B H I K M N 0 Q 7 1 I VEERTIG JAAR VUURHAARD VAN NIEUWE IDEEEN HERRIE OM JOBSTUDENTEN MELDERTSE JEUGD ONDER DE LOEP POPPENKAST IN JEUGDATELIER TANU Tussen haakjes isd Geknipt 18 - 3-3-1978 - De Voorpost Veertig jaar K.S.A. Sint-Maarten Aalst. Bondsleider Geert Descamps zag het in zijn openingstoespraak ais veertig jaar vuurhaard zijn van nieuwe ideeën. Nooit slaaf zijn van traai- ties, maar beweging van jeugd zijn in 'n veranderende wereid. Veertig jaar kinderen en jongeren een gezonde, waardevolle ontspanning trachten te brengen, dat werd op 25 febr. ge vierd. Vele honderden oudleden, vrienden, ouders en leden waren er in feestelijke stemming verenigd. Toen en nu Een jubileumviering loopt vlug het gevaar al te triomfalistisch te worden. Dat werd het op deze warme februaridag wel niet. Het getrommel en ge schetter van de fanfare klonk anders. Als het warme hand drukken van de vele oud-ksa ers die mekaar herkennen. Als de bondsvlag die een teken van herkenning is voor de huidige en de vroegere generaties. Of als de oude strijdliederen door het orkest tot bamba gearran geerd Blije feestvreugde en gemeenschappelijke herken ningspolen brachten de velen bijeen voor wie de letters K.S.A. veel betekenen. Aanzet was een eucharistievie ring in de Sint-Jozefkerk. Voorgangers waren E.H. Coussens en Van Laere (proosten) en Keymeulen (oud-proost). Het parochiaal jeugdkoor zorgde voor muzi kale begeleiding en zangver sterking. Het werd een stem mige, eigentijdse viering als dank aan de Heer voor die tien tallen jaren jeugdbewegings- HEB STEEDS BM DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSENH RCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst F OMAR 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en hande laars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in België). School straat 54, Aalst ''H0NDT SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken, voortenten, autogarnieringen en zonne- ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz. M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem. Tapison, nytontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. NTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX, Kasteeldreef 45 en Nieuwstraat 28, 9310 lede- Centrum. Vakkundige plaatsing van vasttapijt, vensterdekoratie, ploegstoffen, behangwerken. 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlich tingen bij Van den Berghe, Droeskouterstraat 12, Haaltert EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst. VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoflen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette, tergal enzZonneblinden, Luxaflex, Louverdrape, vouw deuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11. Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando. quomodo... enz: wie, wat. waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper. 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper. v n n to V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Holman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen. 1 iaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4 900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar werk, waarin (weliswaar op verschillende wijzen) getuigd werd voor Gods boodschap. Trouw blijven aan jeugdidea len, als leider demokratisch begeleiden, als ksa'er eerlijken met iedereen spelen en wer ken, nooit blijven haken in wat verouderd is,... het zijn maar enkele gedachsten die ver woord werden in deze viering. Met de fanfare op kop trok men toen (te voet, per fiets of stap voets met de wagen) naar de zaai F.F.R. Een schuimwijn- toast en een eerste keer kijken «wie is hier allemaal?», waarna men plaats nam naar het po dium toegekeerd. Facetten van KSA-leven zou den er zeven keer uitgebeeld worden door de diverse leef- tijdstakken. Eerst verwelkomde Geert Descamps echter alle aanwezigen, waaronder deken De Vos. Hij schetste in 't kort de vooruitstrevende koers die de bond steeds gevaren heeft en nu nog vaart. Wat zoveel bete kent als in de vuurlinie staan, behouden wat waardevol is, maar aanpassen kwa inhoud en methodes in het jeugdbe- wegingswerk wanneer dit no dig blijkt. De aspiranten zouden deze evolutie in een eerste «nummer» aanschouwelijk voorstellen. Zij vertelden en beelden de evolutie uit van 50 jaar KSA (nationaal gezien dan). Hoe KSA evolueerde van, zeg maar een bisschops beweging met spoedige milita ristische tendenzen, tot een jeugdbeweging die de nadruk legt op het kristelijke, het speels en kreatief opvoeden van kinderen, het bevorderen van de kritische geest, de groepsvorming, en dergelijke basiswaarden meer. Konkreet werd o.a. gepleit voor meer speelstraten in de stad, aan dacht voor gastarbeiders,... Bondsfeest Na dit historisch perspektief, ging men de ludieke toer op. Vaak tot jolijt van de aanwezi gen, maar een gebrek aan spitsvondigheden en meer ori ginele vondsten, dat stelden toch velen vast. Wellicht één van de nadelen, wanneer men zoveel tegelijkertijd wil. Maar goed, de leeuwkes waanden zich in de omgekeerde wereld. Voor één keer waren zij de lei ders, dronken zij alkoholisch en deelden ze bevelen uit... Jongknapen zochten 't bij een kortgerokte fanfare. Ook een toekomstvisioen misschien. De applausmeter stond hier zeer hoog. De tiptoppers brachten eigenlijk geen nummer. Reden: hun nummer was gestolen. Na lang en vruchteloos zoeken, kon men toch met een happy end besluiten. Over de kwaliteit spreken we ons niet uit. Kna pen brachten een aaneen schakeling van kampnummer tjes, die tot op de draad versle ten zijn, maar duist daarom komisch moesten zijn. Jong- hernieuwers beeldden chorio- grafisch hun werking uit: hun streven naar het vormen van een groep. De leiders tenslotte brachten een kampkeukenbal let. Uiterst verzorgd en gesty- leerd werd soepgroen onder suiker bedolven en werden vierkante patatten geschild. Opgedragen aan broeder Ka- miel, alias Pap, die al vijftien jaar meegaat met de bond als kok. Hij woont in Ronse, maar vandaag was hij er -tot blijd schap van velen- ook bij. Verder Toen konden magen gevuld worden, en kelen gelaafd. Er werd gedanst en gehuppeld, gebabbeld en gekletst, je kent dat wel. Een gezellige drukte heerste er. Dank zegt KSA Sint-Maarten aan de velen die aan deze dag meegewerkt hebben: 't komitee van oud leiders en ouders met Guido De Cock als verantwoordelijke, de Chiromeisjes en -jongens die ook het kelnersjasje of schortje aangetrokken hebben, de adverteerders in de rekla- mebrochure, de bereidwillige handen in de keuken, de velen die gekomen zijn... Wij willen hier nog de uitslag van de tombola publiceren. De prijzen zijn af te halen bij Guido De Cock, Asserendries 61, «Komt er eindelijk weer een jeugdbeweging te Meldert» is de vraag die de JIN-groep Genesis zich en tevens aan aile jeugdigen van Meldert stelt. Om hieraan iets te doen en de moeilijke informatie in te winnen werd volgend programma uitgedokterd. Vrijdag 3 maart Om 20.30 uur in het Paro chiecentrum is er een ge- spreksavond voorzien. Te- ma: «Zin of onzin van de jeugdbeweging!» Om het onderwerp in een zo groot mogelijk kader te zet ten, zullen vertegenwoordi gers van andere jeugdgroe- peringen aanwezig zijn zo als: VKSJ, KSA, CHIRO- jongens, CHIRO-meisejs, VVKS, VVKM, KLJ, VKAJ, KAJ. Gespreksleider: Herman Timmerman. Zondag 12 maart: Om 15 uur nodigen we alle kinderen van Meldert uit in zaal Van Mol om er te genie ten van het poppenspel «met Dokter Grijzenbaard» opgevoerd door het gezel schap «Klak» uit jeugdklub Ypsilon Aalst. Inkom: 10 fr. Om 17.30 uur gaat er in de Parochiekerk een jeugdmis door in het volgende tema: «Een mens leeft niet van brood alleen.» Zondag 19 maart: Onze Jingroep heeft voor jong en oud (dus voor ieder een van Meldert) een Paas- voetrally in petto. Inschrij ving aan het parochiecen trum. Niet om 14 uur zoals er op de affiches staat maar tussen 12 uur en 13.30 uur. Aangezien de Jingroep ook nog maar een beginnende groep is zijn de middelen eerder beperkt. Daarom vra gen we dat al wie iets kan missen het overmaakt aan Marianne De Troch, Molen weg 7 ofwel op zondagna middag in het Jin- Tijdens de gemeenteraad van 22 februari II., stelde mevrouw Gra- cienne Van Nieu wenborg (BSP) een vraag in verband met de tewerk stelling van jobstudenten tijdens de zomermaanden 1977. Haar betoog: «Waarom wordt er geen prioriteit gegeven aan be hoeftige studenten? Daar dit niet gedaan werd, heeft de hele opzet, die voor de stad een grote uitgave betekent, geen sociaal nut. De be ste oplossing, ligt bij het plan Spi- laels. Het moet mogelijk zijn werklozen aan te werven, zodat het personeelstekort tijdens de zomermaanden opgevangen wordt. Deze mensen hebben ook reeds een zekere ervaring of toch een betere kijk op de zaken. Toch onderstreept de spreekster, dat voor sommige jobs. waarvoor een speciale kennis of opleiding ver eist is, studenten kunnen aange worven worden. Bij die aanwer ving zou zeer selektief moeten gewerkt worden, zodat studenten die het nodig hebben een kans krijgen. Wil de heer Schepen mis schien eerst de kommissie van personeel raadplegen, over de kri- teria die zullen gebruikt worden bij de aanstellingen?- I. Van der Borght-Carlé (CVP) dringt er eveneens op aan dat de voorkeur zou gegeven worden aan werklozen, in het kader van het plan Spitaels Jobstudenten kun nen ook behoeftig zijn. maar de sclektie die vorig jaar door het schepenkollege werd toegepast, gaf niet de schijn van zorg op dit gebied. Indien dit jaar tot aanwer ving van jobstudenten wordt be sloten, zo besloot de interpellantc. zullen wij het aantal familieleden van schepenen en de buurjongens of -meisjes van deze nauwkeurig natellen. Ook de Jong-Socialisten hebben reeds een ontwerpvoorstel omtrent de tewerkstelling van jobstuden ten uitgewerkt. Zij menen dat deze toevallige en tijdelijke werkkrach ten, met een onvoltooide oplei ding, zich niet optimaal kunnen verdienstelijk maken, in de be trokken stadsdiensten. Daarom stellen zij voor in de vakantie maanden 1978 in principe geen jobstudenten aan te nemen. Zij op teren voor een andere wijze om dc minst begoeden te helpen: studie leningen, subsidies op huisves ting.. Indien er wel supplemen taire krachten nodig zijn. zou het stadsbestuur werklozen kunnen aanwerven. Burgemeester D'haeselecr dankte mevrouw Van der Borght voor haar maiden-speech, (wat ons in ziens een grote fout was. Bedoelde Op zaterdag 4 maart ontvangt jeugdatelier TANU in het kader van het nieuwe werktema -De vriendschap- de poppenkast -'t WESPKE» Deze vertoning vangt aan om 14 uur en dit in de lokalen van jeugdatelier TANU. Houtmarkt I te Aalst. De toegang is gratis 1. Het vuurmannetje Hier gaat men trachten op een grappige maar duidelijke manier een grombeer een man over te halen tot vriende- WAT IS NU -T WESPKE-? «'t Wespke- is een Limburgse pop penkast. afkomstig uit Lummen. Ze wordt door andere poppenspelers een geëngageerde poppenkast ge noemd: in hun spel betrekken ze de wereld waarin we leven en helpen zc daarbij de kinderen ccn visie te krijgen op de werkelijkheid. PROGRAMMA Er worden 2 afzonderlijke stukjes ge bracht: lijkheid ten opzichte van zijn vrduwtje. Een mannetje uit het vuur speelt dc rol van bemiddelaar Een kort verhaal zonder helden, maar het eenvoudige mensen in hun gewone doening. 2. Het Rattcnkasteel Dit verhaal handelt over Brahim. 'n Aalst. Hoofdprijzen zijn een TV-toestel (nr. 8610), een stof zuiger (9710) en een radio (8969). Overige nummers: 43 99 149 238 357 480 526 677 773 ?04 987 1020 1138 1249 1378 1401 1507 1693 1725 1889 1963 2066 2114 2287 2321 2498 2537 2645 2794 2800 2904 3026 3138 3216 3344 3464 3566 3639 3743 3800 3950 4015 4132 4256 4331 4498 4527 4818 4904 5046 5388 5411 5536 5887 5919 6034 6347 6419 6520 6830 6952 7025 7390 7405 7563 7801 7944 8007 8360 8428 8593 8800 8920 9006 9354 9478 9873. 4600 41 5113 5 5672 5 6165 6671 7141 7681 8175 8671 8 9120 92 bl lokaal als prijs voor de voet rally. Hiermee is het die dag nog niet gedaan, want om 20 uur nodigen we iedereen uit op een familiefilmavond in de zaal Van Den Broeck. Titel: «Modern Times» van Charlie Chaplin. Inkom: 30fr. Vrijdag 21 maart 20.30 uur in het Parochie centrum Volksraadsple- ging: «Wat nu met de jeugd in Meldert?» met een voor afgaand paneelgesprek. Men vindt dat nodig dat de mensen van Meldert zelf be slissen of er al dan niet een jeugdbeweging van start zal gaan. Men verwacht een talrijke opkomst. Jonge mensen die eventueel bereid zijn zich ten dienste van de jeugd van Meldert te en gageren, worden zeker en vast verwacht. L.H. dame was niet aan haar eerste re devoering toe!) Toch was het de VU-schepen Toon Blommaert, die een ant woord trachtte te geven: - Wij zul len in de eerste plaats het maksi- mum rendement halen uit het plan Spitaels. «De heer De Turck (CVP) wierp op dat de vorige keer geen inspraak gevraagd werd van dc gemeenteraad, waarop de heer Blommaert antwoordde dat er een delegatie was, zodat dc kommissie van personeel niet hoefde geraad pleegd te worden. Hier merkte mevrouw Van Nieu- wenborgh op dat niet naar namen gevraagd werd, maar naar kriteria die gebruikt worden bij de aanstel lingen. De heer Etienne Bogaert (CVP) deelde mee, dat het vorig bestuur een voorkeur had voor werklozen en dat de 50 studenten, aangenomen in I977 specifieke opdrachten kregen. Of zij die opdrachten naar behoren vervuld hebben, blijft echter een open vraag. De heer Blommaert. schepen van personeel en voorzitter van de ste delijke kommissie voor personeel sloot het gesprek met dc medede ling dat de kriteria vanzelfspre kend in de bevoegde kommissie zullen vastgelegd worden. R. Devijver Marokkaans jongetje die in België is komen wonen. Hij zoekt vriendschap bij dc jongens in dc straat, maar omdat hij -anders- is wordt hij uitgestoten. Twee vriendjes gebruiken ham alleen maar voor hun nare spelletjes. Bij éën van die spelletjes komen zc terecht in het rattenkastecl. dat niet alleen vol ratten zit. maar daarbij ook nog onvei lig gemaakt wordt door allerlei ge heimzinnige dingen. De twee Belgen slagen er niet in het spook te ontmaskeren, ondanks hun bluf. Brahim. door zijn openheid en zijn durf, komt al snel achter het ge heim. Meer nog. hij zal de twee Belgen moe ten verlossen uit hun benarde situatie. (JEUGDAKTIVITEITENKALENDER. Vergaderingen enl en alleen voor leden worden niet opgenomen) TANU, Houtmarkt 1 Zat 4: Kaderdag Russische-Belgische avond, ledereen tenstelligste verwacht op deze gratis toeristische avond Russische gerechten, dranken, kulturele films en foldet Mikisklub werkt hieraan mee. Zon5: autotocht naar Waterloo (Leeuw en museum) vertrt om 14 u. Vrij 10: kaderdag over Radiodistributie (zie geknipt) 2at 11: Retrospektieve Otis Reading van 14 18 u. Zon 12: Autotocht naar Rixensart-Kasteel. Vertrek om 14 u. SODIGA in H. Hartkring, Dr. De Moorstraat 104 Vrij 3: opvoering door de Nieuwe Internationale scet «Mannen van den dam» uit Antwerpen met een selektie uit Wi «De vreemdelingen» van Jacques Kraemer. Nadien pafnba neelgesprek over gastarbeid met Prof. Dr. Albert Martensrven («25 jaar wegwerparbeiders in België»), Luk Michiels (Ont{v®"^ haalcentrum voor Gastarbeiders van Brabant te Brussel)^,, Piet Janssens (centrum voor Buitenlandse werknemers iijjgr Borgerhout) en Valère Fouquaert van Sodiga te Aalst. g Ve Begin: 20 u. Toegangsprijs: 70 fr. >r Met medewerking van het «Klavertje vijf» (naast Sodigajege Jebron. CSV, HAK en Wereldwinkel) huiai MARCELLINOKLUB, Capucijnenlaan 95 K, Zon 5: 14 u: «Inspekteur Flatfoot ruimt op. (strijd mei Kung-Fu en boksers) Zon 12: Sneeuwbal Expres (kluchtige koers der sneeuw- mobiles) VVKM Sint-Goedele in Zonnestraat 20 Zon 5: «De lente tegemoet...» een wandeling van ongevt 10 km. waarop alle ouders, vrienden en sympatisanter worden uitgenodigd. Vertrek 13.30 u aan het jeugdcentrum. Nadien is er gezellig samenzijn in de lokalen. KLAKSON, Hammestraat 20 Zat 4: 14 u: Leren emailleren Jong PW-Mutualisten en Liberaal Jeugdwerk Aalst in Hammestraat 20 lnail Vrij 10 en Zon 12: kadervorming rond «groepstraining») p«n Begin de vrijdag om 19 u onz ITO Leeuwerik, Ommegangweg, Lede jEIS Zat 11: TD van, door en ten voordele van de Basketklub. uit Jins, Parochiecentrum, Meldert. Gespreksavond rond «zin en onzin van de jeugdbeweging». ledereen (ouders, mensen die begaan zijn met jeugd- werk, iedereen is uitgenodigd. Aanvang: 20.30 u. K.S.A. Bursl weg, Burst Vrij 10: optreden van Zjef Van Uytsel. (voorverkoop: 60 fr.)| Ma Bi K.S.A. Burst in zaal Lijsternest, Oudenaardse steei Hoogdag der Honderdt Daeghen Traditiegetrouw worden de Honderd-dagenvieringen van de laatstejaars M.O. in onze keizerlijke stede versnipperd gevierd. Een week of wat na karnaval begon het V.T.I.. Op de kalender van het Sint-Maartensinstituut, het Sint- Jozefinstituut, het Sint-Jozefkollege en het instituut van de Dames van Maria staat echter «vrijdag 3 maart» genoteerd als «dé dag». De traditie is momenteel zo dat in de meeste scholen onder de dekmantel van «kulturele ontspannings namiddag» een halve dag vrijaf gegeven wordt Op die ene namiddag krijgt men dan de kans te gekscheren over zoveel interne aangelegenheden, leraars over eenzelfde humoris tische kam scheren,'s Avonds -dat kan je raden- wordt de viering verder gezet in de zaal Madeion met dien principiële verstande dat vóór twintig uur geen vreemde luizen het hoofdhaar mogen aantasten. Radiodistributie Misschien denk je niet zo direkt dat daar problemen bij rijzen, maar da's inderdaad wel zo. Daarom richt jeugdhuis Tanu op vrijdag 10 maart 1978 om 19 u een kadervor mingsdag in rond «probleemstelling bij radiodistributie Fe lix De Neef zal een inleiding houden. Stageleider is Julien Cooreman. ledereen, ook mensen die niet aan de ganse kadervorming deelnemen, zijn welkom. Groeptrainingsweekend In samenwerking met het Liberaal Jeugdwerk Aalst richten de Jong-PW-Mutualisten in het weekend van 10 tot 12 maart een groepstrainingsweekend in. Een weekend be stemd voor ieder die met groepen te maken geeft (ge- spreskleiding, monitoren en waarbij de aandacht gaat naar de onderlinge dynamiek in een groep en het KonstruK- tief daarmee werken. Twee jaar geleden ging er reeds zo'n kursus door. Meer informatie krijg je bij Michel De Gols, Posthoornstraat 16 in Aalst. Opwinding in Bloekeren: 13. De fotograaf (Bart is vastbesloten toch te weten te komen hoe dat het komt dat in Bloekeren zoveel geheimzinnigheid gebeurt, zonder dat dit speciaal opvalt bij de mensen) Toen hij de Sint-Zejovkerk een eind achter zich gelaten had, hoorde hij een merkwaardig geklik dat steeds maar luider werd. Zoe...m-klik ging het telkens en wie kon dat anders zijn dan een fotograaf in aktie. Op een hefboom stond een spreuk «je lach of je leven» Op een andere «een glimlach kost niets». De fotograaf zelf zei filosofisch: «Als je lacht ben je mooier». Mooi vond Bart dat, maar bij hem kwam dat niet over. Als hij dacht aan Bloekeren, waar geen reden is tot lachen, dan kon hij het al niet meer. De fotograaf vond hem maar een verre vreemde, en, misschien was hij ook ver vreemd. Dit dacht Bart: allemaal hebben ze hun teorietje. De rode en de roze, de knielstoel en de krant, maar hoe moet dat nu eigenlijk? Een boer ploegde voort. Kort Dit keer maar een korte «geknipt». Kunnen we niks aan doen. Als er niks gebeurt, schrijven we ook niks! pd

De Voorpost | 1978 | | pagina 18