VREEDZAME MEETING VOOR GASTARBEIDERS TANU'S STUDIEWEEKEND EN NOG WAT Filmklubs klubfilms SPELEN IN ZAND EN DENKEN AAN DE ZEE In 1967 ondervindt de ekonomie de eerste tekenen van verval. Vak bonden eisen opnieuw de toepas sing van de reglementering van 1936. En dat gebeurde ^Toch kwamen nog vele Marokkanen. Turken en Spanjaarden naar Bel- gieduilekkerland over. Men verblijft hier klandestien, tot de regering in 1974 ingrijpt. Men gaat over tot een regulansenng van ongeveer 7.000 gastarbeiders. Prof. Martens schat dat er momenteel nog zowat 20.000 klandestiene vreemdelin gen in ons land ronddwalen. Sinds 1974 geldt er officieel een migra tiestop, maar elk jaar reikt het mi nisterie nog 3 tot 4.000 arbeidsver gunningen uit. Familieleden mogen noq overkomen, maar anderzijds vragen bepaalde sektoren nog gast arbeiders, bv. huishoudelijk per soneel. De heer Martens besluit zijn overzicht met de opmerking dat momenteel niemand, die zonder arbeidsvergunning in de hand bin nenkomt, geregulariseerd kan worden. WERKLOOSHEID Martens wil tenslotte de mvte uit de wereld helpen Is zouden de gast arbeiders de schuld zijn van onze grote werkloosheidH ij cijfert uit dat ongeveer 14 van de volledige werklozen in België gastarbeiders zijn, waarvan meer dan de helft het E.E.G.-statuut hebben. Voorts be spreekt hij het «voorstel De Munde- leer», «dat erg veel ophang maakt In ons land». De Mundeleer stelt voor dat wie minder dan 5 jaar in België verblijft en meer dan zes maand werkloos is, zou uitgedre ven worden «met een gouden ol zilveren handdruk». Martens be weert dat dit wetsvoorstel slechts 2.600gastarbeiders-werklozen be treft. Hij verwijt de Mundeleer een propaganda te voeren, die inder daad grote weerklank vindt bij de publieke opinie, die «meent dat gastarbeiders ons werk afnemen». «Bovendien horen gastarbeiders bij de groep van handlangers, die inderdaad vlug afgedankt geraken, maar ook vlot opnieuw opgenomen worden in het arbeidsproces». «Het terugsturen van deze groep men sen, zou weinig effekt hebben op de wedertewerkstelling van de Bel gen» Hij besluit dat het ekono- misch effekt van het voorstel De Mundeleer nul is. Vandaar dat hij «dergelijke informatieavonden over gastarbeiders noodzakelijk vindt om een stuk publieke opinie te vormen, die in een andere dan pro pagandistische richting gaat den ken». De Internationale Nieuwe Scène, Mannen van de Dam met Vreemdelingen(SJ) gezondheidszorg, «waar er zich een bijzonder kommunikatiepro- bleem stelt. Niet zozeer omwille van de taal, maar vooral omdat men op een heel andere manier gezond-zijn en ziek-zijn bekijkt. In Borgerhout werkt men zowel naar de huisartsen als naar de zieken huizen toe (waar men o m. met het ziekenhuispersoneel speciale kur- sussen inlegt!). Achteraf verna men we dat het centrum een tolk ter beschikking stelt in de ziekenhui zen ten behoeve van de gastarbei ders. Tenslotte noemde Piet Janssen een vijfde domein, waar Belgen een bijzondere rol te spelen heb ben, nl. de organisatie van studie- en informatiedagen met Belgen en gastarbeiders samen, zodat men een stuk inzicht krijgt in eikaars manier van leven. «De publieke opinie gevoelig maken voor deze problematiek is een moeizaam proces, maar het is de moete waard», besloot hij. Het centrum aldaar startte in 1968 ais werkgroep te Borgerhout, o m. op initiatief van de heer Janssen. In 1973 kreeg het centrum een zelf standig bestaan en in 1975 verliet Janssen het onderwijs om fulltime in het centrum te werken. Momen teel telt men zes voltijdse krachten en een heel stel vrijwilligers. MANNEN VAN DE DAM EN DE SLECHTE GEWOONTE «Jos» van de Mannen van de Dam verklaarde tenslotte dat «de gast arbeiders een onverbrekelijk deel van de arbeidersbeweging vor men, die slechts waard is wat de zwakste schakel waard is.» Mo menteel wordt de groep door be paalde groeperingen sterk onder vuur genomen. «Men organiseert maandelijks een racistische beto ging. Men zal daar een slechte ge woonte van maken.» Hij voerde aan dat wetenschappelijke argu menten blijkbaar onvoldoende zijn om de publieke opinie te overtui gen. Zij riep openlijk op om een deel te nemen aan een anti betoging als er op 22 april een nieuwe mars tegen de gastarbei ders te Antwerpen op touw gezet wordt. «Momentel zijn vele mach ten tegen de gastarbeiders gericht en we moeten ze met man en macht verdedigen. Dat is geen kwestie van paternalisme.» SODIGA Tenslotte bracht E.H. Foucquaert een overzicht van de aktiviteiten van de Aalsterse Sociale Dienst. Hij verwees hier naar de dagelijkse opvang voor individuele proble men, de ontspanning voor de kin deren en de taalkursussen. Hij deed een oproep voor meer me dewerkers, «alhoewel we momen teel op enkele jonge krachten kun nen rekenen». We vernemen dat enkele jongeren zich zodanig wen sen te engageren dat ze gestart zijn met een taalkursus Turks en Ma rokkaans. Wijzen we er tenslotte op dat de teksten van het paneelgesprek vanaf vrijdag 10 maart te verkrijgen zijn in HAK, Houtmarkt 5. Aalst of in SODIGA, Geeraerdtslaan, 6 (enkel 's avonds). (wh) De Baardegemse Hoogstraat is nu een speelparadijs voor kinderen op zondag. De Hoogstraat was hoog toe aan een vernieuwingsbeurt. Binnenkort ligt hier een gloednieuw wegdek (JM) 10 - 10-3-1978 - De Voorpost «De Arbeidersbeweging is waard, wat de zwakste schakel waard is, nl. de groep van de gastarbeiders», aldus Jos Van De Mannen van de Dam die vorige vrijdag een toneelstukje opvoerden als voorbereiding op een Info-avond over gastar beiders. De vele toeschouwers waren niet gekomen om het eerder zwak uitgevallen toneel te zien, maar om te horen wat de panneelleden te vertellen hadden en om hun solidariteit met de Aalsterse sociale dienst voor gastarbeiders te betui gen. Sodiga staat in voor de opvang en zo mogelijk de integra tie van een 800-tal gastarbeiders in het Aalsterse. De groep bestaat grotendeels uit Turken en in mindere mate uit Marok kanen. De zogenoemde «bevoorrechte» vreemdelingen, die hier uit hoofde van buitenlands management verblijven dis- tancieren zich van de problematiek rond gastarbeiders. Bepaalde sektoren die in hun kui tuur onbestaande zijn, worden hier als zeer belangrijk aangezien». INDIVIDUELE AANPAK «Eerste domein», aldus de heer Janssen, «waar men vanuit ons centrum poogt op in te spelen, is een hele gamma van individuele problemen». De meesten worden ermee gekon- fronteerd: gaande van het vinden van huisvesting tot het vervullen van allerlei administratieve formali teiten. Hiermee raakt men om de haverklap in de knoei, deels omdat ze geen onderwijs genoten heb ben, deels omdat ze de papieren wereld niet vertrouwd zijn, waar we zelf vaak niet uit geraken» Gezien de gastarbeiders mettertijd zelf die praktische zaken moeten kunnen regelen voor elkaar, wor den een aantal vormingsaktivitei- ten ingelegd. Eerst en vooral taal kursussen, zodat er kontaktmoge- lijkheden geschapen worden en de kans erin zit om zichzelf uit de pro blemen te werken. Daarnaast leert men meer inzicht te krijgen in de ganse samenleving hier, door info- en diskussieavonden. Een derde stap is het opzetten van verenigingsleven, indien mogelijk samen met Belgen. Aldus kan men elkaar makkelijker terugvinden en aan de gemeenschappelijke pro blemen werken, bv de opvoeding van de kinderen, kontakt van de kinderen met de vroegere kuituur (hetgeen als een enorm probleem ervaren wordt). Het betreft dus een ondersteuning van wat ze zelf wil len uitbouwen. Een vierde domein betreft het meer toegankelijk maken van de be staande strukturen, waarmee de gastarbeiders in kontakt komen. De heer Janssen citeerde twee domeinen: het onderwijs, «waar gastarbeiderskinderen als belang rijk geacht worden tot 1 oktober, maar daarna van generlei waarde meer zijn» en de hele sektor van de 1 Jeugdhuis Tanu heeft zich dit jaar tot doel gesteld een zo breed mogelijke kursussenreeks op te zetten als vormings mogelijkheid voor jeugdhuiswerkers. In het kader daarvan moet het weekend van 18 en 19 maart gezien worden. Weekend Voor de ronde som van 500 frank (eten en slapen inbegre pen zegt men er argeloos bij) krijgt men volgend programma: Op zaterdag wordt men om 7u verwacht aan jeugdhuis Tanu. Vandaar vertrekt men naar Bredene, waar men een uurtje later reeds verwelkomd wordt door alle lesgevers en mede werkers. De rest van de voor middag wordt opgevuld met kreatief werken (o.l.v Leslie Hooghuys) en diverse hobby- klubs (o.l.v. Felix De Neef). Na het middagmaal krijgt men van Gerrit Vervecken een overzicht hoe men zich kan nuttig ma ken in een jeughuis. In de vooravond leert men foto's ontwikkelen en daar weet E. Van Den Bossche over mee te spreken Na het avondmaal is men vrij. De zondag is er een natuurex- ploratie o.l.v. Brigitte Verhae- ge. Ook nog in de voormiddag kan men vernemen hoe het met sportwerking in een jeugdhuis gesteld is. N. De Smet leidt deze sessie. Frans Bonnae- rens leert na de middag volks dansen en Tom Blanckaert vertelt wat er allemaal komt kij ken bij een aangepaste film keuze in jeugdklubs. Volgt dan nog een evaluatie van het stu dieweekend, een avondmaal en een bezoek, zij het dan kort, aan jeugdhuis De Kim in Oos tende, o.l.v. Julien Cooreman. Om halfnegen vertrekt men naar Aalst... Dit weekend is dus zeer alge meen, een specialisatiestage is het dus zeker niet. Maar goed, degenen die zich zo breed mo gelijk willen informeren met de bedoeling in een jeugdhuis de gelijk te werken nadien, jon gens, da's de kans van je leven! Omdat maximum 34 personen deze kans kunnen waarmaken, moet je als de bliksem kontakt opnemen met Frans De Rijbel in Tanu, Houtmarkt 1, Aalst Voor degenen die nogal thuis zijn in Bredene. de plaats is Tijdens een Russische avond in Russische specialiteiten (EL) Tanu was ook een stand met «VREEMDELINGEN» Het toneelstuk, dat de internatio nale nieuwe scene opvoerde, viel pover uit. Technisch wel goed ge bracht, maarinhoudelijkzeerzwak. Het gezelschap genoot destijds een grote faam met de opvoenng van Mistero Buffo. Ook te Aalst liep de zaal van Okapi propvol. Sinds hun koerswijziging, om ideologi sche motieven, bereikt de Nieuwe Scène maar een beperkt publiek. Men koos ekspliciet stukken, waarin de maatschappij verdrukte groepen aan het woord komen. Ook de politieke situatie van Chili en Portugal stonden op hun reper torium. Zoals gezegd: technisch blijft de groep op een hoog niveau akteren Het stuk de vreemdelingen wordt per se niet opgevoerd als er geen informatie over de gastarbeiders achteraf voorzien is. Het zou ten andere maar een zwakke avond worden. Het stuk is een verzame ling van scetchen waarin de hou ding van de Belgen ten aanzien van gastarbeiders aan de kaak gesteld wordt. En precies dan nog de meest gekende vooroordelen: be huizing, de uitbating door verhuur ders, de zgn. hoge kriminaliteit, de import van gastarbeiders, «ze zijn de schuld van onze lagere lonen» enz. Het paneelgesprek heeft de avond goed gemaakt, dank zij een duidelijke dokumentatie. Na het welkomstwoord van E.H. Foucquaert, verantwoordelijke van Sodiga, werd het paneel voorge steld. Piet Janssen, vrijgestelde aan het Centrum voor buitenlandse werknemers te Borgerhout; Luk Michiels, vrijgestelde aan het Bra bants centrum, «Jos» als gespreks- Eartner van de Mannen van den am, Albert Martens, assistent aan het Sociologisch Onderzoekscen trum van de K.U. Leuven en ten - Alotte E.H. Foucquaert voor Sodiga. IMMIGRATIEBELEID De heer Marlens zette het gesprek in met een overzicht van de immi gratiepolitiek in België. «Ons land heeft een immigratiepolitiek ge voerd, gevraagd door het patro naat, toegestaan door de vakbon den en georchestreerd door de re gering. En dit sinds 1930» «Voor 1930 bestond er een vrij ver keer van werknemers ledereen kon hier binnen met een paspoort en kon op vraag van de werkgever een job krijgen In 1930, met de ekonomische krisis, vragen de vakbonden een reglementering op de tewerkstelling van buitenlan ders. Die kwam er in 1936: 1een werkgever mag slechts met toelating van het Ministerie een bui tenlander tewerkstellen. 2. de vreemde werknemer mag de grens niet over zonder een ar beidsvergunning Deze bepalingen zijn nog steeds van toepassing, met uitzondering van de versoepelingen binnen de E.E.G STEENKOLEN Tussen de twee wereldoorlogen heeft men een beroep gedaan op de buitenlandse arbeiders voor de steenkoolnijverheid. Er worder vanuit het steenkoolpatronaat er de regering «rekruteringszendin gen» naar Polen. Hongarije e.d gestuurd. Bedoeling was het on dergronds mijnwerk door deze «ru rale mensen» te laten uitvoeren. In 1945 kondigt men belangrijke voordelen aan voor Belgische mijnwerkers: o.m. via de RMZ, en een gemiddeld hoger loon van 25 Toen telde Vlaanderen ook 100.000 werklozen en toch bleek men niet bereid naar de mijnen te trekken. Men heeft dan maar de ar beidsmarkt gemanipuleerd: «zoals men aardappelen importeert als er in 't land geen meer zijn, werden gastarbeiders aangevoerd». Zo wat 70.000 Italianen kwamen de 40 000 krijgsgevangenen vervan gen Per week werden er 2.000 binnen gehaald. Volgens prof. Mar tens was de regering gekant tegen de tewerkstelling van gastarbei ders, terwijl het patronaat niet be reid was steeds maar hogere lonen uit te keren om Belgische krachten in de mijn te krijgen (zoals in Schot land het geval is)» ZONDER BEPERKING De heer Marlens betwijfelde de noodzaak van die maatregel, ge zien de mijnen toch een teruggang kenden. «Ondertussen immers, zag het patronaat van de staalnij- verheid hoe men profijt kon halen uit het aantrekken van gastarbei ders Jawel, dan kent ons land een perkxJe van hoogkonjunktuur In vele sektoren van de economie vraagt men naar arbeidskrachten en vindt zijn heil in het aantrekken van gastarbeiders. Tussen 1962 en 1967 kan men op nieuw met een toeristenpaspoort het land binnen. Wie werk zoekt, wordt hier naar z'n gezondheids toestand onderzocht: de kapabe len worden aanvaard en de zwak ken worden teruggestuurd. De reiskosten zijn voor betrokkenen In deze periode kent het ministerie van arbeid een 120.000 arbeids vergunningen toe. KFL Op donderdag 16 maart e.k. wordt in de zaal van het kollet, aan de Pontstraat te Aalst om 20 u de film «The Tenant van Roman Polanski gedraaid. In Frankrijk kreeg deze fill] de titel «Le locataire» mee, en wij kunnen die vrij vertalen al «De huurder». Trelkovsky, een hoogst verlegen genaturaliseerde Frans man die als klerk in een archief werkt, huurt in een van d meer armoedige buurten van Parijs een appartement c, een derde etage. Dit appartementje is bewoond gewees door Simone Choule, een jonge vrouw, die enkele dagi tevoren uit het raam is gesprongen. Door min of meer toevallige omstandigheden en ontm tingen (o.a. een bezoek aan de stervende Simone in t ziekenhuis, een ontmoeting en kontakten met Simone'j» vriendin Stella, konflikten met de concierge, huiseigenaar en buren e.d.) maar vooral door zijn gebrek aan zelfver trouwen en door auto-suggestie, beeldt hij zich steeds sterf ker in dat alle rond hem levende mensen tegen hem zijn. D totdat hij tenslotte, geestelijk volledig ontredderd, 't voorjjc beeld van Simone Choule zal volgen om aan zijn angstaar jagende hallucinaties te ontkomen. De regisseur Roman Polanski aan de cinefielen voorstelled is overbodig. Reeds meermaals ook kregen wij in de KFLl® cyclus een film van hem op het scherm. Te vermelden ij™ echter wel dat de regisseur samen met Gérard Brech ha boek van Roland Topor omvormde tot scenario en dat hijL zelf de hoofdrol (Trelkovsky) vertolkt. Naast hem treden o nog op Isabella Adjani (Stella), Melvyn Douglas (Mijnheel Zy) (Scope) Lila Kedrova (Mevrouw Gaderian), Schelle» Winters (de huisbewaardster), Jo van Fleet (Mevr. Dioz)M Berard Fresson (Scope), Rufus (Simon), Claude Pièpluf Claude Dauphin, Romain Bouteille en Jacques Monoo. C produktie van deze 126 minuten durende produktie berusttj in de handen van Andrew Braunsbera, de muziek komt vat Philippe Sarde en de fotografie werd verzorgd door Sves Nykvist, een kineast die ook met Bergman reeds opmerkejj lijke prestaties leverde. ANTRAKT vzw De vzw Antrakt deelde ons mede dat in tegenstelling r wat wij reeds vroeger publiceerden de film «Djieje Grechujf® van deBorowczijk maar pas vertoond wordt op zondag 1l^ maart e.k. om 20u30 (en niet op zondag 5 maart) en dit in c%n Stadsschouwburg op het Vredeplein te Aalst. e g Djieje Grzechu betekent de tijdelijke terugkeer van W. Baakt< rowezijk naar zijn vaderland Polen, waar hem, naar ziiN zeggen, zijn Franse films onvoldoende of helemaal niet keif; vanwege de censuur 16 1 De verfilming van de in Polen populair zijnde, maar in ha geniep gelezen roman van S. Zeromski, was volgens Ba rowezijk een ideaal voorwendsel om van een in Poief alomgekende melodrama een publieke film te maken a gepast aan onze tijd. Dit rond tema als liefde in en buiten hej huwelijk, vrouwenemancipatie, abortus en dergelijke meed Tijdens deze 136 minuten durende film is geen pauze voorf zien. MARCELINOKLUB «Les Clos Fleuries». Dit wee kend kan inderdaad een bloem van een sleutel worden voor jeugdhuisleden en verantwoordelijken. Voor de twijfelaars: we nemen aan dat ook mensen van buiten Tanu zelf welkom zijn. Radiodistributie en telever- binding We blijven in de kadervor mingssfeer. Vanavond (ten minste als je op vrijdag 10 maart deze krant openlegt) kan je om 19u een sessie rond «probleemstelling bij radiodis tributie» meemaken. Felix De Neef zorgt voor een degelijke voordracht. Stageleider is Ju lien Cooreman. De vrijdag daarop, 17 maart is 't dan al, de laatste wintervrijdag, is er eveneens om 19u een ka dervormingsavond rond «tele- verbinding». Dit keer wijdt Paul Van De Meersche zijn aa un dachtig publiek in in dat w reldje van moderne technit ai Dezelfde stageleider. Iedere* <j welkom telkens. uin Elvis Presley oct We sluiten muzikaal af. Tanu ar< bekend voor zijn retrospektiei muzieknamiddagen. Plaatje00 van gene tijd of gindse zangf die allemaal dezelfde teruglui tersfeer uitademen. Wel, op z us terdag 25 maart wordt «Elv rat Presley» uitgepluimd. M< lAf heeft dat vorig jaar ook al eet gedaan, maar deze keer wor wel een unikum. Jo Vinck hir self (hoofd van de Belgiscl a, fanklub) zal voor de bijpa to' sende achtergrondgeluid® ye zorgen. Hij zal tevens ee^ reeks dia's vertonen... Van 14 Ik tol 18u in jeugshuis Tanu, ei In ne, de toegang is en blijft gratis 'el I OPNIEUW DE VIJS EROP FUNKT1E VAN EEN CENTRUM VOOR GASTARBEI DERS Daarna kwam de heer Piet Jans sen aan het woord. Hij «spreekt uit zijn ervaring met gastarbeiders in het Antwerpse: een grote groep Marokkanen en een kleinere groep Turken (resp. 12 en 4.000 men sen). die door de samenleving als de twee voornaamste probleem groepen ervaren worden, omdat hun kuituur het sterkst van de wes- Op zondag 12 maart e.k. om 14u kan de jeugd terug van eefae' spannende film genieten in de zaal van het Kapucijnenien klooster te Aalst. Een wekelijkse atraktie van de Marcelinofe. I klub. en Voor deze week staat op 't programma «Sneeuwbair" express», een Disney-film vol aangename ontspanning |®n' Johnny Baxter erft van een verre oom het groot «Imperial-,. Hotel» dat in het Rotsgebergte is gelegen. Met vrouw, zooil, en dochter trekt hij erheen. Het is echter een grote ontlc goocheling wanneer zij konstateren dat het hotel volledi vervallen is. Johnny steekt er echter al zijn geld in en knaj. het terug op. De luxe kan niet op wanneer er op bepaaldi dag ook nog een grote skilift wordt geïnstalleerd. Wat zeel fel tegenvalt is dat er maar geen klanten komen opdagen) Op zekere dag echter is een trein met vakantiegangers vastgeraakt in de sneeuw. Het hotel wordt overrompeld. Voor de snowcars wordt een^ denderende wedstrijd ingericht. Nu maar pas begint er le-i al ven in de brouwerij te komen. Deze gebeurtenis is dan oo het hoogtepunt van de film. Kwa opbouw en vormgeving erkennen wij diverse situaties die wij ook reeds zaoen in dej Dolle Kever-serie. Een serie die trouwens door de zelfde ploeg werd gerealiseerd en die op dat knotsgekke vlal zowat onklopbaar blijkt. MEDEDELING Graag programmeren wij in deze rubriek films van diverse jeugdklubs en verenigingen. Wij moeten echter vaststellen dat bepaalde teksten of programma's ons te laat bereiken. Data en eventueel teksten moeten ten laatste 8 DAGEN VOOR PUBLIKATIE in ons bezit zijn, zoniet kan het gebeu ren dat wij ze niet meer kunnen verwerken. Jan Strickx

De Voorpost | 1978 | | pagina 10