AATSTE URGEMEESTER VAN KLEIN AALST GEHULDIGD Weekblad van Desder - Dsrme - en Seheldestreek TAAKM0LEN TE MERE EGAF HET DALING WERKLOOSHEID ZICH 000R GEEN SCHUIM MEER OP DENDER Vrolijke Maseru OP DOEK EN PAPIER Verantwoordelijke uitge A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40.60 PCR 000 0115692.68 Pontstraat 64 - 9300 Tel. 053-70.41.19 De Voorpost EEN UITGAVE VAN 24 MAART 1978 DRUKKERU-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A. Angelus, klokhuis, en Paasklokken... ze luiden niet allemaal maar moge Pasen dat voor u wel doen. Een zalig feest, goeie reis voor de vakantiegangers en een rustige zondag van harte. De redaktie Op een passende wijze, werd gewezen burgemeester Marcel De Bisschop, vrijdagavond in de trouwzaal van het stadhuis gehuldigd. Onder de aanwezigen merkten we verscheidene scnepenen en gemeenteraadsleden op. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron was ook op het appel. Verder herkenden we de heer en mevrouw Luk De Decker, de heer Raymond De Smet met zijn echtgenote, de heer Wauters en de voorzitter van het O.C.M.W. De Bloemenfee en prins Michel waren eveneens van de partij. Toen al de genodigden gezeten waren, begon burgemeester D'Haeseleer zijn lovende toespraak. Hij merkte op, dat Marcel De Bisschop een merkwaardige figuur is en dat het stadsbestuur hem een passende hulde verschuldigd is. Hij meende dat het levensecht en sterk gelijkend portret van zijn voorganger, zijn rechtmatige plaats moest innemen in de rij van burgemeesters. de zomer, aldus de heer 'Haeseleer, hebben de adswerklieden het kunstwerk an de muur opgehangen, inder de burgemeester daar- io pn op de hoogte te brengen. 'lg (et gebeurde dus zonder enige eremonie! Daarom werd ge- ocht naar een andere gele- Bnheid om officieel hulde te r~ rengen aan een groot man, ie eigenlijk afkerig is van bogdravende taal. Gezien ialst tijdens de karnavalpe- :l" bde een heksenketel is, werd (tgezien naar een andere pas- ia ende dag. Halfvasten was zo 'e |ug voorbij, dat dapper een I 3t vaste datum werd vooropge steld: 17 maart. De Bisschop is een echt volksgeliefd persoon. Hij is nooit een profijtjager ge weest Hij was (integendeel) een volks burgervader, zeer sociaal geëngageerd. Hij is een genie en een gekend karnava- list, en niet in het minst: een overtuigde Vlaming, zonder oogkleppen, noch fanatisme. Naar aanleiding van zijn on gedwongenheid, werd vriend Marcel geëerd met volgende woorden: Je was nooit een pre tentieus burgemeester, je was alleen maar jezelf! Steeds lag je hart op je tong. De medewer kers vonden u wel eens grillig, maar ik noem u een goed en verstandig burgemeester. Door dik en dun ben je een eenvou dig mens gebleven, met een ontelbaar aantal vrienden. Wij huldigen u vanavond, Marcel De Bisschop, u was een prachtkerel! Het portret is van de hand van Luk De Decker, de beste por trettist van Vlaanderen," die zelfs onze vorst en de koningin schilderde. Hij maakt enkel ka rakterschilderijen, werken die de mens doorgronden Dat moet zeker een moeilijke op gave zijn geweest. (Want, kan k De staakmolen te Mere die dringend aan restauratie toe was heeft vorige week donderdag, tijdens het s jtormweer, erge schade opgelopen. Deze oude windmolen gelegen aan de Diepestraat te Mere werd j- (erestaureerd in 1962. De inhuldiging van deze gerestaureerde molen verwekte toen een grote p jolkstoeloop. Er werd zelfs voor de gelegenheid een speciale po6tafstempeling bekomen. De s haropvolgende jaren maalde de molen nog regelmatig graan. De eigenaar verouderde, en de molen >r jukte terug in verval. lot voor kort konden wij de ttaakmolen met scheefgezakte rieken regen en wind zien potseren hoog op zijn heuvel. Het dossier ter restauratie van leze geklasseerde molen werd leeds enkele jaren geleden iamengesteld. De werken wer- (en destijds zelfs toegewezen ian een Brugs broederpaar, (pecialisten in het restaureren van oude windmolen, voor een bedrag van 830.000 fr. Politieke moeilijkheden en fusieperikke- len zorgden er echter voor dat de administratieve weg van het dossier onderbroken werd. Bij navraag bij de bevoegde dien sten te Gent en te Brussel bleek dat het dossier daar nooit was toegekomen. Daar ondertussen de oude zijn wieken SJ molenaar overleden is, de molen erger beschadigd werd door de windvlagen van vorige donder dag en er waarschijnlijk een nieuwe aanbesteding zal moeten uitgeschreven worden kan het nog een paar jaar duren alvorens men met de restauratie definitief kan starten. Bij het stormweer van vorige donderdag vielen de wieken van de molen rond llu naar beneden. De vier wieken werden hierdoor volledig vervormd en zijn onherstelbaar beschadigd. Door het loskomen van de wieken werd ook een stuk uit de nok van de molen weggerukt, dit juist langs de regenslagzijde. Indien daaraan niet spoedig iets wordt gedaan riskeert ook het binnenwerk van de molen ernsti ge schade op te lopen. Gevolg van deze bijkomende beschadi ging is dat de vroegere aanbeste ding van 830.000 fr niet meer zal volstaan voor de restauratie. Deze zal nu waarschijnlijk rond het anderhalf miljoen schomme len. Een nieuwe aanbesteding zal moeten worden uitgeschre- Doordat de oude molenaar die destijds zijn toestemming gaf voor de restauratie inmiddels overleden is zullen ook op dat vlak enkele stukken aan het dossier moeten worden toege voegd. De erfgenamen, zijnde zijn vrouw en twee zonen, zullen nu hun toestemming tot restau ratie moeten verlenen. Dit alles kan een flinke vertraging met zich meebrengen. De mensen van de heemkundige kring te Mere zetten zich echter achter de uitwerking van dit dossier. Hopelijk kan dit de zaak wat bespoedigen. SJ. u een half uurtje, pardon, één minuut stilzitten?) Deze op dracht heeft hij zeker tot 'n goed einde weten te brengen, gezien de sterke gelijkenis. De moderne kunst daarentegen, evolueerde de eeuwig blijge- zinde en gemoedelijke karna- valist, maar vooral burgemees ter De Bisschop met het hart dat steeds klopt voor de me demens. Tot slot zou ik het waarderen, aldus de burgemeester, indien u van uw vriend Louis, een ge schenk zoudt willen aanvaar den. Hier, in deze zaal, is de burgemeester vereeuwigd als burgemeester. Mijn geschenk is van andere oorsprong: de fo tografische kunst vereeuwigde u als kamavalist. Ziehier een blijvende herinnering vanwege mijn echtgenote en mijzelf, namelijk een foto in kleur van Marcel, de karnavalist. Tijdens deze viering, wens ik de gelegenheid te baat te ne men om uw echtgenote eens in de bloemetjes te zetten. Wij hebben eveneens een herinne ring voorzien voor de heer De Decker. Na een applaus van de aanwezigen, stelde de gewe zen burgemeester zich recht om een aangename tegenrede te beginnen. Lees door blz. 4 Marcel De Bisschop ontving een foto waar hij als burgemeester en karnavalist opstaat (EL) De daling van de werkloosheid in het arrondissement Aalst die zich na de kortstondige -piek der tienduizend» rond de jaarwisseling had ingezet heeft zich tijdens de maand februari bevestigd. Deze gun stige evolutie volgt de lichte konjunktuurbeweging die zich de jongste maanden op nationaal vlak schijnt af te tekenen. Beweging waar de Nationale Bank aan de hand van de konjunktuurbarometer een verbetering van het psychologisch klimaat in de ondernemingen en een eerste herneming van de ekonomische aktiviteit, aan vast koppelt. Te zien aan het laatste maandverslag van de RVA - gewestelijk bureau Aalst is deze laatste vaststelling niet meteen voor het arron dissement Aalst geldig. Er zijn van die gewoontes waar je moeilijk van afstap... Het aantal uitkeringsgerechtigde volledige werklozen is tijdens de maand februari gedaaldmet 3,47% of 341 eenheden. Dat bracht het totaal op 9.486 eenheden. Daar van zijn er 3.865 mannen (40,74%) en 5.621 vrouwen (59,26%). De afname van de vol ledige werkloosheid heeft zich voorgedaan zowel bij de normaal arbeidsgeschikte personen als de gedeeltelijk en zeer beperkt ar beidsgeschikte personen. De volledige werkloosheid ligt al dus 16% of 1.310 eenheden hoger dan in de overeenstemmende maand van vorig jaar. De jeugdwerkloosheid bedraagt nog altijd bijna één derde van de volledige werkloosheid: 2.771 eenheden of 29,21% van het to taal. In februari nam de jeugd werkloosheid af met 171 eenheden of 5,81%. Vergeleken met de overeenstem mende maand van vorig jaar is de jeugdwerkloosheid gestegen met 430 eenheden of 18,37%. De gedeeltelijke werkloosheid bedroeg in februari 9.636 eenhe den waarvan 5.731 mannen en 3.905 vrouwen. Dit betekent een afname met 731 eenheden of 7,05%. Er gingen 49.759 arbeids dagen verloren. Dat is circa 20% minder dan in januari. Het stelsel van stages van afgestu deerden in de ondernemingen (bij koninklijk besluit van 13.8.1975) heeft in de loop van februari een einde genomen. Het systeem werd afgeschaft vanaf 1 september en de laatste aan gang zijnde stages lopen nu op hun einde. In het ka der van de herstelwet waren er einde februari 258 stages aan gang. Totnogtoe werden er in to taal 581 stages begonnen in het arrondissement. Bijna één stagiair op vijf werd op het einde van de stage definitief aangeworven door de onderneming. Tijdens de maand februari werden een tweehonderdtal aanvragen tot brugpensioen ontvangen in de RVA. Hieronder zijner 181 werk lozen. René De Witte Na de jarenlange klachtlitanie- en van de omwonenden van Amylum van de Molenstraat, de Burchtstraat, de Van Wam- bekekaai en het Begijnhof, kulminerend in de aktie «We zijn de stank en het lawaai beu!» leidde in oktober II. tot de hearing van alle belangstellen den waaruit een kontaktkom- missie, een «Amylumkomitee» zou ontstaan met schepen De Maght, vertegenwoordigers van Amylum de heren Schoon- acker en De Schutter, de om wonenden de heren De Paepe, De Smet en De Wit) en leefmi lieugroeperingen (dhr. Le Compte). Op woensdagna middag 15 dezer werd dan de huidige stand van zaken beke ken. De woensdagnamiddag zelf werd als datum voor ver gadering minder geschikt be vonden en de volgende maal gebeurt het dan op een zater dag. Dadelijk bleek inderdaad dat Amylum zowel wat betreft de waterbezoedeling als de geur en de lawaaihinder aktief was geweest en er werd dan ook een lange, op het eerste zicht indrukwekkende lijst, reeds ge realiseerde en anderzijds nog gepalnde verbeteringen en aanpassingen naar voor ge bracht. Het bedrijf komt inder daad over de brug en er worden inspanningen geleverd om in het centrum tot behoorlijker leefmilieu omstandigheden te komen. Uiteraard kunnen de si lotorens niet uit het stadsbeeld verdwijnen, kunnen alle uitwa semingen niet worden wegge nomen en is de lawaaihinder verre van volledig verdwenen. Amylum, vertegenwoordigd door twee ingenieurs, be toogde dat met het geheel een indrukwekkende som aan in vesteringen was gemoeid, nl. 108.905.000 fr onderverdeeld als volgt 1. waterbezoedeling: 49.980 000 fr uitgevoerd en 5.500.000 fr voorzien. 2. geurhinder: 500 000 fr uitge voerd en 15.000.000 fr ter stu die. 3. lawaaihinder: 825.000 fr uitgevoerd en 1.100.000 fr voorzien Samengevat wordt dat dan 51.305.000 fr uitgevoerd, 21.600.000 fr voorzien en 36.000.000 fr aan subsidie. Lees door blz. 4 Het waterzuiveringsstation worth na Pasen in gebruik genomen. Geen schuim meer op onze Dender (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 1