COLUMBIA IS KOFFIE EN DAARMEE..BASTA! 28 - 14-4-1978 - De Voorpost Natuurlijk is dat niet juist.. Columbia is héél wat meer dan dit. Maar hoeveel weten wij ervan? Bitter weinig. Zo weinig zelfs dat wanneer de Belgian Trotters op zoek waren naar een «uitverkoren doel- voor hun tiende (jubel)-reis en wanneer de naam COLUMBIA op de keuzetafel voorkwam, een deel van de kandidaten (die dan toch ai heel wat wereldreizen hebben meegemaakt) tussen hun tanden weg aan hun gebuur moesten vragen waar Columbia ergens te situeren was. We kunnen de naam van het land door de Columbia-koflïe die we nooit drinken... en voor het overige horen we nu en dan wel eens spreken over een of andere revolutionaire jonge voortvarende pater die uit een der landen van Latijns-Amerika wordt buiten gezet... en dan is het wel mogelijk dat in zulk verband de naam Columbia valt. Zij die nog een stukje rooms denken en voelen, die weten misschien nog wel dat de eerste wereldreis (buiten Europa) van Paus Paulus VI in 1968 naar het Eucharistisch Wereldkongres te Bogota was... en dat Bogota de hoofdstad is van dit 22 miljoen inwoners tellende land in het noorden van Zuid-Amerika. Zelfs als we de eindeloos lange rijen van de Broederlijk Delen initiatieven van dit jaar overlopen, dan vinden we ook weer dat slechts een klein deel van de vele honderen miljoenen Broederlijk Delen naar dit koffieland gaan: hoop en al zes projekten voor een totaal van 2 miljoen frank... geen enkel nieuw opzet, alleen maar uitlopers van 1975-1976 en 1977 met dan nog een ruim deel voor opvang van vluchtelingen. te schouwen, want onoeraan ploe terde de Magdalenastroom (of een van zijn zij-armcn) doorheen de vervaarlijke rotsblokken die reeds sedert eeuwen obstruktie voerden- Toen vanuit een bocht een fiere cowboy een kudde koeien vooraf- reed. Galant groette hij de ga pende bleekgezichten die blij wa ren de autobus eventjes te mogen verlaten. De koeibeesten naderden tot aan het reuzengevaarte van de Greyhound-bus keerden zich plots om en sloegen op hol. de 3 ach- terwacht cowboys keerden vlie gensvlug hun paarden en reden de vluchtende koeien achterna. Nooit heb ik kunnen vermoeden dat Op de zand, keien en slo/baan van Gürzon naar Popayan moesten alle schikkingen getroffen worden om hij het oversteken van het Andesgebergte, langs een route zonder wegdek, zonder hotels of restaurants niet van onder tot boven onder het alles doordrin gende stof bedolven te worden.. We hadden een reuzekruik water meegenomen en de ganse autobus geleek op een konvooi rovers en kidnappers met een driehoek-zakdoek voor neus en mond. donkere brillen of en een pet of muts, diep over de oren getrokken. De waterkruik was er niet om van te drinken, enkel om de roverszakdoeken te drenken. Niet in te denken als men het niet meegemaakt heeft Maar dat alles in een onvergelijkbaar won dermooi. impressionant en overweldigend lamlschap. Ook dit is Columbia, toeristisch in 1978. den de paarden wakker, want ze roken hun respckticvelijkc stallen. Al wogen de laatste loodjes het zwaarst, het was een dag die men gebied rond Puracé. De Guam- biano stammen van het noord-oost gedeelte van het Cauca- departement, gelegen rondom het stadje Silvia, zijn voorzeker de meest zuiver bewaarde indios- bevolking die hun eigen kuituur en hun eigen levenstrant ook nu nog in stand houden. Zij hebben een sterke sociale eigenheid, gesteund op gemeenschapsoogsten in vol ledige kommunauteit. waardoor zij hun vruchtbaar land tot hoge produktic brengen en zodoende rijk en gezond van voorkomen in hun open reservaat het hoofd kun nen bieden aan onze moderne be schaving. (p.s. hier willen we terloops even in herinnering brengen dat Co lumbia alleen meer dan 3.000 ver schillende orchideebloemen- soorten telt). De uitbundige koloriet van hun zelfgeweven pacho's ën het typi sche eigen dialekt dat zelfs de Co- lumbianen moeten gissen, met hun typische manshoedjes voor vrouw en kind, heeft hen samen gehouden tegen de flanken van de soms meer dan 2.650 meter hoge bergen bij temperaturen die de 50" kunnen benaderen. Nog hoger, boven de 3.000 m tot bij de eeu- Het altaar van de zoutkatedraa Onze ambassadeur te Bogota is Hugo Walschap, zoon van de gekende letterkundige Gerard Walschap. Toen we veilig en min of meer uitgerust terug thuis waren, schreven we aan vader Gerard een briefje om hem te feliciteren met zijn zoon en sympa thieke schoondochter die de Belgische bezoekers zo fijn en feeste lijk ontvangen haddenHet deed zijn kloek vaderhart veel genoe gen en we zijn overtuigd dat van bij de Mechelsesteenweg te Antwerpen kort daarop een briefje met Bogota vertrokken is. Het feit dat we voor zoon Walschap een gesigneerd kort verhaal van vader Walschap hadden meegenomen, was voor elk van hen een ware verrassing die welkom was. nooit meer vergeten zal... die paardendag van San Augustin. bange koeien veel harder konden hollen dan bereden paarden, kilo meters ver moest de vlucht voort gezet worden. Alleen de stofwol ken deden ons vermoeden dat ze eindelijk bijgebeend werden. On gelooflijk avontuur. Wij vonden het maar veiligst terug in de stof- bus te kruipen cn weg te zijn alvo rens de cowboys terug zouden op duiken. Maar best ook. SILVIA Columbia telt ongeveer 30 miljoen inwoners en hiervan zou ongeveer 20% blanken zijn, meestal nog af stammelingen van de Spanjaar den. Indios, die in feite de oerbe volking van Ccntraal-Amerika uitmaken, zouden nog ongeveer 1% uitmaken, maar de Mestizcn of Ladinos (een mengeling van blanken met indios) tellen in Co lumbia 57 tol 60% var de totale bevolking. De overige percenta ges zouden negers (49 of vroe gere slaven cn muialten 14%) of negers met blanken of ook nog (maar in geringere mate) Zambos, dat is negers gemengd met Indios (nl. 3%), Zuivere Indios zijn dus zeer zeldzaam in Columbia. Gua temala zou nog de hoogste percen tage echte Maya-lndios tellen, wel 60%, terwijl Mexico ongeveer nog 15% bewaart, zoals irouwens ook Al Salvador nog een 12% van zijn bevolking telt De enige rein-bewaarde Indios van Colum bia vindt men in de streek van Po payan in het diepe zuiden en dan wel heel biezonder in de prachtige Silvia-vallei en het Rio Cauca- wige sneeuwtoppen van de Andina-cordillera in het volle vul- kaangebied en dicht bij de sulfure- bronnen. voelen zij zich echter het best van al thuis. Dat is hun we reld. hun hemel op aarde. Alleen dit nationaal park is echter onder centraal toezicht geplaatst om de zeldzame fauna cn flora voor be houd te verzekeren en ook om de selektievc bevolkingsgroep on gemengd te houden. Popayan zelf telt een bevolking van om en rond de 100.000 inwo- enkele dagen na ons verin hoopte ook dit jaar zijn verlof er kunnen doorbrengen. Het is voc zeker een der meest beziensw; dige plaatsen van gans Columbi; Vanuit het zuiderse Ecuador we in 1536 door conquistator Bcla cazar doorheen de hoge Andesg berglen deze stad bereikt en dire was hij overtuigd dat hij het droo off goudland instapte, de houdin kleding en kuituur van de bevc king die hij hier aantrof, gav< hem deze vaste overtuiging. D indio-chef van het gebied z<l\ Payan genoemd zijn. vandaar Pi payan als plaatsnaam. In de oij liggende woeste gebieden hca sten de wilde kanibalen van 4 Chibcha-stammen waar van rcci. hoger sprake. Geholpen doJ Payan konden de Spanjaarden d woest maar kultuurrijke gebia beheersen en zo groeide Popaya' uit tot een hoogstaand centrum d later de hoofdstad werd van 1 grote Cauca-departement. Po De ganse stad imponeert door machtige rijke huizenbouw, meerdere kerken en vrocg< kloosters. Vandaar het pracht! ')CI Monastere-hotel enig in zijn s En vlak aanleunend aan de trot St.-Franciscuskerk met ht prachtig houtsnijwerk en mentcn. De religieuze iet na 0| cn on* plecht^n. Het baptiserium van de zoutkatedraal. ners op een hoogte (een zalige hoogte) van 1.700 meter en be heerst het dal van de woeste Cauca-rivier. die haar oorsprong vindt in het vulkanische gebied van Puracé en Sotara, die gemak kelijk boven de 4.500 m uitsteken De stad is steeds een kultureel cen trum geweest cn is ook thans nog het lievclings-vakantieoord van onze Ambassadeur Walschap, die hcid tijdens de Goede Weck is leen te vergelijken met de groot plechtigheden in Sevilla. of o (maar dan veel luidruchtiger) n de boeteprocessie v Veurne...waar de pelgrims boetelingen met kruisen in de I ra vaan opstappen. Volgende week derde deel slot MAAR HEDEN BEGINT HET AVONTUUR PAS... WATERMAN-IN-NOOD Waarom nu juist zoveel Watermannen- bij de Columbia- reizigers van de Printers waren ...is werkelijk onverklaarbaar op de topdag van de reis..te Pisalito {16.2) moesten 's avonds3 deelnemers met een -happy birthdaybedacht worden en de dag nadien nog 2 om de derde dag in de reeks.ook te Popayan 18.2) nog één gelukkige jaarling te feliciteren.Het scheen niet meer op te houden en nu nog hebben we vermoedens dat hel de warmte (en het stof) waren die de watermannen - deden ontdek ken. Hei was een te opvallend toeval.' NAAR DE KUNSTSCHATTEN VAN SAN AUGUSTIN Hoofddoel van de ganse reis zijn echter de wereldberoemde mono- litische sarkofages, de grafzerken en de bron-stenen van San Augus tin, het gebied is trouwens het bie- zonderste archeologische kunst bezit van gans Zuid-Amerika. Hier vinden we sporen van een kultuurontwikkeling die over 1200jaar verspreid ligt. Van begin van de 6e eeuw voor Kristus tot aan de Spaanse verovering, in de 16' eeuw, al ligt het glanspunt van de Indios kulturele uitstraling di- rekt rond de 5' a 6' eeuw na Kris tus. In het grote openluchtpark staan 35 oude. soms monsterlelijke reu zenbeelden die soms tot 5 meter hoogte bereiken. De Indios aan baden zon, maan en regen en bouwden daarrond een zéér ge- kompliceerde godsdienst waarbij de maskeradedans het biezonder- ste ritueel uitmaakte. Vandaar de maskers voor bijna alle afbeeldin gen: de adelaar, symbool van vuur, licht en macht; de slang als scheppingskracht en regengod; de aap. symbool van de vruchtbaar heid; de katten, de duisternis; kik vors, god van dood en water, enz. enz. Biezondere aandacht wordt wel gevraagd voor de -Fuente de Lavapatas-- dat een waar labyrint van kanalen en waterloopjes weergeeft die met slangen en rep- tielhoofden versierd zijn en door hun uitbeelding de drie klasse" van de maatschappij duidelijk aan tonen. Dit ganse verhaal, al die pracht- uitbeeldingen werden ons tijdens de wandeling langsheen de Mesita A, de Mesita B en C met veel omhaal in het Spaans beschreven, van het Spaans in het Engels over gezet door onze knappe gids Espe- ranza en tenslotte naar het Neder lands en het Frans door het eigen korps. Een operatie die trouwens aan de deelnemers mime kansen gaf voor film en foto van deze exo tische landschappen. Naast San Augustin bestaat er dan een 30 km daar vandaan de Alto de los Idolos en ook nog de Alto de las Pie dras als archeologische centra en is Tierradentro als plaats ter hoogte van het meer gekende San Andrès de Pisimbala dat op ongeveer 4 uur «route van Neiva ligt. Het feit dat in deze gebieden uitzonderlijk veel van de oude Indios kunstschatten Het natuurgeweld in dit zuiderse landsgedeelte is onbeschrijflijk mooi, geen asfaltwegen, alleen gestampte aarde en kreunende bull-dozers om de paden iets bc- rijdbaarder te maken. Men had ons vooraf gewaarschuwd: van Gar- zon naar Popayan wordt het een -dpdentocht-, niet alleen voor de moedige reizigers, maar ook voor de autobussen en voor de te ver voeren koffers. Aan een snelheid (of traagheid) van 15 a 20 km kon den de wegen en klimpartijen ge nomen worden en hoe trager we moesten rijden, hoe sneller het stof ongenadig binnenkroop langs onzichtbare spleten of gaten. Ie dereen zat met een afgeschermde neus en mond, een bril voor de ogen cn een doek rond de haren, lijdzaam zijn bcstoffing te onder gaan. Een moedige verzorgings- dienst ging van bank tot bank met een bokaal water om de gedroogde zakdoeken te betten. Zo werd het een tocht van een ganse dag, 8 uur rijden. 2 uur stoppen om te pick- nikken. En dat alles midden het mooiste, het brutaalste natuur schoon dat ooit te zien was. Tijdens een van de uitzwaai-haltes stonden we in de eindeloze diepte Bogota heeft ook zijn drukbijgewoonde Jaarbeurs. Dhr. Oscar de Perez (en zijn echtgenote uit Kortrif onderhoudt de beste betrekkingen met dhr. Chantain van de Brusselse Jaarbeurs. Jaarbeurskontakten zij die landen van primordiaal belang. bewaard zijn is wel hoofdzakelijk te danken aan de bijna ongenaak bare ligging. In dit «Macizo Co- lombiano - heeft men bergen van boven de 4000 m. hoogte en in dit gebied ontspringen de vier grote stromen: de Magdalena, de Cauca, de Patia en de Cagueta, want ook hier komen de Oost- Andes en het Centraal Massief en het West-Andes ge bergte samen, zodat het wel eens de «verblijfplaats van de goden» wordt genoemd. Nergens ter we reld vindt men zulke natuur elementen-groepering als hier tus sen San Augustin en Popayan. DE GANSE PLOEG TE PAARD... Na de middag zou echter een ander experiment zijn bezegeling krij gen. Alle mogelijke paarden die in San Augustin te vinden waren, werden gemobilizeerd voor een bergwandeling, waaraan eenieder zou deelnemen. Natuurlijk zijn er bij een Printers rij-kontingent altijd enkele knappe miters bij (dat past zo) maar hoe het mogelijk werd om met een ka ravaan van 45 paarden en ruiters gedurende meer dan drie uur de bergen in te trekken en dan op de koop toe na de tocht alle paarden en miters heelhuids thuis te bren gen, dat is een karwei waaraan eenieder twijfelde, tot alles knap en fijn gerealizeerd werd. Geluk kig wisten bij de aanvang van de kruisvaart de meeste rijdsters niet...dat het echt en waarachtig voor drie uur paardenrug ging worden. Maar wanneer de ganse binnenkoer van het Duits restau rant vol stampende, brisende paarden stond wist men dat «er toch iets moest gebeuren-., de dames kozen hun paarden zoals ze een wagen bestellen: de kleur van de karrosserie. Naar de motor werd niet gekeken, de bangste he ren waren de gallantste, die lieten eenieder voorgaan. Na heel wat heen en weer geloop startte de ka ravaan.de bergen in. Eerst langs brede paden, maar weldra over eenmanswegeltjes en steeds ho ger. tot we eindelijk, twee uur ver, de voortzetting konden beleven van de archeologische beelden van 's morgens. Daar werd halt ge houden, en voelde men voor het eerst hoe lang men reeds over die paardenmg gestrengeld hing. Maar de weg moest nog temg. wat een belevenis... Wanneer er geen einde meer bleek te bestaan, wer- 2e DEEL Detail-opname van een beeld uit het archeologisch kunstbezit van San Augustan

De Voorpost | 1978 | | pagina 28