DINSDAG: NA DE VOIL JEANET WERD KARNAVAL VERDRAND ITI LEGE BEURZEN BEZOEK AAN SINT JOB EN HOPPEBANK STOET VAN DE VOIL JEANETTEN KARNAVALBAL GENERALE BANK DE KEININKLEKKE POT VASTELOAVED VERBRAND 14 - 10-2-1978 - De Voorpost Op stap met hun -gerief-, het Corum A last urn Imperiale IEL) Voil Jeanetten klaar voor de optocht (EL testen de nieuwe aanwinst van het Corum A los turn Imperiale IEL) leden scheen niet meer te zien) met de Vlaamse Katolieke Fanfare van Welle o.l.v. Jos Muylaert. fanfare die nota bene in de hoogste afdeling is geklasseerd, op voor een rond gang via Pontstraat. Hout markt. Hoogstraat. Korte Zout- straat. Keizerlijke Plein en zo terug naar de Grote Markt waarbij zich onderweg dan wel een aantal karnavalisteh aanslo ten. De echte sfeer zou er echter maar zijn bij de terugkomst op de Grote Markt die weer dicht bevol k t was voor de apoteose van het hele karnavalgebeuren. Na de lustige deuntjes waarbij ook de Smurfen niet werden vergeten speelde men nu de treurmars van Chopin. De fanfare werd gevolgd door leden van het Feestkomitee met «de kejninklijke pot» en de zeer mooie vastenavond pop gemaakt door «De Galante Moilentrek- kers» in opdracht van het Feestkomitee. Na de rondgang op de Hopmarkt waar ultra-mo derne attrakties de toeschou wers deden huiveren werd op het pleintje voor het stadhuis alles voor de verbranding van de pop in gpreedheid gebracht waarbij ook de spuitgasten op het appel waren tegen elk mogelijk risiko. Fakkels waren er vele tientallen doch eerst zou het karnavalge beuren officieel een einde ne men. Prins Michel gaf de macht, na drie dagen, weer over aan de Burgemeester doch bekloeg zich over gebrek aan organisatie. Wat de fanfare zelf betreft werd reeds elk jaar een plaatsje op de er toch staande tribune ge- Voor de verbranding had bloemenfee Magda een wit-zwart pak aan (EL) Deze pop is een krealie van de galante moilentrekkersEcht de moeite waard! (EL) dans van karnavalisten van allerlei pluimage trok de fanfare af en gingen de toeschouwers of huiswaarts. morgen is het werkdagof naar een van de vele zalen en cafés waar nog steeds welig vertier was. Aanstaande zondag nog een slotgebeuren met de Prensen- caemere van Simon D'Hondt en Karnaval '78 zit er weer op. Een echte Oiljsteneir begint dan reeds aan plannen voor volgende karnaval. LH Men moet nen oilsteneer geen smoelen lieren trekken, ha trekt er azooi al genoeg, zo zegt men het wel eens in de volksmond. Met karnavalvierend Aalst staat nogal wat bekend voor zijn rake type rende uitbeeldingen van maskers en kledij. De tijd echter dat men zich kleed aan elkaar rijgde van bier blikjes of ajuinen behoort tot de folklore. Enkel een karnavaJmu- seum zou ze nog hebben kunnen In het rusthuis Sint Job waagde burgen, een kar navaleske sfeer was er (EL) ester D'haeseleer zich aan enkele danspasjes, veel pret ii redden. Alleen op dinsdag komen de 'echte supers' de straat op. Ge kleed met wat oud ondergoed of kostuums uit de prullenmand. Traditioneel drinken zij op de kos ten van anderen. Het is immers dan de dag van de lege portcmon- nais. En inderdaad nu men zich ook in dit icneg oilst steeds meer en meer sjiek gaat verkleden stapelen de lege portcmonnais zich op. Aalst heeft nu ook zoals elders de karnaval-mode te verwerken. We gingen even rondneuzen en vergelijken wat de drie dolle da gen aan de karnavalvierder kos ten. Vergeleken met de huidige in de handel goed verkopende karna- valklcdij is een vuil jeanetten kos» tum spotgoedkoop. Een niets zeg gende smurfenpet kost zowat tus sen de 60 tot 100 franken. Een goed dragend masker komt op minstens 200 frank. Een ge kleurde pruik 275 frank. En daar mede alleen ben je niks. Tenmin ste als je er wat deftig opvallend wil gaan uitzien. Een kostuum kost zowat 1500 tot 2000 frank. De variëteit in de vcrkleedpakken is wel uitgebreider dan vroeger. Maskers met allerhande afbeel dingen van politieke figuren of showmensen zijn verkrijgbaar. Maar wellicht iets te deftig om echt Aalsters te zijn. Zo zagen we wel velen met een Vader Abraham baard, arabischc zonnckappcn en gegrimeerde klownuitbeeldingen. De smurfen mutsen waren minder in trek dan algemeen werd ver wacht. Waarschijnlijk omdat een te puntig hoofdeksel te moeilijk om dragen is tussen al dat volk. Zowel in de stoet als tussen h» massa was de uiterst verzorgde kledij opvallend. Zit Aalst in de ban van de karnavalmodc? R.D. Zaterdag 11 februari gaat in de Keizershallcn het jaarlijkse karna- valbal door, ingericht door de Vriendenkring van de Generale Bankmaatschappij Sedert de tweede Wereldoorlog gaat dit bal onafgebroken door telkens met groeiend sukses. Wie van Aalst én van karnaval houdt, ontbreekt trouwens nooit, evenmin als de prins, de keizer en de bloemenfee. Aan de défiléé van de verkleden zijn trouwens telkens waarde volle prijzen verbonden. Hoewel het bal een weck na karnaval plaatsvindt, is de sfeer er toch niet minder karnavalcsk om. W.L. Tekst: Chorum Alostum Imperials Voeisken«In den toid van de Patriotten» Aal d'ajoinen meiget weiten 't es een ier ver onze stad Wadat hier heit opgezeiten es het Keininklèkke gat Lajit joela la la De wei-ceipot mé zén leinink komt er confortaubel veir Zelfs de sjaufel van de Keinink heit ver 't hangen plosj te veil Vér mé smauk te kennen kakken Vol gevoel en fantasie Es de pot spessiool gebakken Hier in ons Academie -Qa-papier hier op da rolleken Tricolorig gefabrikeird es bestemd ver 'n foin holleken mé Sponsje reik geparfumeird Fabiolleken moet heer ni rekken wént de chasse hangt op zén plosj Da z'al zittend nog kaan trekken On de Keininklèkke flosj Mor de zeideles van 't lieken es zu simpel as bonjoer Wie nen neis heit kaan het rieken lederien moet nor de koer Waar het feest op de Markt in de nacht a la Rio van maandag op dinsdag duurde voor zeer velen tot 5.30 u en voor sommigen tot rond halfnegen in volle klaarte leek de Markt een slagveld van frietzakjes, kapotgetrapte broodjes, konfetti en dergelijke meer. Toch zou ook de dinsdag, de dag van de Voil Jeanetten. nog druk gevierd worden, weer eens gezegend met goed weer want waar oorspronkelijk met de uiterst vroege karnaval gevreesd werd voor sneeuw. Siberische koude of andere ontij werden de voornaamste festiviteiten door de weermaker zeer gunstig behandeld. De stoet trok uit onder een zacht weertje en bij de ontbinding viel de regen. De ajuinworp verliep onder een echt fris lenteweertje en de maandagse stoet had het ook weer getroffen. Ook voor de slotaktiviteiten viel het weer mee. Vanaf 19.30 u trokken schepe nen Monsieur. De Maght. Bourlon en Hooghuys samen met leden van het Feestkomitee (e^n aantal van den toch 43 vraagd. kwestie van meer over zicht te hebben op het gebeuren en dus ook betere koordinatie en ook om wat vrijer te kunnen spelen, niet te veel gestoord door al te vrijpostige karnavalisten. Nog maar slechts een paar keren is dit echter gelukt; bijna altijd staat de tribune op het kritieke moment vol. Met wat goede wil is hier toch gemakkelijk een mouw aan te passen. Keizer Kamiel. die in de gelederen van de fanfare was opgestapt en veel bekijks had bij zijn trommelsbattementen, vond uiteraard dat het nog niet gedaan was. «Wijerdoen voesj!». Na enige aarzelingen ging de pop dan toch aan 't branden. Een hallucinant nachtelijk schouwspel dat telkenjare de belangstelling van velen weet te lokken. Na een gerekte ronde- Het vuurwerk werd ontstoken. Echt prachtig (EL) Keizer Kamiel werd gepromoveerd tot trommelaar van de fanfare (EL) Alles samen stapten nog geen twintig .voil jeanetten- mee op in de «stoet van de Voil jeanetten en de «rondgang met de Oude Garde - De Voil Jeanetten raken blijkbaar Er liepen enige echt «voile» jea- in onbruik in Aalsters karnaval. Hooguit twintig van deze «dames» stapten mee op in de dinsdagna middagstoet die kleurig en be weeglijk door de straten slingert, en af en toe in de kafees ver dwijnt.. waarna telkens tot vor ming moet overgegaan worden. netten mee. waarvan één op de markt zelfs plaats nam op een WC-stoel die door het Corum Alostum Imperiale werd meege dragen. Maar de andere waren wel enigszins te proper om «voil» te zijn. Stadsbestuur en karnavalbe- stiuir waren anders eoed verte genwoordigd op deze rondganj Burgemeester D'haeseleer drot zijn stok met knapzak eraan Aanwezig waren ook de schept nen Monsieur, Bourlon en Dt maght. Feestkomitee, Corum e uiteraard ook prins, bloemenfee versc^ keizer (met kamillckcs) cn ajuin boer. De «oude Garde» slapt voorop, samen met «De Cnti nières». de rijk W.l| dat he heeft Lisser

De Voorpost | 1978 | | pagina 14