man NAAR STEDELIJKE BIBLIOTEKEN IN ALLE DEELGEMEENTEN? Aalsterse flitsen E MOEISPOTTEN ATEN KARNAVAL IERLEVEN VOORZICHTIG AUTOBESTUURDER 10 JAAR VRIENDENKRING STADSPERSONEEL AALST mouten hêt jie De Voorpost - 24-3-1978 - 5 origineel uitnodigingskaartje nodigde vorige zondag alle (spotten en Lodderoeigen nit om samen met deze eerste groep sen te kijken naar een diamontage over de voorbije ia vals fees ten. Wij schrijven wel degeijjk ln het meervond, want ast beelden uit de Aalsterse stoet waren er ook nog verlichte latjes nit de stoet te Wachtebeke en Hamme. vorens het te hebben over het ■enlijke gebeuren, de diavoor- illing, willen wij het nog even Kj bben over een rechtzetting. §j j hun deelname aan de stoet te y de zijn er enkele moeilijkhe in gerezen tussen de Moeispot- n en het Feestkomitee aldaar, ortom «der was gemoeist». Op december 77 werd kontakt igenomen met het Leedse estkomitee om te vragen aan •lke voorwaarden er moest ildaan worden om te kunnen elnemen aan de Leedse stoet. 1 januari, nieuwjaarsdag ed een lid van de Moeispotten et zijn fiets door de gutsende gen om een aanvraag tot ilname in de bus van de ,se feestkomiteevoorzitter te iwen. Aangezien er tot veertien agen voor karnaval Aalst geen ikel bericht terug kwam veron- erstelde men dat alles in orde as. Op 7 februari 78 kwam er :hter een brief afgestempeld op februari en gedateerd 22 nuari 78 waarin hen werd met hen, in kolonne naar Wachtebeke te rijden. Het werd een sliert van een tiental wagens uitgerust met zwaailichten die de praalwagens naar Wachtebe ke transporteerde in een mini mum van tijd. De Moeispotten zijn de Lodderoeigen daarvoor van harte dankbaar. Voor deze jeugdige mensen had het anders een zware dobber geweest om deze wagens heel in Wachtebeke te krijgen. Dat de verstandhouding goed is bewijst ook nog volgend feit. De Lodderoeigen waren uitgeno digd op de karnavalstoet te Hamme. Er waren nog enkele kostumes vrij zodat men aan de Moeispotten voorstelde met hen mee te gaan gekleed als Lod deroeigen. Dat gebeurde en men beleefde er veel pret. Deze goede samenwerking bete kent echter niet dat men in de toekomst wil samensmelten. De Moeispotten en de Lodderoei gen blijven gescheiden groepen. Met de Moeispotten kijken naar karnavaldia's (SJ) Diavoorstelling De diavoorstelling van vorige zondag moest uitgroeien tot een gezellig samenzijn met diverse aktiviteiten waarvan o.a. een tombola. Voor wat de idee betreft kunnen wij alleen maar duimen. De uitwerking liet echter wat te wensen over. Floe, onder en overbelichte dia's worden best uit een diamontage geweerd. Binnen de beperkte groepskring hebben dergelijke dia's mis schien nog enige waarde, maar voor buitenstaanders hebben zij niet de minste zin, integendeel, zij storen het geheel. De begeleidende muziek was goed van keuze, humoristisch maar slecht uitgebalanceerd. Ook voor de tussentitels bestaan er andere metodes Kleeflettertjes op het glas van een diaraampje of op een velletje doorschijnend plastiek hadden een heel wat verzorgdere aanblik geboden. Wij willen dit initiatief niet afbreken, alle begin is moeilijk, maar volgend jaar verwachten wij wel een beter verzorgde uitvoering. SJ. ledegedeeld dat zij niet moch- deelnemen aan de stoet, angezien er reeds onkosten ni( sdaan waren door de groep in m et vooruitzicht van de Leedse ni oet, vroeg men dus om te ,a logen opstappen in de reklame- 2 oet. Dat gebeurde. Achteraf n_ erden zij doorgestuurd naar - g tn verzamelplaats waar hen Dgezegd bierbons zouden ter eschikking gesteld worden, len liet er hen echter voor schut „taan, in tegendeel werden zij J ok nog onvriendelijk behan- eld. De 2.000 fr bierbons die zij olgens een in ons blad versche en artikel zouden gekregen lebben hebben zij in werkelijk- eid nooit gezien. Over de ehandeling te Lede zijn ze renmin opgetogen. Moeispotten )e Moeispotten zijn een groep Ongeren van een 17 18 jaar oor het ogenblik een 12 k 13 in :tal die iets willen doen voor illejarnaval. Niet enkel tijdens de irnavalsdagen, maar ook in de jatbop van het jaar. Vandaar ook :ze diavoorstelling van voorbije indag. De geest in de groep is, iar men ons mededeelde, itstekend. Uitgroeien tot een :r grote groep wil men niet. "ien mogelijk zou men het intal willen beperkt houden tot :n twintigtal. ^|odderoeigen if )p het gezellig samenzijn van de e loeispotten waren ook de |f odderoeigen uitgenodigd. In et kafee was trouwens niet leer plaats dan voor twee roepen. Dat was echter niet de irnaamste reden. De Moei- itten hadden de Lodderoei- en uitgenodigd omdat zij hen ankbaar zijn voor de samen- erking die tussen deze twee roepen in de loop van 1978 is stand gekomen. Het begon imaal met de karnavalstoet te 'achtebeke. Toen stelden de Ijjk odderoeigen voor om samen Schepen Herman Roels installeerde de kommissie van advies voor het stedelijk biblioteekwezen na de benoeming door de gemeenteraad. In deze adviesraad zetelen voor de BSP Maurice Van de Steen (Erembodegem), Meuleman Johnny (Nieuwerkerken), René Van de Velde (F.rembodegem) en Els Ponnet (Aalst) voor de CVP Marcel Daelman van Erembodegem, Aimé De Vijlder (Aalst), Yvonne Willems (Herdersem), Guido Van der Spiegel (Hofstade). Jan Brijs (Aalst), Eddy Van der Meersche (Hofstade) en Herman Leus (Hofstade), namens de PVV Frans De Meyst (Herdersem), Firmin Palsterman (Erembodegem), Jacqueline Van Den Eede (Aalst), Gerda Van Vaerenbergh (Aalst) en Juliette Verhulst Aalst) en namens de V.U. Mw. M. De Bie (Baardegem), Wouter De Bruyne (Aalst) en Jos Verdoodt uit Erembodegem. Namens de Parochiale Werken zijn er Constant De Vos, pastoor-deken en G. Gouvert, leraar. rin porti g pot ti 16 '01 f inj Hem m 'k' Namens de C.S.C. zetelen Yves Van de Steen (Aalst) en Kamiel D'Hooghe (Gijzegem), namens het Davidsfonds pater Daniël Bu- taye uit Aalst en namens het Wil lemsfonds Maurice Andries uit Denderleeuw. In de stadsadministratie vinden we vooral kuituur-attaché Albert Van der Ghylen, hoofdbibliothekaris Etienne Buyle en bibliotekaris Mw. Van Hcule - De Troyer. PROBLEMEN GENOEG Etienne Buyle, hoofdbiblioteka- ris. gaf een algemeen overzicht van het biblioteekwezen van de stad. vooral dan ter intentie van de nieuwe leden. De problemen zijn uiteraard legio, in afwachting van de voltooiing van het Kulturccl Centrum, ééns komt toch die dag worstelt de biblioteek met gebrek aan ruimte zo voor de ver zorging van de dienstverlening als voor het administratief werk. De slechte akkomodatie is uiteraard niet bevorderlijk voor de werk zaamheden in de boekerijWat be treft personeel is er een duidelijke onderbezetting. Vooral nu. in de periode van enorm veel werk met de voorbe reiding en de inrichting van nieuwe filialen heeft personeels tekort een nefaste invloed op de aktiviteiten Waar de stad recht heeft op 30 personeelsleden op ba sis van haar werkingscijfers van 1975, door de Dienst van Lek- tuurvoorziening gunstig geadvi seerd.. moet de bibliotheek het stellen met achttien voltijdse per soneelsleden. Ook de wijkfilialen lijden aan ge brekkige uitrusting en zijn dan ook in hun aktiviteiten geremd waar het aantal lezers en uitleningen in stijgende lijn evolueert. Nu Baardegem. de énige gemeen telijke boekerij reeds vóór de fusie in een deelgemeente bestaande flink op dreef is werd te Nieuwer kerken. in kombinatie met de wijkbibliotheek van de Moorsel- baan, een nieuwe filiale opgericht en eerlang komt waarschijnlijk ook Meldert aan de beurt want het Kollege van Burgemeester en Schepenen adviseerde een tussen het stadsbestuur en het bestuur van de vrije, niet erkende bibliotheek van Meldert in het Parochiecen trum ondergebracht reeds gunstig. In de volgende raadszitting staat dit punt misschien reeds op de agenda. EN DE VRIJE BIBLIOTHEKEN? Door de heren Daelman en De Muyst werd de vraag gesteld welke steun de V.O.B.'s (Vrije Openbare Bibliotheken) mochten verwachten van het stadsbestuur. Na heel wat heen en weer gepraat stelde de heer Verdoodt de vraag wat de VOB's eigenlijk wijlen? Willen ze fusioneren of niet? Deken De Vos replikeerde hierbij dat, hoewel hij zelf de fusie van '69 een goede zaak vond die hij ook bij het bisdom verdedigde. Mgr. Van Peteghem legde verbod op aan de biblioteken om verder te fusioneren. Reeds lang heeft het Kollege geopteerd voor effektieve bouw van biblioteekfilialen in de randgemeenten, niet uit centrali serende inzichten maar ook om op lokaal vlak aan kultuursprciding te doen. Indien er zich problemen stellen i.v.m. het voortbestaan en de leefbaarheid van vrije bibliote ken dringen onderhandelingen zich op. Voor de VOB's zijn slechts twee mogelijkheden: ofwel worden ze door de stad overgenomen ofwel blijven ze op zichzelf bestaan naast een nieuwe door de stad op gerichte filiale. Op de vraag of geen enkele wijze van betoelaging mogelijk is om aan de VOB's leefbaarheid te waarborgen tot de stad zelf zou kunnen instaan om in de behoeften van de lezers in de betreffende deelgemeenten te voldoen is be toelaging onder vorm van boeken misschien wel mogelijk. Boeken die inderdaad in magazijn liggen om vandaag of morgen naar wijk filialen te vertrekken zouden evengoed onmiddellijk aan de bi blioteken ter beschikking kunnen worden gegeven, wat misschien wel belemmerd zou kunnen wer ken voor de staatstoelagen. Gehandeld werd ook over het aan kopen van boeken via het antikwa- riaat, procédé dat te Aalst reeds verschillende malen met sukses werd toegepast. Kwasi nieuwe, mooie ingebonden boeken worden in modern antikwariaat gekocht aan gemiddeld 140 F. Op de eerstvolgende vergadering van de advieskommissie, gepland voor 10 april, wordt een bezoek gebracht aan de centrale stedelijke biblioteek opdat alle leden zich in konkreto kunnen vergewissen van de stand van zaken. Nadat de ver tegenwoordigers van de VOBA (Vrije Openbare Biblioteek Aalst) kontakt zullen hebben opgenomen met hun mensen over deze zaken kan verder worden gepraat. AFFICHES Steeds meer en meer diverse soor ten kulturele en jeugdverenigin gen van de stad doen beroep op de Stedelijke Bibliotheek om hun ak tiviteiten aan te kondigen door het aanplakken van affiches. Via de hoofdbiblioteek en de wijkfilialen krijgen 14.000 bezoekers immers kennis van hun iniatieven. Ge vraagd wordt dan ook dat de ruim 200 verenigingen zich recht streeks tot dc wijkfilialen zouden wenden. LH. Met het vieren van dit jubileumjaar neemt men in elk geval tijdig een aanloop. Want de vriendenkring werd pas op 20 december 1968 - deze keer blijkbaar met sukses - opgericht. Toch siert de palm reeds de voorpagina van het tweemaandelijks bcrichtenblad van de vrien dekring, waaruit heel wat informatie stroomt: Voorzitter Chris Willems: stads- sekretaris, wijst in zijn inleiding op de herhaalde pogingen om een vriendenkring blijvend in het za del te houden. Dc vorige poging werd gedaan op 3 januari 1947 onder de naam »Dcn Bond der stadsbedienden De oorlogsomstandigheden brachten ons een stap dichter tot elkaar- schrijft -De Verbroede ring-, het orgaan van de bond der stadsbedienden in zijn eerste nummer. «Maar de bloeiperiode duurde slechts 3-4 jaar. Toen ging het bootje van «den bond» tegen dc klippen ingevolge politieke tegenstellingen onder de leden, na enkele betwiste bevorderingen bij het personeel». Nochtans had men het gevaar onderkend dat de bond al te zeer werd aangezien als zijnde uitsluitend bestemd ter verdediging van de syndicale be langen van zijn leden...» Na 1950 werden nog verschillende pogingen ondernomen «van korte duur» De huidige vriendenkring heeft zich van meetafaan kortweg wil len beperken tot «het smeden bui ten de dagtaak om. van een vrien denband onder de personeelsleden van het stadsbestuur». Stadssekretaris Willems is ervan overtuigd dat deze beginselhou ding niet alleen de levenskansen van de vriendenkring heeft ver groot. maar ook veel fundamen- Kinderen nemen hun eigen lot in handen met het maken van een hord om de bestuurders tot voorzichtigheid Ie manen. Dit hord werd gemaakt door de kinderen van de Guido Gezellestraat te Hofstade (EL) Woensdag 23 maart ging de eerste vergadering van de stedelijke gezinsraad door. Voorzitster werd mejuffrouw Reynaert. Het bezoek dat burgemeester D'haeseleer en de diverse volksvertegenwoordigers aan staatssekretaris De Wulf brachten heeft enkele winstpunten opgebracht. Het te bespreken punt was het slachthuis. Nu kan men hiermee alle richtingen uit. Als de kommissie die de problemen onderzoekt adviseert dat het slachthuis best gesloten kan worden dan zal de vroegere betoelaging niet dienen terugbetaald te worden. Beslist men integendeel het slachthuis weer optimaal te laten renderen dan moeten de koelinstallaties uitgebreid worden. Ook in dit geval heeft de staatssekretaris een subsidie beloofd. Van 19 tot 29 augustus gaat de jaarbeurs door. De exposanten ruimte zal uitgebreid worden met een tent van 15 op 40 meter. Het stadsbestuur zal er ook over een ruimte beschikken waar sommige stadsdiensten die met het publiek in kontakt treden op een didaktische wjjze informatie zullen geven. De klas etalage van de stedelijk akademie zal de stand koncipieren en uitvoeren, dit moet eindejaarsproef worden, Het aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische expansie belegt opnieuw een vergadering. Na Ninove is het de beurt aan Zottegem en dit gebeurt op 29 maart a.s. Vorige maal werd Aalst vertegenwoordigd door schepen Jan De Neve. Nu besliste het schepenkollege dat er niemand van Aalst vertegenwoordigd zal worden. Een stille protestaktie? Ghis Willems diende woensdag in de Kamers een wetsvoorstel in die de wet Van De Velde (op de alkoholische dranken) zou moeten wijzigen. Hij inspireerde zich op het sis teem van tapvergunningen zoals in Nederland. Volgens Amylum leider Schoonacker zijn de metingen van de geluidssterkte beneden de wettelijke norm van 50 decibel. Pol De Paepe is daar niet mee akkoord. Hij meent dat de toestand er niet op verbeterd is, integendeel. De meetcijfers van Amylum stemmen niet overeen met andere metingen, aldus De Paepe. Op zijn aanvraag zullen en door het stadsbestuur en door Amylum nieuwe metingen uitgevoerd worden. Na Pasen komt het zuiveringsstation van Amylum in gebruik. Dan zal alleen nog afvalwater van sanitair en keuken in de Dender geloosd worden. De kleur en het schuim op bet water als gevolg van het spoelen van de verdamper zal verdwijnen. Voor het dienstjaar 1977 werden in de hoofdbiblioteek in de Kattestraat 155.538 uitleningen geboekt. Men noteerde 7014 lezers en diskofielen. Het aantal uit te lenen boeken en platen bedraagt 51.154 tegen 47.240 in 1976. Er kwamen in het afgelopen jaar 446 nieuwe lezer bij. Wanneer men de totalen van alle biblioteken (hoofd en wijken) bekijkt dan bekomt men tot volgende cijfers: aantal uitleningen in 1976:397.932, in 1977: 397857. Het aantal lezers en diskofielen was in 1976 13.658 en steeg in 1977 tot 14.599 In het laatste nummer van het socialistisch maandblad Jong Rood steunen de Jong socialisten Raymond Uyttersprot (CVP) als hij het heeft over de vrije toegang tot de informatie over het stadsbeleid. De Jong socialisten spreken van ondoorzichtbaar glas. Wij hadden het vorige week over mat glas. Zelfde konklusie overigens. Zondagnacht had op de Brusselse steenweg aan het kruispunt met de Albrechtlaan een zwaar verkeersonge val plaats. De personen wagens van Wilfried Van Craenenbroeck uit Asse en van Luc De Boeck uit Aalst kwamen er frontaal met elkaar in botsing. Beide bestuurders en de inzittenden Mare Poddevyn uit Aalst en Mare Truyermans uit Asse werden zwaar gewond. Voor Marlee'n Teirlinck uit Aalst konden geen zorgen meer baten. Zij werd op slag gedood. De 74 jarige Victor De Coo uit de Ijzerenweg te Erembodegem was al een tijdje door de buren niet meer gezien. Hij werd levensloos ln zijn woning aangetroffen. De rijkswacht stelde een onderzoek ln maar het bleek om een natuurlijke dood te gaan. In het leegstaande kasteel De Vis, Ten Berg, hebben onbekende 's nachts ingebroken. Alles werd doorzocht, doch er kon nog niet uitgemaakt worden wat er allemaal verdwenen is. De rijkswacht stelde een onderzoek in. Tijdens de wekelijkse zaterdagmarkt waren de gauwdieven weer aan de slag. De marktbezoeken; Rettv Van Langehove uit Meldert, Magda Hendrickx uit Lede en Maria Geldhof uit Asse werden er van hun geldbeugel beroofd. Roel Van de Plas \iecHTiusrite n&jets is vat ze J>°°e teveeeiu oPfósrcoer) iMornu'.... voe v.j teler de leden aanspreekt. In deze sociaal oververzekerde tijd... was het ogenblik aangebroken om de nadruk te leggen op de bevredi ging van hogere behoeften...de: vriendenkring gaat resoluut de weg op... die uitsluitend naar vriendschap leidt...» Tot zover voorzitter Willems Het blad kondigt verder nog een hele reeks aktiviteiten aan. die in dit jubileumkader extra verzorgd zouden worden. Belot. Petanque. een fietstocht op 2 april, ingericht door een hernieuwde wielerklub. (Start om 9 u. op de voorkoer van het stadhuis). Verder een postzcgclrubriek, en zeer passend een beschouwing over vrijetijdsbesteding: - Het zou best kunnen dat wij óns werk meer en meer zullen gaan beschouwen als de «onderbreking» van onze vrije tijd... «Hier zou een interes sant initiatief voor de Vrienden kring liggen... met elkaar kennis maken via onze vriicti idsakti vitei- ten JUBILEUMAKTIVM I EN: 5 mei: voetbalmatch te Luik tegen O.M.O.B. 20 mei: sportnamiddag op de Os- broek (voetbal, vissen, fietsen) Slot: Lentebal Jaarlijkse reis; een bootreis (Kruisvaart) van 3 a 4 dagen. Jubileumuitgaven van het Berich- tenblad. Men hoopt een eigen toneel te kunnen brengen in het najaar. Sint-Maartensfeest op 12 novem ber met Tante Terry 29 september: Jubileum-belotte in het - Walleken». 22 december: Feestzitting. H. Mis in Sint-Martinus Jubileumzitting Statutaire algemene vergadering. Huldiging Etentje Gezellig samenzijn W.L.

De Voorpost | 1978 | | pagina 5