JEFI ZOEMT OP BETERE FILM DAVIDSFONDS-KWIS OVER DE VLAAMSE PROBLEMATIEK TE GIJZEGEM RALDES TE BURST SLISSEN EN CESAR KOMEN NAAR 00RDEGEM De Voorpost - 17-3-1978 - 11 Vier seizoenen reeds wordt in Mere «de betere jeugdfilm» jertoond. Gemiddeld komen er zo'n tweehonderdtal kinde ren naar de zaal van het klooster om er Teresa, de jonge Chimpansee te zien. Of de dierenkonferentie. Bloemen «oor de man op de maan...Stuk voor stuk waardevolle ontspanningsfilms voor het jonge publiek. Bovendien kun nen ze al eens een tekening maken over het filmgebeuren, ol knutselen, zich verkleden...Voor die film- en animatie namiddagen zorgt Jefi Erpe-Mere! want op plaatselijk vlak zijn vaak de beste verhoudingen 'e vinden. Wat we graag ge loven. De kinderen zelf mer ken er trouwens weinig of niets van. De onafhankelijk heid op juridisch gebied be tekent dan weer niet da men een samenwerking met an dere verenigingen niet op prijs stelt: jeugdbewegin gen. de drie Fondsen, Boe renbond. andere kulturele verenigingen...Hoewel er in Mere op dat vlak nog niet veel gebeurd is, staat men JEFI Jefi staat voor «jeugd en film»Over heel Vlaanderen bestaan er zo'n 24 jeugd- filmklubs (waaronder recent lonk kifi voor kinderen en tifi voor tieners). Klubs waar men het eerlijk meent met kinderen. Waar men hen niet de kommerciële rotzooi in de «normale» bios- kopen opsolfert, maar waar men waardevolle ontspan- lingsfilmen brengt. Films lie ontspannend zijn, ja, maar die «de jonge mens de mogelijkheid bieden de we reld waarin hij leeft beter te herkennen». Films die fan tasie en inspiratie bevorde ren. Films die «op een este- lische wijze willen inspelen np levensrealiteiten van de jongeren en toch boeiend zijn...» (J-Filmnieuws januari '78). Da's geen gemakkelijke taak waarvoor het «Verbond van Kinder- en Jeugdfilm- klubs» staat. Karei De Leenheer (sekreta- ris van Jefi Erpe-Mere en lid van de Raad van Beheer van de v.z.w. J-Films) vertelt Ions over de strenge selektie die doorgevoerd wordt voor aleer een film verspreid wordt. Over de buitenland se festivals in Parijs, Mos kou. Teheran» Gottwalde.. waar een eerste prospektie geschiedt. Over de proef- 1 vertoningen waar kinderen en/of jongeren hun beden kingen en kritiek naar voren brengen. Over de evaluaties op de animatorendagen... Zo zijn het uiteindelijk meestal films uit Oostblok- I landen die vertoond wor- )den. «Met een sprankelende kleurenpracht weten die filmmakers om te springen ■n en vórir alles blijven ze toch natuurlijk en hebben ze greep op de leefwereld van he' kind en zijn verbeel ding.» Wie de beste tekening maakt in verband met een geziene film kreeg een boekenprijs GEEN NONCHALENCE Men neemt het eerlijk met kinderen, schreven we ho ger. Dat stel je ook vast als je he' op de selektienota's en de uitgebreide dokumen- 'atie die n.a.v. elke film ver spreid word'. Of op de vor- mingsdagen voor animato ren (van hen wordt verwacht da' ze de kinderen helpen in he' kreatief verwerken van de tema'iek van de film). Ook «Zoem», de filmkrant voor de jeugd is meer dan zomaar een reklameblaadje voor de eigen films. Er staat informatie over de opbouw van een film, alles wat daar bij kom' kijken, achter gronden. enz. Telkens op he' niveau van de lezers. ERPE-MERE Fn ja. eind 1974 was het zover. Ook in Mere zou een Jefi-klub haar werking be ginnen Nog vdtSr Aalst, dat pas he' tweede werkjaar be zig is. He' tweede jaar reeds werd Mere verruimd tot Er pe-Mere zodat men - gelet ook op he' grote aantal kin- 'erj deren da' steeds naar de namiddagen komt gerust mag s'ellen da' Jefi een pei- Ier is in he' kulturele jeugd- el leven van de gemeente. Misschien zijn er wel ou ders die Jefi als een babysit beschouwen, maar Jefi heeft toch duidelijk een an dere bedoeling. Een drietal animatoren die zich perma nent bijvormen (twee ervan hebben een monitorsoplei ding) leggen vooral uit waarover het gaat in de film en zoeken naar kreatieve verwerkingsmogelijkheden voor na de vertoning. Er word' al eens een gooche laar gevraagd. Leen Persijn kwam ook 's. Soms worden er balonnen gegeven (zie fo to) of worden er prijzen uit geloofd voor de «beste» te kening. Dit laatste is niet in de strikt kompet it ieve geest te verstaan: ieder krijgt wel wat, maar de meest oorspronkelijke din gen worden toch extra be loond. Wat men geeft ge- 'uig' overigens van goede smaak en pedagogisch in zicht: bv. kreatief werkma teriaal boeken, sportartike len... VERANTWOORDELIJK HEID De kinderen zijn duidelijk niet enkel de «konsumen- •en». Ze leren hier ook zelf verantwoordelijkheid opne men: 'oegangstiketten kon- 'roleren. de zaal in orde houden en brengen, plaats aanwijzing. Da' de bedoeling niet is «geld eruit te kloppen» be wijs' misschien wel dat men zoveel mogelijk afziet van snoepverkoop. Als het toch gebeurt gaat het om gezonde snoep (bv. een blozende appel). SAMENWERKING Jefi is nu een eigen onaf hankelijke v.z.w. Onafhan kelijk bv. van de «Bond van Grote en Jonge Gezinnen» een tijdlang mee samenge werkt werd. Die samenwer king is om allerlie redenen afgesprongen maar. Karei De Leenheer steunde hier op: da' hoofstuk is op na tionaal vlak te situeren. toch open voor elke vorm van samenwerking! Wie oeïn'eresseerd is in de werking van deze bloeiende vereniging is wellicht ge diend me' he' sekre'ariaa's- adres- Karei De Leenheer. Pa-renaa's'raa' 8. 9420 Er pe-Mere (Mere). PD. In het voorjaar van 1977 lanceerde het Davidsfonds op nationaal vlak een groots opgezette -Vlaamse a kt ie» met de bedoeling de DF-leden en meteen de Vlaamse bevolking, zo intens mogelijk te informeren over en te betrekken bij de besprekingen rond de staats hervorming. Het Davidsfonds was het namelijk aan zijn naam als grootste Vlaamse drukkingsgroep en vor- mingsorganizatie verplicht om de i ontwikkelingen kritisch op de voet te volgen. Vanzelfsprekend werd deze «Vlaamse aktie» meer dan ooit aktueel door het sluiten van het Egmontpakt door de huidige j regeringspartijen. Jammer genoeg j bevat dit pakt onaanvaardbare j toegevingen voor de Vlamingen. zowel op het vlak van de staats- hervormingen zelf (o.a. zeer be- perkte autonomie. Brussel als j derde gewest, nadelige verdeels- j leutels voor Vlaanderen in ver- band met de dotaties) als wat be- I treft de regeling voor Brussel en I periferie (ondermeer de afschaffing van de pariteit te Brussel, een praktisch gelijkaardig statuut voor de zes faciliteitengemeenten als voor Brussel, onaanvaardbare in schrijvingsrechten voor franstali- gen in zeven Vlaamse gemeen ten). Het Davidsfonds paste de strategie van zijn «Vlaamse aktie» soepel aan deze nieuwe en totaal gewij zigde omstandigheden aan. De kwis over de Vlaamse proble matiek, één van de speerpunten van bedoelde aktie, werd als ak- tiemiddel bij uitstek naar voren geschoven, om de DF-leden en sympatizanten zo ruim mogelijk op de hoogte te brengen van de jongste ontwikkelingen inzake de Vlaamse problematiek. Waarin bestaat deze kwis? Het is de bedoeling om op een speelse en ontspannende manier het kennis peil van de DF-leden inzake de Vlaamse problemen aan te scher pen. Speciaal werd erop toegezien dat het geen HARDE kwis zou worden, enkel geschikt voor spe cialisten. Je zal het reeds geraden hebben: door middel van èen ple zierige kwis, een zo breed moge een welkomswoord door voorzit ter Visart, kregen de deelnemers een dokumentatiebrochure over bedoelde problemen. Zij kregen Ziehier de einduitslag van de spannende avond: ploeg 1 uit Moorsel (de heren Van Milders, Verbeiren en Van Gey- zegem) behaalde 46 punten op een Kandidaten en jury van de voorseleklie van de kwis over Vlaamse problematiek, ingericht door het Davids fonds (EL) lijk publiek betrekken bij de ak- tueie stand van zaken van de Vlaamse Beweging. Al te zeer werden in het verleden (en Eg- mont is daarvan een sprekend voorbeeld) plannen en pakten uit gedokterd in het nadeel van Vlaanderen, ingevolge een gebrek aan informatie en betrokkenheid van de Vlamingen. Het bewuste Vlaanderen moet de politici (van welke partijpolitieke gezindheid dan ook) diets maken dat het Eg montpakt in geen geval te nemen of te laten is. Wij bedanken feeste lijk, aldus het Davidsfonds, voor een graatmager zelfbestuur, ge- prezenteerd met een peperdure faktuur. Donderdag 9 maart, werd op i- nitiatief van DF-Gijzegem de grote zaal van het gemeentelijk sport- en rekreatiecentrum ter beschikking gesteld aan de heer Piet Blommen, full-time medewerker van DF- nationaal die de kwis leidde. Na een bepaald korte tijd om dit dos sier in te studeren. Het werd een politieke getinte avond met als centraal probleem: het Egmont- plan en de politiek te Brussel. Hierover werden vaak zeer moei lijke vragen gesteld, die weinigen korrekt konden beantwoorden. Het was wel zeker: de inspannin gen werden geleverd met hart en ziel! De deelnemende ploegen leefden zich echt in bij de betreffende wedstrijd. Er was een gezonde wedijver te voelen. Er waren eveneens zeer spontane reakties van de deelnemers bij de beoorde ling van de antwoorden, die ge- kontroleerd werden door een jury. Andere typerende uitspraken hoorden we van de winnende ploeg: «'t Is een goede opfris sing!» Iedere ploeg bestond uit vier leden, een voorzitter en drie raadgevers. Ze deden het allen zeer goed. totaal van 74. Hiermee werden zij tweede. De ploeg 2 uit Hofstade (de heren Daelemans, De Looze en Mer- tens) eindigden minder gelukkig met 39 punten. Ploeg 3 werd gelukkige winnaar. De ploeg Herdersem met de heren Willems. Dicrickx en Verbeste) behaalde 48 punten. De ploeg 4. eveneens uil Moorsel (de heren Pieters, Van Driessche en Vermoesen) hielp de rode lan taarn te dragen, met eveneens 39 punten. Prijzen aan deze kwartfinale, wa ren prachtige boeken, uiteraard uitgegeven door het Davidsfonds. Iedere deelnemer werd nadien nog op een drankje uitgenodigd, zodat er passende ontspanning was na een moeilijke strijd. Er heerste nog lang een gezellige sfeer rond de bar, waar twee mooie meisjes zorgden voor voldoende lafenis. R. DEVIJVER Het blijkt ernst: te Burst organiseerde het Davidsfonds een tweede gespreksavond in het kader van het jaar van het dorp. Een Raldes- duo heeft het leefmilieu te Burst eens grondig onderzocht en kwam er de resultaten aan de bevolking voorleggen. Resultaat: een debat op hoog niveau over de inplanting van de nieuwe wijken te Burst, de integratiekansen van de nieuwe bevolking in de autochtone groep, de waterzuivering, de verkavelingen enz. Onderwerpen, die duide lijke beleidskonsekwenties hebben. «Worden wij vergiftigd?» was het onderwerp van de tweede ge spreksavond, die het Davidsfonds te Burst in het kader van het «Jaar van het Dorp» inrichtte De heren Van der Eist en Van Nuffel, bei den akticf in de milieugroep RALDES, hebben een onderzoek gedaan naar de toestand te Erpe- Mere. en brachten de konklusie op tafel: Burst staat er relatief goed voor. maar toch steken er enkele angeltjes in 't gras. De heer Van der Eist gaf een overzicht van de facetten die een goed of slecht mi lieu uitmaken: lucht, water, la waai, afvalverwerking, ruimte lijke ordening en stand van zaken voor de vastlegging van het ge westplan. MOLENBEEK Erpe-Mere kent de jongste jaren een schrijnende waterverontrei niging via de Molenbeek. Enkele firmas lozen hun afvalwater in de beek, met de gekende gevolgen. De overheid is weliswaar op de hoogte van de toestand en de bouw van een zuiveringsstation is in het vooruitzicht gesteld. Vorige week nog kwam het projekt ter sprake op de gemeenteraad: er wordt een studie gemaakt om de grootte en de plaats van de koliektoren te be palen. Het vroegere gemeentebe stuur van Bambrugge voorzag 't projekt in de buurt van Steenberg op te richten. Nu wenst Erpe-Mere een lichte verschuiving naar de au toweg toe. Men vermoedt immers dat een zuiveringsstation in de buurt van het te bouwen ontmoetings- en administratief centrum een schending van het mi lieu betekent. Als we het goed be grepen hebben, zijn er voor Erpe-Mere feitelijk twee zuive ringsstations voorzien. De heer Van Nuffel had hiertegen ernstige bezwaren. Hij meent dat men ook ekonomisch moet te werk gaan. Twee stations vragen twee techni sche ploegn en twee administra tieve diensten, voor hetzelfde re sultaat. Hij somde enkele zuiver ingsstations op die niet funktione- ren door gebrek aan technisch ka der (of om andere redenen); Ge- raardsbergen. Hamme. Lokeren. en tenslotte Sint-Niklaas die op halve kracht draait. LAWAAIHINDER Raldes stelt voorts vast dat de Pro- '.en betere kinderreklame is er niet Voorstelling door het bestuur van de Tijlvrienden van het volgend toneelstuk opgedragen door de toneelvereniging Ploeg (EL) De sport- en kuituurvereniging «De Tijlvrienden» uit Oordegem zorgen morgen, zaterdag 18 maart, andermaal voor een voltreffer. Zij hebben namelijk de Wetterse toneelgroep «De Ploeg» naar Oordegem uitgenodigd om er de voorstelling van hun suksesstuk nogmaals te brengen. Met het stuk «Slissen en Cesar» oogstten zij reeds geweldige bijval in Wetteren De regie van dit stuk is in handen van een Oud-Oordegemnaar. de heer Gaston Van der Gucht Alles laat voorzien dat de zaal Sint-Martinus op de Grote Steenweg, waar het stuk opgevoerd wordt, andermaal te klein zal zijn De Tijlvrienden zijn hiermee aan hun tweede toneelavond van dit seizoen toe, nadat de Wetterse toneelvereniging Zucht naar Kunst er de Mirakelma kers ten tonele voerden. Het stuk vangt aan om 20 uur. (MDG) vinciale Baan Aalst - Oudenaarde, die Erpe-Mere middendoor snijdt, de bron is van veel lawaai. «Het verkeer ter hoogte van Bambrugge en Burst kan vrijwel niet meer toe nemen. Vandaar dat we een ont dubbeling van het tracé voorstel len, dat ten noorden van de baan moet aangelegd worden». Een tweede tracé zou op aanzienlijke afstand van de huidige baan moe ten komen. RUILVERKAVELING EN WONINGBOUW Ook werden ruilverkaveling en de zogenoemde «ongebreidelde uit breiding van de woningbouw» aangepakt. Raldes verzet zich geenszins tegen ruilverkaveling, waar het zinvol kan zijn. Men ci teerde het voorbeeld van aanleg van een grote weg. die de gronden van één erf verdeelt, en die daar door gedeeltelijk onbereikbaar geworden zijn. Raldes vindt an derzijds dat het mastodontisme van de huidige gang van zaken werkelijk te laken is. «Men ging ervan uit dat kleine landbouwbe drijven onleefbaar worden», aldus Raldes, «Men heeft dan inderdaad grote verkavelingen opgesteld, die de kleine boer niet kan betalen en dus inderdaad over kop gaat». De huidige verkavelingen noemt Ral des ondemokratisch en gedwon gen. «Een klein aantal boeren, die het klappen van de zweep kennen, dienen een aanvraag in en er komt onmiddellijk een ministerieel be sluit, zondereen voorafgaandelijk onderzoek in te richten». En tens lotte: de nadelen van de schaalver groting van landbouw zijn vol doende gekend; te veel meststof- fengebruik. dat leidt tot vergifti ging van de bodem. DISKUSSIE Waar, twee weken geleden, de heer Van Laethem «zijn kollcgas in de gemeenteraad» met 'n hand omdraai van antwoord diende in verband met groen rond de sociale woningen te Burst, kwamen er vo rige vrijdag genuanceerde beden kingen ter sprake. Raldes feliciteert enerzijds het vroeger gemeentebestuur te Burst voor «het BPA Kerkveld». In de omgeving van de kerk wordt er een bebouwde zone met aanslui ting naar het centrum Bamburgge voorzien. Dat het hier gaat om een opvulling van een bestaande kern hetgeen de integratie van de nieuwe bevolking in de oude wijk vergemakkelijkt en van daaruit is een vlotte ontsluiting via de Provinciale Baan mogelijk. Ral des gaat ervan uit dat uitbreiding van de bestaande woonkernen I de integratie van de nieuwe en au- tochtone bevolking bevordert: 2) dat de inwijkelingen makkelijker hun ontspanning en vorming ter plaatse zoeken; 3) dat er geen bij zondere infrastruktuur voor re- kreatie, ontmoeting en onderwijs moet opgericht worden, zodat men hier ekonomisch te werk gaat. Er is ook een dienstencen trum voorzien. De oprichting van de nieuwe sociale woningwijk zal in dit opzicht aan de gemeenschap veel meer kosten. De meeste kri tiek ging echter naar een voorziene villawijk tegen de grens van Res- segem. Raldes werpt op dat het hier een «landschappelijk waarde vol landbouwgebied» betreft, dat nu verloren gaat. Er is bovendien geen direkte ontsluitingsmoge lijkheden (tenzij even verder het station van Burst). Raldes meent ten andere dat niet alleen Erpe- Mere waardevol landbouwgebied verkwanselt. Vandaar dat men een algemeen landelijk beheer over de bebouwde en niet-bebouwde zo nes voorstelt BLAUWBOS EN HONF.GF.M Erpe-Mere kent twee natuurge bieden: het Biauwbos te Mere en de Honegemputten te Erpe Ral des vraagt dringend dat deze re servaten door de overheid verwor ven worden. Men stelt vast dat er hier meer en meer weekendhuisjes opgericht worden, hetgeen op zijn minst een schending van de omge ving betekent. Ook in de vallei te Erondegem rijzen vele huisjes uit de grond. Raldes wijst erop dat ze niet kunnen geregulariseerd wor den. omdat het domein op het ge westplan niet voorzien is. ALGEMEEN RUIMTELIJK BELEIDSPLAN Tot besluit bezweert Raldes de overheid een algemeen ruimtelijk beleidsplan op te stellen. Vanuit een optie welke funktie men aan de verschillende dorpskernen te Erpe-Mere wil toekennen moet men een struktuurplanning maken «om bepaalde vergissingen uit het verleden te vermijden». Een de mografische doorlichting van de bevolking is hierbij noodzakelijk. Verwijzend naar «de onevenwich tige politiek van inplanting van sociale woonwijken»doet Raldes een oproep voor een harmonisch gespreide ontwikkeling van de streek. DE TWEEDE KEER De tweede avond over het dorp trok opvallend minder publiek dan de eerste konfrontatie gemeente bestuur - oppositie. Voorzitter Robert De Vos toonde zich hier over nogal ontgoocheld. «Al bij al hebben de 30-tal aanwezigen ge noten van de deskundige opmer kingen van het Raldesduo. die zich onbaatzuchtig inzetten voor de strijd voor een beter leefmi lieu- Volgende DF-aktiviteit te Burst in het kader van het dorpjaar: woens dag 22 maart, tekenwedstrijd voor de kinderen. WH

De Voorpost | 1978 | | pagina 11