ZONDAG: KAVALKADE MET STUKJES EN BROKJES DE FRED KELDERSHULDE VAN DE KATTESTRAAT OILSJT KARNAVAL GEZIEN DOOR EEN NIET-AALSTERSE BRIL I I Het Aalstcrse Ros met zijn stadsprominenten (EL) 6 - 10-2-1978 - De Voorpost Ging de vijftigste kavalkade verleden zondag niet door de Kattestraat (de leden van de dekenij hadden om hun onge noegen hierom hun straat speciaal voor karnaval omgedoopt tot de Zwarte Schaapstraat), ze kwam dan toch in de belang stelling door de hulde aan wijlen Alfred Kelders die plaats greep voor zijn vroegere woning, nu huis Veritas, wij zijn fier, zo zei spreker en sekretaris van het pas enkele weken oude Kelderskomitee Mark De Jode, dat hij iemand van onze straat was. Het Alfred Kelderskomitee de mensen te zijn: de hande- werd opgericht op 10 januari laars, de toneelspelers, de kar- 1978: onafhankelijk van de de- navqlisten, en die volgehouden kenij Kattestraat maar toch met heeft tegen alle bekampingen leden ervan: Eugène Appel- en moeilijkheden in, om kama- mans, sekretaris- val te doen groeien en te verrij- penningmeester Mark De Jode ken met een stoet, en verder, deken Jozef Van Als ereburger van de stad Den Steen, Jo Cleymans, Staf Aalst, feestbestuurder van de De Clerck, José Agneessens, stad, ere-voorzitter van het Ko- Luc Cammu en Johny Haleydt. ninklijk Letter- en Toneelkundig Bedoeling van het komitee is Gezelschap «Voor Taal en om in oktober 1980de dekenij Vrijheid», eresekretaris van het viert dan haar vijftigste verjaar- Syndikaat der Verenigde dag een definiteve beeltenis Vleeshouwers, eredeken van van Kelders in bas-reliëf in de de Dekenij «Kattestraat» en Kattestraat aan te brengen. verder nog bestuurslid van ver- Dit en ook de galerij die rechto- scheidene andere verenigin- ver het huis Veritas zal worden gen, behoort Fred Kelders tot gebouwd, aldus Mark De Jode, de groten uit ons volk; wie zij «als bekroning en blijvende er- ook waren, wat ze ook deden kentelijkheid voor de man, die en waar ze ook stonden, dege- zich zijn gehele leven lang nen die op sociaal, politiek, we- heeft ingezet voor het welzijn tenschappelijk, kultureelenfol- van zijn medeburgers». kloristisch gebied ons volk Geboren te Aalst op 21 oktober hebben geleid. 1874, zo vertelde vorenge- Medestichter van de kavalka- noemde en overleden op 27 de, Gustaaf De Stobbeleir november 1956 is Fred Kelders stond ook tussen de genodig de man die het als zijn plicht en den. Ook hij sprak niets dan zijn roeping aanzag om tussen goed over de herdachte. Hij hief de ogen naar het geschil derd portret van Kelders (van de hand van Jef Van Den Steen) «dat was gehangen aan het eerste verdiep en besloot: «Dank U, Alfred Weduwe Kelders weende stilletjes toen Alfred's kleindochter Celeste in naam van de familie bedankte voor het mooie initiatief van de dekenij: «Nooit bent u uw ge- buur vergeten». Van de vier aanwezige leden van het kol lege nam schepen Gaston Van den Eede het woord, hij be groette de familie en betuigde zijn sympathie. Hij herinnerde eraan dat Fred Kelders ook nog bijzonder aktief was in de mid- denstandbond. Volgde nadien een heildrank. Wat nu zal gebeuren met het schilderij van de gehuldigde wist het Kelderskomitee op dat ogenblik niet al te best. Maker Van den Steen leverde naar verluidt een zo gelijkend portret af dat men het in de Kattestraat zonde zou vinden mocht het verwaarloosd en aangewreten worden door weer en wind. «Schenk het aan het karnaval- museum,» zei iemand. Een an dere aanwezige daarop: «Met deze hulde wordt de geschie denis van de Aalsterse karna val recht aangedaan. Men was die aan het vervalsen...» De man heeft gelijk. R.D.W. Huldiging van Fred Kelders: Mare De Jode rechtsvertelt over het leven van deze stichter van de dekenij Kattestraat (JM) Enkele leden van het feestkomitee (EL) Op zoektocht doorheen de massa naar vreemde geluiden, en hiermee bedoelen wij niet-Aalsterse spraakgeluiden, was hoegenaamd niet zo moeilijk. Een massa volk was uit «den vreemden» gekomen om de Aalsterse karnavalgrollen te aan schouwen. En wij mogen nu wel met zekerheid zeggen dat meer dan negentig procent heel veel genoegen beleeft aan die karnavaleske uitspattingen van den Oilsjteneer. De meeste mensen die wij dan Daarom komen wij naar hier ook aanspraken praatten ons met onze kinderen. Alhoewel ik Een tiroler tafereel gebracht door 't Klein Muzieksken uit Gijzegem (JM) met lof over het prachtspekta- kel dat in de stoet opgedist wordt. Ook de unieke am biance die men er kan genieten tijdens die karnavalsdagen werd ons door sommigen even kleurrijk als de stoet omschre ven. Kortom de meesten kwa men voor de kleurrijke stoet, de karnavalsfeer en de leute en lol welke dat ganse feest meê- brengt. Ergens wel te verstaan. Doch er was ook een kleine minderheid die het niet in zo'n lovende woorden naar voor bracht. De mening van die min derheidsgroep in Aalst aanwe zig willen wij wel even ter over- wiging meegeven. Een gezin dat franse klanken uitte trok onze aandacht en uit ons gesprek kwam het vol gende naar voor. Zij kwamen een eerste maal naar Aalst uit het Walenland ter gelegenheid van deze jubileumviering. Hun aandacht hierop werd geves tigd door de karnavaltentoon- stelling in de ASLK-gebouwen. Zij besloten dan maar even een kijkje te komen nemen, doch waren hoegenaamd niet en- toesiast over Aalst karnaval. Zij hadden Binche al enkele keren meegemaakt. Zij vroegen zich af of dit karnaval genoemd wordt in Aalst. Dan is het hoogst nodig dat men eens een kijkje gaat nemen in Binche, daar wordt echt karnaval ge vierd. Neen, Aalst is zeker niet de grootste karnavalstad van België. Het is een zeer slechte kopie van de echte vieringen in het Walenland. Er is geen am biance, de karnavaloptocht is net een lijkstoet. Waar is de sfeer van het echte volksfeest? Aldus onze Waalse gesprek spartners, die het daarna nog over de Gilles hadden. «En die Gilles dan, een ersatz-Gilles die niets van die dansen kent. Om dan over de begeleidende fanfare te zwijgen, zij verkrach ten die mooie Gilles geluiden op een nooit gehoorde manier, een schande. Zij slagen er evenmin in om die echte am biance te krijgen De Gilles van Binche doet iedereen meedan sen. jong en oud, die kunnen sfeer brengen, dat is karnaval! Onze chauvinistische Walen- broeders besloten alsvolgt ons gesprekje «Het is de eerste en de laatste maal dat wij naar Aalst kwamen. Ze kennen hier niets van karnaval! Aalst, bah!» Een man uit Lebbeke stond niet onverdeeld positief tegenover het Aalsterse karnavalgebeu- ren. Hij verwoordde zijn ziens wijze alsvolgt: «De Aalsterse stoet is een schoon spektakel, met mooie wagens en prach tige kostumering, een echt kleurenspektakel. Een kama- valstoet zoals men die nergens ziet. Wat mij steeds naar Aalst trekt is dat spirituele. Vooral die enkelingen die meetrekken vind ik zeer geslaagd, dat is de echte karnavalsfeer. In ver band met die 50ste kamaval- stoet, die jubileumstoet wil ik er wel hetvolgende aan toegoe- gen. Ik begrijp niet die belang stelling van hogerhand. De Ko ning en ae Koningin en een ganse resem Ministers en an dere hoogwaardigheidsbekle ders. Deze karnaval stoet heeft toch dat historische en prach tige niet van de Ros Beiaar dommegang uit Dendermonde enkele jaren geleden. Dat was een historisch meesterwerk dat veel beter in elkaar gestoken was en zelfs geregistreerd werd door een groot stoeten bouwer. Daar in Dendermonde waren toen amper een tweetal Ministers en zeker niet het Ko ningspaar. Hoe selekteert men dan? Maar ja, Aalst heeft heel wat meer politieke invloedrijke personen in Brussel en die D'Haeseleer dan, uw burge meester, ach ik spreek mij lie ver niet uit, u weet best wel wat ik bedoel, hoop ik.» Tot daar onze Lebbeekse gespreks partner. Daarna praatten wij met een vader uit Herzele die met zijn gezin naar Aalst gekomen was. Uitsluitend voor de kinderen die in Aalst school lopen want rond karnaval moeten die leraars toch altijd één of ander karna- valonderwerpje aansnijden. die handelwijze van de leraars diskriminerend vind voor de niet-Aalsterse kinderen. Daarom ben ik met de kinderen gekomen, voor de rest, bah! Een Aalstenaar is een verve lende vent die over niets an ders kan praten dan karnaval. Hij heeft niet de minste back ground. Zijn algemene vorming is beneden aJle peil en op kultu- reel gehied is het nog veel er ger. Ik denk dat uw blad zeer blij moet zijn dat karnaval in Aalst bestaat, want anders zou u waarschijnlijk met moeite een half blad kunnen vullen. Jk wil wel nog zeggen, mijnheer, dat ik mijzelf graag amuseeren wel eens naar een verkleedfuif ge weest ben, maar dat ik toch ook nog andere waarden ken en dat is niet het geval voor een Aals tenaar.» Een man uit de Aalsterse rand gemeenten (Meldert) mengt zich in het gesprek: «Ik kom eens kijken hoe men hier in Aalst met ons geld smijt. Wij in de randgemeenten worden ge pluimd en de Aalstenaar zelf voert met ons geld de grote sier. Het is 'n echte verkwis ting in deze ekonomische troe bele tijden, het stadsbestuur zou zich hiervan moeten be wust zijn.» Enkele ogenblikken later passeren De Moikes en onze Meldertse kijkgenoot klapt entoesiast in de handen en roept uit: «die slaan de nagel op de kop». Ten slotte geven wij hier nog de indrukken van een jong Ne derlands echtpaar mee. Zij kwamen ook vorig jaar de stoet bekijken en keerden dit jaar met entoesiasme terug. «Het gaat er hier allemaaal heel wat leuker aan toe dan bij ons in Nederland. Het is hier veel los ser en vooral spiritueler, daar houden wij van. Zo de draak steken met die Belgische situj W ties; dat is echt spitsvondig f zoiets zie je niet over de Moe in dijk. Daar is het meer een wei strijd om het mooist met prad to'ge kleren en groteske wtf gens, maar dat spirituele ei nv ment ontbreekt, er is geen h i mor in vergelijking met hier. H ze feest zelf gaat er hier ook he 0* wat meer uitbundig en ve^ meer ongedwongen aan to^ De Nederlanders kunnen hi iets komen leren.» Tot daar dan enkele opmerki "9 gen die wij genoteerd hebbi,e uit de vele kontakten die wij g!t had hebben. Die enkele mind positieve geluiden ten sj kunnen wij toch algemeen b da sluiten dat de meesten ento' siast zijn over het Aalster^'1" karnavalgebeuren. Alhoew'" enkelen toch wel niet te spiu ken waren over de wanord" lijke optocht dit jaar en het or^ getwijfeld hiermee samqjf' gaand gebrek aan on Dit gaf inderdaad ook maar e slortige indruk. MON D. De Prtnsencaemere bracht een levende karnavalaffichezeer geslaagd (JM) De Tetlemoechen herdachten Dol/ken de trommelaar (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 6