BART DE WINNE STRIPLAUREAAT DE VIJFDE TENTOONSTELLING VAN HOBBY EN VRIJETIJDSBESTEDING WAS WEER EEN SUKSES De Voorpost lezen, aktueel wezen PIETER DE BLOCK TOVERT MET KEIEN in Hek ai Pinkstf'1 hij vfJ" suks mens wens Bloemen, kunstwerkjes en andere kreatieve zaken in de hobbytentoonstelling JM 6 - 17-3-1978 - De Voorpost In de woning van G. Renders, leraar aan de Rijksmidden school I te Aalst zweeft nog de sfeer van de Aalsterse komponist. vele jaren direkteur aan de Muziekakademie en schepper van een kantate, een melodrama en talrijke liederen, Gustaaf Pape, gestorven in 1920. De heer Renders is immers de kleinzoon van deze beroemde Aalstenaar die o.m. de «Pupillenschool» bezong. In de woonkamer staat dan ook een orgel en aan de wand hangen oude, waardevol le violen. Zeventiende -eeuws! In hei kader van de Gentse «Leniebeurs» in het «Casi no» had een wedstrijd plaats in verband mei het stripverhaal. Hei ging er niet om er een te tekenen maar wel om bij een reeds getekend verhaal zonder teksten de tekstballonne tjes gepast, gevat, spiri tueel te vullen waarbij fan tasie. kreativiteit. eruditie en belezenheid een belang rijke rol zouden spelen De heer Renders, leraar Neder lands en Engels te Aalst en te Weiteren nam het lovens waardig initialief er studen- «en uit zijn klas, het tweede middelbaar, heen te sturen en schoot meieen de hoofd vogel af. Dat «stripverhalen lezen geestelijke luiheid zou bevorderen» neemt de heer Renders niet Wie stripverhalen leest zal ook nog wel andere teksten on der de ogen krijgen en wie niets anders leest heeft dan toch nog de teksten van het stripverhaal Beter iets dan niet? Deze teksten zijn dan bovendien uiiermate kern achtig. vaak humoristisch en doorspekt met een dosis levenswijsheid.» Op de prijsuitreiking waren uiteraard een aantal strip- auteurs aanwezig als Bob De Moor (Barelli uit «Kuif je»). Leo De Budt (Thomas Pips uit «Het Volk»), Francois Craenhals (de 4 helden uit «Robbedoes»), Hek Leemans (Baekelandt uit «Het Laatste Nieuws»), Kamagurka (Harakiri uit «Humo») en Peyo (De Smur fen). Na een welkomstwoord door de Voorzitter van het Literair Komitee, de heer Ludwig Alene en de voor stelling van de stripteke naars door Nand Baert zag men een kortfilm over de striptekenaars en maakten deze laaiste met vereende krachten een reuzestrip aan de lange wand terwijl tus sendoor Jan Nekkers aan gepaste anekdotes ten beste gaf dit alles in een uiterst gemoedelijke sfeer Laureaten werden Ilse Van Remoortel van het Instituut Anna Piers te Beveren- Waas voor wat de basis school betreft. Bart De Wil de van RMS 1 te Aalst voor he' Lager middelbaar en Hilde Dumarey uit Gent in de reeks vrije deelname (meestal volwassenen). Eervolle vermeldingen gin gen dan nog o.a. naar twee stadsgenoten. Peter Van den Bossche eveneens van RMS 1 Aalst en Martine De Wi' van het Technisch Insti- tuur van de Dames van Ma ria te Aalst. De laureaat, student tweede middelbaar, heeft het van geen vreemde. Zijn vader, Norber1 De Winne. onder wijzer van beroep gaf on langs in het kader van de «Dichtersgroep Dimensie» zijn eerste gedichtenbundel uit onder de titel «De Roe meense Ring», een suite van liefdesgedichten waarin vooral worden bezongen de vrouw, de natuur en...de wijn. Hij is immers ook re- dakteur van het gastrono misch magazine «Wijn en Wijn» en Meester-Wijnproe- ver in de schoot van de Vlaamse Wijngilde. Verder publiceerde hij gedichten, recensies en artikelen in «Mandragora», «Appèl», «Poëziekrant», «Schuim», «Kruispunt» en «Sumier» en behoort hij tot de Vlaamse inleesgroep van «Opwente- ling». kodperatieve vereni ging van auteurs voor pre sentatie van literatuur. Hij werd daarenboven geselek- teerd in «Honderd Nieuwe Dichters», zijn boek ver schijnt in juni en is tegen 150 fr. verkrijgbaar bij de auteur Kleistraat 36 te Aals' Ook moederstaat in het on derwijs, nl. in de stads school van de Binnenstraat waar ze instaat voor hett tweede leerjaar. Bart zelf is een student met zeer brede waaier aan interessemogelijkheden vooral dan wat kuituur en technoligie betreft. Ook te kenen zit hem in 't bloed en in een der tekstballonnetjes gaf hij ook blijk van zijn tekenkunst. Hij loopt trou wens akademie te Aalst waar hij via kopijwerk de 'echniek tracht onder de knie 'e krijgen doch ruim schoots meer belang stelt in meer kreatieve inbreng. Zijn eers'e kennis deed hij op bij de Aalsterse Jezuïe ten doch vanaf het derde leerjaar kwam hij in de school van vader terecht in de Binnenstraat. Nu volgt hij er het tweede jaar VSO (de vraag werd gesteld of dat nu slaat op «vernieuwd» of op «vernield» sekundair onderwijs) waar het Latijn hem maar matig interes seert maar waar hij uitblinkt in de technologische en de lichamelijke opvoeding. Machines, auto's, vliegtui gen en dergelijke meer in teresseren hem inderdaad buitenmate en aan sport doet hij zeer veel, vooral dan aan de balsporten als voetbal en tennis en op school aan basket- en vol leybal. Atletiek zelf ligt hem minder Lezen deed hij meer in de basisschool - nu houdt hij het meer bij de sport, maar toch verslindt hij allerlei stripverhalen en kompileert regelmatig Rea ders Digest. Op onze vraag wat hij later worden wil antwoordt hij zonder twijfel «piloot» doch voegt er dadelijk aan toe dat he( waarschijnlik niet zal gaan wegens een gebrek arr het zicht waarbij bruin en groen in elkaar benaderen de tinten voor Bart moeilijk te onderscheiden zijn. Een atavisme van Opa. Mis schien wordt hij dan wet au'o-racer. architekt of au tomonteur. In zijn geest heft hij dus een ruime ver scheidenheid aan mogelijk heden. Prijs van zijn presta tie is een reis met het hele gezin (hij heeft nog een jongere broer, elf jaar) naar Mallorca voor een hele week. Hongarije zag hij reeds en ook Frankrijk want Met honderden zijn de bezoekers vorig weekend afgezakt naar 't Apostelken te Aalst, waar de vijfde tentoonstelling van hobby, vrijetijdsbesteding en ambachten werd gehouden. Voor alles wat verband hield met nuttig tijdverdrijf, kon je terecht in deze galerij. Benevens de stand van verschillende hobbymensen, was de bene denruimte bedoeld om oude ambachten te doen herleven. Boekbin der, klompenmaker, lederbewerker, pottenbakster, kant- en riet- werksters, sigarenrolsters, enz. kregen de biezondere aandachtvan het publiek. Wie werkelijk elk hoekje wou ge zien hebben, kon er gerust enkele uurtjes over doen. De overige lo kalen van 't Apostelken waren eveneens leuk gevuld met aller hande kreatieve prestaties. De hall w^rd versierd met tekeningen, schilderijen en beeldhouwwerk. De bovenzaal bood de kijklustigen een echte verrassing. Blikvangers waren: de leuke keienfïguurtjes van de heer De Block en de mi lieuvriendelijke stand van Erik De Grom, die oude flessen omtoverde in dekoratieve vaasjes en asbak ken. Tegenover het poppenspel van Jo De Koninck, schilderde mevrouw Van den Spiegel naar stig bloempjes op fluweel. Haar werkjes waren echt verfijnde ju weeltjes. Het geheel werd opgefleurd met prachtige bloemstukken van Frans De Block en planten ter beschik king gesteld door de firma Bloe menweelde. Volledigheidshalve moeten we hier aan toevoegen, dat niet alle deelnemers vernoemd zijn, want er waren in totaal 25 expozanten, waarvan zeven groe pen met verschillende aktiviteiten. Deze tentoonstelling werd inge richt door de Kosi-werkgroep (Kuituur, Ontspanning, Sport, In spraak). Deze werkgroep houdt zich bezig met het organizeren van allerlei aktiviteiten. Naast diverse tentoonstellingen, worden er an tiekbeurzen en prondelmarkten ingericht. Éénmaal per jaar, vóór de buiten-aktiviteiten, is er een hobbytentoonstelling bestemd voor enkelingen en groepen. Vaak zijn er ook kulturele avonden (spreekbeurten), sportaktiviteiten (voetbal, volleybal en karate). In het goede seizoen worden even eens wandeltochten georgani- zeerd. Deze hobbytentoonstelling werd georganizeerd om de eento nigheid van de verschillende schildertentoonstellingen te bre- dat land met zijn uitgelezen wijnen oefent een sterke aantrekkingskracht uit op vader. Bart zelf houdt het liever bij een fris biertje of bij champagne. Over zijn werk zefl vertelt hij vlot. Het ging dus om een getekend schema dat vat baar was voor allerhande in terpretatie mei als hoofdfi guren een gitaar en een springveer, een echt anima- tieverhaal. Gitaar en springveer zijn al lebei verzot op muziek maar dan elk op hun eigen manier waarbij de veer de gitaar steeds afkeurt wegens «vals» spelen Als beiden op een festival worden uit gejouwd wil de gitaar rock and roll eens beproeven doch volgens de veer wordt het een hopeloos geval. Voor Bart was het eigenlijk de eerste keer dat hij ernstig aan een wedstrijd deelnam. Wel won hij eens in een wedstrijd van Pelikan en een eigen stripverhaal heeft deze beloftevolle knaap die niet alleen mooi kan schrijven, en flink teke nen maar die bovendien een vlotte causeur ook al op zijn aktief. L.H. voor heeft de heer De Block een geheime mengeling ge vonden, die gemakkelijk een trekkracht van 150 kilo gram kan weerstaan. Een kei is niet poreus en zeer glad. Daar ze stevig aan el kaar moeten zitten, vergt dit' wel wat tijd. De droogtijd is ongeveer 24 uur. Het figuurtje wordt nu vol ledig bedekt met een film laagje plastik. Zoniet zou de kei alle verf opslorpen.Te gelijkertijd wordt de verdere bewerking gemakkelijker. Nu is het geheel klaar om te beschilderen Dit is de be slissende faze, daar de kleuren en vormen het ka rakter geven aan het uitein delijk produkt. Tenslotte wordt het geheel afgewerkt me een laagje vloeibaar ple xiglas, dat een machtige glans aan het kunstwerk geeft Pieter verklapte ons nog, dat zijn echtgenote be ter schildert dan hijzelf. Hij beweert dat ze een liefde volle hand heeft, die de fi guurtjes een apart uitzicht geeft. Ze heeft wel een voorkeur voor hondjes en katjes die ze met haar vrou welijke elegantie tot echte prachtstukjes maakt. Deze tentoonstelling, in 't Apostelken, was zo een sukses, dat de kunstenaar reeds met nieuwe ideeën voor de dag komt. Hij zou een reuzehond willen ma ken, met een kei van 100 bij 50 centimeter. De oren heeft hij reeds ge vonden. Ze zijn elk 35 bij 25 cm. Dit diertje zou hij graag in een speeltuin plaatsen, zo dat de trotse vaders er hun kinderen kunnen opzetten om nèn te fotograferen. Zijn grootste werk tot nu toe is een hond van 30cm lang en 20cm hoog, die luigi maar eventjes 16kg wee Zijn kleinste werkjes d. entegen meten vier bij vier, meestal schi padjes. onali Sommige mensen verzanjtev. len die kleine diertjes, door ontstond de idee een boerderijtje of een rentuin te vormen, met v^ndc schillende beestjes van zelfde grootte Maar nog toekomst! Pieter zijn echtgenote moeten weer aan het werk, reeds aangezocht tentoon te stellen in gem. Kort na dit gebeuren, wordt hij wacht teTernat. Wij hopen dat het van deze aardige nog vergroot en hen daarom veel toe Eén van de deelnemers aan de tentoonstelling van Hobby en Vrijetijdsbesteding in het Apostelken was het speciaal vermelden waard. Zijn stand trok iedereen aan. Zijn lieve diertjes en komische mannetjes vermaakten jong en oud. Pieter werkt in de zaak van zijn vader: hij maakt gedroogde bloemstukken. Ondertussen vindt hij nog de tijd om lessen beeldhouwen en skulpteren te volgen. ken. Het eerste jaar was het een tasten, zoeken en proberen. Maar stilaan kwamen er nieuwe ideeën, jongere deelnemers en een grotere verscheidenheid van werken. De bedoeling is tevens de niet-durvers uithun tent te lokken, zodat iede reen van hun kunst kan genieten. Waarom door de Kosi-werkgroep de galerij 't Apostelken als cen traal punt gekozen werd. heeft een hele geschiedenis, vertelt ons de heer Luk Van Vaerenberg. In 1914 stond er op deze plaats een klooster voor zusters. De eerste pastoor liet daarnaast vier apostel huisjes neerzetten. Daar konden behoeftigen of ouderen gratis, of tegen een zeer geringe vergoeding wonen. Het eten mochten ze halen in het klooster. Dit gebouw ver dween, de huisjes bleven bestaan. Ze geraakten echter in vervallen toestand. Pastoor Goethals en on derpastoor De Roeck wilden, ge steund door vele anderen, de apos- telhuizekens benutten om een kul- tureel centrum te maken, met be houd van de originele vorm. Bin nenin werd alles vernieuwd, de voorgevel toont nog steeds de vier oorspronkelijke apostelhuisjes. Vandaar de naam 't Apostelke. De Kosi-werkgroep probeert deze instelling zo doeltreffend mogelijk te gebruiken, vandaar de vele ak tiviteiten die er doorgaan. Deze tentoonstelling was weer de moeite waard! Een persoonlijke mening geven over de voorge stelde werken is zeer moeilijk. Alle zaken waren evenwaardig. Men moet hier opmerken dereen deed wat hij kon. tatief gebied, lag het Enkele expozanten trok de aandacht: het werken met flessen, de figuren met het werk met opgegraven wortels. De inrichters voor een groot pluspunt: er veel kunstenaars aan het werk. heel wat mensen aantrok. De heer Van Vacrenbergh er nog aan toe dat mensen met originele hobby steeds hun mogen afgfeven, met het een volgende tentoonstelling, kan gebeuren in 't Apostelke of op zijn privc-adres: Beeksti 127. Aalst. R DEVIJV Ongeveer tien maand gele den was hij, tijdens een ge sprek met zijn vader, onbe wust aan het spelen ge gaan: hij stapelde keien, die gebruikt worden in de bloemschikkunst. Plots zag hij er een mooi vormpje in Naarstig werd gezocht naar een manier om de keien an elkaar te bevestigen. Toen die probleem opgelost leek, maakte hij verscheidene vormpjes». In Kester, waar hij zijn werken voor het eerst aan het publiek toon de, zakte hem de moed in zijn schoenen. Men vond zijn werk niet goed. Meer zelfs: hij werd stiekem uit gelachen! Dank zij de steun van zijn echtgenote, die meende (en terecht) dat er meer karakter in zijn werk moest, volhard de hij. Er volgde weer een periode van zoeken en pro beren. Tenslotte is het ge lukt de ambachtenmarkt in Asbeek bewees het hem. Hij had een reuzesukses met zijn figuurtjes. Dit was eveneens het geval in Merchtem, Asse...Pieter houdt het vooral bij diertjes en klowns, omdat het mate riaal zich daar uitstekend toe leent. Op de vraag waar hij al die keien vandaan haalt, kwam een verrassend antwoord: «Wij gaan ze zelf zoeken. We rijden naar de Ardennen, waar de meeste stenen uit de Maas of de Ourthe geschikt bevonden worden. Zij moeten wel uit hard materiaal bestaan: si lex of kristallen. Zandkeien zijn minder hanteerbaar, daar ze gemakkelijk brokke len. Dit is echter een tijdro- end werk: als we op één dag 50 kg keien verzamelen, is dat veel Zijn manier van werken schijnt wel eenvoudig, maar Pieter verzekerde ons dat het een ingewikkeld en langdurig werkje is. Voor eerst moeten de stenen ge kuist worden. Alle vetten moeten er af zijn. Na een droogtijd worden de vormen gezocht, die kunnen dienen als lichaam. Nadien wordt er gepast en gemeten om de juiste poten te vinden. Na dien de steentjes voor kop, neus, oren en staart er bij gevonden zijn, kan gestart worden met de langste be werking: het lijmen. Hier- In het Apostelken gaat een hobby tentoonstelling door met werk van de leden van het Davidsfonds. Gastspreker was Lambert Van de Sijpe. Op de voorgrond werk van Pieter De Block (JM) Bart De Winne. laureaat van de literaire wedstrijd van het fantaseert over zijn toekomst (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 6