DE AALSTERSE GILLES, EEN BASISELEMENT VAN KARNAVAL 8 - 10-2-1978 - De Voorpost praat w>nr de IV met Mike Verdrengh tJM) Het eerste overdonderend applaus dat verleden zondag in de 50e kavalkade weerklonk gold de vijfenzeventigkoppige groep «Aalsterse Gilles», de opvolgers van «De Ajuingilles» en «De Ware Gilles», in 1930 opgericht doch in 1970 op non-aktief. Onder impuls van Bert Van Hoorick, de huidige ere voorzitter en Gustaaf De Siobbeleir, voorzitter, die nu bij elke uitstap van de Gilles als boegbeeld In reu zeformaat wordt medege dragen, werden dan de hui dige «Aalsterse Gilles» ge boren en zo te zien zijn ze in volle bloei. De «Gillesidee» is ten ande re zeer levendig en geap precieerd bij de bevolking want ook andere groepen als. bvb. «Aaft ons vast» en «De Gentlemens» bespeel den, op weliswaar andere wijze, hetzelfde thema. Kar naval Aalst is dan ook niet denkbaar zonder het optre den van de geliefde Gilles waarbij ook gemeente raadslid Gracienne Van Nieuwenborg zeer aktief op- treedi en het dus niet louter bij woorden maar wel bij daden houdt. Alleen Willy Van Mossevelde bij «Lot- jonslos» is buiten haar als raadslid in de stoet nog éch! aktief. Wel vragen de karnavaleske esbattementen van de Gil les gedurende beide dagen het uiierste aan fyische in spanning en kunnen alleen flink getrainde Gilles in op tima forma deze prestatie Simon D'Hondt, deken van de Prinsencaemere en Vc r de gelegenheid levend onderdeel van de karnavalaffi- K.K. Slash eist de verantwoordelijkheid op voor de kwikkelsienen (SJ) aan. Op zondagvoormiddag wa ren ze dan ook reeds druk in de weer bij hun aankleed- part ij die reeds een hele kar wei op zichzelf is en dan maar stappen en vooral voortdurend dansen, tel kens heropgefrist door de luidruchtige tonen van de fanfare en het obsederend ritme van de drums. Niet minder dan 3000 kg kwiklo- ze sinaasappelen werden gretig door de massa op de omloop gegrabbeld. Van kaliber 11/12 zijn dat zo on geveer 36.000 appelsienen aan interessante prijs kun nen worden aangeschaft. Bij de receptie op de stoet volgend gaf een vijfkoppige delegatie aan de Koning een pop af die een Gilles muzikant voorstelde. Een gewone Gillespop had de vorst .immers reeds in Binche gekregen doch een van een Gillesmuzikant niet want buiten Aalst zijn der gelijke muzikanten gewoon in burgerkostuum. Op karnaval maandag wachtte de wakkere Gilles nog een zeer zware taak. Op de middag werd een op tocht gehouden door de voornaamste straten van de stad waarbij ook op het ogenblik van de Ajuinworp de Grote Markt werd aange daan en waarbij in Huis De Bolle, door de stad aange kocht, de traditionele groepsfoto werd genomen. Na de rondgang langs de foorpleinen en een brood maaltijd werd deelgenomen aan de Optocht der Aalster se groepen nu zonder mu ziekmaatschappijen en ook deze rondgang duurde een paar uur. Daarna werd al dansend en spelend naar de Prijsuitreiking getrokken, kwestie van er een beetje sfeer te brengen want de Gilles treden op buiten wedstrijd. Het hele gebeuren werd dan afgerond met de apoteose op de Grote Markt waarbij ruim drie kwartier, op- en afkomen niet medegere- kend, onophoudelijk werd gedanst en weer een tien duizendtal appelsienen te grabbel werden gegooid door ogenschijnlijk on vermoeibare Gilles. Terwijl de «fanfares van de Zeemacht» paseerde en men op trok was met het «koninklijk kabinet» werd zonder verpozen verder ge danst onder leiding van on dervoorzitter Herman De Vuyst en in aanwezigheid van erevoorzitter Bert Van Hoorick, de onvermoeibare Staaf Stobbeleir en volks vertegenwoordiger Mare Galle met een steeds terug kerende heropflakkering bij elke aanhef van de schette rende fanfare. Toen dan rond 21.30 uur de Gilleskledij werd uitge speeld, hoeden voor heren De Aalsterse Gilles, altijd naar waarde geschat JM De feesttaart en ook een glas hier, aantrekkelijk onderwerp in de stoet (Jo Raes) Noig in aktie, de onkuise maar ijverige kuisers van de Belforttoren Jo Raes) Een close-up van een wagen van de Destereers (SJ) Met een Griekse groet van de Poesjzakken (EL) van 6 en voor dames van 4 kg inkluis viel een zware last hen van de schouwers, tevreden echter over de ge brachte prestatie. Daarmede is de kous voor de Gilles voor Karnaval 1978 echter nog niet af. Zondagnamiddag trekt men er immers weer op uit, dit maal zonder de merkwaar dige hoeden die dan reeds in Binche zijn terugbeland, en worden de ouden van dagen in de pret betrokkej Sinaasappelen en welliq ook bloemen worden d; St.-Job, St.-Lieven en i Erembodegemse Hopi rank door het hele koi gebracht.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8