Johny De Nul en Dirk Heirweg: opdracht uitgevoerd jupupf Wilfried Wesemael: de gedroomde luitenant Wordt Etienne Van Der Helst DE GEMISTE SPURT VAN FRANK ARIJS een grote? Herdersem - Wichelen 0-1 WIELRENNEN Eddy Peelman Herman Vrijders 22 MA ZOUT MAZO-JT «D» I Etienne Van der Helstrevelatie in Omloop Het Volk (C Nee, noch Johny De Nul, noch Dirk Heirweg finishten voor aan in de lastige «Omloop Het Volk». Vorig jaar waren ze bij de amateurs «blikvangers»> maar die twee klasmannen meteen promoveren tot kandidaten voor een vroege klassieke zege zou al te voorbarig en voortvarend zijn. Als eerstejaars- prof moeten ze de «stiel» Ieren. Zaterdag was de opdracht van Fred De Bruyne's «hein» een voudig en toch zwaarFreddy Maertens naar de finale bren gen. In de beslissende kilome ters moest de ex-wereldkampi oen het dan maar zelf rooien. De «operatie» slaagde. Al liepen Dirk en Johny niet met de spitsrijders en zelfs niet met het achtervolgend peloton netje binnen, toch mag gezegd dat zd hun aandeel kunnen op eisen in het sukses van het team. Aan de voet van de Kluisberg werd de «grote schifting» door gevoerd. Daar bleven nog 70 renners over. De overige hon derd waren op dat moment al naar huis. Dirk Heirweg leidde, tot halfweg de beklimming van de Kwaremont, de dans. Daar mee was zijn taak af. wel zou den Johny en Dirk hun best doen om meq vooraan te blij ven, al was dat van hen niet gevraagd. Toen het «pak» in twee stukken viel, zaten onze twee streekmannen In de twee de trein. Terug naar de eersten fietsen, zat er op dat moment niet meer in. Was ook niet no dig. Heirweg en De Nul hebben dan maar hun wedstrijd «uit gehold». Met de groep die ach ter het pelotonnetje Van Cal- ster - De Meyer - Godefroot door de finish bolde. Na dat eerste kontakt met de grote wegkoersen. wacht nog meer werk voor het duo. Eerst was er woensdag de race te Fayct-le-Franc, een kanjer van een koers. Voor zaterdag en zondag staan respektievelijk Ledegem en Ichtegem op het programma. Terwijl het trio Maertens - Pollentier - De Mey er het in de Tirreno Adriatico moet pogen waar te maken, trekken Dirk en Johny met Briek Schotte mee naar de 3- daagse van Dq Panne. Evenmin een lachertjeer zijn twee rit ten van meer dan 260 km, met onderweg pottenbrekers als de Volkegem. Om de drukke maart maand af te ronden nemen De Nul en Heirweg, met een jon- gerenploeg gecoacht door «IJze ren Briek», deel aan de Kata- laanse week. Nu nog niet, doch te gepasten tijde zullen onze twee beloften hum hans mogen gaan. De fans moeten dus niet te negatief zijn in hun beoordelingen ze moe tien hun favorieten de tijd gun nen zich in te burgeren in het profmilieu. Dat kan wat tijd kosten. Maar komen doen ze erEtienne Van der Helst bie- voorbeeld heeft zich niet van vandaag op morgen tot een kan didaat-vedette ontpot. Pas nu is hij aan het «rijpen». Er moet dus wat geduld geoefend. Rasschaert (Wichelen - links) in duel met Van Lierde (Herdersem). (JM) Dirk Heirweg opdracht uitgevoerd. Johny De Nul met sportbestuurder Fred De Bruyne, Wilfried Wesemael won de Grote Prijs van Cannes. Je ziet dus dat hij veel beter kan dan een figurant. En toch is de prof uit Gijzegem geen renner die de ploeg in de publiciteit moet brengen. Hij is al veeleer de onvervangbare en onmis bare luitenant van Raas, Kuiper, en jawel Gerrie Knetemann, het derde «winnaarstype» in de «rijke» ploeg van Peter Post. rickx en Raas gingen er qr nieuw vandoor. Definitief i dachten alle volgers en alle die op de beeldbuis het spé! takel zaten te bekijken. 1 Toen gebeurde hetin laatste, lange rechte lijn d* naar het spandoek liep, kw« uit de achtergrond een "om verwachte" opdagen. Hij baan] de zich een weg tussen M hem hinderende auto's en mw torfietsen, kwam. op het mej ment dat de spurt gelanceem werd. in het zog van <k "superstars" en demarreert* uit volle kracht. Etienne Vu der Helst, want hij was het, werd echter door Maertei# keihard gecounterd en wertj ten slotte 6e "Ik kwam er een beetje HJ laat bij. ik moest wel keihartl doorgaan en ridder of mis spelen Een andere keuze bledj er niet" aldus Van der Helst' Men kan het ook anders stel-j len als hij slechts in extrel mis aanpikte en op vollti kracht wegging, zouden d«j anderen dan kunnen reageqfl hebben? Een open vraag. WélI weten we dat 1978 het jaarr kan zijn waarin Etienne Van; der Helst een grote wordt, (mm)| Albert Baeyens, 33 jaar maar nog boordevol talent scoort hier voor Wichelen in de belang rijke wedstrijd te Herdersem. (JM) Wichelen de ploeg van de tweede ronde in Vierde G en nog steeds uitzicht op de titel, maar dan moeten eerst Schoonaarde en nadien Wieze worden geklopt, (JM) Twee jaar prof. Het derde seizoen is begonnen. Frank Arijs heeft eerst voor een troef achter de hand gezorgd hij heeft een A2-diploma op zak en daarmee kan hij eventueel alle kanten uit. Intussen poogt hij het al fietsend waar te maken. Frank is het type van de spur ter. Klein maar geblokt zou men op het eerste gezicht zeg gen die jongen moet ook kun nen klimmen. Maar vooralsnog is niet gebleken dat hij gezwind over hoge cols gaat. Vluchtkoersen liggen beter In het bereik van de Aalstenaar dan een tocht over de Ardense hoogten bievoorbeeld. Voor Arijs moet 1978 een keer punt in zijn nog jonge loop baan worden. Hij heeft talent en liefst zou dat dienen verzilverd te worden via enkele klinkende resultaten. Dinsdag, aan het eindpunt van de tweede etappe van Parijs- Nice, spurtte een kompakt pelo ton voor de bloemen. Een kolf je naar de hand van kleine Frank. Zijn ploegmaat Eddy Vanhae- rens 'lanceerde' de spurt. Maar het werd een flop za groot als de kerk van Chalon sur Saone waar het spandoek hing. Frank werd slechts vijfde. Arijs over deze «gemiste spurt» 'Als Eddy op volle kracht blijft doorgaan kan geen mens me van de zege houden. Nu zat ik ingesloten en toen et dan toch wat ruimte kwam, was het te laat. Jongens, jongens: wat jam mer toch. Een etappe winnen in Parijs-Nice heeft wat te be tekenen.» Eddy Vanhaerens stond er een beetje beduusd bij«Sorry Frank, maar mijn pijp was uit. Ik zat van veel ta ver op kop. Toen Esclasan «ontplofte» kon ik niet meer reageren. Als ik geweten had dat je klaar zat oml te «wippen», dan had ik je doorgelaten» (mm) Voor Eddy Peelman was de Omloop Het Volk vlugger gedaan als hij had gedacht de Baasrodenaar ging tegen het wegdek, was gewond en er was ook averij aan zijn fiets. Wat stond hem anders te doen dan er de brui aan te geven. (mm) Herman Vrijders weet wat hij kan. Ook wat hij niet kan. In een «grote koers» moet men deze dertiger niet vooraan verwachten. Maar zijn tijd komt nog. Zijn 33e plaats in de Ronde van Lim burg is al een bewijs dat de konditie momenteel niet zo slecht is. (mm) Zaterdag heeft Wilfried weer fijn maar hard gewerkt voor zijn «generaals». Raas werd in de spurt geklopt. «Niet lastig genoeg, jdie Gent-Gent», ver klaarde hij na afloop. Wilfried finishte met het peloton en hield aan zijn tocht over de «Vlaamse bergen» een 12e prijs over. Tijdrijden kan hij, Wesemael. Dat bewees hij in de proloog van Parijs-Nice waarin hij ze vende werd. Maar de eigen am bities doekte hij op om «engel bewaarder» te spelen voor Kne temann die dinsdagavond leider was en de aanvallen van Zoete melk, Vanden Broucke, Hinault en de andere favorieten moest pogen af te slaan. Die Parijs- Nice duurt tot zaterdag en hoe het afloopt, kan vandaag nog niemand voorspellen. Wel mag gezegd dat Wilfried Wesemael zijn rol uitstekend vertolkt. Hij is er zelfs vooraan bij als moet geklommen wor den. Niet omdat hij de berg prijs wil winnen. Nee, gewoon om te beletten dat «gevaarlijke heren» zouden ontsnappen en zijn kopman voor schut plaat sen. Wilfried Wesemael Een onbe taalbare luitenant, een man die zijn prijs waard is. Maar dat weten Raas en Post intussen ook al. (mm) Frank Arijs gemiste eindspurt. Als amateur was hij iemand. Een koereur die steeds mee vooraan was en er meer dan op zijn beurt bovenuit torende. Als je in de klassiekers en in Sterritten de betere bent, mag je redelijkerwijs hopen dat je later ook als prof aan Je boterham komt. Etienne Van der Helst werd destijds door Post naar een «beloftenrittenkoers» in Frankrijk gestuurd en onderstreepte al onmiddellijk zijn talent en ambitie met een zege. Maar het "verkeerde". De ran ke. prachtige atleet bleef een beetje hangen. Een vedette worden is van vandaag op morgen een utopie. Je moet tegen vaste waarden optornen en bovendien moet je doen wat de baas beveeltje rol spelen in het "teamwork". De "kopmannen" bijstaan. Etienne Van der Helst trok van de ene werkgever naar de andere. De échte doorbraak had hij na meer dan 2 volle seizoenen "broodrijden" niet geforceerd. Maar wie ogen in zijn kop heeft, had reeds vorig seizoen gezien dat de aan passingsperiode zo goed als voorbij was Etienne reed goed en kon iets forceren. In de "transfertperiode" onder tekende hij een kontrakt bij een "grote ploeg". Niet on- (C) middellijk als kandidaat-ve dette. De plaatsjes aan de top zijn zeldzaam en duur Doch de Hofstadenaar toonde zich reeds. Bijna gooide hij, aan de fi nish van de Omloop Het Volk. onze nationale openingsklas- sieker. roet in het eten van de "groten". Onderweg had hij heel even op de tanden moeten bijten. Maar dat moes ten ze allemaal. Het groepje Maertens-Pollen- tier-Thureau was weg. Defini tief, zo pronostikeerden de "experts". Maar de anderen kwamen terug. Na een kei harde achtervolging. Weten jullie wie één van de naar- stigste wroeters was? Inder daad Etienne Van der Helst. Maar afgelopen was het nog niet toen de "overlevenden" weer samensmolten. Maertens, Thurau, Van Katwijk, Die-

De Voorpost | 1978 | | pagina 22