PRO ARTE ZORGT VOOR MUZIKALE VERRASSINGEN VLAAMS KAMERORKEST VAN BRUSSEL TE EREMB0DEGEM Filmklubs klubfilms KWB VERBOND AALST KIJKT RUIM EEN «RARE FAMILIE» TE NIEUWERKERKEN Achter de koelissen 32 - 3-3-1978 - De Voorpost Te Nieuwerkerken was op zaterdag 24 febr. de Geraarsbergse Koninklijke Rederij kerskamer «St.Pieter Vreugd en Deugd» te gast met het blijspel «De Rare Familie» van Arnold en Bach. De vereniging mocht zich verheugen in een zeer ruime opkomst en belangstelling voor dit toneelwerk. Ook de inrichtende KAV - KWB van Nieuwerkerken mag zich gelukkig achten met dit stuk de juiste keuze te hebben gedaan, in dit plezierige toneelwerk speelden mee: Tony Famelaer, in de Aalsterse toneelwereld geen onbekende. Jacqueline Schollaert, Marcel Daver, Margot De Glas, Martine De Wetter, Christiaan Van Cauwenberge, Herman Batselier, Martine Van Lierdeen Patrick De Bodt. Het werd een geslaagde, plezierige opvoering. wl MARCELINOKLUB Op zondag 5 maart e.k. om 14u draait men in de zaal van het klooster aan de Kapucijnenlaan te Aalst de film «Inspek- teur Flatfoot ruimt op!» Inspekteur Flatfoot treedt opnieuw in aktie. Dit keer moet hij een grote smokkelaarsbende ontmaskeren die bekend staat als de geheimzinnige «Boss». Zijn speurtocht begint in Amerika. Tenslotte echter zal hij afreizen naar het Verre Oosten waar hij een echt vuurwerk ontketent. Een groep Taï-boksers en Kung-Fu eksperten alsmede een karate- tijgerin vallen hem aan, maar stuk voor stuk moeten ze met zijn zware vuisten kennis maken. Dan komen er Samurai- zwaardvechters en ook een Sumo-worstelaar, kortom het hele allegaatje van Oosterse verdedigingsspecialisten, om hem het leven zuur te maken. Maar eind goed al goed, hij ontdekt het brein van de bende: een politieman uit de Ver enigde Staten. Einde van de voostelling: rond 16u30. I)e K.W.B., tot hiertoe Katolieke Werkliedenbond maar nu her doopt met evenwel dezelfde initialen tot Katolieke Werknemers Beweging, wilde komen tot een evaluatie van de werking in de afdelingen en in het verbond zelf. De ruim 80 aanwezigen hadden echter niet enkel oog voor de eigen bewegingsproblematiek maar tevens voor de internationale arbeidersstrijd en solidariteit. verbonden zich dan ook mede te werken aan verdere bewustma king en wilden paspoorten van Wereldburger aan de man bren gen. Wat de eigen aktics in de afdelin gen betreft dient prioriteit worden verleend aan werving van nieuwe bestuursleden, organiseren van vormingsinitiaticven en vorming van een uitrustingsfonds met hel oog op een bestendige werkings mogelijkheid. Tenslotte werd even Guido De Roeck die begin april nationaal vrijgestelde wordt niet als hoofd opdracht organisatie en animatie van K.W.B^ - K.A.V. - Lourdes- bedevaarten en begeleiding van verbondelijkc en plaatselijke Lourdeswerking. Nieuwe ver- bondssekretaris wordt dan Hed- wig Vcrcruyssc. Vorige week nog berichtten we aan onze lezers dat het Laatste Pro Arte-konsert van het seizoen 1977-1978 ons een optreden zou laten bijwonen van «Le sextuor a cordes de Paris». In laatste instantie echter bereikten ons twee berichten: laten we beginnen met het meest aangename: einde maart krijgen we nog een konsert bij; dit buiten alle verwachtingen. Tot onze grote vreugde vernamen we dat het «Esterhazy-kwartet» onze gast zal wezen. Later hierover nog meer. Tweede nieuwsbericht: «Le sextuor a cordes de Paris» komt niet Neen, beste lezer-muziekliefhebber en kultuurabidder, geen paniek. Er werden reeds vervangers gevonden; namelijk het sextet van het Franse Nationaal Orkest. Zelfde bezetting, en waarschijnlijk ook evenwaardig van kwaliteit. Ook het pro gramma onderging slechts een lichte wijziging. Het sextet van Bohuslav Martinu blijft; van Luigi Boccherini speelt men een van de 125 kwintetten in plaats van een sextet, en in de plaats van het sextet van Brahms zal «Verklarte Nacht» van Arnold Schönberg worden gespeeld. Geen al te ingrijpende wijzigingen dus en muzikaal zeker en vast evenwaardig aan wat we voorgaande week aankondigden. Het is reeds de tweede maal dit seizoen dat Pro Arte met onverwachte wijzi gingen heeft af te rekenen. Gelukkig werden tijdig voor be vredigende oplossingen gezorgd. Ondertussen voldoen wij aan onze belofte om iets meer te vertellen over het nu eerst komende konsert van «Le sextuor de L'Orchestre National de France» dat plaats heeft in de feestzaal van het stadhuis op maandag 6 maart te 20.30 uur. Het gebeuren wordt integraal opgenomen door BRT 3. Het programma vermeldt kom posities van Luigi Boccherini, Bohuslav Martinu en Arnold Schönberg. Luigi Boccherini werd gebo ren op 19 februari 1743. Het grootste deel van zijn leven bracht hij door te Madrid. Hij genoot internationale bekend heid. Als cellist oogstte hij vele lauweren. Boccherini is in feite de vader van het strijkkwartet. In 1769 schreef hij een dergelijk werk, dus voor Haydn, die al gemeen aanzien wordt als schepper van het genre. Boccherini schreef talrijke strijkkwintetten, vaak met twee celli; hun aantal wordt geschat op 125. Verder nog 91 strijk kwartetten, 54 strijktrio's en een twintigtal symfonieën. Ver der nog concerti voor cello. Als komponist en cellovirtuoos verwierf hij grote vermaard heid. Konsertreizen in Frankrijk en Italië waren werkelijk triom fantelijk. Gedurende tien jaar -(van 1787 tot 1797) was hij te Berlijn hof komponist. Toen hij terugkeerde naar Spanje on dervond hij echter niet meer dezelfde belangstelling. Zijn la tere levensjaren werden er door geldgebrek niet gelukki ger om. De muziek van Boc cherini munt uit in frisse melo dische inventie, vurigheid en levenskracht. Het meest be kende werk van Boccherini is een menuet, afkomstig uit het kwintet voor strijkers opus 143 nummer 5. Af en toe horen we ook nog een van zijn vier cello- concerti. Boccherini stierf in armoede (Madrid,28 mei 1805). Nu nog schijnt men weinig belangstel ling te hebben voor deze toch niet onverdienstelijke toondich ter Bohuslav Martinu werd gebo ren te Policka (Bohemen) op 8 december 1890. Op achtjarige leeftijd speelde hij behoorlijk viool en op tienjarige leeftijd komponeerde hij reeds een strijkkwartet. Hij studeerde aan het Praagse konservatorium, maar werd er weggestuurd omdat hij meer aandacht had voor teater dan voor kontra- punt. Ondanks het feit dat hij enkele tijd les volgde aan ae beroemde orgelschool te Praag en tevens onderricht volgde bij J. Suk is hij groten deels autodidakt. Van 1913 tot 1923 was hij vio list in het Tjechisch Philharmo- nisch Orkest. Nadien vertrok hij naar Parijs om er samen te werken met Albert Roussel. Hij bleef er tot 1940 en leefde er in materiële omstandigheden die alles behalve rooskleurig kun nen worden genoemd. Dit be lette hem echter niet een «fran- gaise» te huwen. Hij maakte deel uit van een groep vreemde komponisten die als «Ecole de Paris» wordt bestempeld. Dank zij de diri genten V.Talich, E. Ansermet, C. Münch en F. Koussevitzky werd z'n werk min of meer be kend, doch grote suksessen boekte hij pas in 1938 bij de kreatie van zijn Concerto Grósso en zijn Dubbelkonsert voor twee strijkorkesten. Bij de inval der nazi's verliet hij Parijs en kwam, na Frankrijk en Por tugal, doorzworven te hebben, terecht in de Verenigde Staten. Daar schreef hij op aanvraag van Koussevitzky zijn eerste symfonie. Voor Albert Einstein, een goed amateur-violist Wantoestanden in Latijns- Amerika werden hierbij in een diaprojektie geschetst en de wer king van het arbeidersverbond toegelicht. Om leiders te vormen werd 'n Ulal-projekt opgezet, een school waar geleerd wordt aktie te voeren en sociale en andere pro blemen aan te pakken In verband met een soms gehoorde bedenking -Waar gaat ons geld naartoe? verklaarde Eric Leynse. nationaal verantwoordelijke voor Wereldsolidariteit. dat wij be voorrechten zijn en de ekonomische krisis die wc nu beleven niet de schuld is van de Derde Wereld. Kapitalistische sistemen liggen volgens spreker aan de basis van deze krisis waarbij hier overver zadiging optreedt en ginder be hoefte is. Een aantal verantwoordelijken schreef hij de Memorial Stan zas voor viool en piano. Hij werd Amerrikaans staatsbur ger en werd benoemd tot prof aan de universiteit van Prince ton. Na de oorlog werkte hij nog enige tijd te Praag, maar bleef Amerikaanse nationaliteit be houden. Later vestigde Martinu zich te Rome onder de auspi ciën van de American Acade my. Het is moelijk een lijn te trekken in Martinu's komposi ties. Sommige werken klinken geniaal; andere zijn het beluis teren niet waard. Tot zijn beste werken kunnen we verschil lende orkestwerken en het sex tet dat op maandag zal worden uitgevoerd rekenen. Zijn mu ziek is meestal zeer vitaal en origineel. Naast tien opera's, tien baletten, symfonische ge dichten (Lidice) en zeer veel kamermuziek (sextet, zeven strijkkwartetten, sonates voor viool en cello) schreef hij ook filmmuziek en voerde komposi tieopdrachten uit voor de radio. Hij stierf op 28 augustus 1959 te Liestal (Zwitserland). Arnold Schönberg werd ae- boren op 13 september 1874. Hoewel hij aangewezen was zijn vader als handelaar op te volgen kreeg hij reeds viool les en als jongeling schreef hij enkele trio's en strijkkwartet ten. Schönberg zorgde ger1 - rende enkele jaren voor een au- todidaktische opleiding. Na dien volgde hij les in kontraput-t bij de komponist Alexander voi i Zemlinsky, doch slechts gedu rende enkele maanden. Hij was dus grotendeels aangewezen Arnold Schönberg op zichzelf. Toch zou hij een der belangrijkeste komponisten worden in de eerste helft van de twintigste eeuw. Hij is vader van de «Nieuwe Weense School» en van het dodecatio- nisme. Naast «Pelleas und Me- lisande», «Oierrot Lunaire», de «Gurrelieder» en klavierstuk ken behoort «Verklarte Nacht» tot zijn meest gekende scheppingen. «Verklarte Nacht» werd gekomponeerd in de zomer van 1899; oorspron kelijk voor strijksextet en later door hemzelf bewerkt voor strijkorkest. Het is in deze laat ste versie dat het meestal wordt uitgevoerd. Het is dan ook meer dan interessant om de originele versie te kunnen be luisteren, en dan nog wel in live. Het is haast onbegrijpelijk dat Jit voor onze oren 19® eeuws Uw.vioende werk bij de eerste auditie de aanwezigen sterk heeft doen schrikken omwille van de «buitensporige moder nismes». «Verklarte Nacht» is de alle reerste programmamuziek, geschreven voor kameren semble. Aan de basis van het werk ligt een gedicht van Ri chard Dehmel dat gaat over een man en een vrouw die 's nachts door 'n woud wande len. De vrouw vertelt hem dat ze een kind verwacht, echter niet van hem. Hij troost haar en neemt uit liefde voor haar het kind aan. Men kan in het werk vijf onderdelen terugvin den: een inleiding, de bekente nis van de vrouw, de vergiffenis van de man, een liefdesduet en een apoteose. De delen vloeien volledig in elkaar over Ook zonder de inhoud van het werk te kennen kan men ten- volle van de prachtige muziek genieten, die aan uitdrukkings kracht niet hoeft onder te doen voor wat in de 19® eeuw werd voortgebracht. André De Groeve de «Roemeense Volksdan sen» (Bela Bartok) op het programma, maar we ver moeden dat Samuel Barber het duel heeft gewonnen. Want naar we hoorden heeft de dirigent zijn programma moeten wijzigen, omdat er een kerkelijk veto was geko men tegen de uitvoering van een bepaald muziekstuk want tenslotte had het koncert in een kerk plaats. Normaal geeft een dirigent hierin niet toe. (Maar kom, van Erembodegem zijnde... moet dat toch de doorslag gegeven hebben). Ook akoestisch gezien heeft dit kerkgebouw het Vlaams Ka merorkest van Brussel een beetje dwars gezeten. Glas en steen is hard, zelfs voor een largo van Vivaldi. Maar het orkest speelde zich meesterlijk door die muur heen. Een minutenlang ap plaus achteraf bevestigde dit. Dirigent en orkest wer den nadien ontvangen in Corona», heel gewoon, maar echt gemoedelijk. Wilfried Lissens Verleden vrijdag (24 febr.) koncerteerde in Erembodegem (St.Amanduskerk, Tenbos) het «Vlaams Kamerorkest van Brussel», op uitnodiging van Davidsfonds, KAV en KWB. In het muzikaal gedenkboek van Erembodegem mag men voor dit koncert wel een blaadje apart voorzien; het werd een «artistiek sukses», om de woorden te gebruiken van kollega André De Groeve die vorige week in dit blad over datzelfde koncert schreef, maar dan te Mere. En met ongeveer hetzelfde programma. We vallen dus niet in herha ling, maar vallen wel ADG entoesiast bij, wanneer hij titelt:«..oogst alle lof». En verdient, want vóór deze uitstekende muzikanten, zwaait dirigent Arie Van Ly- sebeth op een briljante ma nier met het dirigeerstokje. Arie Van Lysebeth stond hierop bekende bodem: hij is Erembodegemnaar van geboorte en hij heeft er zijn jeugd beleefd. Hij woont nu in Sterrebeek, maar «kwam graag naar Erembodegem dit koncert geven», zoals hij zei in een gemoedelijke babbel na het konsert. Dit konsert bestond uit twee delen. Het eerst uit oude muziek met Jozef Haydn (Sinfonia in G nr. 27), Antonio Vivaldi (Con certo in d voor snaren) en Giuseppe Tartini (Concerto in d voor viool en orkest), met in dit laatste werk Jozef Spira als solist. Het tweede gedeelte werd samenge steld uit hedendaagse kom ponisten: Benjamin Britten (Simple Symphony), Samuel Barber (Adagio voor strijkers) en Vic Legley (Drie stukken op 57). Oorspronkelijk stonden ook e chimpansee», Jozef Pinkava. Jefi. verkleed in figuren uil de film (SJ) Heden avond om 20 uur gaat in de zaal van de H. Hartkrlng aan de Dokter De Moorstraat 104, een optreden door van <De Internationale Nieuwe scène» (mannen van de dam). ZIJ brengen het stuk «Vreemdelingen» van Jacques Kraemer. Het is een verzameling sketches met het racisme als centraal tema. Na de voorstelling zal een debat worden gehouden met als paneel; Prof. Albert Martens (KUL), schrijver van «25 jaar wegwerparbeiders In België*; Luc Michlels van «het onthaalcentrum voor gastarbeider» Brabant; Plet Jansscns van het «centrum voor buitenlandse werknemers» Antwerpen; Valère Foucquart van «Sodiga» Aalst. De avond wordt ingericht door Sodiga, Hak, 't Fabrieksken, Jebron, Wereldwinkel en Amnesty International. RVdP Op zondag 5 maart om 14u30 stipt draait de Jeugd- en Filmklub Jefi-Erpe-Mere «Teresa, de jong een Tsjechoslovaakse avonturenfilm van De vertoning gaat door in de filmzaal aan de Kloosterstraat te Mere Mijnheer Tesar, dedirekteurvan deZoo, brengt na een reis in Afrika een jonge chimpansee mee. Het aapje wordt Teresa gedoopt, als Teresa het thuis nogal bont maakt heeft moeder Tesar er heel wat bezwaren tegen dat de aap in huis blijft wonen. Teresa krijgt dan ook een hok in de Zoo, maar is er zo ongelukkig dat zelfs mama ermee akkoord gaat dat Teresa terug naar huis komt. De jongens Martin en Robert vertroetelen haar, leren haar netjes aan tafel eten, in een bedje slapen, enz. Op een mooie dag neemt Robert het aapje mee naar school, waar Teresa natuurlijk de boel flink op stelten zet. Enkele afgunstige buurjongens ontvoeren Teresa, die uiteindelijk ontsnapt en uitgehongerd terugkeert. Tenslotte zal Teresa toch maar in de Zoo gaan wonen, waar Robert en Martin haar mogen verzorgen. oj< Voor de jonge Jefi-filmkijkertjes nog het volgende: Alle jongens en meisjes die zich verkleden in een perso- Lt nage uit een film die zij dit seizoen bij Jefi-Erpe-Mere zagen L kunnen gratis toegang bekomen tot de voorstelling van 5 ker| maart. Tevens zullen er gratis Jefi-ballons uitgedeeld wor- »an den. Vorige jaren, en dit kun je merken aan de foto van vorig Lf jaar, was deze verkleedpartij steeds een sukses. Doen wij Cja het dit jaar even goed of misschien nog beter? verj Met alle jongens en meisjes zal daarna een optocht gehou- n)e, den worden, ledereen mag vlaggetjes of spandoeken ter meebrengen. >er. Voor diegenen die vorige keer een werkje inleverden is er jgv, nu de prijsuitreiking. Afspraak dus op zondag 5 maart in de „aa zaal van het Klooster te Mere om 14u30 stipt. opt. Jan Strickx. p0g t'jr ■Pfl' We bo aMMMédfl de Van 2 maart tot 2 april gaat in de K.V.S. een toneelstuk, naar de roman van Louis Paul Boon «Menuet». De bewerking is, net zoals de «bende van Jan de Lichte» in de handen van Pieter de Prins gegeven. Het is het verhaal van een arbeider, zijn vrouw en een inwonend helpstertje. Elk van deze drte hangt een eigen verhaal op. Zeer aktueel en zwaar maatschappij kritisch. In de foyer kan men tot 2 april ook de kunstwerken van de auteur bekijken. Zoals geweten was Boon 's oorspronkelijke wens schilder te worden. na zijn sterke vertolking van de vader van het spastische kindje in «Een dag uit de dood van Piet Snot» heeft Dolf Scdeyn gezegd dat hij niet meer op de Aalsterse planken komt. Het wordt hem allemaal te zwaar. Niemand in toneelkringen gelooft dit natuurlijk. En voegde Ronald Schollaert daar lachend aan toe, wij zullen minstens een geweer nodig hebben om Dolf van de Aalsterse planken weg te houden. Op zaterdag 25 en zondag 26 februari ging te Gent in de gebouwen van de Universiteit de nationale voordrachtwed strijd «Koninklijke Maatschappij der Melomanen»door. Inde reeks 18 jaar en ouder behaalde Carole De Jonckheere de eerste prijs met 84% der punten. Deze prijs wordt omgezet in een geldsom. Zij behaalde eveneens de prijs van de ambassade der Nederlanden die bestaat uit een verblijf in Nederland gedurende 14 dagen volgens een met de Ambassade der Nederlanden en met de Melomanen vooraf gepland programma. Carole bracht een poëziestuk «Twee generatie» van H. Schelsky en een proza stuk «God» van Herman Van Veen. JEFI-MERE

De Voorpost | 1978 | | pagina 32