STAATSSEKRETARIS DE BONDT: EEN MISLUKKING BETEKENT DE DOOD VAN BELGIE «De lange onderhandelingen die de vorming van de huidige regering voorafgingen zijn gro tendeels verklaarbaar door de historische uitdaging om tot een politiek akkoord te ko men over een fundamentele hervorming van het Belgisch Staatsbestel, met het oog op de Pacifikatie tussen de Gemeenschappen en de vereenvoudiging van de struktuur van onze openbare instellingen.» Zo schrijft Staatsse- kretaris De Bondt in een brochure «Het ge- meenschapspakt: een modern België» die door zijn staatssekretariaat voor de hervor ming van de instellingen werd uitgegeven. Over deze hervorming van de staatsstruktu- ren hadden we met hem op zijn kabinet te Brussel een lang gesprek. Het redaktieteam, dat door Staatssekretaris De Bondt op zijn gekende joviale manier werd ont vangen, bestond uit Willy Janssens, Willy Welvis en Staf Dewachter We moeien naar een modern België, geschoeid op een nieuwe leest. Tekst: J.p. De Lamper S. Dewachter Foto's: w. Welvis landen helemaal geen 'verte genwoordiging hebben.de aan trekkelijkheid van het demokra- tisch standpunt zou hierbij verminderen, omdat de poli tieke families van eigen land niet behoorlijk zouden kunnen vertegenwoordigd worden. Het nieuwe van de Europese Ver kiezingen vanuit kommunautair standpunt is dat België voor het eerst de verkiezingen ingaat op basis van twee kieskolleges die verband houden met het beho ren tot een van de twee grote volksgemeenschappen. Ie mand die in het Vlaamse of in het Waalse land woont, be hoort van rechtswege tot de Vlaamse gemeenschap of tot de Waalse. Dat is toch wel een bijprodukt van het Egmontpakt. Het toont aan wat er rond het Egmontpakt wordt gedacht, niet een geïsoleerde gedachte is, maar dat er ook gedacht wordt elders. Het is een moeilijk pakt en komt vergeleken met de Franstaligen bij de Vlamin gen relatief negatief over. Ge looft U echt dat het een goed pakt is? Waarom en hoe komt het dat de Vlamingen er zo sceptisch tegenover staan? De Vlamingen worden zich op een onthutsende wijze bewust van hun zwakke positie in het hoofdstedelijk gebied dit m.b.t. de feitelijke toestand van de Vlamingen in BrusselDat geeft aanleiding tot een soort verne dering, subjektief, die men naar buiten niet gemakkelijk toe geeft. Men geeft immers niet gemakkelijk toe dat de voorstel ling die men heeft over een toe stand. niet klopt met de reële positie waarin men zich be vindt. Daartegenover staat dat de Vlamingen voor het eerst macht veroveren op het niveau van de gemeenten terwijl men daar in het verleden nooit heeft over gesproken. Wat de eigenlijke hervorming betreft, dat is het probleem van de eeuwige mens. Wie is er on der ons hervormingsgezind? Zelfs de vrij jonge mensen, en wij proberen het ook te zijn, zijn die hervormingsgezind? Men probeert het te zijn, op een kaartavond, of op een debata vond. Maar als het erop aankomt uit de zetel op te staan en alle stoe len te verschuiven en alle plaatsen open te stellen, de hele problematiek vrij te maken voor verandering, dan begint men terug ouder te worden. Dat is voor mij een algemene aanvoeling: de mensen zijn in de grond niet hervormingsge zind. Wie hervormingsgezind is, moet een heel sterke over tuiging hebben, dat datgene dat hij tot stand brengt en wat nog niet bestaat beter zal zijn dan de zekerheden van vandaag, waarvan wij zowel de kwaliteiten als de gebreken kennen. Dat is een problema tiek die met elke hervorming gepaard gaat. Dat is op elk vlak toepasselijk. Het is onze taak van het nieuwe stelsel zo uit te denken, en van dan de mensen te ontmoeten en te overtuigen, dat hetgeen wat wij op het oog hebben beter zal zijn. Een van de inspannin gen die we hebben gedaan de jongste dagen, is de uitgave van een kleine brochure waarin we informatief zijn opgetreden en waarbij 't Gemeenschaps akkoord en het Stuyvenberg- akkoord tegenover elkaar worden geplaatst. In een korte historische inleiding wordt uit eengezet waar deze dingen vandaan komen. Door de opponenten, of zij die zich als opponent voordoen, wordt nogal eens het gemeen schapsakkoord bestreden met de dooddoener «dat was nodig om een regering te maken», «het is een bijprodukt van de regeringsvorming». Dat kan niet worden volgehouden, dat blijkt duidelijk uit de korte inlei ding die in de brochure staat afgedrukt. Nu staan we wellicht voor de kristalisatie, de rijpwor ding, van een dubbele evolutie die zich sinds wereldoorlog II in ons land afspeelt: en die overi gens niet beperkt blijft tot ons eige land: de eerste gedachte die ouder is en leeft in de Vlaamse Beweging is die van de kulturele autonomie. Onder tussen is dat begrip rijker ge worden. Kuituur is niet meer de letteren, de beeldende kun sten, het is nu ook rekreatie en maatschappelijk werk. De andere stroming vormt een soort tegengewicht tegen de zich verder doorzettende naamloosheid van de wereld waarin we leven, de overdre ven centralisatie. Het symbool daarvan is in mijn ogen de mul tinational. Dergelijke centralisatie doet zich ook in het politieke en maatschappelijke leven voor. Daartegenover staat de regio- nalizatie: het zich bewustwor- den van de achterstand van de eigen regio op ekonomisch vlak eerst, nadien op het sociaal- ekonomisch vlak, dan is men zich regionaal gaan bekomme ren met ruimtelijke ordening, nadien heeft dat begrip een nog rijpere inhoud gekregen en is het geworden de algemene problematiek van het leefmi lieu. Deze tweede richtina doet zich niet alleen in België gevoe len, maar leeft in heel West- Europa. Aan deze twee richtin gen is onze staatshervorming, die we voorbereiden, zwaar schatplichtig, wegens het feit dat België een sterk gecentrali- zeerde staat was, met twee volksgemeenschappen (de zucht naar kultuurautonomie) en met drie goed onderschei den regio's waarvan de derde Brussel het produkt van België is. Het komt ook tot uiting in de politieke feiten: een regering met vijf partijen, waaronder ook de taaipartijen, de partijen die de meerderheid hebben twee volksgemeensch? en de drie regio's. Maar wi nu doen is niet naar aanleic van de regering. Het is zaak die veel tijd heeft gevï Er zijn dan ook nog de om« digheden (regeringsval). We beleven in feite dus «9r0 zeer historisch moment?'aar Ik denk het. Als we de grond r nemen en men leest al die kelen van de grondwet, stelt men vast dat de meeD, artikelen zullen worden aan}, raakt en in feite alleen hoofdstuk over de vrijheid rechten van de burgers kv^J ongewijzigd blijft. De rest de struktuur van de grond moet helemaal worden h zien. We gaan duidelijk n 1 een nieuwe konstitutie maken een nieuw, of een n dern België. Dat is het opzet, vandaar da nogal wat tegenstand zal overwinnen vallen. Gelooft U echt in vereenvo diging? Op lange termijn? Hoe zijn wij allemaal groot worden Beetje bij bee 1 Naarmate dat we afgestudet waren, of hoe het ook was, 1 we in het raderwerk van I maatschappelijk en politiek ven terechtgekomen We he ben er onze bescheiden plaa ingenomen, zonder dat we ei zicht moesten hebben op h( de dingen waaiden en dra< den. Als we maar in onze o i middellijke omgeving inzie hadden. Maar nu, bij de o| bouw van het nieuwe Belgi wordt iedereen overvallen do een beschrijving zoals Belg zal worden opgebouwd in toekomst. Om dat uit te leggeij n zijn we verplicht om al die va n schillende strukturen, te be ,r schrijven Vermits het nog ra d bestaat, kunnen we nog nietv sualizeren Het enige wat w e kunnen doen is er in abstradf over schrijven. We leven in een ietwat ver warrende tijd; enerzijds staan we voor het feit dat er een decentralisatie komt met Egmont en anderzijds heb ben we de Europese verkie zingen die voor de deur staan. Nu zeggen de Vlamin gen dat het Egmontakkoord (misschien) niet ideaal is, maar dat België in alle geval als een tweeledige natie de Europese verkiezingen te gemoet moet. Is het een overwinning voor de «Eg- monters» met de verhouding 13 Vlamingen 11 Walen naar deze verkiezingen te kunnen gaan, waar de Vlamingen in een België als een kiesdis- trikt 14 van de 24 zetels in de wacht zouden kunnen sle pen, en dat alles in de weten schap dat de Franstaligen oorspronkelijk een paritaire vertegenwoordiging 12-12 hebben opgeëist? De deelname aan de Europese verkiezingen is geen konse- kwentie van het werk van de hervormingen althans niet op de manier waar U daarover spreekt van de instellingen. Het is een aangelegenheid die daar eerder los van staat. Maar wat zekere regelingen betreft, naar aanleiding van de organi satie van de Europese verkie zingen zoals die in het wet sontwerp zijn vervat, die zijn wel beïnvloed geworden door de werkzaamheden in Egmont. Dat wil zeggen dat te Brussel in de 19 gemeenten of indien het arrondissement nog niet is ge splitst, het huidige kiesarron dissement Brussel er zal wor den gestemd op afzonderlijke lijsten, lijsten van Nederlands talige en van Franstalige kandidaten. Er zullen dus geen gemengde kandidatenlijsten zijn. Wat de toekenning van de zetels betreft, zullen alle stem men van de Nederlandstaligen te Brussel uitgebracht, ge voegd worden bij al de stem men uitgebracht in het Vlaamse land, op eksklusief Nederlandstalige lijsten in het Vlaamse land. Het omgekeerde geld natuurlijk voor Wallonië en de Fransta lige stemmen in Brussel. Zoda nig dat er bij gelegenheid van de Europese Verkiezingen wel drie kiesomschrijvingen zijn, maar twee kieskolleges. Dus dat wij deelnemen aan de verkiezingen op een kommu- nautaire basis. De verdeling van de zetels 11-13 in dit geval, is een aangelegenheid die voorafgaandelijk het voorwerp is geweest van een overeen komst tussen de partijen waarop de regering steunt. Dat is een zaak die m.i. ook op het Europees vlak behoorlijk ver dedigbaar is, omdat de verte genwoordiging in het Europees Parlement niet gebouwd is op het zuiver evenredig stelsel, want dan zouden heel kleine Wie hervormingsgezind is moei een sterke overtuiging bezitten

De Voorpost | 1978 | | pagina 16