B.S.P. P.V.V. lili Kruislicht Vrije tribune Aalsterse woordvoerders te Brussel DE AUTOMOBILISTEN KNIJPEN ZE AAN EN OVER DE SPOORWEG TE EREMBODEGEM 2 - 3-3-1978 - De Voorpost V de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. zegje») en gaan hierin niet altijd objektief te werk. De oude wijze spreuk ««schoen maker blijf bij je leest» wordt vaak vergeten. Vakmanschap blijft on ontbeerlijk en dit bepaalt dan ook de waarde van elke kritiek. Vergaderingen en kommissie zittingen mogen niet ontaarden in een gezellige koffieklets maar moeten degelijk worden voorbe reid. Zetelen in een adviesorgaan is geen erepost. geen beloning voor bewezen diensten, maar een harde taak waarbij gezond verstand en probleemkennis samen moeten gaan. Steeds moet vertrokken worden met een opbouwend idee voor ogen. Zeker er mogen stuk ken worden gemaakt en Heilij Hwejes omver geworpen m: .met een duidelijk optie voor toekomst. Uit de botsing van ideeën moet et niéuw Wereldbeeld, een nieul Gedragspatroon, een nieuw belet kunnen groeien. Dr Anny Dierick WAAROM HET DE RAADSLEDEN TOCH NIET WAT GEMAKKELIJKER MAKEN? In de prae-fuzietijd kloeg men reeds over de grote afstand tussen de bestuurder en de bestuurde in de gemeente. De fuzie der ge meenten heeft deze afstand nog vergroot. Dit is althans een voor lopige vaststelling na één jaar. De pogingen van het stadsbestuur om kontakt te behouden met de bevol king brengen ons niet van deze overtuiging af. De hoorzittingen in de deelgemeenten, met wisse lend sukses en dito aanwezigheid, zijn eerder een show van de hui dige machtshebbers voor hun op getrommelde militanten. Ook de al te sterk gepersonalizeerde cam pagnes ten behoeve van de weg gebruikers en, nu ook, voor de zelfstandigen, verraden meer een publicitaire zorg dan wat anders. Tenzij men zich vergenoegt met een veelvuldigheid van recepties en feestelijkheden: dit is eveneens kontakt met de burger maar het maakt hem niets wijzer over het gevoerd beleid en over de aan wending van zijn centen. Het zal dan ook niemand verwon deren dat de gemeenteraadsleden, inzonderheid deze van de minder heid, een beetje dieper op de zaken ingaan. Op de laatste raadszitting ontlokte de krachtige interpellatie van raadslid Uyttersprot (over het gebrak aan personeelsbeleid) aan de burgemeester volgende lo vende woorden: ik heb de indruk dat de raadsleden biezonder goed op de hoogte zijn van de dossiers. Wat er niet aantoegevoegd werd: hoeveel zweet een gemeenteraads lid moet leveren om bepaalde dos siers te kunnen opvolgen. Wordt van de raadsleden soms verwacht dat zij van hun mandaat een full time job maken? En daarover gaat het juist. Een gemeenteraadslid met verantwoordelijkheidszin moet uitzonderlijke inspanningen leveren. Dat weet hij en de bevol king mag daarop rekenen. Zijn taak moet echter niet nodeloos verzwaard worden. De veelvul digheid van schepenkabinetten en administratieve diensten maakt het alles tot een puzzle. Moeten de raadsleden, om hun kontroletaak uit te voeren, alles gaan vragen of wordt het hen enigszins aange bracht? Is het slechts het toeval, dat hen op het spoor moet brengen van eventuele bestuurstekorten of hebben zij recht op planmatige in formatie? Een voorstel om een register aan te leggen van alle stukken die op het "Stadsbestuur toekomen of erdoor verstuurd worden, werd afgewe zen, zogezegd omwille van de praktische moeilijkheid. Dit regis ter zou nochtans een zeer welkome faciliteit betekenen voor het kon- trolewerk van de gemeenteraads leden. Als het schepenkollege de indruk wil wegwerken dat het al léén de zaken wil beredderen, zou het er goed aan doen de verbeel ding te laten werken om tot een betere organizatie te komen van het «accueil» van de gemeente raadsleden. GHIS WILLEMS MEDEZEGGINGSSCHAP: STIMULANS OF REM? Ons demokratisch stelsel berust vanzelfsprekend op het grond principe: «Ieder zijn Waarheid». Dat er geen absolute norm is voor goed en kwaad, dat er niet alleen Wit en Zwart maar vele tinten van grijs zijn. weten we allemaal. Da gelijks ondervinden we dat vele grote principes niet zo onaan vechtbaar zijn als ze dikwijls schijnen. De laatste jaren heeft dit geleid tot een gezagskrizis. Het privilege van beslissingsrecht op grond van funktie en leeftijd wordt niet meer klakkeloos aanvaard. Het scepti cisme van de jonge mensen maakt het de volwassenen en zeker de ouders niet gemakkelijk. Mee groeien met de gedachtengang van de jeugd, die zich vrij van alle tradities wil opstellen, is lang niet gemakkelijk. Openstaan voor de meningen van wat vroegere on dergeschikten werden genoemd, vraagt dikwijls een zware inspan ning. Luisteren naar andermans opinie kan in sommige situaties bijna onmogelijk lijken. In ons streven naar gelijkberechtiging richten we nu allerhande kommis sies op. Het is echter bedroevend dat vele medeburgers vaak on doordacht zelfs onoordeelkundig beslissingen opdringen. Te weinig wordt rekening gehouden met on voldoende technische vorming, met gebrekkige informatie. We hebben allemaal zo graag (-ons BLIJVENDE BEZORGDHEID VOOR DE TEWERKSTELLING Voor de socialisten is de zorg voor de tewerkstelling steeds een prioritaire zorg geweest en dit blijft ook nu zo: onafgebro ken hebben de socialisten op alle niveaus waar ze bestuurs- verantwoordelijkheid droegen of dragen aan de werkgele genheid een absolute voorrang ingeruimd. Dit pleit voor het Eurooees ni veau, waar de socialist Henk VREDELING verantwoordelijk is voor het sociaal beleid (Eu ropees Commissaris) dit geldt voor het nationaal niveau, waar zowel door Minister Willy Claes als door Minister Guy SPI- TAELS met veel verbeeldings kracht en dynamisme gewerkt wordt aan een nieuwe aanpak van de industriepolitiek en aan de tewerkstelling in het bijzon der tijdelijk kader (kader waar van ook onze stad Aalst korte lings zal genieten wanneer 300 werklozen kunnen worden te werkgesteld voor nuttige werk zaamheden), en dit geldt ook voor de Stad Aalst waar de so cialisten meebesturen. Men mag gerust stellen dat de socialisten met hun intrede in het landsbestuur (regering Tin- demans II) en in het Stadsbe stuur te Aalst 'n aantal traditio nele taboes hebben doorbro ken: op nationaal niveau heb ben zij voor het eerst een struc- tuurspolitiek vorm gegeven die onze wankelende industrietak ken, slachtoffers van een libe rale traditionele laissez-faire politiek, opnieuw hoop op een betere toekomst waarborgt en op lokaal vlak, in Aalst zelf heeft het stadsbestuur er zich toe verbonden zelf aktief te gaan optreden op de markt van de bouwgronden en tevens zelf woningen te gaan bouwen. Kortom de socialisten hebben er een punt van gemaakt dat de overheid, zowel op nationaal als op lokaal vlak haar verant woordelijkheid, opneemt en doet wat ze kan om de welvaart en het welzijn van de burgers te bevorderen. De idee van de «totale vrijheid», zo karakteristiek voor een traditionele en voorbijge streefde liberale politiek, werd aldus vervangen door deze van een gedeelde verantwoorde lijkheid en van een gedeeld i- nitiatjefrecht. ledereen heeft on dertussen ingezien, enkelingen uitgezonderd, dat de overheid niet langer passief kan blijven toezien hoe industriëen aftake len, niet tengevolge van hoge loonlasten, (zoals sommige behoudsgezinde en slecht ge ïnformeerde middens wel eens beweren), maar tengevolge van speculatieve transfers naar lage loonlanden, ongeoor loofde commerciële praktijken, e.d. waarbij eerlijke bedrijven meestal tot prooi vallen van gewetenloze praktijken van fi- naniële holdings en multinatio nale concerns. ROL VAN HET STADSBESTUUR Als socialisten willen wij dat het Aalsterse stadsbestuur zijn volle verantwoordelijkheid op neemt, in de eerste instantie, t.a.v. de tewerkstelling in de overheidsdiensten (Plan Spi- taels, nieuw personeelskader e.d.) maar ook t.a.v. de behoef ten en noden van de bevolking op het vlak van de woningbouw en het grondbeleid. In 1978 verwachten wij van het stadsbestuur concrete realisa ties wat betreft de woningbouw en wat betreft de grondregie. Op eèn ogenblik dat honderden stadsgenoten dringend be hoefte hebben aan een eigen bouwgrond of een eigen wo ning en dat de prijzen nooit ge ziene hoogten hebben bereikt, moet de stad al het mogelijke doen om die behoeften te hel pen voldoen. Martin HUTSEBAUT Pol. Secr. B.S.P. CHAN- PARLEMENTAIRE TAGE In de afgelopen week is de be volking getuige geweest van een beschamend en zielig shouwspel in de Kamer. Het grote onderzoek naar de ge dragingen van de Minister van P.T.T., Leon Defosset, is een storm in een glas water gewor den. De meerderheid heeft braafjes de begroting van de Minister goedgekeurd. Kamerleden van C.V.P. en V.U. die in stevige bewoordingen bepaalde onre gelmatigheden op het depar tement van P.T.T. aan de kaak hadden gesteld en onduidelijke uitleg hadden gevraagd wer den met een kluitje in het riet gestuurd. Niettegenstaande het overdui delijk is dat er zekere beleids fouten zijn gebeurd en dat er tijdens het debat onvoldoende klaarheid is gekomen betref fende de aangeklaagde feiten, waar de Eerste Minister reeds drie weken in kennis van was, en de zaak hij het Hoger Co mité voor Toezicht aanhangig was gemaakt, werd het licht voor de begroting van Minister Defosset op groen gezet. De houding van C.V.P. en V.U. is op zijn minst erg dubbelzin nig. Ze keurden wel de begroting goed, maar niet het beleid van de Minister zelf. Over de Minis ter zullen C.V.P. en V.U. pas een oordeel vellen als het resul taat van het onderzoek door het Hoger Comité van Toezicht be kend is. Hierdoor wordt 't ver trouwen van de Regering in de Minister op onherstelbare wijze verbroken. Maar zoals altijd had Eerste Minister Tindemans een juridische formule klaar: zolang de schuld niet is bewe zen, behoudt de Minister het vertrouwen van de Regering. De heer Defosset had, als hij nog een beetje eergevoel be zat, daaruit zelf de passende conclusie moeten trekken en heengaan. Maar de reden van dit ondemo cratisch kamergedoe ligt elders. De socialisten beschouwen de heer Defosset als één van de hunnen en zij denden dat de christen democraten deze F.D.F. Minister hebben aange vallen om zijn sympatieën voor het A.B.V.V. en voor het socia lisme in het algemeen. De so cialisten hebben de Minister noch aangevallen noch ge steund. Toch hebben zij de C.V.P. duidelijk doen verstaan dat zij de heer Defosset niet zouden laten vallen. Zij vorm den blok met het F.D.F. dat zijn Minister eveneens blijft steu nen. De Waalse socialisten dreig den zelf, dat het niet goedkeu ren van de P.T.T. Begroting aanleiding zou kunnen zijn tot een regeringskrisis De C.V.P. en de V.U. schijnen deze chantage te hebben ge loofd. Waarom? De openbare opinie heeft van de Regering, die zich zelf een achtjarig eedverbond voor de ogen houdt, een voorproefje gekregen van het feit dat tij dens deze «grote coalitie» alles zal worden toegelaten. Dit is op zijn zachtst uitgedrukt onde mocratisch en een parlement onwaardig, zoals het bescha mend is dat parlementariërs zich door chantage laten beïn vloeden. Diane D'Haeseleer HET PARLEMENT REDDEN IS EEN KWESTIE VAN POLI TIEKE WIL! Een zeer belangrijk artikel, dat van BSP- volksvertegenwoordiger Mare Galle, vorige week in deze vrij tribune en ook in het BSP- weekblad «Voor Allen» onder de titel «Hoe redden we ons Parlement?». Een vraag die met de dag ak- tueler wordt en met méér recht kan worden gesteld, maar het antwoord er op moet niet ge zocht worden in een reeks van technische problemen. Deze zijn niet zonder belang, doch het is in hoofdzaak politiek dat de kwestie moeten worden ge steld. We zijn het absoluut mer Mare Galle eens, dat het Parlemente de demokratische instelling moet blijven die wetten maakt, kontrole uitoefent en de wil van het volk tot uiting brengt, zoals het dan ook onmisbaar is, dat de verkozen parlementair de tijd, de middelen en de informa tie worden gegeven om hen toe te laten zijn rol ten volle te spe len. We vinden nochtans dat Galle te weinig belang hecht aan vra gen zoals bijvoorbeeld, hoe kwam het Parlement er?; ver wacht iedereen op dit ogenblik van het Parlement hetzelfde?; waarom kijken sommigen pas sief toe, wanneer het Parle ment gemuilband wordt?. Het algemeen en enkelvoudig stemrecht en het parlement zelf, zijn geen geschenken van St Maarten, de Kerstman of de heersende klasse op een wille keurig moment in de geschie denis van ons land. Het Parle ment was vele tientallen jaren lang uitsluitend een werktuig en middel van de heersende bourgeoisie. Het algemeen en enkelvoudig stemrecht (één man, één stem, zonder onder scheid van stand of fortuin) en het Parlement zoals het van deze vorm van stemrecht het gevolg was, werden door harde arbeidersstrijd afgedwongen. In die strijd werden mensen neergeschoten. En hoe zeer ook wij voor die verovering zijn, toen het zover was, mocht dit wel een grote overwinning ge noemd worden, maar geen eindpunt. Met die verovering waren niet alle problemen van een werkelijke demokratie ge regeld. We zullen hier niet het ganse probleem van de demokratie uitrafelen, we willen alleen ko men tot de vaststelling, dat het Parlement in die vorm een ge dwongen toegeving was van de heersende klasse, en dan wel in die zin, dat zij steeds gereed stond en staat om ervan terug te nemen wat ze kan. Zo houdt ze angstvallig aan een senaat die niet helemaal rechtstreeks verkozen is, zo werden er door rechts soms eenheidswetten afgedwongen binnen het raam van dewelke zonder verdere parlementaire kontrole praktisch machtswille- keurig werd opgetreden, zo is het gebeurd dat een regering het Parlement ontbond en er flink wat tijd zonder de minste kontrole geregeerd werd, en noem maar op. Is Mare Galle er wel zeker van, dat, ook al werpt de CVP zich op als de partij die het Parle ment wil moderniseren en funk- tioneler maken, de bourgeoisie wel zo erg houdt aan een Par lement dat, zoals hij zegt, de wetten maakt en een daadwer kelijke demokratische kontrole uitoefent? Wij geloven het niet! Vijftien mensen werken nu reeds maanden aan een ak koord over de communautaire problemen, zonder kontrole en zonder inspraak. Ze komen tot Timing Jinnm I iswija een zekere overeenstemm om dan weer te herbeginne Ze zijn zinnens hun zienswija aan het Parlement op te drm gen zelfs zonder amendering* f recht. VU-voorzitter Schilt heeft zich zelfs door een bla; I als «De Standaard» op de vin gers doen kloppe nomdat hij ii I een verklaring ergens gezeg I had dat de Egmonl m Stuyvenbergakkoorden er «me de karwats» moesten doorg* W jaagd worden. «Optreden at vo een junta van Latijn* ko Amerikaanse kolonels», zi ko noemde «De Standaard» dat' Ni Mare Galle zal moeten inziet on dat het Parlement redden geer mi kwestie is van technische aard kr maar wel een Politieke wil, M hij zal zich ook de vraag moe ten stellen in hoeverre di °f* BSP-topleiding daarbij een po de sitieve rol speelt. Want ook i Va doet nu met de Junta mee! ZIC En de BSP-middenkadenten zwijgen... wei Ray De Sm« aftt Ml Volksvertegenwoordiger Diane D'Haeseleer en Jan Caudron heb ben in de voorbije weken aan minister van Verkeerswezen Jos Chabert gevraagd wat zijn intenties zijn betreffende enkele gevaar lijke verkeerspunten aan de spoorweg te Erembodegem. Dit ge beurde telkens schriftelijk via het parlementair bulletin «Vragen en antwoorden». Op 13 januari richtte mevrouw D'haeseleer een vraag betreffende de spoorwegoverbrugging te Erembodegem. Bedoeld wordt de brug aan het station waarvan blij kens inlichtingen, de opritten zeer bochtig zijn en het wegdek op die plaatsen in verkeerde zin zouden overhellen en waar spektakulaire ongevallen zijn gebeurd. (De mi nister antwoordde op de hoogte te zijn van twee ongevallen met be schadiging aan de spoorweginstel lingen en die te wijten zijn aan te hoge snelheid.) Diane D'haeseleer stelt zich vragen over de veiligheid en informeert in haar schrijven of men van plan is een aangepaste signalizatie aan te brengen en of men gezien de zwakheid van de huidige brugomheining vangrails zal aanbrengen op de brug zowel als op de daaronder doorlopende Llzercnwegstraat. Antwoord van de minister: er is van een verkeerde dwarshelling geen sprake omdat de aanleg van de weg werd uitgevoerd volgens de normale eisen van de wegtech- niek. Wat de signalizatie betreft verwijst de minister naar de ge meente. Hij is van mening dat een gevaarlijke toestand eigenlijk al leen kan bestaan in de bochten maar dat op deze delen voor de veiligheid de verkanting werd aangepast en veiligheidsboordste- nen werden geplaatst. Op 22 februari had volksverte genwoordiger Jan Caudron het over een ander zwak punt aan de spoorweg te Erembodegem. De minister moet op zijn vraag nog antwoorden via vorengenoemd bulletin, maar we geven alvast de vraag, temeer het om een op z'n minst merkwaardige situatie gaat. OPDRAAIEN VOOR SCHADE DOOR ANDEREN Enkele jaren geleden werd de spoorwegbarreel aan de Termu- renlaan weggenomen en de ver binding tussen het centrum van Erembodegem en Aalst definitief verbroken langs de van ouds ge kende «Kapellekensbaan». Het rode licht en de alarmbel verdwe nen. Men had kunnen verwachten dat de onderbreking van deze druk gebruikte baan zeer opvallend zou aangeduid worden, maar er kwa men geen knipperlicht, geen wit- rode strepen, geen verlichting. Op 500 m. afstand werd een on verlichte plaat «doodlopende straat» aangebracht, die echter niet herhaald werd voorbij de doodlopende zijweg achter het klooster. Twee meter vóór de drukke spoorlijn Brussel-Aalst staat een versperring van vijf don kere betonnen paaltjes van 1 m. hoog, met draad verbonden, en elk voorzien van een reflektschijfje van7x 12 cm. Maar op 14 m. van de afsluiting zwenkt de baan naar links zodat de paaltjes met de re- flektieschijfjes schuin staan ten overstaan van het rechtlijnig deel van de baan. 's Nachts zijn de schijfjes slechts van op zeer korte afstand merkbaar, en dan nog op voorwaarde dat ze gereinigd wer den. De enige verlichting ter plaatse bestaat uit een korte gele lamp op een hoge pijler die 27 meter van de versperring staat. De lamp schijnt naar de grond maar werpt geen licht op de afsluiting. Nu gebeurt het regelmatig dat een voertuigbestuurder tegen de ver sperring belandt, en dan maakt dat hij wegkomt. De reaktie van de spoorwegmaatschappij is merk waardig. In plaats van de pas sende veiligheidsmaatregelen te treffen en tevens de schade te her stellen wordt gewacht tot eindelijk een aanrijdende bestuurder kan geïdentificeerd worden. Hem worden dan de geschonden paalt jes aangerekend, doch deze wor den niet hersteld. Op dit ogenblik bengelt reeds vijf maanden een be tonnen paaltje aan een prikkel draad. Bij een volgende identificatie wor den dezelfde paaltjes dan ander maal aangerekend. De slachtof fers die argeloos in deze val lopen, staan machteloos. Het lijkt duide lijk dat hier een onduldbare situa tie wordt in stand gehouden. Het mag een wonder heten dat hier nog geen dodelijke ongevallen ge beurden. Aldus Jan Caudron. FOTOKAMERA'S AAN SPOOROVERWEGEN Volksvertegenwoordiger D'hae seleer bleef nog even in de wereld van de trein met een schriftelijke vraag betreffende de fotokamera's aan de overwegen (dd. 24 ja nuari). Goed nieuws voorde haas tige automobilisten in overtre ding. De NMBS heeft nog maarzo één verklikker in dienst en dit bij wijze van proef. (Sinds het in ge bruik nemen van de kamera in no vember '76 werden 624 overtre dingen geregistreerd, waarvan 430 aanleiding gaven tot gerech- terlijke vervolging). Derde vraag van Diane D'haese leer betreft een nieuw soort par- keermeter en de vraag of die kans maakt om gehomologeerd te wor den. Antwoord: er zijn heel wat bezwaren SPORT IN RIJKSSCHOLEN Mevrouw D'haeseleer liet ons in aansluiting van ons artikel van 17 februari jl. i.v.m. de nieuwe sportzaal in de C. Haelterman- straat en de parlementaire vraag die Mark Galle die week stelde betreffende het polyvalente ge bruik van de sportzalen in de rijks scholen, weten dat zijzelf op 9 sep tember '77 in een aanpalend ver band een schriftelijke vraag lurra nistd V Gezr erksti U stelde. Op 25 oktober herhaald Het haar vraag en de minister van fó voc tionale Opvoeding maakt in dat antwoord onder meer gewag w k de oprichting van 'n nieuwe spa li hal in 1979 te Aalst, Hammti Herzele. Ronse en Zottegem. DEKREET VAN 19 JULI 1973 Volksvertegenwoordiger J Caudron richtte in de kultuui voor de Nederlandse Kultuut meenschap op 22 februari schriftelijke vraag tot de mini; van Volksgezondheid en Gei Ekonomische Zaken, Tewerl ling en Arbeid, Sociale Vooi Justitie, Nederlandse Kuituur Vlaamse aangelegenheden, Bt nenlandse Zaken, Financiën c e' Pensioenen betreffende het raa kreet van 19 juli 1973 en me gev bepaald het toezicht op de uitvo gro ring ervan. (Het betreffende 0 kreet regelt het gebruik van del aar len voor de sociale betrekking ges tussen de werkgevers en de wei! gar nemers, alsmede van de doort wet en de verordeningen voorji edl schreven akten en bescheiden vi de ondernemingen.) Dezelfde dag richtte hij een telijke vraag tot de minister Nationale Opvoeding betreffen!eer de leeftijdsgrens van de lceiL gen. Daags voordien stelde hij a grc parlementaire vraag aan de min» *95 ter van het Openbaar Ambt. I -' RD)vel i boi wa: boi VEGEN VOOR EIGEN DEUR Op 23 november 1976 hebben de bisschoppen van België een brochure uitgegeven met als titel: «een levenskrachtig Europa». Bij het verschijnen hebben sommigen gezegd dat het een politieke brochure was. Inderdaad; maar de godsdienst en de kerk maken zich door niets schuldiger dan door te pogen hun politieke onschuld bewijzen door overal buiten te blijven. Het is niet toevallig dat wij de hoofdgedachten van de brochure terugvinden in de progapanda van Broederlijk Delen. De bisschoppen en ook Broederlijk Delen schrijven dat geldzucht, heerszucht en eer zucht oorzaak zijn van veel on rechtvaardigheid tussen de en kelingen, maar ook tussen de volkeren. Het zou goed zijn dat de kerk in ons land 'n ernstig gewetens onderzoek deed om na te gaan of die drievoudige drang naar bezit, macht en gelding geen belemmering is om naar taak naar behoren te vervullen, want ook de kerk is een instel ling van zondige mensen. In dezelfde geest is het voor ie dere parochie heilzaam na te gaan wat er ons op die gebie den kan en moet verbeterd worden. Wij hebben wellicht al dikwijls horen zeggen: «de kerk is een winkel»! Een parochie heeft na tuurlijk geld nodig; en er zijn toestanden die historisch ge groeid zijn en van land tot land verschillen. In Duitsland bv. be talen de gelovigen voor de ere dienst langs de belastingen en ze betalen meer als hier; maar zo komt het dat ginds ie dereen op hetzelfde uur een begrafenisdienst kan hebben of een huwelijksmis, zonder speciaal te moeten betalen. Er wordt zeker te veel gebedeld in de kerken voor allerhande goede werken; niemand is daar zo goed van overtuigd als de parochiepriesters. Maar 't is toch zo gemakkelijk: er is veel volk, de meeste aanwezigen zijn goed gestemd. En men mag toch ook niet vergeten dat waar er nood is, er moet gehol pen worden. In elk geval is het nodig dat priesters en leken er nauwkeurig op letten dat de pa rochie en de kerk zo weinig mogelijk de indruk geven dat zij een geldwinkel zijn. Heerszucht of machtsdrang. Het is een feit dat de kerk in ons land een invloedrijke instelling is, vooral als men rekening houdt met alles wat tot de kerk in brede zin kan gerekend wor den: de parochies, de katho lieke scholen, kloosters, hospi talen, kristelijke sociale organi saties enz. Niets is menselijker dan misbruik te maken van zijn macht; integendeel niets is waarschijnlijk zo moeilijk als van zijn macht een dienst te maken, zoals Kristus zei: «ik ben gekomen om te dienen, niet om gediend te worden» De tijd is gelukkig voorbij dat de pastoor kon en mocht zeggen: «ik ben meester in mijn kerk». Maar om te beletten dat de priesters in de parochie zou den misbruik maken van hun macht, moeten de leken bereid en bekwaam zijn om verant woordelijkheid op te nemen. Wij zijn overtuigd dat hier de leken veel meer in gebreke zijn als de priesters; wij willen dit zeggen: de priesters zoals wij ze kennen, zijn niet meer van gedacht dat zij het voor het zeggen moeten hebben; maar zeer veel leken, zelfs zoge zegde overtuigde kristenen, zijn veel te passief, staan bui ten iedere parochiale werking. De zonde van verzuim, de hoofdzonde van traagheid be staan nog altijd! Geldingsdrang of eerzucht is a het derde luik. Afstand nemf be\ van de overdreven drang na Ha eer en succes is voor de par. hoi chie als zodanig wel het kiel Pa| ste gevaar, zeker tegenwoc dig. Er was een tijd dat het vo de families een eer was -en a voor de betrokkenen zelf- ei priester of een kloosterling hebben. Om de eer wordt t genwoordig geen wijze jongt of meisje priester of klooste lj ling. Tot eer van de parochii moeten wij zeggen dat zij ooto het verleden bezorgd en bi ,n kommerd zijn geweest om 0 raj verlaten groepen; ook dat ke V<M kelijke instellingen zoals klooi tergemeenschappen de ee sten zijn geweest om zich aki grt in te zetten -en dan dikwf pu gratis- voor de zieken, geha slT dikapten en andere margin* f groepen. Nodig blijft het toe voor de parochies dat zij t Fr( zouden voor zorgen dat d bie armsten zich thuis voelen in i ver les wat met de kerk en de pan chie iets te doen heeft, dat hu v0( zorg bestendig zou blijven ui aa, gaan naar vooral de «bedekte vjn armen. ter «Vegen voor eigen deur» is oo ^ri aan ons zelf denken: wij 4 De ook een stukje kerk en pan Iu, chie. De kerk en de parocb de' worden ook naar onze houdin je beoordeeld en veroordeeld. wa Herverdelen van bezit-mad tc en waardering... Doe er let slc aan. M'V KW PI* AA/A Hi WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN NIEUWS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René De Witte Roger D'Hondt. Lieve Haverals, Erich Van der Eist Willy Hostens Wilfried Lissens. Rik Oevijver FOTO'S EN TEKENINGEN: Patrick Kieckens. Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Jef Vte Hove, Beno Van Winckel REDAKTIE: Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 2