"TEATER LANSELOET MET 'OPPENKAST VERWENT INZE KINDEREN DE DRIE CHARELS IN DE ST.-ANNAZAAL KAMERENSEMBLE TREEDT VOOR EERSTE MAAL OP PIERRE DE SMEDT VERTELT OVER BEIAARD-WETENSWAARDIGHEDEN De Voorpost - 10-3-1978 - 9 maart werd voor een honderdtal kinderen een ware feestdag. dag werd er door teatervereniging Lanseloet, een jeugdnamiddag georganizeerd. Iedereen genoot de poppenkast «'t Ajuintje». Solospeler, Mare Van Laethem, vertelde het verhaal: De stier van dbief. dag en acht sekonden werkt. Ge volg: het optreden van de bedrieg ster werd een flop. De mensen vroegen hun geld terug. Merlijn en de ondertussen opgeroepen cham petter vielen in als gelegenheidsar tiesten. zodat het volk toch tevre den huiswaarts keerde. Tegelijk werden Heksemie en Jef Patat ge vangen, terwijl de cirkusdirekteur financieel gered was. Happy-end van een flinke story. Bij het begin van de voorstelling werd een hartelijk woordje van welkom gesproken door de voor zitter. Toen werd het donker in de zaal. Het toneel werd buitenge woon fijn verlicht. De initiatief nemers zorgden er ook voor dat iedereen «kon zien»; de poppen kast was twee meter boven het verhoog opgesteld. Fijn dat jullie daar aan dachten, jongens! De uit voerder had een prachtige installa tie mee, zo goed wat betreft de verlichting als geluid. Hoewel het laatste stond iets te scherp en te luid. zodat de kleinsten zich onze ker en onwennig verscholen in moeders arm. Toch heeft iedere toeschouwer, groot of klein, geno ten van het fijne vertoon. De aan dacht en de reakties van elkeen bewezen dat. Teater Lanseloet bestaat nu twee jaar. Voor volgend seizoen hebben de inrichters ook al plannen: ze ko men met een echte kindermusical op de planken. Doelstellingen van teater Lanse loet: De vereniging verricht kultureel werk door het betere toneel te pro grammeren door het zelf spelen van stukken of door het uitnodigen van gast - toneelgezelschappen. Aan geïnteresseerde amateur toneelspelers wensen zij de kans te geven hun hobby uit te voeren. Hierdoor helpen ze een zekere be hoefte aan zinvolle vrijetijdsbes teding te voldoen. Ze brengen te vens jeugdtoneel op een artistieke en pedagogisch verantwoorde manier. Alle kinderen krijgen de gelegenheid om verantwoord kin dertoneel te beleven. Zij worden aldus opgevoed naar een artistieke ontspanning. Zij kunnen zich eveneens verantwoord ontspannen door de film, poppenteatcr en kreativitcit. De groep helpt ook informatie te verspreiden over de kulturcle akti- viteiten van eigen en vreemde produkties om zo het toneclbezoek aan te wakkeren. Tenslotte moe ten wij vernoemen, dat teater Lan seloet andere vormen van kuituur steeds wil steunen, aanmoedigen of aktiveren. Voor de kinderen hebben wij ook een prettig nieuwsje: om de veer tien dagen brengt het Lanseloet- gezelschap een voorstelling in het «Kapelleken», Meuleschette- straat. Eén maart was er een pop penspel, 15 maart wordt het een echte speelgoedruilbeurs, die van start gaat om 13.30 u. Daarna is er een film «Ezelsvel», een verruk kelijk sprookje, vol poëzie, ele gantie en moderne subtiele humor. Interesse? Wie verdere inlichtingen wenst, of wie zich kreatief wil inzetten, kan steeds terecht bij Willy Van Box- tael, Ledebaan 19 of bij Amedee Triest, Jozef Meganckstraat 24. R. DEVUVER En de poppen maar dansen (JR) Een reusachtige sfeer achter de doeken (JR) De Sint-Annazaal heeft vorige zaterdag het voorrecht genoten de «Drie Charels» op het podium te krijgen in hun muzikale komedie «Horen, zien en zwijgen» van Roger Piers, die als «Charel- deel uitmaakt van het gezelschap. Deze komedie in twee bedrijven (13 taferelen), werd voorgesteld door «Het Volksteater» een rei zend gezelschap dat in het Vlaamse land zeker niet onbekend is, en Gent als thuishaven heeft. De gebrachte komedie «Horen, zien en zwijgen» is eigenlijk het jubileumprogramma van het ge zelschap dat vorig jaar 30 jaar be stond. Meer dan 200 mensen werkten tijdens deze 30 jaren mee aan de suksesstukken van de 3 Charels, zo lezen we in het pro gramma. Momenteel bestaat het trio «De 3 Charels» uit Roger Piers. Bert Joris en Lou Jacquet. «Horen, zien en zwijgen» is hun laatste produktie. Het is puur volkstoneel, echt ont spannend. En dit is misschien wel de grootste verdienste van dit rondreizend gezelschap waaraan een diepe behoefte bestaat: de mensen ongekompliceerd en op gezonde manier laten lachen. Want lachen doet men tijdens de voorstellingen die door echte ras artiesten worden gebracht. De humoreske taferelen waren mees terlijk vertolkt. En we weten nu nog niet welke van de drie Charels het meeste applaus verdient. Ze zijn bijzonder goed op elkaar inge speeld, evenals de dames: Geor gette Piers als Rose, de vrouw van Charel 2 (Roger Piers), Yvonne Jacquet als Marie vrouw van Charel 3), en Rosa Geinger als Fi- lomène, de stiefmoeder van Ma rie. Uitstekend in hun rollen waren ook Paul De Lentdecker als File- mon (vader van Rose), en Eric Vanderbeken als «fakteur» Briek De Martelaere. De choreografie werd verzorgd door het duo Silvya en Nicole. Het hammondorgel werd bespeeld door een meesterlijk «Gilbando» alias Gilbert De Saedeleer die op virtuose manier trouwens verschil lende instrumenten de baas kon. Het verhaal is eigenlijk eenvou dig, en dient feitelijk om de ver schillende humoristische gags aan elkaar te lijmen, gags waarbij het Gents dialekt helemaal niet stoort, maar integendeel sterk op de lach spieren van de toeschouwers werkten. Om kort te zijn: tegen het einde aan wordt één der Charels, plots miljonair, en sticht een partij die vooral leute onder het volk wil brengen. Deze partij haalt bij jJe verkiezingen een overdonderende meerderheid in de gemeente, en de toeschouwers zijn de goedlachse getuigen van wat er zich daarom trent allemaal afspeelt. Werkelijk, het loont echt de moeite waard om een avond met de «3 Charels» door te brengen wanneer de kans daartoe zich voordoet! Wilfried Lissens Meester Merlijn heeft 'n eigen aardige machine gekocht. Het vas een steraanbieding in de tan halve prijs. De naam: een uit- vindmachine. Hij had ze absoluut lodig. daar hij veel aanvragen treeg. De één vroeg onderbroeken net binnenzakken, de ander wou jampers met ruitewissers. Zélfs de minister in persoon had een verzoekje: hij had een ezel die hij graag aan het praten zou willen j krijgen. Nou, voor een minister idoe je wat! Daar zou Merlijn dade- ,A ijk aan beginnen. Met behulp van Iroog water, werd al gauw een ipuitbus gevuld met een magisch drankje. Vooraleer de minister te roepen, moest het middel eerst ge test worden. Een onschuldige te] worm werd het eerste proefkonijn. Spanning enalgemene vreugde: gelukt! Heksemie. die toevallig voorbij kwam, vond het verdacht dat een worm kan spreken. Merlijn zal dat gefikst hebben! Ze besloot het wondermiddel te stelen. Na aller lei perikelen, lukte het haar de to verdrank te vervangen door een slaapmiddel. Zo werden de toven aar en de Franse minister letterlijk in slaap gedaan. Met behulp van Jef Patat, een be rucht boosdoener, vluchtte Hek semie naar Mozambik, waar ze wilde dieren wou aan het spreken krijgen. Haar plan was klaar: ze zou in een cirkus enorm veel geld kunnen verdienen. Na een mis lukte leeuwenjacht, lukte een slaande list met een grote, zwarte vogel. Hij begon (na behandeling) ineens te zingen als de «bietels- Hij gaf zelfs de raad de stier van cornedbief te vangen. Dat was een uniek dier: de stier wandelde steeds achter zijn staart aan. De heksenbezem en de spuitbus de den hun werk. zodat het slachtof fer enkele minuten later de Franse cancan danste. De cirkusdirekteur was bankroet. Heksemie ziet een ware kans. Zij vraagt een hoge gage en treedt op met haar dieren. Meester Merlijn wist ondertussen uil te rekenen, dat het wondermiddel slechts één Aalst is een nieuw muziekensemble rijker. Leerkrachten van de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel vorm den immers een kamermuziek-ensemble dat in samenstelling zeer origineel en ook wel zeldzaam kan worden genoemd. Het vokale neemt de sopraan Rita Piron voor haar rekening, in strumentalisten zijn Godelieve Weymeis, dwarsfluit, Beatrijs De Laender, gitaar, Paul Van Nieuwenborgh, piano en ten slotte klarinettist Francois Schllaert die ook de leiding op zich neemt. Op maandag 13 maart treedt dit ensemble voor de eerste maal op, en dit in de feestzaal van het stadhuis te 20.00 uur. We krijgen reeds vol verwachting uit naar deze manifestatie, want dit ensemble zou, mits het voldoende gesteund wordt door de belangstelling van het publiek, misschien wel een sukses- volle toekomst tegemoet kunnen gaan. De nieuwe groep werd «Polyhymnia» gedoopt. De Drie Sjarels (SJ) Op het programma staat werk van minder gekende komponis- Op vrijdag 3 maart (maart is dit jaar met de benaming «muziek- maand» gaan lopen) ging in de feestzaal van het stadhuis een voor dracht door, gehouden door stadsbeiaardier Pierre De Smedt. On derwerp, hoe kan het anders: klokken en klokkenmuziek. De heer De Smedt wist zodanig veel te vertellen dat de vooropgestelde tijd te beperkt bleef. Niets ergs; we kijken reeds uit naar een vervolg op deze voordracht, want de talrijke wetenswaardigheden over dit muziekinstrument waren voor velen even nieuw als interessant. Pierre De Smedt toonde zich een boeiend en humoristisch verteller. Fijne opmerkingen stoffeerden zijn betoog. tadsbeiaardier De Smedt tijdens zijn interessante toespraak JM HANDBELLENKOOR Pieree De Smedt zorgde tevens voor een verrassing die wc. naar we menen ook een muzikale Aals- terse primeur kunnen noemen. Voor de gelegenheid nodigde hij de «Angeli Sonantes», geleid door Gustaaf Van der Wcyden uit. Tien dames houden in elke hand een klok met wclbcpaaalde toon hoogte. Dit wil niet zeggen dat men slechts op twintig tonen beroep kan doen want vaak dienen een of meerdere andere klokken die men bij de hand heeft te worden aangespro ken. Met dit geheel van tonen en uitvoerders kwam men tot verras send mooie rezultaten. Het leek ons niet zo gemakkelijk te zijn om een muzikale zin vlot te laten ver lopen (elk «zingt» als het ware de hem toebedeelde noten van de me lodie), zeker als we in acht nemen dat het niet om een alleenstaande melodie ging. maar om een ge- harmonizeerd stuk. Men dient dus zowel horizontaal als vertikaal ge lijk te blijven. De dirigent diende dan ook strak de touwtjes in han den te houden en mocht de maat geen ogenblik uit het oog (lees oor) te verliezen. Deze mensen be reikten bewonderenswaardige re zultaten. Zeer charmant klonken de stukjes waarin een blokfluit werd begeleid door dit handbel- lenkoor. Werkelijk boeiend om aanhoren. KLOKKEN EN KLOKKENMUZIEK Het zou ons te ver leiden om diep in te gaan op alles wat Pierre De Smedt die avond allemaal wist te vertellen. Zijn kennis van het in strument en de specifieke muziek die ervoor werd geschreven is enorm uitgebreid. Beiaardier is «een der oudste be roepen ter wereld», zo wist hij te vertellen, maar voedde er veilig heidshalve aan toe dat het niet hét oudste is. Die eer laat hij beschei den ter zijde liggen. Wist u beste lezer, dat reeds in «Van den Vos Reynaerde», daterend uit de der tiende eeuw sprake is van de bei aard? Wist u dat de Aalsterse bei aard drie klokken teveel heeft en één te weinig? Langs wiskundige weg komt men voor dit probleem tot geen oplossing. Wie het waarom wil weten moet maar eens even de klokkentoren opklauteren en aan Pierre De Smedt vragen waarom dit zo is. Wist u dat bij het aanslaan van de beiaard de bespe ler een kracht gaande van 3 tot 13 kilogram dient uit te oefenen? En weet u waarom een beiaard vals speelt? Allemaal vragen waarop een antwoord werd gegeven. Om de geschiedenis van de Aals terse beiaard uit de doeken te doen, bleek spijtig genoeg niet voldoende tijd beschikbaar. Mis schien komt dit een volgende keer. Pierre De Smedt kondigde ook reeds een en ander aan betreffende het komende beiaardseizoen. Net zoals vorig jaar zullen buiten landse beiaardiers te gast zijn. Meer hierover verneemt u later. Het is duidelijk dat Pierre De Smedt de Aalsterse beiaard in eer wil herstellen door het instrument regelmatig in de belangstelling te laten komen. Een initiatief dat we enkel maar kunnen toejuichen. Gastbeiaardiers met wie we vorig seizoen kennis maakten waren vol lof over het instrument waarover we beschikken. ANDRF. DE GROF.VF. Het beiaardkoor uit Kessel (JM) ten en minder gekend werk van bekende komponisten. Zo hebben we het trio opus 16 voor fluit, klarinet en gitaar vèn Joseph Kreutzer. De delen zijn: Allegro resoluto, Adagio en Alla Pollacca. Van Franz Schubert horen we «Der Hirt auf dem Felsen» opus 129 voor zang stem, piano en klarinet. Mario Castelnuovo-Tedesco, even eens een suksesvol komponist, wordt vertegenwoordigd met de Sonatina opus 205 voor fluit en gitaar. De delen van dit werk zijn: Allegretto gracioso, Tempo di Siciliano en Alle gretto con Spirito. Na de pauze volgt dan een kompositie van Ton de Leeuw, een trio voor fluit, klarinet en piano (Introduzione, poco len to; intermezzo, quasi recitativo; Scherzando). Van de Franse komponist Albert Roussel (be luister van hem eens de suite Bacchus en Ariadne voor or kest) wordt het opus 26 nr. 1 «Deux poèmes de Ronsard» gebracht, voor sopraan en fluit. Vervolgens krijgen we «The Songs of Innocence» van Ar nold Cooke voor sopraan, kla rinet en piano om dan te beslui ten met een sonate voor fluit, klarinet en piano van Maurice Emmanuel met als delen: Alle gro con Spirito, Adagio en Alle gro molto e Leggierissimo. Zoals u reeds gemerkt hebt, lezer, een rijk en afwisse lend programma met werken die hoogst waarschijnlijk «Aals terse» primeurs zijn. Wie graag zijn muzikale horzonten uit breidt. of gewoon eens andere muziek wil horen zal vast in zijn nopjes zijn met datgene wat de kersverse kamermuziekgroep ten gehore zal brengen. De in gang tot dit konsert dat werd georganiseerd door «Muza VZ.W.» die mocht rekenen op de medewerking van het stadsbestuur van Aalst is gra tis. A. De Groeve

De Voorpost | 1978 | | pagina 9