ïDE HOVAARDIGE LEEDSE BOEREN ALS iKARNAVALZOTTEN HEBBEN DE OMUEGVALLERS PROBLEMEN BIJ HET OMUEGVALLEN? GAAS GEVEN MET LOS LEENEIROS Y SOS CENTRALOS ZEEROVERS KAPEN DE MAJOBERKENS DE REMBRANDTKLUDDENS VIEREN KARNAVAL IN DE HEL MET WIENS PLUIMEN GAAN DE VOETZOEKERS LOPEN? DE JABBEREIRS OP ZWIER ME DE HOVAARDIGE BOER DE ZOEZOEZOEKERS CHERCHENT JACQUES BREL 16 - 10-2-1978 - De Voorpost Een andere groep welke dit jaar zijn vijfjarig bestaan viert zijn De Omuëgvallers. Zijzelf aan het woord over dit vijf-jarig jubileum. Vijf jaar in een mensenleven betekent niets. Vijf jaar karnavalleven bete kent reeds heel wat meer. Maar het karnaval is nu eenmaal en altijd een wereld apart Voor iedere vereniging betekent vijf jaar een welge komen lustrum. Het vijf iaar volhouden betekent al iets. Maar in het karnavalleven heeft het cijfer «5» geen enkele be tekenis. Het zottengetal is en blijft nog altijd «11». Dus viert een kar- navalvereniging slechts uitbundig feest ter gelegenheid van haar 11- jarig, 22-jarig, 33-jarig, enz. be staan. Daarom hebben de Omuëg vallers dit jaar ook geen grootse plannen gemaakt om hun eerste «burgerlijk» lustrum te vieren. Maar toch zullen zij deze vijf jaar karnavalaktiviteit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. De eerste reden om blij te zijn is uiteraard het feit dat zij het vijf jaar volhielden in de Leedse karnaval wereld. De tweede reden om een hartig borreltje op te drinken is het feit dat hun kandidate- Els Van Overwaele het dit jaar haalde bij de verkiezing van Miss Bette en dus ook daarom zal er gefuifd worden. En daarbij komt natuurlijk dat het karnaval is en dat zal ongetwijfeld de grootste reden zijn bij de Omuëgvaller om er eens duchtig in te vliegen. Wat de Omuëgvallers zoal allemaal op hun kerfstok geplaatst hebben gedurende die vijf jaar gaan wij hier nu even proberen op een rijtje te plaatsen, maar schiet niet op de pianist als wij iets vergeten want onze schrijfmachine is bijna versle ten. Karnavalfuifneus nummer één van Lede, Mark Corthals stortte zich hals over kop in het karnavalgebeu- ren zo ongeveer een zestal jaar ge- leden. Hij dong toen naar de titel van Prins Karnaval maar moest de duimen leggen tegen Walter De Kuyper, die toen met een sterke aanhang achter zich stond, de la tere Brassers. Nadat hij van deze nederlaag wat bekomen was stortte Mark zich dan in de karnavalwereld via een karnavalgroep waarvan hij voorzitter werd. Deze groep heette toen nog Uilenspiegel, waarvan zij toen eveneens de uitbeelding brachten. Het volgende jaar bracht de groep Uilenspiegel een Breugel- fantasie ten karnavaltonele. Tel kens leverde hen dit een tweede plaats op. Het derde jaar moest be vestiging brengen. De Breughe- liaanse kledij werd afgelegd. Er werd een bestuursvernieuwing doorgevoerd en de groep stapte over naar lokaal De Halve MaanDe laatste stap naar de totale vernieu wing was de wijziging van de naam. De groep kreeg de Leedse naam en maakte snel furore als «d'Omuëgvallers». Zij pakten in hun derde kafltavalstoet uit met een heuse heksenjacht. Een prach tige uitbeelding welke hen een tweede plaats opleverde. Het vierde Omuëgvallersjaar zou even wel de topper wordenMet Jempi I haalden ze de titel van prins karna val in hun gelederen binnen en met hun enige uitbeelding van de Smur fen haalden ze de eerste prijs. Het werd een Omuëgvallerskarnaval. Hun vijfde Omuëgvallersjaar zijn zij al op een even suksesrijke wijze gestart want hun trouw lid. Els Van Overwaele werd Miss Bette. Een denderende start voor dit jaar. Maar de Omuëgvallers zitten blijk baar met problemen, wij veronder stellen dat zij nog amper met moeite omuëgvallen. Want zij zijn dit jaar overgschakeld op het on derwerp Weight Controllers. Willen zij aldus heimelijk een kuur doen om opnieuw zonder problemen omuëg te vallen? In ieder geval kij ken wij met belangstelling uit naar hun blijkbaar zeer karnavalesk on derwerp. viering, recht naar Rio de Janeiro. In een even zuiderse sfeer hopen de Gaasgevers Lede dan ook te dom pelen tijdens de Leedse karnaval- dagen. Was vorig jaar alles in de Dit jaar gaan de Majoberkens hun tweede karnavalavontuur tegemoet, althans als karnavalgroep. Vorig jaar zijn zij hun grote doop ondergaan in de zilveren karnavalstoel Zij op hun beurt doopten een reuze Leedse karnavalfusiebrouwerij overvloedig met het Leedse Majoberkensbier. Uiteraard nadat er de nodige manoeuvers gedaan waren om de nacht vorst uit dat heerlijke karnavalgerstenat te verdrijven. Ja, zo zijn ze nu eenmaal in Lede, in Aalst vragen ze de vorst ter gele genheid van een jubileumkaval- kade, en in Lede verdrijven ze dit heerschap. In ieder geval werd het een geslaagde eerste karnavalstap voor de mannen van De Ton De geslaagde entree heeft er de Ma joberkens toe aangezet om dit jaar met heel veel entoesiasme het kar- navalgebeuren tegemoet te zienZij hebben dan ook moeite noch kos ten gespaard om er voortreffelijk voor te komen. Zij vormen dan ook een zeei aangename en sfeervolle verschijning op iedere karnavalak tiviteit waar zij aanwezig zijn. Zowel de mannelijke als de vrouwelijke Majoberkens komen er dan ook zeer elegant voor in hun eigen ont worpen uitgangskledij. Hiervoor werpen de mannen een speciaal bloempje aan hun vrouwen Majo berkens. Wat hun vrouwen even- Een nieuwe naam tussen de Leedse karnavalgroepen is De Gaasgevers. Het is echter enkel een nieuwe naam want vorig jaar stapte deze groep op onder de naam Jeangsken de Stuntman. Maar om kunnen blijven bestaan hebben zij nu een andere naam gezocht, die minder gebonden was aan de uitbeelding van een bepaald onderwerp. Vanwaar de naam afkomstig is, is niet zo heel ver te zoeken: tussen de ijverige kernleden schuilt daar er gens een personage dat in de volksmond Gerard van de Gaas ge noemd wordt, vandaar de naam Gaasgevers Een naam die bedacht werd door hun voorzitter Walter Van Nieuwenborg. Beslist een man met karnavalstrepen, want het is reeds z'n 3de groep die hij helpen uit de grond stampen heeft. Hij was achtereenvolgens medestichter van De Rembrandtkluddens en de Jabbereirs. twee Leedse groepen die nog steeds bestaan. Hij voegt eraan toe dat hij zich dit jaar als voorzitter niet veel van aangetrok ken heeft. Hij heeft enkel wat inge staan voor de formaliteiten. Maar de prachtige kleren waarin deze 25-koppige groep dit jaar op 12 februari zal opstappen werden allen gemaakt door Julia van de Central, waarvoor hij dan ook zeer veel waardering heeft, evenals van de mannen die ijverig aan de wagen gebouwd hebben en dit zijn Frans en Johan van de Central, Jeangs ken en natuurlijk Gerard van de Gaas. Vorig jaar was het Jeangsken die zijn stunten op de fiets nogmaals herhaalde voor het Leedse publiek, maar dit jaar trekken de mannen van de Central naar Rio en de bete kennis van «Los Leeneiros y sus centralos» is dan ook niets meer dan karnaval op zijn Leedse in Rio en dit met de mannen van 't Cen- tralleken aan het roer. In een kleu renpracht trekken ze de wijde oceaan over naar die zuiderse stad met zijn onvergelijkbare karnava|- De Majoberkens in hun vertrouwde uitgangskledij na en avond op de zwierige loer. Het zal er zondag beslist ook zwierig aan toe gaan op de golven van de Leedse karnaval (EL) steeds maar verder doen om toch schriftje, de plannen bestaan hier- Een vertrouwde naam in de Leedse karnavalwereld zijn ongetwijfeld De Rembrandtkluddens. Zij zullen dit jaar voor de vierde maal reeds deelnemen aan het Leedse karnavaleske gebeuren. Deze karnaval groep is ontstaan zoals bijna alle andere karnavalgroepen, namelijk tussen pot en pint en naar de naam van de groep het zelf zegt, uiteraard werden deze pinten en potten gedronken in kafee De Rembrandt, wat dan ook hun lokaal en karnavalthuis is. De stichting gebeurde door een viertal karnavalfuifneuzen en de groep groeide destijds uit tot zo'n 25-tal leden, leder jaar hebben de Rembrandtkluddens zich dan ook uitgesloofd voor en voorbereid op het grote gebeuren, de dag bij uit stek van de karnavalisten. Maar zij voegen er onverbloemd aan toe dat enkele van deze karnavalistenda- gen hen erg zijn tegengevallen Maar deze geringere waarderingen door personen die menen er iets van te weten ten spijt, bewijzen de Rembrandtkluddens telkens weer dat zij echte doordrijvers zijn en ooit eens een beloning naar ver diensten te krijgen. Dit jaar zullen zij met nog 18 van de oorspronke lijke 25 leden aanrukken De over igen hebben hun eigen weg voort gezet en hebben ook zelf een kar navalgroep opgericht in andere gemeenten, waarvan zij ten andere afkomstig zijn. Deze 18 doorbijters, waaronder de stichters, zullen dan ook dit jaar het bewijs leveren dat zij volgend jaar op een waardige manier hun 5-jarig bestaan zullen vieren. Doch hier over wensen zij later meer uitleg te verschaffen via een eigen tijds- ten andere nieuwkomer van vorig jaar is de karnavalvereniging De Voetzoekers. Zij beleefden vorig jaar ook hun eerste karnavaljaar en stapten vastberaden de karnavalwereld in. Als eerstejaarsgroep lieten zij het niet alleen bij een eerste optreden in de karnavalstoet, doch zij organiseerden als eerste aktiviteit een karnavalfeestje voor de ouden van dagen in het rustoord Villa Letha, een aktiviteit die zij ook dit jaar opnieuw georganiseerd hebben op 28 januari. Deze schone traditie willen zij nog meerdere jaren in ere houden. Hun eerste optreden in de karna valstoet vorig jaar is zeker niet on opgemerkt voorbijgegaan Bewijs daarvan is ongetwijfeld de eervolle vijfde plaats die ze behaald hebben, riP7P niaats betekende eveneens de eerste van de nieuwe groepen. Zij behaalden deze prachtige uitslag met het thema «Den Boer in Pa rijs», waarbij zij een parodie brach ten op het resultaat die de toenma lige sekretaris van de Orde van den Boer behaald had in de radiokwis van Jos Ghijsen. Met een echte french-cancan vermurwden ze toen de jury. Dit jaar pakken ze opnieuw uit met een luchtig onderwerp. De titel van hun uitbeelding luidt: «Mijn deel in de pluimen». De mannen van de Lenydor hebben voornamelijk de bedoeling hier met enkele officiële gebeurtenissen en de typische toe standen daarrond de draak te ste ken. Zij zullen het voornamelijk gemunt hebben op het uitreiken 5 Hier zijn we dan met onze tweede aflevering over de Leedse karnavalgroepen. De lezer zal wel gemerkt hebben dat onze oorspronkelijke bedoeling van vorige week ietwat in het water is gevallen. Maar in ieder geval zullen De Leedse Kalveren en De Sleuren zichzelf deze week op deze bladzijde ergens vinden, dus zeker niet panikeren karnavalisten. U vindt hier nu uiteraard de acht nog resterende groepen zodat iedereen aan bod is gekomen. Wij hopen dat wij hiermede een vrij volledig beeld hebben kunnen ophangen van wat de Leedse karnavalisten aan de andere Leedse karnavalisten zullen bieden komende zondag tijdens de 26ste rondgang van de Leedse karnaval- stoet En voor iedere Leedse karnavalist wensen wij de grootste leute en plezier. Alaaf, alaaf, aiaar: Mon de Gendt voor. Hun plannen voor dit jaar, waarmee zij dan zullen uitpakken op zondag 12 februari, zien er evenwel als volgt uit, In tegenstel ling met de rillerige aangelegenheid van vorig jaar, gooien zij het dit jaar op een heel wat vuriger toer. De Rembrandtkluddens gaan immers karnaval vieren in de hel. Het wordt een echte helse karnaval dit jaar. Het zullen straffen moeten zijn om dit vuur te blussen en hiermede hopen zij dit jaar eens een ver diende prijs in de wacht te slepen om alle narigheden van de voor gaande jaren te vergeten. Het is dit jaar voor de derde maal dat de Jabbereirs aan de Leedse kavalkade zullen deelnemen. Tijdens die twee voorgaande jaren heb ben zij een niet te vergeten en zeker te waarderen karnavalpalmares bij elkaar gevierd. Zij namen gedurende die twee jaar deel aan vijf karna- valoptochten en behaalden de volgende resultaten: tweemaal derde, tweemaal tweede en eenmaal eerste. ding bijeen gezocht en zullen er ook als onvervalste hovaardig b ren uitzien. Hun wagen hebbei natuurlijk in diezelfde funktie zien. Het zal een echte boeren ning uit die tijd zijn en ook i vlucht in elkaar gestoken, dan zal dit jaar het geheel heel wat beter verzorgd en afgewerkt zijn, daar kunnen los leeneiros alvast op re kenen. eens zelf ontworpen hebben en te vens zelf gemaakt hebben, zijn de kleren voor de karnavalstoet. Zij zullen er dan ook als prachtige zeerovers voorkomen op zondag 12 februari. Want dit is inderdaad hun uitbeelding tijdens de Leedse kavalkade. Zij hebben met hun 14 mensen dan ook een heuse zeero versboot in elkaar gestoken. En als echte zeerovers zullen zij met hun galei tijdens de Leedse karnavalda- gen over de woelige karnavalbaren zwalpen op rooftocht naar het Leedse karnavalgerstenat. Voor wie zich afvraagt vanwaar die eigenaardige naam nu toch wel mag komen, het volgende: Ma: zijn de twee eerste letters van Mare, JO: zijn de twee eerste letters van Johny en Ber: zijn de drie ongeveer middenste letters van Norbert. Daarmee hebben wij meteen de voornamen van de drie karnaval- vogels die de stichting van deze groep op hun geweten hebben. arken aan het spit. Hangen ze De Jabbereirs vorig jaar op zwier met Robin Hood en een r, hoovaardige boer aan het spit? (EL) Zij weten dus blijkbaar wel van kar- navalwanten Het eerste jaar pak ten zij uit met een reuze vat en vorig jaar gooiden ze het op de Robin Hood-toer. Een prachtige uitbeel ding die spijtig wat met te weinig kleur uitgewerkt was om op het hoogste schavotje te klimmen. In ieder geval weten de mannen van 't Vatjen van aanpakken en het ziet er naar uit dat zij ook terug dit jaar één van de te kloppen groepen zul len vormen Met z'n dertigen zijn ze dan ook reeds enkele weken ijverig aan het bouwen aan hun uitbeel ding voor dit jaar. Hun uitbeelding hebben zij de naam «Hovaardige Boeren» meegegeven en het ligt in hun bedoeling om eens te laten zien wat nu eigenlijk een hovaardige boer is. Hiervoor zullen zij terug gaan naar de vroegere, goeie, ouwe tijd van de boeren, toen het leven op den buiten nog echt boers was. Zij hebben dan ook niets on verlet gelaten om de echte boereri- sfeer van weleer weer te geven. Zij hebben de echte oude boerenkle- volledig vanuit een oude bril ba ken. Dus na hun avontuur met het val hun zwerftocht aan de zijde f Robin Hood zullen zij op zondao februari een heus stel hovaaro boeren vormen, zoals men deze} leen maar in Lede kan tegenkomr Maar dan met karnaval laten zij j meer hun waar gezicht zien. Da buiten zijn ze te hovaardig om ei te laten zien wie ze zijn. Dus degi die het wil weten kijkt met L« karnaval maar eens in het rond 't Is 't eerste jaar van de jaar en zij zijn dan ook niet zinnens om van den eerste keer heel hoog te vliegen. Meedoen is het belangrijkste, winnen is voor de volgende jaren. Maar zij hopen dit jaar zeer veel te leren. En dat een karnavalgroep beginnen niet gemakkelijk is, ondervonden zij van in den beginne. Al dadelijk was het zoeken geblazen met man en macht naar een naam vooreen karnavalgroep. En zoeken dat ze deden, het was een plezier om zien te zoeken. Een befaamd detektievebureau uit de streek heeft zelfs gepoogd enkele mensen van de groep als vast zoekmedewer- kers aan te schaffen. Maar dat lukte niet, het zoeken naar een naam voor hun kersverse groep ging voor. Uiteindelijk zijn zij het zoeken dan toch zo moe geworden dat zij het maar bij het zoezoezoeken gela ten hebben. Aldus waren de zoe- zoezoekers geboren. Maar het prille begin van deze boreling ligt in feite bij Mark De Schrijver die opeens het zot in zijnen kop kreeg en besliste van een karnavalgroep op te richten. Hij trommelde enkele zware mannen samen en met zijn achten zullen zij dan op zondag 12 februari hun karnavaldoop met hun spiksplinternieuwe groep onder gaan. Hun even spiksplinternieuwe, doch eveneens ledige kas hebben zij enige weken terug op een ge slaagde wijze gevuld met een privé-fuif Een geselektioneerde zoezoezoekersgroep heeft er dan ook voor gezorgd dat zij kont beginnen met de bouw van i heuse diepzeewaterboot, wa mede zij het niemandsland zul Het bevaren Tussen deze woeioee' niemandsbaren hopen zij met h fv®1 zoekersboot op zoektocht te ga naar ene ongure persoon die ,est aandurft de Vlamingen op een op derlijke wijze de das om te doen ti|d hen met alle zonden van België I pak laadt. Wij raden die zoeker v spijkers op laag water dan ook a om uit de buurt van onze Leec Zoezoezoekers te blijven of het z zijn Brelvel eens kunnen kosti gy Want iedereen weet dat de Vlam gen Brei sindsdien rauw lusten, li als hij dan in handen valt van de stoere zeebonken dan zou hij v eens rauw kunnen te grabbelen c gooid worden aan de Leedse ki navalmassa. Dus Brei, let op je v< isc van prijzen en het uitdelen van pluimpjes door de hooggeplaatste personen Hooggeplaatst, dat den ken ze dan toch ten minste, dat overgrote deel laagvliegers en vis sers op laag water. Getooid met de nodige dosis pluimen gaan de Voetzoekers deze zogenaamde hooggeplaatsten een trapje lager zetten, want iemand die veel pluimpjes uitdeelt, zal ongetwijfeld veel van zijn pluimen moeten laten om deze te kunnen uitdelen. Of zij dan van die zogenaamde hoogge plaatste personen hun deel in de karnavalpluimen zullen krijgen zien we dan wel zondag 12 februari. In ieder geval de pluimen die ze zich zelf aangemeten hebben, hebben ze toch. Beter één pluim in de hand dan tien pluimen in de lucht. I)e Zoezoezoekers moesten hoegenaamd niet zoezoezoeken naar het overheerlijke gerstenat op hun privc-fuj w Het zal zomlug wat anders worden met Jacques Brei onder hun vel (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 16