Vrije tribune P.V.V. B.S.P. GEEN ARBEID ZONDER KAPITAAL EN GEEN KAPITAAL ZONDER ARBEIDi 2 - 10-3-1978 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. ciale en kulturele uitgaven.. Een vraag: hoe heeft UW volksvertegenwoordiger om trent al die problemen ge stemd, en hoe is hij het verder zinnens te doen? Ray DE SMET BEDENKINGEN BIJ EEN -STUDIEDAG» TE ERPE Wie in de Voorpost van verleden week het verslag heeft gelezen van de -Studiedag over het EG- MONTPACT» in de jeugdclub DIDO te Erpe is er nu wel van overtuigd dat er van een objectieve en evenwichtige benadering van de problemen geen spraak was. De inrichters hebben er wel voor gezorgd dat de officiële sprekers een georkestreerde frontale aanval tegen het gemeenschapspact kon den uitvoeren terwijl de enige ver dediger, gemeenteraadslid Jan De Vuyst, weliswaar deskundig en overtuigd sprak maar kwantitatief in de minderheid stond. Van de flangrante leugens die daar doorlopend verkocht werden stip ik er slechts een paar aan om de kwade trouw van die zogezegde «Studiedag», te bewijzen. Iemand beweerde dat bijna heel het arron- issement Halle-Vilvoorde een gebied van het inschrijvingsrecht is, gezien het deel ervan dat er formeel niet bijhoort feitelijk een dunbevolkte streek is!! Als weten schappelijke flater kan dit er wel door. De «carcan» werd er omschreven als de grendelprocedure in de grondwet, terwijl de «deskundi gen» toch zouden moeten weten dat hier de definitieve begrenzing van de negentien Brusselse ge meenten wordt bedoeld. Dat deze «carcan» als eerste programma punt van het FDF dan toch niet doorbroken werd bewijst dat ook de franstaligen hebben toegege ven. Aldus heeft men in Erpe ge tracht door bedrog een pozitief punt (er zijn er vele!) om te buigen tot een contra-argument. Verleden week hebben wij het Egmontpact, aangevuld met de Stuivenbergteksten, met over grote meerderheid in de Kamer goedgekeurd en aldus ons ver trouwen in de regering hernieuwd. Door deze revolutionaire staats hervorming kan een jarenlange droom van de Vlaamse beweging werkelijkheid worden namelijk de geboorte van een Vlaamse staat, waarin de Vlamingen op eigen po ten zullen staan en met eigen mid delen en eigen gezag hun eigen potje zullen koken. Elke geboorte doet pijn! Niet alle onderdelen van het pact dragen onze goedkeuring weg, maar om wille van het geheel willen wij een berekend risico nemen en deze laatste trein niet laten voorbijrij den. Wie meent dat de Vlamingen niets meer moeten toegeven heeft natuurlijk gelijk, maar met al zijn gelijk zal hij de FEITEN niet ver anderen. En dat wil de VU juist wel. Wij willen de evolutie om buigen. Vertrekkend van een betrekkelijke autonomie willen wij evolueren naar een maximaal zelfbestuur met maximale bevoegdheden en financiële middelen. Als^wij dit niet kunnen aannemen dan zijn wij een volk van klein geloof in grote dingen. De nieuwe structuren die de Vla mingen na het pact zullen wape nen en méér zelfvertrouwen schenken zullen vooral onze vlaamse Brusselaars de kans ge ven zich te organizeren en te ont plooien in een hoofdstad die op nieuw onze hoofdstad moet wor den. In elk van de negentien gemeenten én in het Brussels gewest zal niets meer kunnen beslist worden zon der de goedkeuring van de vlaamse verkozenen. Wij verkie zen deze machlspariteit boven de nu bestaande schijnpariteit waar door de Vlamingen van de kaart geveegd worden. In elk van de ne gentien Brusselse gemeenten zal minstens 20 van de begroting voor socio-cultureie uitgaven en voor het gemeentelijk kunston derwijs voor de Vlamingen voor zien worden. Dit is een belangrijke verbetering voor de vlaamse gemeenschap in Brussel die nu slechts gemiddeld 7 van de gemeentelijke culturele kredieten krijgt. Wie weet dat in veertien van de negentien Brus selse gemeenten de vlamingen niet eens 20 van de stemmen be haalden en dat de schepencolleges er uit een overweldigende franse meerderheid bestaan, weet toch dat door dit gemeenschapspact aan de vlamingen nu nieuwe kansen en middelen worden geboden. Wij hebben inderdaad de hypotcek uil het verleden niet helemaal kunnen lichten omdat de traditio- Hoe heeft UW volksvertegenwoordiger gestemd? Wie vorige week over de TV een stuk van het debat in de Kamer omtrent de Egmont- Stuyvenberg-akkoorden heeft gezien, en een weinig op de hoogte is van het hoe en het waarom, moet wel tot de kon- klusie komen dat dit niet pre cies het prestige van het Par lement heeft gediend. De Kamerleden hadden pre cies één avond en één nacht tijd gekregen om de dokumen- ten in te kijken; het ging niet over konkrete wetsontwerpen, maar over de algemene geest: Tindemans heeft zich niet wil len verbinden dat deze zo be langrijke wetsontwerpen eerst aan de Raad van State zullen worden voorgelegd; een reeks van volksvertegenwoordigers hadden heel wat opmerkingen en kritieken maar stemden toch hun vertrouwen in de regering en het akkoord! Om slechts dit te vernoemen. Men kan in elk geval drie be- Iangnjke vaststellingen doen: deakkoorden dragen in zich de nodige springstof voor langdu rige eng-nationalistische agita tie; van reële macht van de ge westen is geen sprake, al was 't maar alleen omdat 80% van de financiële mogelijkheden in handen blijven van het centraal gezag; de ganse zaak zoals ze aangepakt werd en aan het land opgedrongen hangt een groot deel van de bevolking de keel uit, haar belangstelling gaat in eerste instantie naar de sociaal-ekonomische proble men. Want intussen groeit de put in de staatskas en zoekt de rege ring achter de schermen naar allerlei middelen om de wer kende bevolking weer méér te doen betalen. Ze gewaagt van het afschaffen van de 14e maand kindergeld; ze zal de sigarettenprijs op 45 F brengen, want de verhoging tot 40 F bracht niet op wat zij ver wachtte: ze wil ook op de ben zine een '«gezondheidstaks» leggen, waarbij de kleine man in vertiouding natuurlijk weer eens het zwaarst getroffen wordt. En intussen gaan ook steeds weer andere ondernemingen over de kop en vermindert de werkloosheid niet. En ook daar wordt gezocht om niet de werk loosheid, maar de werklozen uit te schakelen. Het principe zelf van het recht op werk zal aangetast worden en men heeft het in een bepaalde pers steeds meer over de misbrui ken, alsof elke werkloze ver dacht moet gemaakt worden, alsof met het uitschakelen van een misbruik nieuwe werkge legenheid wordt geschapen, alsof op andere gebieden geen misbruiken of bedrof bestaat, om te beginnen met de 150 mil jard aan fiskale fraude, waar aan men niet durft te raken. De werkende bevolking repli- keert inzake de tewerkstelling op haar manier, en ze doet het niet zo slecht Nadat in de pe troleum en bij Philips de ver mindering van de werkduur werd afgedwongen, is het nu de petrochemie en Ford. Een ander aspekt van de demokra- tie waarop we in ons vorig arti kel terloops wezen zonder er over uit te wijden. En wanneer we het daar over hebben, dan moeten we wel vaststellen dat de regering daaromtrent de zijde heeft gekozen van het grootpatronaat. Niet alleen hebben sommige ministers, waaronder de premier, maan denlang tegen de vermindering van de werkduur stemming kunnen maken niettegen staande de BSP zich vóór haar regeringsdeelname voor de 36-urenweek uitsprak maar daarenboven blijkt de regering een tenminste even slechte pa troon te zijn. Op het ogenblik waarop we dit schrijven gaat het zonder nieuwe feiten naar een staking van de postdiensten, en 25.000 beroepsmilitairen betoogden door straten van Brussel voor een behoorlijk loon. Nog maals om slechts dat te ver noemen. Het is ongetwijfeld met Tinde mans «anders» geworden. En «omdat mensen belangrijk zijn» heeft hij er de BSP en de Volksunie bijgehaald. Wie nog meer wil weten zal er goed aan doen het ministrieel «hakbijl- komitee» in het oog te houden. Dat begon vorige week aan zijn plan voor besnoeiing» in de so- nele partijen bij de grondwetsher ziening van 1970 de vlaamse de mocratische meerderheid in dit land uit de handen hebben gege ven. Op die manier zijn de vlaamse onderhandelaars als ge handicapten aan de besprekingen begonnen De VU was destijds de énige partij die met alle middelen de grendel- grondwet heeft bekampt. Het is wel bespottelijk dat de PVV. die hoofdverantwoordelijke is voor die verminkende grond wetsherziening omdat zij vanuit de oppozitie dit onding mogelijk maakte, zich nu ontpopt als vlaamse maagd en de VU nu ver wijt dat zij te ver is gegaan. Geen zinnig mens neemt deze comedie ernstig. Hadden de liberalen het in 1963 alléén voor het zeggen gehad dan zouden wij geen zes maar minstens vijfentwintig randge meenten met faciliteiten gekregen hebben. Wij kunnen ons wel voor stellen wat er uit de bus zou geko men zijn indien niet de VU maar wpl de PVV bij de onderhande laars geweest was!! Het is toch diezelfde PVV, die ons nu schijnheilig de vlaamse les leest, die zich destijds verzette tegen de overheveling van Leuven Frans en in het parlement de taal wetgeving voor het Brussels on derwijs de lucht in blies. Het gemeenschapspact brengt ons de verwezenlijking van vele vlaamse verzuchtingen (90 van de eisen van de Halle-betoging), waartegen de PVV zich steeds heeft verzet zoals de splitsing van het kiesarrondissement Brussel. Ik kijk hoopvol in de toekomst omdat ik geloof in de dinamiek van de vlaamse volkskracht, die zich evenwichtig zal ontwikkelen in een zelfstandig, vrij en pluralis tisch Vlaanderen. Ik hoop dat de komende vlaamse generaties geen uitputtende strijd meer zullen moeten leveren voor hun rechten, maar al hun krachten zullen kunnen aanwenden opdat ons volk opnieuw zijn vitaliteit zou kunnen uitstralen zoals in het verleden. Jan Caudron Kamerlid Eigenaardige contra's Tot op heden is de .P.V.V.- fraktie - misschien wel té naïef - van oordeel geweest dat de krantenberichten omtrent dat gene wat zich afspeelt in en rond het beleid van de Stad Aalst achterhoedegevechten zijn geweest, die nu éénmaal behoren tot de gewoonten bin nen de gemeentelijke politiek. Ons devies is nu éénmaal: «Doe wel en zie niet om». Daarbij eveneens rekening houdend met 't feit dat iedere gemeentelijke politieke groep zijn lezerspubliek op gelijk welke manier toch moet kun nen blijven boeien. Enkele zeer recente gebeurte nissen echter zijn van dien aard dat wij, spijt de fair-play die de P.V.V. steeds aan de dag legt tegenover partners en colle ga's, onze houding dringend zullen moeten herzien. De persartikelen omtrent «Bert Van Hoorick contra Burge meester D'haeseleer» met be trekking tot de brochure uitge geven door het College van Burgemeester en Schepenen en behandelend de informatie avonden voor handel, nijver heid en landbouw, hebben ons niet alléén zeer ernstig het voorhoofd doen fronsen, maar ons tevens genoopt een even ernstig onderzoek in te stellen. Dat de B.S.P. op basis van haar ideologie en visie op het be drijfsleven en de economie niet helemaal akkoord kan gaan met het inleidend woord van onze dynamische Burgemees ter D'haeseleer, willen wij nog aannemen - dit is trouwens haar goed recht -, maar dat de B.S.P. mede deze verklaring schrijft in naam van haar beide schepenen komt ons op zijn zachtst uitgedrukt als totaal onbegrijpelijk voor. Immers, het desbetreffend ontwerp van brochure met de kopij van de teksten werd door de Burgemeester op 16.1.1978 overgemaakt aan ALLE leden van het Schepencollege en op de collegezitting van 19.1.1978 behandeld. Op deze laatste zitting werd brochure én tekst UNANIEM aanvaard, ook door de BEIDE B.S.P.-schepenen die aldaar aanwezig waren. Burgemeester D'haeseleer heeft de moed de verantwoor delijkheid te nemen van wat hij schrijft, ondertekent en beslist. Waarom hebben de B.S.P. schepenen en de B.S.P. frak- tievoorzitter, die de feiten toch had moeten kennen, eveneens die moed niet? Het is niet de eerste maal dat wij «eigenaardige» dingen vaststellen. Reeds op 1.1.1977, bij de installatiever gadering van de gemeente raad, werd inderdaad ook ie dereen in de mening gelaten dat bij de verkiezing van dhr. Hooghuys Edgard tot schepen, het onze collega P.V.V. raads lid André Dooms was geweest die zich «vergist» had en op ei gen naam gestemd. Uit een onderzoek dat wij in stelden, onmiddellijk na dit feit, is duidelijk gebleken dat het in de eigen B.S.P. fraktie is ge weest dat iemand zich «vrijwil lig» had vergist. Voegen wij daartij de verkie zing van de onder-voorzitters van het feestcomité - waarvan wij een nauwkeurige analyse hebben gedaan -, de onder vragingen omtrent het persin cident en nog enkele pikante andere zaken waarover wij niet wensen uit te weiden omdat fair-play voor ons nog IETS be tekent. Wie vrij is van zonden, werpe de eerste steen! Dit alles doet bij onze fraktie stilaan de indruk ontstaan dat misbruik wordt gemaakt van het woord «verdraagzaam heid» dat wij in ons P.V.V. vaandel dragen. Bij de bespreking van de begro ting voor het jaar 1978 hebben wij onze vaste overtuiging uit gesproken dat een waardig en objectief dialoog in de gemeen teraad zou kunnen gehouden worden. Helaas, niets is minder waar gebleken, wat op de raadszit ting van 22 februari 1978 op nieuw werd bevestigd. Het volgende contra-punt dat wij wensen te behandelen is de interpellatie van C.V.P. raads lid Uyttersprot met betrekking tot de tewerkgestelde werklo zen in stadsverband. Alhoewel ondergetekende niet aanwezig was op de zitting - de beschikbare tijd van bepaalde vakbondsverantwoordelijken wordt momenteel volledig be nomen door de snelle ontwikke ling van fabriekssluitingen - hebben wij vastgesteld dat raadslid Uyttersprot o.a. zijn ongenoegen heeft geuit over het feit dat bij een aantal te werkgestelde werklozen nogal bekende stadhuisnamen voor komen. Hun statuut echter blijft dat van «volledige werklozen» terwijl er daarentegen bedienden in VAST verband op het stadhuis werkzaam zijn waarvan de naam op hetzelfde blad van hetzelfde trouwboekje staat als deze van bepaalde C.V.P. ge meenteraadsleden. Indien onze collega Uyttersprot dan ook van oordeel is dat men moet rekening houden met de sociale rechtvaardigheid en een betere verdeling van de beschikbare arbeid over de ge troffen gezinnen, waarop wacht hij dan om het voorbeeld te ge ven? Heeft ooit iemand gezegd: «Zie niet de splinter in ander mans oog. maar wel de balk in eigen oog». Richard De Gols, P.V.V.-fraktievoorzitter VLAANDEREN VERWERPT HET EGMONTAK KOORD Het Egmontakkoord en zijn Stuyvenberg-nageboorte zijn voor Vlaanderen volstrekt onaanvaard baar. Wij veroordelen het definitief en in zijn geheel, omdat het de Vlaamse meerderheid in dit land (62% van de Belgische bevolking) politiek ontkracht, ten voordele van een onrechtmatige pariteit met de franstaligen (minder dan 38%). Van deze 62-38 verhouding maakt het Egmontakkoord een 50-50 verhouding. Dit is de zwaarste toegeving uil de geschiedenis van de Vlaamse be weging. een nederlaag zonder voorgaande. EEN ASOCIAAL ROOFAKKOORD Het Egmontakkoord berooft de Vlamingen van vele miljarden per jaar, vrucht van Vlaamse arbeid en Vlaamse spaarzin, om ze in de failliete Waalse ekonomic te stor ten. Krijgen wij daarvoor iels in ruil?Jazeker: het verlies van de pariteit te Brussel, de degrada tie van de Brusselse Vlamingen tot een beschermde minderheid, een heimelijke gewestvorming met drie. EEN ONDEMOKRATISCH AKKOORD Het Egmontakkoord berooft ons van ons rechtmatig machtsaandcel in de Belgische staat, waarin ons Vlamingen de macht toekomt, gewoon volgens de regels van de demokratie. Krijgen wij daarvoor iets te rug? Jawel: het inschrijvings recht voorde franstaligen, de ver dere uitholling van de taalwetten, de verdere verfransing van Vlaams-Brabant! IEDERE VLAMING BETAALT EEN DEEL VAN DE FAKTUUR Op 100 Vlamingen zijn er voort durend 11 die zuiver voor het on derhoud van de franstaligen wer ken! Wat wij inbrengen aan bevolking, arbeid of geld ligt immers nooit beneden de 60%. Wat wij ontvan gen via de begroting en dotaties ligt nooit boven de 54%. Van 100 franstalige ambtenaren met enige bevoegdheid zitten er niet minder dan 24 op een stoel die aan een Vlaming toekomt! Vóór het Egmontakkoord was dit niet anders, zeker, maar een strij dende Vlaamse beweging was be zig de balans te verzetten, een steeds meer zelfbewuste Vlaamse gemeenschap nam hoe langer hoe minder genoegen met de funda mentele onrechtvaardigheden waarop onze Belgische staat is ge grondvest. Door de ambitie en het politiek onfatsoen van een kleine groep partijpolitiekers, door hun kort zichtigheid en hun gebrek aan ruggegraat, dreigen deze Belgi sche onrechtvaardigheden nu DE FINITIEF te worden, KRACHT VAN WET te krijgen en tenslotte de grondwettelijke BASIS VAN ONS STAATSBESTEL te wor den. Dit is geen voer voor flamingan ten: de Egmonters zitten in de zak van iedere Vlaming, ongeacht zijn gezindheid. De Egmonters verminderen de politieke zeg- gingsschap van iedere Vlaming, van om 't even welke «kleur». De Egmonters bedreigen de toe komstmogelijkheden van al onze kinderen, de levenskracht van al onze bedrijven, de werkgelegen heid van al onze arbeiders en be dienden. Wij zullen dit Egmontpakt NOOIT ALS LEGITIEM ER KENNEN, nooit aanvaarden, blijven bestrijden als onwettelijk vanuit het oogpunt van ons volks belang, de sociale rechtvaardig heid, dc dcmokratische rechtstaat en de Vlaamse-nationale strijd! NOOIT! Willy Van Mossevelde NAAR EEN WAARACHTIG PARLEMENT door Ghis Willems Volksvertegenwoordiger Langs de rubriek «Vrije Tribune» verschaft De Voorpost aan dc poli tieke partijen de kans om -over de plaatselijke politiek van gedachten te wisselen en zo nodig de degens te kruisen. Om een begrijpelijke reden wordt daar weinig, door sommige partijen in het geheel niet, op ingegaan en houdt men het bij uiteenlopende nationale, inter nationale en zelfs moraliserende onderwerpen. Het komt in deze omstandigheden niet gauw tot woord en wederwoord. Ieder zijn waarheid, zou men zo zeggen, en daarmee stop Een uitzondering op de regel was wel het artikel van Mare Galle. een paar weken geleden, over de •redding van het parlement». Het wekte dc aandacht in de andere kampen en lokte meerdere beden kingen uit. Het tot stand komen van het Egmont-Stuivenberg ak koord had inderdaad nog eens ex tra aangetoond dat de belangrijkste akkoorden buiten het parlement worden gesloten en dat achteraf op de tenen moet gestaan worden om aan het parlement het minimale recht van amendering voor te be houden. Ray De Smet replikeerde en had gelijk toen hij zegde dat de rehabi litatie van het parlement vooral een zaak is van politieke wil. Het is toch niet zo moeilijk nieuwe werkmethodes te bedenken, maar wil men het wel? Mag het parle ment wel beschikken over de noodzakelijke logistieke steun zoals de eerste de beste druk kingsgroep die voor zichzelf orga niseert. Waarom beschikt het par lement niet over een eigen studie dienst? Bestaat met andere woor den de politieke wil om het parle ment uit te bouwen? De overgang van tweekamerstel sel naar ecnkamerstelsel en rcflec- tickamer is een fundamentele re novatie maar waarborgt voor dc toekomst niet per se een verhoogd aanzien voor de instelling. Waarom ook niet gedacht aan het institutionaliseren van de paritaire adviesorganen, aan het kanalise ren van de invloed van de druk kingsgroepen? Kan men het groeiend belang van dc economi sche en sociale verrichtingen ver zwijgen en kan men dus dc wcttclijk-bestaandc maar grondwettelijk-verzwegen over legorganen nog langer buiten dc tekst van dc grondwet houden? Bij dc komende grondwetsherziening heeft men er alle belang bij het parlement op zijn juiste plaats te situeren. De twee belangrijkste invloeden op de volksvertegenwoordiger zijn op dit ogenblik de drukkings groepen (waaronder vooral de be roepsorganisaties) en de partijlei ding. Het is duidelijk dat het niet meer mogelijk is ernstig politiek werk te verrichten zonder het be staan van sterk uitgebouwde par tijen. De uitbouw van grote en goed uitgeruste vakorganisaties is sedert de tweede wereldoorlog een maatschappelijk feit evenals het sociaal overleg. Dat hier een latent gevaar van conflicten tussen par lement, partij en drukkingsgroep aanwezig is kan niet ontkend. Dat is op zichzelf niet schadelijk op voorwaarde dat er geen kortslui tingen komen, de nodige overleg structuren aanwezig zijn en dat ie dereen eerbied heeft voor de par lementaire democratie d.w.z. dat men akkoord gaat dat het parle ment het laatste woord heeft. LINKSE OVERWINNING IN FRANKRIJK? Zodra een politieke partij haar ei gen lijn verlaat, ontstaat onder haar leden en aanhangers, een pa niek die soms heel belangrijk kan zijn voor hen verder politieke le ven. Sommigen hadden verwacht dat in het Parlement onder de Volksu niekamerleden een breuk zou zijn ontstaan onder druk van actie groepen, discussieclubs en dgl. enerzijds en de opkomst van een scheurpartij (PVVP) anderzijds. Er is niets gebeurd. Een ontgooch elde Lode Claes zou het volgende weekeinde, volgens Vooruit, zijn ontgoocheling gaan wegdrinken op een SS - bijeenkomst die in Antwerpen werd gehouden. In de jaren 1950 raakte in Fran de SFIO (nu PS. Parti Socialists onder leiding van Guy Mol sterk gebureaucratiseerd en gecompromitteerd door haar st van Franse buitenlandse politiel (Algerije, Suez, enz.) Ook da| E keerden talrijke leden en kiezer de partij de rug toe en er ontstoni een... balkanisering van niet - communistisch links en on overzichtelijk veld van politiek. groeperingen en clubjes In de jaren '60 werd een poging to vereniging gedaan en in 1965 koi men zich verenigen rond één kan didaat: Francois Mitterand, die d de steun van de communiste l kreeg J Wat was het gevolg van die tijde lijke eendracht? De Gaulle wer |n; een tweede stemronde afgedwpn gen. Mitterand verzamelde tk ,e| miljoen stemmen. In 1972 kwal een regeringsprogramma tot stan dat mede door de communiste "J werd ondertekend. In septemtx n' 1977 was het de breuk. Zoals Pai dil Kalwa terecht schrijft, was het ge rkg zamenlijk programmaz een sym hl bool geweest. Intussen is de eco de nomische recessie er gekomei J zijn de energieprijzen gestegen, d SVl socialistische eis voor «zelftx St. heer», de communistische eis t< vr< «democratisch beheer». I d Ook over de weg naar nationalist I n tie is men het niet eens. De belang Ie I rijke socialistische leider Michdn S Rocard zet zich af tegen dc collei w tivistische ideeën en verkiest ee SC gekanaliseerde particuliere secto: gr< De eenheid binnen de Franse scKX cialistische partij is door de brcu c; niet aan het wankelen gebracht. Zjist zou ongeveer 30 percent van d(76- stemmen kunnen halen. Same ngi met iets meer dan 20 procent vo< .1J de communisten, kan de droo der van een linkse overwinning zoi iep dag in vervulling gaan. liet Mare Gal fm Volksvertegenwoordigi It I ge BURGEMEESTER ANTWOORDT MET SLOGAN Burgemeester Louis D'haeseleer die niet zonder fierheid vaststel^ hoe «zijn» reeks informatieavonden voor handel, nijverheid et,Zl landbouw nu al een overigens verdiende belangstelling kent in tL^ Aalsterse bedrijfskringen, is niet erg opgetogen over wat er«^5 volksvertegenwoordiger en BSP-fraktievoorzitter van de gemeentc^j raad Bert Van Hoorick in «Voor Allen» schreef over de program^, mabrochure. (We herinneren de lezer eraan dat wij van onze kant i^ j onze editie van 3 maart ruchtbaarheid gaven aan dit «afwijken^na standpunt van de B.S.P.»). De burgemeester heeft ons nu om zij^w standpunt duidelijker te stellen enkele teksten laten gewordey, e waaruit wij, zo lezen we tussen de regels, verondersteld zijn b«;ra( paalde citaten te plukken. Wat wij dan ook doen. De reaktie van burgemeester Immers, wanneer de oorzaken val 3C D'haeseleer op wat Bert Van Hoorick schreef beperkt zich in concreto op de kritiek die laatstge noemde had op het feit dat de in leidende tekst in de programma- brochure van informatiereeks mede werd ondertekend door «de schepenen». Dus ook door de so cialistische schepenen die zich evenwel aldus Van Hoorick niet kunnen scharen achter de in houd ervan. We citeren Louis D'haeseleer: -Ik kan U de verzekering geven dat de integrale inleidende tekst ter zit ting van het voltallig kollege van burgemeester en schepenen op 19 januari 1978, onder dossier nr. 18 met als agenda «sensibilizerings- en voorlichtingskampagne voor handel, nijverheid en landbouw», werd goedgekeurd. Wel was er een opmerking, voornamelijk deze voorlochtingsavonden niet te houden op de avonden dat de schepenen in de gemeentehuizen van de deelgemeenten zitdag hou den». (dd. 4 maart '78). Op 2 maart ging in de feestzaal van het stadhuis de tweede avond in vorengenoemde reeks door onder de titel -KMO Vandaag en Mor gen-, Sprekers waren de BRT-lui Luc Simons en Dirk Baert «Door deze informatieavonden, zo zei de burgemeester in zijn welkomstwoord, wil ik zonder meer dat er praktisch iets gedaan wordt aan de ekonomische herop leving van nieuw-Aalst. «En ver der -nu al is gebleken dat er voor de stad een koördinerende en be middelende rol is weggelegd tussen uzelf (bedoeld worden de bedrijfs leiders) en de dienstverlenende in stellingen. Er is dus reeds een be langrijk resultaat verzekerd». Wanneer de burgemeester het hoofdstuk krisis aansnijdt, zegt hij dat er een oplossing moet bestaan. een probleem gekend zijn, dan wrfn ten we even goed wat precies nJlle dig is om dat probleem praktiscl Ie op te lossen. Maar toch gaan wfl C regelrecht naar de haaien, zegt hivat en koppelt daar zelf enkele oorza} m ken aan vast: egocentrisme van dt belangengroepen, verdecldheidr^ oude, versleten opvattingen cf" overtuigingen.. Sb Spreker ziet alle heil in «ekonomif sche vrijheid» en omdat hij weeflus dat deze uitspraak voor interpre! Wi tatie vatbaar is (Bert Van Hooriclj hi heeft daar nogal wat op gchamerdr61 voegt hij daar meteen aan toe dafBrt zijn woorden «in de verste vcrtJtkl niets te maken hebben met uitbuil 0V ting van arbeiders». D'haeseleer] «ik meen te mogen zeggen, zonde^- pretentieus te doen. dat mijn ver-j leden daarvoor borg staat Arbeid en kapitaal zijn volstrek evenwaardig, zegt hij. Zijn leuzt is sedert 1939: «Geen arbeid zon der kapitaal en geen kapitaal zon der arbeid». |h En wat bedoelt hij nu met ekonoj I mische vrijheid? We citeren: datj i| de bedrijven opnieuw armslaflB moeten krijgen om te onderne- 1 men. dat de druk op de bedrijven dringend moet verminderen als we halt willen roepen aan de vloed L van faillissementen en het feit dal f steeds meer bedrijven op hun ver- 8 mogen moeten voortleven. De fi- losofie dat een ondernemer een p uitbuiter is als hij goede zaken doet en een mispunt als hij mis- lukt, is zonder emeer nonsens. Al- J dus de burgemeester die het spijtig vindt dat er vandaag nog mensen zijn die zoiets durven uitspreken. Met de voorlichtingskampagne hoopt hij te zullen meehelpen aan het scheppen van een nieuw kli maat. René De Witte 1 WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN NIEUWS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René De Witte, Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der EistWilly Hostens, Wilfried Lissens. Rik Devijver FOTO'S EN TEKENINGEN: Patrick Kieckens, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Jef Van Hove, Beno Van Winckel REDAKTIE: Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 2