DE VOORPOST SPRAK MET FRITZ DE BISSCHOI WAT KINDEREN KUNNEN OVER KLOKKEN EN KLOKKENMUZIEK IK HEB GEWETENSVOL MIJN DIENST GEDAAN 12 - 3-3-1978 - De Voorpost M Maria Goedertier, moeder van Fritz De Bisschop, de goedheid zelf soneel die de zaak draaiende heb ben gehouden alsof het hun eigen WEDEROPBOUW EN NIEUWBOUW Het was toen 1946 en het leven moest verder gaan. De zware klap pen waren geïnkasseerd Ook bin nen de familie was hij niet gespaard gebleven. In 1942 was zijn broer Alfons overleden en in 1946 over leed ook nog zijn broer Lucien. Hierdoor kwam de last van de zaak in zijn volle gewicht op zijn schouders terecht En Fritz De Bis schop zou zich letterlijk gaan kapot werken En de tragische gebeurte nissen stapelden zich op, en lieten telkens hun sporen na. In 1951 overleed vader Louis De Bisschop en maakte het dus net niet meer mee dat de zaak. die hij had uit de grond gestampt, in een moderne nieuwbouw zijn intrek zou nemen. En dan was er het tragisch en on verwacht overlijden van zijn enige zoon Louis in 1954. Het is duidelijk dat dit voorval de reeds wankele gezondheid van Fritz De Bisschop ten gronde ging ondermijnen. Fritz De Bisschop zag toen de dood in de ogen. Hij woog amper nog 48 kg en was zonder dat het echter in zoveel woorden was gezegd, door onze klassieke geneeskunde op gegeven. Gelukkig dat hij in die jaren kon re kenen op zijn zeer toeaewijd oer- zaak was Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Een zakenrelatie die hem thuis kwam opzoeken vertelde over de tenslotte 4 weken vol. Naast de voeding was er ook de opvoeding. In het tentenkamp do ceerde SEN-SEI OSHAWA zijn leer. of liever, de leer van VIN en YANG. Fritz De Bisschop was na 4 weken kuur-kamp, zo mogelijk nog ma gerder geworden. Ook zijn huids kleur en gans zijn fisionomie was veranderd. En toen hij met de trein terugreisde en bij de aankomst in het Zuid-station te Brussel door zijn homeopatische geneeskunde en verwees naar een dokter die te vens de homeopatie beoefende. Na zes maanden behandeling was er niet de minste winst geboekt en het leek er dus op dat hij reddeloos verloren was. Als een'uiterste red middel verwees deze arts, Fritz De Bisschop naar een Japanse na tuurgenezer OSHAWA die ergens in Bretagne zijn natuur - leef - en geneeswijze «doceerde- in een tentenkamp op een grote weide Deze SEN-SEI (professor) OS HAWA bracht niet alleen nieuwe hoop maar tenslotte ook daadwer kelijke verbetering. Het volgen van deze metode ei genlijk het geheel veranderen van levenswijze en van eetgewoonten was echt geen lachertje Hij werd op een streng dieet gezet van uitsluitend ongepelde rijst en gekookte groenten. Dit moest hij drie vier weken volhouden. Na enkele dagen kon hij het eten niet meer door z'ri strot krijgen en at dus maar niets. Na twee dagen vasten echter was hij toch weer verzoend met het schrale menu en hij hield vrouw werd opgewacht, herkende deze hem niet meer. Deze kontak ten met OSHAWA zouden niet al leen tot een vriendschappelijke re latie uitgroeien maar hebben ook nog daadwerkelijke resultaten ge had voor het verspreiden van de natuurgeneeswijze en de daarmee verbonden natuur-voeding in Vlaanderen. Fntz De Bisschop zou samen met OSHAWA en nog en kele anderen, het natuurwaren be drijf LIMA opzetten. Men mag zonder meer stellen dat opnieuw, met de hem zó tekenende standvastigheid, Frits De Bisschop aan een wederopbouw heeft ge werkt; zij het dit keer aan de weder opbouw van zijn eigen leven. Deze ervaring uitdragen en voor de me demensen beschikbaar stellen zou de zoveelste opgave voor hem worden. ASCEET Het menu van Fritz De Bisschop ziet er dagelijks als volgt uit; als ontbijt: graanmeel met Tamari- saus (rijk aan proteïnen), 's mid dags: rijst of boekweit met ge kookte groenten, 's avonds: rijst en gierst met gekookte groenten. Het is duidelijk dat het volgen van een dergelijke levenswijze en vooral het vasthouden aan dit menu geheel onmogelijk zou ge weest zijn zonder de steun en de hulp van zijn vrouw. Deze aangepaste levenswijze zou vooral bepaald worden door de Weense dr. Rauch die Fritz De Bis schop in het OSHAWA- tentenkamp in Bretagne had leren kennen. Deze dokter was toen half gewonnen voor de metode van de Japanner. Maar ergens had hij toch zijn reserves. Wat voor het Oosten wellicht goed was moet daarom niet noodzakelijk ook voor net westen goed zijn dacht hij. Na het overlij den van OSHAWA was Fritz De Bisschop als het ware op deze dr Rauch aangewezen Deze wou zich echter eerst verder in de mate rie verdiepen en verzocht om een jaar respijt. Na een jaar bleek hij klaar te zijn en nodigde hij Fritz De Bisschop uit voor een kuur te We nen. Deze kuur duurde 3 weken en was een kombinatie van een streng di eet met massage. De massage ge beurde zelfs in de Weense Opera door de balletmeester die een Si- beriër was. Van deze balletmeester-masseur is hem het gezegde bijgebleven. «Een lijk wade heeft geen zakken!» Vijfjaar achtereenvolgens zou Fritz De Bisschop te Wenen gaan kuren. Inmiddels is z'n dagelijkse levens wijze al een kuur op zichzelf, al- tans voor de buitenstaander. Alles wat men smalend kwakzal verij zou kunnen noemen of met een «up to date» omschrijving de alternatieve geneeskunde, draagt de belangstelling weg van Fritz De Bisschop. Hij houdt het bij YIN en YANG als filosofie en levenswijze, bij HOMEOPATIE als geneesmid del en bij AKKUPUNKTUUR Men kan hierover tot in het onein dige filosoferen en polemiseren, maar het is een feit dat Fritz De Bisschop er het levensbehoud aan te danken heeft. En meteen moet hij hieruit zijn onuitputtende werk kracht halen die van hem de duivel doet al heeft gemaakt zoals de meesten hem het best kennen en meemaken Hij is de man bij uitstek die voor alles en nog wat warm loopt, zich inzet, zijn werkkracht en zjn materiële hulp aanbrengt en de zaak aan 't rollen brengt om er na dien stilletjes onderuit te trekken als alles goed loopt en er mogelijk reeds pluimen kunnen uitgedeeld worden, waar hij dan liefst niet meer bij is. EEUWIG BEDRIJVIG Pas twee jaar terug stapte hij ge heel uit de zaak na 52 jaar trouwe dienst. Zijn handtekening heeft er geen enkele waarde meer en zijn raad of advies kan men al of niet uit respekt geduldig aanhoren maar moet niet meer worden opge volgd. Toch blijft hij met het reilen en zei len van deze zaak, zijn levenswerk, begaan en er gaat haast gen dag voorbij of hij komt er nog even de atmosfeer proeven. Naast zijn 52-jaar lange bedrijvig heid als «zakenman» was hij als geen een aktief in velerlei vereni gingen en organisaties. Hij was de aerste arrondissementele sekreta- is van de V.V.B (Vlaamse Volks beweging) en de eerste arrondis sementele voorzitter van het IJzer bedevaart komitee. Ook was hij de oprichters van Broederband, een organisatie die ontstond uit de kon takten met de getroffenen van de repressie. Hij was tevens de motor van de Vlaamse Klub in het Aalsterse toen de partijpolitieke Vlaamsgezind heid nog in zijn katakombentijd ver toefde. Op deze wijze droeg hij bij tot de bewustwording van het Vlaamse Volk in een periode van verdachtmaking van alles wat maar enigszins met de naam Vlaams dierf uitpakken Fritz De Bisschop is tevens lid, en jurylid van het André De Medts ko mitee en van het Dr. Jef Goossenaerts-komitee. En «last but not least» is hij de man die aan de basis ligt van het tot stand ko men van de Vlaamse service-klub «Marnixring» die in feite groeide van uit de vroegere Vlaamse Klub en soortgelijke verenigingen in het Antwerpse, het Brusselse en 't Gentse. Daarnaast is hij een liefhebber van toneel en is nog steeds lid van een vijftal toneelmaatschappijen waar onder: Het land van Riem, Taal en Vrijheid, De Schakel. De Chatari- IJzervaren L De Bisschop-Goederlier het ouderlijk huis v nisten, e.a. Als men 't over de hobby van Fritz De Bisschop heeft dan komt men voor het grootste stuk opnieuw bij gezondheidszorg en natuurge neeswijze terecht al gaat er ook een groot gedeelte van zijn belang stelling naar geschiedkundige en aardrijkskundige onderwerpen Dat dit alles vooral lezen en nog eens lezen betekent is zo duidelijk. Op reis gaan is er nooit bij, hoog stens eens een «dag-tripje» omdat het dieet onmogelijk op een be hoorlijke wijze kan gevolgd worden op «den vreemde». Uitgaan is ook iets wat definitief tot het verleden is gaan behoren. Het is echt niet pret tig om in een gezelschap alsmaar neen te moeten zeggen op alles wat iedereen als gewoon vanzelf sprekend verorbert. Fritz De Bis schop rookt niet, drinkt geen alko- holische drankdrinkt eigenlijk al leen maar water en dan nog heel- weinig weet niets van dat alles wat voor de meesten van ons dage lijks kost is: zeker geen vlees of vis, tenzij alleen eens vis als hij er echt niet aan uit kan om met de hoop mee te eten. Ook de nationale frie ten zijn uitgebannen maar ook aard appelen in hun andere berei- dingsvormen De trappisten zou den dus nog in de leer kunnen ko men bij Fritz De Bisschop. Vrij re gelmatig gaat hij ook nog vrienden van vroeger opzoeken, waaronder: Fritz Courteaux, Ernest Van den Berghe, Edgard De Cock, e.a. En toen Mevr. Van Langenhove hem vroeg mee te werken voor haar St Hubertus hondenasiel te Nieuwerkerken kon hij ook weer niet neen zeggen Daarnaast komt men van alle kan ten aankloppen voor allerlei steun. Al het pensioengeld van Fritz De 3isschop en als zelfstandige is Jat heel wat zoals men weet gaat naar lidmaatschappen, steun n vele vormen, abonnementsgel den, voor diverse publikaties. e.d.m. «Ik kan nu eenmaal mijn eigen in komen niet voor mezelf opmaken. Ik drink niet, ik rook niet en ik eet i Fritz De Bisschop aan de Gentsest weinig, dus besteed ik mijn geld op deze wijze. aldus onze gastheer «Wat zou ik trouwens met dat geld moeten doen Denk maar eens aan wat die Siberische balletmeester zegde.» zegt hij verder nog. «Ik leef geheel uit de hand van mijn vrouw, om het zo te zeggen Zijn grote wens, en hij hoopt deze toch nog te realiseren, is het terug winnen van zijn gezondheid. Ook op dit terrein is hij dus een idealist want «jongelui» van zijn leeftijd vindt men niet zo dik gezaaid. Ve len zouden reeds met heel wat minder gezondheid tevreden zijn al moet er toegegeven worden dat weinigen zoveel over hebben voor een gezond en evenwichtig leven als precies Fritz De Bisschop. PROTEA Fritz De Bisschop stond onlangs vermeld in een weekblad voor radio en televisie, mede als lid van de aan de linkse wat is dat eigenlijk schandpaal geslijkerde pro- zuid-Afrika vereniging: Protea. Fritz De Bisschop die als er dan toch etiketten moeten gekleefd, van zichzelf zegt dat hij zich links in het rechtse kamp situeert tussen haakjes, hij is ook nog beheerder van het weekblad «de nieuwe» en zowel lezer is van hogerge- noemd als van laatst genoemd weekblad, tilt echt niet zo zwaar aan deze hetze «Ik weet dat alles in Zuid-Afrika ver van ideaal is. en dat er heel wat verkeerd loopt is mij zeker bekend Maar het is duidelijk dat wij hier slechts één soort informatie over Zuid-Afrika doorgesijpeld krijgen. Dat alle kwaad van een kant zou komen is mij te veel om nog ge loofwaardig te zijn. Het ligt er vin gerdik op dat er met opzet alleen aan ongenuanceerde berichtge ving wordt gedaan. Dat men bo vendien ageert tegen het opzet van Protea, om ook de andere klok te laten horen, lijkt mij ronduit ver dacht. vooral dan vanwege zgn. vrije geesten. Dit is je reinste oog- kleppenmentalitet. Op de opschorting van het kulti akkoord met zuid-Afrika schua onbegrijpend het hoofd «Als kan gebeuren dan is het duict dat er juiste informatie dient doe komen over Zuid-Afrika en is) bestaan van Protea meer dar; verantwoord. Dit is een reds meer om er mee door te gaan BESLUIT Een man als Fritz De Bissj doorgronden of doorlichtere het bestek van enkele gesprei is geen makkelijke zaak Heti mand die nooit rechtstreeks; zichzelf spreekt. Steeds hee het over datgene wat hij zelf e ren heeft, wat hij betracht, vr, hij gelooft en waarop hij zijn h stelt. Hij ziet zichzelf duidelijk als onderdeel van een niet altijd; funktionnerend mechanisme de menselijke samenleving is.» bij uitstek de man die zich be en door keuze bij het voetvolk vindt zonder hierbij afstand te c van zijn «grandessa» en zond te dalen op het goedkope nK van de al te dikwijls hier te li misplaatste zgn. volkse eem die meestal het onvermogen i bergt. Zoals z'n vriend Emest, van de I ghe zegde ter gelegenheid "zijn zeventigste verjaardag: «G aan beheerderstafels en gij ao gelukkig met het rantsoen van» Vietnamees, gij houdt van de f en gij beweegt u tussen de rr als een begaafde propagant hebt de trekken van e< minderbroeder en het c een echte bisschop, gij f naam van Mamix uit de geschil nis gehaald en gij hebt uw Mar feest geopend met een vorstir Spanje, die gij met de ongedw genheid van een edelman bl leidde.» I Werk van beginnende kunstenaars SJ Door de bestuarskommisie van de akademie voor schone kunsten worden In verschillende deelgemeenten van Groot Aalst bijafdelingen ingericht van tekenen en schilderen voor kinderen vanaf zes jaar. Dit is ondermeer het geval in Erembodegem-centrum, op Teijoden en in Hofstade Amper 3 maand na het van start gaan van de tekenateliers in Erembodegem en Terjoden, kon de stedelijke akademie uitpak ken met een tentoonstelling van werken door de leerlingen al daar gemaakt. Meer dan 400 tekeningen gepresenteerd in het sfeervolle wijkschooltje aan de Ninovestraat te Terjoden getuig den van het entoesiasme waar mede de leerlingen daar werken. De leerkrachten Backaert, Cop- pens, Verhegge, De Smet en Muylaert hebben zich terdege samen met de leerlingen ingezet. Tachtig jonge mensen van 6 tot 16 jaar verbeelden er hun wereld op de autentieke wijze in zeer spontane vormen. Hoe zij werken kon een talrijk publiek, waaronder schepen Herman Roels, meemaken tij dens de open deur van het voorbije week-ende. R.D hijn en werkelijkheid, werk van leerlingen uit de afdeling Akademie te Erembodegem (SJ) Vlaamse literatoren en ook schoolkinderen in hun opstelle tjes hebben zich wel eens de zin laten ontvallen waarin «de klokjes van onze beiaard lustig klingelen». Het is immers gebruikelijk, het staat mooi, brengt op zichzelf reeds stemming en men voelt het ook zo wel aan. Toch is het anderzijds ook zo dat diezelfde schrijvelaars over hun beiaard en alles wat er mee samenhangt bitter weinig weten en er ook zeer zelden aandachtig naar geluisterd hebben. Daar is nu echter wel wat aan te doen. Zopas vernemen we, langs de mededelingen van het stadsbestuur, en ook langs een persoonlijke uitnodi ging, dat het stadsbestuur een voordracht inricht, ge houden door onze stads- beiaardier, de heer P.De Smedt, over «klokken en klokkenmuziek». Het kleine groepje, waaronder ook uw verslaggever dat verleden jaar de beiaardkonserten volgde, weet, dank zij de toen verstrekte toelichtin gen, reeds heel wat meer over deze materie, en on dervond vooral dat er heel wat over te vertellen valt en dat dit ook op een boeien de. aangename en licht-ver- teerbare manier kan ge schieden. Hier te Aalst werd reeds in het jaar 1432 gebeierd. Wat dat «beieren» dan wel bete kent zullen wij op de voor dracht wel vernemen. Rond 1588 was er al een bei aard ..of mogen we dat zo nog niet noemen? Ook daar weet de stadsbeiaardier meer over. Het is in elk ge val zo dat een beiaard een typisch instrument van de Lage Landen is, dat reeds minstens een 500-tal jaar bestaat, en wel in praktisch ongewijzigde vorm. Dat is wel merkwaardig en ver dient dat wij er wat meer over weten. Het is inder daad een feit dat wij aan buitenlandse bezoekers een onvergetelijke impressie meegeven door hen een beiaard van dichtbij te laten bekijken, door hen mee te nemen naar een beiaard- koncert.en door hen er iets meer over te vertellen. Wanneer we echter aan on ze buitenlandse gasten iets willen vertellen, moeten we eerst zelf de nodige infor matie bezitteneen reden te meer om de voordracht bij te wonen Spijtig genoeg wordt uiteraard wegens de overvloed van stof, het zeer beperkt nationaal ka raktervan het instrument in kursussen over muziek geschiedenis te weinig aan dacht besteed aan onze be- aarden en hun specifieke muziek. Ook wel, wellicht, omdat de beiaard nog te veel beschouwd wordt als folklore, als achtergrond muziek. Wij weten dat onze stadsbeiaardier dit facet ze ker niet verwaarloost, en dat hij de beiaard deze rol laat spelen (tijdens markt, en op zondagnan dag). Toch weten wij dal er ook bijzonder aan ho de beiaard te propage als volwaardige kunst strument. Wij hadden d zelf aanvankelijk heel twijfels over, maar door If bijwonen van de koncei hebben wij toch deze zii wijze moeten bijtreden, wij zijn er van overtuigd I de stadsbeiaardier in voordracht dit punt zekf zal toelichten. In het programma lazen ook dat de beiaardier of een woordje gaat zeggj over een idee dat onze Ie? zeker voortdurend al in zf hoofd had, «maar waart* speelt die beiaard vals?» Op de parking van de Kapr lestraat ondervonden f verleden jaar dat orJ stadsbeiaardier de gave bj zit moeilijke dingen op et gemakkelijke, eenvoud'? en aangename manier de man te brengen. We ku' nen U dan ook alleen maf deze voordracht ten stellf ste aanbevelen vrijdag 3 maart in de feestzaal van huis.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12