OLSJT ONDER DE GROND FONS VINCK: EEN MERK WAARDIGE MAN <L0K0LE REVIE» - 16 - 14-4-1978 - De Voorpost oeik.lacht meh na nog ooit op den hoeip toe! Foert godomme, ik trek er hier vanonder, dat er va komt da wiltj... De sjampetter lupt oever en t' weir, gelèk as nen beer in zèn mooit. Naa gomen ne kier zing wa dat d' ander knols doeng in de pit... Verleden week brachten we hier het eerste deel van wat de auteur indertijd een «lokale revue» noemde en dat eveneens in afleveringen verscheen in een maandbladje, dat in het Aals- terse dialekt geschreven, de naam droeg van «Den Olsjterschen Tieger». Deze lokale revue bracht ons terug naar het jaar 1926. Op de Houtmarkt stond het standbeeld van de H. Johannes op een gans andere plaats met zijn rug naar de kaatsers en zijn gezicht naar de straat Juist ter hoogte van datzelfde stand beeld was de straat opengebroken en er was een diepe put waarin men een tamelijke brede en hoge gang kon opmerken. Allerlei fantazieën deden hieromtrent de ronde en aanstonds sloeg de volkse verbeelding op hol. Men sprak van een gans net van onderaardse gangen, men bracht deze gangen in verband met het reeds eeuwenlang verdwenen klooster der Sterheren dat daar in de buurt had gestaan en men betrok er zelfs een legendarische draak met zeven koppen in. Feit is dat er inder daad een klooster van de zogenaamde Sterheren in de onmid dellijke buurt heeft gestaan, vanwaar dan ook de naam van de Sterrestraat. Bij het bouwen van het huidige Volkshuis is men immers op fonderingen van dit voormalige klooster gestoten. In een stedelijk blad verschenen artikels van de hand van wijlen Petrus Van Nuffel, de man die zich enorm verdienstelijk heeft gemaakt door het napluizen van de stedelijke archieven en zo een ganse brok Aalsterse geschiedenis heeft op papier qezel Petrus Van Nuffel speelt dan ook in deze burleske geschiedenis «Olsjt onder de grond» een centrale figuur. Daarrond zwermden in de eerste aflevering een figuratie van mensen uit de buurt, een politie-agent die de wacht moest optrekken aan deze «put», een brusselaar die uit pure nieuwsgierigheid ook even een kijkje kwam nemen en door Sedde, die daar vlakbij woonde duchtig in de maling werd genomen. Met een verhaal over een onderaardse zaal vol witte marmer en natuurlijk, dat moest er nog bijkomen, een lang verstopte schat De schat der Sterheren. Want het is deze veronderstelde schat die de gemoederen zo in beroering heeft gebracht Zoals Ellebee, de auteur, het schreef: 3, in Aalst wordt reeds meer dan 1500 jaar gezwanst Wij zwanzen Meng: Lalieret, lalieret. agent en de droy ander knols schof ten heer de pit in. Agent: (tot Koksken) Hoe hoedje gè, vrao 'k a? Koksken: Allei toe, menier den agent, ge meigd dad azoei ni ap- pakken, 'twas mor vér te lachen, 't was te michelen. 't was 'n voort. Hierzi, die poypekas, dad es men nen revolder en most den draok na insj afkommen, ik daaf hem da veir zèn zeiven neizen en zèn vieting oeigen en mennen bol af as as 'n hem va schrik nie 'n bebaat! Allei toe, champetterke-lief, lotj er meh iensj in? Agent: Nie 'k zei 'k a! En lodj meh na om goesjwil gerést hein, merte- koe! Koksken: Mertekoe, mertekoe zei- kes... len van ons twien! Mor ge zejje 't a beklaoge zee! Koksken lodj dat 'n oongoot en kreupt op hannen en voeten achter Babbeken en Sedde en springt de pit in... VII Wa zeilen den agent zèn ronde loten doeng, de madammen loten voesj proten en in de pit ne kier gon zing wa dat er meh die vier manen gebeirt. Frans, Manewei en Meng, woren dus al ne gielen toyd vérop, as Koksken oeik afkwamp. Koksken: Hei, zég, lenkoors, 'k ben hier oeik zee. Licht iensj lanst hier, da 'k meh den nek nie 'n breik Allei zeg, wo zidj' hè? verder en gaan kijken wat er zoal gebeurt met de agent, Sedde, Jef Antik, Koksken, Chaleken, Meng en tenslotte meneer Fel. Terloops willen we er nog op wijzen dat al deze personen werke lijk hebben bestaan en dat er in gans het verhaal een grond van waarheid schuilgaat Alleen met vele korrels zout en veel dich terlijke vrijheden. Kom we vervolgen met hoofdstuk Terwoyl dat den agent en Sedde en Babbeken on 't lachen zèn, stekt Jef Antik in iene kier zenne kop boeven de pit, ziet den agent stoon en wildj hem verom trekken, mor 't was te loot. Den agent hooi 't ge pierd! Jef: Menier den agent joon, ge meid het ni kooleg pakken da 'k er insj in geweist hem, mor ge 'n kendj ni voejer as de keljer van Tas Agent: Meh dink het meh! Es 't dorom dagge der zu lank ingezeiten hedj? Of peisde geh missching, sikkeleer da 'k er ni zing inslibberen hem? Wel dagge 't goy wordj zee of "t 'n hooi ni woor geweist. Allei kom boeve woter en lod| iensj zing wa dagge allemol meigebrocht hedj? Jef: Hier zi, pakt iensj oon, 't weig nogal zwoor zee. Zi dad es eh stik witte meibei Sedde: Zooi 't na geloeiven? 't Za fleis nog woor zèn van die groeite zool. Lodj iensj zing Jef (gelach). Es da bogot meibei, 't es eh stik èrdooin. Agent: Ba joot, 't es eh stik èr dooin. Jef joon, "teseh stik van de bolje hier zi, dat er in gevallen es. Jef: Ja ja, lacht geir mor, 't ehn kaan eh meh ni schillen, 'k draog 't ek ik toch mei! En teis eh? Ge zedj meh kommen zeggen dat da eh sardinnendoeiskessleiterken es. 't Trekt er op mor alles goe bepeisd. in de joren viertinghonderd beston- ten der toch nog gin sardinnekes newoor? Agent: Moor Jef joon, hoe kejje bogot toch zu onnoeizel zèn? Hoe dikkes heid dad hier al ni oepe ge leigen? Menier Peiteris brocht kier vé kier 'n ghiel proviezje eite mei vér dennen draok meh zeive kop pen, vér goed in zèn groosje te stoon, omdat 'n hem allemoo! de schatten zol lote zing die hier in liggen. (Algemien gelach). Jef: Stillekes mensjen, op heir ge maksken, ge moedj domei ni la chen. Dennen draok, da zèn voorten, da wil ek oonneimen. mor dat er hier schatten liggen, dad es zeikes. Door teif ek menne kop op verwedden. Menier Peiteris, azoei ne gelierde maan. die alles zoei veir opgezocht en beschreiven heit, moet er toch iet van weiten, zo 'k geloeiven. Chaleken De Fi was oeik iensj komme zing en most vanoyges oeik iet zeggen Chaleken: Jojoot, dad es woor Jef. dad es woor... Feil schatte, hier onder, feil, feil, ons Chalot, ons Chalot heid dadde oeik gezeid Ze wed) da van here kamerood Jo- wannes - Jowannes, want ze klapt er alle daoge mei, alle daoge Jef: Zwoygd' agaa toe, Chaaken. G'hedj tattood heweist en in e broek heseete, G'hedj op anne blaa vessoeit hepist. Chaleken: Poffebommepoffe- bomme... foet lieke toeiffel... foet zeik' a! Algemien gelach, Chaleken stapt' het af en Jef oeik meh zenne «frontong» op zèn schavers. VI Vesge, zei Smeikes. Koksken en Frans kommen verom, gevolgd van Manewei en Meng. Koksken hei nen haomer onzer zèn vest en Frans nen bietei. Koksken: (tot Frans) Frans Joon, 't za blasel zèn. Sjampetter stoo geer. Mor alia, wa zeilen toch mor iensj probeiren. Ge kendj ni wei ten. (tot Agent) Menier den agent, meige men der ast-a-blieft iensj in goon? Agent: Mor nieg jonges, ge meig geir do ni in goon! Koksken: Jommer zi, 't en za nim- mani spannen en die madammen zeilen jakken smoezen, hein ma dammen? Sedde: Wee ne niemen, benk. Mor zedde ni benaad van dennen draok meh zeive koppen? Zie de gèh dat 'n a leefdeg inslikt? Koksken: Allei toe, hoe hee 't goy na op7 Peisde goy na dammen door on geloeiven? En doboy, most het na nog woor zèn, 'k stak hem bogot menne revolder veire zèn gip! Agent: Watte, sakker. Ah g' hedj ne revolver? Annen naom? Wacht maan, a affeereken es kleer! Dracht va verboei waopesprossés ver- ieken! Hoe hoedj gè? Den agent pakt zèn boeksken en zè krejong. Babbeken en Sedde kommen dichterboy. veiren den past op heiun en bikt a. Ja, kom na mor statelèk deir. 't Es nor aa damme wachten. Weir hemmen t' allekan- ten al geklopt en gekapt en hier es iet da ni zjust 'n es. Hier zi, boeven anne kop. Slood oeik iensj! Koksken: (klopt) Godoere, da klinkt hol1 't Es pesies 'n oyzere valdeir. Licht iensj goed? Joot. 't es 'n deir. Allei zee, meh mane geloyk! Daven! Gezwee. hup! Ge zwee... hup! Halt! Halt! 't Es al 'n betje verschoeven. Zé! Dat er na lenen van ons tift nor boeve goon... deir richtink volgen en de stappen tellen vér te weiten woor damme zitten. Ziede gè dammen bogot in den Denjer ooitkommen! Wieje goy goon, Manwei? Manewei stap het af, teigen zèn goeste. Wajjer zeilen iensj rèzzekes meh hem meigoon. Gelèk as 'n boeve komt. grabbelt den agent hem ba zenne schabbernak en geifd hem dor 'n schidderink. Agent: Gie bogotse snotneisGe zet er tèn gelèk toch in gekroepen Wie zèdde geh? (gien antwoerd) Wie zedde geh, vrao 'k a? Hoe es annen naom? Vér den derde kier en ver de léste kier wie zedde geh? Manewei: Manewei, de zoeng va meh vooir en va meh moeier oeik, peis ik. En as ge mier wildj weiten, komt toensj achter moy. Manewei trekt hem los en moost schampavie den agent zie blaad va kolère en verstikt pekanst Agent: Ja., hejje zekken dingen va ze leven al gezing. en lupt gè dor na achter! Ge 'n meigd hier ni weg.postfiks newoor. Mor hè 'n heig' het ver niet ni gedoon zee. As ek hem kaan stekken za 't er hè kenne vér doeng, zee. (teigen de vraan die lachen): Ja. en gajjer clb*. Het toneelgezelschap Hoger-Op, bracht verleden weekend de laatste vertoning van «De Derde Dag», processtuk van Ladi- slaus Fodor. De vijf voorstellingen werden 'n kompleet suk- ses, dank zij de algehele inzet van de akteurs. Toch mogen we de man achter de schermen niet vergeten! Regisseur Fons Vinck heeft heel wat werk verzet om de toe schouwer een prachtig toneelstuk te kunnen tonen. Hij heeft een eigen en beslist te waarderen stempel gedrukt op het geheel. Reeds van op de lagereschool werd Fons aangetrokken door 't toneelwereldje. De prijsuit reiking met het klassieke schoolfeest, was voor hem een heuglijk gebeuren. Hij trad graag op voor de ouders van zijn medeleerlingen. Hij deed niets liever dan een toneeltje opvoeren of een voordracht verzorgen. Van zijn tiende jaar af werd zijn «meester» of een okkasioneel voorval het on derwerp van een rijmpje Op twaalfjarige leeftijd richtte hij een klubje op met een vriend die kon gitaar spelen. Samen traden ze op ter gelegenheid van een kermis. Er werd een liejde gezongen en een ge dichtje gedeklameerd. Fons' vader was lid van een oudleerlingenbond, Rik Mees- sens, verantwoordelijke voor de toneelvoorstellingen, vroeg hem een figurantenrolletje te spelen, in het overbekende stuk van Felix Timmermans: Waar de ster bleef stille staan. Vader Vinck voelde er echter niet veel voor. Na enige tijd was Fons bereid hem te vervangen. Hij speelde het zeer kleine rolletje en kon het publiek enigszins boeien. De regisseur merkte dit op en beloofde Fons belangrijker rol len in de toekomst. Al vlug vroeg de KWB hem een rol te aanvaarden. Onder regie van Jan Van Impe, speelde Vinck mee in «Waar de lampjes branden». De oudleerlingen bond liet hem echter evenmin los en het volgende optreden in «Veni, vidi, vici» werd weerom eensukses (stuk van Paul Ma- riën) Ondertussen nam hij het initiatief om in verscheidene ka- fes een kabaretvoorstelling te geven. De grote kans kreeg Fons bij de KAJ: hij speelde er de rol van Reinaerl de Vos. Deze voorstelling werd gege ven in openlucht. Door het kersttoneel bij de KAJ, door verschillende aktiviteiten van deze vereniging mee te maken en vooral door de stich ter, Cardijn te horen spreken, werd Fons volledig gewonnen voor deze beweging. Hij hield het toneel nog wel in het oog, maar voelde zich geroepen tol een meer dringende kwestie op dat ogenblik: zich inzetten vooi de jonge arbeider! Hijzell moest naar de fabriek op veer tienjarige leeftijd. Door een zeer lange ziekte van zijn moeder en het nederig be roep van zijn vader was het in komen niet zo groot en de nood drong hem een fabriek binnen. Daar ondervond Fons aan de lijve wat het betekende te wer ken. De volwassenen (en de getrouwde vrouwen waren het ergst) wilden hem ontgroenen. De sfeer van pesterij deed echt denken aan een jammerlijke modderpoel. De jeugd moest echter mee of werd moege- pest! Hij werd bezield door de woor den van Cardijn en wou er iets aan doen. Immers, deze be langrijke figuur had ooit ver klaard: door te werken ben je geen minderwaardige figuur. Je blijft even goed als de zoon van een baron. Verder zei hij ook: je bent geen slaaf, maar een meester van je machine! Cardijn vroeg nooit welke poli tieke opinie iemand had, noch 'of hij 's zondags naar de kerk ging, maar wel waar hij werkte en of hij er gelukkig was! Er werd nog wat toneel gepleegd, maar op achttienjarige leeftijd werd Fons, zoals alle vader landers, ingelijfd bij het leger Hij werd gekazerneerd te Soest, vijfde linie. Al vlug werden kontakten ge legd met Milac. In dit kader werd een show-avond ter gele genheid van de jaarwisseling ingericht. Fons Vinck kreeg de leiding toegewezen. Toen hij terugkwam van zijn leger dienst, moest hij echter vast stellen dat de meeste toneel verenigingen in het Aalsterse opgedoekt waren. Eén bleef nog over: de groep van het Da- vidsfonds op Mijlbeek die nu Hoger-op geworden is). Toen kende Fons slechts twee liefdes: de KAJ en het toneel. Dus: stoute schoenen aange trokken en Fons ging bellen bij Louis Pauwels, de toenmalige regisseur van Hoger-Op. Door dit bezoek, kreeg Fons Vinck een eerste (kleine) rol in het stuk «Het eeuwige Sani- drin». Ondertussen klom hij op bij de KAJ: hij kwam terecht op nationaal vlak, waar hij vlug de feestavonden in handen kreeg. Eerst ging hij mee met een or kestje als animator. Nadien or ganiseerde hij verscheidene kwissen, debatavonden, kam pen en sportgebeurtenissen Hijzelf trad ook wel eens alleen op. Hij bracht de mensen aan 't lachen met moppen, sket ches en amuzeerde hen met een plaatje op 'n echte dans- ue droy knols hoorn al liggen beraomen wa da ze ginken doeng ingeval da ze iet vonten. Mor Ma newei bleif zu lank weg nor heer goeste. Koksken: Woor bleift denne snot neis na toch? Allei zee, wa wachten ni mier. Kom, meh de manen damme zèn... gezwee... hup! Halt, 't es nog verschoeven. 'k Kaan der mennen eirem al deir steiken. wacht, 'kzal iensj voelen., 'k Voel haat. enstroei... en patatten... Jieme- lis toch! Hier scholdj iet achter. Ze verschooiven de valdeir tot as 't er ienen in kaan. Koksken klèf- fert er in. Hè ziet dor oelje liggen, flessen bier, patatten enzuvoesj en hè roept: «'kzien hier ni as hoeilje, hier es 'n koelmoyn, gedoon, zeg het mor on iederien zegd on de sjampetter da 't 'n oeik insj komt zing en zegt da 't ek ikke ontdekt hem...». De jonges loeipen ooit de pit, mor Koksken was bleive zitten in de keiier van madame de L., ad hoois van op 't hoeksken, da naa a roedj es. De zoeng va madam d hooi lawoyt g'hoeird en in zen tabbord. meh eh keespenneke zen ien hand en ne koeterhao zen ander hand, komt 'n in iene de keljer in gestoeken. Koks mandjegen dat 't spoekten, hemde pit in en... al hooilen' schrieven' komt 'n verom 't st opgevloegen. Menier Fel. de zoeng van mai de L. achter hem oon en hè oeik op 't stroot geloeipen. Ma: de L. komt ooit heer hoois en here Fel. dor azoei zie stoon me boezjie en denne koeterhaok v; van heer zeiven. Madam wirt negedreigen deir here zoeng droy knols wore schooit en Ba ken en Sedde trokken der oeik onder (1). VOETNOOT: (1) Teis es echt gebeird! De gi ren kennen da dor getooigen. nier Fel. 'n hooi na ni beiter op waaninbreiken. Moras'n'thii reken hoeirden most er hè me chen, en alles bleif azoei! partij. Op een dag vroeg men Fons op te treden voor gehan- dikapten. Toen wou hij zich om ringen met mensen die het ka- baret waar konden maken. Daarin slaagde hij en de groep «De Kabaretina's» werd ge sticht. (kabaret in Aalst) Waar de groep overal optrad, kan niet opgenoemd worden. Feit is dat ze juist tien jaar bestaan heeft. Ze groeide uit tot een echt or kest, dat fel meeviel bij het pu bliek. Op zeker moment kwam de gif tige angel: na een paar optre dens ter gelegenheid van een huwelijk, beseften de mensen dat ze echt geld konden ver dienen, wat met het kabaret niet mogelijk was. De groep viel uiteen. Toch liet Fons Vinck de moed niet zakken. Hij had di- rekt een alternatief: in Aalst een Europese week organiseren. De verschillende afdelingen werden verzocht mee te wer ken, wat wonderwel gelukte. Zo werd de mogelijkheid gescha pen 40 Nederlanders, 60 Duit sers en 8 Zwitserse schonen te ontvangen en te herbergen. Er werd een serieus programma opgesteld waar grootse aktivi teiten op voorkwamen: met zes bussen naar zee, een Euro pese sportnamiddag (voetbal voor de jongen en volleybal voor de meisjes) een Europese debatavond, waar iedere deel nemer zijn eigen problemer kon bespreken, en als klap op de vuurpijl: een Europese ont spanningsavond in de zaal var. de FFR. Elk land bracht iets origineels ten tonele: de Neder landers brachten een klom pendans, de Zwitsers zongen en jodelden, de Duitsers pak ten uit met 'n koor en de Bel gen brachten een choreogra fie. Dit gebeuren werd (en wordt) bestempeld als het hoogtepunt voor de KAJ, ge west Aalst. Verleden jaar verzorgde Fons Vinck het derde klank- en licht spel op Mijlbeek, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de KAJ. Hierbij werden de voornaamste gebeurtenissen van de jaren 27 weer opgeroe pen: het overvliegen van de oceaan, de nieuwe regering, de charleston... Alles draaide rond het tema: We zoeken de mens in de maatschappij. Ondertussen werd nog meerdere keren to neel gespeeld. Louis Pauwels voorzitter van Hoqer-Op, had reeds jaren regisseren ad de rug. Hij moest stilaan gaan uitki naar een bekwame vervan Fons Vinck werd hiervoor gekozen, omdat hij reeds werkt had onder verscheid regisseurs en dus enige on vinding had van verschille werkwijzen. Fons aanvaan Hij volgde daarom drie jaar sus voor regie te Merelb Zeer vlug pakte hij uit met eerste stuk: «Een mal meisje». Veel s ses. Zijn echtgenote speeld een Leedse toneelkring. Hl gisseerde daar «Een schc moeder uit de duizend». Zelfs in Wichelen werkte Maar uiteindelijk werd het I teveel en bleef hij uitstluil werken bij Hoger-Op. Fons is nu twintig jaar ton speler, met een frekwentie twee tot drie stukken per j Hij houdt van toneel, daai een beetje (veel) gevoelm is. Voor hem is het een vli uit de realiteit: hij kan in he van een ander personn kruipen en zijn eigen moe heden aldus eventjes uil weg lopen. Het teater is ev eens zeer verrijkend en g een bijzondere voldoening het lukt. Hij heeft zeker wel eens droomd van een karrière professioneel vlak. Hij zou het bijzonder gi doen, maar beseft tegelijke dat hij in dit geval nooit n thuis zou zijn. Daar hij trouwd is, wil hij zijn echtgei niet steeds alleen achterk en blijft hij aldus bij het Aals liefhebberstoneel We wen hem alleszins nog veel suk R. Devij Elke avond komt man de lege kroeg bi' nen. drinkt zwijgend e« f glas bier, legt zonder ee woord te zeggen het ge' op de toonbank en ve dwijnt. Op een avon vraagt de herbergier: Ekskuseer, maar bei u stom? Hoe komt u daaroi vraagt de gast verwo' derd. Ze hadden me g' zegd, dat u doof bent

De Voorpost | 1978 | | pagina 16