POP MET TUSH, TJENS-COUTER, WHITE LIGHT, WHISKY BOYS EN FOLK MET SWAN ARCADE QUARTETTO ESTERHAZY TE BAARDEGEM AKKOORDEN EN KONTRASTEN IN JAZZ EN P0EZIE HYPERREALIST MAURICE DE CLERCQ TE GAST IN LEEDSE KULTUREEL CENTRU K M|| PRO ARTE AALST 10 - 24-3-1978 - De Voorpost Hedenavond 24 maart organiseert Cedo Nulli een benefiet avond die een tweede editie van het «Parkfestival» moet helpen financieren. Het week-end daarop (zaterdag 1 april) kan u in folkkroeg Parnassos te Denderleeuw terecht voor éen van de hoogtepunten van het folkgebeuren in de streek. Op dat ogenblik is ook Dido te Erpe aan de orde van de dag met drie Belgische rockgroepen. De benefietavond van Cedo Nulli gaat door in zaal Ma deion te Aalst. Aanvang om 19 uur. Tickets aan 40 frank. Cedo Nulli reserveert alvast twee premières. Die zijn dan Kevin Le Docteur en de groep Johnny Walker en the Whisky Boys Genre van laatstgenoemde, «van al les» zeggen ze. Ze, dat zijn dan Guy Van Bemte aan de drums, Michel Di Marti- nelli (bas), André Corten (sax), Gerrit Paepe (solo zang), Jo Saeys (slaggitaar zang) en Jean-Luc Van der Biest die het mengpa neel bedient. Op 1 april kan u naar Par nassos om te luisteren naar het Engelse duo Swan Ar cade. Sommigen zijn van mening dat Swan Arcade ruimschoots het niveau haalt van Young Tradition en the Watersons (waaron der Martin Carthy) en eigen lijk is dat ook wel zo. Meesterlijke a cappella is dat!! Jeugdklub Dido komt dat zelfde week-end uit de hoek met ene Belgische rock'n'roll avond die zowat een viertal uren zal duren en daarom reeds om 19 uur een aanvang neemt. Kaarten in voorverkoop vindt u in HAK, CSV, Studio 12 en Dido zelf. Op het programma zoals gezegd drie Belgische for maties. T.U.S.H, bievoor- beeld. Gevormd in de winter van het grijze jaar 1976 werd de groep spoedig winnaar in de internationale radio wedstrijd European Pop Ju ry, programma dat niemand eigenlijk ooit biezonder ernstig heeft genomen. T.U.S.H. geeft bij IBC een elpee uit die terecht «We're just boys» heet. Want inder daad, de Belgicshe poplui zijn altijd zoiets geweest als leuke jongens, kerels die je niet moest leren hoe een gitaar te plukken, die wel wisten te vertellen hoe duur een Ludwig-drumstel wel kan zijn, die soms zelf de weg naar de platenstudio kennen maar die anderzijds vaak tot over de oren zwom men in de anglo-saksische voorbeelden dat originali teit een mooie droom bleef. The Pebbles, Wallace Col lection en Irish Coffee wa ren daar zeldzame doch ge lukkige uitzonderingen op maar daar bleef het zowat bij. Uit de laatste jaren herinne ren wij ons de Brusselse kuit-groep Kleptomania (la ter kortweg Klepto) maar daar had Vlaanderen weinig oor voor. Eigenlijk wel ten onrechte. Charles Deraede- maeker liet reeds in die for matie de bas driftig in de onderbuik natrillen. Klepto splitte echter maar produ cer-manager Jan D'haese hield een hoopvol oogje in het zeil en dat was genoeg om een andere ex-Klepto- muzikant m.n. Dany Lade- macher (zanger-gitarist) mee op de boot te doen springen. Dat was het ont staan van T.U.S.H. Walter Paa kwam later zijn stem lenen aan het projekt en met Kees Meerman was het hek goed van de dam. Van Dany wist men dat het hea- vy-metal uit zijn versterker rolde en van Paa werden veel lovende dingen ge zegd. Er moest dus muziek zitten in T.U.S.H, «We're just boys» geeft daar een beeld van. Het swingt lek ker op grootmoeders Sta- tus-Quo-wijze, de rifjes klinken logisch. Enkele nummers uit «We're just boys» zijn «Atomatic Slaughter» met de stuwen de baspartij. «No, no, no» die als single vrijwel flopte, «Misery People», «I'm a star», «Roosevelt and Ira Lee» e.a Diezelfde avond treed ook de Gentse formatie Tjens- Couter op. Groep die opge vist werd door Karei Bo- gard's DWARF-platenlabel, nam voor hem «Who cares?» op en geniet in Aalst en omstreken een ze kere bekendheid en appre ciatie. The Misters sluiten de rij. Wie verleden dinsdag keek naar het BRT-program- ma over punk zag the Misters uitvoerig in beeld. Veel is over de groep niet gekend. Ze maakten een goeie beurt op tv. Noteren maar. René De Witte Het Pro Arte konsertseizoen 1977-1978 zal worden afgesloten met een optreden van het Esterhazy-strijkkwartet, bestaande uit de violisten Jaap Schroder en Alda Stuurop, de altvioliste Linda Ashworth en de cellist Wouter Möller. Plaats en datum: Sint Margarethakerk te Baardegem op woensdag 29 maart te 20.30 uur. Het Es ter hazy kwartet bestaat uit vier vooraanstaande Amsterdamse musici, elk een meester op zijn instrument en met sterke interesse voor de muziek uit de 17e en 18e eeuw. De eerste betrachting van het strijkkwartet dat we te gast hebben is een authentieke benadering van de muziek zoals die werd uitgevoerd in Haydns en Mozarts tijd. Authenticiteit In sommige gevallen is het authenticiteitsstreven in de mu ziek een zaak die veel te ernstig wordt aangepakt en soms in die mate overdreven wordt beklem toond dat men wel eens de muziek vergeet en het uiterlijke effekt de bovenhand haalt. Ons inziens is het onmogelijk een volledige authenticiteit te beko men, niet enkel omdat de speelwijze uit die tijd gans anders was de huidige, maar ook omdat men nooit een authentie ke uitvoering kan geven zonder een authentiek...publiek. Wei nigen schijnen te weten dat in Haydns en Mozarts tijd het konsertleven op een gans andere leest was geschoeid. Zo was het meer dan normaal dat midden in een deel van een symfonie, een concerto of een sonate door het publiek werd geapplaudisseert wanneer een mooie passage of een originele vondst werd ge hoord. Een overblijfsel hiervan vinden we nog terug in het applaus dat een operazanger krijgt wanneer hij een aria op bijzondere wijze naar voor heeft gedragen. Konserten in de 18e eeuw hadden veelal het karakter van een gezellige bijeenkomst waar men ook wel naar muziek luisterde. Wanneer de toehoor der er zin in had verliet hij de luisterplaats om even een luchtje te scheppen of een korte wandeling te maken. Tijdens de uitvoering wisselden de toehoor ders luidop hun gedachten zonder er aan te denken dat ze hierdoor iemand zouden kun nen storen. We kunnen het ons onmogelijk voorstellen welk effekt een dergelijke houding van het publiek op de uitvoerende musici zouden maken. Onze 20e eeuwse oren zijn reeds gestoord wanneer iemand iets in het oor van zijn buurman fluistert. Dit betekent geenszins dat we het authenticiteitsstreven als zinloos bestempelen, maar enkel willen we er op wijzen dat dergelijke zaken omzichtig die nen behandeld te worden en dat het historische verantwoord mu siceren slechts voor een zeer klein gedeelte overeenkomt met de historische werkelijkheid. Het programma Het konsert zal worden aange vangen met Mozarts bewerkin gen van Bach-fuga's. Mozart, die een grote bewondering koesterde voor J.S. Bach moet wel enorm aangesproken zijn geweest door diens «Wohltem- perierte Klavier», want de fuga's in D, E en C die we te horen zullen krijgen zijn transcripties uit «de bijbel der musici». Vandaag de dag zouden we zulke overschrijvingen plagiaat noemen, maar in dit tijd was dat een zeer normale zaak. Ook Bach schreef verschillende con cetti van Vivaldi over om ze op orgel te spelen. Mozart schreef acht dergelijke fuga's over voor strijkkwartet of strijktrio. Hij schreef er tevens eigen preludia voor. Wordt vervolgd fmet het strijk kwartet in F. KV 168. eveneens van Mozart. Deze kompositie schreef hij rond 1773, dus op 19-jarige leeftijd. Hoewel de invloed van Haydn nog duidelijk merkbaar is. komen reeds talrijke typisch Mozartiaanse trekken naar voor. Haydn op zijn best horen we in het Es-dur kwartet, laatste uit een reeks van zes. opus 76. Met dit opus verwijst Haydn reeds naar de romantiek: het strijk kwartet verliest meer en meer zijn divertimento-karakter. Dit is zeer duidelijk te merken in de «Fantasia» uit het kwartet dat voor ons zal worden uitgevoerd. Na de pauze volgt dan nog het re klein kwartet K.V. 421 van Mozart. Aan dit werk is een merkwaardig verhaal verbon den. Het schijnt zo te zijn dat Mozart dit werk neerschreef in één nacht, en dit terwijl zijn echtgenote in de aangrenzende kamer de geboorte afwachtte van hun eerste kind. Mozart voltooide het werk de daarop volgende morgen aan de wieg van zijn eerstgeborene. Een mooi en interessant pro- Het Quartetto Esterhazv uit Amsterdam treedt op te Baardegem Baardegem. woensdag eerstko mende. André De Groeve gramma dat ongetwijfeld velen zal bekoren. Afspraak dus te De Davidsfondsafdeling Aalst-Mijlbeek, organiseerde een jazz en poëzieavond in de feestzaal van het Sint-Maartens- instituut, Moorselbaan. Het was weer een schot in de roos! De mengeling van de Amerikaanse New-Orleans-Muziek met de Vlaamse poëzie (van 1918 tot 1930) mag geslaagd genoemd worden. Het was een avond van kontrasten: de donkere zaal en het helverlichte podium, de luide muziek afgewisseld met de stille voordracht. De «leader», Jef Imans, be speelde de trombone. Ar- sène De Puydt trompette naast Ludo Dorssemont met zijn klarinet en altsax. Jean 's Jegers tokkelde op zijn banjo terwijl Jos Man gelschots de tonen uit zijn basstuba blies. Invaller Pol Meylemans trommelde op de drums. Hij verdiende een ekstra pluimpje: hij trad op zonder voorafgaande ont spanning te brengen op hoog kultureel niveau, maar dat toch te slikken blijft door de afwisseling. Toe vallig maakten ze kennis met Johan Van der Bracht. De idee: «Waarom kombi- neren we beide genres niet, ze hebben immers verschei dene raakpunten?» werd ge boren en ....uitgevoerd! Marianne Stammen kwam de groep vervoegen. Heb ben we het nu even over de akkoorden! De gedichten over de Vlaamse strijd, ver heerlijkt in een werk van Wies Moens en in een vers van Paul Van Ostayen, wer den ondersteund door de opstandige muziek van een negeropstand. De liefdege dichten (voorbeeld Dinska Bronska-Karel Van den Oe ver) werden voorgedragen tussen enkele blues, terwijl de vrolijke Vlaamse poëzie (Lentefanfare van Richard Minne) verheerlijkt werd door een streetparade «At the jazz band ball». Dat het optreden van de groep zeer gewaardeerd werd, was be wezen door het publiek dat op vrijdag 17 maart twee uur lang gekluisterd zat aan het gebeuren. Soms hoorden we een goedkeurend geroe zemoes, één keer begon een vrouw spontaan mee te zingen, alles en iedereen vergetend. Nationaal wordt de groep steeds meer be kend, door grote optredens. Zij waren deelnemer aan de internationale poëziedagen van Knokke en hielpen het volk kultureel te vermaken op het Humorfestival van Heist. Tegenwoordig ma ken zij een toernee door heen het Vlaamse land met gemiddeld één optreden per maand.De Davidsfonds - af deling heeft nog meer pijlen op haar boog. Zij kregen reeds De Gallienoten (klein- kunstgroep), een humoris tische filmvertoningRabbi Jacob met Louis De Funes, en nog zeer veel andere ak- tiviteiten. Ook deze jazz- en poëzie- avond was een voltreffer. De vriendelijke sfeer van ge dicht en muziek was een opvallend geheel. Hoe rustiger de tekst hoe trager en eenvoudiger de klank. De gedichten werden in onbe rispelijke taal gebracht, be grijpbaar voor iedereen, in tegenstelling met vele an dere moderne aktiviteiten. Wij laten u even meegenie ten door volgend citaat Moest mijn moeder er nog zijn... ....het is een oud hotel... De regen tikt op de ruiten wat is alles droef Laat ons twee ogen sluiten! Tot spijt van wie het be nijdt, waren er veel aanwe zigen, hoewel het DF-be- stuur op nog meer gehoopt had. Maar, zei sekretaris D'Haeyer, de jeugd, die door lied, muziek en poëzie zou moeten aangesproken worden, gaat tegenwoordig liever dansen. Of zijn onze adolescenten niet rijp voor kulturele gebeurtenissen? De eindrede door de voorzit ter van de afdeling was bij zonder kortHij zei een voudigweg: «Ik geloof dat we allen zeer tevreden zijn!» Voor het aanstaande Paasweekeinde hebben de VTB-VAB- afdelingen van Lede en Oordegem het prachtig initiatief genomen om. ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag, de te Oordegem wonende kunstschilder Maurice De Clercq uit te nodigen voor een tentoonstelling van zijn werken in het Kultureel Centrum te Lede. Maurice De Clercq is één van de belangrijkste hyperrealisten van België. Deze manifestatie is dus een enige gelegenheid voor de Lede naars om in eigen midden de werken van deze wijd en zijd bekende kunstenaar te gaan bewonderen. OVER HET ABSTRAKTE - NAAR HET HYPERREALISME Als leerling van Jos Verdegem I schonk hij aanvankelijk veel aan- dacht aan het tekenen, aan de ana- HUL tomie. Later kwam hij tot de ab- straktic. waarbij hij zijn middelen ging beperken, met minder kleu ren ging werken en de verfspuit hanteerde. Kontakten met de Ita lianen Pierre Manzoni en Fontana leidden tot het ontstaan van zijn monochrome grijzen, waarmee hij te Parijs veel sukses oogstte, Het chroom luidde een nieuwe pe riode in omstreeks 1967. Toeval lig kwam hij op het idee, toen hij bij het schoonmaken van zijn wa gen, gefascineerd werd door de opslorping en de weerkaatsing van het licht en daarin nieuwe moge lijkheden van het materiaal ont dekte. Na de monochromie in feite een logische stap. Deze assembla ges waren stukken uil de werke lijkheid. die, afgezonderd, een ei gen bestaan gingen leiden. In zijn volgende fase zou de reali teit weer in een breder spektrum worden opgenomen. De moderne romantiek van film- en popmuziek hield hem bezig en dromerige vrouwenfiguren verschenen in de tonalitcitcn van bioskooprcklame-filmpjes of in een omgekeerde driehoek met af geknotte punten. Het pop- element, de vrouwelijke elegance, was hierin duidelijk te onder scheiden. De kunstenaar helde daarna meer over naar het neo-, het foto- realismc. Het trage ritme waarin deze werking, ontslaan sinds 1972. dwingt hem tot een gedetail leerde uitwerking die de materie opnieuw eer aandoet. Van het rela tiverend realisme is dan uiteinde lijk het hyperrealismc de volgende Op die manier blijkt zijn reali dan toch met subjektiviteit g den te zijn want aan de schijnt objektieve uitbeelding van paar strandstoelen of een gor voor een raam gaat steeds een i jektievc keuze van een detail ui hoeveelheid waargenomen ob ten vooraf. Dit detail beantwo Werk van Maurice De Clercq. Venster, een schilderij dat dateert uit 1976 (EL) De toeschouwers waren hier zeker mee akkoord, want ze namen afscheid met een staand applaus. Hier en ginder hoorden we «bis» roepen. In één woord het was een verrassend fij ne avond, die echter zoals vele kulturele aktiviteiten, te weinig interesse kreeg. R. Devijver stap geworden. Het gaat bij De Clercq om het zien van het zijn. dat in de schilderkunst wordt gevi sualiseerd. En -zijn- wordt be paald door «zien-, EEN TYPISCH VLAAMS HYPERREALISME Hel hyperrealismc van Maurice De Clercq is typisch Vlaams. Zijn werken tonen een stukje door- de-wceksc Vlaamse realiteit. Hij schildert geen grootse taferelen, maar wijdt zijn aandacht volledig aan een vooraf zorgvuldig uitge kozen detail uit zijn omgeving, waarmee iedereen dagelijks ge- konfronteerd wordt: een oude pomp, een verweerde boerenkar, een fiets tegen een houten deur gestald, een dweil over een touw gehangen, een deel van de straat met sterk vergrote kasseistenen en een regenplas, een staldeur met een roestig hangslot. Kortom, de realiteit van elke dag, maar die via deze schilderkunst een meer di- rekte aanwezigheid krijgt. Sterk verschillend van de Ameri kaanse hypcrrcalistcn (Amerika is de bakermat van het hyperrea- lisme) is ook het kleurgebruik van Maurice De Clercq. Hij kiest nooit een onderwerp met felle kleuren, maar geeft de voorkeur aan een detail of een gewoon alledaags voorwerp, dat hij monochroom uitbeeldt. De Clercq wil evenmin bekoren en zoekt geen stillevens op of mooie taferelen, maar schildert integen deel de eenvoudigste, de ba naalste. dingen. Soms schildert hij gewoon enkele rode bakstenen die een gedeelte van een muur voor stellen. dan weer oude konserve- blikken. Precies in de keuze van zijn tematiek herkent men het en gagement van de Kunstenaar. Hij blijft nauw verbonden met de mens, zelfs al wordt de mens nooit zelf uitgebeeld. dan aan de persoonlijke geve mc wereld van de kusntenaar. die wust in de werkelijkheid grijj kei DOORHEEN GANS WEST-EUROPA Deze sinds 1972 te Oordegem1 nende Gentenaar, Maurice Clercd, studeerde aan de Kon lijkc Akademie voor Schone Kunsten te Gent en aan de E< des Arts te Brussel. Hij is ere-leraar in tekenen, s deren en kunstgeschiedenis het middelbaar onderwijs en haalde als kunstenaar bclangr 1 rijl suksesscn in zowat al de bclaf rijkste grootsteden van Europa. Een volledige biografie gevel onbegonnen werk. Deze telt i 30-tal individuele tentoonstel gen en meer dan 60 groepsexp ties. Onder de belangrijkste sti siteren wij: Parijs, Caen. Ly Lausanne. Rotterdam. Tilbu Wenen. Milaan. Lugano. Dus dorf, Brussel, Antwerpen. Ut enz. Hij stelde onder andere in viduecl ten toon in het Paleis vi Schone Kunsten te Brussel en schilderwerken werden gesel teerd voor talrijke internatioit prijzen. De werken van Maurice De Clei bevinden zich in binnen- tenlandse musea, evénals in Bl gisch staatsbezit en in talrijke E ropese en Amerikaanse priva verzamelingen. Deze voor Lede uitzonderlijke tt toonstelling gaat door in het Ki tureel Centrum. De vernissa vindt plaats op zaterdag 25 ma te 19.30 uur en wordt ingelf door kunstkritikus. Jo Vcrbni ghen. De tentoonstelling is toegJ kelijk op zaterdag 25. zondag en maandag 27 maart, telkens 10 tot 12 uur en van I3.30u. tot! uur Op dinsdag 28 maart van tot 13 uur. MON D.( bl

De Voorpost | 1978 | | pagina 10