3 RAYMOND UYTTERSPROT SCHOOT ROOS MET ZIJN INTERPELLATIE OP DE AALSTERSE GEMEENTERAAD GEEN WARENHUIS OP PARKLAAN OP HANDELSCENTRUM TE PROTEGEREN? WORDEN DE GERSTJENS VOOR HET PUBLIEK OPENGESTELD? VERWERFT DE STAD BOSGEBIED TE MELDERT? Meh pikkels of ajontjes ALFRED NICHELSSTRAAT, TESTBAAN VOOR AUTOVERING ft Wiss De Voorpost - 3-3-1978 - 3 iswija e drii> erings- Schilt sn bla: de vift at hiji lezegs jmont ir «me oorge We worden het stilaan gewoon. Ook al waren er slechts 58 agendapunten, het werd toch over twaalven en ak vooraleer de openbare zitting was afgelopen en meteen stellen we ons de vraag waarom er stedelijke atijns kommissies bestaan. Akkoord dat elk raadslid via een interpellatie eens in de publieke belangstelling z komt. maar waarom worden hun voorstellen niet eerst grondig besproken in de kommissies? dat' Nu worden ze toch meestal naar daar verwezen. Wellicht is dat nu praat voor de vaak, the show must go inziet on. Eén tussenkomst bleef aan de ribben hangen, deze van Raymond Uyttersprot. Maar daar lees je igee- meer over in een bijdrage van onze specialist ekonomie René De Witte. Ook de andere interpellaties 5 aard krijgen verder in dit blad de nodige aandacht. er onmiddellijk opdracht zal gege- Meteen vijftal minuten vertraging re di °Pen<'e burgemeester D'haeseleer 3n de zitting Anny De Maghten Bert X)kï VanHoorick moesten zich wegens Bej ziekte laten verontschuldigen, aden ,erwÜ' ^*°'s en ^an ^en Neste i wegens beroepsbezigheden ook 3m«| afwezig waren. MISVERSTAND aaltz Het was Raymond Uyttersprot die an Ni vooreen zoveelste maal vroeg op- in zt dat de dossiers tijdig ter beschik- ag vj king van de raadsleden zouden spa liggen Hij wees erop dat men wet- amnitelijk verplicht is 5 dagen voor de m. zitting de stukken ter inzage te ■stellen. Burgemeester D'haeseleer {antwoordde daarop dat er inder- jdaad een misverstand is. maar dat ven worden om de omzendbrief te wijzigen. Eticnne Bogaert wou weten waarom punt 73 «Vergoedingen voor reis- en verblijfkosten aan de leden van het schepenkollegein de geheime zitting zou besproken worden. Men moest zich niet ver schuilen achter wetteksten, het gaat hier niet om namen maar om cijfers. Zijn CVP-kollege Uytter sprot voegde eraan toe dat de ge meentewet enkele bepaald wat niet mag in de openbare zitting. Het schepenkollege antwoordde daarop dat het in het verleden ook zo gebeurde. DE MILJOENENDANS Ook tijdens deze zitting werden leningen voor een totaal van 73.433.000 fr. goedgekeurd. Etienne Bogaert wou weten of men nog zou moeten lenen om de nieuwe burelen voor de algemene administratie op de Hopmarkt klaar te krijgen. Hierop ant woordde schepen Van den Eede dat deze lening bedoeld is om meubilair aan te kopen. Zijn kol- lega De Neve merkte ter attentie van de oppozitie op dat de ver bouwingen door eigen personeel werden uitgevoerd. Bij de grootste lening van de zit ting, 58.390.000 fr. voor het derde lot van het kultureel centrum wou raadslid Redant weten hoe veel eigenlijk dit kultureel cen trum zal kosten. Voor de funderingen en kelder verdieping (lot I) had men 47 mil joen nodig, voor de ruwbouw (deze maand afgewerkt) (lot II) 73.539.151 fr. Het derde lot wordt geraamd op 58.390.000 fr. en voor lot IV mag men toch nog op een slordige 60 miljoen rekenen. En dat is niet alles, er zijn nog 4 loten (centrale verwarming, liften, sanitair, elektriciteit, bevloering en afwerking). Een interessant dé tail voor de kunstenaars. 1 procent van de investeringsprijs mag ge bruikt worden om het centrum met kunstwerken te verfraaien. WEG MET DE SLUIPREKLAME Toen men zijn goedkeuring moest hechten aan de verlenging van het kontrakt van HBP voor openbare aanplakkingen op het openbaar domein te Aalst wou fraktieleider Willems weten of er een afdoende kontrole is en of er beteugeld wordt bij eventuele misbruiken. Schepen De Neve deelde mede dat er eerst en vooral een toelating moet zijn om publiciteitsborden te plaatsen op openbare terreinen. Wat de private gevels betreft heeft hij geen bevoegdheidWanneer de werklozen zullen aangesteld zijn in het kader van het plan Spitaels, zal men een inventaris opmaken van deze publiborden. Burge meester D'haeseleer pleitte voor een preventief optreden, nadien kan men beteugelen. Op zijn typi sche manier kwam «groene jon gen» Lambert Van de Sijpe tus sen. Hij vind het goed dat een ploeg wakkere Spitaelsers een in ventaris zouden opmaken Hij vond het genoeg dat een soort van versierders overal reklameborden omhoog gingen. Weg met de sluip-' reklame is zijn leuze. Er moet een grondige schoonmaakbeurt gehouden worden. Toen was het de beurt aan de di verse interpellanten. Zoals reeds gezegd lees je verder in deze editie uitgebreid meer over deze tussen komsten. R.V.d.P ~n I Gemeenteraadslid Ghis Willems (CVP) heeft tijdens de jongste J raadszitting aan het kollege van burgemeester en schepenen jpj gevraagd om zoals vroeger in de vorige legislatuur werd beslist, geen lityi grote distributiebedrijven aan de rand van de stad toe te laten en dit, le i lot eer en glorie van het handeldrijvend centrum waar h(j graag de aandacht zou zien naar gericht houden. Dit is niet in de kaart gespeeld van de heer Goffaert uit Essene die de 'Mercedes-Benz1 i(~ garage aan de Parklaan graag zou ombouwen tot grootwarenhuis. KUWij maakten er in onze vorige edities reeds van gewag dat er n aan vorengenoemd handelsge bouw door uitplakking kennis was gegeven van een ingediende bouwaanvraag; meer bepaald een vraag tot verbouwing van erfjeen garage tot Filiaal van een ij a 8root distributiecentrum. Zaak- 1jnj voerder Goffaert wees ons daar bij op het feit dat hij geen graten ^Djzag in de gevolgen die dergelijke vestiging zou hebben op het ^verkeer in die buurt. (De garage trrw bevindt zich aan het drukke nar Haring-kruispunt en omsluit de >ar. boek tussen de veel bereden Ie» Parklaan en steenweg op Ge- raardsbergen) Immers, zo ver klaarde hij, zou de toegang aan de Parklaan voorbehouden blij ven aan de voetgangers terwijl een parking zou worden voor zien op de plaats van de in december II. failliet verklaarde spiegelfabriek De Neve. Parkeermoeilijkheden aan de bewuste hoek zijn een oud zeer, vertelden ons de geburen, dat is wel allemaal een beetje verbe terd toen de Mercedes-garage aan de Brusselse steenweg een nieuwe garage opende voor zijn vrachtwagens. Toch zijn de problemen nog niet wegge- klaard: een naburige kleinere garage, een herberg en restau rant snoepen heel wat parkeer ruimte af. We laten vooralsnog bij gebrek aan preciesere informatie in het midden of de inplanting van het grootwarenhuis (hetgeen het verdwijnen van het benzinesta tion op de Parklaan impliceert!' het verkeer nog meer zal belemmeren. Volksvertegen woordiger Ghis Willems beweert van wel. Maar zijn kritiek is ruimer. Er bestaat te Aalst, zo stelde hij tijdens de gemeenteraad, tradi tioneel een eensgezindheid om te voorkomen dat aan de periferie van de stad nieuwe inplantingen van distributiebedrijven ont staan. Over alle partijen heen werd vroeger, zonder veel woor den, als vanzelfsprekend, een overeenstemming bereikt dat noch de geplande vestiging op de Liesegemkouter, noch deze op de Noezekouter, doorgang mochten vinden. Ook in Erem- bodegem, namelijk aan de oprit van de autostrade, werd op eenzelfde manier beslist. Ghis Willems zegt dat dit alles verband houdt met de zorgd die steeds bestaan heeft om het kommercieel centrum van de stad levend te houden. Er werden, aldus de interpellant, reeds veel inspanningen gedaan, ook door de handelaars, om ons handelscentrum aantrekkelijker te maken en men mag evenwel zeggen dat het resultaat steeds meer en meer positief is. Het initiatief om een overdekte parking op te richten in de Pontstraat, behoort tot de maat regelen die geacht worden van aard te zijn om onze handels straten meer kansen en meer aanzien te geven. Het gemeente bestuur heeft daartoe een gam ma van mogelijkheden. Het kan toereikende parkeermogelijkhe- den voorschrijven, zoals zij dat op een gestrenge manier doet inzake nieuwbouw. Door haar bouwvergunningspolitiek kan het stadsbestuur dus haar poli tiek inzake warenhuizen oriën teren. Hierbij verwittigt Ghis Willems vooreen kronkelmetode die al te vaak wordt gebruikt: men vraagt een bouwvergunning aan voor een klein bedrijf (de voorwaarden zijn hier uiteraard minder dan voor een groot) en laat de zaak dan uitgroeien tot een groot bedrijf. In dit konkreet geval vraagt de interpellant dat men de strenge eisen zou stellen die gelden voor inrichtingen van de zogenaamde klas 2 (2.000 m2 en meer) i.p.v. deze voor kïas 1. Hij wijst er daarbij op dat eksperten van de distributiewe reld van mening zijn dat een distributiebedrijf dat zich moet beklemmen in klas 1, een bedrijf is dat te weinig renderend is. Trouwens, aldus spreker, de plannen wijzen er sterk op dat verkoopsruimte en warenop- slagplaats zowiezo een totale oppervlakte zullen hebben van 2.000 m2 of meer. René De Witte In een aanvullend agendapunt vroeg Freddi P(|ck, BSP-gemeente- raadslid, hoever het staat met de openstelling van dit groengebied voor het publiek. In de beleidsnota staat inderdaad: «De meerderheid zal er speciaal over waken dat het bestaande groen zal beschermd en onderhouden worden. De openstelling van groengebieden ak Faluintjes, Gerstjens en Osbroeck voor het publiek wordt overwogen. Om dit doel te bereiken zal het stadsbestuur degelijke brochures opstellen. De natuurgebieden zullen gevalideerd worden. Om toerkten aan te trekken zal men via kaarten en brochures onze groene zones bekend maken». Freddi Pijck die het natuurge bied Gerstjens nog onlangs ging verkennen meent dat weinig geld nodig is om het in te richten voor het doel waarvoor het aangekocht werd. De stedeling vindt hier de «ongewone natuur» terug. Een opkuis na de winter dringt zich zeker reeds op. De Gerstjens zijn gesitueerd tussen de Erembodegemse den- deroever. het klooster van de Termurenlaan, een firma in wasmachines en de kerk. Ze zijn te bereiken via de Brusselse steenweg (wijk Tir) of de Hogewegdenderbrug van het vroegere Erembodegem. Het bestuur van Erembodegem besliste eenparig tot aankoop van dit terrein in maart 1976 met als doel het open te kunnen stellen in de zomer van 1976. In afwachting van de definitieve aankoop werd het gehuurd voor 40.000 fr per jaar. Op 27 december '76 kwam dan de definitieve verkoopsakte en werd Erembodegem eigenaar. De Gerstjens zijn ruim 12 ha groot waarvan 7,5 ha op gebied van de deelgemeente Erembo degem en de rest in de Aalsterse wijk O verham. De koopprijs bedroeg 10 miljoen en met de *cderbelegging erbij werd het ruim 12 miljoen. De gemeente moet het terrein bestemmen voor passieve re creatie. bescherming van fauna en flora en een inventaris van het bomenpark opmaken. Verder Can ze een plan opmaken voor wandelwegen met aanduiding van plaats voor zitbanken en vuilniskorven en de omheining vernieuwen. Een eerste schoon maakbeurt is absoluut dringend "odig want aan de ingang vormt zich stilaan een vuilnisbelt en bevindt de rustbank zich in lamentabele toestand. Om over de bestemming en onderhoud toezicht te houden bestaat een konsultatieve kom missie met een vertegenwoordi ger van de vroegere eigenaars en vier vertegenwoordigers van de stad. schepenen De Maght, De Neveen Monsieur alsmede raadslid Remi Van Vaeren- bergh. Kwam deze kommissie reeds samen? Werd reeds aan uitbrei ding van het terrein gedacht nu de eigenaar overleden is? Kan het oude kasteel van Ronsevaal niet worden aangekocht? In het huidig domein mag geen enkel gebouw, ook niet ten voorlopigen titel, worden opge richt. Zo de stad de bestaande aardeweg wil vervangen door een asfalt- of betonweg dan moet dit gebeuren rond het domein en zulks langs de kant van de oever van de Dender. Toevallige organisatie van feestelijkheden of sportmanifestaties (maksi maal twee per jaar) mag niet gepaard gaan met hinderlijke geluidsversterking en moet ein digen vóór 20u. Wel mag er gevist worden doch de vijver is voor het ogenblik zeer bevuild. Freddi Pijck merkte bij zijn laatste bezoek aan de Gerstjens praktisch niet de minste veran dering en hoopt dat het een «groene ruimte wordt voor passieve rekreatie». Hij besluit dan ook zijn tussen komst met enkele konkrete vragen: - wordt het bos schoongemaakt en komt er een nieuwe omhei ning? - worden vijver en grachten gekuist en komt er vis op de vijver? - worden er in de lente banken en vuilniskorven geplaatst? - wil de kommissie er werk van maken en denkt ze aan uit bouw? - wordt van het domein een plan opgemaakt en wordt het toeri stisch aangeprezen? Burgemeester D'haeseleer wil zich zo spoedig mogelijk ter plaatse van de toestand verge wissen en wil het domein tegen de lente openstellen. Schepen Monsieur zegt dat het bos inderdaad aan grondige opkuis toe is en dat in samenwerking met Leefmilieu en Openbare Werken de vijver zal worden uitgediept en de oevers verste vigd. werken die trouwens op de begroting voorzien zijn. Lambert Van de Sijpe breekt nog een lans voor openstelling en onderhoud van het gebied en schepen De Neve tenslotte zegt het aantal wandelwegen te zullen beperken en het als zuiver natuurgebied te willen behou den. LH In verband met een eventuele verwerving van eigendommen De Vis, gelegen aan de rand van het Kravaalbos, stelde raads lid Lambert Van de Sijpe aan het kollege ven burgemeester en schepenen, na het afsterven van het laatste familielid van de familie De Vis, de vraag of een mogelijke interessante realisa tie in het vooruitzicht mag worden gesteld. Nadat van de befangrijke na|a- Openbare Werken wil mên tenschap door de staat een be hoorlijk deel als delging van schuldenlast zal worden gere- kupereerd zal waarschijnlijk tot verkoop (openbare? van sommige goederen worden overgegaan De gronden rond het boshuis «villa Cravael» en het huis zelf aan de rand van het bos, bieden taltijke moge lijkheden aan de bezoeker Meldert-Vijver en Mooie Molen verwerven. Verwerving van de gronden aan de rand van het Kravaalbos zouden eveneens een interessante zaak kunnen worden, vooral wegens het be perkte bosareaal in Vlaande ren. Lambert Van de Sijpe situeert deze aankoop in het raam van een nieuw bosbeleid dat zich ^i i uezoeKer- een nieuw bosbeleid dat wandelaar.Qelegenopeender zonder verpozen opdringt mooiste plekken van de Fatrrin- |s het Kravaalbos inderdaad nrar-h. 9'0? hel privé' ,och zou de Semeen- bSimomonnS6 i?P schap er rechlen moeten kun- n op een verwerven, eventueel voor Aalst-Stad. De boswining werd stille rekreatie De eigenaars door diverse planologen aan- zouden bij een nieuw bossta- geduid o.a. als centrum voor tuut hun eigendom kunnen be- »n h' na'uu's,udie h°udsn maar ter kompensatie ?"^da™"de'zoek ,ln het van de toegankelijkheid van de raam van het vijfjarenplan van gemeenschap die tegeliikertiid bouwbewaking zou organiseren 2000 fr per ha als pachtprijs ontvangen. Advies inzake bos beheer sluit daarbij dan logi scherwijze aan. Hoewel op 25 mei II. geklas seerd vreest raadslid Van de Sijpe dat het Kravaalbos toch onder druk zal komen te staan. De klassering van de eigen dommen De Vis en anderen is gepland in een derde fase De aan de eigendommen De Vis palende 23 ha van de fami lie de Wéry zijn sinds jaren te koop Daarachter liggen een paar tientallen ha van de familie Breckpot en tenslotte zijn er, op het gebied van Brabant welis waar, 33 ha van de familie Le- clercq waarvoor het departe ment van Nederlandse Kuituur belangstelling zou hebben. Honderd ha historisch bos, een relikt van het Zoniënwoud en een getuigelandschap liggen voor de gemeenschap open. Tenslotte vraagt Lambert de Sijpe dat kontakt zou worden opgenomen met de hogere overheid, de provincie, gewest en staat die dergelijke projek- ten tot 80 willen betoelagen. Burgemeester D'Haeseleer vindt dat deze zaak dient te worden besproken in gesloten zitting waarop de interpellant replikeert dat deze zaak als zijnde ten nutte van de ge meenschap, wel in het open baar dient te worden bespro ken. Een antwoord van het Kol lege is dan echter niet te ver wachten, zegt de burgemees ter. Raadslid Oscar Redant vindt de vraag van Lambert Van de Sijpe alleszins voorba rig. De «belastingen» zullen hierin nog een hartig woordje meepraten, meent raadslid Redant. We moeten een pluim geven aan Lambert Van de Sijpe voor de manier waarop hij dit deli- kaat onderwerp wist in te kle den. Het is niet omdat iemand pas is overleden dat er niet over de toekomst mag worden ge praat. Door dergelijke interpel laties te verwijzen naar de ge sloten zitting gaat men eerder het probleem aksentueren! L.H. 'T ES SLECHTEN TO YD, dad hoeirde t' allekanten en gediereg allemaan zeggen. En domei wille ze tèn ghielzeikes zeggen dat er zuveil doppers en dopsters zèn. Dat er zuveil fabrieken stilleliggen of nog stillevallen of op 't stillevallen stoon. Dad alles gediereg opsloot. Da 't geer in Brissel oeik ni rond 'n drooit en da ze in 't goevernement standvasteg on 't riezjemaoke zèn oever dinnen Egmont. En dat er ministers zèn die heer kas vegen on Tantje Wanne en ghiel den boel en heer goeste doeng meh onze klaa. En dat der belastingsbrieven in a bis vallen woor dagge goy zelf van omveir valt. 'k Hem dor azoei oeik ienen gekreigen 'k 'n ben der nog ni goe van! En wa zeggen de mensjen tèn? Ze zeggen dagge oygentlèk op anne kop moedj gevalle zèn vér nog willen te weirken. Want hoe mier dagge werkt, hoe mier da z' a doeng afdokken ba zu veir da 't er pekanst niet ni mier oever 'n schitj dagge meigt zeggen: zé, dad es va moyi». As annen boos reigen aa zeit dagge toch 'n betjen zodj moeten oeverweirken want dat er 't ien of't ander af moet of weg moet. awei, zè tén mor zeikes zen dagge beizeg zèt van vér de Stoot te weirken. En doboy kom het da 'k ik die jonges nie 'n verstoon die beginnen te staoken vér dor ienegte frangen opslag. Jonges toch, ge kroygt dor tèn 'n appel en 'n oy boy en wad hejje domei? Zjust op 'tenje van?t joor eh ghiel pak mier te betolen. En ajjeren boos moe 'k weit ni hoeveil mier betolen vér 't zelde dat 'n mor 'n kaan verkoeipen. En domei sloot alles tèn nog mor 'n betje mier op en meh die ienegte sengen die der van ajjeren opslag nog oeverschitj legd er nog on toe vér aal dénnen opslag te betolen. En wad hejje tèn? Ritte-bézze. 't Zen de beste die azoei mor kenne kastielen in Frankerèk koeipen...'t es toch 'n ander die lammert. En die azoei mor kenne zeggen: «as ge ni 'n doetj wa da 'k ik zeg trek ek er ooit meh ghiel mèn pértie en tèn leid 't goevernement meh zèn pikkelen omhoeig. En tèn meigde allemol verom gon kiezen». En zal 't tèn beiter zèn? Want de mensjen 'n omtaven toch ni zee. Ze kiezen toch attoyd de zelde of 't 'n schilj ni veil. En 't es verom van «ze pisten ne plas en alles blcif gclck as 't was En 't zèn tèn missching wel ander mor godweit 'n zitten der door tèn verom gien tissen die meh onze moeneka ne gèrla goon. Mor ien dingen es zeikes: 't zeilen toch verom ne kier de zelde zèn die meigen afdokken! En wa wie d' er on doeng? Ge kendj gè dor niet on doeng want, gelèk as de mensjen zeggen: sték z' allemool in ne zak, schiddert ne kier en ziet wa dat er boeve komt, 't zèn allemool de zelde... 't Ienegste dagge kentj doeng want, gelèk as de 't Ienegste dagge kentj doeng es maoken dagge gezond bleift, a pansj afdrooin en op 't enje van 't joor a koyt afleggen. En azoei klaogt allemaan. Mor tèn van den andere kant, wajjer zèn toch gewoein van te klaoge zee. Dat hemmen aal ze leven gedoon en wajjer zeilen dad aal ze leven voesj doeng. En 't es vanoyges ni pleziereg dagge zuveil moetj ooitgeiven en dagge, as ge nog werkt, pekanst den helft ver 'n ander werkt, mor 't ien gezeid gelèk as 't ander, zol da vroeger tèn zuveil beiter geweist hemmen? Wie heit er hier ba ons nog honger? Wie 'n heit er nog giene radejao of zelfs nen teivei? Of alletwie? En as ge ne kier ziet hoeveil ottomobils dat er royn. Dad 'n es toch zeikes ni van eiremoei? En ge moetj mor ne kier zing hoeveil dat er nog gebaad werd. Dat 'n es toch oeik meh gin appelschellekes ziekes? 'k Peis dat da mier meh zwert geldj es. Mor woor da ze da zwert geldj holen, zé, da kaan ek ajjer spoyteg genoeg ni zeggen. Want ik weit het ni. En most ek het weiten, 'k zol 't tèn nog vér moy haven, want 'k zol oeik geren azoei ne kier 'n goei gét meh zwert geldj onder mèn hoeifdkissen leggen, 'k Hem oever nen toyd in de gazet geleizen da ze 'n spesjole brigade gon oprichten (meh doppers zeikes?) vér mier kontrol te doeng op 't zwert geldj... Mor jonges toch. tèn goon ze alles sloet leggen en 't gein wat da naa nog goot zol tèn oeik sloetvallen. En al moete meh naa al zesting frang of mier betolen vér eh pintjen en tfieteg ballen vér eh paksken sigaretten, zojje gajjer wille mangelen vér den toyd as de mensjen ting-twellef ieren mosten travakken vér ni te verhongeren en dat er tèn nog gezeid wird da nen droeigen heerink nog te goe was ver ne weirkmensj? Al petank da nen droei gen heerink naa oeik al eh schoei sengsken kost... En tèn moete men attoyd nog peizen dat er iveranst anders op de wereld nog veil mensjen zèn die 't veil slechter hemmen as me wajjer. Al 'n zemmen tèn vantoyd ni goed as men onzen belastingsbrief bezing, gelèk as DOLF Een bijna algemeen gekende belevenis, niet van de plezantste, in het Aalsterse is eens door de Alfred Nichelstraat rijden (botsen), liefst met een wagen want met een Jiets loopt men de kans de tanden kwijt te raken De putten in het asfaftdek varieren van 6 tot IK cm. diepte en dan hotsen maar. of slalommen (Jo Raes)

De Voorpost | 1978 | | pagina 3