LEDE VERWELKOMT OOSTVLAAMSE BRANDWEERBOND ST. JOZEFSPAROCHIE POOGT KERK WEER IN HET MIDDEN TE HOUDEN WELDRA HEROPENING VAN MELKHUISJE GRENSWIJZIGING HAALTERT-MERE OP KOMST 4 - 10-3-1978 - De Voorpost De voorzitter van het pompiersverbond de heer Timmermans dankte het gemeentebestuur ontvangst (EL) tein-kommandant Bie buyck. Alle aanwezige de legaties mochten eveneens een aandenken ontvangen aan dit winterkongres te Le de. Dit uitgebreid kongres werd besloten met een avond maal in de feestzaal van het Psychiatrisch Instituut met zo'n 100-tal hongerige brandweerlui. De Le Vrijwillige Brandweer, monde van zij kommand*'" Gravez, dankt in het bij|st|( der, als organiserend de gastvrije mensen va Psychiatrisch InstituutXJe Vervolg van blz. 1 het Gentse Korps een uit eenzetting over de «Poeder- blustechniek». Hij handelde ondermeer over het ont staan van deze blussings- techniek, wijdde tevens uit over de aan gang zijnde en verrichtte research dienaan gaande en besloot met te wijzen op de vele mogelijk heden welke aan deze blus- techniek verbonden zijn. Daarna sprak voorzitter Temmerman zijn slotwoord uit en was tevens het ogen blik aangebroken voor een heel wat meer geanimeerd gedeelte. Een moderne reddings techniek Terwijl de geïnteresseerde brandweerlui in de feest zaal van het Psychiatrisch Instituut ijverig de brand weermaterie doorworstel den, werden de aanwezige echtgenotes in het instituut zelf rondgeleid. Allen waren ten zeerste entoesiast over wat zij te zien gekregen hadden. Dan was het ogenblik ge komen voor de demonstra tie van de «Sprong-raddar» een moderne reddingstech niek dat naar ons Europees vasteland is komen over waaien vanuit onze grote Amerikaanse broer. Het principe is een luchtkussen dat bestaat uit twee ge scheiden kamers, waarin ononderbroken lucht wordt geblazen door twee ventilatoren. De bovenste kamer heeft aan de zijkan ten speciaal gekonstrueer- de luchtafvoerkleppen. Wanneer nu een lichaam het kussen treft, wordt het grootste gedeelte van de valkracht door de zijwaarts ontwijkende lucht uit de bo venkamer afgevoerd. Hier door is het terugstuiten of opvoeren (trampoline-ef- feki) onmogelijk. De sprin ger kan zonder hulp, een voudig van de Sprong-red- De nieuwe halfzware pompwagen van de Leedse brandweer (EL der afklimmen. De ventila toren vullen tegelijkertijd opnieuw lucht aan, waar door binnen 10 sekonden de Sprong-redder gereed is om de volgende sprong op te vangen. Het luchtkussen is bruikbaar op alle onder gronden en het is uiteraard brandvrij. Door de tweede kamer onderaan, waaruit trouwens geen lucht kan ontsnappen, is er geen doorslag mogelijk tot op de grond, ook niet bij grote spronghoogten. Hierdoor kunnen de geëvakueerden onmogelijk gekwetst wor den bij de sprong. Zo kan men zelfs op veilige manier redden tot op hoogten van ruim zestig meter. Deze sprong-redder kan ook wor den ingezet waar andere reddingsmiddelen niet kun nen komen, zoals op slechts bereikbaar binnen plaatsen, in nauwe straten, op ongelijke ondergrond zo als trapbordessen, stoep randen en brandweerslan gen. Zelfs op de daken van een geparkeerde personen wagen is het gebruik moge lijk. De resultaten van een gesi muleerde ramp in een kan toorgebouw in Dusseldorf waren zeker meer dan be vredigend. In nauwelijks tien minuten tijd hadden de 53 personeelsleden het 24 verdiepingen tellende ge bouw verlaten. In België is er nog geen enkel korps mee uitgerust en de demonstratie vorige week zaterdag werd ver zorgd door de Duitse verde ler. Er werden sprongen uit gevoerd vanuit de tweede verdieping en vanop het dak van de Psychiatrische In- slelling, enerzijds door de Duitse demonstrateurs zelf, maar anderzijds ook door gasten van het kongres, door een vijftal Leedse brandweerlui, door een da me, een kind en de zonen van de Leedse brandweer- kommandant Gravez. Ook werden sprongen uitge voerd met een personenwa gen onder het kussen. De aankoopprijs bedraagt zo'n 400.000 fr. en ligt niet in de bedoeling van het Leedse brandweerkorps, wel zal men kortelings een ladder wagen aanschaffen met een reikhoogte van een 30-tal meter. Ontvangst op gemeentehuis Na deze demonstratie werd te voet opgestapt naar het Kultureel Centrum, waar in de Raadszaal de genodig den ontvangen werden door het Leedse gemeentebe stuur. De omvangrijke groep was vergezeld van de maskotte van de Leedse brandweer en van de nieuwe vlag van het Leedse korps. Tijdens deze ontvangst overhandigde Burge meester Gravez symbolisch een nieuwe halfzware brandweerpompwagen aan het Leedse korps, waarvan hijzelf trouwens komman- dant is. In zijn toespraak handelde de burgemeester over de toestand op gebied van brandbestrijding van de gemeente en over de aard der branden en voegde er als historische noot de ge schiedenis van het Leedse Vrijwillige Korps aan toe, mei renumeratie en al. Daarna werden er ereplaket- ten van de gemeente Lede Vervolg van blz. 1 Hierbij gaat het zeker niet tegen bepaalde per sonen, zo benadrukte men, maar wel om die opvatting, die de aan passing en vernieuwing heeft af geremd. Zo is er dus een malaise gegroeid onder de parochianen van St. Jo zef, die af en toe een uitweg zoekt. Heel wat parochianen waren fel verontwaardigd, toen er plots nieuwe kniel- en zitbanken wer den geplaatst, zonder dat zelfs de parochieraad hierover ingelicht was. In de dekenij was algemeen aanvaard een «zitten-staan» litur gie in te voeren (twistpunt destijds in de St, Annakerk). In feite toont men zich niet om de knielbanken gegriefd, maar wel om het eigen machtig optreden, tegen een ge meenschappelijke beslissing in. Dit was het oordeel van de meeste mensen met wie wij spraken. Bo vendien is deze oplossing de duur ste geweest. Men kocht zit- én knielbanken aan, terwijl eenvou dige klap knielplankjes achterna de zitstoelen, met de helft minder kosten hetzelfde resultaat had ge geven. Bovendien geeft deze meubilering een vertekend en eufemistisch beeld weer van het kerkbezoek. Waar vroeger de kerk vol zat met 800 gelovigen, zit ze nu al met de helft vol: elke kerkbezoeker be schikt immers over een zit- én knielplaats. Een andere opmerking die we hoorden was deze: men wéét dat steeds meer kerkgangers wegblij ven. In de St. Jozefparcohie gaan nog slechts 2/ 3 van de parochia nen naar hun eigen parochiekerk, wat men zeer verontrustend vindt. Men houdt alle aandacht gaande voor die 2j 3, zo hoorden we ook, terwijl men naar dat andere 1/ 3 dat wegblijft (maar kerkbezoekend is) niet omkijkt. Degenen die nog naar de kerk komen, zijn er al van vroeger. Zij zijn niet geneigd een zinvol vernieuwde liturgie te aan vaarden. En toch is er een kente ring waar te nemen. De andere stroming stuurt duidelijk op er kenning aan. De kortsluitingen die er totnogtoe geweest zijn, tonen slechts het topje van de ijsberg. We herhalen dat men er in onze gesprekken op drukte, dat géén personen werden geviseerd, maar enkel de opvat ting over macht, en gezag die een nieuwe lente bevriest. We hoor den eveneens erg positieve zaken. Maar een feit is toch, dat de hou ding van de pastoor reakties heeft losgewerkt die tot uiting brachten wat er eigenlijk in de parochie omgaat. Men voelt hierbij duide lijk aan dat er iets grondig aan het veranderen is. (en in deze kerk provincie is St. Jozef zeker geen alleenstaand geval). Het zou er zelfs kunnen op uitdraaien zoals overal elders dat óf ver nieuwing wordt opgevangen, óf dat het verlies zal vergroten. Men heeft geen verklaring voor het feit dat het belang van dit dilemma niet wordt onderkend. De cijfers van de telling die vorig jaar in de dekenij plaats had, zijn overigens nog niet vrij gegeven. Alleszins nog geen kommentaar. Want een Leuvens socioloog is bezig met de vertaling van deze cijfers, die bijzonder ongunstig uitvallen voor de St. Jozefsparo chie. Wm-m De familie Petit-Matthijs, nieuwe uitbaters van het melkhuisje JR In deze parochie is intussen aan de verschillende werkgroepen ge vraagd te zoeken naar de oorzaken van die taaie daling van de baro meter. Maar men zal de resultaten van het sociologisch verslag af wachten om de eigen bevindingen eraan te toetsen. Men vraagt zich ook af of men op de dekanaie concilies totnogtoe niet te idealistisch is geweest, nu men zo moeilijk erkenning vindt. Nochtans is het enig doel van de «missionering» op de parochie de mensen gelukkig te maken. Het is mede die andere opvatting over deze missionering, die aan de ba sis ligt van de huidige malaise. De leken klagen er ook over, dat er van de priesters nog onvoldoende bezieling uitgaat om de leken te motiveren, daar de geestelijken al hun energie en tijd nodig hebben voor administratieve en andere be slommeringen. Zij stimuleren niet meer. Geklaagd wordt er ook over het feit dat bepaalde opvattingen in druisen tegen wat in de dekenij werd overeengekomen wat de li turgie betreft. En dit gewoon om die liturgie meer aanvaardbaar te maken. Bovendien vindt men het hoegenaamd verkeerd dat de men sen naar de «herder» moeten gaan, terwijl de herder zelf zijn ludde moet opzoeken. Met dit alles voor ogen, wil men op de St. Jozefspa rochie konstruktief de problemen onderzoeken, gevolg gevend aan de oproep die te horen was op de decanale concilies om aan het be staande kerkbeeld iets te verande ren. Maar blijkbaar viel dit zaad niet overal in goede aarde. Ook het adviesrecht van onderuit zou meer stem moeten krijgen, wil men tot een meer ideale samenwerking tussen basis en leiding komen. Positief vindt men integendeel wel de struktuur die het materiaal-kerkelijk en het pastoraal-kerkclijk patrimonium gescheiden houdt. Reeds vroeger werden beide domeinen duidelijk afgelijnd. En hiertegen heeft pas toor Van Hcndcn zich ook nooit verzet. In financiële aangelegen heden komt hij niet tussen. Hij eerbiedigt de bestaande struktuur waarin de taken duidelijk verdeeld aangeduid) zijn. Voor de rest hoopt men dat het getij gunstig keert, en dat men het eikaars opvattingen ergens tot een overeenkomst kan komen om, zoals men zei, ook nu. zoals in het verleden, een «gemeenschappe lijke deler» te vinden. Wilfried Lissens uitgereikt aan kolonel Bran- tegem, brandweerinspek- teur Holaert, de voorzitter van de Oost-Vlaamse Brandweerbond kapitein- kommandant Temmerman, aan aftredend voorzitter van de technische kommissie kapitein-kommandant Win- dey en de nieuwe voorzitter van deze kommissie kapi- GEMEENTERAAD ERPE-MERE: Lees door blz. 10. Kabelversterkingen aan het elektrisch net worden voor zien te Aaigem Langemunt(316 m -gemeentelijke aandeel in de kosten: 7.900 fr); te Erpe: Ou denaardse steenweg, Stations plein en St. Apoloniastraat respektievelijk385 m, 326 m en 190 m ten bedrage van 9.625 fr, 8.150 en 4.750 fr. Tenslotte te Mere aan de Beekkantstraat: 420 m kabel hetgeen de ge meente 10.500 fr kost. Dit voorstel werd algemeen goed gekeurd. 11. Op het kruispunt van de nieuwe provinciale baan (Ou denaardse steenweg) en de Dorpstatiestraat te Erpe blijkt de verkeersveiligheid te wen sen over te laten omwille van een tekort aan openbare ver lichting. Het kollege stelt voor een onderzoek hieromtrent in te stellen met het oog op een verbetering van de verlichting aldaar: O.K. 12. Een lijst straten krijgt een uitbreiding van het televisieka belnet. Ninovestraat (Burst); Bosveldstraat, Hammersweg en Oude Heirbaan (Erpe); Ka pittelstraat, Gootstraat, Ede straat, Merelputstraat, Jerusa- lemstraat en Achterstraat (Me- re). 13. De openbare verlichting te Mere moest gemoderniseerd worden: het plan en bestek er van worden goedgekeurd. Het voorziet in een kostenraming van 487.364 frank. 14. Een rooilijnplan voor de Edestraat te Mere werd defini tief aangenomen. 15. Het kollege sloot twee kon trakten af met studieburelen, die prompt werden goedge keurd: 1. voor het ontwerp voor de aanleg van koilektoren; 2. voor het opmaken van een rooilijnplan aan de Kraainest- straat (erpe). Als bijgevoegd punt werd hier de oprichting van een zuiveringsstation te Bambrugge besproken. Het be treft een projekt waaraan ook de gemeenten Herzele, Sint- Lievens-Houtem en Zottegem zouden deelnemen, maar waarvan Erpe-Mere de leiding neemt. Meer bijzonderheden erover zijn ons momenteel niet ge kend. Blijkbaar zou het initiatief uitgaan van het vroeger ge meentebestuur te Bambrugge, zodat het Kollege het onnodig vond hierover details te geven. 16. De wegen op het industrie terrein van Erpe-Mere worden eigendom van de gemeente. 17. Er wordt een reglemente ring van kracht op de aanleg van elektriciteits-, gas- en F.M./T.V.-distributie in verkave lingen. 18. Het voorstel om een be- rgingsloods aan te kopen kreeg algemene instemming. Sche pen De Grave verduidelijkte dat de loods diende als garaae voor de talrijke wagens van de gemeente, dat er ook eens kleine schrijwerkerij en atelier zou ingeridcht worden, dat de loods op 500.000 frank ge raamd wordt en dat Erpe als standplaats gekozen werd. 19. De procedure om gronden in eigendom te nemen aan de Diepestraat is nog steeds niet afgelopen. Het dossier kan op gemaakt worden. 20Age ndapu nt 20 werd afge voerd. 21. De Kleine Steenweg te Erpe kan inderdaad verbeterd worden. Er zijn momenteel werken aan de gang aan dg Leedse steenweg (die in op dracht) van 't Rijk uitgevoerd worden. Terzelfdertijd kan men de riolering van de Kleine steenweg verbeteren. 22. Enkele «verlaten vakken van de provinciale baan» te Burst en Erpe worden overge nomen. 23. Grenswijziging Mere- Haaltert? «Opdat de bewoners van eenzelfde straat ook tot dezelfde gemeente zouden behoren», deed de gemeente raad van Haaltert op 29.6.77 het voorstel tot grenskorrek- ties, waardoor de Gotegem- straat en de Topmolenstraat naar Haaltert zouden overge heveld worden. Schepen De Grave wees eerst op de tegen strijdigheden, die het voorstel van Haaltert inhoudt, zodat men niet goed weet over welke straten het precies gaat. Twee adviesen, nl. van het Provinci aal Bestuur en van de Ekono- mische Raad van Oost- Vlaanderen, brengen duidelijk heid in de kwestie. De twee ad viezen zijn positief voor de grenskorrektie. Maar ook hier kloppen enkele gevens niet met de werkelijkheid. Per slot van rekening stelt de schepen voor een ongunstig advies bij de provincie uit te brengen. a) omdat het gaat over een verward dossier b) omdat 20 percelen (op 50 m van de straat) middendoor ge sneden worden: de huizen staan op Haaltert en de tuin op Erpe-Mere. Gezien alleen de bebouwde percelen naar Haal tert zouden overgeheveld wor den, betekent de grenskorrek tie eveneens een verarming voor Erpe-Mere. Raadslid Den Herder meent dat de huidige toestand (nl. de ene kant van de straat is Haal tert, de andere Mere) ongunstig is en dat men iets moet doen. Hij wijst erop dat er tot op heden geen onderzoek bij de bevol king gebeurde, en dat men zonder het advies van de be volking geen beslissing mag treffen. Hij stipt verder aan dat de gemeente Mere steeds het onderhoud van de Gotegem- straat op zich genomen heeft, zodat men ook hiermee reke ning mag houden. Daarop vraagt de Heer Van Laethem dat er nu nog vóór (oor beu maandag 6 maart, d£nm waarop de provincie eenpstis slissing neemt een onpn zoek zou doen bij de plains lijke bevolking. Hij wenstels t< de inwoners van de Gotecjnus straat aan beide kanten jnwi ondervraagd. Burgemeëaiu De Lat vond dit een ontiaal^d' vraag, gezien het korte tfaar inae 24. Het O.C.M.W. van Eped: Mere besliste «diensten fpas gezins- en bejaardenhulp®" «een dienst in verband me bedelen van warme ma den» op te richten. C raadslid Van Laethem v «zoals onze mandatari! op het O.C.M.W. verde hebben» dat voor c diensten een beroep zou daan worden op de bestaaT, officiële en private instanr Schepen De Wolf verduidel dat het hier om een princ beslissing ging, waarop Laethem zei: «In deze omslcn digheden zijn we akkoord' 25. De vrije dagen en vallei ties in het gemeentelijk on d in wijs werden vastgesteld o ei eenkomstig de richtlijnen Nationale Opvoeding. 26. De bouw van een san lokaal en een refter aan de meenteschool van de Hor gem (Erpe) zal meer ko: >rnh dan voorzien. De laagste ju besteding bedraagt: 2.908.' frank. 27. De vergoeding voor middagmaaltoezicht op de meentescholen werd vi steld. 28. Ook dit punt werd voerd. Het betrof «de matfte. ging tot aanwervan van gronden, genaamd «StejO h; berg», met het oog op de aan richting van een multifunl is. neel ontmoetingscentru cr Schepen De Wolf verklas dat het hier ging om een langrijke materie. Er ontbri nog aanvullende stukken dossier, zodat de raadsh deze niet hebben kunnen' zien. Vandaar dat het punt daagd wordt. 29. De motie «tot verzoei tussen alle burgers> goedgekeurd, terwijl de opp tie zich onthield. 30. Bij kon. Besluit van 27.' werd de heer Poets aanges tot kommissaris van politii Erpe-Mere. (W his loer kur Ni

De Voorpost | 1978 | | pagina 4