Mac mmSU Ze. vochten als leeuwen en lukten een waarachtig voetbalmirakel ^Voetbal ■CODEP RAI meubelen X^VAIM HERChHtï KWARTFINALE BEKER VAN BELGIE SPORTING LOKEREN - STANDARD 5-3 Lokeren-Standard. Lubanski komt te laat want Preud'homme heeft de bal klemvast. Garot en Gerets lijken toch niet gerust. de beoogde gelijkmaker gezorgd dan kromp Lokeren op het kwar tier ineen bij een verraderlijke hoekschop van Graf. Hoogen- boom even in paniek maar geluk kig voor Sporting keilde die wrie melende bal van de Duitser rake lings over de dwarsligger. Guy Hanssens spurtte geregeld weg op links; prima-werk van een mo derne flankverdediger dat veelal met een goede center werd afge rond. Zo ook op de 19® min. Ap plaus toen, voor Lubanski die het leder op de borst kontroleerde en het met een omhaal boven de tra versaal richtte. Maar Standard was beter, homogener vooral; attent gebruik makend van een felle wind die Waseige geen enkel ogenblik deed twijfelen om naar de counter te grijpen. Geen regel rechte mandekking dus bij de Rouchcs, tenzij dan Labarbe op Verheyen. Voor de rest zonever- dediging, gefundeerd op de inner lijke overtuiging dat de geplande uitvallen meer dan wat ook voor de doelpunten zouden zorgen, ze ker met meester Sigurvinsson in 't midden. Ook de corners van de Luikenaars brachten heel wat sen satie. Vraag ons niet in detail te omschrijven wat er zich op de 22® min. bij zulke faze vóór de neus van Hoogenboom heeft afge speeld. Onontwarbaar als het ware maar alvast deze zekerheid: de dichte schoten van Sigurvinsson gehinderd mocht koppen botste de bal via de grond boven het dwars hout van het Lokerse doel. De gele kaart die nieuwkomer Larsen bij een te impulsief aandringen op Preud'homme vijf min. vóór rust te inkasseren kreeg was ook al niet van aard om het plaatselijk moreel op te peppen. LOKERSE HEROPSTANDING De optiek bij de tweede aftrap was duidelijk. Wilde Sporting verder op naar de Heizei dan moest het scoren tijdens het vierde kwartier. Wat reeds op de 49® min. een vol dongen feit leek. De Beuckelaer presteerde puik aanvalswerk op rechts en wanneer Verheyen en Larsen op zijn strakke center pijl- dnel anticipeerden dacht vriend en tegenstander de bal onvermijdelijk in het net van Preud'homme. Bei den rukten zich echter de haren uit Bm hoofd want ze kwamen centi meters te kort... Sekonden later, pLpikse euforie tot en met. Nickel ~ypj in de ruimte op een aangeven van Graf. Geen probleem voorals nog want Hoogenboom was op de rand van zijn doelgebied vlugger bij de bal dan zijn opponent. Een onnodig dribbel nummer, de Duit ser weer bij het leder en een Bouke Hoogenboom die trachtte te red den wat te redden viel. Langsuit om die bal te grijpen, de voet van Nickel zat er tussen, iedereen ,1 de wereldsport van Pele, Di Ste- Puskas. Jean Janssens en 'lodimierz Lubanski is door de ■en heen slechts deze waarheid •ereind gebleven dat in voetbal mogelijk is. De pakweg acht- •nduizend kijkers die Daknam mdagnamiddag omtoverden tot •rm toneel van onbeperkte •estdrift en bijna grenzeloze \otie kunnen deze fundamentele aarde, oorzaak van de steeds 'eer oplaaiende interesse bij het ibliek. nu voor de rest van hun ige/i in alle toonaarden als een htig wedervaren voortver- tilen. Plaatsen we de achteraf getekende verklaringen van 'kretaris-generaal Albert Roos- ns. trainer Waseige en een naam- Ke maar trotse supporter van Uindard op een rijtje dan dienen de alles overschouwende kon- fusie neer te schrijven dat wei- hl geen enkel elftal de verplette- •nde Sporting-druk zou hebben doorstaan, laar wie achtte dit zes minuten na r mogelijk? Het team van feijzenhout liep er met de 0-3 land bij als een betrapte school- ingen die zo nadrukkelijk op zijn uote kont had gekregen dat er van nog grotere vernedering nog nper sprake kon zijn. Deze gang n zaken was op dat ogenblik >einig of niet aanvechtbaar. Op- ment Standard was zoveel ho- igener. Hij hanteerde de vernie tigende roede met een doeltref fendheid die Sportings hoop bru taal kelderde. De hiaten in de ricolore-afweer deden de plaatse- jke aanhang huiveren in het 'ooruitzicht van een frustrerend lindverdikt. Een Lokerse puin- loop.'! We grijpen naar de magi sche krachten m de sport om te lunnen begrijpen wat er zich na- lien in die ziedende sporttempel heeft afgespeeld. Een voetbal team, in 't recente verleden zo Ukwijls om zijn gebrek aan inzet veggehuild. ging plots zoveel ka- 'akter tonen dat zelfs een as grauwe Grijze nhout er voor op de enen ging staan. len Lubanski-doelpunl. levend 'ridooi voor zelfbeheersing en ecisie. werd de fundering voor meest sensationele heropstan- ting die we ooit in een stadion \hehhen meegemaakt. Zullen we nog ooit beleven Die goal in Lubanski was in ieder geval slechts een aanloop, de prikkel der steigerende trots. Preud'homme. ongeoorloofd impulsief in zijn re- fkksen, pleegde een voetbalaan slag op Bob Dalving in 't zestien metergebied Weggehuild.'.' Ook Jean Claude Jourquin die de grens tussen -gevaarlijk spel- en -bru tale overtreding- zo opvallend in het voordeel van de overtreder verlegde dat we zijn beslissing van die (nu reeds) legendarische 59 speelminuut nooit zullen kunnen begrijpen. De onrechtstreekse vrijschop en de gele (i.p.v. rode) kaart waren op dat ogenblik een regelrechte kastijding voor Spor ting Lokeren. laat staan voor de bewogen massa die op slag aan voelde dal de grote spots plots op Daknam gericht werden. Maar de voetbalgoden klommen op de mo numentale en in allerijl toch bruikbaar gekregen West-tribune, van het stadion. De meest gewraakte faze uit Spor tings geschiedenis rukte de ban der vertwijfeling kompleet uit el kaar en deed het bij (voetbal) wonder opstaan uit een schijnbaar niet meer te herstellen puinhoop. Artiest Lubanski legde feiten op de mat die het instruktiebord der lak- tici overbodig maken. De debute rende Preben Larsen was wel de gelijk hel beoogde komplement van de Poolse meester. Maar er was vooral die alles overheer sende wil om recht te maken wat het mislukte kampioenschap krom had geschopt. Een -team-wrok- dat met superlatieven dient om schreven en zo akkuraat vruchten afwierp dat -standard Club de Liège - met hebben en ouwen van hel gazon werd geveegd. Het we dergeboren elftal van Roger Petit: het sidderde, sloeg in paniek, ver loor al zijn allure... Het voelde drijfzand onder de studs bij een tweede treffer van Lubanski en mocht zich gelukkig prijzen dat het nog de verlengingen in mocht na een - Dieter Müller-doelpunt van Preben Larsen!! Het teek en het werd ook een uitstel van een nog nadrukkelijker vonnis. Een weer galoze kopbal treffer van de Poolse virtuoos en een onhoudbare fusée van Rene Verheyen's magische linker stuurde Waseige en zijn ont luisterde zonen uit Daknam weg met een 5-3 pandoering die men in Sclessin ongetwijfeld als de groot ste voetbalschande zal bestempe len. Ten onrechte menen we, omdat al les wat -soccer aan spankracht, sensatie en tomeloze energie kan inhouden in die ene. onvergete lijke. voetbalmatch vervat zat. Op de Nederlandse beeldbuis schreeuwde men achteraf onge looflijk sensationeel; de B.R.T.- T. V .-kommentator verhief de stem en sprak over -de wedstrijd van het jaar-. Ons goed. Wij weten één ding: dertig jaar laveren we nu reeds in de voetbalstadions en Lokeren-Standard. Preben Larsen is gepast in de diepte gegaan en scoort het derde Lokerse doelpunt. we hadden zoiets nog nooit mee gemaakt. We zouden misschien ook ontkennend antwoorden op de vraag of we dit nog ooit zullen beleven. Ware het niet dat die ene waarheid ook vandaag zijn rech ten heeft: in voetbal is alles moge lijk. STANDARD MET WIND IN DE ZEILEN De «toss» wordt tendage nog zel den in een voetbalverslag ver meld. Nu hoeven we dit met na druk te doen omdat winst of verlies 9 Lokeren-Standard. Wie scoort het Lomt in ieder geval te laat. nummer twee voor Lokeren? Preben Larsen of Lubanski? Preud'homme bij de opgooi zoniet bepalend dan zeker oriënterend kon zijn bij de spelontwikkeling. Het dubbeltje van ref Jourquin kantelde verkeerd voor John Velkeneers zodat het niet te onderschatten windvoor- deel Standard vleugels gaf in zijn betrachting om deze topper uit de kwartfinale reeds vóór de kamp wisseling te beslechten. Toch zorgde Sporting voor een eerste dreiging in het zestienmeterge bied. De Beuckelaer kwam echter een stap te kort om bij de ultieme voorzet van Raymond Mommens te kunnen. Waren de tricolores hier zeer dicht bij de openingstref fer dan zorgden de Rouchcs op slag voor betaald antwoord. De sputterende stadionklok was am per aan zes minuten toe als een verre inworp van Gerets Velke neers en De Schrijver zodanig de den twijfelen dat de weg naar een vroege goal voor Riedl zomaar open kwam te liggen. De Oosten rijker pikte de bal in dank mee en prikte hem vanop de stip naast een machteloze Hoogenboom in het net (0-1). Wat een ontnuchtering voor de 14.000 Lokerse suppor ters die zich, met hun tricolores, zo hadden voorgenomen om er nu echt eens een festijn van te maken. Een vaag teken? Preud'homme diende klemvast tussen te komen op een inzenden van De Schrijver maar aan de overkant moest ook Hoogenboom in de trapeze om een zwieper van Renquin onschadelijk te maken. Had een beweging Hanssens - Larsen - Lubanski voor heel wat spankracht maar niet voor en Riedl werden net vóór de lijn door wie weet wie weggekeerd. Sporting kwam hier verduiveld goed weg maar het ging ver schrikkelijk slagzij op de 26® min. toen een frivole dubbelpass tussen Gorez en Graf laatstgenoemde op de rechterflank onheilspellend wegstuurde. De Duitser rondde deze formidabele aktie ook mees terlijk af. Hoogenboom ging wel languit maar werd ook zo beheerst en onweerstaanbaar omspeeld dat de fatale tik vanop schuin de ver diende bekroning mocht worden genoemd van de beste aanvalsbe- weging die Luik in deze spekta kelmatch op de grasmat legde (0- 2). Sporting. aangeslagen uiter aard. ging wel ijverig werken aan een aansluitingsdoelpunt dat op de 29® min. van een niet werd gemist. Op vrijschop van Verheyen werd de bal door Larsen met het hoofd vlak voor het hok van Preud'homme gestuurd. Lubanski ging regelrecht op een kopbaltref fer af... kreeg de vuist van de Standard-doelman in het aange zicht terwijl «het ding» net langs de verkeerde kant van de staander sloeg. Het doelpunt dat uitzicht moest geven op een terugkeer werd hier beslist door onkans gemist wat niet wegnam dat een bij momenten zeer groot Standard nog vóór de kampwisseling die riante voor sprong ten volle zou wettigen. Een verre knal van Sigurvinsson ver plichttc Hoogenboom tot een fikse duiksprong en toen de IJslander weinig later bij een hoekschop on- tegen de vlakte. Wanneer Hoog enboom zich in tweede instantie toch met succes op het leder wierp was het oordeel al gevallen: pe nalty! Een juiste beslissing en Si gurvinsson zonder problemen ach ter de stip: NUL - DRIE!! Hoogenboom was "zijn ontgooch eling niet meester en kreeg geel op de koop toe. De totale aftake ling?!? We vinden geen woorden genoeg om te beklemtonen met welke enorme overgave Sporting toen aan zijn heropstanding heeft ge werkt. Karaktersterk als nooit te voren. Een tegendoelpunt van Lu banski nam op de 57® min. een stuk Lokerse vertwijfeling weg. Een center van Verheyen werd door de Standard-verdediging niet tenvolle gekeerd; nog vier rood- hemden in de geburen van Preud'homme maar Lubi stond aan de «reprise». Beheersing dus; noodzakelijke eigenschap om bij dergelijke situatie trefzeker uit te halen. Wlodek deed het in één tijd en met een onverbeterbare precisie (1-3). Standard verloor toen dui delijk greep op het gebeuren, Sporting werd een lawine, nocli min, noch meer. Bij een center van een briljant akterende Hans sens moest Garot een zelfmoord poging uithalen om voor de aan stormende Larsen in hoekschop te koppen. Preben Larsen. de grote hoop van velen, ging toen samen met meester Lubanski en Hans sens resoluut in de spits voetbal len. Dalving, gemotiveerd tot in de toppen van zijn tenen, ging bij hen aanleunen. Een pletwals die niet meer tot stilstand kwam. Even toch, op die gewraakte 59® speel minuut Dalving in de punt maar Preud'homme vroeger en ook klemvast bij het leder. Bob legde zich bij de situatie neer maar die Luikse goalie ging horizontaal op hcuphöogte hangen en stampte richting opponent. Uit schrik? Misschien, maar vast flagrant ge noeg voor de zwaarste sanktie. Die kwam er niet. wel geel en een indirektc vrije trap die niets ople verde. Niet logisch, neen. erger lijk! Even verzette Standard toen nog de bakens; Graf aan de sub lieme voorzet maar de loeier van Labarbe plofte in het zijnet. Toen beleefden we de meest sensatio nele voetbalminuten uit de Spor- tinggeschiedenis. Om de haver klap werd de bal in het luchtruim voor het Luikse hok gekatapul- teerd. Vaak door Jan de Koning die getuigde van een beste bal techniek. Zo .ook op de 64® min. spitsloper Dalving verlengde met het hoofd tot bij Lubanski die uit haalde, Larsen stuurde de bal nog wat dieper in het net (2-3!). Een tweevoetig doelpunt getekend Lubanski-Larsen. een voetbalbe grip dat wellicht de Belgische markt zal veroveren. Maar Dak nam in brand, konstant en niet in enkele volzinnen weer te geven! Een center van Hanssens en een kopbal van Dalving die vlak naast de verste staander keilde. De voorbode van een Larsen- orgelpunt. Dat kwam er op de 72® min. toen ie als een boliede van achter Poel kwam gespurt om de finale pass van De Koning in een doelpunt om te buigen. Ongrijp baar flitste de bal van zijn rechter in de verste hoek (3-3). Men sprak toen al van een voetbalwonder. Maar het was verre van een eind punt. Graf weggesneld op rechts legde de laatste Luikse aanvals- kracht in een schot dat dichtbij de staak in het zijnet uitstierf. De goal van Preud'homme werd kompleet gedegradeerd tot schiettent. Lar sen, na vrijschop van De Koning, achter het kanon. Schitterende redding van Waseige's laatste man. Een schot van Hanssens was een zelfde lot beschoren. De afte kening, of was het niet veeleer een afrekening, hing wel ieder mo ment in de lucht maar ze kwam er niet vóór de volle negentig minu ten om waren. Een loeier van Hanssens, na vrijschop van Ver heyen, was een laatste poging vóór Sporting voor de derde keer in deze Bekerkompetitie aan de verlengingen begon. Een vuist scheelde het toen of de lijdensweg van Standard had toen reeds een einde genomen. DE APOTHEOSE Het Sporting van zondag stoorde zich niet aan deze supplementaire inspanning. Gedreven door het niet meer te stoppen entoesiasme van zijn aanhangers bleef het in hoogste versnelling voetballen. Renquin verloor er alle beheersing bij en stuurde zo lukraak naar zijn doelman dat Preud'homme langs uit moest om Roger Petit een hart- infarkt te besparen. Toch nog even angstig afwachten aan de overkant. Hoogenboom en Velke neers geraakten bij een fikse tegenstoot van Standard onklaar zodat een langdurige verzorging nodig was. Beloond bibbergeld. Sekonden later ging De Koning aan de cornervlag postvatten, feil loos. Lubanski, ditkeer ook de dreigende vuist van Preud'homme te vlug af. sloeg de bal met een nekslag keihard in het dak van het doel (4-3!). Terwijl de Poolse grootmeester kushandjes naar het dol geworden publiek wierp was het beton van Gaston Kcppcns amper stevig genoeg om de kracht van de Lokerse euforie-explosie op te vangen. Werkelijk, we heb ben toen in de tribune wenende mensen met tricolore-sjerp ge zien. de emotie moest er af. kost wat kost. Het werd toen inderdaad een Sporting-sprookje. Renatus Verheyen, een man uit graniet, kwam op de slotminuut van de eerste verlenging van achter de hoek gespurt. Regelrecht ging hij af op den bal die door het duo De Beuckelaer- Lubanski in zijn loop was gebracht. Barcelona indach tig, een schicht naar het verste «ij zer». Ongrijpbaar! VIJF-DRIE!!! Rene ging op het publiek af. zijn gebaar was niet dat van een triom fator, wel dit van een dankbare arduinkapper die daar in dat steunvlak zulke historiek schreef dat onze tikmachine er bij gaat sputteren. De rest was Lokerse honig, of korter nog: een happy end. Toen het doek viel liepen de tricolores waarachtig een ere- ronde. Niet voor zichzelf, wel voor het publiek dat ze in alles wilden betrekken, dat ze voor hun onvoorwaardelijke steun openlijk wilden bedanken. DE PLOEGEN Sporting Lokeren: Hoogen boom, Hanssens. Velkeneers, De Beuckelaer, De Schrijver, Dal ving. Verheyen. Lubanski, Mommens. Larsenen De Koning. Standard Club Luik: Preud'homme, Gerets, Renquin. Poel, Garot. Labarbe. Gorez. Nickel, Graf, Sigurvinsson en Riedl. Vervangingen: 67® min. Billen i.p.v. Garot 101'min.: Plessers i.p.v. Labarbe 114® min. Noliet i.p.v. Larsen De doelpunten 6® min.: Riedl 0-1 26® min.: Graf 0-2 50® min.: Sigurvinsson 0-3 op strafschop 57® min Lubanski 1-3 65® min: Lubanski-Larsen 2-3 70® min Larsen 3-3 96® min.: Lubanski 4-3 105® min.: Verheyen 5-3. Gele kaarten: Larsen. Hoogenboom. Preud'homme en Sigurvinsson. V.D.H.

De Voorpost | 1978 | | pagina 15