ER WORDT GEEN GELD GEGEVEN AAN JUBILERENDE ECHTPAREN TE LEDE EEN KORTE GEMEENTERAADSZITTING TE LEDE GEEN LEEDSE GROND VOOR AALST 00STVLAAMSE BRANDWEERBOND VERGADERT TE LEDE KNAAPJE OP LEEDS DORPSPLEIN DOODGEREDEN GESLAAGDE MUZIEKAVOND BIJ ST.-CECILIA LEDE WINTERWANDELING DOORHEEN DE FALUINTJES 10 - 3-3-1978 - De Voorpost Tijdens de raadszitting van vorige maandag werd dos de grenskorrektie positief geadviseerd door de Aalsterse raad. Er zijn ook kontakten geweest tussen de arrondissementskommissaris en de inwoner uit de Sasstraat te Lede. Reeds enige tijd geleden werd deze grens korrektie positief geadviseerd door de Aalsterse raad. Er zijn ook kontakten geweest tussen de arrondissementskommissaris en de Leedse burgemeester Gravez. Burgemeester Gravez had zich toen reeds in de negatieve zin uit gelaten en achteraf werd de grenskorrektie ook door de arrondissementskommissaris negatief geadviseerd. Op zaterdag 4 maart zal de Koninklijke Oostvlaamse Brandweer- bond haar statutair winterkongres houden te Lede, meer bepaald zal een groot gedeelte doorgaan in het Psychiatrisch Instituut «Zoete Nood Gods». Nu moest de beslissing vóór 1 maart bij de provinciegoever- neur zijn en een definitieve beslissing wordt getroffen op 6 maart e.k. Ook burgemeester Gravez moet dan aanwezig zijn om eventueel uitleg te verschaf fen. De argumenten van de inwoners die verzoekt om, zonder te verhuizen toch Aalstenaar te worden, werden door burge meester Gravez alle weerlegd. Tijdens de raadszitting vorige maandag deed hij lezing van deze weerleggingen en er kwa men tevens nog enkele andere, bruikbare elementen aan het licht. De inwoner had aangehaald dat de afstand tot het Aalsterse centrum dichter is dan tot het Leedse centrum. Volgens de burgemeester heeft deze afstand geen belang en betwijfelt zelf dat Aalst-centrum dichter ligt voor de betrokken inwoner dan Lede-centrum. Volgens de inwoner zou dit ook interessanter zijn voor het open baar vervoer. Volgens de burge meester houdt dit argument geen steek daar er geen open baar vervoer via de Sasstraat passeert. Tevens zegt de inwoner dat hij aangewezen i$ op de nutsvoor zieningen voor Aalst. Burge meester Gravez zegt dat Aalst daar inderdaad dicht tegen ligt, maar dat, wanneer de betrokken inwoners zulks wensen, een uitbreiding kan gebeuren van het Leedse waternet tot daar. Verder haalt de inwoner ook nog aan dat het betrokken gebied ooit nog toebehoord heeft aan Hofstade, maar dat dit via een ruil Lede-eigendom is geworden. en dat hij dus zonder die ruil en via de fusie van vorig jaar toch tot Aalst zou behoord hebben. Burgemeester Gravez zegt dat er nergens nog iets te vinden is in verband met deze ruil, dus dat deze niet kan bewezen worden. Deze ruil zou evenwel wel plaats gevonden hebben begin van de jaren 1800. Tijdens de zitting gaf raadslid Galle de raad om ook de brandbestrijding als argument aan te halen. Schepen Minnebo merkte tevens op dat in betrok ken gebied vier inwoners wonen en dat er slechts één de aanvraag heeft ingediend tot grenskorrek tie. Dus vraagt hij zich af of de andere drie wel zouden akkoord gaan met de grenskorrektie. Meester Ruyssinck merkte op dat de voorgestelde grenskor rektie slechts op één zijde van de straat betrekking heeft en dat de neiging bestaat dat de beide zijden van een straat tot eenzelfde gemeente moeten be horen om een aantal moeilijkhe den uit de weg te gaan. Ten andere aan zijn advies had de Aalsterse raad de voorwaarde gekoppeld dat de beide zijden van de straat tot de grenskorrek tie zouden behoren. Als laatste argument kontra haalde burgemeester Gravez nog aan dat de huidige grenslijn tussen Ledeen Aalsteen natuur lijke grenslijn is, namelijk een beek. Na de opsomming van alle hierboven genoemde argumen ten was het voor burgemeester Gravez ccn koud kunstje om de ganse raad achter zijn voorstel te krijgen om de grenskorrektie negatief te adviseren. MON D.G Het programma voor die dag ziet er zowat alsvolgt uit: om 15 uur is er het kongres zelf in de Feestzaal van het Instituut met onder meer jaarverslag door sekretaris en penningmeester, jaarverslag van de Technische Kommissie, statutenwijziging, voordracht over poederblustech- niek en uiteraard het slotwoord van de voorzitter. Onmiddellijk na afloop van het kongres zal er een sensa tionele demonstratie doorgaan met de Sprong-Redder van de firma Klaus-Esser, eveneens op het domein van het Psychia trisch Instituut. De organisatoren van Lede hebben ook aan de dames gedacht. Deze zullen de gelegen heid krijgen om tijdens het kongres een geleid bezoek te brengen aan de inrichting van het Instituut zelf. Om 18 uur dan worden de genodigden op het gemeente huis ontvangen door de gemeen- teoverheid. Tevens zal het ge meentebestuur een nieuwe half- zware autopomp aan het korps van Lede overhandigen. Als besluit van het kongres is er om 19 uur dan een avondmaal voorzien dat eveneens doorgaat in de feestzaal van het Instituut «Zoete Nood Gods». MON D.G. Nadat het laatste punt afgehandeld was tijdens de raadszit ting vorige maandag, volgde er nog een interpellatie van raadslid Viktor De Gendt uit Smetlede in verhand met de geschenken die gegeven worden aan echtparen die een zilveren, gouden of briljanten huwelijksjubileum vieren. Volgens de interpellant krij- haalt u hen geld uit hun zak. gen de jubilarissen dan een bepaalde som geld vanwege de Leedse gemeenschap die hen overhandigd wordt door de leden van het sche penkollege en de'meerder heid tijdens een huldigings- bezoek ten huize van de ju bilerende echtparen. Dit geld moeten zij dan gaan spenderen op bepaalde plaatsen. Het is dit feit dat ik aanklaag, aldus de heer De Gendt, want zij komen niet toe met het geld dat U hen geeft en zij moeten er dan uit hun eigen zak bijleggen. De interpellant ging verder met te zeggen dat dit bedrog is, want de mensen denken dat zij een geschenk krijgen en in feite Burgemeester Gravez was het met deze versie hoege naamd niet eens. De gang van zaken zit hem alsvolgt in elkaar:als er een echt paar zijn jubileum gaat vie ren, dan gaat een lid van het kollge daar heen en zegt hen dat zij een geschenk mogen kiezen ter waarde van 4.000 fr.tevens wordt er eventueel een datum af gesproken waarop het sche penkollege zich bij de jubi larissen thuis begeeft om hen te huldigen. Doch dit is niet verplichtend, wensen de mensen dat zij geen be zoek krijgen van het kolle ge, dan gebeurt dat ook. In feite zit het zelfs zo, aldus steeds burgemeester Gra vez, dat de jubilarissen op het gemeentehuis ontvan gen worden, maar de meesten wensen dit thuis te doen. Bij het bezoek is er ook niemand verplicht iets aan kopen of mogen de jubila rissen zelf gaan bij iemand uit de gebuurte of zo, om het geschenk te kiezen. Het kan nu ook zijn dat dit eens 100 fr. minder of meer is en daar wordt niet op gekeken, maar kiezen de mensen iets dat vijfhonderd of duizend frank meer kost, dan moe ten zij zelf dit bedrag bij passen. Verder is het zo, aldus bur gemeester Gravez, dat de jubilarissen nooit geld in handen zullen krijgen van iemand van het kollege, doodgewoon omdat dit be drag moet betaald worden door middel van een man daat en dit uiteraard door de gemeenteontvanger. Dus de winkelier waar het ge schenk aangekocht werd moet zijn faktuur naar het gemeentehuis sturen en dan wordt dit peF mandaat door de ontvanger betaald. Maar dat iemand geld krijgt van een lid van het sche penkollege is hoegenaamd waar. dit is noq nooit gebeurd, besloot de burge meester. Deze interpellatie sloot dan de raadszitting, te bieden aan het kollege, °ndanks het feit dat raads- Vorige maandag heeft de kortste raadszitting van Groot-Lede plaats gevonden. Het was inderdaad de eerste maal dat zo'n gering aantal punten op het agenda voorkwamen. Er werd evenmin onnodig veel uitgeweid over koetjes en kalfjes zoals dat wel eens de gewoonte is in Lede. zodat na nog geen anderhalf uur de raadszitting er al opzat. Wat uiteraard niet automatisch wil zeggen dat men vroeger thuis was dan an ders. Een dure Essestraat te Impe Bij de opening van de raadszit ting verontschuldigde burge meester Gravez de afwezige schepen Cyriel Noël die, sinds enkele dagen, wegens hartsto- ringen opgenomen was in het AZ te Gent. Het eerste punt op de dagorde was de kennisname van het kasnazicht van het 1ste kwar taal. Hieruit kwam te voorschijn dat er voor 1977 en een deel van het 1ste kwartaal 1978 voor 206.325 fr. ontvang sten waren er voor 136.972.089 fr uitgaven, wat een batig saldo van 69.353.160 fr opleverde. Daarna werd het besluit van de Oordegemse gemeenteraad van 29 oktober 1976 in verband met de aanwerving van onroe rende goederen voor de we- genwerken aan Beekstraat- Dries door de raad bekrachtigd. Het derde punt was het vast stellen van het definitief ont werp voor de wegenwerken aan de Essestraat te Impe. Er zal een nieuwe rijwegverhar ding aangebracht worden over een totale breedte van 7 meter voor gans de Essenstraat. Ver der hadden de provinciale diensten de onteigening en af braak voorgesteld van 4 huizen en een aantal stallingen. Het Leedse schepenkollege was echter van oordeel dat dit veel te duur zou uitvallen en wenste af te zien van dit voorstel. Wel zullen er een stal en een schuur en één oude woning afgebro ken^ worden, waardoor de on teigeningen tot een minimum zullen herleid worden. Er zijn ook geen grondverwervingen mee gemoeid, tenzij een zeer klein stukje. Wel zal de as van de weg op sommige plaatsen moeten aangepast worden om een aantal onteigeningen uit de weg te gaan. De totale kost voor deze wegverbetering zal 26.169.159 fr bedragen. BTW inbegrepen. Hiervan zal de npmponle 7Plf nnneveer een vijfde voor zijn rekening moe ten geven. De rest zal door de staat betoelaagd worden. Raadslid Frans Roelandt kwam tussen om erop aan te dringen dat de huidige wegbedekking, namelijk kasseistenen van zeer goede kwaliteit, niet zou weg gegeven worden, maar publiek verkocht zou worden tegen de gangbare prijzen. Dit is wel be langrijk gezien de hoge prijzen die voor deze stenen betaald worden. Er werden bedragen geciteerd die schommelen tus sen de 120 en de 350 fr per vierkante meter Het Impse raadslid De Pauw was van oordeel dat de Esse straat veel geld zal kosten, wat door de andere raadsleden be aamd werd. Lede is Aalst niet gunstig gezind Het vierde en voorlaatste punt op de dagorde was de vaststel ling van de strafbepalingen voor eventuele overtredingen op het marktreglement. Raads lid De Brouwer vroeg zich af waarom men de mensen moet straffen, omdat ze hun boter ham komen verdienen en om dat ze willen werken? Meester Ruyssinck vond het niet passend om strafbepalin gen te stemmen op een regle ment en dit zou dan ook eens dichtig moeten herwerkt wor den. aldus nog raadslid Ruys sinck Hij staafde zijn opmer king aan de hand van artikel 13. Hierin staat onder andere dat alle verkeer op het Dorsplein verboden is tussen 7 en 13 uur op de marktdag Meester Ruyssinck greep dan naar de definitievan verkeer uit het ver keersreglement en kwam aldus tot het besluit dat de mensen die naar de markt komen straf baar zijn op grond van het marktreglement. Dit ontlokte bij burgemeester Gravez de opmerking dat men een reglement kan beoordelen naar de letter en naar de geest en dat wat meester Ruyssinck deed was interpreteren naar de letter, maar de geest van het bedoelde reglement was gans anders, aldus nog de burge meester, die er aan toevoegde dat zij het plezier van de advo- katen niet willen ontnemen om op die manier te vitten, zo gera ken hun kliënten ook nog eens vrijgesproken. Meester Ruyssinck besloot dat het reglement eerst maar een beetje moet herwerkt worden alvorens er strafsankties kun nen gestemd worden. het is zelfs al gebeurd dat zij zelf de drank meenemen in bepaalde omstandighe den. In verband met het lid De Brouwer nog een in terventie wilde in verband met het rookverbod tijdens de raadszittingen, maar^er was veel rumoeren een aan- schenk kost dit in princiepe raadsleden hadden im- 4.000 fr.mogen de jubila- mers re6ds de zitting veria- rissen die kiezen, dan gaat 'en op dit ogenblik, iemand van het kollege dit Mon D.G. Door de afwezigheid van sche pen Noël waren meerderheid en oppositie even talrijk, wat inhield dat er geen strafbepa lingen konden toegevoegd worden aan het marktregle ment. Als laatste punt was er het ad vies voor een grenskorrektie met Aajst. En inwoner uit Lede, wonende in de Sasstraat, had deze grenskorrektie aangevraagd, maar de Leedse raad was het niel eens met hem en heeft de grenskorrektie negatief gead viseerd. MON D.G. Maandagnamiddag, 27 februari, omstreeks 16 uur kwam dt jarige Alex Van der Snickt, wonende Wijstraat 39 te Le onder het achterwiel van een vrachtwagen terecht. H i. knaapje kwam, met zijn moeder, per fiets uit de richting vs de Kasteeldreef gereden en draaide de Rammelstraat in. Et vrachtwagen bestuurd door Hubertus Peeters uit WommtfA gem, kwam uit dezelfde richting en voerde een gelijkaard manoeuver uit. Aldus kwam de jonge Alex onder h)" achterwiel van de vrachtwagen terecht. Het jongetje overlei tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis. De muziekavonden van de Koninklijke Harmonie Sint-C» Lede blijven steeds gebeurtenissen, waar de gegadigden genoegen aan terugdenken. Zo ook geschiedde met de -dei welke is doorgegaan vorige week zaterdag. De onheilspell» terpretatie, die met het fameuze cijfer -13- geassocieerd heeft blijkbaar het gunstig gesternte waaronder de Leedse nie Sint-Cecilia haar aktiviteiten ten uitvoer brengt, niet beïnvloeden. KOLLEGA'S OP POST De ganse harmoniefamilie was uiteraard op post. Enerzijds was er een eivolle zaal met entoeziaste synipatizanten en muziekliefheb bers, anderzijds waren er uiteraard de aktieve leden van de harmonie die voor het show- en hoorspel zorgden. Het geheel werd ver zorgd dooreen vijftigtal, keurig in de konfektie gestoken muzikan ten, een tiental van jeugdig entoc- ziasmc bruisende trommelaars, een vijfendertig zwierige majoret- ten en een dertigtal gracieuze bal lerina's. Maar ook de kollega's waren op post. Onder de aanwezigen be vonden zich afvaardigingen van verscheidene muziekverenigin gen. zo onder meer: de fanfare Takjes worden bomen- uit Schilde, waarmee trouwens op 30 april verbroederd wordt, en mu ziekverenigingen uit Hcrdersem. Schellcbelle, Erondegem, Hof- stade. Moorsel en Erpe. Ook mocht de organizerende har monie zich verheugen op de aan wezigheid van een delegatie van de Orde van de Leedse Hovaar dige Boer en van de onvermoei bare keizer Padova. opd jare: Dit opgi Lke aide erre EEN GEVARIEERD PROGRAMMA Ondervoorzitter Sonck sprak het welkomstwoord uit, waarna het trommelkorps, onder leiding van Bernard Van de Meersch, dadelijk voorde gepaste stemming zorgde. Mevrouw Caroline Smolders praatte op een geanimeerde wijze ccn programma aan elkaar, dat in houdelijk, met dans en meesle pende melodieën, voor elk wat wils bracht. Muzikale koördinatie en lenige soepelheid vormden de ingrediën ten van het suksesvolle optreden der majoretten, gebazeerd op fan- tazie en charme van de bal kwamen ten volle tot hij onder de schijnwerpers, I door Gerard Lievens. Vol muzikale vertolking van ting drums-, waarbij dril solisten het summum vanj zikale persoonlijkheid spreidden, kende een enol val en werd terecht nummer opgeëist. Een niet-geprogrammeerl rassing was de cvokatie I «Smurfenlied» van VadeJ ham. Voor deze gclegcnhi de dirigent zich komplrf grijze pruik, snor, baard» hoed getooid, terwijl vier» dartel huppelden op de r nog ccn bisnummertje. Daarna nam voorzitter Vil woord. Hij dankte het steil komen publiek, de vertegt digingen van de ondcre muziekmaatschappijen, van de Hovaardige Leec voor hun aanwezigheid e naam van alle muzikanten! dewerkers aan deze avond. Het traditioneel bloempjJ eveneens overhandigd aan# gent. zonder wiens kcurigef de muzikale pcrformatic zi mogelijk zou geweest mevrouw De Rocker en Parmcntier, verantwoord voor rcspckticvelijk de school en het majoretten werden in de hulde betre zonder daarbij Bernard 1 Mecrsch te vergeten. Ook dj ten en de prezcntalrice werd vergeten. Tot slot speelde de muziekmaatschappij het «if derzien» als uitnodiging v rendez-vous op de muzielf van volgend jaar. De Faluintjesstreek wordt stilaan een toeristische trekpleister vooral bekend geworden door de onverdroten akties van de WV «De Faluintjesstreek» waarbij ook de traditionele paas- maandagautorally reeds aan zijn elfde uitgave op 27 maart toe, zijn duit in het zakje deed, vooral dan bij mensen die niet rechtstreeks met de streek betrokken zijn. A.C.W. Vakantiegenoegens koos deze streek uit als start van een reeks van een half do zijn gezinswandelingen. Met een zestigtal deelnemers waaronder ook raadslid Chris Lievens-Borms trok men onder leiding van Jozef De Smet en Rudy De Coensel door Moorsel en Meldert met als toemaatje de bij de streek geïnkorporeer- de Abdij Affligem. Bij de Moorselse kerk werd ge start na deskundige uitleg over kerk en Goedelekapel door Jo zef De Smet. Over de Koes taartbeek werd dan getrokken door de Faluintjes en langs de wijk Kokerij de Molenbeek stroomopwaarts volgend werd de «Mooie Molen» met de vis rijke Molenvijver bereikt. Via de schilderachtige St.- Rochuskapel kwam men dan in de abdij waar in de barkelder heerlijke trappist een welkome verfrissing leek. Tussen resten van klooster- en kluizenbossen kwam men te rug aan de Molenbeek in de richting van het centrum van Moorsel. Na nog even te heb ben verpoosd aan de Moor selse waterburcht uit de zes tiende eeuw kwam men weer op het Dorp waar de achterge laten wagens wachtten. Begenadigd door een heerlijk lenteweertje werden vele dia's en foto's geschoten. In het KCA werd daarenboven een prach tig wandelboek verloot. We houden u op de hoogte van volgende wandelingen uit de reeks. Ook de dinamische VTB- VAB-afdeling Hekelgem ging op tocht, meer bepaald dan door het Kravaalbos in winter tooi. Een 150-tal meestal erva ren wandelaars deden er aan mee Gestart werd aan de Be- nediktijnerabdij gesticht in de 11de eeuw en zeer snel uitge groeid tot «alle cloosteren spieghel» waarvan enkel het Bisschoppenhuis, de St- Benediktuspoort en de ruïne van de vroegere abdijkerk bewaard bleven. Doorheen de drassige Faluin tjes met eigen flora kwam men aan de «Mooie Molen» waar de monniken op de Molenbeek, de slagader van de Faluintjes, een dam bouwden waardoor Mei iert-Vijver ontstond, nu uit sluitend nog een visvijver. Aan de fraaie St-Walburgekerk ge bouwd met Meldertse zand steen in de 12e eeuw gaf Pro fessor Dr. J. Robijns (K U L.) deskundige uitleg van buiten dan want het ogenblik leende er zich niet toe met de Gedurige Aanbidding en een Doopsel binnen veel kommentaar te ge ven. De zijbeuken dateren uit de 17e eeuw en de barokven- sters uit de 18e. Onder leiding van architekt Goethals werd de kerk in de 19e eeuw grondig gerestaureerd en uit die pe riode dateren de tweelingven sters. Via Putstraat, Zwaneveldweg en «Huizekens» waar vroeger steenkappers huisden, werd het Kravaalbos bereikt, een onderdeel van het Asserholt dat door Hendrik I van Brabant in 1200 aan Affligem werd ge schonken. Hoogste punt van dit bos met sterk reliefverschil is 72,5 m. Hier ontstonden door de zandsteenwinning ook veel putten en poelen. Rudy Rijdant zorgde hier voor zeer gevatte uitleg. Nadat even bij «Stin» was «getankt» belandden we aan het Hof te Putte waar histo- rikus Jaak Ockeleyons op wachtte. Eens was deze hoeve het cen trum van de zandsteenwonning die hier reeds in 1151 zöond' uitgebaat zijn. Eeuwefcaai was het Hof de werkstede 5n t de befaamde witte zand ierv werd gedolven, gekapt taal nummerd en bewerkt. eem Via Doment en de Kle bereiken we de Rochuskapel in 1650 he bouwd en ook bekei «Kapelle-Koek» heette. Rochus wordt er aangei tegen de pest en ande smettelijke «ziektens», erfi gesp vens de patroon voor dewikl Een zeer vlotte, gestofferdep wandeling in een hei in - weertje door een nog betref Writ lijk ongerepte natuurstreeidwi leid door Laurens Vanf De Schueren. volt :!d al moe llvoo Ide v van Sl Dei Ui-, <ls I belangstelling Een wandeling door de Faluintjes ke

De Voorpost | 1978 | | pagina 10