fILLY VAN MOSSEVELDE: «IK DOE FERDER ZOLANG HET NODIG IS» DE POLEMIEK D'HAESELEER - VAN H00RICK LATEN WIJ MEKAAR NIET MIS VERSTAAN De Voorpost - 17-3-1978 - 7 lat 'n voorbarige lentezon de onwennige laatwinters maartdag met kleur en warmte had bedacht Ide de avond onverwacht Iris en herfstachtig aan. lis nog geen lente, dachten wij, toen wij die avond bij Willy Van Mossevelde kwamen aanbellen, ptriumlampen op de Parklaan zorgen voor een egaal- ongezellig en onwaarachtig uitziende omge- stadspark. iets verder aan de overkant, ligt er ook al spookachtig bij, zó denken wij. willy Van Mossevelde thuis wordt de laatwinterse kilte vergeten bij het hart- en ledenverwarmende vuur. luggestie van ons in die richting en onze gastheer komt met echt onverdacht West-Vlaams patersbier itten. tikken aan «op de gezondheid» en proeven meteen. Het overheerlijke bier heeft een apart zurig- karakter, zo lijkt het ons. Misschien hebben alle echte dingen nu eenmaal dat eigenzinnige, dat -barstige, dat bitter zure bijsmaakje. En als vanzelf komen wij bij onze gastheer terecht en bij het eksonderwerp, want dat eigenzinnige, dat weerbarstige kon hem op het lijf zijn geschreven. Het •e komt dan naar voren ten aanzien van het Belgische veelpartijen akkoord waarbij Vlaanderen te meer voor het klassieke bord linzensoep werd verkwanseld, al is alle verbittering hem vreemd, itegendeel! Het zweet manifesteert zich dan bij diegenen die Willy Van Mosselvelde's handelswijze kunnen pruimen. Maar dit zal hem een zorg wezen! ens in het gesprek zegt Willy Van Mossevelde dat hij de lijn blijft doortrekken zo lang het nodig is. zijn aansluiting bij de door Lode Claes opgerichte Vlaamse Volkspartij en de oprichting, heel ent, van een plaatselijke afdeling van deze partij, zit Willy Van Mossevelde, meer dan ooit te voren hals en kop in de politiek. Hij zal dus zeker zijn elektoraal denkbare «triporteur-bakfiets, zo zegt ly nog niet met de schroothandelaar moeten meegeven. ho ex Zoals in ons bloedeigen week- t o werd bericht bestaat er nu een n terse afdeling van V.V.P. Bete- dit nu voor U een definitieve p onder het verleden - geen weg g dus? a k ben nog te jong om reeds een den te hebben Een streep onder toe politiek heb gedaan is :t. Ik doe gewoon verder :o'n tiental jaar terug be at icn ben. Er zijn nu eenmaal dingen ;t leven waar men zich moet voor Itcn. opdat ze zouden gerealiseerd Jen Misschien hadden wij de Ig anders moeten formuleren. JV szins betekent dit een streep on- uw Volksunie-verleden? let is nu eenmaal zó dat ik een liging heb. idealen, verwachtin- doclstcllingcn. Als men dit poli- wil realiseren dan kan dit alleen of binnen een partij die voor een lijk gedeelte een gelijkgericht 'Dl ram ma heeft. Als Vlaams- >t was het vanzelfsprekend anfcc Vo ksunie voor mij deze partij is [)a eest Sedert de deelneming van partij aan de regering, de daar- 'oorafgaande onderhandelingen en lorden van Egmont en de daarop- ende akkoorden van Stuyvcnbcrg Lambermont is het zo klaar als pwutcr dat de Volksunie geen par- nccr is van en voor Vlaams- onalistcn. In feite heeft de huidige partijleiding een streep onder het imsc-Nationale verleden getrok- de Vlaamse belangen opgeof- aan de persoonlijke belangen van ongeduldige regeer-geile v j-politiekers. In deze samenhang .t nogal duidelijk dat het voor mij langer kon binnen deze partij die eigen ideologie heeft opgegeven ijl ga Hoe loopt het met de zopas crichte afdeling? ik eerlijk ben dan moet ik, n mijn zin in eigenlijk, een beetje iomfalistische toer op nu beter dan ik ooit had durven lachten. Een bewijs dat -De rpost- eveneens goed loopt te t zijn de vele reakties die ik het egen na uw bericht over de oprich- van de V.V.P. Vooral mensen die oliliek ingesluimerd dacht blijken s Kiidige politieke vertoon al te gor- vinden en staan positief tegen- hei initiatief van Lode Claes en de V.V.P. als enig politiek alter- cf. Er is zelfs een positieve reaktic est van een ganse zij het kleine .U.-afdeling uit de streek die heel :t kort. in zijn geheel, naar de P. gaat over komen. Er werd, bij uw ontslag des- als V.U.-schepen van Kuituur, duisterkampagne gevoerd rbij de echte reden van uw weg eerder in de familiaal-zakelijke zou liggen. Met name werd ge- dat, dit schepenambt U vooral loende tijd zou laten om op evenwaardige wijze, als de an- zaakvoerders van uw I-bedrijf, met het Beheer de zaak bezig te houden. Hier- zou U dan, binnen de zaak, aan irtste eind zijn gaan trekken, ben blij dat U die vraag stelt, al elk antwoord op dergelijke be- leugenachtige aantijgingen geen latgene wat uw vraag heeft geïn- :rd raakt kant noch walDacht U huidige schepenen meer tijd aan :k besteden dan de partijmilitan- lacht U dat de huidige schepenen 'oor geen 100 meer voor hun of zaak kunnen inzetten. Als ik acht uur per dag niet kom voor ik dan worden het er tien of of meer. Tenslotte zijn er vie- •intig uren in een etmaal. De reden voor mijn ontslag is mis- ongclcgen voorde verenigde iekc-mandaatjagers die hun ovcr- ng al te gemakkelijk op zak steken een mandaat of een ambt De reden voor mijn ontslag kent U. iedereen. Het is de reden die ik. ,rl tr reeds heb opgegeven en nu ook bij het begin van dit gesprek. Dacht II nooit eerder aan ont- n, aan ontslag nooit. Daar was Tmij trouwens te Aalst nooit reden l De V.U -afdeling Aalst is steeds lcchtc nationalistische afdeling an alle andere tenden- i invloeden. Wel was ik helemaal ftclukkig met de uitholling van de door mandatarissen zoals bvb. ft Macs. Daarnaast had ik ook heel Jezwaar legen de werking van hel ■ngsbestuur dat zich. net als het Sestuur, al te vaak richt tot zijn tot zijn kiezers. Dit ziet I trouwens nu nog in versterkte 1 De V.U.- is blind voor de kie len stemt alles af op zijn partijleden die haast dagelijks de nodige porties pro-Egmont literatuur gespuid krijgen. Het Sovjet «hersenspelings-systeem» lijkt hierbij vergeleken maar klein bier te zijn. Het is overigens een vaag teken dat zó veel moeite moet worden ge daan om de eigen leden te overtuigen. V.P.: Om even terug te komen op de op één na vorige vraag, stel dat U in de toekomst moet kiezen tussen de zaak en politiek, wat gaat het zwaarst doorwegen? Zowel het ene als het andere zal steeds een belangrijk deel van mijn leven uitmaken misschien het be langrijkste. En om mijn vrouw gerust te stellen zeg ik meteen dat zij een geheel aparte plaats in neemt buiten konkurrentie als het ware. Mijn be- roepsaktiviteit laat mij toe om zelf- stadnig te staan en onafhankelijk te handelen. Als ik mijn beroep mijn aktiviteit in de zaak zou moeten opgeven dan is dit meteen het einde van mijn politieke bedrijvigheid. Het is dus duidelijk dat ik o.m. door deze onafhankelijkheid de enige Aalsterse V.U.-mandataris ben geweest die heeft kunnen handelen naar zijn over tuiging. Wat de anderen hierover ook mogen zeggen raakt mijn kouwe kle ren niet. Voor mij was het hierbij al leen van belang dat ik mijzelf kon blij ven en bij deze geweldige innerlijke tweestrijd de juiste beslissing kon ne men. De toekomst zal uitwijzen dat hierbij elke privé- of zakelijk belang ver zoek was. Brussel is een onderdeel var. Vlaanderen en vormt geen aparte gemeenschap, tenminste niet meer of niet minder dan de gemeenschap Aalst of Antwerpen of Luik. Als sommige zich Vlaams Nationalist noemende, mandatarissen zich afvragen waarom men Brussel zó nodig dient te behou den dan zijn zij niet langer Nationalist ofwel is de partij naartoe zij behoren geen Nationalistische partij. Dit is mij- met de dag duidelijker geworden. Kijk maar naar het laatste zgn. informatie- katern van de V.U., waar op het kaartje van «hun» Vlaamse Staat. Brussel niét eens meer is opgenomen. V.P.: U staat volop in het zakenle ven. Zakelijk gezien echter nuch ter dus is Brussel toch voor Vlaanderen verloren. Vecht U niet tegen windmolens? Wie politiek en zaken doen met mekaar vergelijkt stelt beiden gelijk Dit is initiaal niet mogelijk. Beiden moeten, wal het uitgangspunt betreft, in eerste instantie, principieel en fun damenteel gescheiden blijven. Het huidige verziekte politiek gedoe is precies te wijten aan het feit dat poli tiek als een broodwinning wordt be schouwd. Met is dus duidelijk dat ik niet aan politiek die met dezelfde in stelling als ik zaken doe. Door mijn onafhankelijkheid kan ik mij inder daad nog permitteren om een idealist te zijn in de politiek Deze onafhanke lijkheid heb ik dan te danken aan mijn zakelijk realisme. Misschien ben ik dan inderdaad niet de politieker zoals iedereen zich dal voorstelt, een slecht politieker dus. want geen profiteur. Vraag maar aan de mensen wat zij van de politiekers denken: allemaal een pot nat. zó zeggen zij. allemaal profiteurs. Ik ben eerst en vooral Vlaming en dus Vlaams-Nationalist. Gedurende mijn legerdienst heb ik mensen leren ken nen te Brussel. Sedertdien heb ik steeds kontakt gehad met Brusselse Vlamingen. Ik kan deze mensen niet laten vallen De vele Aalstenaars die naar Brussel pendelen elke dag weten of zouden moeten weten wat het betekent als Vlaming te Brussel wer ken. Men kan zich dus licht voorstel len wat het betekent om er te leven. Wij hebben de verdomde plicht om de bi jna 300 000 Brusselaars die nog Ne derlands spreken niet aan hun lot over te laten En als het om de politieke macht gaat te Brussel dan moet Vlaan deren er minstens evenveel inde papte brokken hebben als Wallonië. Brussel is geen volksgemeenschap, de Brusse laars zijn geen ander volk. Het zijn in wezen Vlamingen, ook al werden zij verfranst. Als 62 van het land, dc Vlamingen, op nationaal vlak de pari teit wordt opgedrongen, en dus met 50 tevreden moet zijn, dan heeft Vlaanderen recht op dezelfde pariteit te Brussel. V.P. U zal wel inzien dat voor het verwezenlijken van uw. laten wij zeggen maximalLstisch programma, de V.V.P. de volstrekte meerder heid moet halen. Aangezien dit weinig waarschijnlijk is zal U ofwel in de oppositie blijven steriele op positie wordt dit voor sommigen ge noemd ofwel deelnemen aan de macht met andere partijen. Bij dit laatste moet U steeds rekening hou den met de koulitiepurtnerscn kom- promissen sluiten. Zal de V.V.P. dus r "'efinitie nooit mee beslissen of zachter gezegd mee bestu ren? De V.V.P. zal alleen regerings verantwoordelijkheid opnemen als aan volgende uitgangspunten wordt vol daan: Federalisme met twee en on voorwaardelijke Amnestie. Als hier aan wordt voldaan kan men over kom- promissen beginnen diskussiëren. V.P.: Zou het voor het Vlaams- Nationalisme niet beter zijn geweest dat er geen verdeeldheid was geko men in de politieke rangen. Waarom niet binnen de V.U. - voor uw over tuiging uitkomen? Hierbij denken wij aan V.U.- volksvertegenwoordiger Jef Valke niers die zelfs zijn kandidatuur heeft gesteld voor het partijvoorzitter schap en ook een felle tegenstander is van het Egmontpakt. Wat Jef Valkeniers doet stel ik op prijs doch lijkt mij uitzichtloos en bo vendien niet konsekwent. Mocht als nog een wonder gebeuren en Jef Val keniers als V.U.-voorzitter verkozen worden dan is er automatisch weer maar één Vlaams-Nationale partij meer. Welke naam deze partij dan zou dragen is van ondergeschikt belang Tot mijn spijt echter merk ik, en zal eenieder eveneens verder zien, dat er in dc V.U - geen plaats meer is voor Nationalisten V.P.: Is de V.V.P. niet een soort -Poujadistische- partij van «Mal kontenten- veeleer dan een Vlaamse-Nationale partij? Er is trouwens een andere partij met die Op deze vraag wens ik uitdrukke lijk te antwoorden in mijn persoonlijke naam Wat ik hierop ga zeggen is niet noodzakelijk een weergave van het V.V.P. -standpunt terzake Persoon lijk geloof ik in het privé-initiaticf en in de vrije markt ekonomie. Dit is pas echte demokratie! Daarnaast ben ik tegen elke staatsinmenging. Als dit poujadisme is, mij goed. Dit alles ka dert in mijn opvatting, mijn heilige overtuiging, dat het uitgangspunt voor alles alleen persoonlijke inzet kan zijn. Prestatie en arbeid blijven dc peilers van een stevige en geordende samen leving. Op dit ogenblik ziet het er naar uit dat alleen geld en macht voor zover dit niet hetzelfde betekent hoog aangeslagen wordt in onze we reld. Het privé initiatief moet zich vrij kunnen ontplooien omdat dit de voe dingsbodem is voor vrije mensen. Maar misschien zien de machtsheb bers niet graag vrije mensen?! V.P.: Dit is duidelijk een liberaal geluid. Niet Liberaal in dc partijpolitieke betekenis van het woord, In deze partij komen al evenmin nog vrije mensen aan bod. vooral dan in het Aalsterse, als in de andere partijen. V.P.: Toch zien wij dat de mensen rond Lode Claes, stuk voor stuk haast, de zakenwereld, de vrije be roepen en de zelfstandigen verte genwoordigen. Wat hierbij opvalt is het gebruik, te pas of te onpas, van een -Bourgeois--achtige litelatuur, en dit op een nadrukkelijke wijze. Bvb. Uzelf wordt overal vermeld, in de V.V.P.-publikaties, als bedrijfs leider. Wat is uw mening hierover? Het is natuurlijk geen schande om bedrijfsleider te zijn al vind ik het per soonlijk niet belangrijk dat dit uitdruk kelijk wordt vermeld. Op zijn niveau lijkt het mij inderdaad zó dat Lode Claes graag ergens uitpakt en schermt met titels. Wellicht wil hij hiermede imponeren of misschien is het gewoon een tikeltjc menselijke ijdclhcid. Voor mij echter is alleen het partijpro gramma van belang en zo lang alle V.V.P. leden, de partijleiding voorop, dit programma nastreven en er niet van afwijken, zijn kleine gevoelsmatige verschillen van ondergeschikt belang. Wellicht valt inderdaad bij de V.V.P.- het groot aantal zaakvoerders, make laars. bedrijfsleiders, professoren, dokters, cn ga maar door, op. Dit be wijst wellicht dat alleen onafhanke lijke mensen zich nog kunnen of willen verzetten tegen de politieke verloede ring. Uiteindelijk is dc V.V.P. 'n Vokspartij' en wij hopen dat in alle Volksgroepen voldoende vrije mensen worden gevonden die met de V.V.P. willen meedoen, want dc V.V.P. doet alleen aan politiek, niets meer en niets minder. V.P.: Dacht U niet dat het over grote deel van uw kiezers zich door U in de steek gelaten voelt door uw ontslag als schepen? Dat heb ik me wel gerealiseerd, al vind ik de uitdrukking -in de steek gelaten» op zijn minst overtrokken. Een zekere teleurstelling kan ik me wel indenken. Tenslotte hoopt elke kiezer, die neen echte politieke keuze mankt dat hij ooit nog wel eens zal kunnen aankloppen bij zijn gekozene voor een of andere persoonlijke aangelegen heid. Maar als dit het opzet van verkie zingen zou zijn dan kan men best een eenheidspartij instellen zoals in de zo geheten Volksdemokratiën V.P.: Wat verwacht U van Aalst en wat dacht U te kunnen doen met de V.V.P.? Er komen heel wat positieve reak ties binnen. Ik sta er zelf versteld van dat ook buiten de VU, vooral buiten de V.U. hier te Aalst, heel wat mensen het Egmontakkoord afkeuren en in die zin overwegen een nieuwe politieke keuze te maken. Dit ontzenuwt dc be weringen alsof de V.V.P. een scheur- partij van de V.D. zou zijn. Wij bieden duidelijke perspektieven zowel voor dakloze VV-ers. CVP-ers, PVV-ers en noem maar op. V.P.: U appeleert zo te zien op de zogeheten konservatieve vleugels van hogergeciteerde partijen. Dus toch een -Bourgeois- partij? U plakt maar wat etiketten! Ik heb reeds gezegd dat de VVP een Vlaamse Nationale Partij is met een duidelijk programma. In de beginselverklaring staat o.m. de V.V.P. wil de valori satie van de Vlaamse meerderheid in dit land, het herstel van de demokrati- sche instellingen van de rechtsstaat, het herstel van de etische waarden, de versterking van de natuurlijke samen horigheid. van de ganse volksgemeen schap en een grotere gelijkheid IN FEITE, zonder toename van overheids-, inmenging. Daarnaast is de V.V.P. voorstander van de vrije marktckono- mie voor het bereiken van NIET EKONOMISCHE doeleinden zoals politieke vrijheid, individuele kreativi- teit en nationale vitaliteit. Als dit de uiting is van de door U genoemde bourgeois—geest dan voor mij niet gelaten. Wat wij nastreven is, dat ons volk zou mogen bestaan uit materieel en geestelijk vrije mensen. Als dit het geval was geweest zouden honder dduizenden Vlamingen zich niet aan getrokken hebben gevoeld of niet opgeslorpt zijn geraakt door een hun vreemde kuituur. V.P.: Doet de V.V.P. te Aalst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen? Alleszins, al blijf ik te Aalst vooral persoonlijk optreden. Het is voor een volwaardig partij noodzakelijk dat zij aan een soort -acte de presence- doet Toch zal ik allereerst trachten om met andere partijen die hetzelfde Vlaamse doel nastreven tot een akoord te komen een soort kartellijst indien moge lijk. Als hel enigszins kan zal ik mij steeds laten leiden door een Vlaams Nationale krachtenbundeling. V.P.: Dus ook met de VU!? Dc V.U. is op dit ogenblik geen Vlaamse Nationale partij meer! V.P.: Wat dacht U van I.ode Claes' -acte de présence» op de recente V.M.O - bijeenkomst te Antwer pen? Ik was wel even verwonderd maar nadat ik om enige nadere verklaring heb verzocht ben ik er van overtuigd dat, eens te meer. de media een kikker hebben opgeblazen tot een koe. Alle reerst was het géén VMO- vergadering. Er werd nl. het 10-jarig bestaan gevierd van het drankhuis- dat door V.M.O.-leider Eriksson wordt uitgebaat. Lode Claes ging ge woon voor Eriksson, om aldus zijn dank te betuigen voor Eriksson's aan wezigheid. met een 50-tal VMO- leden. op de Anti-Egmont meeting in de Brusselse Magdalenazaal. De V.V.P heeft niets te maken met V.M.O. alsdusdanig. Binnen het Anti-Egmontfront moeten echter alle krachten benut worden. Misschien heeft Lode Claes niet diplomatiek ge handeld maar Lode Claes is nu een maal een eigengereide geest. Politiek gezien staat hij trouwens mijlen ver van de V.M.O af, daarvoor is hij te onafhankelijk, te vrijheidslievend. V.P.: Als morgen de regering zou vallen en er nationale verkiezingen worden uitgeschreven kan dan de V.V.P. reeds in het strijdperk tre den in onze streek? Zonder meer. Wij hebben reeds voldoende mensen om een verkie zingsstrijd te voeren. Misschien zou de V.V.P-Aalst nu direkt niet met een werkelijk denderende kandidatenlijst kunnen uitpakken, maar over zes mlaand doen wij het beter dan de an dere partijen. Wij willen trouwens geen lijst die opgevuld is met leden van enkele families die met handen en voe ten partijpolitiek gebonden zijn, of via die partijen persoonlijk voordeel na streven Het is de bedoeling om mee te doen voor al de te verkiezen organen V.P.: Uit een recente opiniepeiling blijkt anders dat de belangstelling voor de EgmontafTaire, vanwege Jan Publiek, eerder aan de zwakke kant ligt. Dus toch geen belangstel ling vanwege de kiezers van morgen voor datgene wat de V.V.P. direkt ter harte gaat!? Gaat U maar even een opinie on derzoek houden aan een voetbalplein 's zondags, aan S.K. bvb., en vraag aan dc mensen wat hun het meest inte resseert. Ik durf wedden dat het groot ste percentage, op dat ogenblik, alleen maar hun voetbalploeg wil zien win nen bvb Is dit dan ook representatief? Dc meeste mensen denken op korte termijn en zullen dus eerst hun eigen belangen dc direkt zichtbare of her kenbare belangen nestreven Hier bij komt uiteraard het inkomen en de werkgelegenheid vixir het grootste ge deelte aan bod Het is precies dit in komen cn die werkgelegenheid welke op half lange termijn in het gedrang gaat komen, nog meer aangetast gaat worden door dc uitwcrkini' van alles Willy Van Mossevelde: Onze pari ij komt in deze streken goed van de grond- (JR) wat met het Egmontpakt te maken heeft. Vlaanderen wordt verder gemi- noriseerd. V.P.: Is de V.V.P. een rechtse par tij? Het is zeker geen linkse partij, tenminste zo wordt algemeen aange nomen. Lode Claes zegde ooit van zichzelf dat hij ekstreem in het cen trum staat, maar dit is een boutade uiteraard. De V.V.P. is echter alles behalve konservatief. Ik ken zgn. linkse partijen die in wezen meerrcak- tionair zijn dan de door hen als rechts gekatalogeerde politieke stromingen. De V.V.P. is noch links noch rechts, evenmin als ikzelf. Wij zijn Vlaams en Volks! V.P.: Mevrouw Van Mossevelde, waarschijnlijk had U gedacht of ge hoopt dat met het ontslag van uw man als schepen het gedaan zou zijn geweest met politiek bedrijvig en uithuizig te zijn. Het is nu anders gelopen. Eigenlijk hetzelfde geble ven. Had uzelf hem niet liever zien ophouden, voor goed? Mevrouw Van Mossevelde: Willy is geen man om thuis te zitten. Ik ken hem zó van voor wij getrouwd zijn. Eigenlijk ben ik er met zó heel erg legen dat hij aan politiek doet. Mis schien slaagde hij er steeds in om mij te overtuigen. Willy is iemand die sterk kan overtuigen. Als hij vaak weg moet. of lang weg blijft, dan heb ik liever dat het voor politieke doeleinden is dan voor bvb. Karnaval. V.P.: Bent U dan wel supporter van uw man als politieker en niet als Karnavalist? Mevr. Van Mossevelde: Ik sta even eens achter Karnaval en zal de eerste en ook de laatste zijn om met het Kamavalvieren mee te doen. Toch is politiek voor mij zinvoller cn dus heb ik er méér voor over. V.P.: Wat gaat u in de nabije toe komst aan direkte politieke aktie doen te Aalst, Willv Van Mosse velde? Wij starten eerst met informatiea vonden die echter niet noodzakelijk publiek zullen zijn Nadien komen ei publieke vergaderingen en nadien een groter opgezette kontaktavond Wij zullen allereerst de V.V.P. zelf voor stellen aan het publiek en het pas na dien over de anti-Egmont aktie heb ben. Toch wil ik nadrukkelijk zeggen dat ik in de allereerste plaats als indi vidu naardc verkiezingen zal gaan, zij het dan met de V.V.P. Mijn zelfstan digheid geef ik ook nu niet prijs. V.P.: Het wordt dus weer rondzei- len, of ronddw eilen, met de gekende «tri-porteur» ofte bakfiets!? Willy Van Mossevelde grinnikt en laat de reaktie op deze vraag duidelijk ma nifesteren in een meer dan gewoon binnenpretje. Het wordt tot slot een veelzeggend kommentaar. zonder woorden! Willy Van Mossevelde is inderdaad zichzelf gebleven. E.V. Burgemeester D'haeseleer is - blijkens wat hij aan «De Voorpost heeft verklaard - niet erg opgetogen over wat ondergetekende over zijn inleiding in een stedelijke programmabrochure met betrekking tot de krisis heeft geschreven. Ook dc fraktievoorzitter van de P.V.V., Richard De Gols, is kwaad en schrijft in «De Voorpost» dat hij «eigenaardige dingen» vaststelt die hem en de P.V.V. «het voorhoofd doen fronsen» en hen zullen nopen dringend hun houding te herzien. Blijkbaar heeft men aan P.V.V.- kant niet goed begrepen waarover het gaat. Dc burgemeester heeft in een brochure van de stad enkele ekonomische standpunten ont wikkeld met dewelke de B.S.P. zich niet wil vereenzelvigd zien, zelfs al zou de tekst van deze bro chure door het schepenkollege zijn goedgekeurd zoals de burgemees ter en R. De Gols beweren. Voor wie iets afwet van ekonomi sche principes en van de huidige diskussies tussen de sociale part ners (vakbonden en patroons) is het duidelijk dat burgemeester D'haeseleer in deze stadsbro- chure: 1. een ekonomische zienswijze heeft vertokt (de echte ekonomi sche vrijheid) die nog enkel door de P.V.V. en het Verbond van de Belgische Ondernemingen wordt verdedigd en die alleszins lijnrecht tegenover dc opvattingen van gans de socialistische beweging staat; 2. de regering (waartoe de B.S.P. en de V.U. behoren) en de sociale partners (w.o. de vakbonden) ge brek aan inzicht en moed heeft toegeschreven. Wij hebben beklemtoond dat wij de h. D'haeseleer geenszins het recht ontkennen er dergelijke me ningen op na te houden Wij heb ben enkel willen duidelijk maken - zonder enige bijbedoeling - dat wij als socialisten een andere opvat ting hebben die wij trouwens heb ben uiteengezet. De h. De Gols heeft ongelijk hierin een aantas ting van dc P. V.V.-B.S.P.- V.U-koalitie te zien. Ons dunkt dat er nog zoiets van vrije me ningsuiting bestaat. Het heeft ons niet aan fair-play terzake ontbro ken vermits onze polemiek met de burgemeester niet persoonlijk, wel ideologisch was. Wij be schouwen de burgemeester trou wens als verstandig genoeg om bij voorbaat te hebben geweten dal de B.S.P. zijn standpunten werkelijk niet kon onderschrijven. Precisering van de burgemees ter: kapitaal en arbeid even waardig Burgemeester D'haeseleer heeft inmiddels zijn ekonomische ideecn in «De Voorpost- gepreci seerd. Dit is zijn volste recht en wij juichen het toe dat hi j het deed. des te meer dat wij ons in dit weekblad buiten het stadhuis be vinden. Hij verklaarde dat er geen arbeid zonder kapitaal is en dat kapitaal en arbeid volstrekt evenwaardig zijn. Dit komt er op neer te bewe ren dat het veelal anoniem kapitaal en het bankkapitaal evenwaardig zijn aan de arbeid van de kaders, dc technici en de arbeiders in de ondernemingen. Wij zijn zo vrij te menen dat niet het kapitaal maar de mens het belangrijkst is. Wat verstaan wij wetenschappe lijk onder «kapitaal»'? Het is oor spronkelijk een grond- of hoofd vermogen dat sinds dc opkomst van het kapitalisme werd cn wordt gebruikt door bezitters van pro- duktiemiddelen om meerwaarde op de rug van de arbeid te verwe zenlijken. In deze maatschappij is de arbeid nog steeds onderge schikt aan het kapitaal, want de arbeiders worden ontslagen wan neer zij het kapitaal niet meer dienstig zijn. Daarom willen de socialisten arbeiderskontrole op het kapitaal en in de ondernemin gen in afwachting van het zelfbe heer. Maar wij aanvaarden dat de burgemeester er anders over denkt. Laat hij ook aanvaarden dat de socialisten voor hun mening uitkomen. Konkretiseren in de hoop tot overeenstemming te komen Burgemeester D'haeseleer ver klaart. wanneer hij over echte ekonomische vrijheid als enig middel om de krisis te overwinnen heeft gesproken, hij daarmee be doelt dat de bedrijven opnieuw armslag moeten krijgen om te on dernemen en dat de druk op de nijverheid dringend moet vermin deren Laten wij dit konkretiseren in de hoop op het praktische vlak tot overeenstemming te komen. Betekent zulks dat de Staat (dus alle belastingbetalers) nog meer miljarden moet stoppen in de privé-ondernemingen zonder enige tegenprestatie? Wij zijn er voorstander van dat in dit geval de kollektiviteit ook inspraak ver werft in deze ondernemingen. Betekent zulks dat de belastingen op de winsten van de ondernemin gen en dat de sociale lasten moeten worden verminderd? Wij zijn voor een hervorming van de sociale ze kerheid die echter de sociale ver worvenheden niet aantast maar die een onderscheid instelt tussen de kapitaalsintensieve bedrijven (die winst maken) en de arbiedsin- tensieve bedrijven op dewelke dc druk van de sociale last moet wor den verlicht door een eventueel compensatiestelsel Betekent zulks dat de werknemers geen aanspraak mogen maken op loonsverhoging of op verminder ing van de werkduur? Wij zijn van oordeel dat het vooral de werkne mers zijn die de jongste jaren ma tiging hebben aan de dag gelegd. Wij zijn voor de geleidelijke in voering van de 36-urenweek in die sectoren die het kunnen dragen (petroleum, banken, enz.) Wij menen dat de werknemers het be drijf waarin zij werken niet moe ten kelderen door overdreven ei sen, maar wij menen ook dat de krisis geen voorwendsel voor het kapitaal mag zijn om de arbeid nog meer te exploiteren. Het ideologisch en ekonomisch debat tussen de burgemeester en ondergetekende (ik beklemtoon «tussen» en niet «tegen») kon op haarklieverij gelijken, maar wan neer men vanuit de ekonomische begrippen en affirmaties de stap zet naar de konkrete gevolgtrek kingen. dan krijgt dit een ver strekkende betekenis die iedereen aanbelangt. Een vakbondssekreta- ris a!s onze goede kollega De Gols, fraktievoorzitter van de P.V.V.. zal dit best willen begrij pen zonder daarin «kontra's» of «balken en splinters» te willen zien. Bert Van Hoorick DE VOORPOST klinkt met AALST DE VOORPOST klinkt met LEDE DE VOORPOST klinkt met ERPE-MERE KEN UW STREEK., lees DE VOORPOST weekblad DE VOORPOST van, voor en alles over AALST, LEDE en ERPE-MERE

De Voorpost | 1978 | | pagina 7