m ERT EN MARCELLE, PRINS EN PRINSES AN DE DERDE LEEFTIJD JPNIEUW ESPERANTO TE AALST Aalsterse flitsen De Voorpost - 10-3-1978 - 5 6 barkelder van het Groen Kruis waar gewezen schepen ri Van der Veken als barman (zonder «baarmoeder», dixit ÉBob) fungeerde werd de karnavalperiode 1978 definitief loten met de Halfvastenkarnavaltopper van de Derde jd. Als we Bob Van den Berghe mogen geloven zijn dat msen die reeds voor «meer dan twee» hebben geleefd. e zevende uitgaven van de iling Aalst (het «Centrum» t er zijn afdelingen St Jozef, jerseel enz) met ruim 800 in zorgde inderdaad voor iiming uit de goede oude net plezier, dans en als klap de vuurpijl de Verkiezing de Prinses en de Prins van )erde Leeftijd, goede 400 leden vulden look reeds van in de vroege niddag deze grote ruimte en n kwamen ze, letterlijk of fi- irlijk, «met de feestneus», jrzitter Emiel Backaert, door i sterfgeval weerhouden, LeJrd vervangen door onder- przitter Kamiel Van Gijse en Albert De Vijlder ont- de werd, niet zonder elegantie, gedanst alles onder het motto «leder zorgt voor de pret, Alle zorgen worden opzij gezet!». Nadat ook Verbestelt, de «ajuinboer», zijn duit in 't zakje gedaan had en Keizer Kamiel nogmaals «voesj» had gedaan stond de jury onder voorzitterschap van verbonds- leidster Nora Keymeulen voor een niet te benijden taak. Gelukkig was ze hierin gehol pen door eminente juryleden als de koorleidster Lea Calle- baut, mevrouw Blommaert, ere-brandweerkommandant De Paepe, Gaston Van Lierde en Henri Van der Veken. Onder algemene instemming kwamen dan uit de bus als Prinses «keukenmeid» Mar- celle Duprel en als Prins Bert Verbestel Ook 't publiek had stemrecht en hier werden de laureaten Anna Bauwens en Frits Nime- geer. Nadat fijne geschenken wer den overhandigd o.a. door bloemenfee Magda en in naam van de KGB, de Kristelijke Bond van Gepensioneerden, o.a. mevrouw Sips-Meert be dankt was voor het werk met de damesploeg heerste nog lange tijd de beste stemminq in biiziin ieer mam it bij id ko >te zich tot een all-round stleider met nmentaar. passende 1 van dat Prins Bob met de spre- uul ide pop allerlei moppen had apt zodat de zaal op tempe- 'on I jur kwam deed een drie- ipige «fanfare» haar intrede werd een danssliert door- in de tafelrijen gehouden tot iot jolijt van velen. Ook de linboer was trouw op post en er zouden ook Keizer Kamiel bloemenfee Magda hun in de doen. De kat die daar er- ns liep was waarschijnlijk die stuurd door de regerende minder dan veertien kan- laten, 12 dames en 2 heren, ilden dan in allerlei ver- Dmmingen een defilee door t zaal. Er was inderdaad foor elck wat wils» met een beunerin, een bruid, een keu- dlnmeid, een douarière, tra- eenpstis, een august, een Schot, i onpn Indonesische, een Chi- plainse en noem maar op. nste» toemaatje om de zaal te oterfiuseren maar niet met pun- en jnwinst kon op gelijk welke meinier worden opgetreden. Er laaipden door de kandidaten te Jaartjes» verteld, er werd ge- ingen waarbij de begeleider Is problemen had om de r:pr^Tz6tó maarenen ZtZ'mKaM"da"'' "ach«"d °P -ummmj, op met mal dinsdag 28 februari had in de zaal boven de dienst "Kuituur in Kattestraat een Ksperanto-avond plaats die handelde over de taa'Ch,inS e" 8eschiedenis van hcl Esperanto in het Aalsterse, ge- tan ?d d°°r eC" Procf,es door voorzitter Robert De Bondt ide» was voorzitter De Bondt die historisch overzicht gaf, dat aanvang nam in 1926 toen de mstn Jozef Van Overstractcn. loen en Courteaux. bcstuurs- val ;n van de Vlaamse Toeristcn- on d in Aalst, het gebruik van het 1 O eranto als wereldtaal voor de istcn nuttig achtten bij het rei- vreemde landen. In 1926 Lodewijk Bas, een Vlaamse de ssclaar een eerste reeks van 10 lot cn in het Esperanlo in -De kO mbioem- te Aalst. Het vol le ad jaar zou de heer De Bondt kursus geven. Het Esperanto die tijd bijzonder veel bij mede ook omdat alles wat de toen organiseerde sukses Nog geen jaar later werd een terse groep gesticht «Pio- die snel meer dan 200 leden ia< Ie. De groep sloot aan bij de ttmse Espcrantistenbond». In 3tfi U had in Antwerpen het eerste lams Esperantistenkongres- Het jaar daarop viel Aalst truècr te beurt het Esperantisten- kongres in te richten. Maar in 1939 eindigde de glansperiode van de Aalsterse Esperantogroep door het uitbreken van de tweede we reldoorlog. Na bijna veertig jaar wordt dus nu in Aalst opnieuw met een Esperantogroep gestart, dank zij de stuwende bezieling van Maurits De Wit. Gezien de inter nationale waarde, komt het Espe ranto weer aan bod. In het lokaal waar opnieuw met de lessen wordt gestart, hing weerde pioniersvlag: wit-groen met in de hoek een groene ster in wil veld. De tekst luidt: Aalsta Grupo Espcrantita - Pioniro- 1928». Beiaardier Pierre Desmedt, ge huwd met een Japanse, lichtte ons achteraf uitvoerig het nut van het Esperanto toe. Het is ze ker geen dode taal, zo zei hij, aangezien ze nog steeds meer wordt gebruikt. In internatio nale verhoudingen laat het Es peranto toe de eigen taal over de personen heen, te respek'teren. Niemand hoeft zijn eigen taal op te geven, waardoor men ook de kuituur die achter een bepaalde taal staat, respekteert. Het Es peranto begeeft zich immers op neutraal gebied. Het Esperanto, dat als tweede internationale taal bijzonder efficient zou kunnen zijn, is bo vendien zeer gemakkelijk aan te Ieren. De artistieke waarde er van ligt zeer hoog, en men heeft zelfs de mogelijkheid om in het Esperanto de originele taal zeer dicht te benaderen. Pierre De smedt haalde 't voorbeeld aar van een proef die hij deed met de bekende schrijver Karei Jonck- heere. Hij las hem een vers voor van Guido Gezelie, vertaald in het Esperanto. Onmiddellijk herkende Karei Jonckheere Guido Gezelie achter dit vers. Het Esperanto, dat ook oor spronkelijke literatuur bezit, is vooral praktisch als internatio nale tweede taal, die bovendien de wereldvriendschap bevor dert aangezien de -esperanto- wereldbeweging» een aktieve neutraliteit voorstaat. W'ilfried Lisscns tri tg jaar Esperanto in Aalst (EL) van keizer, fee en prinsessen en prinsen. Volgens geplande aktiviteiten van de vereniging zijn de «Be zinningsdag» op Witte Donder dag 23 maart waarbij de drie jaarlijkse herverkiezing van het Bestuur plaats heeft. Er komt ook een «Zomerfeest» met eraan gekoppeld een tentoon stelling «Vrijetijdsbesteding». Qua reizen is er de bedevaart reis in mei en daarbij komen nog twee halvedagreizen en een dagreis. Verder zijn er de hobbyklub, het zangkoor en de kaartklub. Vakantie te Spa is voorzien van 16 tot 23 mei en reis naar Da- vos i n Zwitserland van 16 tot 26 juni en in Disentis, eveneens in Zwitserland van 1 tot 11 sep tember. LH De prins en de prinses, heel fier (JR) De Damiaanaktie Aalst heeft net de resultaten berekend van de omhalingen die eind januari van dit jaar in de parochies en scholen uit het Aalsterse zijn gebeurd in het kader van de 25ste Wereldag voor de Melaatsen Het resultaat is verheugend schrijven ons voorzitter Dr. Walgraeve, aalmoeze nier E.H Musscheen sekretarisH. Blendeman. Inderdaad, 660.449 frank als (voorlopig) saldo is geen klein bier. De Damiaanaktie heeft hiermede ruim 110 000 fr meer opgehaald dan verleden jaar Er zijn nog enkele giften achter. Voor de wederopbouw van de Zwarte Hoekbruq over de Dender te Aalst zal de staat op het begrotingsontwerp 1978 een bedrag van 32 miljoen inschrijven. Voor wat het gedeelte ten laste van de stad betreft kan de subsidie worden aangevraagd bij het ministerie van Vlaamse Aangele genheden. Dit schreef minister Guy Mathot naar volksvertegenwoordi ger Mark Galle nadat hij samen met schepen van Openbare Werken Jan De Neve te Brussel een bezoek aan het kabinet De «Kommissie van advies tot bescherming van de straatnamen» heeft een aantal straatnamen behandeld en heeft bepaalde adviezen geformuleerd Voor de verbindingsweg tussen de Pieter Corneliskaai en de Verbrandhof- straat te Aalst adviseert men de naam «Wijnputstraat» De straat gaande van de Termurenlaan naar de Keppestraat, Erembodegem zou de «Rooms Hofstraat» kunnen genoemd worden naar het aldaar verdwenen Rooms hof. De straat gaande van de bovengenoemde straat over de spoorweg naar het station te Erembodegem zou wel eens de «Kaardeveldstraat» kunnen worden. Ter informatie: kaarde= kaardendistel. Naar de eerste Frank die zich in Herdersem vestigde (de zogenaamde Harding) adviseerde de kommissie de naam «Harding» voor de bochtvor- mige straat vertrekkend aan. de Langehaagstraat en eindigend aan de Langehaagstraat straat in bochtvorm vertrekkend en eindigend aan bovengenoemde straat te Herdersem. De derde avond in de informatiereeks voor handel, nijverheid en land bouw gaat door op donderdag 16 maart om 20 uur in de feestzaal van het stadhuis te Aalst Onderwerp is «Research en Ontwikkeling». Sprekers zijn de vertegenwoordigers van het Instituut tot Aanmoediging van het Wetenschappelijk Onderzoek in Nijverheid en Landbouw (zeg maar LW.0.N.L) en het Ministerie van Ekonomische Zaken, Administratie van de Nijverheid. Een |ongeman uit Moorsel stal de wagen van Roland Van Stuyvendael voor diens kafee in de Molenstraat en reed ermee in een uitstalraam. Hij werd zwaar gewond en de brandweermannen moesten hem uit zijn netelige positie bevrijden. Terwijl één van hen de 900 verwittigde ging de man er met zijn fiets die in de koffer zat vandoor, Het uitstalraam van de handtas- senwinkel werd erg beschadigd. Onbekenden verschaften zich toegang tot de woning van Modest Cop- pens aan de Ravenakkerstraat te MoorseL Zij ontvreemdden 7.000 fr na alles doorsnuffeld te hebben. Door een onbekende oorzaak ontstond brand op een braakliggend terrein aan de Koolstraat. De brandweer kwam spoedio blussen zodat het vuur niet naar de omliggende woningen kon overslaan. Op uitnodiging van het expansiekomitee van het land van Aalst zou vorige vrijdag minister Mathot naar Ninove komen om er uitleg te geven over geplande wegeniswerken in het arrondissement De minister had formeel toegezegd doch moest op het laatste ogenblik z'n kabinets chef de heer Gillis afvaardigen. Met de parlementariërs en de gemeen tebesturen werd gepraat over de aanleg van de nieuwe verbindingsweg Aalst-Ninove. 0e heer Gillis verklaarde dat de begroting 80 miljoen voor dit projekt voorzien heeft De onteigeningsplannen zijn klaar. Voor oeverversterking van de Oender werd 58 miljoen voorzien. De oude sluis te Herdersem wordt afgebroken en de Zwarte Hoekbrug wordt ver nieuwd. Fraktieleider van de CVP Ghis Willems vroeg op de jongste gemeenteraads zitting dat een register zou aangelegd worden met daarbij alle stukken die toekomen of verstuurd worden. Het is voor de raadsleden zonder een register een moeilijke taak hun kontroleopdracht degelijk te vervullen. Dit is niet door de gemeentewet voorzien, aldus Willems. Burgemeester D'hae- seleer en het schepenkollege wil het de raadsleden zo gemakkelijk mogelijk maken bij het raadplegen van de dossiers. Schepen Hooghuys noemde het een onbegonnen taak om precies af te wegen wat tot de bevoegdheid van de raadsleden behoort. In Nederland hebben ze nochtans andere systemen ontwikkeld. Een Brusselse krant publiceerde vorige week een artikel onder de titel: «Wie bezit nu de oudste karnavalstoet?» Als de Aalstenaars nu denken dat zij het zijn hebben ze het verkeerd voor. We lazen dat de «Gilde van Peer Stoet» uit Herenthout de oudste affiches en de oudste programma's kan voorleggen. Ononderbroken werd daar van in 1883 tot en met 1978 een karnavalstoet georganiseerd. Zulke bewijsstukken hebben Blankenberge en Aalst blijkbaar nieL S P E S. (Sociaal Progressief Europees Studiecentrum vzw) houdt op 27 april een panelgesprek «Euro-Visie» dat zal handelen over het Europa van morgen Volksvertegenwoordiger Mare Galle zal het inleidend woord voe ren. Onder leiding van Moderator Jan Schodts (BRT) zullen voor de BSP Karei Van Miert, voor de CVP Wilfried Martens, voor de PW Willy De Clercq en voor de VU Hugo Schiltz met elkaar van gedachten wisselen. Burgemeester O'haeseieer geeft achteraf een nabeschouwing. Voorzitter van de Provinciale Federatie van gemeentesekretarissen van Oost-Vlaanderen Chris Willems, mocht 120 geïnteresseerden begroeten voor een uiteenzetting gehouden over overheidsopdrachten voor aan neming van werken, leveringen en diensten. Sprekers waren de provin ciale adviseurs De Boeck en De Meester. Nationaal werd een nieuwe reglementering inzake aanbestedingen, offerteaanvragen en onder handse overeenkomsten in de publieke sektor uitgewerkt na de Baudrin affaire. Zij brengt een hele omwenteling in deze sektor teweeg. De goeverneur van Oost-Vlaanderen zal in dit verband in de komende maanden in elk bestuurlijk arrondissement aparte voorlichtingsverga deringen organiseren. Een literaire wedstrijd voor jongeren met betrekking tot het stripverhaal zette drie Aalsterse leerlingen in de bloemetjes. Tijdens een literaire namid dag te Gent waaraan verschillende artiesten meewerkten werden de jonge ren bekroond. Bart De Winne uit de Rijksmiddenschool I Aalst won de eerste prijs in de kategorie B lager middelbaar Hij mag een week met vakantie met het vliegtuig en het ganse gezin mag mee. Kregen nog een eervolle vermelding Peter Van Den Bossche uit de Ri|ksmiddenschool I en Martine De Wit uit het Technisch Instituut Dames van Maria. Een delegatie bestaande uit burgemeester D'haeseleer en de volksver tegenwoordigers Willems 0. D'haeseleer Caudron en Galle wordt op 14 maart om 10 uur verwacht op het kabinet van staatssekretaris R. De Wulf. Er zal gesproken worden over een mogelijke oplossing voor het deficitair werkend slachthuis. Onze foto van de Alfred Nichelstraat (vorige week gepubliceerd) kan naar het archief. Maandag werd een aanvang gemaakt met de herstelwerken van de straatbedekking. Er werden kasseien verwijderd en dinsdag kon reeds een warme asfaltlaag gegoten wordenZal het zware vrachtvervoer nu weer aan zijn vernielend werk kunnen beginnen? De herstellingswerken aan 't afgebrande pand van het hospitaal zullen eind dit jaar nog van start gaan, zegt schepen Jan De Neve. Op 20 maart worden de plastiekzakken voor het ophalen van huisvuil verdeeld. Eerst komen de deelgemeenten aan de beurt, later de stad. In het kader van het plan Spitaels werden door het subregionaal te- werkstellingskomitee reeds 18 projekten goedgekeurd. De andere 8 werden nu eveneens door het Ministerie van Arbeid goedgekeurd en verwezen naar hogervermeld komitee. Na de interpellatie van Raymond Uyttersprot op de jongste gemeenteraads zitting heeft men op het stadhuis niet stilgezeten. We beweren niet dat hij de aanleiding van de oplossing was maar blijkbaar werden in verband met de personeelskaders nu toch positieve resultaten geboekt. Verder wilde men niets kwijt. De primeur wordt gereserveerd voor de kommissie voor perso neel en voor de gemeenteraad. Op 15 maart (14 uur) gaan ze dan eindelijk weer rond de tafel zitten om de Amylumimpakt op ons leefmilieu onder de loep te nemen. «Ze», dat zijn dan Amylum zelf, schepen van leefmilieu A. De Maght en aanbelan- gende personen. Tegen diezelfde dag moeten de gemeentediensten van België klaar zijn met de lastenboeken en de plannen voor het nieuw Aalsters Ziekenhuis Het OCMW zal eerst goedkeuring moeten geven waarna het kollege van burge meester en schepenen zelf ook nog hun advies zullen geven Nadat de brandweer ook iets in de pap zal brokken volgt dan de volgende administra tieve lijdensweg: Provinciale Technische Dienst, Provinciale Dienst voor Ruimtelijke Ordening en Urbanisatie en tot slot, het ministerie. Verwacht wordt dat de administratieve molen tegen eind '78 zijn werk zal gedaan hebben Hetgeen U intussen niet moet verhinderen om ziek te vallen Wat niemand hoopt natuurlijk. De eerste bijeenkomst in de reeks anti-tabaksavonden heeft een enorm sukses gekend. Niet minder dan 275 paffers kwamen in de gebouwen van dc brandweer (geen rook zonder vuur, zou je willen zeggen) hun liefde voor mevrouw Nicotine afzeggen en dat bracht de inrichters ertoe de turnzaal van de brandweer als nieuwe vergaderzaal te kiezen. Schepen Blommaerts die zich mede over het welslagen van deze aktie ontfermt, dat is een publiek geheim, is niet vies van een sigaar maar op de laatste perskonferentie die in het stadhuis plaats vond weigerde hij kordaat elk rookgerief. Opletten Toon, onze fotograaf ligt op de loer! De anti-chambre van burgemeester D'haeseleer geraakt niet af! Hinde rende zaak is dat voor de burgervader maar schepen van Openbare Werken Jan De Neve die zich tevens kan beroepen op kennis inzake binnenhuisar- chitektuur wil de zaken niet overhaast klaren. Zo'n ontvangstkamer voor belangrijke bezoekers moet een degelijk stadsbeeld kunnen ophangen moet niet vloeken tegen het historisch kader van de betreffende stadhuis vleugel etc. Onze kollega Frans Van Volsem wou daar tijdens de laatste perskonferentie van het kollege over doorbomen maar de burgemeester zag blijkbaar liever geen meningsverschil met schepen De neve in het openbaar aan bod komen en sloot kordaat: «Het incident is qesloten» Incident? Nouja... Schepen van Kuituur Hegman Roels broeit op de idee in Aalst een plastisch museum op te richten. Onze vraag tijdens de perskonferentie: voor wanneer een vijfjarenplan; om duidelijk te zijn, niet aan ons, maar aan de bevolking? Antwoord: ik ben schepen van kuituur geworden met negen maand vertraging, maar ik beloof u dat ik na 12 maand op deze post een 5-|arenplan zal klaar hebben. Onze bedenking daarop: negen plus drie min andere maanden; het lijkt erop dat betreffend plan een vierjaren plan wordt Zo lang er hoop is, is er leven... Op de maandelijkse perskonferentie op het stadhuis kregen we op onze vraag waarom het abortusdebat, (noch pro, noch kontra) in de feestzaal van het stadhuis niet mocht doorgaan eigenlijk geen antwoord Men was wel op de hoogte van het feit dat aan dit debat 14 verenigingen meewerk ten. Als we dan vragen of de weigering te maken had met het eerder kies onderwerp wordt dit tegengesproken. Men wou wel vermi|den dat de bevolking de indruk zou krijgen dat de stad dergelijk initiatief patroneert De beslissing kwam uiteraard uit het kollege waar door PW en VU de nega tieve beslissing onderschreven werd en naar verluidt (de twee BSP schepen waren op de persavond niet aanwezig) de BSP schepenen zich zouden onthouden hebben. Hiermede hadden wij, zo leek het toch, onze burgervader nogal wat nerveus gemaakt. Hij wees er de pers op dat zij niet de taak van onderzoeks rechter moet waarnemen. Ergens klopt in die redenering iets niet. De taak van de pers bestaat er ondermeer in: willekeur, misbruiken en wantoestan den op te sporen en aan te klagen. Vanuit het matglazen huis hadden we nog maar eens het raden naar de waarheid Wat een hemelsbreed verschil met het begin van de legislatuur toen de pers eerder op de handen werd gedragen en n vraagje meer of minder voor het bestuur geen bezwaar was Nu blijft menige mond hermetisch gesloten als de centrale verwarminq in de kamer aanslaat. Een open beleid? Nog een probleempje mijnheer D'haeseleer. Is er een oplossing voor het dierenasiel Sint Hubertus uit Nieuwerkerken dat uiterlijk tegen 1 mei moet opdoeken? D'haeseleer: «Ik hou van dieren. Ik wil wel helpen maar men moet zich toch niet altijd blindstaren op de stadskas. Men gaat er prat op dat er veel notabelen in hun vzw zitten, wel dat men zelf een initiatief neemt» Schepen De Maght daarop: «de bewuste vereni ging heeft beloofd zelf een oplossing te zoeken.». Wij: Zou dit ook geen sociaal dienstbetoon kunnen zijn? Wij denken hierbij aan het geval te Mere (zie voorpost vorige week) en geloven dat er een asiel moet zijn. Nu zit men natuurlijk te Aalst met het probleem van twee verenigingen en daar komt dan de kat op de koord. Partij voor één van beiden kan niet gekozen worden! In een flits wezen we vorige week op de diensten die Professor Van Hoolandt aan de stad bewees, diensten die nu door de tewerkgestelden van het plan Spitaels verder onderzocht zullen worden. Voor burgemeester D'haeseleer een eerder netelige vraag toen we wensten te vernemen wat er gebeurd is met de plannen van bewuste professor ter hervorming van de stadsdiensten. Hij antwoordde vooreerst dat we zo'n vragen niet op die manier mogen stellen, waarvan akte' Nietaltemin gingen heel wat centjes uiteindelijk toch van de brave burger, hierbij verloren. Van Hooland werd geweerd .O.K. Zullen nu die mensen die voor zes maand of een jaar worden aangeworven de studies van diverse ambtenaren en van een professor overnemen om in een minimum van tijd de reorganisatie, herstrukturerinq e a te zoeken? Hoed af voor die keien dan! Het eerste week-end van de tentoonstelling «Kunstformatief Aalst 1978» in het Oud-Hospitaal issuksesrijk verlopea Op de opening vorige week vrijdag werden zo'n driehonderd aanwezigen genoteerd. Zater dag, zondag en maandag samen werden er nog eens tweehonderd bezoekers opgeteld. Volgens statistieken is dit ruimschoots meer dan wat de laatste tijd in het museum mocht worden genoteerd, voor een tentoonstelling van hedendaagse kunst Oe inrichters, rekenen op een totaal belangstelling van 1500 bezoekers. Indien dit rond cijfer wordt overschreden zal men aan de 1501ste bezoeker een kunstboek als geschenk overhandigen. Om dat getal te halen rekent men uiteraard op de media. De televisie maakte opnamen welke wellicht vanavond tijdens het programma 'dag aan dag in de eter zullen gaan. Deze edukatieve tentoonstelling met eigentijdse Aalsterse kunstenaars is nog te bezichtigen in het Oud-Hospitaal, tot 19 maart Toegang kosteloos. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 5