ST.-JOZEFSPAROCHIE POOGT DE KERK WEER IN HET MIDDEN TE HOUDEN LEDE VERWELKOMT 00STVLAAMSE BRANDWEERBOND Weekblad tan Dender - Editie Dnrme - en Aalst Scheldestreek WELDRA HEROPENING VAN AALSTERSE MELKHUISJE GRENSWIJZIGING OP KOMST? De Voorpost sprak met ACV-Sekretaris Piet Van Tittelboom GEMEENTERAAD ERPE-MERE: De Voorpost EEN UITGAVE VAN 31e J .10-20 F. I. hij DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B A Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40 60 PCR 000.0115692.68 3 mm: 260 F 6 maand: 475 F 1 laar **F Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst. Tel 053-70.41.19 ivaj raat tna ipje ont ir in jen I BEWOLKING IN DE PASTORALE HEMEL so" het is een zaak waar de ganse parochie mee begaan is, en in feite de ganse dekenij Aalst, jen rij de laatste telling in de kerken bleek namelijk dat de St. Jozefsparochie 7 achteruitgegaan is wat het n 5 kerkbezoek betreft van de eigen parochianen, terwijl het tweede ongunstige geval slechts een achteruit- or- jang van 2 te zien geeft, en de andere parochies zich ongeveer konden handhaven. Eén parochie ging )r"9 lelfs een gevoelige stap vooruit. w'j Maar op de St. Jozefsparochie heerst al geruime tijd een ongenoegen, dat tenslotte niet meer kon rerborgen blijven. Dit ongenoegen komt uit de hoek van de beleidsvorming waarover verschillende 3U~ meningen bestaan. ten Een stormweer is het nog wel niet geworden, maar toch heeft een sterke wind het oppervlaktewater kerst oord. er Over deze problemen die hardnekkig naar buiten treden en waar geen mens op de parochie meer kan baast kijken, wilden we praten met pastoor Van Henden, temeer daar er ook een tendens bestaat om Openhartig de kwade onderstroming van dit woelige water te onderzoeken. Pastoor Van Henden bleek to- nogal wantrouwig wat dit gesprek betrof, en verkoos te zwijgen. Graag zouden we hem overtuigen dat gijn vrees niet gegrond is, en dat het hier, zoals hijzelf zal merken, gewoon een objektief verslag betreft. We zijn er dus van overtuigd dat een gesprek mogelyk zal worden. Dp het laatste dekanaal concilie. pu al enige jaren terug, werd be- iloten dat de dekenij een open en tijdsgebonden pastoraal zou door drukken. De ramen werden open- tezet. zodat verse lucht naar bin- pen kon. Men begon een pastoraal pit te werken waarbij nadrukkelijk De leken werden ingeschakeld, en i ^arbij dus ook de basis gehoord t.erd. Een en ander heeft blijkbaar niet tie zegen gekregen van het hoogste bezag in het bisdom, waar men uiteraard evenzeer bezorgd om de pastorale begeleiding van de gelo vigen op de -oude en beproefde weg- wilde doorstappen: één ge zag moest de gelovigen op het rechte pad houden. Dit omwille van de rechtlijnigheid in de ge loofsverkondiging. Men was im mers bezorgd om de versnippering die toen allang goed merkbaar was. Maar in die ijver, hoe goed ook bedoeld, werden de jonge, gezonde planten met het onkruid wegge wied, zo oordelen degenen die een andere weg opstapten: zij die de ramen hadden opengezet om eindelijk eens wat frisse lucht binnen te laten. Dit heeft tocht veroorzaakt, die verkoudheden heeft teweeggebracht, waarvan men zelfs nu nog niet genezen is. Het hoogste gezag in het bisdom Gent heeft Aalst verder vermeden. Al jaren lang was Bisschop Van Peteghem niet meer te zien in Aalst. Ook niet op de inwijding van de nieuwe St. Annakerk een paar jaar terug. De vormingen In de nacht van 22 op 23 mei 1976 brandde het gekende «melkhuizeken» in het stadspark volledig uit. De oorzaak is tot op heden niet geweten. Daar er meer dan zestig procent m schade was, konden het stadsbestuur of de uitbater het lo- pende kontrakt verbreken. De heer Frans De Swaef verloor Haldus zijn konsessie. De normale procedure voor wederop bouw begon. In juli '77 werd het melkhuis opnieuw verpacht i door de stad. Een nieuwe overeenstemming werd bereikt, met de brouwerij, die vroeger reeds een akkoord had met het stadsbestuur. Voor ongeveer een half miljoen kreeg de betreffende brouwerij een kontrakt voor negen jaar in handen Het heropgebouwde melkhuisje zal in het vervolg uitgebaat worden door me vrouw Maria Matthijs, beter ge kend als «Mia van 't melkhuize ken». Zij was er reeds twaalf jaar aktief, eerst als dienster, later als gerante en nu (einde lijk) als uitbaatster. Zij verklaart zelf vergroeid te zijn met het park en zijn oase. Het is geen nachtzaak en er komt veel jong volk, voegt ze er nog aan toe. Haar echtgenoot, de heer Petit uit Aalst, zal moeten bijsprin gen: alleen is het echt geen werk. ledereen wordt graag zo vlug mogelijk bediend! De officiële heropening zal plaatsvinden op 10 maart e.k. Ter plaatse is een receptie voorzien voor burgemeester en schepenen. Vanaf 11 maartom 10 uur, kan iedereen, net als vroeger, weer terecht in het Het nieuw opgebouwde melkhuisje JM werden bij delegatie verricht. Maar dit jaar komt Bisschop Van Peteghem naar de St. Jozefsparo chie terug, als naar een eiland van waarop een verdere strategie kan worden uitgewerkt, maar toch meer nog om de vuurtoren aan te steken die in de gewenste richting schijnt. Als logenstraffing van een -foutieve koers», en als steun vooral, en instemming met de «rechtlijnige koers» die gelijkge zinden varen. De «lentebries» zoals dat heet, was ook in de St. Jozefsparochie gaan waaien. Onder Pastoor Ver- Draeken die rustig liet betijen ndien hij tenslotte van een projekt <on worden overtuigd waren de itrukturen grondig veranderd. Parochiale werkgroepen (men spreekt nu veeleer van - pastorale» werkgroepen), werkten, praktisch gezien, een beleid uit waarin een grote verscheidenheid aan bod kwam. Veel leken waren inge schakeld, en hoewel verschillende opvattingen met elkaar af en toe in botsing kwamen, haalde de ge meenschapsgeest altijd toch de bovenhand. Een kenmerk was wel, dat er dui delijk «voeling» onder elkaar was. Men werkte samen in gemeen schap in werkgroepen die allemaal aan hetzelfde touw trokken. Tot sommigen dus op de vlucht gin gen, en al het werk op de schou ders van de achterblijvers lieten vallen. Dat was al 'n eerste vaag teken aan de wand. Het tweede was het verschil van opvatting over het bedrijven van parochiale werking. Met het wegvallen van de vorige pastoor werd weer de nadruk gelegd op macht en gezag die weer hun intrek namen in de pastorie. Dat is het, wat zwaar op de maag blijft liggen. Lees door blz. 4 Het sindikalisme is met overlopers en opportunisten niet gediend, onze streek heeft gebrek aan vertegenwoordigende organen van de sektoren, 't ene textielbedrijf zit hier het andere te beloeren tot wanneer het zijn zieltje geeft en dan zegt die: weer een konkurrent uitgeschakeld, in vele middenstandszaken vallen de lonen en arbeidsvoorwaarden tergend uit de toon, de politieke figuren in ons arrondissement doen teveel aan elektoraal opportunisme en steken de koppen niet bij mekaar naar streekbelangen toe, er is geen gestruktureerd overleg tussen het ACV en de mandatarissen van de CVP.ziedaar lukraak een greep uit het uitvoerige ge sprek dat wij hadden met Piet Van Tittelboom, sekretaris van het ACV-verbond Aalst. Dat Piet Van Tittelboom geen blad voor de mond houdt leest u op pagina's 16 en 17 Tekst en foto's: René De Witte Vorige week zaterdag, 4 maart, was Lede de gastgemeente van de Koninklijke Oostviaamse Brandweerbopd. Deze bond hield toen, in de instelling van het Psychiatrisch Instituut, haar jaarlijkse statutair winterkongres. Van deze ongeveer vijftig leden tellende Bond waren er zo'n 35-tal korpsen aanwezig, wat een totaal betekende van een goeie 150 belangstellende brandweerlui. alombekende melkhuisje. Me nig bezoeker zal tevreden zijn, na een wandeling, een fris drank te kunnen gebruiken, vooral nu de warme dagen verwacht worden. Ma en pa zul len het heerlijk vinden, hun stoeiende kinderen van op het terrasje te kunnen «bewaken». Spijtig, vervolgt de heer Petit, is het sluitingsuur van het park voorzien om 21 uur. Zaterdag en zondag zijn er echter veel late bezoekers, die komen ge nieten van een avondwande ling. Indien deze mensen nog iets willen verbruiken, kan het niet meer. Het kontrakt ver meldt immers: «bij valavond sluiten». Maar wanneer begint vala vond? R. Devijver Burgemeester Gravez verwelkomt de afgevaardigden van de brandweerkorpsen (EL) HET KONGRES ZELF Onder de aanwezigen waren er ook een aantal gewezen kommandanten. Verder wa ren de delegaties van ande re provincies, zoals Bra bant, Antwerpen en West- Vlaanderen. Het buitenland was vertegenwoordigd door de Kommandanten van Vlissingen en Goes. Ere- genodigden van het hele ge beuren was kolonel Brante- gem, provinciekommandant van de Oostviaamse Krijgs machten. Om 15 uur werd het kongres geopend met het welkom woord door de voorzitter van de Oost-vlaamse Brand- weerbond, Kapitein-kom- mandant G.Temmerman, Ere-Off icier-Dienstchef Daarna brachten de sekreta ris, de penningmeester en de sekretaris van de Tech nische Kommissie hun jaar verslag en aktiviteitenver- slag naar voor. Na nog en-- kele statutaire geplogenhe den, verzorgde kapitein kommandant Windey van Lees door blz. 4 Erpe-Mere, donderdag 2 maart. De gemeenteraadsleden zit ten weer eens aan tafel. Het is van 22 december '77 geleden, dat de plaatselijke politici nog eens samengeroepen werden. Dit is een vaststelling. De heer Henderickx blijft afwezig terwijl de heer Lepage even later de groep vervoegt. Het publiek is vrij ongewoon: een groep meisjesstudenten die met een schoolse opdracht het verloop proberen te volgen. De agenda werd vlug afgehan deld. Slechts een punt kreeg toevallig grote aandacht: er werd een motie voorgelegd «Tot verzoening van alle burgers», waarbij de CVP zich zonder motivering onthield. Die motivatie kwam er wel achteraf. De andere 29 agendapunten hebben eerder een routinair ka rakter: 1Zonder specifiering werden de tijdelijke politieregelemen- ten in verband met verkeersre geling tijdens wielerwedstrijden aangenomen. 2. Een bijzondere politiere- glement is van kracht tijdens de vinkenwedstrijd tijdens de zo mer '78 in de J De Somerlaan te Erpe. Het betreft eveneens een verkeersregeling. 3. Het voornemen van de kerk fabriek te Aaigem om twee per celen bouwgrond openbaar te verkopen kreeg een gunstig advies 4. De uitbaters van frituren moeten in '78 volgende belas tingen (standgeld) betalen: op openbaar terrein: 600 frank per M2, op privaat terrein: 300 fr. per m2. 5. De raad nam de principe beslissing om aan het perso neel een vergoeding toe te kennen voor buitengewone prestaties, met terugwerkende kracht tot 1.1.77. Het betreft hier een toepassing van de geldende wetgeving. 6 Drie gemeenteleningen worden aangegaan: a. Ad. 568.000 fr. voor de fi nanciering van erelonen voor het opmaken van het ontwerp voor de verbeteringswerken aan de Broeckstraat, de Diepe- straat en de Jerusalemstraat te Mere b. Ad. 4,33 miljoen als ge meentelijk aandeel in de kosten voor de aanleg van de Put straat te Erpe. c. Ad. 364.000 fr. voor de aan koop van een bestelwagen en een zoutstrooier. 8 Het kollege vraagt haar de bevoegdheden toe te kennen in verband met aannemingen van werken, leveringen en dien sten. De opdrachten die het kol lege geeft blijven beperkt tot degene die ingeschreven staan op de gewone begroting De CVP-groep kan dit «in principe niet aanvaarden». De meer derheid keurde het voorstel goed. 9. De raad vernam dat er twee posten inzake de gemeente lijke opcentiemen oninbaar zijn. Ze bedragen resp. 13.438 franken 12.688 frank en betref fen 't bedrijfs- en nijverheids- personeel. Lees door blz. 4

De Voorpost | 1978 | | pagina 1