WETSVOORSTEL WILLEMS LAAT OPNIEUW SCHENKEN ^AN STERKE DRANK TOE ra GEWETENSBEZWAARDEN HIELDEN BENEFIET IERSE AVOND MET MUZIEK VAN HIER CEMOV STUURDE 113 GEDIPLOMEERDEN DE PATROONSWERELD IN KAAR EEN VERNIEUWD ALKOHOLBELEID: WET UnDERVELDE OPNIEUW BELICHT! WETSVOORSTEL PAASEIEREN UIT DE LUCHT DP DE SCHOOLKENSKERMIS TE ERPE ilii De Voorpost - 24-3-1978 - 9 EN INITIATIEF DAT OP ZIJN TIJD KOMT vertegenwoordiger Willems heeft op woensdag 22 maan 1978 een wetsvoorstel neergelegd dat voorziet in de aanpassing van de artikelen I |j van de wet van 29 augustus 1919. beter bekend als de wet F.. Vandervelde. die het schenken van sterke dranken verbiedt. ee wil hij de grondslag leggen voor een aangepast alkoholbeleid. een probleem waar hij zich reeds enkele maanden intens mee bezig houdt. feereen weet dat in omzeggens fclke kafé sterke drank te verkrij- |n is. ■bevallig is een herbergierster be kapt en zeggen de anderen: wat •n geluk dat de kontrole bij mij Bet gebeurde. it is een schijnheilige toestand Biaraan best een einde komt. In Kite: elk initiatief om de wet E. iindcrvelde van 29 augustus ■919 betreffende de verkoop van lerke dranken te wijzigen botste i> emotionele weerstand van de Bcialistische beweging die kort de Wereldoorlog I met deze wet ■recht een einde wilde maken aan |t drankmisbruik. Je arbeidende bevolking werd in- *rdaad de ellende ingejaagd door |jn hang naar alcohol als middel om zijn sociale ellende te verge ten. Onze levensomstandigheden zijn echter nu zo sterk gewijzigd dat de strenge maatregelen van weleer achterhaald zijn en niet meer toe gepast worden. Het is veel realistischer een toela ting tot het schenken van sterke dranken in te voeren, zij het na voorafgaandelijke vergunning van het College van Burgemeester en Schepenen. Deze wetswijziging laat meteen toe maatregelen te treffen in het voordeel van de jeugd die zich spijtig genoeg steeds meer ver slaaft aan overmatig alkoholge- bruik, inbegrepen sterke dranken. Daarom behelst het wetsvoorstel een algemeen verbod tot levering van sterke dranken aan minderja rigen, jonger dan 16 jaar. In een tijd waar alle verbeelding aangewend is om nieuwe inkom stenbronnen voor de schatkist uit te zoeken, blijft het eveneens een steen des aanstoots dat in het ge heim, onwettelijk en quasi onge- kontroleerd. een algemeen ver spreide markt in sterke dranken in het leven gehouden worden zon der dat fïskaal kan ingegrepen worden op het verhoogd inkomen dat hiervan het gevolg is. Het wetsvoorstel komt tegemoet aan het verlangen van eenieder die deze onlogische toestand wil doen ophouden. Het onttrekt de handel en het ver bruik van sterke dranken aan de sfeer van het ontoelaatbare en laat Kol wijziging van de wet van 29 augustus 1919 betreffende de Wet op Kt regiem van de alcohol ingediend door de heer Ghis WILLEMS. Irtikel 1: De tekst van dit artikel ver ingen door wal volgt: -Artikel 1: lerke drank is de drank die bij een ■npcratuur van IS graden Celcius nor 15 of meer volumeprocenten uit jcohol bestaat, met uitzondering van lijn." irtikel 2: De tekst van dit artikel ver ingen door wat volgt: -Artikel 2: s verboden, zonder vergunning n het Kollege van Burgemeester en hepenen, sterke dranken in voor pu- liek toegankelijke plaatsen tc ver- luiken. verkopen en aan te bieden, llfs ten kostelozen titel. Deze dran- f n mogen niet aanwezig zijn in de talen waarde verbruikers toegelaten Jen en evenmin in de overige ge zellen van het gebouw- rtikel 3: De tekst van dit artikel ver ingen door wat volgt: -Artikel 3: Het is verboden sterke dranken te ver strekken aan personen beneden de leef tijdsgrens van 16 jaar Artikel 4: Een artikel 3 bis (nieuw) invoegen, luidend als volgt: -Artikel 3 bis: Dit verbod is niet van toepassing op een apotheker die. op voorschrift van een dokter in de geneeskunde, sterke dranken levert». Artikel 5: Een artikel 3 ter (nieuw) invoegen, luidend als volgt: -Artikel 3 ter: De Koning bepaalt de voor waarden en de modaliteiten voor het verlenen van een vergunning, alsmede het maximum bedrag van de jaarlijks te heffen belasting door de gemeente besturen. De Koning bepaalt tevens de gevallen van vrijstelling en onthef fing-. G. WILLEMS komen buiten de markt gebeurt en dan ook als inkomstenbron ontsnapt aan de belastingen. Het is dus duidelijk dat de wet E. Van dervelde niet langer voldoet als grondslag van een alkoholbeleid. Met dit voorstel willen we hieraan ver helpen: door de uniformisering van de verschillende regelingen gaat wet en gebruik dichter bij elkaar staan, en ontstaat een nieuwe en gerechtvaar digde inkomstenbron voor de staat. De verkoop, aanbieding en konsump- tie van sterke drank wordt afhankelijk gesteld van een tapvergunning, af te leveren door het kollege van Burge meester en Schepenen. De gemeente kan jaarlijks een belas ting heffen op de omzet van de sterke drank. Om het verbruik bij de jeugd te voor komen, wordt het verboden sterke drank aan personen jonger dan 16 jaar tc verstrekken. Op het vlak van een vernieuwd alko holbeleid zijn we geen pioniers. De noodzaak aan een aangepaste wetge ving is in Nederland sedert 1957 gron dig bestudeerd. De wet van 7 oktober 1974 of de Drank en Horecawet voor ziet reeds in een vergunningssysteem We kunnen dan ook voor de concrete uitwerking gebruik maken van hun er varing terzake. ■en OELICHTING nde huidige reglementering van het al- holverbruik steunt op de wet E. indervclde. van 29 augustus 1919. wet beoogde twee doelstellin- n, enerzijds een sociaal, het bestrij- van de drankplaag, en anderzijds fïskaal, het verhogen van de staats- komsten. eerste: het bestrijden van hel ikmisbruik. het begin van de 20ste eeuw had de het overwicht in het gezin. Hij is niet alleen de enige of hoofdzake- ke broodwinner, maar het toenma- ;c huwelijksstelsel gaf hem hel vol- lige beschikkingsrecht over het ge- ccnschappelijk vermogen, d.w.z. nkomen. iciale voorzieningen, zoals vb. het ndcrgcld waren onbestaande. De ar- idsvoorwaarden waren zeer hard. loon werd cash uitbetaald, en het fébczock als aktivitcit cn sociaal bj ntakt was zeer gegeerd. deze omstandigheden, was de man s niet alleen gemakkelijk lot ovcr- dig drinken (c verleiden, maar hij e n zo zonder enig verweer het ganse lao zinsinkomen opdrinken, een drankwet wou dus niet alleen de lr< rondheidmaar ook de welstand van de gezinsleden bevorderen. Nu ziet de situatie er gans anders uitIn de meeste gezinnen gaan man EN vrouw werken. De recente wijzigingen aan het huwclijksgoederenrecht doen het vroegere monopolie van de man verdwijnen. Het toegestane kindergeld wordt bij voorkeur toegekend aan de vrouw Het loon is uitgekeerd via post- of bank rekening. En onder invloed van T.V., algemene mentaliteitsverande ring en 't verdwijnen van vele kafé's is het kafébezock als openbare ont spanning gedaald. Vervolgens wat het fiscale betreft: door een gcdetaillerde taksregcling wilde men de overheidsinkomsten verhogen. Deze noodzaak is nog even aktuecl. Hoe wou de wetgever die twee doel stellingen verwezenlijken? De openbare konsumptic of aanbie ding in publieke plaatsen van sterke dranken wordt verboden. Het invoeren of vervaardigen ervan is belast. Wat is nu de huidige situatie? Het is een publick geheim dat er tóch sterke dranken worden geserveerd of verhandeld. Naast het onwettelijke karakter ervan, is het ook belangrijk aan te stippen dat deze aanbieding of konsumptie vol- De Schoolkenskermis van de Bossestraat te Erpe kent dit weekend zijn vijftigste editie. Dit gouden jubileum wordt ge vierd met sportieve gebeurtenissen op zaterdag en zondag en de gekende wijkfolklorestoet op paasmaandag en natuurlijk de gouden lintjes en vaandels uit de ramen, het goudkleurig bier dat met die dagen overvloedig stroomt. Maar Erpe- Mere-Kultureel zorgt hier voor een nieuwe stunt: Paaseieren vallen uit de lucht, waaronder - hoe kan je het raden?- een onvervalst, echt gouden paasei. Op paaszondag zal er een sportvliegtuig boven het voetbalveld van 't Fonteintje cirke len en briefomslagen uitstrooien, die de raper recht geeft op één van de duizend paaseieren. Erpe-Mere Kultureel maakt geduurd vooraleer er zekerheid handig gebruik van dit gouden jubileum handig gebruik om zijn massale paaseierenworp te organiseren. En of de organisa toren van de schoolkenskermis gelukkig zijn met dit bijkomend spektakel: de wijkfeesten krij gen erdoor een onverwachte aantrekkingskracht. Het ziet er dus naar uit dat de voorzitter van Erpe-Mere Kultu reel, Mark Van Wesemael, zijn maandenlange droom in reali teit kan omzetten: een groot paasfeest voor de kinderen. Een paaseierenworp-uit-een- vliegtuig stond reeds lang op het programma van de vereni ging. Het heeft echter vrij lang pol -•el e k e v icht lib Vla rom| I heth en. /-vo 4SjjS*9sLc^ De begeleiders van Gustaaf De Meersman die optrad tijdens de benefietavond voor de gewetensbe zwaarden in hel CSU Later op de avond trad na Vuile Mong ook Raymond Van 't Groenewoud op. I slanke figuur met deze keer als enige kompagnon de gitaar waar hij zondag als solist met op schitterde maar. slanke knaap alleszins die genoeg knepen in de broekzak heeft om zijn publiek te doen j schaterlachten Met Urbanus is dat ook zo: er wordt al gelachen voor er iets is gebeurd. Van het Groenewoud weel dat ook wel (RDW-JR) bestond dat deze nieuwe stunt doorgang zou vinden. De Aals- terse amateursvliegklub was graag bereid hieraan zijn me dewerking te verlenen, maar er moest evident een toelating zijn van het vliegwezen om zo'n la ding paaseieren naar beneden te gooien. Pas vorige week kreeg men hierover zekerheid. Ondertussen bleef men niet bij de pakken zitten: alle andere details waren reeds op voor hand geregeld. Omdat het vrij gevaarlijk is zui ver de paaseieren uit de lucht te laten donderen -men verwacht immers een massale belang stelling van de kinderen-, strooit men bonnetjes, verpakt in een briefomslag, naar bene den. Tenandere, het voetbal veld zou omgetoverd worden in één chocoladevlakte, waaraan niemand nog enige deugd kan hebben. Er is dus een zeer aanvaard bare oplossing gevonden: de duizend paaseieren worden uitgestald op een grote tafel aan de rand van het voetbal veld. Deze kunnen omgeruild worden met de briefomslagen die je uit de lucht grabbelt. Erpe-Mere-Kultureel wil bij die gelegenheid ook de kuituur met grote K een ruimte geven. En rico Lecleir -die onze lezers voldoende kennen als kandi daat prins karnaval Aalst '78- skulpteert een gouden paasei. Naar verluidt is zijn kreatie bij zonder goed geslaagd. Een andere kunstenares die bij de paasworp werd betrokken is de Brusselse dame Margot Wee- maes. Zij stelde haar werken tentoon te Aaigem, begin dit jaar, op vraag van Erpe-Mere Kultureel schildert zij een paasei. Haar talent staat bora vooreen mooie prestatie Het is een stille hoop bij de organisa toren dat beide speciale paas eieren terecht komen bij een kunstminnend hart. De wijkkermis van de Bosse straat en omgeving is zowel de uitdrukking van de onderlinge gebondenheid van de buurt bewoners als een versteviging ervan. De levendigheid, waar- de fiscaliteit dienaangaande toe. Het voorstel houdt het midden tus sen het volledig vrijgeven cn vol ledig verbieden van de handel en het verbruik van sterke dranken. Het voordeel van deze middenweg is dat men niet te streng is. De ervaring leerde immers dat uiterste gestrengheid in de wetgeving de openbare dronkenschap niet heeft doen dalen, terwijl volledige vrijheid, zoals het kort na de 1ste Wereldoorlog bewezen werd, kan leiden tot de ergste maatschappe lijke kwalen. Voor het nauwkeurig en volledig begrip drukken wij hiermee de tekst van het wetsvoorstel en de toelichting af. Het jeugdhuis Terlinden bracht Ierland wat dichterbij. Tijdens een Ierse avond trad de groep Is Cuma Liom op (EL) Verleden week had in de lokalen van het Centrum voor Midden standsopleiding en -volmaking, kortom de CEMOV, de uitreiking plaats van de getuigschriften van de eksamens '77 voor de patroons opleiding en de scholing plaats. Direkteur Karei De Troyer wenste 113 gevormde patroonsgediplomeerden een goede vaart als toekom stige KMO-leider in Zuid-Vlaanderen. De utreiking had plaats in aanwezig- Uitslagen van het Patroonseksamen heid van de heren R. Dierickx, L. Van 1977 Dorpe en J. Van Damme namens het Volgende laureaten (uit ons verschij- Gewestelïjk Komitee en de leersekre- tarissenG. Uyttersprot, R. DeGroote, L. Van Schoor en mevrouw De Troyer-Limbourg. Voor direkteur De Troyer was dit een soort hoogdag. Hij bedankte de onder- nemingshoofden die door hun tewerk stelling de kandidaten een kans hadden geboden om een praktische opleiding in het bedrijf te genieten en niet het minst ook de leraars voor hun inzet. Securex-baas Luc Van Dorpe wees de toekomstige patroons vervolgens op de kansen voor de KMO vandaag en morgen. De uitkomst voor de herople ving van de welvaart ligt bij de KMO, aldus de spreker mee dit pretentieloos wijkfeest gevierd wordt, spreekt ons aan. Men ondervindt aldaar dat de belangstelling van buitenuit steeds maar aangroeit. Ook het gemeentebestuur van Erpe- Mere draagt de wijk een warm hart toe. Het bestuur betuigt zijn medewerking aan verschil lende aktiviteiten op 't kermis- programma. Men start op zaterdagnamid dag met een kaatstornooi te 13.30 uur. Hieraan nemen vol gende ploegen deel: de Erpse sportvrienden, Berlare, Appol- lonia en natuurlijk 't Fonteintje. (Na de ervaring van verschei dene kermistornooien nam de ploeg van "t Fonteintje vorig jaar voor het eerst deel aan een streekkompetitie. Ze slaagden er weliswaar niet in een grote indruk te maken, maar men laat de moed niet zakken). De vier ploegen speelden in dezelfde kompetitiereeks Op paaszondag start de wie lerwedstrijd «Grote Prijs wijlen Robert Noël» te 15 uur. Het be treft een wedstrijd voor wiel renners W.A.O.D., kategorie A. Schepen J. De Wolf verbindt eraan een bijzondere trofee. Daarnaast zijn er nog voor 10.000 fr. prijzen te winnen. In schrijving, vertrek, .aankomst en prijsuitdeling aan het cafe 't Fonteintje. Na de start van de wielerwedstrijd is het srormachtig lopen naar het voetbalveld van 't Fonteintje voor de paaseieren. Om streeks 15.30 uur. Traditiegetrouw is de folklore- stoet op paasmaandag -vertrel te 15.30 uur natuurlijk aan 't Fonteintje- een hoogtepunt van de kermis. Het was oorspronke lijk de bedoeling dat uitsluitend wijkbewoners hun fratsen stoetsgewijze aan elkaar ver toonden. Er komen de jongste jaren verscheidene gastgroe- pen opduiken. Ze zijn er steeds welkom. Het blijft boven alles een leutig spontaan gebeuren. Er zijn geen inschrijvingen voordien: alleen op paasmaandag zelf wordt er een lijst opgemaakt, zodat de jury de prijzen voor de beste uitbeeldingen kan uitde len. Het ziet er dus naar uit dat de Bosstraat een gevarieerd en boeiend wijkfeest zal kennen. De Voorpost wenst ze alvast vrolijke ningsgebied) bekwamen de ereprijzen met meer dan 909b van de punten. Mej. Roggeman Monique - Slager spekslager - Lede Dhr. De Nijs Robert - Bloemkweker - Erpe Behaalden het getuigschrift: Slager - spekslager Van Belle Dany - Aalst; Brood- en banketbakker De Vos Maurice - Erpe; De Clerck Patrick - Gijzegem Vonck Daniel - Nieu werkerken. Suiker- en Chocoladebewerker De Vos Maurice - Erpe; De Nil Her man - Erpe. Metaalconstructeur Vandenhaute Andre - Etcmbodegem Woninginrichter Provost Paul - Erpe; Ronsse Rudy - Vlierzeie Herenkapper Schoukens Willem - Aalst; Gheyst Helmoed - Aalst Dameskapper Schoukens Willem - Aalst; Cordon Jacqueline - Aalst; Gcyst Helmoed - Aalst; Scheerlinck Godelieve - Moor se!; Meganck Martinc - Aalst; Bloem kweker Muylaert Luc - Moorscl Groothandelaar in bouwmaterialen Melckebekc Annie - Oordegem Groothandelaar in groenten en fruit Beerens Mariette - Aalst Verzekeringsmakelaar Van Caelenberg Irene - Aalst. In dit beroep legden nog een 12-tal cursisten de theoretische en praktische proeven af en konden zich zodoende in regel stellen met de vestigingsre- glcmentering Visa giste Caliebaut Linda - Erembodegem Automecanicien Teek Eric - Baardegem; Schockaert Willy - Erembodegem Auto-elektricien Bekaert Paul - Lede C arrosseriehersteller Schockaert Willy - Erembodegem - Everaert Dirk - Hofstade Fiets- bromfiets- en motorfietsme canicien De Landtsheer Marcel - Lede Electrotechnisch - installateur Vandenhaute André - Erembodegem; Schepens Johan - Lede. UITSLAGEN VAN HET SCHO LINGSEXAMEN 1977 Leersekrctariaat gewest Aalst. Bekwam de ereprijs: Huylebroek Tonny - Carrosserieherst Bambrugge Grote onderscheiding De Bundel Hilde - dameskapper - Aalst Moerenhout Marina - dameskapper - Aalst Huse Patrick - drukker-letterzetter - Oordegem Cammu Ann - dameskapper - Erem bodegem De Brandt Eric - plafonneerder - Ce ment werker - Erembodegem Onderscheiding De Vos Hendrik - brood-banketbakker Erpe Chavez William - Automecanicien - Aalst Gijsens Paul - brood- en banketb. - Aalst Van Lierde Paul - Automecanicien - Mere Dacus Ludwig - dichtingswerker - as- faltwerker - Smetlede Perdon Jean-Claude - automecanicien Erembodegem De Troyer Erwin - schrijnwerker - timmerman - Mere Lements Rita - dameskapper - Erem bodegem Wijnant Ronny - Automecanicien en carrosserieherstl- Mere Smekens Guy - Loodgieter San. Inst. Zinkwerker - Aalst. De Neef Luc - schrijnwerker - tim merman - Aalst Wauters Dirk - herenkapper - Gijze gem De Wilde Hans - Carrosseriehersleller Aalst. Voldoening Bruylant Patrick - brood- en banketb. - Lede Pissoort Danny - brood- en banketb. - Erembodegem Borms Francois - carrosserieherst. - Erembodegem Verdoodt Frank - Loodgieter San. Inst. Zinkwerker - Erembodegem Colson Luc - sleger-spekslager - Aalst. Van Impe Francis - metaalconstructeur Aalst Scheerlinck Stefaan - brood- en ban ketb. - Hofstade Daghuyt Wim - wand- en vloerbekl - Aalst Delclef Guido - restauranthouder - Impe Van Cauwenberg Danny - Metselaar - betonw. Zonnegem Pots Walter - Brood - en banketb. - Moorsel Wauters Mare - slager - spekslager - Lede Leersekrctariaat Aalst K.M.O. I.eersekretariaat Dhr. Uyttersprot Gilbert Grote Onderscheiding De schrijver Ingrid - Dameskapper - Erembodegem Van Elewijck -Marie-José - Dames kapper - Aalst Sinove Edwin - bloemkweker - Oor degem Muylaert Patrick - dameskapper, he renkapper - Herdersem Onderscheiding Schollaert Dirk - automecanicien - Aalst De Gussente Raphael - slager- spekslager - lede Backaert Mare - kopersmid - Aalst De Ceulcneer Christelle - dameskap per - Aalst Van den Abbcel Freddy - loodgieter san. inst. - Smetlede - Van Ecnoo Roger - schrijnwerker - timmerman - Erembodegem Vastenavond Frans - brood- en ban ketbakker - Aalst Vcrmeiren Frans - Automecanicien en carrosserieherst. - Lede Brondeel Guy - brood- en banketbak ker - Erondegem De Pourcq Chantal - dameskapper - Erpe D'Haese Ignace - slager-spekslager - Lede. Voldoening Verhoeven Eric - Automecanicien en carrosserieherst. - Ottergem Van Herreweghe Patrick - metselaar - betonwerk. - Aalst. Hubert Daniël - carrosseriehersteller - Erembodegem. Van Cauter Ronny - bloemkweker - Baardegem Vermeir Jan - slager-spekslager - Aalst Maesschalck Mare - elektrotechnisch installateur - Aalst D'Haese Dirk - restauranthouder - Lede. De Cremer Pierre - mecanicien - Lede Dubois Paul - mecanicien - Herder-

De Voorpost | 1978 | | pagina 9