VU HOFSTADE HOUDT TWEEDE LEDENFEEST STUDIECENTRUM PROF. UYTTERSPR0T MOET LIBERALE APPEL HELPEN VERWEZENLIJKEN 100 DAGEN VAN LYCEUM EN ATENEUM VIEL SAMEN MET COCK-PIT KARNAVAL Denkwerk voor politiekers vieret zijn voor de pol Fundamenteel betracht n de lib 8 - 24-3-1978 - De Voorpost Op zaterdag, 18 maart, heeft de VU-afdeling Hofstade haar tweede volksuniefeest voor leden en simpatlsanten georganiseerd in zaal Welkom. Het bestuur van de afdeling heeft geen moeite gespaard om er een gezellige avond van te maken. De talrijke aanwezigen waren dan ook aangenaam verrast! In ztyn inleidingswoord heette voorzitter William Vandecauter, iedereen hartelijk welkom. Hij wees op de prachtige gedekte tafels en wenste elkeen een smakelijk eten. Er werd een overzicht gegeven van het feestprogramma met de aankondiging van de dubbele tombola: de één gratis (nummer ingangskaart), de ander betalend (voor 50 fr. per briefomslag waarborgde dat niemand met lege handen thuiskwam). De voorziene eerste prijs van de gratis tombola was een prachtig tapijt van 2,5 meter bij twee. Heel wat vooraanstaanden mochten verwelkomend worden. We merkten de heer Hendrickx, provinciaal raadslid en schepen van Lede. op. In zijn omgeving herkenden we de arrondissem- mentssecretaris Daniel De Na- yer met het bestuurslid Willy Cobbaut. Ook de heer Arseen Carlier (OCMW) wou er bij zijn. Benevens verscheidene be stuursleden van de afdeling Aalst en enkele mensen van Erembodegem-Terjoden. waren er veel leden uit Hofstade zelf. die het grote ogenblik afwach ten. De klimaks van de avond was inderdaad de gewaardeerde gastspreker: senator O. Van Ooteghem uit Gent. Ondertussen hield de heer Fons Vincke (verantwoordelijke voor de organisatie en de ontspan ning) de leuke sfeer in de lucht. Hij vermaakte de aanwezigen met prettige muziek, doorspekt met plezierige aankondigingen. Op zeker moment werd de «Vlaamse Leeuw» gedraaid, waarop alle aanwezigen recht veerden en meezongen. Hij was zelfs zo vriendelijk, zeer on verwacht, om te roepen: «Weet ge dat we altijd zo blij zijn met de aanwezigheid van de pers? Hartelijk welkom, mijnheer van de Voorpost!» Senator Van Ooteghem, ver wacht rond negen uur, kwam zoals al de personaliteiten, een ietsje te laat. Rond 21u20 werd hij grandioos aangekondigd. De senator was zeer vroeg met de politiek verweven: op zesjarige leeftijd vierde hij reeds de eerste Nationale Landdag mee als lid van het Blauwvoetsvendel. Tij dens de oorlog maakte hij deel uit van het Oostfront en na de wereldbrand (zijn eigen woor den) vloog hij «den bak» in! In 1965 werd hij lid van de Provinciale Raad van Oost- Vlaanderen en van de geweste lijke ekonomische raad. In 1974 werd hij benevens senator, ook voorzitter van het ekonomisch buro van verzoekschriften. Na deze aankondiging, barstte een luid applaus los. De spreker zei dan ook zeer passend: «Dank u wel vrienden. Ik ben blij met uw applaus bij voorbaat, want achteraf doet u het misschien niet meer!» Hij vroeg de aandacht voor het sociaal-ekonomisch probleem in Vlaanderen. Als er in de senaat een bespreking wordt gehouden van de kommissie van ekono mische zaken, hoort men niets anders dan klachten. De senaat lijkt wel een dienst 900 voor de ekonomie! En inderdaad: de sociaal-ekono- mische toestand is dramatisch in de wereld, in Europa, in België en niet in het minst in Vlaanderen! Men wijst vaak op het onrustwekkend hoog cijfer werklozen. Dit is juist, hoewel het ietswat vervalst werd door het niet vernoemen van brug pensioenen of stagedoenden. Maar wat veel erger is: in België wordt niet meer geïnvesteerd! Vele bedrijven wijken uit naar het buitenland. Amerikaanse investeerders gaan naar Spanje en Portugal, die weldra lid worden van de EEG, om vandaar heel Europa met hun produkten te overspoelen. Nog een frappant voorbeeld: de tekstielindustrie maakt een enorme krisisperiode door. Méér dan 75% van deze bedrij ven liggen in Vlaanderen, dit betekent één derde van de Oostvlaamse produktie en één vierde van de Oostvlaamse uitvoer. Dus, wij zijn het allen eens: Wij mogen de tekstiel niet opgeven! Temeer daar 55.000 mensen in deze industrie wer ken! Herinner u het geval Fabelta, dat zeer goede tapijtgarens voortbrengt, maar spijtig genoeg moeilijkheden ondervindt met de nylon. Voorlopig is Fabelta gered: zij krijgen nog een kans! Als we echter merken dat Fabelta-Tubise 400 miljoen frank subsidie krijgt, tegenover 135 miljoen voor de afdeling Zwijnaarde, dan roepen wij uit: Dit nemen wij niet meer! Als we dan nog weten dat er te Brussel een aantal generaals van Fabelta aan de top zitten, met elk een 2 3 miljoen per jaar, dan voegen wij eraan toe: De generaals moeten buiten! Dit is een conditio sine qua non om het bedrijf te redden. Na een spontaan en gemeend applaus, vervolgde de heer senator: Men schrijft ook te veel over grote ondernemingen die in moeilijk heden geraken. Het is inderdaad erg als twee- tot driehonderd mensen ineens werkloos wor den! Maar men denkt veel te weinig aan de kleine of middel grote ondernemingen. Als die verplicht worden te sluiten, is dat een even groot drama als het werkverlies in een groot bedrijf. Wij eisen dienaangaande meer steun, hulp en begeleiding voor de kleinere bedrijven. Hier merkt de spreker op dat iedereen de handen moet in elkaar slaan om te leren op tafel te bonken: zoniet komen ver scheiden ondernemingen in ge vaar! Nog een voorbeeld: er is een overproduktie van staal in de wereld. De grote staalmagnaten vergaderden in Amerika, waar de produktie verdeeld werd. In Europa werd de toebedeelde koek nog eens verdeeld, met het gevolg dat België moest strijden voor zijn bestaan door te vechten voor de produktie in ons eigen land. Door het onderzoeksburo Mac Kensey, werd een onderzoek gedaan in de verschillende bedrijven. Zij waarderen met een I als het een goed, degelijk bedrijf betreft. Een II wordt toegekend aan fabrieken, die «iets» moeten verbeteren. In het slechtste geval krijgt de onder neming een III, wat betekent: afschrijven (sluiten)! Welnu, onze Sidmarindustrie kreeg een I, terwijl de Waalse staalbedrij ven een II en soms een III toegewezen kregen. We laten geen gezonde bomen omhak ken, om zieke eksemplaren te redden!!! Sidmar levert zeer goed staal. Zj worden gevraagd te leveren aan verscheidene autofabrieken (Volvo. Citroën...) Zelfs de uitvoer naar de U.S.S.R. (die zeer duur uitvalt, wegens ver- voermoeilijkheden) blijft ge handhaafd: Rusland heeft die goede kwaliteit staal nodig voor het vervaardigen van Lada-wa- gens, die achteraf in Europa verspreid worden. Sidmar is de enige instelling, die kan kon- kureren met Japan! Er wordt 358 ton per man en per jaar geproduceerd, terwijl dit zou kunnen opgevoerd worden tot 500 ton per man en per jaar, wat Erecies de Japanse produktie is. 'aartegenover zien we bij voor beeld Cockerill. In '77 leed dit bedrijf een verlies van 7 miljoen frank. Voor dit jaar wordt 10 miljoen verwacht! De Talloze leningen, die tenlaste van de belastingsplechtige komen, die nen enkel om 10% interesten te betelen aan de banken, vooral aan de bank Brussel-Lambert, die zonder deze aflossingen meteen over de kop zou gaan. Laten we tevens vernoemen dat Cockerill (tijdens het onderzoek) gemiddeld vijf treintontsporin- gen per arbeidsdag te verwerken kreeg. Dit moet veroordeeld worden, dus: Sidmar mag niet opgeofferd worden! Marcinelle is nog zo een voorbeeld: daar ontvangt men vier miljoen (verkeerde) in vesteringen voor de fabrikatie van betonijzer, dat echter drie frank per kilogram te duur is en daardoor verkoopbaar. Wie heeft hieraan de schuld? Dat is onmogelijk te zeggen! Maar er is één ekonomische waarheid: de wet van vraag en aanbod. Een rood marksistisch, kommunis- tisch of Castristisch...etiket helpt niet. De prijs en de kwaliteit zijn de enige vernoem- bare hulpmiddelen. Na een degelijke studie kunnen wij het volgende konstateren:er is geen enkele vorm van inspraak voor het werklieden- en kaderperso neel. Daar de leiding vaak onervaren is, wordt dit een negatief punt: immers, hoeveel mensen (vb. kolonialen) zitten niet aan de top van een bedrijf, zonder er iets van af te weten? Vele industrietakken hebben tevens jaren gewerkt, zonder te investeren in marktonderzoek. Andere verdwijnen naar «goed kopere» landen! Vele bedrijven verkiezen nog steeds een onaanvaardbare be naming. vooral Franse (filatu re...) ofivel spreekt de leiding de taal niet van de arbeiders, (vb. ééntalig Frans of Engels) Maurits Coppieters heeft hierte gen terecht een klacht inge diend, want wij aanvaarden dit niet langer! Na een tweede spontane ovatie, ging de heer Van Ooteghem verder: We wensen niet dat Vlaanderen een VU-staat zou worden, evenmin als wij zouden waarderen dat het een BSP- of CVP-staat zou zijn. Wij wensen wel een sociaal-ekonomische staat! Vlaanderen is als ekono mische eenheid zeer goed leef baar! We moeten er echter voor zorgen, door een eigen inspraak, dat de Vlaamse ekonomie er weer bovenop geholpen wordt en behouden op haar plaats blijft, We willen de normale handels partners evenmin afzonderen: wij moeten inderdaad leven van onze handel met Wallonië, Nederland, Frankrijk en noem maar op. Er is wel dringend een coördinatie nodig! Tot slot zei de heer senator nog: Onze hoofdeis is: Werk in eigen streek! Wij moeten leren op tafel te slaan, we mogen niet meer met ons laten sollen, zoniet worden onze arbeidsplaatsen weggetrokken naar andere stre ken! Dit kunnen wij onmogeljk dulden. In deze strijd moet de volksunie vooraan staan! Als dank voor zijn interessant betoog, kreeg de heer Van Ooteghem door de plaatselijke afdeling een tinnen wapenschild van Hofstade aangeboden. Hierop is een vredesduif afge beeld. De wens «Moge deze duif overal rondvliegen» leek ons wel een hartewens. Toen de voorzitter meedeelde dat het tijd werd om de tafels terzijde te schuiven, om de Het bestuur van de VU Hofstade tijdens hun jaarlijks banket EL) benen eens te kunnen strekken, werd een goedkeurend gemom- mel hoorbaar, terwijl de eerste danstonen weerklonken, had den wij de eer (en de plicht) een gesprek te mogen voeren met de heer Vandecauter, voorzitter van de VU te Hofstade. Hij wees ons op vele opmerkelijke feiten. Vooreerst meende hij fier te mogen zijn over de talrijke opkomst, daar de afdeling anderhalf jaar geleden, startte met niets of niemand en nu reeds 127 leden telt. Hij vertelde verder dat de bedoeling van het feest: de mensen bijeen brengen in een gezellig samenzijn, een gelukkig idee was. De waardering door de leden liegt er niet om Verder drukte hij zijn spijt uit over de geringe interesse en de afwezigheid van de Aalsterse mandatarissen. De VU-Hofsta- de is gedeeltelijk ontgoocheld over haar schepenen. Eén ervan gaf zelfs antwoord op vragen van een BSP-lid (echter niet zetelend in de gemeenteraad) die reeds maanden geleden gesteld wer den door de VU. echter zonder enig antwoord! Hij pleit ook voor het welzijn van de mensen: de leden van de randgemeenten, aldus de voorzitter, worden nog steeds beschouwd als «boerkes»! Wij wensen een gelijke waarde ring. ook al zijn wij geen stadsmensen! De VU veronder stelt: het ganse stadsbestuur werkt nog steeds voor Klein- Aalst en niét voor de omliggende randgemeenten! De winst van deze avond, vertelde de voorzitter stil, gaat volledig naar onze werking. We moeten folders verspreiden, we drukken acht maal per jaar een eigen blad (VU-Info Hofstade) en moeten alles zelf bekostigen, zonder enige steun van over heidswege! Er is slechts een eigen dienstbetoon, daar wij zelfs de zitdagen van burge meester en schepenen niet weten. Gelukkig hebben we deze gevonden in een uitgave van E3; Buiten Hofstade is er maar één persoonlijkheid die ons een helpende hand reikt: volksverte genwoordiger Jan Caudron. (én in de betekenis van enige steun, én als daadwerkelijke medewer ker!) Toch werd deze avond, gezien zijn volks karakter, (iedereen was welkom) een onvergetelijke gebeurtenis. Wij wensen de inrichters van harte geluk en hopen dat hun werking in het vervolg meer gewaardeerde aan dacht zal krijgen. Volledigheidshalve geven wij een gevraagde informatie: VU- voorzitter Hofstade: Vandecau ter William, Molenkouterstraat 48 en sekretaris De Bruyn Herwig, Anjersstraat 30, danken alle simpatisanten en bezoekers. Zij zijn steeds bereid verdere inlichtingen te geven. R. Devjjver onderwijs enz.) en die de politieke lichamen en mandata rissen ter hulp moeten kunnen komen. Wat heeft de afdeling van het studiecentrum Uyttersprot bij gevolg te bieden aan de liberale politiekers en kiezers? Vooreerst, aldus senator Walt- niel. de gelegenheid bij te dragen tot het formuleren van oplossin gen, tot kreatief denkwerk en tot een degelijke maatschappijor ganisatie of -werking. De rol in de vereniging mag niet beperkt blijven tot een passief lidmaat schap of diskussie over alledaag se feiten. Tenslotte moet het Vrijdagavond rond 20 uur was er op de Grote Markt niet veel meer te bespeuren van vieren OEI studenten die hun dagen net tot honderd teldenDoor de weersomstandigheden was iedereen in één hu andere feestzaal ondergedoken. Daar binnen geraken viel niet zo mee. Foto's nemen nog minde ^o|y' want de dikke rookwolken en de ondraaglijke hitte deden de lenzen protesteren Ook diezelfde avoi lnder was de traditionele Cock-Pit karnaval, uitgaande van AKV De Brikaljongs. Wanneer je zo'n laatstejaarsstudent)in) - Wat heb je vandaag proberen voor te stellendan vallen ze uit en antwoorden prompt: -Ja. 'tzijn onze laatste dagen en één van de laatste gelegenheden om nog et met de klasgenoten te starten -Inde Cock-Pit echter waren de Brikaljongs volop hun nummertjes ai Taks het opvoeren, 't was daar nog eens karnaval JRnm' Louis Waltniel. Willy De Clercq, senator Cuvelier donderdagavond bij de sttchttngsvergadenng Het Studiecentrum professor Uyttersprot dat in 1971 het licht zag te Gent heeft tans een filiaal by. Het betreft de regionale afdeling voor het arrondissement Aalst dat een onderdak heeft gevonden aan de Koepoort te Ninove en onder vr(j ruime belangstelling op 16 maart werd opgericht. Zonder een partijorganisatie te zfjn, aldus senator Waltniel, is bet centrum dan toch één van de geestelijke steunpilaren van het politiek optreden van de PW. De idee van de oprichting van een regionale vleugel van het studiecentrum bestond al een paar maand, zo vertelde de heer Waltniel in zijn openingsrede. Een groep mensen uit de vijf kantons van het arrondissement namen toen kontakt op met de verantwoordelijken van het stu diecentrum te Gent en daarmee was het hek van de dam. Diegenen welke aktieve politiek beoefenen, aldus spreker, wor den zodanig in beslag genomen door de zware verplichtingen welke zulks meebrengt men denke aan de talloze vergade ringen, de diverse manifestaties, de bals, de pensen-, koteletten-, zijntjes-, forellen-, wafelkermis- sen en noem maar op dat nauwelijks tijd overblijft voor familiaal leven en vooral tot denken. Wordt niet gezegd dat de ideale politieker als vondeling zou moeten geboren zijn en als vrijgezel zou moeten sterven? Politiekers hebben dus nog weinig tijd voor zuiver denk werk. zo verstaan we en daarom dan ook de noodzakelijkheid van dergelijk studiecentrum als georganiseerd ontmoetingspunt voor die mensen uit de achter ban die wel de tijd hebben om te denken. Vrucht daarvan moet dan de formulering zijn van doordachte en bestudeerde sug gesties in de meest verscheiden terreinen (werkloosheidspro bleem, hospitaalwezcn, Dender, studiecentrum «de mogelijkheid bieden bij te dragen tot de verwezenlijking van «uw» opvat tingen via de gefundeerde infor matie en dokumentatie van «uw» politieke gezagdragers». De afdeling is geen akademische instelling, aldus spreker. Het werk zal «doordrenkt zijn met een liberale parfum, het zal de praktische verwoording beteke nen van het sociaal liberalisme in de echte zin van het woord. Ten slotte bracht senator Walt niel hulde aan sekretaris Omer Van Liedekerke die «met de hardnekkigheid en de inzet hem eigen, aan de kar heeft geduwd tot zij is terecht gekomen in Ninove». De heer Delmulle nam vervol gens het woord en zette de werking en de organisatie van het centrum uiteen. Arrondis sementeel voorzitter L. Lion zegde vervolgens persoonlijk te hebben aangedrongen opdat PVV-voorzitter W. De zag in de zeer grote lingvoordeoprichting. e< voorteken. Het trum, hoewel bescheiden zijn. heeft resultaten bereikt die belangrijk formatie. PVV gelukkig, samen te werken met ging. Een van zijn is het front van de denkenden opnieuw in Vla ren in te brengen. Daaroir alles van de basis naar het niveau om alles grondi bespreken om op die r strukturen uit te bouwen, belangrijk, zegt de PVV-vo ter wanneer men wil vi voor een gestruktureerde w ging die vandaag met de wordt bedreigd. ook Geraardsbergen regionaal centrum zou ten.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8