse Kuituurgemeen schap in Brussel naar. zelfbestuur streeft», met name de bedoelingen van het Egmontpakt. Het is voldoende bekend dat het Egmontakkoord het voorwerp uit maakt van diskussies onder de Vlamingen: «volgens de enen heeft het zelfbestuur van de Vlaamse Brusselaars een flinke deuk gekre gen. terwijl anderen beweren dat dit Egmontpakt een flinke stap in de goede richting is De heer Anciaux neemt radikaal dit laatste stand punt in. Druk van Franstaligen Spreker vatte zijn uiteenzetting aan met de stelling dat hij als Vlaamse voorman geen andere houding aanneemt, nu hij minister gewor den is: «we dagen u uit te komen zien dat we nog steeds, zoals vroe ger op de bamkaden staan». Daarop beschreef hij de Vlaamse Beweging, «die zijn vruchten heeft afgeworpen en resultaten heeft geboekt, maar momenteel botst op het knelpunt Brussel». Hij meent dat de Vlaamse Beweging in Brus sel niet meer groeit, gezien de Ne derlandse Kuituurgemeenschap af te rekenen heeft met een dusda nige druk vanwege de Franstalige meerderheid, dat het behoud van de Vlaamse gemeenschap erdoor in het gedrang komt. «De kleine man, aldus Vic Anciaux, moet een ernstige drempelvrees overwinnen om zijn eigen Vlaamse kuituurbe hoeften te voldoen. De Vlaamse Brusselaar ondervindt de druk vanwege de Franstalige milieus, die toonaangevend zijn Zijn nood aan sociale voldoening wordt eer der in Franstalige groepen bevre digd en hij heeft geen behoefte aan de laatst opgekomen eenheidslijs- ten, waarvan hij toch niemand kent. Wat de Vlaamse Brusselaar dus nodig heeft, zijn niet alleen zijn ope ra, zijn schouwburgen, zijn kultu- re!e centra, maar ook sociale dien stencentra die een Vlaams karak ter dragen: ziekenhuizen, bejaar dentehuizen. scholen enz. SDreker voegde eraan toe dat de eisen van Franstaligen anders liggen: «zij wensen een zelfstandig Wallonië, dat geheel uitgebouwd wordt De Franstalige Brusselaars staan hier helemaal buiten». Prijs waard Minister Anciaux vindt dat de op richting van de Vlaamse Gemeen schapskommissies in elke Brus selse gemeente een niet te onder schatten winstpunt is Gezien het principe van twee gemeenschap pen werd aangenomen drie ge- Vic Anciaux. sprak in Hof ten Dale Vlaanderen, zelfbestuur of niet JM westen hebben uitsluitend een ekonomisch belang kon er een toegeving gedaan worden. Vol gens spreker is het inschrijvings recht de faktuur die wij moeten be talen. Dit nadeel weegt helemaal niet op tegen de voordelen van de oppermachtige gemeenschaps kommissie, aldus de Minister Deze struktuur zal namelijk over de nodige financiële middelen be schikken om aan de typische be hoeften van de Vlaamse Gemeen schap te Brussel tegemoet te ko men de VU-afdeling r West- Ontgoocheld Na de uiteenzetting van de Minister volgde een geanimeerd debat Hieruit onthouden we vooral dat vele mensen, ook uit de eigen Voiksunieknng, zich tekort gedaan voelen: de faktuur nl. het in schrijvingsrecht— blijkt een te zware toegeving Men meent inte gendeel dat de Vlaamse strijd «on eer werd aangedaan door het ak koord dat op Stuyvenberg is be reikt» Sommigen interpelleerden de Minister over andere onderwer pen Iemand vroeg bv zijn mening over de apartheid in Zuid-Afrika De Minister wenstte hierover geen standpunt in te nemen Na het debat ontmoetten we in 't Hof ten Dale een duidelijk ont goochelde groep Vlamingen. De onderlinge diskussies werden voortgezet, maar de ondertoon bleef: we gaan door met de strijd Over het projekt «Schoonderhage» heeft u in dit blad reeds heel wat kunnen lezen. Op zondag 22 januari richtte open kring te Mere een familiale wandeltocht in om aan de deelne mers de gelegenheid te geven nader kennis te maken met deze gehandikaptenboerderi] Laten wij even nog eens kort samenvatten wat het projekt «Schoonderhage» inhoudt.Het is een oude boerderij die op dit ogenblik een volledige herin richting ondergaat met het doel er vanaf september van dit jaar een dagverblijf voor mentaal gehandikapten van te maken. De initiatiefnemers willen er een degelijk toevluchtsoord van maken voor de plus een entwintigers die niet terecht kunnen in een beschutte werk plaats. De mentaal gehandi kapten zullen er in de stille na tuur van Sint-Lievens-Esse in hun eigen behoeften kunnen voorzien. Op zondag 22 januari vertrok een groepje wandelaars vanuit Woubrechtegém naar de boer derij waar ze op een lekkere tas koffie onthaald werden. Er uitlea aeaeven over het projekt zelf en over de vooruitgang van de werken waarna een wandelingetje door de boerde rij en de omliggende landerijen de toekomstdromen illustreer de. ledereen keerde naar huis te rug met de gedachte: daar is men aan het bouwen aan een betere wereld voor onze ge- handikapte medemens. ik km ui/ fuXHtjrue* KOOR geis //AAR MA ROKKO.. MM# hirst ef eje/is mar ik ee uier ÉMU KoM Z£V£\|N£*r£v fÉl «t»1 naar de Griekse Oudheid: Ga- ia: aarde. Om het werken te vergemakke lijken zal de vereniging trachten een kleine vakbibliotheek aan te leggen. Tijdens de tweede en voorlopig laatste vergadering werd een bestuur verkozen. Verder werd er een brief opgesteld aan de heren burgemeester en sche penen waarin de stichting van deze vereniging wordt bekend gemaakt en waarin zij vragen herkend te worden. Ook wer den reeds opties genomen voor de eerste aktiviteiten. Voor het welslagen van hun projekt vragen zij niet alleen de medewerking van hét gemeen tebestuur, maar ook van alle Merenaren. Het ligt zeker niet in de bedoe ling van deze vereniging om te konkureren met de bloeiende Heemkundige kring die in Mere aktief is. Integendeel, men hoopt op een vlotte samenwer king tussen deze twee vereni gingen zonder dat de zelfstan digheid van beide organismen wordt prijs gegeven. Heem kundige en archeologie kunnen mekaar immer goed aanvullen. BESTUUR Het bestuur van GEA, zoals het statutair werd vastgesteld, ziet er momenteel als volgt uit: Ere voorzitter: Dr. I. Brihet, voorzit ter, Etienne Blki, Ondervoorzit ter: Herman Eeckhout en Mar cel Kiekens, Penningmeester: Willy Eeckhout, Secretaris: Ma ria Van Damme en André De- graeve, Bibliothekaris: Willy Torrekens, Adviseurs: De Witte Hubert en Dirk Callebaui, archeologen: Bestuursleden: Frans Hendrickx, Daniel Lie- vens, Lieve Coppens, Odilon Hendrickx, Peter De Graeve, Dirk Vindevogel. Jan Strickx. Joannes Baptist Neirinckx, te Erpe beter gekend als «Tïst- jen» wordt vandaag vrijdag 27 januari 102 jaar. De Erpse eeuweling doet het zo rustig aan, jaar na jaar Tïstien is sinds twee jaar het symbool geworden van de Erpse solidariteit Men zal zich herinneren dat alle Erpenaren een grote huidestoet in elkaar hebben gebokst om hun Tïstjen te vieren. De feesten om de eeuweling bracht Erpe bij mekaar. Zonder twijfel zullen ook dit jaar enkele groepen gelukwen sen naar de honegemstraat brengen. Ondertussen wenst ons blad hem en zijn familie veel geluk toe. We hopen dat hij nog vele rustige jaren te Erpe mag doorbrengen. (w.h.) In de stemmige zaal van het Parochiaal Centrum te Herder- sem mocht voorzitter Verbestel van de inrichtende Davids- fondsafdeling, opvolger van Jaak Hutsebaut, ruim 150 belangstellenden verwelkomen zodat voortdurend stoelen moesten bijgebracht worden. Onder de aanwezigen be merkten we pastoor Mussche, schepenen De Maght en Monsieur, ere-burgemeester Antoon Muylaert, sekretaris Van Mulders, koördinator van het «Jaar van het Dorp» en de heer De Boeck, afgevaardigde van het Departement van Nederlandse Kuituur die zou instaan voor de gelegenheids rede. Voorzitter Verbestel betuigt zijn dank aan de vele be langstellenden maar vooral aan de vele medewerkers die enthousiast bij de reali satie van deze tentoonstel ling hebben medegewerkt met totale inzet, zulks in het kader van de aktiviteiten van het «Jaar van het Dorp». Via een betere kennis van ons eigen dorp hoopt hij dat we zouden komen tot een grotere liefde tot en een treffender aanhankelijkheid aan ons dorp In de ten toonstelling wilde men het daarom speciaal hebben over de geschiedenis van Herdersem, over typische gebouwen, monumenten en mooie hoekjes en over aller lei oude ambachten want vele familienamen vonden daar hun oorsprong als bvb De Cuyper, De Jagher, De Mulder enz. Afgevaardigde De Boeck die ir Geldhof, belet, vervangt vindt de aktie «Jaar van het Dorp» in dit jaar na de fusie, waarin vele dorpelingen zich in hun eigenheid be dreigd voelen, volledig op zijn plaats. Op het plaatse lijke vlak dienen aktiviteiten behouden of 'gestimuleerd en de onleefbaarheid in de moderne stad opent nieuwe toekomstperspektieven voor het dorp. Achtereenvolgens ontwik kelt spreker volgende vier temata; samenleven, wel zijn, ruimtelijke ordening en een leefbaar milieu. Uit de vaak nogal teore- tische beschouwingen ha len we enkele hoofdgedach ten of realiseerbare tips. noodzakelijkheid van af geschermde of autonome fietspaden nut van wandelwegen al lerhande waterwegen slechts overwelven waar het nood zakelijk blijkt verlichtingspalen dienen geïntegreerd te worden in het milieu in de dorpen moeten de bouwwerken aangepast zijn dorps- en kerkpleinen mogen geen specifieke par- keergelegenheden zijn vroegere ouderwetse hoevetjes werden nu «fer- mettes» Vervolgd werd dan met een door Jozef Vermoesen ge- projekteerde dia-reeks van het departement waarbij volgende slagzinnen wer den geïllustreerd op zoek naar het platte land, het stille dorp van dorp naar stad (ont volking van de buiten) van stad naar dorp (terug naar de natuur) het dorp moet weer zijn eigen rol spelen Het moet meer zijn dan een rust- of slaapgelegenheid voor stedelingen aktie door informatie, re delijke inspraak van het dorp bij het beleid, zorg voor eigen karakter, stimu leren van wijk- en dorpsle ven, een dorpsfeest waarbij alle verenigingen hun in breng hebben. Moest de heer Vermoesen de kommentaar vroeger hebben gehad dan had hij er typisch Herdersemse dia's kunnen bij vertonen wat uiteraard meer sprekend ware geweest. Tentoonstelling: Als eerste manifestatie te Herdersem van het «Jaar van het Dorp» opent sche pen de Maght de tentoon stelling die Herdersem op verschillende manieren wil belichten, zich wel hoedend te vervallen in téveel détails zodat men door de bomen het bos niet meer ziet. «Ge tracht zal worden», zegt de schepen, «de verenigingen van de deelgemeente en ook andere nauwer tot el kaar te brengen in een dy namische ploeg.» Centraal stond het grond plan van de gemeente met daarrond foto 's van merk waardige dokumenten en bezienswaardigheden als de kerk, de sakrististie van j de oude kerk met kerkhof, I de pastorie, het geboorte- j huis van Alfons De Cock, het monnikenhof, de sas- i brug en het sashuis, de ka- j pel O.L.V. ten Beeldeken en O.L.V. van het H. Hart op I de Boskant. Mooi gepresenteerd in ten- toonstellingskasten van de stad en met dokumenten geleend bij de stadsarchief zien we een oorkonde, een plan, kaartboeken, en ook i pentekeningen van Patrick Bruyland. Ook de Herdersemse bioto- pen als het Denderland, de Ketshoek en de Wallekens komen in dia 's aan bod. j Blikvanger van de tentoon stelling leek echter alles- zins de voorstelling van ma teriaal van oude ambachten als drukkerij, fotografie, molenaarsbedrijf, bronsgie- J terij (R. Monteyne), de boerderij met wanmolen, vlegel, pik, aargetij, pik- j haak. wan, houten kruiwa- I gen, driewielkar, slaper of ratten val, beerton met j schepper, vleesblok; smouttobbe. eg, enkele ploeg, zeeldraaierstuig, j vlashekel, houten voorha- mer, en verder materiaal uit I het kuipersbedrijf, de j schoenmakerij, de klom penmakerij, de kaasfabrika- I tie, zadel- en gareelmakerij, j bakkerij en tabakververij. Foto's op blok en een schil derij van het geboortehuis van Alfons De Cock door René De Bom fraaiden het geheel op. Bleef het een statische ten toonstelling en bleven de demonstraties van oude ambachten uit toch werd het een zeer genietbaar werk waarvoor we de dappe re Davidsfondsploeg van harte feliciteren. SMW2 Ft"

De Voorpost | 1978 | | pagina 8