VAKBONDEN EN RAADSLEDEN ONVOLDOENDE bP HOOGTE VAN PERSONEELSBELEID IN STAD EIGEN DENDERLABORATORIUM NODIG ZEGT M. DE BISSCHOP GEMEENTELIJKE ADVIESRAAD VOOR GASTARBEIDERS EEN NOODZAAK Aalsterse flitsen DENDER - LABORATORIUM L ÖESAETTE ZONE De Voorpost - 3-3-1978 - 5 Raadslid Raymond Uyttersprot heeft tijdens de jongste gemeenteraadszitting van Aalst schepen van personeel A. Blommaert geen kritiek bespaard. Wij staan er maar voor spek en bonen bij, zei hij we moeten in een plaatselijk Jweekblad (bedoeld wordt het intervieuw met de schepen dat voor enkele weken in de Voorpost verscheen) lezen hoe de schepen onomwonden verklaart dat het voorstel voor de nieuwe personeelsbezetting bestaat, maar een afschrift hebben we nooit te zien gekregen. Nu, ruim twee maanden na de goedkeuring van bedoeld basiskader en van het geldelijk en administratief statuut van het stadspersoneel getuigt dit van de schepen zeker niet van enige achting tegenover de meer dan 800 personeelsleden noch tegen over de raadsleden dewelke dan toch het recht hebben op -^inspraak en informatie. jGevolg daarvan is, zo zegt *SBspreker, dat momenteel ie- ÜJder raadslid zich nog moet iafvragen of bedoelde do- ikumenten wel bestaan en zo ja, wie er inzage heeft _^van gekregen. ^Niet alleen de gemeente raadsleden krijgen geen in formatie doorgespeeld. Ook de syndikale organisaties blijven in de kou en worden leweerd bij de besprekin- CVP-fraktie sluit zich jan ook bij monde van Ray mond Uyttersprot aan bij tiet perscommuniqué van je A.C.O.D., «een scherpe leaktie tegenover een anti- syndikale opstelling van wege het kollege en meer nog tegenover het beleid van een schepen dewelke zijn misprijzen voor de be langrijkste sociale ge sprekspartner, in casu de vakbonden, niet onder stoe len of banken steekt». Toch neemt spreker een af wijkend standpunt in tegen over sommige eisen van het A.C.O.D. die regelrecht zouden indruisen tegen de gelijkschakeling van de per soneelsleden van de rand gemeenten met deze van klein-Aalst. Immers, de her benoeming van het stads personeel van klein-Aalst op basis van het zogenaam de personeelskader van Gent zou met zich brengen dat de gerechtvaardigde eisen van het personeel van de randgemeenten inzake de terugwerkende kracht tot 1 januari 1977 van het fi nancieel statuut van Gent niet kunnen worden gerea liseerd. Raadslid Uyttersprot be grijpt dan ook niet dat de Schepen van Personeel in zijn toelichting van 21/12/ 1977 m.b.t. de nieuwe per soneelsformatie het volgen de verklaarde: De samenstelling van de goedgekeurde personeels formaties kon maar ge schieden: nadat de oude benoe mingen van de stad Aalst in de personeelsformatie vol ledig werden afgestemd op die van Gent. De afstam ming van het werklieden- personeel was geen gemak kelijke zaak omdat gans de hiërarchische orde door el kaar werd gehaald. Nadat de integratie was ge beurd van al de graden van het personeel van de rand gemeenten op Gent en wel zodanig dat voor hen de meest gunstige geldige her waardering werd bekomen. In zijn laatste paragraaf zegt de schepen dat hij zich tot het uiterste zal inspannen om de geldelijke gelijk schakeling van het perso neel van de randgemeenten met deze van de vroegere stad met ingang van 1/1/1977 te laten geschie den. «Ofwel vertelde onze acht bare schepen nonsens (in zijn termen prietpraat) ofwel was hij niet op de hoogte van de problemen,» aldus de interpellant. Hij legt de zaak verder als volgt uit Immers, moesten de oude benoemingen van de stad Aalst nu reeds afgesteld zijn op de personeelsforma tie van Gent; en moesten de personeelsleden van de randgemeenten geïnte greerd zijn in dit basiska der, dan zou men wel kun nen overgaan tot de herbe noeming van het stadsper soneel maar dat kon er geen sprake meer zijn de terug werkende kracht van het fi- nanciëel statuut van Gent tot 1/1177 toe te passen op het personeel van de rand gemeenten. Wanneer men dus de ge rechtvaardigde belangen van de personeelsleden van de randgemeenten in acht wil nemen dan moeten deze eerst en vooral bevestigd worden in hun vroegere graad en moeten zij in deze graad getransponeerd wor den naar het statuut van Gent en dit alleenlijk voor wat betreft de geldelijke re geling vanaf 1/1/77. Slechts dan kan een globaal nieuw basiskader met de benaminge van het «statuut Gent» wordt op punt gezet en kan men overgaan tot de nominatieve herbenoeming van de personeelsleden om vervolgens te beginnen met de praktische uitwerking van de bekomen resultaten. Uit wat voorafgaat blijft dat niet alleen het nieuw kader niet voor morgen is, maar dat eveneens de praktische toepassingen i.v.m. het ba siskader nog enige tijd op zich zullen laten wachten. De CVP-fraktie duidt het niemand ten kwade dat m.b.t. dergelijke ingewik kelde materie niet over één- dagsijs wordt gewandeld maar kan niet aanvaarden dat het kollege zo veel kostbare tijd liet verloren gaan en bovendien zo wei nig op de hoogte was van de te nemen administratie ve maatregelen. Dit gebrek aan initiatief en kennis terzake dat nu toch tot alle betrokken partijen moet doorgedrongen zijn, bezwaart tenzeerste de ge motiveerdheid van de per soneelsleden en komt de onderlinge verstandhou ding zeker niet ten goede. (RDW) Willem Willems had het in zijn interpellatie (48/8) over het oprichten van een gemeentelijke adviesraad voor gastar beiders. «Het jarenlang aantrekken van gastarbeiders naar ons land, zo zei het raadslid, heeft ook voor onze stad bepaalde gevolgen gehad. Vroeger zochten de vreemde arbeiders vooral werk in grote steden of in de streken met zware industrie. In de loop der jaren vestigden zij zich evenwel ook in de provinciale steden zoals Aalst. Meestal stellen zij zich te vreden met het vuilste of zwaarste werk. In Aalst zijn veel vreemden aan het werk geraakt toen onze plaatse lijke nijverheid en onze KMO's een overschot van werk vertoonden. De instan ties die een groot aantal vreemde gastarbeiders in ons land hebben toegela ten, moeten tans de ver antwoordelijkheid opnemen van deze maatregel (o.a. de regering, en de vakbonden in samenwerking met de kool-en staalindustrie.) Volgens raadslid Willem Willems bestaat die ver antwoordelijkheid hierin1. de buitenlanders die hier wonen en het goed menen, moeten geïntegreerd gera ken in onze maatschappij. 2) zij moeten op gelijke wij ze als de inheemse burgers genieten van de werkgele genheid en van de sociale zekerheid, ook in tijden van werkloosheid, inflatie en ekonomische achteruit gang, natuurlijk steeds bin nen de mogelijkheden en perken van de wet Onze verantwoordelijkheid in on ze stad is er niet minder om. vindt het raadslid: wij moeten voorkomen dat deze mensen veroordeeld wor den tot een gettobestaan. Zij moeten de gelegenheid krijgen hun specifieke no den kenbaar te maken. Als voorbeeld haalde hij het feit aan dat verschillende huis vaders de taal van hun eigen kinderen niet meer ver staan. Het raadslid deed dan ook een oproep om een adviesraad in het leven te roepen, die de gemeente raad op de hoogte zou kun nen houden van wat er leeft in deze bijzondere bevol kingsgroep. De partijen zouden er ook moeten voor zorgen, zo vervolgde het raadslid dat in deze advies raad enkele oastarbeiders kunnen zetelen omdat zij zelf ons het best over hun problemen kunnen inlich ten, zelfs al moest dit met een tolk gebeuren. De adviesraad zou evenwel ook nieuwe onthaalstruktu- ren in het leven kunnen roe pen. Voor het raadslid zijn de onthaalstrukturen be langrijk omdat zij een bete re kontrole toelaten op ille gale vestigingen, en ook omdat de gastarbeiders dan het gevoel zouden hebben dat men alles in het werk stelt om hen in onze samen leving op te nemen, met respekt voor hun eigenheid. Tot slot van zijn tussen komst merkte raadslid Wil lems nog op, dat hij het in zijn betoog niet had over vreemdelingen die naar hier komen afgezakt uit misda dig oogpunt, waarvoor er maar één oplossing be staat de weg terug. Schepen Hooghuys betwij felde of het wel nodig was nog een adviesraad op te richten. Ghisleen Willems wees hierbij op het verschil tus sen adviesraad en kommis sie. Bij het eerste heeft men direkt te doen met de be trokken mensen bij het tweede gaat het om raadsle den. Hij merkte op dat ze wel een eigen «stamlokaal» hebben maar zich moeilijk integreren. Schepen Monsieur repli keerde dat een soortgelijk voorstel voor drie jaar al was geformuleerd, maar dat er niets was gebeurd. Vol gens de schepen was er in derdaad nood aan opvang, bijvoorbeeld de Marokka nen die om een moskee ver legen zitten. Jan Van Der Veken kwam op voor taalkursussen in hun taal, en wees er eveneens op dat de gastarbeiders geen profiteurs zijn. Ook de huisvestino was een oro- Een weinig hoopvolle bilan na de karnavaldagen. In totaal werd voor bijna één miljoen frank schade berokkent. Op precies te zijn 950.000 fr. Handtassen en geld werd gestolen voor de ronde som van 59.000 fr. De waarde van gestolen bromfietsen en fietsen wordt op 100.000 fr. geraamd. Inbraken in huizen bracht de karnavaldieven ongeveer 400.000 fr op. De schade aan klederen bedroeg 160.000 fr. Autodiefstallen rond de reeks af voorde som van 200.000 fr. Voor volgend jaar is men alvast van plan de politiekontrole te verscherpen en de rijkswacht zal daaraan nog meer meehelpen. Men spreekt dat 4 patrouilles gedurende de karnavaldagen Aalst bestendig zullen doorkruisen. De Regie van Telegrafie en Telefonie deelt mede dat de alfabetische abonnentenlijst van boekdeel 3, waarin Aalst, van de officiële telfoongids eerlang zullen worden afgesloten. De telefoonabonnees die hun vermelding wensen te wijzigen krijgen nog tot 8 maart tijd om de aanvraag in te dienen bij het kommercieel centrum waarvan zij afhangen. Dat adres staat vermeld (met telefoonnummer) in het hoofd van de abonneelijst in de gids. De 7 jarige Christa Coppens werd ernstig aan het hoofd gewond toen zij bij het oversteken van het Houten Kruis te Moorsel gegrepen werd door de wagen bestuurd door Johny Van Moerzeke uit de Bredestraat 24 te Moorsel. De kleine diende dringend naar een ziekenhuis gevoerd. Onbekenden hebben zich toegang verschaft tot de woning van Oscar Van den Abeele, Gentsesteenweg 187. De dieven ontvreemden er juwelen en een nertsmantel ter waarde van 200.000 fr. De rijkswacht leidt het onderzoek. Nog een diefstal maar te Erembodegem. De gestationeerde wagen van Frans Droesbeke werd In de Gaston de Schepperstraat gestolen. De beschadigde wagen werd later ter hoogte van de Denderbrug terug gevonden. In het Wijngaardveld werd eveneens een personenwagen gestolen. Deze werd later teruggevonden op een verlaten weg te Melle. De rijkswacht kon de dader vatten, het betreft een man uit Erembodegem. Beatrice Bogaert uit Nieuwerkerken zal haar avontuur wel nooit meer vergeten. Toen zij haar personenwagen die op de pendelparking aan de Denderstraat stond, wilde starten vatte de motor plots vuur. Spijts een vlug tussenkomst van de brandweer brandde de wagen volledig uit. Door de Verstandhouding de Aalsterse Persmedewerkers werd de persprijs 1978 voor de «verdienstelijke A als ten aar» toegekend aan Jos Ghijsens, auteur van verschillende werken in verband met de Aalsterse geschledenb en animator van het •Aalsterse Genootschap voor Geschiedenis». De prijs wordt overhandigd ter gelegenheid van een avondmaal aan de laureaat en zijn echtgenote aangeboden op vrijdag 17 maart. In kunstgalerij Embryo aan de Justus Lipsiusstraat te Leuven stelt kunstschilder Etienne Lecompte van 4 tot 26 maart zijn werk tentoon. Politie en rijkswacht speuren naar een bende vreemdelingen die verschillende diefstallen pleegden. Alleen bij klaarlichte dag en toen de bewoners van de villa's even niet thuis waren. Ze werden al eens opgemerkt door een van de bewoners. Hel zouden mannen zijn van een zuiders type. Ze hebben alleen interesse voor zeer kostbare juwelen, dure bontmantels en geld. Indien alles normaal was verlopen, hadden het kabinet van de schepen van financiën, de dienst financiën, en de juridische dienst al sedert woensdag 1 maart in het flatgebouw aan de Hopmarkt moeten ondergebracht zijn. Maar men heeft vertraging opgelopen. De meubelen waren nog niet geleverd, en begin deze week was ook de telefoon nog niet aangesloten. Momenteel is alleen de juridische dienst verhuisd, en werd ook de komputer van het departement van financiën naar de Hopmarkt gebracht. Men verwacht evenwel dat de verhuis midden maart definitief achter de rug zal zijn. Maar of de herstellingswerken aan het Huis Van Langenhove slechts een zestal maanden in beslag zouden nemenzoals men denkt, zou ook wel eens een misrekening kunnen blijken. Op te merken valt nog dat de diensten van de stadsontvangerij op het stadhuis blijven. Voor de bovenvermelde diensten wordt het adres: Hopmarkt 45. Telefoon: 21.57.51. De kantoren zijn voor het publiek open van 8.30 tot 12 uur. Na een heerlijke wandeling door ons park zullen we vanaf 10 maart op het terras van het Melkhuisje gezellig een pilsje kunnen drinken. Op die datum wordt het drankhuis officieel ingehuldigd. Het Aktiekomitee voor ekonomische ekspansie heeft minister Mathot naar ons arrondissement uitgenodigd, maar naar Aalst komt hij niet. De heer Temmerman, kabinetlid en woonachtig te Ninove zorgde ervoor dat de minister Ninove bezoekt. Dat vinden we normaal, iedereen trekt het laken langs zijn kant. Het Aktiekomitee nodigde alle burgemeesters van het arrondissement uit om de minister te Ninove te begroeten bij zijn bezoek aan de Denderstreek. Uit zeer goed ingelichte bron vernamen we dat onze burgevader op deze uitnodiging niet zou ingaan. Misschien zal een schepen worden afgevaardigd. Het gaat dus helemaal niet goed tussen het schepenkollege en de aktiegroep. Schijnbaar zijn er zaken die moeilijk verteerbaar zijn! Soms trekken er wel eei:s donkere wolken over ons stadhuis. CSC De Rank nam eerst het initiatief om een kulturele raad op te richten en dat viel in geen goede aarde bij onze kuituurschepen. Nu richt diezelfde vereniging een tentoon stelling in in het Oud Hospitaal. Vandaag wordt •Kunstformatief» geopend. Sprekers zijn dhr. Goossens en D'Hondt, en Eddy Monsieur opent officieel de expositie. Schijnbaar zonder onderling akkoord op het schepenkollege. De receptie waar 200 man zal aanwezig zijn is op kosten van de stad. Ook de katalogus werd in de stadsdrukkerij gedrukt. Dat nemen schijnbaar bepaalde leden van het kollege niet. Een zuiver socialistisch initiatief door de gemeenschap betaald verwekte opschudding op het stadhuis. Roel Van de Plas Hm MM WHr CHiRLiRA JMKHlT JAT T m Ti KM? lS om urn wtf fcOMS" bleem. want vaak komen de vreemde arbeiders ié krot ten. Hij kwam verder ook op om voorzichtig tewerk te gaan en de specifieke pro blemen eerst te onderzoe ken. Raadslid Van Der Beken vond anderzijds dat de gastarbeiders niets doen om onze taal te leren. De adviesraad voor gastar beiders werd naar de socia le kommissie verwezen. W.L. •laar aanleiding van een artikel in een Antwerps weekblad gelezen >r «mensen met een goed hart en een slecht karakter» onder de titel Vlerelbeekse Perikelen» met strenge kritiek op de installatie voor luisvuilverwerking die enerzijds veel zou kosten en anderzijds geen olledig redement geeft doet gewezen burgemeester, apoteker Marcel De Bisschop een suggestie. dit artikel ernstig mag lorden opgenomen wil M. De isschop erop wijzen dat dezelf- vuilverwerkingsinstallatie jet zelfde ontwerper en volgens etzelde stramien aan de Inter- pmmunale «land van Aalst» gesuggereerd door de >egere burgemeester van Me- ftlbeke. Het vroegere Aalsters Tadsbestuur heeft zich destijds waterzuivering. Wanneer men zegt «de Dender stinkt» dan rijst de vraag «Wat wil onze gemeen schap betalen opdat onze rivie ren geen open riolen blijven maar weer hun natuurlijke funktic kunnen vervullen? Hier bij zou onze huidige generatie uit de onverantwoordelijke kon- sumptiemaatschappij wel de geschiedenis kunnen ingaan als Aarle-Rixtel in Noordbrabant voorde Aa-vallei. Het raadslid waarschuwt verder voor de miljardenrekening die de bouw van een of meer waterzuiveringsstations en de installatie van een kollektoren- stelsel in de Dendervallei zal impliceren en dit dan nog zonder de exploitatiekosten. Zo kan de slibverwerking 30 50% van de totale investeringssom en bedrijfsonkosten uitmaken. En waarom zouden we te Aalst niet eens beginnen met een eigen proefstation. We hebben het laboratorium en de nodige oppervlakte. We dienen ons enkel te verstaan met de ««verzet tegen het projekt van 'Jjt huisvuilverbrekingsinstallatie met stortterrein in de Welle- meersen enerzijds omdat deze metode niet meer up to date was anderzijds omdat ze de vernietiging impliceerde van een interessante biotoop. Dit probleem gaf, steeds Vla V(%ns M. De Bisschop, tfj P'eer aanleiding tot hir Jur'dische polemiek dan tot een Pragmatische dialoog op weten schappelijke basis waarbij «ar- c ik 8u"ientsd'autorité» hetgewoon- 1,1 'ijk halen op een technisch „ni 8evoerde argumentatie. Een 'ont °Pl'ma'e metode voor verwer- |Vaj kingvan afvalstoffen zal wel niet bestaan en naar het schijnt zou laij nu «verkleiningsmetode» in nJ1 "et direktiekomitee van de 'iterkommunale aan bod ko- veri mtn' 'Control-tipping» kan hij ah beperkte oplossing wel •rei aanvaarden maar dan niet zoals n:,e boorde waar de voorwaarden nitf pd°o ontbreken hoofddoel van de suggestie was cchter het probleem van de ivi mensengemeenschap met wei nig verantwoordelijkheidszin voor de toekomst van de mensheid. De algemene verloe dering van onze oppervlaktewa teren is nog vrij recent en dateert slechts uit de dertiger jaren. Onze voedingsreserves in de diepzee tasten we nu ook al aan en we veroorloven ons zelfs onze binnenzeeën met afvalproduk- ten allerhande te bevuilen. Als de Dender stinkt dan is dat onze eigen schuld. «We hebben nu écht een Hercules nodig om deze Augiusstal te reinigen zegt De Bisschop die hierbij het feit laakte dat men in het arrondis sement Aalst wel zeven water zuiveringsstations voorziet maar dan in funktie van het bestaande rioolstelsel en niet zoals in het buitenland de aanvoer van vuil water in funktie stellen van de zuiveringsstations. Volgens dit laatste koncept handelde men wel bij Parijs waar het grootste zuiveringsstation van de wereld op één na (dat van Chicago) werd gerealiseerd en eveneens dat van Belgische Boerenbond die op dit ogenblik dit laboratorium geve stigd op eigendom van de stad beheert. Dit eigen laboratorium zou de Denderproblematiek kunnen onder de loep nemen en tegelijk instaan voor de oplei ding van het personeel voor de toekomstige zuiveringsstations. Hierbij zijn bevoegde personen, vertrouwd met de problemen van industriële mikrobiologie onontbeerlijk. Minister Spitaels hield onlangs een pleidooi op de plaatselijke besturen te wijzen op de mogelijkheid ten laste van zijn budget wetenschappelijke vor sers aan te werven. In dit verband brak raadslid Kris Lievens-Borms reeds herhaalde lijk een lans tot installatie van een werkverschaffingscircuit. Burgemeester D'haeseleer be loofde het voorstel van zijn voorganger, een deskundige in deze materie, te onderzoeken waarop De Bisschop hoopte dat het alweer geen «slag in het water» zou worden. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 5