Vrije tribune B.S.P. P.V.V. V.V.P. Kruislicht Uw woord DE STEDELIJKE CULTURELE RAAD pÉr! 2 - 14-4-1978 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE GEMEENSCHAPSVREDE Door Mare Galle Volksvertegenwoordiger In het zondagprogramma Con frontatie hebben we enkele poli tici aan het werk gezien: de bur gemeester van Schaarbeek. R Nols, gemeenteraadslid De Kerpel en L. Claes, van wie toe niet goed weten wat hij erbij kwam doen. De Vlaamse socialisten en de libera len waren niet uitgenodigd Terloops mag in herinnering ge bracht worden dat de Vlaamse So cialisten, bij monde van Rik Boel, Jef Ramaekers en Karei Van Miert, de burgemeester van Schaarbeek op de vingers hebben getikt en de zegels hebben doen wegnemen die op het bouwwerk van de Rijksschool in Schaarbeek waren gelegd. Enkele jaren geleden heb ik als voorzitter van de Vaste Commis sie voor Taal toezicht aan de ko ning mijn ontslag aangeboden, ondermeer omdat de vorige rege ring, in casu Willy De Clercq, de slechtste verhouding tussen de Nederlandse en Franse taalrollen in de ASLK had aanvaard om Nols, die het lokettenprobleem in zijn gemeentediensten niet wou oplossen, tot betere gevoelens te brengen. Doordat sommige Vlaamse drukkingsgroepjes al weer zonder enige strategie en zonder enig psychologisch inzicht optraden (en het F.D.F. talrijke stemmen bezorgden) kon Nols in een gemakkelijke positie een tegenprestatie vragen. De Vlamingen zijn nooit erg sterk geweest in strategie. Wij hebben die uitzending aan dachtig gevolgd en hierbij hebben wij toch enkele bedenkingen ge maakt. Dat de burgemeester geen Nederlands kent ook niet pas sief is ondermeer te wijten aan het feit dat hij voortdurend van een tolk gebruik maakt en zijn oren voor het Nederlands afsluit met koptelefoons. Het is zijn goed recht geen Nederlands te spreken zoals Rik Boel het goed rechtfaaéy in de R.T.B. geen Frans te spre ken, met het verschil dat JJoei Frans kent en dat de burgemeester van de grootste van de 19 Brus selse gemeenten geen jota begrijpt van de voor hem tweede landstaal. Dat wijst al op een vooringeno menheid tegenover ons volk en onze taal. Maar Nols heeft op een bepaald ogenblik gezegd, dat hij bij zijn beleid rekening moet houden met de wil van zijn kiezers. Hier knelt •fe schoen. Een burgemeester als hoofd van het College mag niet °Dtreden als iemand die uitslui- 'u tend zijn kiezers tevreden wilt stel len. Een burgemeester wordt door de koning benoemd en moet de gemeentelijke beleidsman zijn voor èlle inwoners van zijn ge meente, inrdit geval dus ook voor de Vlamingen in Schaarbeek. De hetze om de loketten heeft hem stemmen opgebracht. Ook nu heeft hij, vóór het gemeenschaps- pakt werkelijkheid wordt (Nols heeft hierover wel twijfel laten be staan) nog óp de valreep een inci dent uitgelokt, waardoor hij zijn stemmenaantal (waarover hij niet kon zwijgen) bij de Franstaligen nog op te voeren. Op de wijze waarop hij tewerkgaat, bedreigt Nols niet alleen voortdurend de broze gemeenschapsvrede, hij geeft ook aanleiding tot het versto ren van de openbare orde in haar ruime betekenis. Daar zijn partij, waarvan hij de ondervoorzitter is, deel uitmaakt van de regeringscoa litie en weinig Vlamingen zijn daar gelukkig mee voelt Nols zich sterker dan ooit tevoren. Hij weet dat hij uiterst ver mag gaan vóór de Koning hem ontslaat. Ten gronde zelf heeft Nols ver klaard als een argument om de zegels te leggen dat er te weinig leerlingen in de Vlaamse scholen van Schaarbeek zijn om die scho len nog verder uit te breiden. Het gaat hem dus niet alleen om een al dan niet reglementair ingediende vraag voor een bouwvergunning. Wat Nols niet heeft gezegd en zijn twee tegenspelers die niet in een beste dag waren, evenmin is, dat hijzelf en zijn goed gestruc tureerde ploeg van het F.D.F., ge steund door een gedweeë politie, stelselmatig actie voert om de Vlaamse ouders ervan te overtui gen, dat ze hun kinderen beter naar een Franse school sturen. Wijzelf kennen een bloemist in Schaar beek die zijn kinderen uit een Vlaamse school heeft moeten ha len als hij wou dat hij van de ge meente nog bestellingen kreeg voor feesten, begrafenissen, enz. Men had hem voordien al gepest met administratieve maatregelen omdat zijn uithangbord niet con form de voorschriften zou zijn geweest. De enige mogelijkheid om dit alles m de toekomst te verhinderen, is. dat de Vlamingen in Brussel als genieenschap zouden optreden en dat ze bevoegd worden zo au tonoom mogelijk voor zoveel mogelijk aangelegenheden waar bij ze als gemeenschap zijn be trokken. 36-URENWEEK, DAT KAN! Laten we gans eerlijk zijn. De vakbonden noch politieke partijen hebben in de Denderstreek veel ondernomen voor de verminder ing van de werkduur. Alléén de KPB is er ronduit voor uitgeko men en heeft deze eis kordaat so ciaal en politiek gesteld. Sociaal éri politiek, omdat wij dezé eis van de arbeidersbeweging ook zien als een middel tegen de werkloosheid. Het grootpatronaat heeft de eis na tuurlijk verworpen en interprofes sioneel is het nooit tot een ernstige diskussie gekomen. Tindemans heeft zich resoluut aan de zijde van dat grootpatronaat geschaard. En na Tindemans 1 is het met Tinde mans II en de BSP-ministers niet beter geworden. Rechts had de BSP-deelname voor iets gewenst. De 36-urenweek, want dat was de eis konkreet moest dus nood gedwongen per gewest, per sektor en per bedrijf gesteld worden. De petroleumsektor, de maritieme bedienden haalden hun slag thuis. Sommige voedingsbedrijven kre gen ook iets los. Bij Ford-Kempen wist het patronaat de uitweg te vinden in méér verlof en loonsver hoging. In de «bouw» werd het «geval» omzeilt. Daar schreef men in een manifest van enkele weken geleden: «In geval een in terprofessioneel akkoord tot stand komt inzake arbeidsduur, moet dit ook onverminderd in de bouw gelden. Wij zijn geen tweede rangsburgers», maar in de nieuwe Collektieve Arbeids Overeen komst is er geen woord over te vinden... Er is nu een nieuw feit, dat van de grootwarenhuizen, en dat geldt voor niet minder dan 35.000 vol tijdse en part-time werknemers, en er is boter bij de vis. Vanaf 15 mei '78 wordt de 39-urenweek inge voerd. Vanaf 4 september '78 geldt reeds de 38-urenweek, en vanaf 3 december 1979 wordt de 36-urenweek ingesteld. Dat alles zou nog van een betrek kelijke waarde zijn, indien daar geen nieuwe aanwervingen mee gemoeid waren. Want tenslotte ging het ook om een middel tegen de werkloosheid. Welnu, vanaf 1 april 1978 zal één procent van de huidige getalsterkte van het perso neel aangeworven worden, een tweede één procent zal aangewor ven worden in de loop van novem ber 1979. Een groep warenhuizen zal einde 1979 zelfs twee procent aanwerven en in elk geval geldt de toepassing van de 2 stagiairs (plan Spitaels) en zal er kontrole kunnen uitgeoefend worden door de vakbonden en op basis van de personeelslijsten. Wij zullen niet blijven stilstaan bij de andere punten van de C.A.O., maar we kunnen gerust schrijven dat hier een belangrijk resultaat werd geboekt. Wij weten nl. wel dat heel wat arbeiders en bedien den nog twijfelen aan de waarde van de eis der 36-urenweek als middel tegen de werkloosheid, en hier zullen ze wel een volwaardig antwoord gekregen hebben. We hopen dat dit meteen voor be paalde vakbondsverantwoordelij ken van ons zozeer door de werk loosheid getroffen gewest, een les en een voorbeeld moge zijn. Wat meer onafhankelijkheid tenover- staan van de regeringspartijen en wat meer strijdvaardigheid zijn zeker gewenst. Ray De Smet er al dan niet tariefverhogingen komen. Dit laat inderdaad sterk vermoe den dat verhogingen voor o.m. openbaar vervoer, post en tele foon. niet uitgesloten zijn. In een interview legde de heer Eer ste Minister ook nog uit, dat de Regering een duidelijk onder scheid wenst te maken tussen de begroting van 1978 en die van de volgende jaren. Zo zou men voor 1978 slechts alleen enkele wetten kunnen aanpassen en de begrotin gen kunnen blokkeren om verdere verrassingen te vermijden. Met die verrassingen worden allicht bijkredieten bedoeld, die af en toe wel eens dienstig kunnen zijn voor de aankoop van een luxueus kas teel aan de Franse Azurenkust. Het staat thans vrijwel vast dat de Ministers al voor 12 miljard bij kredieten hebben gevraagd. Als men dit bedrag telt bij de 24 mil jard die aanvaard werd door de Regering als aanvankelijk begro tingstekort en bij de 40 tot 45 mil jard minder belastingsontvangs ten, dan komt men tot een totaal «gat» van 76 tot 81 miljard frank. Daarbij komt ook nog, dat het bruo nationaalprodukt vorig jaar slechts met 1,9 is gestegen, een cijfer dat ongeveer 2 lager ligt dan de aanvankelijke schattingen. Van een grondige sanering van de overheidsfinanciën zal er dus voor dit jaar nog geen sprake zijn. Blij kens verklaringen kan de Regering daarmee pas beginnen bij het op stellen van de begroting van 1979. Dit werk zou nu worden voorbe reid. Tevens zou er een soort van vijfjarenplan komen voor de ge zondmaking van de overheidsuit gaven. Er hangt op dit ogenblik dan ook elektriciteit in de lucht. De toe stand waarin de schatkist zich momenteel bevindt, verplicht de Regring bijna mee te delen dat zij bepaalde van haar verplichtingen niet meer kan nakomen. Verschillende partijen en groepe ringen hebben reeds gereageerd met de mededeling dat zij niet zo maar zullen laten kappen in de so ciale sector, alhoewel zij wel ak koord gaan met een billijke her vorming van het stelsel. De mogelijke bedreiging van de kinderbijslagen heeft bovendien reeds onmiddellijk aanleiding ge geven tot een krachtig «afblij- De regering kan de afbouw van de kinderbijslagen trouwens moeilijk verdedigen, vermits dat in strijd is met de regeringsverklaring waarin wordt gezegd dat een actief en doelmatig gezinsbeleid zal wor den nagestreefd. De regering waarschuwt ons: «Het feest is uit». Om dit te zeggen is allicht weinig lef nodig. Maar het zal haar wel veel moed vergen om op de man af te zeggen wie van de feesttafel wegvliegt of wie mag blijven aanzitten. Diane D'haeseleer BESPARINGEN DOOR PRIJSVERHOGINGEN In de Regeringsraad van maan dagnamiddag, zijn de Ministers het tamelijk vlug eens geworden over de te nemen bezuinigings maatregel Eindelijk is deze Regering gaan beseffen dat het uit moet zijn om de staatsgelden met grote sier langs deuren en vensters naar bui ten te gooien. Bezuinigingen zijn er inderdaad nodig om een tekort van om en bij de 80 miljard op de begrotingen te verminderen. Over het «hoe» en op welke «pos ten» bespaart zal worden, is nog niet zo heel erg duidelijk. Niettegenstaande dc Regering weinig bijzonderheden op dit punt verstrekt, zou er, naar verluidt, momenteel nog geen sprake zijn van fiscale maatregelen. Opmer kelijk is wel dat de heren Ministers angstvallig de vraag ontwijken, of EUROPESE OF NATIONALE VERKIEZINGEN - VLAANDE REN WORDT ALTIJD BE ROOFD Het aantal parlementszetels waarop ieder arrondissement recht heeft, wordt bepaald op basis van het aantal inwoners onverschillig of deze van Belgi sche dan wel van vreemde na tionaliteit zijn. Dat is een over blijfsel uit de grondwet van 1830, toen hier natuurlijk geen vreemdelingenprobleem be stond. Deze bepaling speelt danig in het voordeel van de Walen en vervalst de échte vertegen woordiging in het parlement, ten nadele van Vlaanderen: in Wallonië wonen immers 411.000 vreemdelingen en in Brussel nog eens 219.000. In Vlaanderen daarentegen «slechts» 220.000. Dit maakt dat er in de Kamer zes franstalige volksvertegen woordigers een zetel bezet houden, die aan Vlaanderen toekomt! Dat geeft een verschil van twaalf in de kerina. De Vlaamse Volkspartij zal een wetsvoorstel indienen opdat voortaan alleen nog de inwo ners van Belgische nationaliteit zouden meetellen, voor het be- Balen van het aantal parle mentszetels: wij eisen zetel aanpassing! Om een blijvende versterking van het vreemde en het fransta lige element in België te voor komen (nu reeds zijn er in Brussel op 100 geboorten 38 vreemdelingen!) komt de Vlaamse Volkspartij op voor een verstrenging van de voor waarden tot het verkrijgen van de Belgische nationaliteit Ook bij de komende Europese parlementsverkiezing trekken de Vlamingen aan het kortste eind. België heeft voor dit parlement recht op 24 zetels. De Egmon- ters stellen het voor alsof hun verdeling (13 VOOR DE Vla mingen, 11 voor de franstali gen) een Vlaamse overwinning zou zijn! Een zeer eenvoudig rekensommetje leert ons dat wij, met 62 van de bevolking, recht hebben op 15 zetels, de franstaligen op 9 zetels. Zelfs de CVP-er Jan Verroken stelt in de «Gazet van Antwer pen» vast: «de verdeling op ba sis van de kiezers (d.i. zonder de vreemdelingen) leidt tot een verhouding 15 nederlandstali- gen tegen 9 franstaligen. Bij toepassing van het stelsel D'Hondt, op basis van het aan tal kiezers, is de verhouding 16/8». Naar 't voorbeeld van landen die bij de zetelverdeling respekt tonen voor etnische minderhe den op hun grondgebied (blv. Denemarken) komt de Vlaamse Volkspartij op voor volgende zetelverdeling: 15 voor de Vlamingen 8 voor de franstaligen 1 voor de duitstaligen Willy Van Mossevelde DE GEZONDMAKING VAN DE STAATSUITGAVEN Indien minister Geens een put moest graven om hem nadien op te vullen met opeengeperste bankbriefjes van duizend frank, nodig om het tekort van onze staatskas te delgendan zou hij 12.000 meter diep in de aardbol zitten!! Daar is de hel. Honderd miljard is vlug uitgesproken maar moeilijk visueel voor te stellen en nog moeilijker bijeen te zoe ken in een landals het onze, dat voorlopig nog welvaartstaat- heet. En toch zal het moeten, willen wij onszelf niet degrade ren tot bewoners van een ont wikkelingsland. Het helpt niet te jammeren en verwijten te sturen naar vorige regeringen (CVP - BSP - PW), die gedurende de vette jaren (de gouden zestiger) verzuim den reserveschuren aan te leggen voor de magere jaren (van 1973 tot...?). Er zijn verschillende middelen om het ontbrekende geld bijeen te harken, maar weinige zijn aanvaardbaar. 1. De belastingen nog eens verhogen heeft geen zin omdat het verzadigingspunt bereikt is en aldus een averechts effekt kan verwacht worden. Het moet nog de moeite waard zijn om te werken, te ondernemen en te sparen. Dus handen af van de hogere belastingen en ernstig werk gemaakt van de bestrijding van de fiskale frau de. 2. Staatsleningen kunnen een tijdelijke put vullen maar zullen uiteindelijk onze openbare schuld zó verzwaren dat een ontwaarding van onze munt onontkombaar is zoals in me nig zuid-Amerikaanse repu bliek. De eerste slachtoffers zijn wij allemaal, verbruikers die onze koopkracht zien dalen en onze zuurverdiende spaarcentjes zien wegsmelten. 3. Rest dus alléén nog de be sparingen op onze staatsuitga ven. Er zijn een aantal staatsuitga ven die weilicht niet samen drukbaar zijn. Dit is, in deze kri- sistiid o.m. het geval met de werkloosheidsuitKeringen die méér dan 60 miljard bedragen en de investeringen om nieuwe werkgelegenheid te scheppen. En zelfs hier kunnen wij ons vragen stellen! Is het niet zo dat een deel van onze sociale voorzieningen te recht komen bij die groepen die er eigenlijk geen nood aan hebben? Wij kennen allen het voorbeeld van de stempelende notarisvrouw en van het werk loos gezin waar vader en moe der en verschillende kinderen werkloosheidssteun genieten zodat zij zich komfortabel gaan voelen in een toestand die eer ste profitariaat kan genoemd worden. Hoewel de sociale fraude veel kleinere afmetingen aanneemt dan de fiskale moet zij ook krachtig aangepakt worden. De grootste brokken kunnen wii echter vinden in de doolhof van de openbare diensten en parastatalen met hun talloze Augiastallen die reeds jaren op de mestkeerder wachten. In de jungle van de openbare sektor schuilen een groot aantal dien sten en instellingen waarvan wij het nut betwijfelen en voor wiens uitgebreide administra ties en hoge begrotingen wij mogen opdraaien. Het moet een koud kunstje zijn om op korte tijd de inventaris te maken. Het zal echter moed (voor spoed door moed) vragen om grote kuis te houden in dit hardnekkig verdedigd oord van parazieten. Een botsing met een aantal gevestigde belan gen en verworven rechten is onvermijdelijk. De huidige regering beschikt over de juist denkbare meer derheid. Dat zou haar de no dige armslag moeten geven om een moedig en ingrijpend sane- ringsbeleid te voeren. De VU die los staat van kapitalistische en sociale drukkingsgroepen zal daarbij een aktieve rol spe len. Niet bij de kleine man is het geld te zoeken maar bij de profi teurs van het regime. Het is tenslotte niet overbodig er even op te wijzen dat het communau tair dossier eveneens een es- se ntiele rol blijft spelen in de overheidsfinancies. Men zou een zwartboek kunnen aanleg gen van het nefaste verspel- lingsmekanisme, met de eko- nomisch niet verantwoorde mil- jardenkompensaties en de op- bodtaktiek. Ook dat onzalig as- pekt moet eens en voor goed aangezuiverd worden. De regering moet nu krac optreden onder de leiding een premier, die nu kan be zen dat hij geen gewoon tieker is maar een staatsm De VU-regerlingsleden zi hun plicht doen, ook wani gj zij onpopulaire maatreg nc moeten nemen om ons vai totale ondergang te vrijwaï JAN CAUDF KAMEf Mj BETOGEN...OP STRAAT! Er zijn mensen waar ik veel van houd alhoewel ik ze nooit ge zien heb. Priester Daens is zo iemand! Een man die de ver drukking en de miserie zag van zijn onwetend volk en die de ondankbare weg van de poli tiek opging omdat zijn geweten hem daartoe verplichtte. En die daarom onder de tweevoudige druk kwam: macht en gezag. Weinig boeken zijn zo aangrij pend als het boek dat Pieter Daens schreef over zijn ruste loze en strijdende broeder. Als er in het leerplan van onze mid delbare scholen een beetje tijd overblijft (na het lezen van al onze «geëngageerde» au teurs) dan moet men dat boek eens bespreken en bestude ren. Wij moeten niet ver gaan om een mens te vinden die zich to taal heeft ingezet voor de ver drukten voor de «kleine mens», zijn standbeeld staat op de Werf. Ook van Helder Camara houd ik veel. Ik heb de laatste weken veel aan hem gedacht, zijn leven begint te gelijken op dat van priester Daens. De we reldse macht en het geestelijk gezag: al te dikwijls twee dui men om de «gevaarlijke aan klager» er onder te houden reisverbod, spreekverbod, misverbod,... beperkingen en gewetensdwang. Telkens weer zien we hoe volwassen perso nen worden behandeld als on mondig aan wie een uniek menselijk recht: zelf zijn hande lingen te bepalen, wordt ont zegd. Een houding van vol wassene tot volwassene ver onderstelt eerbied voor het in zicht en de vrijheid van de an dere. Al de rest is paternalisme, machtszucht en heerszucht onder het schijnheilig masker van mooie woorden en hoog: dravende, nietszeggende maar taaie leuzen zoals «alle gezag komt van God!». En het open lijke of verdoken geweld waar mee zulke gezagsuitoefening altijd gepaard gaat...waar hOTPi dat dan vandaan? Ik wantrouw die mensen die voortdurend de mond vol hebben over God. Wat men uit zichzelf niet kan waar maken, daar moet men dan ook God niet voor gebrui ken. Of bet^r gezegd: misbrui ken. Want wat voor een God trachten sommige gezagsdra gers ons daar door de keel te duwen! Jezus van Nazareth zei: «Wie mij gezien heeft heeft Hem gezien». Wel, laten we dan nog maar eens heel goed en scherp, zonder de oogklep pen van ons angstvallig, bur gerlijk fatsoen, naar de Jezus kijken. Ik vraag mij af wat onze bisschoppenconferenties en onze priesters en wat wijzelf in onze bijeenkomsten zouden aanvangen als die Jezus daar plots zijn waarheid zou begin nen te roepen Want vermits wij ons volgelingen (durven) noemen van die Jezus moeten we ook zijn woorden op ons dagelijks leven durven leggen Wij vergaderen liefst in rust en komfort, niet te warm en niet te koud, met gelijk-gestemden. Daar spreken wij graag kalmp jes over die Jezus want we hebben er al lang een Rustge- ver en een Vredebrenger van gemaakt. Iemand die welwil lend neerkijkt op de middel maat, de deftigen, de steunpila ren en instandhouders van een hypocriete maatschappij. Nochtans heeft hij zijn mond niet opengedaan dan om een schijnheilige maatschappij aan te klagen. Tot in de synagogen (de kerken van toen) ging hij om hun zo welgedane gemoeds rust te verstoren. Overigens riep hij zijn leer op de pleinen en de straten en veroorzaakte volskoplopen. Iets waarover zijn deftige volgelingen wel eens mogen nadenken, men hoeft niet per sé te vergaderen in kringen met heiligennamen Een waar de rechtvaardigheid en de vrijheid verdedigd word, ook al is dit op straat, in mee tings, in betogingen daar is de plaats van de kristenen. Overal waar gestreden wordt voor een meer menselijke we reld daar is de plaats van een kristen, veel meer dan in de knusse zetel, of aan het impo sante bureau of op de niets- eisende vergaderingen. Er is een schromelijk tekort aan moed. Moed om de katholieke structuren te durven bevragen, moed om ze desnoods af te breken en terug, machte-loos en bezits-loos en gezags-loos de volgelingen van Jezus, van Daens, van Camara, van een paus Johannes te worden. «Aggiomamento!» Werp de ramen open Hij was niet bang van de frisse wind. Voor hem bestond er geen schei ding, geen «wij» en «anderen» of «andersdenkenden» zoals men dat zegt. Wij zijn allemaal mensen met de geweldige taak deze wereld menswaardi ger te maken. Dit betekent voortdurende aandacht voor de meest-werklozen, de onwe tenden, de machtelozen. Dit betekent voortdurend de moed opbrengen om ons eigen leven kritisch te bekijken, om onze eigen drang naar macht en on derdrukking goed in de hand te houden. Dit betekent vechten tegen het comfort van een ge makkelijk, veilig, binnenkamers bestaan; nooit partij kiezen, zich niet inmengen, geen kleur de bekennen, niets nieuws be^g nen, niet protesteren, niet opstappen, niet betogen, de straat op... Fatsoenlijk gekend zijn, gerespektjjJJ zijn, in aanzien staan...Wij gelingen van Jezus; geb( praktisch op straat; zijn verkondigd op straat, doodstrijd gestreden; prak£a op straat, verraden enanj schuldigd op straat, gems op straat, vermoord op stri Wij, kristenen, zulen wij als er betoogd wordt tegi onmenselijke nasleep vai oorlog van dertig jaar geit Als er betoogd wordt tegi sendiscriminatie? Als toogd wordt tegen gron<ter tegen de voorrechten van isf en grondbezitters! Als toogd wordt tegen het be* nen van gewone mensei dan elders andere gewon* sen gaan vermoorden ei weten waarom? Vrijdat voorbeeld, op de Grote op straat... Aleidis uifcch Ben Jeitj öPE firej run èen In de loop van december 1977 bespraken een aantal afgevaartOe culturele verenigingen van Groot-Aalst het doel en het nidok een stedelijke culturele raad. De conclusies waren bijzonder pozitief en een werkgroep werd samengesteld met als opdracht de oprichting van dergelijke raad voor te bereiden in het kader van het decreet van 14 december 1974 In deze werkgroep waren zoveel mogelijk strekkingen vertegen woordigd. Mede dank zij de me dewerking van de schepen voor Cultuur, de h. Roels, en de dien sten van het Ministerie voor Ne derlandse Cultuur, konden een project van statuten en een project van huishoudelijk reglement snel uitgewerkt worden. De afgevaar digden van de verenigingen had den de gelegenheid, tijdens een in- lichtingsvergadering in de stads feestzaal, kennis te nemen van deze projecten. De commentaren waren positief en enkele zeer inte ressante suggesties werden naar voor gebracht. Voor deze verga dering waren om en bij de twee honderd verenigingen uitgenodigd en het aantal aanwezigen lag ver boven de honderd. Nu op 18 april zal de stichtings vergadering plaats hebben. Wat is nu het doel van dergelijke raad en wat verwachten wij ervan? Het hogervernoemde decreet zegt in artikel 2: «Een culturele raad heeft tot doel overleg en samen werking tot stand te brengen onder de verenigingen, instellingen en diensten voor sociaal-cultureel werk en culturele vrijetijdsbeste ding. Hij bevordert deze activitei ten in de ruimste betekenis, met inbegrip van de cultuurspreiding, de voortdurende vorming en de vrijetijdsbegeleiding. Hij advi seert de gemeentelijke overheid inzake culturele aangelegenheden en inzake planning en bouw van culturele infrastructuren. Het kan moeilijk duidelijker ge steld worden: overleg en samen werking is het voornaamste doel van de culturele raad. Macht of dwang, eisen of inmenging zijn totaal uitgesloten. Het kan echter niet ontkend wor den dat voor contact, besprekin- jesl gen en overleg tussen de vL gingen van Groot-Aalst vet niet alles, nog moet gedaai^ oen" ten Indien wij mekaar beter lereij_e| nen zal wederzijdse appr^|Z( van onze verscheidenheid eigen aard van iedere vereng de eerste stap uitmaken naTjJl vormen van samenwerking, Cjje, alles respecteren maar tocLgjj bijdrage betekenen tot de w4gSC van elke vereniging afzondtC. Het geven van advies aan de lijke overheid voor de plann^n de uitbouw van de culturele structuur van onze stad is iL misschien wel het beste jg c beeld. Lra Hel lag in de bedoeling wetgevers om hierbij de oi kelijkheid van de culturele gingen biezonder te benadi en deze bekommernis vini terug in de ganse stichtingsj dure van de raad zowel als verdere wijze van werken. Dit heeft nochtans voor gev£^ de culturele verenigingen £g een grote verantwoordclijkhLrsj zich nemen. De raad za! zijje j zij en hun afgevaardigden ^rSp maken. eda* Het stemt ons hoopvol dat e£,gS rechte wil tot samenwerkn^p bij de eerste vergadering tpge werkgroep aanwezig was eL (j( schitterend bevestigde op dej^el lichtingsvergadering er c Het laat ons toe te hopen d grc{ betrokken verenigingen deelnemen aan de stichtil gre| gadering. b|ili6 Het zou het klinkende bewtyee van de wil der vereniging £rs cultuurbegeleiding, perm vorming en vrijetijdsbege te beschouwen als het hoo ^33 van hun streven. Hierin k s a heel eind weg samen af )r0p worden onafgezien eei strekking. eld Wij rekenen op allen, ümdi igg recht hebben op onze sami ?p kin8 zeil SYLVAIN BOGfi ve l cl. /V A/A WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: ALGEMEEN NIEUWS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der EistWilly Wilfried Lissens. Rik Devijver FOTO'S EN TEKENINGEN: Patrick Kieckens, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx jo SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Hove, Beno Van Winckel REDAKTIE: Roel Van de Plas Ra va£ k hter rtij l erer elne n di' Kei ina Dg re ZO lt w and san cht< •ken int ES 'ara 1 de 9 )n IEu I pc k, e

De Voorpost | 1978 | | pagina 2