BRUSSEL KOMT STORTEN TE AALST 'X V - M Weekblad van Editie Aalst BRANDWEERBELEID NIET ZO ERG BRANDSCHOON INVERWACHTE BESTEMMING fOOR HUIS VAN 00TEGHEM xL i XPIP -v x mï i 111911 Eerste Kiwanis-prijs gaat naar Amerikaanse pianiste Susan Starr Onblusbaar ongenoegen bij brandweer een winkelcentrum in Aalst Jj' I j |i t isib li? De Voorpost VRIJDAG 7 APRIL 1978 31e JAARGANG NR. 14 - 20 F. EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordelijke uitgever. A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40.60 PCR 000 0115692 J68 3 mama: 260 F 6 maand: 475 F 1 laar Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 i om- in de maar gele- een i met 3 en Brusselse firma, Froidecoeur, weet met de Brusselse afval geen blijf meer. Ze zocht overal een voor 3 en geschikte stortplaats. Die vonden ze in Erembodegem op Ten Bos. Tot schepen De Maght (leefmi- - Ieu> er lucht van kreeg en via schepen De Neve (openbare werken en ruimtelijke ordening) de w erken liet 1 oppen. Betreffende firma verhuisde dan naar een ander oord: het beschermde gebied Osbroeck, 3 aarvan een verslag elders in ons blad. Daar dit een geklasseerd gebied is (K.B. 30 november '77) werd 3 :t storten daar ook verboden. De Brusselaars vonden een eenvoudige oplossing: ze probeerden weer op 3 en Bos in Erembodegert;. ie/zelfde zicht op de vijver, maar een paar maanden Tussen de autostrade E5 en de even druk bereden steenweg Aalst- Brussel, ligt een mooi na tuurgebied, waar ondermeer ver schillende bronnen zijn en waarde Ressebeck zijn oorsprong vindt. In de streek noemt men het ge hucht Ten Bos. (de naam zegt reeds genoeg!) Verscheidene stadsbewoners hebben er een rus tig buitenverblijf. Anderen bezit- tei^er een vredig bosje populieren of esdoorns. Ook mevrouw Her- zeele, weduwe van wijlen de heer René Herzeele en woonachtig op de Steenweg op Brussel te Erem bodegem, bezit er een mooie plek. Daar het gebied min of meer moe rassig was. liet de heer Herzeele. gewezen gemeenteraadslid van Erembodegem. een zestal jaren geleden al de bomen kappen Hij stelde zijn terrein een poosje ter beschikking van de gemeente, die er de restanten van opénbare wer ken mocht storten: kasseistenen, brokken beton, overtollige aarde.. Zoals overal, maakten vele buren misbruik van de situatie om er allerlei vuilnis kwijt te ra ken. Er belandden oude zetels, versleten matrassen, ja zelfs hele hopen rotte appels. Dit had natuur lijk een belangrijk gevolg: de om wonenden hadden flink wat last van de ratten. Prompt werd klacht ingediend Gevolg: het geheel werd overdekt met een laag aarde. De ingang werd versperd met een -bareel». Twee platen -verboden te storten- kregen er een welver diende plaats. Alles ging goed, tot 11 januari laatstleden. Schepen De Maght schreef volgende brief: Mijn dienst leefmilieu heeft vast gesteld dat door een zekere Her zeele René, Brusselsesteenweg te Erembodegem-Aalst op een ter rein aldaar gelegen. Ten Bos, het reliëf van de bodem AANMER KELIJK gewijzigd werd door uit gravingen van grond en het aan brengen ervan. Er werd eveneens vernomen van geburen in de om geving van dit terrein, dat de wer ken sinds twee maanden stopgezet werden wegens het overlijden van Herzeele Rcnc. Deze zaak werd. gezien de ernst ervan, reeds onmiddellijk monde ling doorgegeven aan uw dienst Urbanisatie. De betreffende Brusselse firma, Froidecoeur, moest dus een an dere stortplaats vinden en ver huisde naar Osbroeck, waar even eens het storten verboden werd. Lees door blz.4 De service-klub Kiwanis, afdeling Aalst, zal op maandag 10 april in de feestzaal van het stadhuis de eerste zijn. Kiwa- nisprijs uitreiken aan Susan Starr. De prijs bedraagt 50.000 frank en heeft als doel het steunen van beloftevol muzikaal talent. Dat moet in de toekomst jaarlijks gebeuren. Hierbij geholpen door het Alex De Vries-fonds heeft Kiwanis de Amerikaanse pianiste Susan Starr uitgeroepen tot eer ste laureate Susan Starr konserteert nu al twaalf jaar lang, debuteerde in Europa en haalde intussen te Moskou de zilveren medaille in de Tsjaikowsky-wedstrijd. Bijgaande foto is van haar recente optreden op het Witte Huis voor president Carter. De prijs zal worden overhandigd op 10 april 1978 te 20.30 in het stadhuis. Onder de aanwezigen verwacht men de am bassadeur van de Verenigde Staten. Na de verwelkoming zal Susan Starr zich aan het klavier zetten. Ook Aalsterse muzikanten komen op het podium m.n. Jan Wellekens (cello), Frans Hendrickx (fluit) en Kristi- aan Van Ingelghem (clavecimbei). R.D.W. De problemen bij de stedelijke brandweer zijn zeer kumpleks. En het ziet er niet naar uit dat de rook snel zal optrekken. Zelfs integendeel. Aalst heeft voorlopig maar misschien ook wel definitief— een gemengd brandweerkorps. Vrijwilligere maken er sedert 1973 samen met beroepsbrandweermannen de dienst uit. En die hebben elkaar nooit in het hart gedragen. Verdachtmakingen en beschuldigingen vliegen over en weer. Men beloert elkaar argwanend. Men houdt de moeilijkheden zelf niet meer binnen de kazernemuren. Daarover is er destijds nog geïnterpelleerd door de burgemeester zelf, die de geest bij de brandweer ronduit zeer slecht noemde. Tenslotte is hij administratief verantwoordelijk voor de brandweer. De hoop geschilpunten begint al goed hoogte te krijgen. Maar de problemen komen niet enkel uit dit gedwongen huwelijk voort. De Interpellatie die raadslid Van Vaerenbergh op de laatste gemeenteraad wilde houden, behandelt trouwens de problemen meer op het vlak van de knelpunten tussen de twee groepen, en op het materiële vlak. Hjj stelt zich neutraal en voorzichtig op tussen de twee linies. Maar het rammelt ook aan de top. De brandweer-overate met de rang van kapitein-komman dan t, en de tweede in bevel, de kapitein belast met de administratie, zien elkaar liever in rook opgaan. Het spreekt vanzelf dat ook dit ongenoegen naar onder dooreHpelt, en de verstandhouding tussen de manschappen op de duur moet losweken. Ook hierdoor worden de geest en het beleid gevaarlijk uitgehold: waar vonken spatten is brandgevaar. Het betreft hier uiteraard twee politieke benoemingen, waarvan één destijds door de toenmalige staatssekretaris D'haeseleer nog net over de sloot werd gehaald. De kapitein was werkzaam geweest in het ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij kreeg lond het «huis Van Oothegem» is de wolk van twijfels onlangs opgetrokken, sedert twee ange mensen de nieuwe eigenaars zijn geworden van dit merkwaardig huis, en er al voor t leuwe wolken zorgdenbinnenin zit alles alweer goed onder het stof omdat dadelijk druk erd begonnen met aanpassingswerken vooreen nieuw winkelcentrum, waarin men reeds september hoopt het openingslint te knippen. Wie oplettend de Molenstraat afzakte, eeft gemerkt dat aan één raam de luiken geopend waren: voorzichtig teken van nieuw ven na een lange, blinde winterslaap. óór onze vinger op de bel wou drukken, hoorden we binnenin verre, holle timmergelui- Bn. We baanden ons een weg over massieve eiken balken, en merkten dat de mmergeluiden van heel dichtbij kwamen. Maar elke hamerslag klonk er zo leeg. Er wordt niets afgebroken, daar drukte men op. Alleen verstevigd en veranderd. En aangepast uiteraard. In gro te lijnen zou men hef grond plan als volgt kunnen nate kenen (het is hierbijge- voegd, maar we vullen in wat er komen gaat): In het midden bevindt zich van aan de voorgevel tot aan een centraal gelegen bin nenkoer een gang die links toegang geeft tot een voorkamer en salon. Daar achter ligt een eetzaal, ver- derdoor een trapzaaltje, waarna men in een keuken, en nog eens in een eef- plaats terecht komt. Gans achteraan bevindt zich een e stad kan dus best de anen maar vegener komt een archief, geen Daens- luseum. Voor een archief as de zoldering trouwens iet zwaar genoeg, en bo- indien leek die doolhof gangen en berg- laatsjes daarboven ook inder geschikt om die vare geleerdheid te ber en. >ch zullen de Aalstenaars legang krijgen tot dit ge- Duw Er werd een winkel- ïntrum gepland door de nee jonge eigenaars: Jan astelain van woonin- hting «Strooca»een beet- dieper in de Molenstraat 63 en Walter Mi- chiels, die entoesiast de ha mer neerlegden en met ons rondstapten in het gebouw tot in het verste hoekje. Overal zaten gaten in valse muren en zolderingen, «spionnetjes» om te kijken wat er achter zat. Want het is ongelooflijk met welk een ijver in de loop der eeuwen het huis staat er al sedert de 17e eeuw - men soms mooie dingen heeft be pleisterd en beplakt. Ook hier. De zolderingen worden weer blootgelegd. Want er blijken mooie eiken balken onder het vals plafond te zitten, nog gaaf en zo hard, dat men er zelfs geen nagel in krijgt. washuis. Rechts daarvan, afzonderlijk en achteraan over de ganse breedte van de binnenhof een magazijn, Gans de rechterzijde, tot te rug aan de voorgevel was ingenomen door magazij nen —(één heel lang: 19 meter en een klein bu reel naast de ingang. Aan de voorgevel is het ge bouw 19 meter lang. De lengte-doorsnede moet goed 30 meter bedragen. In de salon, de twee eetzalen en de keuken, in de linker flank dus, komt telkens één winkel. In het magazijn ach ter de binnenkoer wil men een restaurant (met open haard) inrichten met ver- bruikplaats beneden en er boven Hier zal zich trou wens de enige ruimte op de eerste verdieping bevinden die toegankelijk zal zijn voor het publiek Want in het hoofdgebouw wordt al les wat boven het gelijk vloers ligt door de eige naars zelf bewoond. Lees door blz. 6 i t S' ï.f v fc B Voorgevel van de toekomstige mooie voorgevel blijft t D*ze ond( de vereiste technische opleiding. En de dienstjaren van vroeger bleven meetellen. Bij de kommandant liggen de zaken enigszins anders. Hij is als het ware «vogelvrij» benoemd. Hij is niet vast aangenomen, tekent van drie maand tot drie maand, en neemt de plaats in van een burgerlijk ingenieur. En het is op dit vlak vooral dat de huidige kommandant aangeval len wordt. Het is immers zo, dat een post met een dergelijke zware verantwoordelijkheid in de toekomst zal moeten bezet worden door iemand die daar voor de vereiste opleiding heeft gekregen: men eist niet minder dan een burgerlijk ingenieur. Vaak hoorden we sinds we met deze zaak bezig zijndat de huidige kommandant niet de vereiste bekwaamheid heeft, en zelfs ernstige fouten maakt, zowel op het gebied van beleid en administratie, als bij brand bestrijding. Men herinnerde ons aan enkele feiten: de villa in Denderhoutem die afbrandde terwijl vrijwilligers verbod kre gen om uit te rukken, een zaak die zelfs bij de goeverneur aanhangig werd gemaakt. Een andere zaak: de brand in het hospitaalklooster waarbij de hulp van een helikopter werd ingeroepen. Deze moest een watertank boven de brand leegstorten. wat gelukkig niet gebeurde. Men wees ons op de gevolgen indien die twee ton water toch waren uitgestort boven de blussende brandweer mannen. of indien deze water massa elders was terechtgeko men. Klachten had men ook over het materiaal dat uit verkeerd opgevatte spaarzaam- 1vaak verkeerd wordt lerhouden. Lees door blz. 6

De Voorpost | 1978 | | pagina 1