Si DE PAROCHIE «MIJLBEEK» EN HAAR O.L. VROUWKERK zi GEMEENTELIJK BUREAU VOOR RECHTSHULP: STANDPUNT VAN DE KP VLAAMSE GEPENSIONEERDEN VIEREN lArtjvtrmj mmBii VOOR DE BONSAI-LIEFHEBBERS 6 - 24-3-1978 - De Voorpost De O.L.Vrouwkerk op Mijlbeek ring», een reeks van rijtuigen waarin de Kerkraad, de Ge meenteraadsleden, 't Sche penkollege en voorname per sonen waren gezeten. In 't laat ste open rijtuig bevonden zich de E.H. Lauwerijs, de heer Burgemeester, de Z.E.H. Van Doren, pastoor-deken te Aalst en de Z.E.H. pastoor-deken van Ninove...» Burgemeester Gheeraerdts sprak de welkomstrede uit waarbij hij de wens uitdrukte van een goede samenwerking tussen pastoor en burgerlijke overheid. De nieuwe kerk Enkele stappen voorbij de voor- In een bijlage aan -'t Ajuintje- van maart 1978 gaat de K.P. in op het voorstel van Willy De Turck (CVP) om een gemeentelijk bureau voor rechtshulp op een ombudsdienst- in te richten. Dit voorstel werd naar de 'Verenigde Secties- verwezen. rechtshulp eerder in het kader van De KP vestigt er de aandacht van de Aalsterse raadsleden op, dat één van hun aktuclc programma punten was: een voorstel tot het organiseren door de plaatselijke overheid van een «eerstc- lijnsrechtshulp». wal er dus even eens op neerkomt de burger gratis bi j te staan in de doolhof van rccht- regels waarin hij in onze steeds komplekserc maatschappij dreigt te stikken. De KP. die de oprichting van 'n dergelijke dienst dringend nood zakelijk vindt, houdt eraan haar mening voor te leggen aan de raadsleden, vooraleer zij tot de be spreking van het voorstel De Turck overgaan: De KP ziet deze Het oprichten van deze dienst is dus een stap in die richting. Het voorstel past dus volledig in de oriëntering naar meer inspraak en e aanpak van polyvalent dienstbetoon. Een openbare dienst moet de rechtzoekende, die ge brek aan informatie heeft, zowel preventief als curatief kunnen bij staan. Hoewel het voorstel van De Turck volgens de KP niet ver genoeg gaat (zij opteert voor een totaal - polyvalent centrum waarin cerste- lijnsrcchthulp zit ingekaderd) steunt men hier toch dit In het huidig stadium ziet d< deze rechthulp - dienst in het i van het OCMW. maar er zou principieel bezwaar zijn indie een gemeentelijke dienst wer nauw met het OCMW zou menwerken. het OCMW, en haar aktie wil de tot standkoming ervan versnellen. Het is ook het standpunt van de KP dat onze wetgeving een overwe gend klassekarakter heeft. De burger komt steeds meer in aanra king met het gerecht, omdat dit steeds meer domeinen bcstrijkt. Wijziging van wetgeving is nodig, daaraan wordt in alle politieke par tijen gewerkt. Maar de KP wil de rechthulp gratis verstrekt zien. Es sentieel voorde KP isevcnwel ook dat het een -openbare dienst- wordt met overheidspersoneel. Rechthulp moet kosteloos zijn wil men van -recht- kunnen spreken. «De lente is aangekomen, en er is werk voor onze Bonsai!» zo lezen we in een tijdschrijvcn van de «Nederlandse Bonsai vereni ging. Afdeling Vlaanderen-, «Speur rond op markten en in tuincentra: haagbeuk en cotoneaster zijn nooit erg duur. en dank baar om ermee te beginnen-. De eerste lentevergadering heeft plaats op zaterdag 1 april (géén grap!) te 14.30 u. in een lokaal van de Paters Capucicnen; Capuciencnlaan te Aalst, (ingang langs het kollege naast de kerk). Op deze vergadering zullen er platen en zaden ter beschikking zijn. Alle technieken zullen bondig toegepast worden. Gevraagd wordt ook dat men zelf zijn plant(jcs) meebrengt en wat gereed schap om er zodoende een echte werknamiddag te kunnen van maken. Voorde ingewijden is het misschien interessant te weten dat de heer Donckel er terug zal bij zijn Bonsai is het kweken van normale planten (of bomen) in verkleind, als het ware terras- formaat. Hiervoor worden uiteraard speciale kwecktcchnieken gebruikt De planten behouden merendeels alle kenmerken van hun grote -normale- kopieën zoals die in de vrije natuur voorko men. -Bonsai- (vrij vertaald: boom-in-pot) is uit Japan naar Europa overgewaaid In Nederland kwam Bonsai tot groei. Van daaruit is hei zaad naar ons land overgewaaid De Afdeling Vlaanderen is gevestigd in de Eikstraat nummer 60 te Aalst, waar Mevrouw Agnes Muylaert - Luyckx u graag zal aantonen hoe boeiend het bedrijven van -Bonsai- wel is. W L. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de kerk te Mijlbeek ging verleden maandag een jubelkonsert door met de «Philharmonie van Antwerpen» en de «Schola Cantorum Cantate Domino» als uitvoerders van «De Messias» van Haectdel, waarover U meer leest in dit nummer. Voor «De Voorpost» is het een unieke gelegenheid Mijlbeek eens in de kijker, en In het zonnetje, te zetten. De naam «Mijlbeek» De parochie «Mijlbeek» dankt haar naam aan een beek die te Meldert in het Kravaalbos ont springt en via de Meldertse Mo lenvijver door de Faluintjes vloeit om over Moorsel in de Dender uit te monden onder het Aalsters goederenstation. Deze beek, oorspronkelijk «Mo lenbeek» genoemd (denk aan de oude watermolen te Meldert reeds vermeld in de 12e eeuw en aan de Meldertse «Mooie Molen werd ook «Mijlbeke» genoemd en deze naam ging dan over op het «gehugte Mijl- beeke» dat er zich langsheen vormde en later tot de parochie Mijlbeek zou uitgroeien. De val lei waardoor deze beek vloeit Egt tussen twee heuvel kampen wat uitlegt dat ze vochtig is en geschikt voor weiden of «meer- schen». In vroegere tijden was het ganse gebied van de huidige parochie met bossen bedekt waartussen grote hoeven of «hoven» verrezen als het «Geld hof» in de Geldhofstraat, het «hof te Somergem» (nu paro chie Immerzeel) en het goed «ten Berghe» (Bergemeersen- kouter). De Parochie vóór 1901 Vóór 1901 hoorde Mijlbeke met haar ongeveer 5.000 inwoners tot de St. Martinusparochie. Ze was vrij achterlijk en bewoond door arme werklui en kleine landbouwers, praktisch zonder scholen of maatschappelijke instellingen. Petrus Van Nuffel schreef: «De Mijlbeekse noodwoningen (barakken) werden er niet ge plaatst of bleven er niet staan voor het louter gemak of in het belang van de stadskas De geldelijke opofferingen die de stad zich hier getroostte (her stellingswerken der barakken, waterieidingsnet. verlichting, plaatsen van afsluitingen, bare len en stallingen) konden niet worden gekompenseerd door de geringe huurprijs die wel ge vraagd maar zelden betaald werd. Door de aanbouw van honderden woningen werd ge legenheid gegeven de barak ken te verlaten waarvan een deel der bevolking gebruik maakte. Anderen ble ven onverschillig en nog ande ren voelden zich in dit milieu zo thuis dat ze geen kosteloze woning in de plaats wilden.» In «De Zwarte Hand» schrijft Louis Paul Boon over de te Mijlbeek staande woningen: «Het waren naar armoe en el lende stinkende krotten, veraf schuwd door de binnenstad waar men nog op beide oren der 13e eeuw sliep en het leven langs de rivier, met haar dag en nacht doorwerkende fabrieken, als een vuile, stinkende zweer beschouwde. De rijen krotten zaten volgepropt met fabrieks- slaven, werklozen, dronkaards vrouwen en kinderen die zich elke ochtend of elke avond naar de rivier hadden te rep pen, naar de fabrieken van naaigarens, dekens of dweilen, waar ze aan hun spinmolens of weefgetouwen werden behan deld als honden. En waar ze elke dag de kans liepen in de machines verpletterd of ver minkt te worden». Vanaf de jaren 50 werd Mijl beek meer en meer welvarend, de barakken verdwenen en maakten plaats voor de bloe menveiling. Met haar 11.000 inwoners en haar talrijke moge lijkheden is Mijlbeek nu een di- namische kem. De Parochie wordt gesticht! Aan pastoor Stanislas Lauwe rijs, reeds onderpastoor ge weest te Vlierzele en te St- Niklaas droeg het bisdom de taak op, als dinamische per soonlijkheid, de parochie te stichten en uit te bouwen en dit op 10 april 1901. De voorlopige kerk was de ka pel van de H. Kornelis aan de Moorselbaan, nabij de meis jesschool van de zusters van Gijzegem. In deze kapel werd E.H. Lauwerijs dan aangesteld als eerste pastoor van Mijlbeek op 12 mei 1901 Een voorloper van ons blad «De Denderbode van Aalst», berichtte hierover als volgt: Een stoet werd op 2 1/2 uren ter groote markt gevormd, samen gesteld uit ruiters, het muziek korps «De Jonge Aalstenaars» de scholen, verscheidene maatschappijen waarbij «de waterratten», «de Veeverzeke- Een gezellige zondagnamiddag voor de gepensioneerden. Hier ziet u hel bestuur en de prijzen v. (JR) ledereen zong mee tijdens het feest van de gepensioneerden (JR) lopige kerk langs de Moorsel baan lagen uitgestrekte wei den. Het stadsbestuur had deze gronden aangekocht en ze door het ontwerpen van een brede baan naar de Brussel sesteenweg en naar de Kloos terstraat (thans Leopoldlaan) geschikter gemaakt voor hun bestemming Architekt was de heer J. Goet- hals en aannemers de ge broeders Van Pottelbergh. De nodige kapitalen werden bij eengebracht: 35.000 fr van provincie en staat, 102.000 fr van de stad en 35.000 fr die de pastoor had rondgehaald. Men begon met het graven van de fundamenten maar de on dergrond der weiden langs de Moorselbaan leek ongeschikt voor bouwwerk. Men besloot dan ook 60 m achteruit te gaan waar de grond beter was en zo kreeg de kerk een voorplein. Op 20 mei 1902 begon men aan de grondvesten en op 28 september werd de eerste steen gelegd aan het hoofdal taar door de bisschop van Gent die, reeds op 27 september van het volgend jaar, dus in 1903 of (75 j. geleden) de plechtige inwijding kon doen. De ceremonie begon reeds te 8 u 's morgens en het nieuwe plein voor de kerk was in een mensenzee herschapen. Dat duurde de ganse dag door tot na het vuurwerk dat deze fees telijke dag besloot. Mijlbeek had inderdaad een ware ge daanteverwisseling onder gaan: een prachtige kerk, mooie ruime schoollokalen, «patronagiën, werkschoten, en een gesticht voor kostgangers. Te 15u gaven «De Jonge Aals tenaars» een "muzikale inlei ding tot het konsert gegeven door de gunstig aangeschre ven harmonie van «Het Volk» uit Gent. Verdere bloei Pastoor Lauwerijs pionier en stichter, overleed in 1928 nadat hij in 1927 nog de kerk had la ten schilderen waarbij niemand minder dan de Gentse kunste naar De Cramer met de tafere len in het koor werd belast, werk dat toendertijd 80.000 fr kostte. Terecht werd dan later in de Parochie een straat naar haar stichter genoemd. Opvolger, pastoor Clement In hun lokaal -Madeion» hield het «VVG», het «Vlaams Verbond Voor Gepensioneerden», haar maandelijkse vergadering doch deze maal wel met biezondere luister. Via voorzitter van de Federatie, ook provinciaal voorzitter Emiel Steenhaut, afkomstig uit het Gent se doch reeds dertig jaar te Aalst gevestigd, werden kontakten gelegd en kwam 'n 38-koppige afvaardiging van de afdeling Gent- brugge die op 3 april in «Roeland» een paasfeest houdt met «Maria Teil» en dit onder de auspiciën van het Departement van Neder landse Kuituur naar de keizerlijke stad. In de voormiddag werden toeristi- werd dan het muzeum van het sche attraktiepunten als de St.- Oud-Hospitaal doelwit van onze Martinuskerk en het stadhuis on- mensen van de derde leeftijd, der de kundige leiding van stads- Daarna kwam een verbroederings- gidsmw. Van de Velde bezocht en feest tussen beide afdelingen gc- na het middagmaal in het lokaal konkretizeerd in een volkszang namiddag met de Vlaamse Bard Willem De Meyer, nog steeds boordevol levenslust en begeeste ring. Met zijn trekzak en klare stem zong hij voor en trachtte, meestal met sukses, de mensen te laten meezingen uit «Komaan! Zing met ons mee» met een rijke liede renschat van o.a. Emiel Hulle- broeck, Renaat Veremans, Ar- mand Preud'homme. Lodewijk De Vocht, Lode Dieltjes e.a.m. plus een reeks oude volksliederen van onbekende toondichters. Deze man die reeds veel deed voor De Leopoldlaan en de kliniek van Mijlbeek (oude foto) Moortgat, erfde een kerk volle dig in orde. Ten gevolge ener zijds van normale sleet en an derzijds van stormschade en grondverzakkingen waren her stellingswerken echter drin gend nodig. Door de krisis van de dertiger jaren, de wereldoor log en daarna de leeftijd van de herder werden deze werken niet aangevat en allengs ver toonde de kerk een ietwat bouwvallige aanblik. Pastoor Goethals, aangesteld in 1954, schatte de kosten op ruim 2 miljoen voor het leggen van een nieuwe vloer, de ven sterramen, het dak, de verlich ting, de klokken, de stoeten... Eens de plannen opgemaakt door architekt Bressins bleef de pastoor niet bij de pakken zit ten. Met opbrengsten van fees telijkheden, schenkingen, door zijn voorganger gespaarde gelden, en subsidie lieten de pastoor toe van start te gaan. In 1955 kwamen een nieuwe vloer, een geluidsinstallatie, de voorlopige herstelling van ven sters en nieuwe stoeten. In 1958 kwam het dak, in 1962 de klokken, in 1966 een nieuw hoofdaltaar en in 1967 de wiri- terkapel Volgden dan nog in 1968 de verwarmingsinstallatie, in 1969 de aanbesteding van grove herstellingswerken en in 1974 schilderwerken. Totale som ongeveer acht miljoen. Toen pastoor Goethals dan in 1974 ontslag nam mocht hij terug blikken op een aktieve en vruchtbare periode op een pa rochie die hij lief had en die ook hem in het hart droeg. Toen pastoor Van Hauwermei- ren dan in 1975 de kerk over nam «was alles in orde». Ook de medepastoors die hier jarenlang werkzaam waren moeten worden vermeld. Het waren achtereenvolgens de E.H.P. van Leuvenhage, A. Eeckhout, A. Bogaert, B. De Craene, A. Vercauteren, A. De Mets, C. Bekaert, G. Blaton, D'Hollander, A. De Weirdt, G. Fonteyne, M. Dessonville, Frans De Bruyne, V. De Paepe, F. De Vreese, R. De Craene, R. Broodcoorens, J. De Rouck, P. Becaus, A. Gosseye en A. Be- flangee. Viering van het Jubeljaar Tussen 20 maart en 8 oktober wordt het 75-jariq bestaan van de kerk als volgt gevierd: 20 maart: «De Messias» 25 juni te 11 u plechtige mis voor afgestorven en nog le vende medewerkers aan Vlaamse Kermissen, opgeluis terd door het Koor -Laat blijde bar letten kwaï fsluur p ach p staa fegeg Ten la |bou pit Riuur- Iten, Tbnder iljoen :huur weergalmen» van Der et gai monde. 2.1 17 en 24 september b< i ningsdagen door E.P. Fr s erir Maeseneer. lizcn. 8 oktober grote jubileurstcu bij de sluiting van de vieri ct rot Verder zijn er in de Paroc |ét di zaal op 1, 2, 8, 9 en 10 telkens te 20 u opvoeriiaar z' van «De Derde Dag» van L stpn laus Fodor in regie van rage" Vinck door de Toneel "g «Hoger-Op» en in 't Apostt :rwaJ is er een brede waaier aan z°" viteiten als van 28.4 tot 7.5 wedstrijd van kindertekt ^ing gen, op 13 mei danst en |ke iedereen mee, zo jong als ien op 23 juni is er een openltIen v konsert op de kiosk, van 2 x>rtci en met 26 juni is er nog mgev maal de grootste Vlaaee w Kermis van weleer, van 1 laa'_ 18 september is er de AnaarbL beurs, op 24 septembe Prondelmarkt en van 30 ange! tember tot 8 oktober een a 1 toonstelling «Religie in de k "imc van de 14e tot de 19e ee egro De werkgroep KOSI me*"11^ Heer Van Geert heeft dus en w' hooi op de vork. Bij een volgende gelegen!00 willen we ook eens de «1 'el 11 Ten Rozen», de «Moten erc" Molenhuis» en de «Grot»r Mijlbeek belichten. Bien jpnen ten. D -Hik 0 Matraat het Vlaamse volkslied en die in de zestiger jaren door niemand min der dan de Minister van Landsver dediging, die hem bij «trubbles» steeds de hand boven het hoofd hield en hem zelfs Leopolds- en Kroonorde opspeldde, de op dracht had gekregen onze soldaten te leren zingen via zangstonden en het oprichten van de zo suksesrijke -soldatenkorcn- brak ook nog een lans voor het beter onderwijs en het leren zingen van Vlaamse volksliederen in de scholen, taak die hem als gewezen onderwijs mens nauw aan 't hart lag en nóg ligt Ook voor het gebruik van het ABN hield hij een gepassioneerde toe spraak tussen zijn vele nummer tjes in. Voorzitter Emiel Steenhaut had het over de werking van dit «Ver bond», volledig a-politiek inge steld in tegenstelling, zegt hij, met een andere onlangs gestichte ge- pensionccrdenbond te Aalst en dankte zijn bestuursleden om hun voortdurende inzet, met ere voorzitster Mw. Gravez. onder voorzitter Picter Pots van Moor sel. sekretaris Frans Ruyssinck. penningmeester Benedikt Boelens en bestuursleden Maurits Van Cauwenbergh. Roza Vonck. Prosper Van de Velde. Felix Troch, Mw. Virginie De Nooftraat Mw. Anna Stevens. Een waardevolle tombola bei het officieel gedeelte van dczcT ring doch achteraf werd nog 1 nagekaart. «Vaertwel endc level s Tijde Davi nieu De Gepensioneerden van fcen 1 ntbruggc werden 's voormid(oor in het stadhuis door Schamp; Hooghuys ontvangen waarbi. de voorzitster. Mevrouw Jac het gedenkplaket van de stad I werd overhandigd.

De Voorpost | 1978 | | pagina 6