KUNSTSCHILDER EN GRAFIKUS TE AFFLIGEM Vrije tribune B.S.P. P.V.V. BROEDERLIJK DELEN VOOR ERPE- MERE Uw woord 2 - 10-1-1978 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE PARTIJ VAN DE ARBEID CONGRESSEERT De P.v.d.A. is in de oppositie terechtgekomen hoewel de Nederlandse kiezers massaal aan deze partij hun vertrouwen hadden geschonken. De rechtse partijen waren er als de kippen bij en alarm werd gebla zen. Dan zijn alle middelen goed: het naast zich leggen van de volkswil in Nederland; in Frankrijk het kunstmatig doen dalen van de waarde van de Franse frank om de kiezers te doen geloven dat Frankrijk bij een linkse overwinning in maart de dieperik zal ingaan; en wie herinnert zich niet dat Allende vijf jaar geleden gewoon werd doodgeschoten omdat hij niet wou dansen naar de bevelen van wie de geleidelijke ophef fing van de ongelijkheden tus sen de mensen bestrijdt Over enkele dagen wordt in Amsterdam het Congres van de P.v.d.A. gehouden. Joop den Uyl zal er aantreden als een moedig en eerlijk leider. Eén van zijn belangrijke stellin gen is: als ons economisch sys teem niet meer de volledige werkgelegenheid kan waar borgen, dan kan de overheid niet anders dan bijsturen, dus ingrijpen in de concurrentie verhoudingen. Dan gaat het maatschappelijk belang boven het bedrijfseconomisch ren dement. Dan moet de overheid een strumentarium ontwikke len om de investeringen te toetsen aan het belang van be houd en uitbreiding van arbeid splaatsen. Zo zullen bijvoorbe eld gewestelijke ontwikke lingsmaatschappijen met over- heidskapitaal in bedrijven kun nen deelnemen en zelfs bedrij ven kunnen opzetten. Dit is ook in ons gewest al ge beurd (o.m. in Kerksken) Zou den wij Unal in Geraardsber- gen niet op een dergelijke ma nier gered kunnen hebben Maar tegen economische we reldreuzen die de wereldmacht beheersen, is het gevecht moeilijk daar ze ondoorzicht- baar zijn. Werknemers hebben geleerd zich te verzetten tegen eenzij dige ondememersbeslissingen als sluiting van fabrieken en bedrijven zonder dat de nood zaak ervan duidelijk is aange toond. Dit heeft ons de ge schiedenis geleerd, namelijk dat het sociale patroon voort durend verandert en dat de maatschappij op weg is naar een vorm van zelfbestuur in kleinere verbanden, waarbij de centrale overheid een rol van betekenis houdt maar tevens de wettelijke kaders moet scheppen waarin zich dat ar beiderszelfbestuur dient te vol trekken en zal kunnen ont plooien. Door dat arbeider szelfbestuur zouden we wat Unal betreft, misschien het ergste hebben kunnen voor komen... Dat arbeidszelfbestuur staat op het programma van de P.v.d.A. Het streeft de solidariteit na in de verdeling: de mogelijkheid wordt nader verkend van een betere verdeling van de werk gelegenheid over de beroeps bevolking. Het Congres zal zich laten leiden door datgene dat alle progressie ven in staat en gemeente en fabriek moet lei den, namelijk door het streven naar opheffing van ongelijkheid en achterstelling. De be strijding van inflatie en van de welhaast voortdurende drang naar overbesteding heeft slechts dan kans van slagen als ze wordt geplaatst in het rui mere kader van het terugdrin gen van bestaande ongelijk heid in inkomen, bezit, macht en kennis. Aan de spreiding van inkomen, bezit, macht en kennis moet elk beleid onder geschikt worden gemaakt. We wensen Joop den Uyl en de P.v.d.A. een vruchtbaar con gres toe I Mare Galle volksvertegenwoordiger HET «BEURZENSCHAN DAAL. OF «GOEDKOOP DIENST BETOON. Langs de nationale pers heeft men kunnen vernemen dat het Aalsters socialistische kamerlid die aan de studenten mededeelt: - Hiermee iu»K ïlr tw» ocnoeeen U te laten weten dat U eerlang een studie beurs (bedrag) zal toegekend wor den. Ik wens U hiervan een goede ontvangst en blijf graag tot verder dienstbetoon bereid. Met vriende lijke groeten- - geen uitzondering maakt op de algemene regel! Maar... wat men in de pers nog niet heeft gelezen is voornamelijk dat dergelijke brieven op briefpa pier van de Kamer van Volksver tegenwoordigers geschreven wordt en omslagen gebruikt wor den van een andere instelling die aan de mandataris portvrijdom verleend! Dat noemen wij «goedkoop» dienstbetoon. Dergelijke praktijken kunnen he- lemaan niet meer door de beugel, daar ze geenszins het gevolg zijn van een «normaal dienstbetoon- van een parlementslid. Immers, de brieven werden gericht aan stu denten die geen enkele politieke tussenkomst hadden gevraagd be treffende hun studiebeurzen Blijkens persberichten gaan som mige socialistische verkozenen. zoals de huidige minister van Eco nomische Zaken, zelfs zover te schrijven, dat het ingevolge hun tussenkomst is dat een beurs wordt toegekend. Het is duidelijk dat deze zaak van studiebeurzen nog een politiek staartje zal krijgen en wellicht een nieuw politiek incident veroor zaakt. Geen wonder dus dat B.S.P- voorzitter van Miert heeft aange kondigd dat hij tegen «misbrui ken» in eigen gelederen zal optre den. L.R.S. DE KARNAVALSTOET LIET ZICH AFREMMEN. Wij brengen veel begrip op voor de enorme organisatie van de Aalsterse kamavalstoet, tege lijk met T.V.-uitzending én ko ninklijk bezoek. Wie echter het «geluk» had tussen de vreemde voorname genodig den op de tribune op de Grote Markt de stoet van 1.30 uur tot 5.30 uur te aanschouwen, heeft met veel woorden -en moeite- de kritiek moeten wegpraten dat de stoet toch maar matig verliep. Voornamelijk de gans uit de hand lopende timing tergde de kouwelijke gasten. Eerst spoelde de stoet aan een te vlug tempo over de Grote Markt. Prachtgroepen verdwe nen al in «'t gat van de mert» vooraleer ze goed en wel had den opgetreden. Vervolgens lange, lange pauze. Vergoelij kingen als «de T.V. is nog niet met zijn uitzending begonnen» of «de koning is nog niet aan gekomen» konden nauwelijks overtuigen. De stoetlopers werden duidelijk geremd door al deze vormelijkheden. Verle den jaar kende de stoet een ware climax naar het einde toe. Dit jaar kon dit ook al niet. De schitterende Gilles hadden met hun optreden bijzonder veel sfeer gemaakt vóór de officiële tribune. Voorzitter De Stobbe- leir stak tijdens de koninklijke receptie op het stadhuis zijn ongenoegen niet op zak en beweerde dat het had moeten mogelijk zijn om de Gilles nog een tweede maal op de Grote Markt te brengen als «boekee» van de feestelijkheden. Inder daad... Intussen stond de stadsarchi varis Karei Baert als T.V. com mentator water en bloed te zweten omdat het vullen van een uur T.V. werkelijk boven de maat van een normaal mense lijk wezen is als de stoet die men moet bespreken maar niet wil opdagen. Het is onbegrijpe lijk dat het soms 10 minuten moest duren vooraleer een nieuwe groep vanuit de Zout- straat de Markt kwam opgere den. Ik heb meer dan één Aalste- naar horen zeggen dat de stoet van maandag, alhoewel van groepen dezelfde als zondag, veel schoner was. Met veel meer zwier, in vitesse en zon der gegeneerdheid. Chris Willems GOED, MAAR VOOR WAT ANDERS!... De botsing tussen eerste minis ter Tindemans en V.U - voorzitter Schiltz is méér dan een incident. Men bedenke al leen maar, dat de eerste minis ter zich veroorloofd heeft een partijvoorzitter, die geen deel uitmaakt van zijn regering, tot de orde te roepen en hem be dreigingen toe te sturen, om niet te spreken van politieke chantage Doorheen dit konflikt stelt Tin demans op een brutale wijze de kwestie van de verhoudingen partijen-politieke macht, zoals ze nog nooit in ons land is ge steld geworden. De deelname van partij-vooraanstaanden aan een regering, legt dus vol gens hem voortaan aan hun voorzitter het zwijgen op. Op CVP-voorzitter Martens na wel licht, maar voor alle anderen is het feit dat zij op basis van een bepaald programma werden verkozen, en dat hun partij instanties niet alleen het recht maar ook de plicht hebben op de uitvoering van dit pro gramma te waken, van nul en gener waarde. In die voorwaarden zijn wij er wel toe gedwongen, aan de BSP-militanten te vragen, wat de titels die wij de jongste maanden zo dikwijls in «Voor Allen» vonden - «regerings deelname is een zaak, partij programma een andere» - voor betekenis kunnen hebben? Wie van de verantwoordelijken of parlementairen zal ons daarop in deze kolommen - of nog liever in hun nationale pers of in het parlement - antwoor den? En wij willen daar onmiddellijk met een andere kwestie bij aanknopen. De zes volksver tegenwoordigers en enkele se natoren van ons arrondisse ment hebben vorige week het spreekgestoelte beklommen in verband met de sluiting van UNALIT te Geraardsbergen. Caudron van de VU schijnt er zich van bewust, dat degenen die weten wat er met UNALIT reeds lang aan de gang is en die zich iets herinneren van alle voorgaande sluitingen, dit niet al te zeer «au serieux» zullen nemen, want hij stelt de vraag of er dat wel tien moesten zijn? En waarom hij dan? Voor ons mochten het er gerust twintig zijn, die de beide ka mers daarbij nog op stelten zouden hebben gezet, want duurt die industriële afbraak van de Denderstreek niet reeds vijfentwintig jaar? Wat ons ech ter in verband met onze inlei ding voor dit artikel interes seert, is dat staatssekretaris Eyskens de heren parlements leden in kwestie heeft uige- nodigd het initiatief te nemen voor een aktiegroep, die een regionaal ontwikkelingsplan zou moeten opstellen. Op het eerste gezicht bravo! En we voegen er onmiddellijk aan toe, dat ook wij, kommunisten, bereid zijn aan de wagen te duwen. Maar is het wel zo sim pel? Wat verwacht Eyskens van deze parlementairen? En wat denken zij dat HIJ van hen verwacht? Nieuwe ideeën? Verregaande maatregelen om schandalen als dit van UNALIT onmogelijk te maken? Voorstel len om bij nieuwe inplantingen in het land de achteruitgestelde en zwaarst getroffen gebieden de voorrang te geven in plaats van gedwee het grootkapitaal ter wille te zijn? Het volstaat te verwijzen naar het konflikt Tindemans-Schiltz om te snappen dat Eyskens en zijn baas de zaken anders zul len zien. ledereen moet in het gelid blijven! Maar de lezer zou zich vergissen wanneer hij denkt dat we daarmee de idee van Eyskens van de hand wij zen. Hebben wij zelf niet her haaldelijk hetzelfde voorstel gedaan, zoals we ook in ons «Plan 3.000» een tewerkstel- Ijngskonferentie voorstellen? Eyskens weet dat het zoveelste ministerieel bezoek niemand meer kan tevreden stellen. En dan maar een breed gebaar om «de vertegenwoordigers van het volk» voor zijn wagen te spannen. Welnu, goed, zo de genen die in het Parlement ze telen geloven wat ze er zelf ver teld hebben, dat ze dan elkaar vinden met talrijke anderen er bij, maar dan voor wat anders dan om na vijfentwintig jaar nog eens te proberen het werkende volk van ons arrondissement in slaap te wiegen! Ray DE SMET kAAAMW i a prv Te Affligem in het Kultureel Centrum ging verleden vrijdag de vernissage door van de tentoonstelling van werken op het gelijkvloers van Freddy Baeten, kunstschilder en sinds een paar jaar ook etser en van Hubert Deherdt die het vooral met houtskool doet. In aanwezigheid van een tal rijke schare genodigden waarbij hei Pajottenland ruim vertegenwoordigd was en van Karei De Pauw die in de s'reek siilaan school be gin- *e vormen deed Dom Idesbald Verkest, de ziel van het Centrum, het ope ningswoord en zorgde het Trio Jacob voor de muzikale omlijsting. Kunstschilder Freddy Bae- •en die vaak exposeert en o.a. reeds vereerd werd met de Prijs van de Falluintjes- pikfees-en is een onderwijs mens op non-aktief die nu zijn hele leven richt op zijn hobby, hei schilderen, die kon ui'groeien tot zijn dage lijks werk. Gelukkig man die van zijn liefhebberij zijn mé-ier kan maken. Het landelijke leven spreekt hem sterk aan en oogssta- ferelen vinden we regelma tig in zijn werken terug. Ook paarden, iwee- en vooral driespannen liggen hem uit stekend en vormen een be langrijk aandeel in zijn oeu vre. Landschappelijk gaat zijn voorkeur klaarblijkelijk naar de eigen streek (Haaltert en omgeving), naar de Falluin- •jes waarbij hei Kravaal tref fend wordt uigebeeld en rt naar Vlaamse Ardennen en Zwalmstreek. Een hele reeks boerderijen in klein formaa' uiigewerkt tonen ons zijn liefde tot het rurale leven. Niei alleen gevoelig van natuur beheerst Freddy Bae*en de techniek mees-erlijk mei rijk palet en kom- hierbij tot vaak aan grijpende laferelen waarbij zowel hei totaalbeeld aan spreek' als de afwerking tot in he- détail toe. Freddy Bae en is de man die oog heef voor het werkelijk schone en het ons via een -alen-volle uitwerking wil mededelen. Ook begon hij •e e-sen en hiervan zien we enkele vruchten als de Ro- chuskapel ie Haaltert, de Keiberg en de molen te Aai- gem waar hij schoolhoofd was. Op de bovenverdieping wach' ons een flinke vijfti ger, blozend als een Pajot- •enlandse kriek, met werk in hou'skool. Grafikus Hubert Deherd* is eigenlijk een Brusselaar die daar zijn plas'ische studiën deed en er voor de eerste maal ex poseerde in hei Paleis voor Schone Kunsien in 1939. Zijn werk heefi hij kunnen in nauwe aansluiting bren gen me* zijn liefhebberij wan- Deherdt is een grafi kus, een zelfsiandig teke naar die van de lithografie zijn beroep heefi gemaakt en dan ook sinds 1939 niet meer exposeerde. Toen hij naarhe' Pajottenland kwam wonen, meer bepaald in St- Marens-Bodegem waar hij werd gesiimuleerd door voorzi'ter van de Heemkring Pie* Verhasselt en journa- lis- A. De Mol, heeft hij pik'uraal, mei houtskool, he- zo rijk variërende en schilderachtige Pajotten land, nog onvolprezen, we ten weer te geven zowel met zin voor het déiail maar niet ech- fotografisch zodat ook de persoonlijke visie en in- spira-ie nog aan bod kon komen. «Hei artistieke zit binnen in de mens», zegt hij ons» en de «poot» die je wel moe- hebben moet eraan ondergeschikt zijn. De hand is slechts de uilvoerder van he- innerlijke». Uiteraard is ook Deherdi aangegrepen, hij eerst als stadsmens, door hei poëtische van de landelijke builen en tekent hij lypisch boerenhofsteden en oogsttaferelen liefst van S-.-Martens-Bodegem. Dat onder zoveel werken «ver kocht» hing is wel typisch voor de sympatie en waar dering die hij vooral in zijn eigen streek ontmoet. Ook oude beroepen en merk waardige landschappen be horen ioi zijn belangstel lingssfeer maar als bereisd man brengt hij ook werken de Alpen noen jpjt over Bretagne, Delf-, Firenze maar op. Naschilderen vaiJjjei fo-o's of ander werk is hen wu •o-aal vreemd. Ter plaat! iart maak' hij een nauwkeurig! nin sche-s en achteraf wor<j;)et die dan wel in détail uiige jen werk'. Deze zomer kan l een re'rospekiieve van zijn lot werken zien in Bodegem^er zelf, op eigen terrein dus. De 'entoonstelling te Affli gem is nog open tot en meipez 19 februari op zaterdag en jen zondagen van 14.30 uur to|en 20.00 uur en op zondager ïinc bovendien van 11 tot 13 uur.te™ IK Voorzitter P. Verhasselt hield de openingsrede op de tentoonstelling van de kunstenaar Hubert De Herdt j^a; Sint Martensbodegem het Kultureel Centrum te Affligem (JM) Hubert De Herdt, de haven van St. Anneke te Antwerpen (JM) Karnavaldagen voorbij, riem toesnoeren. In gelovige kringen start meteen de aktie Broederlijk Delen. Deze aktie wil de centen die we door onze soberheid spaarden, verzamelen voor ontwikkelingspro- jekten in de derde wereld. Broederlijk Delen is de aktie die de meeste poen voor ontwikkelingssamenwerking opbrengt in België. We wilden graag weten welke projekten Erpe-Mere voorgehouden wordt. De keuze van de projekten gebeurt door de dekenale konfe- renties. op voorstel van het nationaal sekretariaat. Broeder lijk Delen stelt aan de dekenij enkele projekten voor, naar ONZE LANDBOUWERS PARIAS IN GROOT AALST? Het initiatief van het jaar van het dorp is bijzonder prachtig, maar men schijnt een belangrijke faktor hiervan te vergeten. Deze is: Weik dorp zou er zonder zijn landbouwers bestaan hebben? Wat blijkt nu? Na een jaar fusie blijkt dat steeds een bepaalde groep mensen (zogezegd) vergeten wor den. Deze groep mensen be staande uit onze hop- land- en tuinbouwers worden hier in Groot-Aalst totaal genegeerd Dit spruit voort uit het feit dat de ver antwoordelijke schepen twee to taal tegenstrijdige belanden dient te verdedigen. Deze zijn met name: landbouw en economische expansie. De vraag kan gesteld worden hoe het mogelijk is de be langen aangaande economische expansie te verdedigen zonder de belangen aangaande de landbouw te schaden, daar bijvoorbeeld gronden nodig voor deuitbouw van de economische expansie steeds aangeslagen landbouw gronden zijn. Daar het onmogelijk is twee totaal verschillende zaken te verdedigen dient er één van de twee naar de achtergrond te ver huizen. Het laat hier in Groot- Aalst niet de minste twijfel dat het land- en tuinbouw is welke de ver liezende partij is. Reeds menig maal werd er bij de verantwoorde lijke schepen op aangedrongen tot de samenstelling van de advies raad voor hop- land- en tuinbouw. Het is echter duidelijk dat men in Aalst liever feest viert dan zich om het lot van de landbouwers te be kommeren, want de adviesraad voor feestelijkheden, welke ook onder het beheer van de schepen van economische expantie, hop- land- en tuinbouw eh middenstand staat, was één der eersten die in werking was. Hoogstwaarschijnlijk zal men nu op enig pozitief resultaat dienen te wachten tot de naweeën van de karnavalvieringen volledig ver dwenen zijn. Laat ons dus hopen dat na ander half jaar de problemen van onze hop- land- en tuinbouwers uit de vergeethoek zullen gehaald wor den! André Segers Door een technische fout ont brak in het «Uw woord» van André Segers een stuk tekst. Daarom hier integraal de inge zonden brief. gelang de grootte van de dekenij en de kosten van het projekt. Uit deze beperkte reeks kan de konferentie kiezen. Mere, die bij de dekenij Haaltert hoort, houdt twee inzamelingen voor kooperatieven in India. Nadere gegevens ontbreken. Erpe. Erondegem, Ottergem en Vlekkem ressorteren onder Le de: hier kozen de gezamelijk pastorale werkers voor de bouw van kleine huisjes voor arme mensen in Haïti. Het projekt omvat ook de uit bouw van het onderwijs bij de arbeidersbevolking van Port-au- Prince. Het gehele projekt wordt op 300.000 frank geraamd. Aaigem, Burst en Bambrugge doen met Herzele mee voor een werk in de Dominikaanse Repu bliek. Hier heeft men eens Midden-Amerika gekozen ge zien de andere werelddelen hier reeds aan bod kwamen. In De Dominikaanse Republiek wil f miljoen^ aat wel.,:ku >ng Jaar; men voor dc verspreide bergbe- .jr volking in de Vallei van de Naïbj een radiostation bouwen. Het ij de enige mogelijkheid om dj--' bevolking te bereiken, om z<va landbouwlessen. technische in- - strukties en religieuze opvoe* ding te geven. Ook wil men de j| boeren van de koóperatieve onderling laten kommunicerefl via dit radiostationnetje. Herzele moet een half r samenrapen. «Dat gaat zegt de deken, «vorig jaaij v bereikten we ook reeds meer». o' Niemand kon ons vertellen wie deze projekten ter plaatse reali- seert. Men heeft wel degelijk vertrouwen in het nationaal sc sekretariaat, dat de projekten! da wel degelijk geselekteerd zijn. Wij die gevraagd worden onze steun te geven, hebben toch va graag meer inlichtingen. V] Misschien is het allemaal nog te vi vroeg: de eerste omhaling ge beurt met halfvasten, en wordt dan voor het eerst over Broeder lijk Delen gesproken? Op som mige plaatsen zijn inderdaad strooibriefjes in de maak om ons diets te maken waaraan de peon besteed wordt. We zien uit. fwh.) WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN NIEUWS: Dolf Boel. Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René De Witte Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der EistWilly Hostens Wilfried Lissens. FOTO'S EN TEKENINGEN: Patrick Kieckens, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx SPORT: Mare Marcel. Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Jef Var Hove, Beno Van Winckel REDAKTIE: Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 2