4- MAEKERS OACHTE HERVORMING IE TER VAN NATIONALE OPVOEDING De Voorpost - 3-3-1978 - 17 •lukk&rr in België maar een onder- lalipckers en volksvertegenwo JM Ij in cal generaties zouden opgeof- _l' /orden, dus hun basisonder- slechte omstandigheden doormaken omdat de vo- aot [eneraties niet genoeg kinde- :bben gemaakt. Dit is zeer adig uitgelegd, maar de reali- in (4l ge enkfaorc ina if in ir uien d no rile het lerarenkorps naar de draden. In het verleden werden rel4 hgenraden, ouderkomltees, as- hel pkve beheren opgericht? Dus fwk. Of er daar binnen de oer ^gemeenschap veel is veran- is een open vraag. Sommigen van niet. Men staat nog van het systeem van onze fkrburen waar de ouders spon- 'levsen kunnen komen bijwonen fc leerkrachten helpen. Wat janf u van deze raden en zijn her- het vooruitzicht? aar 14- zienswijze is juist. Ik zal begin- et de evaluatie van de toe- In feite zijn die raden, dat lat Attatief beheer ontstaan per ge- Ma t«tt We hebben nu zo'n pe- 5eet s achter de rug waar alles in- Ttwil kuituurraden, sportra- tnz. Op het gemeentelijk vlak look niet altijd gelukkig verlo- its 'ft denk voor wat het associa- in o kheer betreft dat het niet aan lan peem ligt, dat is geldig, en wij sten "en het toch ingang laten vin- W l,maar veeleer aan het feit dat tfc eerste maal was dat ouders leerkrachten zouden samen- tlten. Er zijn aan weerskanten a gebeurd. Leerkracht en die ialleen meester waren in hun iwaren niet gelukkig met pot- jn ijkers en bemoeials en ook ou- ht "ie het niet altijd goed begre- hdden dachten dat zij het nu oesten gaan uitleggen aan de rijzer of aan de leraar. Dus dikiqn nog niet volledig op elkaar :rt Speeld Ik hecht zeer veel be rk' laan de relatie «school-gezin» ral iwds nu hebben wij in de ticgro- verhoging voorzien van het krediet voor het nationaal se- kretariaat voor de oudervereniging opdat zij een bestendig sekretariaat zouden kunnen vormen en dat pro vinciaal, kantonaal en plaatselijk zouden kunnen uitbouwen. Een zeer eenvoudige maatregel werd ook al genomen. De oudervereni gingen krijgen nu gelijktijdig als de scholen alle omzendbrieven van de minister, zodat zij weten wat er ge beurt. We hebben de ouders ook gekonsulteerd over de school- plichtverlenging. Ik hecht daar zeer veel belang aan, vooral omdat ik meen dat wij aan een stuk opvoe ding van de ouders moeten doen. Ik stel iets vast dat mij verontrust. Men spreekt zeer veel over opvang voor en na de school, ik ben pro. Wij leven nu eenmaal in een maat schappij waarin jonge koppels Dei- den gaan werken en zij moeten hun kinderen kwijt voor en na de werkuren. Maar de school mag geen «afkapplaats», ik noem dat zo, worden waar men zijn verant woordelijkheid opgeeft. Ik ben voor verantwoord ouderschap en dat wil dus zeggen als ge ze verwekt hebt, dan zijt ge verantwoordelijk. We komen terug op die kinder rechten van daar straks. Ik denk dat wij nu aan een stuk opvoeding van de ouders doen. Ik geef u een voorbeeld. Men zegt dat de jeugd agressief is en baldadig, dat de jon geren geen respekt meer hebben voor elkaar en voor niets goed. Een eerste vaststelling is dat de jeugd een produkt is van onze maatschappij, die wij volwassenen hebben gemaakt. En wanneer men dan spreekt over baldadigheden, we! dan ga ik u uitleg geven over mijn slogan «meer bloot en minder geweld». Het is voldoende om het telejoemaal op te zetten. Wat krijgt u te zien? Terrorisme, oorlog, alle maal baldadigheden. De kleine mannen zitten daarbij en als dat voorbij is dan krijgt u nog één of andere Kojak of ander superman, die zinloos op elkaais gezicht liggen te timmeren. Wat heb ik daarop te zeggen, dat het mij verwondert dat als er een beetje bloot op TV komt de protesten binnenstromen en over al dat geweld hoor ik niets. Ik heb dus gezegd, liever een beetje bloot en minder geweld. Diegenen die dat slecht interpreteren en die zijn er, dat zijn verdraaide geesten, perverse geesten. Als ik zeg een beetje meer bloot dan wil ik niet zeggen naakt. Er zijn misschien wel dames die als ik zeg meer bloot, die vent al naakt zien staan. Alles evolueert, ook in het onder wijs. We kennen nu het vaak ver nieuwd sekundair onderwijs, het vernieuwd basisonderwijs, de her vormingen aan de universiteit. Deze hervormingen kosten veel geld. ge lukkig voor de privc-sektor. Maar niet iedereen is daarmee tevreden. Leerkrachten moeten een recycla- gekursus volgen. De overgangspe riode verloopt stug, Ouders kunnen de evolutie niet meer volgen. Zijn die omschakelingen verantwoord en welke resultaten ziet u voor de leer lingen? Er is een te grote onrust geweest in dat VSO. Men is vertrokken in 70. En het oorspronkelijk VSO bestaat nu nog in de stedelijke scholen in Antwerpen en Gent. Zonder examens? Dat is nu een andere vraag, dat is het probleem van de evaluatie. Daar ook hebben wij al wijzigingen in gebracht. Toen ik pas op m'n ka binet zat hadden de meeste brieven betrekking op die evaluatie. Ouders smeekten mij toch iets te doen aan die evaluaties. Men heeft het exa men afgeschaft zegden ze, maar nu staan onze kinderen bestendig on der stress, gans het jaar door met al die toetsen. Tussen examen en toet sen bestaat er een verschil, maar het is afhankelijk van hoe men het doet. Mijn bedoeling is de volgen de: ik wil terugkeren naar het VSO in zijn oorspronkelijke formule, maar eerst wens ik een tijd rust, omdat iedereen zou weten waar wij staan. In de eerste plaats de leer krachten zelf. Ik heb ook een bro chure in de maak die de juiste ter minologie en de duidelijke struk- tuur van het VSO bevat. Er is ook een paar miljoen voorzien voor de uitgave van een brochure in zeer eenvoudige taal, met tekeningen en zo meer ,om de ouders in te lichten. Dat is belangrijk, want een aantal ouders weten niet meer, niet alleen in Aalst maar in gans Vlaanderen waar hun kinderen zitten en waar ze naartoe kunnen. Tijdens de pe riode van rust wens ik te weten waar we staan, en iedereen eens goed te informeren wat het VSO is, wat er in dat VSO gebeurt en welke de mogelijkheden zijn van het VSO. Aan het principe zelf twijfelt men niet meer Men wil dat zelf doortrekken tot op de universiteit, tot in de eerste kandidatuur. De studenten moeten na dit jaai nog de kans krijgen om eventueel van richting te veranderen. Nu het probleem van jonge mensen die na hun studies terecht komen bij het RVA. Dat is niet aleen het pro bleem van nationale opvoeding, dat is het probleem van gans de struktuur van onze maatschappij, een ekonomisch, financieel en een probleem van machtverhoudingen in die maatschappij. Ik geloof dat veel van die universitair afgestu deerden nu tot de vaststelling ko men dat inderdaad die maatschap pij, geen rechtvaardige maatschap pij is. Want een jonge mens die vroeger universitaire studies ge daan had kreeg de kans om aan het werk te gaan, maar juist zolang tot zijn werkgever oordeelde dat hij produktief was. Wanneer hij uitge perst was kon hij plaats maken voor iemand met nieuwe en frisse idee- Mare Galle: En goedkoper was! Inderdaad, dat komt er nog bij. Dus dat is het probleem van die ganse maatschappij. Mare Galle: Maar het moet toch mogelijk zijn om een prognose te maken en te zeggen, kijk binnen vier jaar zal er een te veel zijn aan dat en een te kort aan dat, zonderde mensen na tuurlijk te verplichten een be paalde keuze te maken Het is niet juist wanneer men zegt dat er een te veel aan onderwijzend personeel is. Ik bedoel daarmee niet alleen kleuterleidsters, on derwijzers, regenten en licentiaten. Vroeger wanneer een promotie uit de normaalschool kwam of uit de universiteit, betekende dit niet dat ze allemaal naar het onderwijs gin gen. Als ik mijn promotie bekijk dat was die van 1942, dan vind ik daar nu een minister, een ambassadeur, een man aan de top van ons reken hof, vanzelfsprekend ook onder wijsmensen, een direkteur en een inspekteur. Maar voor licentiaten is dit nog veel sterker. Die konden na de universiteit alle kanten uit. In de private sektor zat men er op te wachten. Maar nu vluchten ze naar het onderwijs omdat het allemaal zo onzeker geworden is. Neem nu een technisch ingenieur, dit is nu toch geen richting die naar het on derwijs gaat. Maar ze willen alle maal in het onderwijs. En dan zeg gen ze, er is geen plaats voor ons in het onderwijs, terwijl zij daar niet voor opgeleid zijn. Maar het moet toch mogelijk zijn de ouders voor te lichten, de studenten voor te lichten over de toekomstmo gelijkheden. Ik denk hievoorbeeld aan het medisch personeel, daar is een tekort aan gediplomeerd perso neel. Het beroep trekt op diverse re denen niet zo aan. Ik wil uw vraag niet ontwijken, maar ik kan ze langs een andere weg beantwoorden. Ik geloof dat wij moeten afwijken van die idee, dat wanneer men sekundair on derwijs doet, men absoluut naar de universiteit moet. Er moeten wel beroepen geherwaardeerd wor den. beroepen die de mensen af schrikken, maar die helemaal niet zo afschrikwekkend zijn. Ik denk hier aan de bouw, daar wordt veel geld verdiend en de vrijdagnamid dag om 4 uur heeft men gedaan. Het huidige personeel van het bouwbedrijf is niet meer dat wat we vroeger gekend hebben, nu komt er ook heel wat denkwerk bij te pas. Er zijn ambachten die totaal ver dwenen zijn en die nochtans hun rol opnieuw beginnen te spelen. Dat is hetgeen Spitaels wil doen, hij heeft daar niet veel krediet voor gehad. Het doeleinde is het humaniseren van die arbeid. Mare Galle: Louter in het onderwijs nu. Het moet toch mogelijk zijn om op ba sis van gegevens van jaren en jaren terug om een prognose te maken hoeveel licentiaten Romaanse, Ge schiedenis, Klassieke, men zal no dig hebben over 4 of 5 jaar? Men zegt ons nu dat die demografie nog gaat doorwerken tot in '82. Tot in het sekundair zal dat niet zo erg gevoelig zijn, want niet iedereen komt daar terecht, daar vergist men zich als men dat doortrekt. Indien dan die demografische kurve her neemt dan is al een groot deel van de zaken opgelost. Men moet geen numerus clausus maken. Maar zoals in andere landen allemaal van dezelfde basis vertrekken. Ieder een die in het onderwijs wil moet dezelfde studies doen die zouden gaan tot in de eerste kandidatuur. Daarna zou een keuzemogelijkheid bestaan: kleuteronderwijs, lager onderwijs, buitengewoon onder wijs, regent, of licentiaat. Wij zitten in ons land met de barema's, 60 voor de onderwijzer, 80 voor regent en licentiaat. Daar is iets in dat onlogisch is. Want het basison derwijs is zeec belangrijk. De man in het eerste studiejaar die de grondslag legt voor de toekomst van het jongetje van zes, dat onder schat men een beetje. Het is on- ubetekenen. Ik heb de betrokken scholen verwittigd dat zij hun pro gramma vroeger moeten voorleg gen. Wat nu des kosten betreft, dat bewijst nog eens dat het onderwijs niet kosteloos is. Ik vind het onaan vaardbaar dat een aantal kinderen niet mee kunnen omdat hun ouders het niet kunnen betalen. Er zijn vriendenkringen die bijpassen, maar er zijn ook plaatsen waar die kinderen thuis moeten blijven en dat vind ik zielig, dat gaat dwars door mijn hart. Daar moet een op lossing voor gezocht worden. Nu er te Aalst een sportkomplex komt voor de rijksscholen, stelde Mare Galle u de vraag om deze ak- komodatie en polivalente zalen, taalpratikums en sportpleinen open te stellen voor de gemeenschap. Welk antwoord gaat u hierop geven en zullen ook politieke partijen hun bals verder in turnzalen van de rijksscholen mogen geven? Ik begin met de laatste vraag. Dat is al geregeld, daar waar zalen zijn heb ik de opdracht gegeven, ze open te stellen voor iedereen van welke overtuiging ook. Wat nu de sportkomplexen betreft wil ik ver wijzen naar Boom. Ik heb zo'n sportkomplex, verbonden aan de sporthumaniora van Boom, inge huldigd. Aan het gemeentebestuur hebben wij gezegd dat die na de schooluren ter beschikking staan van gans de bevolking. We zullen natuurlijk een reglementering ter zake opstellen. Maar voor het ove rige is m'n mening, dat de school precies die leefgemeenschap moet zijn, waar onze kinderen maar ook onze ouders komen, waar ook de verenigingen komen. Nu kom ik opnieuw terug op wat ik daarstraks zeihadden we maar één onderwijsnet, wij zouden op een ideale wijze kunnen werken. Maar zelf in deze omstandigheden meen ik dat de rijksschool moet toegan kelijk zijn voor iedereen. Zijn er nog plannen om in Aalst de bestaande onderwijsnetten nog uit te breiden? Dat is afhankelijk van het volgen de: wij zijn de besprekingen be gonnen over de rationalisatie. Dat duurt al jaren. We hebben een to taal nieuwe formule die stoelt op een geografische indeling, dus ge ografische gemeenschappen, waar binnen al wat onderwijs kan zijn aanwezig moet zijn. Verschillende opties en zo. Vanaf dat oeenblik wordt de schoolstop opgeheven, streek per streek zou onderzocht worden. En er ziin in heel wat stre ken nog mogelijkheden. denkbaar dat die man zo veel zou verdienen als een licentiaat. Dat zou natuurlijk mogelijk zijn als de studies vertrokken van eenzelfde basis met achteraf specialisatie. Te Aalst heeft de burgemeester de intentie om verkeersbrigades in het leven te roepen zoals in het buiten land. Leerlingen en studenten wor den hier nauw betrokken bij de ver keersproblematiek en leren verant woordelijkheid dragen. Zeer posi tief zou men kunnen zeggen maar wat bij een verkeersongeval? Wie zal dan ter verantwoording geroe pen worden en is ons verkeerson- derricht daaraan aangepast? Mijn antwoord is zeer eenvoudig. Ik ben een aantal jaren schepen ge weest in de stad Mechelen en wij hebben daar, altijd verkeersbriga des afgeweerd. In de wegkode noch in de wetgeving staat iets ter zake. Ik heb natuurlijk geen raad te geven aan de burgemeester, maar hij neemt daar een verantwoordelijk heid die wij nooit hebben durven nemen. Als er iets gebeurt... Ik ben anderzijds voorstander van verkeersonderricht. Dat gebeurt nu al in de basisschool. In Mechelen werd daarbij gebruik gemaakt van het verkeerspark. Dat gebeurt ook in andere steden. Er werden daar wedstrijden gehouden, met finales op nationaal vlak. Maar we zijn nu ook bezig met het verkeersonder richt voor het sekundair onderwijs. Daar is het nog belangrijker. Neem nu bievoorbeeld de krant de maan dagmorgen. Hoeveel jonge mensen verongelukken niet tijdens het weekend. Ze rijden snel en dat is eigen voor de mensen die zeer sterk beïnvloed zijn door de reklame: wees een man, neem een snelle wa gen, enz.Wat mij wel verontrust is het probleelm van de alkohol. Men spreekt wel veel over drugs, maar mijns inziens is het alkoholpro- bleem veel erger bij adolescenten. Er is al heel wat gediskussieerd over vakantiespreiding om de Horeca- sektor tegemoet te komen. Wat denkt u ervan? Ik heb daarover eens een verkla ring afgelegd, nl. in het hol van de leeuw, te Brugge Ik geloof nooit dat dat ons lukt. Er speelt hier im mers een grote faktor mee, het kli maat. In Zwitserland kan men rus tig vakantie geven in februari, dan trekKen de ouders de bergen in en gaan skién met hun kinderen. In de landen waar het in september in het Zuiden ook nog mooi weer is, vormt dat ook geen probleem. Maar dit is niet het geval in ons land. Ik geloof ook niet dat het eko nomisch voor het toerisme aan de kust voordelig is. Een hotel is ren derend bij en maximum percentage bezetting en zij komen in het hoog seizoen amper tot een volledige be zetting, Men mag ook niet vergeten dat de vakantie geregeld is door de paritaire kommissies. Ik heb een ander idee die ook een vorm is van vakantiespreiding. Wat doet men immers met de zogenaamde sleu telkinderen die in buildings wonen en een ganse grote vakantie met de sleutel rond hun nek op straat lopen omdat hun ouders beiden uit wer ken zijn? Je leest dan natuurlijk van die verhaaltjes van al die avontuur tjes. We kunnen dus eens spreken of we een week of veertien dagen van dat groot verlof afnemen en waar we dat in de loop van het schooljaar plaatsen. Men is nog niet tot grondige besprekingen geko men. De vraag is me nog niet ge steld. Maar ik zeg daar zeer open hartig mijn mening over, wat niet wil zeggen dat ik me niet wil laten overtuigen als blijkt dat een andere oplossing aanvaardbaar is. Aan de kust heeft men één mening, ik heb een andere, we zullen zien. IJ sprak daar over skiën, wat denkt u van de skiklassen en vindt u ze niet diskriminerend? leder ouder is im mers niet in staat om de financiële lasten van zo'n onderneming te dra gen? Ik geloof niet dat men dat moet af schaffen, noch de sneeuwklassen, noch de zeeklassen, noch de bos klassen. Maar er is een wildgroei geweest. Nu noemt men dat de ge ïntegreerde werkweek. En daar wringt juist het schoentje. Maakt men daar inderdaad een geïnte greerde werkweek van. Voor een aantal scholen hebben wij nu maat regelen moeten nemen. Ik aan vaard 't niet meer dat men mij 'n week voor het vertrek een dossier voorlegt waar ik mijn akkoord moet voor geven. Als dat dossier dan niet in orde blijkt, als er geen genoeg details in vermeld zijn dan kan ik weigeren. Maar dat is dan bijna niet mogelijk, want dan weten de betrokken scholen dat slechts twee dagen voor het vertrek. En dat zou ik over mijn hart niet kunnen krijgen voor die kinderen. Ik ben zelf vader en grootvader en weet wat zoiets voor de kinderen zou Vader en grootvader. Minister Ramaekers met een groot hart voor het kind (JM) Liever bloot dan geweld, daarmee bedoel ik, liever een beetje bloot en een beetje minder geweld (JM Het alkoholprobleem is zeer onrustwekkend bij de adolescenten, daar wil ik iets aan doen (JM) INTERVIEW ROEL VAN DE PLAS FOTO'S JAN MUYLAERT r 'i gezellig etentje, een minister die praat over zijn taak; een minister is gebonden door allerlei in de eerste plaats door de schoolpaktkommissie, waar hij telkens de unanimiteit moet behouden

De Voorpost | 1978 | | pagina 17