IA, EGMONT? NEEN, DANK JE! BELGISCH BLAASKWINTET TE BAARDEGEM NIEUWE CHIRO-AFDELING TE MERE De Voorpost - 3-3-1978 - 9 Het gesprekspaneel: vlnr. M. Vandenbussche, J. Snoeck, R. Baeyens'gn M. Franssens (SJ) ,pn JTpe, zaterdagmorgen 9u30. Een gevulde inkomruimte van aa>ugdhuis Dido. Deelnemer nummer 64 wordt ingeschreven oor deelname aan de studiedag over het Egmontpakt. Hij pkfl haast'9 z'jn fietsspelden van zijn broekspijpen en stopt r|jn regenjas weg. «Adres, a.u.b.», vraagt men. «Korenstraat n vani 1030 Brussel>>- antwoordde man. Hij herinnerde ons me- epi h ^®n aan het tema van de studieda9: «Ontmoeting met Vla- lingenuit Brussel en Vlaams-Brabant». Deze slogan werd in ,int1 e loop van de dag meermaals herhaald om de anti-houding '°"e\ verantwoorden: «Het Egmont-akkoord is een kaakslag anriJ)or de v,aamse Brusselaars. Het is onmogelijk dat te ver oor deBr9en' Hoezouden we dan het Egmontpakt kunnen verdedi- bij al waren de deelnemers erg gelukkig met deze vrij L Tedokumenteerde studiedag. Het betreft hier een ingewik kelde materie, zodat velen zich de vraag stelden of een demo nisch beleid in onze samenleving nog mogelijk is. Voorts legde hij de nadruk op de dagelijkse druk die de Vlamingen ondervinden, «die hun weerbaar heid heeft gebroken». «Toch heb ben ze zich de jongste jaren onge looflijk georganiseerd met eigen kulturele strukturen en ontmoe tingsplaatsen, waar de gezond heidszorg, het onderwijs, het milieu onder de loep werden genomen. Hierdoor is er een vrij groot zelfver trouwen ontstaan. Nu heeft Eg- mont die vooruitgang gestaakt». Hij konkludeerde dat het Egmont pakt voor de Brusselse Vlaming onaanvaardbaar is «omdat hier strukturen worden opgelegd die de ontwikkeling van Vlaamse ge meenschap onmogelijk maakt.» Ve politiek geïnteresseerden voor het Egmontdebat in Dido (SJ) gen: Wat heeft de Brusselse Vlaming verspeeld?». Om nu maar de pariteit te noemen Die bestaat alleen in de agglomeratie- raad en de voorzitter is bovendien franstalig. De Vlaamse schepenen in het kollege hebben nooit enige bevoegdheid gehad. Op het ge meentelijk vlak stellen we meer dere FDF-meerderheden vast. Nu zie ik toch 'n gemeenschaps orgaan met wetgevende be voegdheid; die ook de Vlaamse Brusselaars insluit. Ik zie het ge- meenschapsekutief dat uitvoe rende maatregelen kan treffen, ook in Brussel. Ik zie de Nederlandsta lige kuituurkommissie, die het on derwijs, de vorming en de kulturele animatie op zich neemt. Het was ook de bedoeling dat de gemeen schapskommissies besluiten tref fen met kracht van wet (ik zou zeer graag de Stuyvenbergtekst zien). Ik zie mechanismen in het pakt, om de rechtspraak te verzekeren en tenslotte zal er aan de taalwetge ving te Brussel niets veranderen. Ik hoop dat we hiermee voldoende in strumenten in de hand hebben om qua aanwezigheid en mogelijkhe den te Brussel, niet achteruit te gaan». «Om deze strukturen een reéle be voegdheid te geven, heeft men van Vlaamse zijde geëist voldoende kredieten in handen te krijgen» ONVOLDOENDE DRUK Daarop verklaarde Vandenbus- sche dat de Vlaamse onderhande laars onmiskenbaar gefaald heb ben, maar «je krijgt slechts de on derhandelaars die je verdient: In dien men voldoende drukking had ondervonden vanwege het Vlaamse volk, dan zou men andere standpunten kunnen verdedigen. Met andere onderhandelaars zou er waarschijnlijk hetzelfde pakt verschenen zijn». IN KADER VAN VLAAMSE BEWEGING schoolpakt hebben niemand in zijn essentiële belangen geschaad. Welnu, dat is met Egmont wel ge beurd.» De heer Clijsters meent dat Eg mont slechts gedeeltelijk tegemoet komt aan de strevingen van de Vlaamse beweging en dat vooral de pyschologische weerslag ervan voelbaar zal zijn. «Brussel heeft destijds lang gezaagd over de «carcan» (grendelprocedure in de grondwet). Deze bestaat nu niet meer,» riep hij uit, «alhowel ik hier voor geen cijfers kan aangeven». «De Franstaligen kunnen opnieuw de randgemeenten bebouwen» Tenslotte verwees hij naar een be wering van voorstanders als zou «de dynamiek van het Vlaamse Volk het wel halen; gezien er nu toch een Viaamse staat gereali seerd wordt». Als Vlamingen op hun rechten stonden dan was er geen gewestvorming nodig, ant woordde Clijsters STERKE AFWIJZING Ook hier verzette de heer Jan De Vuyst zich tegen de vrij pamflettaire uiteenzetting, «waardoor de situa tie helemaal vertekend wordt. «Als ik de opdracht had, het Egmontpakt te verdedigen, zou het voor mij zeer moeilijk worden als ik niet over de zelfde tijdsruimte beschik». Mr. Coene vroeg zich tenslotte af of het Egmontpakt wel zal gerealiseerd worden, «hierdoor is er een grond wetsherziening nodig en de huidige regering kan die niet doorvoeren. Anderzijds is er gemakkelijker mo gelijkheid als men uitvoeringswet ten voor artikel 107 quater uitvaar digt, maar hier zit men dan opge scheept met een «gewestvorming-met-drie». Naar het einde toe lanceerden en kele 'studenten' de oproep dat Vlamingen zich eensgezind zou den opstellen (tegen het Egmont pakt INDERDAAD ANTI Niettegenstaande de organisato ren vooraf duidelijk een zgn onpar tijdige houding op de studiedag wensten, zodat een «open ge sprek» mogelijk zou zijn, kan men de anti-houding niet wegcijferen. Sprekers toonden zich ontgoo cheld over 't gemeenschapsak koord «omdat de Vlamingen in Brussel en in de randgemeenten in de rug geschoten worden». Mr. Coene dankte «de verdediger van het Egmontpakt voor zijn aanwe zigheid, want wat zouden we hier anders komen doen?». Deze uitla ting kreeg een warm applaus. i het welkomstwoord door Robert leyens en een korte uiteenzetting ■er het verloop, kon de heer Mi- «el Van den Bussche met zieks te stem vertellen wat 't Egmont- tkoord allemaal inhield. •CHNISCH heer Michiel Vandenbussche, jemeen sekretaris voor hel Batselijk Sociaal Kultureel Werk russel merkte op dat het Eg- takkoord een nieuwigheid is in geschiedenis: «Een akkoord, t onmiddellijk talrijke reakties op- ïpt. dat de Franstaligen een vrij ed akkoord noemen, terwijl van lamse zijde de afkeuring scherp Dit genoteerd zijnde bracht reker een uitgeDreide uiteenzet- aar 0 over de voorgestelde struktuur Bt een unitaire kamer, een senaat der B samengesteld wordt uit de drie het jwestraden en de twee gemeen ten papskommissies. De volksver- genwoordiging en de gewestra- ze jn wordt samengesteld uit recht- FBI reeks verkozen leden. De be- kov >egdheid van de verschillende ote ganen werd op een rijtje gezet, iwl- aaruit men de konklusie trok dat iet hoofdaksent ligt op de drie >rdt (westen, en niet op de gemeen- het jhappen» od-t blijkt eveneens uit de kredieten- Kdeling: «50 miljard voor de ge- filia eenschappen en 120 tot 200 mil- fd voor de gewestraden». Voorts aam de «opheffing van de Brus- de Nse pariteit ter sprake, die zoge aar jemd niet funktioneerde, omdat om a Franstaligen deze met de voe- ing m traden». iert eze technische uitleg lokte de aaktie uit: «Hoe moeten we die in- )e- ewikkelde wetgeving ooit begrij- lon en Wat heeft dat nog met demo- 'he ratie te maken laarna werd nog gesproken over Ie konsekwenties van Egmont oor de Europese verkiezingen en na, wer de kans op een fusievorming Bn enkele Brusselse gemeenten, n is ITERKE BEVOOGDING J" AarcelFranssen, sekretarisleefmi- ieukomitee Vlaams-Brabant, vatte tijn uiteenzetting aan met de op- oerking dat Vlaanderen door de geschiedenis heen gestreden heeft /oor zijn zelfstandigheid, maar dat Je beweging te Brussel ophield. «Onze laatste vraag op de betoging °a te Halle op 24.11.1974 naar de splitsing van het kiesarrondisse- a TOn' Halle - Vilvoorde, wordt '9 zogezegd In het Eg- montpakt gerealiseerd, maar Het resulteerde in een veelvul- di9 opgesplitst arrondissement iHalle-Vilvoorde, dat nog sterker afhankelijk is van het gewest Brus- sel» Spreker ervaart deze voogdij het pijnlijkst in een «onredelijke» maatregel dat de Brusselse ge goten onder voogdij van de Brusselse gewestraad zullen en 'Staan, en terwijl de faciliteitengemeenten 0" rechtstreeks van Binnenlandse Zaken zullen afhangen uit «InBrussel is de taalwet nooit toe- 0" flepast, en was de regering niet in ar staat op de schendingen te bestraf- 0r fen, terwijl men nu deze toestand ■ot j bevestigt. De faciliteitengemeen- ;t®n hangen nu niet af van het sn Vlaamse gewest, maar van een na- ijn tionale regering, die de verfransing t^tkon tegengaan.» te Hij verzette zich voorts tegen het te Inschnjvingsrecht, waarbij inwo- gt nersvan bepaalde randgemeenten te j* kans krijgen zich administratief jneenBrusselse gemeente kunnen te «ten inschrijven «Momenteel telt n I Brussel zo wat 10.000 illegale be woners. ik geef ze de raad in de 0" Bgmontgemeenten te wonen Daar jjndtmen ze nooit meer.» J- JWkswacht Defir. Franssen zei dat de Frans- tokljen zich nu al voorbereiden op de uitvoering van het pakt. «Reeds 14 dagen na de ondertekening van het akkoord, meende Minister Vanden Boeynants dat de eis voor tweetaligheid in de afdeling van Sint-Genesius-Rode wel een pro bleem vormt. Hij heeft deze groep meteen bij de Brusselse agglome ratie gevoegd, zodat de Rijkswacht aldaar uitsluitend Franstalig wordt». Spreker ziet hierin een voorbode van de reorganisatie van diensten, die momenteel Nederlandstalig in de faciliteitengemeenten gevestigd zijn, en die later in een Brussels gewest zullen ondergebracht wor den. Hij noemde gerechtelijke, fis- kale en administratieve diensten, waan/oor het inschrijvingsrecht ook geldt. «Men kreëert feitelijk een toestand, die over 10 jaar aan nieuwe onder handelaars geen andere mogelijk heid biedt, dan de nieuwgeschapen verfransing te regulariseren en te bevestigen». «Dat is de geschiedenis die men met de faciliteitengemeenten nu reeds .15 jaar kent. Toen stelde men vast dat de burgers aldaar aan het loket in het Frans te woord ge staan werd en men heeft dit wette lijk toegestaan. En precies daar door krijgen we nu het gevolg er van: dat deze gemeenten losge weekt worden van de Vlaamse ge meenschap. De oplossing bijkt nu dat men oeze gemeenten aan Brussel afstaat Voorts zette de heer Franssen uit een dat bijna heel het arrondisse ment Halte-Vilvoorde een gebied van het inschrijvingsrecht is, ge zien het deel ervan, dat er formeel niet bij hoort, feitelijk een dun be volkte streek is. Tenslotte gaf spre ker een overzicht van diensten (bv. gezondheidszorg) in Brussel en omgeving, waaruit hij de konklusie trok dat de hele Brusselse omge ving afgestemd is op het Brusselse gewest gezien er in de randge meenten geen diensten voorhan den zijn. PSYCHOLOGISCHE DRUK Michiel Vandenbussche vertikte dan het standpunt van de Vlaamse Brusselaars. Hij vertelde dat op 24 mei 1977 een kongres van Vlaamse Brusselaars doorging (avond na het afsluiten van het pakt). «Daar was men algemeen akkoord dat het pakt getuigde van een gebrek aan dossierkennis en kennis van de globale situatie van de Vlamingen in de Brusselse ag glomeratie vanwege de onderhan delaars» Feitelijk was de samen komst getekend door een psycho logische schok, die voortkwam uit een titel in Le Soir» Vlamingen te Brussel krijgen zelfde rechten als Franstaligen in de faciliteitenge meenten» De Vlamingen in Brus sel hadden zich de jongste jaren kompleksloos als gemeenschap gedragen. Men had vooruitgang gezien en nu wordt men in een minderheidssituatie gedrukt» Hij formuleerde verder de princi piële kritiek die bij de Vlamingen te Brussel leeft: 1. het gewest Brus sel is geen ontmoetingsplaats van de twee gemeenschappen, die ge lijkberechtigd worden, 2. de pari teit in de openbare besturen wordt verwaarloosd in plaats van reël be vestigd. nadat er «vaak wetsver krachtingen» plaats hadden. 3. de tweeledige struktuur van België gaat niet door tot op het gemeente lijk vlak: hier koncentreert zich de grootste macht en deze is in han den van Franstaligen, 4. de uitvoe ring van Vlaamse aangelegenhe den gebeurt in een tweetalig Brus sels exekutief, dat reëel zal be staan uit Franstaligen en Vlamin gen «die geen woord Nederlands kennen». WAT HEBBEN WE KWIJTGE SPEELD? De uiteenzetting van M. Van den Bussche lokte bij raadslid Jan De Vuyst een bewogen reaktie uit. «Uw rederenigsbasis is totaal ver keerd», zo begon Jan De Vuyst zijn interventie. «U gaat uit van het standpunt dat Brussel een Vlaamse stad is, zodat je inder daad tot geen ernstige oplossing komt. Ik zou konkreet willen vra- Vreugde alom dus te Mere omdat een verwaterde jeugdbeweging weer nieuwe moed schept en een elan krijgt. Drie meisjes, die vroe ger de Chiro meemaakten en er zich geestdriftig in uitleefden, hebben de koe bij de horens gevat en op eigen houtje gingen ze reeds vele ouders opzoeken om hun voorstel te bespreken. Een onver wachte pozitieve reaktie en steun vanwege de ouders betekende voor hen een por in de rug om onmiddellijk te starten. Vorige zondag was het dan zover: een eer ste bijeenkomst verzamelde 11 meisjes van uiteenlopende leef tijd. Men verwacht dat er volgend Tenslotte kwam de heer Eddy Clijs ters aan het woord. Hij plaatste als politikoloog het Egmontpakt in het teken van de geschiedenis van de Vlaamse Beweging, die een «twee slachtig karakter heeft». «Eerstens is de beweging gekenmerkt door de drang van een elite, die gefrus treerd was door een Franstalige bevoogding en zelf het roer Ne- derlandstalig in handen wilde ne men. Anderzijds is het een bewe ging voor demokratisering omdat een volk, dat Nederlands spreekt gepest werd.» Een drieledige doel- weckend reeds meer dan 20 zullen zijn, zodat een opsplitsing in groepen zich opdringt. EVEN TERUGBLIKKEN Jawel, de teruggang van de meis- jeschiro te Mere begon reeds na het kamp te Grote Brogel in 1976. Daar bleken ernstige meningsver schillen in de leidstersgroep. De kritische opmerkingen, die de proost toen opwierp, hadden een kloof tussen de leidsters tot ge volg. Men ging zich voor of tegen opstellen. Aan de proost wordt verweten dat hij zijn kritiek op zijn minst ontaktisch aanbracht. Na het kamp, dat leidde tot het ontslag stelling ligt aan de grondslag van de Vlaamse beweqina: 1 het overleven van de Vlaamse Kuituurgemeenschap, de erken ning van de Vlaming als lofwaardig burger afdwingen, 2. de gemeen schap streeft naar kulturele en terri toriale integriteit: eigen kultuurvor- men en eigen gebied; 3. een stre ven naar autonomie in dat territo rium en over deze gemeenschap. POSITIE VAN DE VOORSTAN DERS «De voorstanders», aldus Clijsters, vinden dat we in ons land al lang genoeg met de Vlaams-Waalse kwestie opgescheept zitten en het wordt tijd dat er een oplossing komt. Velen denken erbij dat er energie aan andere dingen kan be steed worden» Die opvatting heerst ook in de arbeidersbewe ging en hoe tegengesteld? ook in het bedrijfsleven». Voorts vindt Clijsters de kontekst— nl. de regeringsvorming waarin het Egmontakkoord tot stand kwam, een grote vergissing. «Men was fysiek oververmoeid en dus onbekwaam om een ernstige rege ling uit te dokteren. Ten andere, er was ook onvol doende ruggespraak met de be langengroepen die er mee te ma ken hebben. Het sociale pakt na de tweede wereldoorlog en het van de hoofdleidster, ging de groep stelselmatig de berg af. Leidster na leidster gaf er de brui aan en werd ontmoedigd. Hoofd leidster Rita Verhoeven slaagde er nog in de krakende wagen tot be gin dit jaar voort te trekken, doch om persoonlijke redenen werd ook zij gedwongen het schip te verla ten. Gevolg: nog 1 leidster en 10 meisjes stoten verder aan de Chiro-kar. OUDERKOMITEE Zo wat twee jaar geleden werd te Mere een poging gedaan om een gemengde jeugdbeweging op te zetten. Omwille van ons onge kende faktoren strandde dit expe riment. Het ouderkomitee staat achter de Chiro-jongens, gezien deze VZW het beheer heeft over de lokalen, die ter beschikking staan van de jongens. Nu zagen enkele ouders met lede ogen toe op cent literatuurgeschiedenis voor koperinstrumenten aan het Koninklijk Vlaams Kon- servatorium te Antwerpen. Het programma omvatte komposities van Haydn, Pe- lemans, Farkas, Danzi, Poot en Ligeti. De heer Pe- lemans zou elk werk afzon derlijk aan het publiek voor stellen, maar liep een been breuk op en kon derhalve niet aanwezig zijn. Het kon- sert werd ingezet met een Divertimento van F.J. Haydn. Een mooie uitvoe ring, maar naar onze me ning iets te snel genomen tempo. Ook ontbrak ergens de typisch Weense charme die eigen is aan talrijke Haydn-komposities. Voor de resteen meer dan voor treffelijke uitvoering. Wie enigzins vertrouwd is met de klassieke of beter de ernstige muziek, zal ge merkt hebben dat het tema, waarop Johannes Brahms zijn beroemde Haydn-Varia- tionen opus 56 a schreef, afkomstig was uit het An dante quasi Allegretto van dit divertimento. Ook voor ons was dit een ervaring rijker. Vervolgens werd een kom positie van Willem Pele- mans, het Kwintet Nr. 2 ten gehore gebrachteen kom positieopdracht van B.R.T. de achteruitgang van de meisjes afdeling. Zelfs kwam het zover dat er enkele meisjes probeerden aansluiting te vinden bij de bloeiende jongensgroep. Hier heeft men 'n uitgebreide leiders- ploeg, die feitelijk een open vriendengroep is. Vandaar dat de werking er op volle toeren draait. Ook hier kreeg men wel eens op merkingen te horen, maar de in terne samenhang vermag deze op te vangen en eventueel in de prak tijk om te zetten. Voor Faidoli (de jongens) was het geen verrassing toen enkele meisjes vroegen aan hun werking deel te nemen. Het stelde toch problemen. De leiders legden het voor op een samenkomst met het ouderkomi tee. Hier werd besloten dat in af wachting van een heropbloei van de meisjesgroep, de nieuwkome- nen inderdaad kunnen aansluiten. Het ouderkomitee is zelfs bereid de oude barakken ter beschikking te stellen van een meisjesafdeling. Misschien buiten de bedoeling van het komitee, zien we dat de twee groepen nu op hetzelfde terrein hun aktiviteit hebben, zodat er op nieuw een aanzet voor gemengde jeugdbeweging kan gerealizeerd worden. Momenteel is men dus gedeelte lijk uit de penarie. Er zijn reeds kontakten gelegd met de parochie-overheid, die pozitief reageert, maar in de werking niet direkt wenst tussen te komen. Er blijven nog praktische problemen met verzekering, maar die zullen straks de laan uitgestuurd worden. Men vindt het vandaag belangrijk dat er met nieuwe moed gestart wordt. Het ouderkomitee dat dus nu ook de zorg voor de meisjes op zich neemt heeft zijn ver trouwen in de nieuwe leidsters: Marijke Coppens, Machteld en Hilde Van der Heyden. (wh) In de stemmige Sint Margaretakerk te Baardegem ging op vrijdag 24 februari laatstleden een optreden door van het Belgisch Blaaskwintet. Het konsert werd ingericht door de Lionsclub - Aalst «Dirk Martens» en was ten voordele van sociale werken. Dit verrechtvaardigt de volgens sommigen te hoge toegangsprijs. Het werd een muzikaal festijn van hoog niveau. De uitvoerders wisten ons te boeien met hun virtuoze speelwijze en gaven tevens een staaltje weg van mooi samenspel. Het Belgisch Blaaskwintet werd opgericht in januari 1973. Hun eerste optreden op 4 mei 1973 werd meteen een voltreffer. Sindsdien verzorgden ze talrijke optre dens in binnen- en buiten land en maakten ook ver schillende radio- en televi sieopnames. Ze traden op in het Festival van Vlaande ren, het Festival van Wallo nië; internationale optre dens hadden plaats in En geland, Verenigde Staten, Iran, Frankrijk, Duitsland e.a. landen. Fluitist is Paul Vanwolle- ghem.Hij studeerde aan het Koninklijk Konservatorium te Gent. Hij is solist bij het Nationaal Orkest van Bel gië. Hij is leraar fluit aan het Koninklijke Konservato- riumafdeling. Guy Gerard, klarinet, stu deerde aan de konservatoria van Luik, Brussel en Ber gen. Hij is solist klarinet en basklarinet in het Nationaal Orkest van België. Tevens is hij leraar klarinet aan de muziekakademie van Sint Lambrechts-Woluwe. Fa- gottist Vves Bomon kreeg zijn opleiding aan het Brus selse Konservatorium. Ook hij bekleed een eerste les senaar in het Nationaal Or kest van België (fagot en kontrafagot). Hij is leraar fagot aan de muziekakade mie van Sint-Pieters-Wolu- we. Louis op 't Eynde speelt ho bo en althobo (Engelse hoorn) bij het Kamerorkest van de B.R.T.). Hij studeer de eveneens aan het Brus selse Konservatorium. Mo menteel is hij leraar hobo en kamermuziek in verschil lende muziekakademies in hel Brusselse. Hoornist Hu- bert Biebaut tenslotte is hoorn-solo bij het Nationaal Orkest van België. Ook hij kreeg zijn opleiding aan het Koninklijk Konservatorium van Brussel. Hij geeft les samenspel aan het stedelijk Konservatorium te Halle en de muziekschool te Sint- Kwintens-Lennik. Hij is do- 3 uit 1977. Een effektvol werk, humoristisch en zelfs populair aandoend tweede beweging, een larghetto, en het walsje midden in de der de beweging. In deze kompositie echter kwamen ons verschillende ander komponisten voor de geest, wiens invloed on miskenbaar is. Toch was het werk boeiend genoeg om onze aandacht vast te houden. Vermelden we de prachtige prestatie die de hoornist Hubert Biebaut hier leverde. Talrijke tech nische moeilijkheden speel de hij met verbijsterend ge mak. Op plaatsen waar de demper voorgeschreven werd (die het typische schrijnende geluid voort brengt) wist Biebaut het ef- fekt te bereiken zonder demper; hij stopte gewoon met de hand. Een schitte rende Paul Vanwolleghem was te horen in de laatste van een reeks Hongaarse Oude Dansen van Farkas (Allegro). De kompositie op zichzelf leek ons minder boeiend. Na de pauze werd vervolgd met het kwintet opus 67 nr. 2 van Franz Danzi. Deze komponist die leefde van 1763 tot 1826 schreef meer van dergelijke werken. On der andere het bekende kwintet opus 56.Opvallend in Danzi's opus 67 was de konstant volgehouden mi neur-stemming (het werk staat in sol klein) en de Beethoveniaanse roman tiek. Bijna een symfonie voor blaaskwintet, met als derde beweging een heus scherzo. Na de kleine feest- mars van Marcel Poot, een van de belangrijkste Bel gische toondichters, volg den zes Bagatellen van György Ligeti (geboren 1923); naar ons inzien de meest interessante kompo sitie van de avond. Een prachtig werk, met aangrij pende momenten in het Adagio mesto en fijnzinnige dissonanten in het Rubato Lamentoso. In beide hoek- delen verwisselde Paul Van wolleghem de fluit voor de piccolo, waarmede Ligeti's kompositie nog aan karak ter won. Het hoogstaande uitvoeringsniveau deed het werk alle eer aan. De aan wezigen reageerden entoe- siast zodat het ensemble een toemaatje weggaf. Eveneens een moderne kompositie van de hand van Jean Frangais. Alles bij elkaar, een zeer geslaagde konsertavond boeiend en leerrijk, met mu ziek en interpreten van hoog niveau. André De Groeve Menig Meers meisje verwijdert een dezer dagen de motten uit het C hiro-uniform. Of het is reeds gebeurd? Want vorige zondag ver zamelden elf meisjes rond drie leidsters om een vernieuwde Chiro- afdeling te vormen. Met groot entoeziasme zijn ze ermee van start gegaan. Met sympatie van de ouders, die zich afvroegen wat er feitelijk aan de gang is?

De Voorpost | 1978 | | pagina 9