4 LEDE DOET AANVRAAG OM WERKLOZEN TE WERK TE STELLEN VIA HET PLAN SPITAELS MUZIKAAL BAARDEGEM LAAT ZICH HOREN WORDT DE DORPSSCHOOL IN HET JAAR VAN HET DORP GE HERWAARDEERD? STUDIEDAG OVER EGMONTPAKT ROOKVERBOD IN DE LEEDSE GEMEENTERAAD? P A a /ya Meh pikkels of ajontjes VRIJHEIDSBOOM VERDWENEN De Voorpost - 10-2-1978 - 3 /ijdens de laatste zitting heeft de raad zijn goedkeuring ge- ^'Pen echt aan een aanvraag van de gemeente om via het plan noem ipjtaels een aantal werklozen tewerk te stellen. Deze zouden n var lerlei taken te vervullen krijgen in de gemeente, zowel in het 1 hemjouwbedrijf en openbare werken als van socio-kulturele ilaatsaard. De tewerkstelling van deze personen zou gaan voor een (urigf ninimumtermijn van 6 maanden tot een maximum van 1 jaar. word Be bezoldiging van deze werknemers valt niet ten laste van de itgejgemeente. an l zijn louwbedrijf en openbare tn terken 5roep 1 gaat dus over bouw- Affli-bedrijf en openbare werken, i me; )eze werknemers zouden vol- g enflende taken te vervullen krij- ir to? jen: aanpassings- en opfris- ager iingswerken van de verschil- uur ende dienstencentra (dus de [vroegere gemeentehuizen), L h meer bepaald het verbouwen Ivart sanitaire lokalen en de her- Inrichting ervan en het geschikt maken van lokalen voor een nieuwe bestemming. Ander zijds zouden deze ook tot op dracht krijgen 't ruimen van verwaarloosde waterlopen en grachten. Verder nog het plaat sen van watergreppels en boordstenen langs de wegen, maken van verharde voetpa den langs wegen, toegankelijk maken van voetpaden en ver hoogde stoepen voor gehandi- kapten. Hiervoor zouden vol gende werknemers aangeno men worden( 2 werklieden, 3 mêtsers, 3 vloerders, 2 elek- triekers, 1 loodgieter, 2 schrijnwerkers, 2 schilder behangers, 2 chauffeur- kraanmannen, 4 tegellegger- boordsteenplaatsers, 2 auto- mekaniekers en 10 onge schoolde arbeidskrachten. Leefmilieu De tweede groep behelst de verbetering van het leefmilieu. De werknemers zouden hier voor volgende zaken moeten uitvoeren: verharden van wan delwegen en voetpaden over het ganse grondgebied, door het plaatsen van betontegels of asfalt, de opkuis van de omge ving en het aanbrengen van beplantingen en het maken van zit- en verpoosplaatsen. Hier- Enkele kulturele groeperingen uit het Aalsterse werken samen met ile stichting Lodewijk De Raet om op 25 februari een studiedag over het Egmontplan op te zetten. De affiche noemt het een ontmoeting met Vlamingen uit Brussel en Vlaams-Brabant in jeugdhuis Dido te Erpe. We geven hier de verantwoording zoals de groeperingen en de "itichting die zelf geven: voor zouden volgende werk nemers aangetrokken worden: 1 werkleider, 4 tegelleggers en 10 ongeschoolde arbeids krachten. Kunst en kuituur Op gebied van kunst en kuituur (groep 3) zouden volgende za ken gerealiseerd worden: op maken van een katalogus der boeken in het bezit van de bi- blioteken der verschillende deelgemeenten. Hiervoor zou den 2 bedienden aangetrokken worden. Buitengewone administra tieve werken In de groep 7: buitengewone administratieve werken zouden volgende zaken ter harte ge nomen worden: het klasseren der archieven van de deelge meenten; het invoeren van een klassificatie-systeem en het opmaken van een inventaris der onbebouwde percelen. Hiervoor zou de gemeente 2 li centiaten handels- ekonomi- sche of bestuurswetenschap pen, 2 bedienden en 1 be diende aantrekken. Onderzoek en analyse Ten slotte is er nog groep 9, namelijk de groep onderzoek en anaylse. Hier zou een on derzoek ingesteld worden naar de toestand der woningen en zou er een socio-kulturele stu die gemaakt worden naar de behoeften en de noden van de bevolking in verband met de mogelijke verwerking van het Kasteel van Mesen en de uit bouw van de kulturele infra- struktuur die daardoor kan be vorderd worden. Hiervoor zou de gemeente 3 sociologen, psy chologen, licentiaat in de poli tieke wetenschappen plus an dere mogelijkheden, 2 onder zoekers en 1 steno-daktylo aanwerven. In totaal betekent dit dat de gemeente voor bovenge noemde projekten 61 werklo zen zou tewerk stellen. Er valt eveneens op te merken dat de gemeente via dit plan Spitaels een gedeelte van het werken- programma voor dit jaar wil rea liseren. Nu dit plan goedgekeurd is in de gemeenteraad, zal dit voor stel overgemaakt worden aan de kommissie voor tewerkstel ling en arbeid om het geheel te onderzoeken. MON D.G. let regeerakkoord dat in juni 977 werd afgesloten, ook «Eg- lontpakt» geheten, beoogt een iepgaande hervorming van de lelgische staat. De voorgestelde lieuwe staatsstruktuur betekent :en uitvoering van de in de ;rondwetvan 1971 ingeschreven •ewestvorming. Deze gewestvor- iing bleef zo lang uitgesteld loor het eendrachtig verzet van Ie Vlamingen die een federalis me! drie vreesden en daarenboven nog geen waarbor gen ontvingen aangaande de begrenzing van Brussel, de positie van de Brusselse Vlamin gen en de kulturele onaantast baarheid van Vlaams-Brabant. Het Egmontpakt bracht dan een voorstel dat niet alleen de staatsstruktuur grondig wil wij zigen. maar ook heel wat politieke instellingen wil veran deren. Bovendien bevat het bepalingen waartegen de Vla mingen uit Brussel en Vlaams- Brabant zich eensgezind verzet ten. Maar in het hele Vlaamse land is zo dat tussen de voor- en tegenstanders in. de grote meer- erheid van de bevolking met eer gemengde gevoelens tegen 'deze zaak aankijkt: om te beginnen is er in het machtigste informatiemedium dat de televi sie is. bitter weinig aan een stelselmatige, bevattelijke voor lichting van de bevolking ge daan. Strijdgesprekken tussen politici (de overgrote meerder heid zwijgt) laten de toehoorder achter met grote onzekerheid, j Op de kaders van de politieke partijen weegt een zware morele druk om het pakt te aanvaarden I of tenminste het stilzwijgend te ondergaan. De Stichting heeft reeds vroeg het gebrek aan open voorlich- 8 e' ting en gesprek betreurd. Hoe- a' .1 wel zij zich als Stichting terzake e geen standpunt inneemt, meent zij dat een kritische benadering 1 7X van het pakt gewettigd is. en dat Inzij als volkshogeschool en plura- listisch gesprekscentrum de e plicht heeft aan alle burgers Ieve gelegenheid te geven zich te 're informeren, van gedachten te wisselen, en een eigen mening te °?n vormen. Dit is een plicht van alle e kulturele organisaties die zich- aar zelf en de demokratie ernstig opnemen. w.!e Ook op dit vlak moet de morele p.!*i eis tot solidariteit met de zwakste delen van de gemeen- schap gelden: in dit geval zijn dat de Vlaamse mensen van Brussel en randgebied. Daarom is deze studiedag opge vat als een ontmoeting met Vlamingen die in Brussel en ,e Vlaams-Brabant reeds lang ak- tief zijn in de zelforganisatie van de vlaamse gemeenschap al daar. Buiten deze gebieden weet men te weinig van hun problemen af. en nog minder van wat zij de jongste tien jaar hebben bereikt, en wat hun verwachtingen zijn. Om van deze studiedag een succes te maken hebben 16 plaatselijke verenigingen van Erpe-Mere en omliggende ge meenten een Iniatiefkomitee opgericht en er hun medewer king aan toegezegd. Volgende verenigingen hebben hun mede werking toegezegd De Davidsfondsafdelingen van Aalst. Bambrugge. Impe. Lede en Mere; Erpe-Mere Cultureel v.z.w.; Heemkundige Kring van Erpe-Mere: Ijzerbedevaartko- mitee Gewest Aalst; Jeugdhuis Dido Erpc: jeugdzorg Otter- gem; V.O.S. Gewest Aalst; Vlaamse Volksbeweging Arron dissement Aalst; Vlaams Cen trum v.z.w. Mere; V.T.B.- Tijdens de debatten van de laatste raadszitting werd het raadslid De Brouwer plotseling te gortig en deed hij 'n hevige aanval tegen de vele rokers die dc lucht in de raadszaal verpesten. Het is inderdaad zo dat men bij iedere gemeenteraadszitting de rook gewoonweg kan snijden. De lucht is er weinig aangenaam en stinkt gewoonweg. Dit heeft ook tot gevolg dat de temperatuur aanzienlijk oploopt. Nu kan dat misschien wel zo zijn dat deze troebele atmosferische omstandigheden geen hinder vormen voor de rokers, maar in ieder geval is het zo dat de nict-rokers er geweldig last van ondervinden. Wij sluiten ons, als niet-rokerdan ook volledig aan bij dc opmerking van raadslid De Brouwer, die er nog de vraag aan toevoegde om het roken tijdens de raadszit ting te verbieden, een kwestie van beleefdheid ten opzichte van de anderen. Afwachten wat er zal gebeuren en hopen op een gunstig gevolg. MON D.G. In het kader van -Jaar van het Dorp- organiseert voorzitter ir. Willy De Valck op zaterdag II februari in de Baardegemse Paro chiezaal te 20 uur een avond waar muziek, zang en voordragen beurtelings aan bod komen. Zowat elke plaatselijke vereniging of kern heeft zijn medewerking aan dc inrichting van de Bond van Grote of Jonge Gezinnen reeds toegezegd zodat een interessante avond kan verwacht worden. Verdere Baardegemse voorziene aktivitciten zijn een Bevlaggings- aktie uitgaande van de Bond van Gchandikapten. een verkleed bal met «boerenmaal» van Hoop in de Toekomst, een koffietafel van het Faubourg-Jaarmarktkomitee, een bloemenaktie uitgaande van de KVLV en met de pinksterdagen de officiële opening van -Het Jaar van het Dorp» met een tentoonstel ling van kunstkerkschattcn. een expo van bocrenalaam. een de monstratie van oude volksspelen, een volkskonsert, een diamontage over Baardegemse landschappen, een opening van wandelwegen en tentoonstellingen van allerhande archiefstukken. Volgen dan nog het Jubileumjaar van -Ons Huis» in juni, de Mar grietommegang en gildefeestcn van de Vonckiesten in juli, dc Faubourgjaarmarkt in augustus en de Kattekermis in november plus uiteraard nog een hele gamma jaarlijks terugkerende esbattemen ten. LH HA A Wi V.A.B. afdelingen Aalst, Eron- degem, Erpe. Lede, Mere; Werkgroep «De Nederlanden» Mere; Willemsfonds Erpe-Me re. Zij roepen hun leden en alle medeburgers die bewust willen leven op om aan deze studiedag deel te nemen; ouderen en jongeren, mannen en vrouwen, om het even hoe zij (voorlopig) staan t.o.v. deze zaak. Zij zullen er samen met de Stichting, naar streven deze studiedag te doen verlopen in een sfeer van -bereidheid tot luisteren en tot open gesprek. Er is. naast de inleidingen, ruim tijd uitgetrokken voor onderling gesprek, waarin iedereen zich vrij zal kunnen uitdrukken, in de vorm van vragen, bedenkin gen. zienswijzen of standpunten. Oprecht welkom! Bijdrage in de kosten van deze studiedag 100 fr. - 50 fr voor studerenden en mensen die hierom verzoe ken. In dc bijdrage is de koffiemaaltijd en een dokumen- taticmap inbegrepen. Inschrijven Vooraf inschrijven (liefst voor 17 Voor het ogenblik schijnt de dorpsschool weer aan belang stelling te winnen na een periode te hebben doorgemaakt waarin ze hard te verduren had wegens de konkurrentie van grote scholen» in de stad. Beweerd werd dat de dorpsschool volledig was afgeschre ven en dat ze bij gebrek aan leerlingen roemloos zou sterven. Vooral de zogezegde «voor bereidende afdelingen» waarbij de roep ging dat de ze meer waarborgen bood voor latere suksessen sche nen de dorpsschool de das te helpen omdoen. Die spe ciale voorbereiding kon dan o.a. de vorm aannemen van een ver doorgedreven studie van de zinsontleding met hei oog op de studie van het Latijn. Onderwijzers, ook in dorpsscholen die wisten stand te houden, werden ontmoedigd door de leer- lingenvlucht en kregen de indruk dat hun werk onder gewaardeerd werd en dat ze als een soort tweederangs onderwijzers werden ge(dé) klasseerd. Toen men zich dan ging de vraag stellen of dergelijke speciale opleiding inder daad broodnodig was viel met op de programma's van het basisonderwijs die ver melden dat men zoveel mo gelijk moest uitgaan van wat in het milieu zelf was waar te nemen. Hierbij was de rush naar de stadse school een aanfluiting van de essentiële principes want hier werd het kind let terlijk losgemaakt uit het eigen leefmilieu. In tal van regio's kreeg de dorpsschool dan ook meer belangstelling die zou re sulteren in een verdediging en een revalorisatie van de dorpsscholen die voor de kinderen «binnen voetbe reik»lag. Uiteraard diende hierbij te worden gezorgd voor een voorbeeldige uitrusting der scholen qua gebouwen, di- daktisch materiaal sanitaire instellingen. In het kader van de fusies moet deze aktie aan de nieuwe omstandigheden worden aangepast. De be langstelling voor menselij ke relaties neemt steeds meer en meer toe en het belang van buurt- en dorps leven met een streven naar «kleinschaligheid» is ook in het raam van het «Jaar van het Dorp» zeker waar te ne men. Wil de school immers meer zijn dan een zuiver leerinstrument dan dient ze zich te bevinden in de ge meenschap zelf waartoe haar leerlingen behoren zo dat ze veel makkelijker kan worden ingeschakeld in het socio-kultureel leven, in de parochie, in de buurt. Dagelijks wordt door dui zenden kinderen gependeld naar een stadsschool en wie zegt U dat het niveau van die school superieur zou zijn aan dat van de loka le school? De tijd door die verplaatsingen opgeslorpt zou ook veel beter kunnen worden besteed aan nutti ger en kreatiever werk er ook ekonomisch zijn derge lijke verplaatsingen onver dedigbaar. Een onoverzich telijk net van schoolbussen dient er te worden voor in gezet en vaak komt in het gezin een tweede wagen(tje) om de kinderen naar de school te brengen. Dat het verkeerskluwen er op de spitsuren niet wordt door ontward is het minste dat men ervan kan zeggen. Is het niet makkelijker het kind aan de lokale school toe te vertrouwen, school waar U de leerkrachten kent en waarmee U ook kontakt kan opnemen buiten het schoolkader. Via bezinning over dergelij ke problemen waarbij alle betrokken partijen als de in richtende macht, het per soneel, de leerlingen en de ouders zouden worden be trokken kan een lonende ak tie ontstaan. LH februari) is nodig om de maaltijden te kunnen regelen. Men kan inschrijven door de bijdrage over te schrijven op rek. 435-5107961-21 van Interkom- munale Jeugdwerking v.z.w.. Kleine Steenweg 26 te Erpe. Men kan ook inschrijven bij Jeugdhuis Dido. Oude Heir baan. Erpe. Tel. 053/70.04.24 KAAN DER MEH IMAND ZEGGEN woor da 'k zol moete zèn vér mén sengen verom te vroaaen. van mén tribunekoorten van verleide zondag 7 Want jaari jonges, hem ek ik meh da bekloagd da 'k door iet vér betoldj hem. Nie, meh ni mis verstoon hein, 'k zeg niet oever die mensjen die van onze stoet iet gralèk schoein gemokt hemmen, let schoein en oeik iet lank 't Es effenaf spoyteg dat de miestendiel der ni kenne va genieten hem men gelèk as 't most zèn. De woages en de groepen hem men allemol om te mier heer devoeiren gedoan vér der naa ne kier iet echt goed van te moaken. En meh 'n beitere organezoosje hooi dad azoei geweist. Mor naa Vér imand gelèk as ek ik, die van klansjaf nog ign iene stoet oeverge- sleigen heid, moeg het al veir goon hein, vér 't af te stappen veir da 't gedoon was. En dad hem ek pertang gedoon. Mor 'k moen zeggen, toch hem ek alles gezing, want ik ben de stoet teigendrood teigegegoon. Mor 'k 'n kost het dor ierlèk wor nimmer ooithaven. lest en veraal va kaa, want as ge door aozei mer as vier ieren op 't zelde stidj vast te roesten, es 't pesies of dagge gin tienen en gin vingeren nimmer 'n hadj. En ten twieden van ambetanteghèd. Was da na vér de mensjen goed d'okkozje te geiven van toch alles goed te zing, mor elke groep bleif toch azoei 'n ting menieten stoon. En tèn ej stapken voejer. Allei, wajjer hooin toch veil deigd vér ons sengen mor 'k 'n hem pekanst nimmendalen gespannen. Ajja, bepeis ne kier: 'k kom dor toe on die tribun en 'k vroag on ienen van 't fiestcommetoyt (allei, hè hooi toch azoei .'n zotte moesj op zenne kop) of da 'k door on de zjuste tribun was. «Hè joot vanoyges, zoy den dienen, 't stoot er toch opEn 't stond er opEj plakkotjen gielegans teigen de grond en hoy stont er tèn nog veiren. En hè scheerdegen agaa hoeksken van ons diere koorten. En i vond nogal rap ons nimmeroes. Op de twiede roet, pekanst ghielegans op nen hoek. En domei begostde mizerie. Want de stoet most door nen drooi pakken. En 't volk da van d'ander stroten kwamp, kwamp hem doeidgemoddéreird vlak veiren de tribun flokken. En wajjer 'n zoagen nimmen dalen nu mierAllei, 'k zeg teigen meh zeiven, dénnen tip van 't kommetoyt zai da ne kier rap gon flikken zé, en ik ban hem. Htrok hè ne kier zèn schavers op en hè zoy: door kaan ek ik ni tissekommen, dad es iet ver de zjandarremen. En de zjandarremen die dor op den hoek stonten meh nen telefong te telefoneiren vér heer te verweiremen, zoyn dad dad heer bevoegdhèd nie .'n was. Allei podomme, wie moeg het hem tèn oontrekken. Want ienegte kiren van ménnen tetter gemokt teigen de die die heer dor aozei mor kwampe zetten, 'n dei toch ni ooit. Allei, nog ienegete kieren van den dienen meh zèn moesj, nor de zjandarremen en hoy meh de schaan nek oeik al insj teigen de zjandarremen gon klappen en op den dier telefo- neirden ze meh heren telefong om ranfoor. En der kwam- pen der dor nog ne zjandarrem of twie boy. Mor die 'n koten der oeik gin hannen nimmer on steiken. 't Spel was al te veir ooit d'hanne geloeipen. Iene mensj van goeie wil heig het nog ne kier of twie geprobeird ('t was tèn ienen van den B.O.B.) mor jakken gekért maan. k Hem meh tèn op den dier moete rechtzetten en tèn begosten vanoyges de mesnjen achter moy te reklammei- ren, hoe zojje zelf zèn En attoyd mor 'n betjen probeiren op te schooiven vér toch iet te zing, binsjt dat er swansjt achter moy nen diel jongeren vér de zjoak op 't tribun kwampe gekléfferd, pleziereg ver de mensjen die door tèn achter zaoten. 't len gezeid gelèk als 't ander, 't stak door weiral ne kier goed in makanderen, 'k Zal meh lank bekloagen da 'k door geldj oon gegeiven hem, 'k hooi meh beiter oeik gon veiren de tribun flokken, tèn hooi 'k toch veil mier gezing en tissen den hoeip was 't ghiel zeikes nog weiremder oeikDa 't tèn noding beginnen regenen es door kaan nimmani on doeng, mor hooi de stoet verloeipen gelèk as 't most zèn, de groe pen hooin al lank al binnen geweist veir de regen Nog 'n sjans da 'k dor on mèn oygen nog 'n voort verteldj hem da 'k nog nie 'n kost. En 'k zal z'ajjer oeik vertellen. Oever denne knol die ba den dokter komt en zeit dat 'n ni goed in zènnen hoak 'n es. «En wa letj er oon, vrindj, vroagt den doktoer. «Awei, zeit'n, 't es azoei mor iet rooi vér oever te klappen, menier den doktoer, mor 'k hem azoei nogal reidelèk noyg den afgank «Allei toe, zeit den doktoer, was es meh da na Móeje door na gezjéneird va zèn Den afdgank, dad heid allemaan al insj ne kier. En es 't noyg «Ba joot, 't es nogal noyg «Aaja, en wannier hejje da tèn vér den ieste kier gekon- stateirt «Awei, gisteroaved, as ek mèn velaospellen ooittrok DOLF Vorige week nam men tie vrijheid op hel Esplanadeplein de oude vrijheidsboom te vellen. Naar hel heel omdat de boom ziek was UR)

De Voorpost | 1978 | | pagina 3