SPES HAALT PARTIJVOORZITTERS NAAR AALST OP 27 APRIL CCOD: «WAT BATEN KAARS EN BRIL ALS BLOMMAERT NIET ZIEN EN WIL» LENTEKONSERT TE EREMBODEGEM U hebt het raam en wij 't gordijn. SERAV f8 Meh pikkels of ajontjes De Voorpost - 14-4-1978 - 3 ilijk am S.P.E.S. of «Sociaal Progressief Europees Studiecentrum» is re9 nog niet zolang geleden in zee gegaan. Het bevaart voorname- lijk de Europese wateren. Horizont: de toekomst van Europa. De reis is totnogtoe voorspoedig geweest. SPES is zelfs zeer snel onder Europese vlag in «de grote vaart» geraakt. Misschien wel gedragen door een onbewuste onderstroming van drang naar een samenhorig Europa bij het publiek, over de nationale grenzen heen. Want waar men aanlegt ontbreekt het niet aan hoge belangstelling. Dit zal stellig ook het geval zijn in Aalst op 27 april («Ter Mael»), waar men vier partijvoor zitters aan boord wil nemen om te debatteren over hun visie op het Europa-van-morgen. Het debat draagt trouwens de ekttitel «Euro-visie». Wij Het publiek zelf zal ook ruim de gelegenheid krijgen om de leb( partijvoorzittersDe Clercq, Martens, Van Miert en Schiltz onder vuur te nemen. Maar al bij al is SPES een nog relatief ongekende vereniging, ant zeer jong. Ter gelegenheid van dit debat, deed de ver- niging zichzelf uit de doeken op een perskonferntie vorige oaandag. oorzitster Anita Van den 'ouwer leidde koördinator iirk Van Nuffel in, die een va1overzicht van de aktiviteiten le'®naf. Toch lijkt het ons hier ge- geijfaadzaam eerst haar eigen de- iniëring over SPES weer te ge- lereii. ren. 'an f SPES, zo zei ze, is er niet voor in elitaire groep of om één pekt van Europa te belichten. s komt op voor een ruime iwustwording op een ruime is. SPES, zo staat het be- lopt in de statuten, versche- het Staatsblad van 4.1977, is «een pluraiisti- :he vereniging die door pas sende initiatieven een mentali- teitsverandering beoogt, om tot ^pen meer humane en demokra- ^^ische participatie van het indi- ^wdu in een sociaal progressief ^tjuropa te komen», (art.3) ^pPES staat voor «Sociaal Pro- bressie Europees Studiecen trum», doch betekent even pens «hoop» in het Latijn. Hoop pp een nieuwe toekomst voor Europa. aardDe vereniging heeft zich dan et niook als voornaamste streefdoel jesteld: de bezinning over Eu- opa en de uitdraging van de vJuropese gedachte waarbij 1 vcenen uitgaat van de overtuiging daa,tet mensen pluralistisch kun- len samenwerken buiten par- ibondenheid. sPPr$eze pluralistische samenwer- ieid ling, zo stelt SPES, is een vercïoodzaak zo wij ons Europees natultureel patrimonium, onze re- jn8- htieve welstand, en onze iden- locfteit als Europeër wensen te Je w4eschermen en te versterken pet pluralismei zijnde de intel- Bktuele deelname van ieder- ""len aan het beleid, is een Waarborg voor het welzijn van d IS p Europese gemeenschap. cste re onderlinge twisten moeten ►orden overstegen, en onder- 'nS ^ïge verschillen kunnen verrij- le ontpjjg elementen zijn in de rcle jmeltkroes van de Europese -nadr|edachte om een stevig Eu- a te smeden. SPES meent dat deze bewustwording a's fe enige garantie is voor een Ivarend Vlaanderen in het ikomstig Europa. De vereni- draagt hiertoe bij door het rstrekken van informatie in bevolkingslagen, door de 'Spreiding van de Europese ichte, en het bewustwor- igsproces bij onze bevolking n te wakkeren ring i»ES stelt verder ook vast, was de Europeërs pionnen zijn °P d4 het geopolitieke schaakspel grootmachten. Op kom- rcieel vlak is de EEG wel de ichtigste handelsentiteit ter ireld, maar op internationaal ilitiek vlak domineren toch de supermachten: de Euro- irs worden gemanipuleerd aak onbewustals pion- op het geopolitiek laakbord: er is ook een ge- aan coördinatie tussen de itingsi Op persoonlijk vlak meent SPES dat een meer bewuste deelname van iedereen in het beslissingsproces zoals bij voorbeeld de Europese verkie zingenleidt tot een verrijking van de persoonlijkheid. Tot slot deze treffende samenvaating: «Wij werken opdat ons rijk avondland niet zou verdwijnen in de nacht van de geschiede nis». De voorzitster zei ook nog dat het verwezenlijken van zijn doelstellingen in de pluralisti sche gedachte vaak moeilijker doorgang vindt op het politieke vlak, dan wanneer men tot een bepaalde partij-opstelling be hoort, juist omdat men pluralis tisch is. Maar samenwerking bleek goed mogelijk, zoals dat in het verleden was bewezen. Het bouwen aan een stevig Eu ropa is onze laatste kans, zo oordeelde de voorzitster. Over de verwezenlijkingen van SPES willen we kort, maar toch volledig zijn. Koördinator Dirk Van Huffel verschafte hier de nodige uitleg: sedert oktober 1977 noteerden we een bijzon der gevuld agenda: Er werd een panel ingericht door de «Belgische Associatie voor de Psychiatrische Studie van de adolescent en de jong volwassene» (een SPES- werkgroep) met als tema: «Adolescentie: Protektie en Repressie» (jeugdbescher ming in België en buurlanden) Debatavond over de betrekkin gen «Europa-China» door de SPES-werkgroep «Euro- China» (handelsbetrekkingen, dialoog waarop o.a. een delegatie van de Chinese Am bassade aanwezig was. Gesprek over «De vrouw in de USA». Een eerste «Euro-visie» uit gave in Sint-Truiden. «Opper- Volta» - wereldgezondheidsor ganisatie. Een Frans- Belgische studiegroep, sa mengesteld door, en onder auspeciën van SPESging op reportage om een projekt van de Wereld gezondheidsorganisatie te be studeren. «BAPSAYA» (zie begin op somming) richtte een konferen- tie in de VUB, onder de titel: «Leren leven met de dood», bij standverlening aan terminale patiënten (o.l.v. Prof. Dr. C. Bleecker, Universiteit Amster dam). «Cfii na-visie» te Aalst (en op 22.9 te Hasselt) «Ideologisch Kongres»'te'Ar- dres (N. Frankrijk) van SPES. van 1 tot 23 november: China studie-reis, georganiseerd door de «België-China» ver eniging (voor alle geïnteres seerden) Tot zover de reeds voorbije en geplande aktiviteiten van SPES. Wat «Euro-visie» te Aalst zelf betreft, gaf Herman Scheir- linckx, vice-voorzitter, nadere uitleg. Een voorwaarde was, dat buiten de partijvoorzit tersniemand zijn eigen standpunt mocht uiteenzetten. Noch de inleider Mare Galle, noch de anderen. De vice- voorzitter toonde zich ook bij zonder tevreden over de me dewerking van de plaatselijke kulturele organisaties en de po litieke partijen bij het inrichten van dit debat in «Ter Mael». Achteraf werden nog een paar vragen gesteld: «Waarom de Kommunistische Partij ontbrak?» Deze is om praktische redenen niet verder benaderd. De KP heeft boven dien nog geen duidelijk stand punt omtrent het Europa van-morgen. Deze partij moet over een aantal vragen nog een antwoord geven. Bovendien moeten de aangezochte par tijen toch enigszins representa tief zijn voor de bevolking. En is de KP wel echt pluralistisch in gesteld?» aldus de koördinator. Of SPES al een welbepaalde struktuur voor ogen heeft? He lemaal niet. Men wil de demo- kratie haar zeg laten zeggen. Toch oordeelde men dat men zich best bijvoorbeeld naar een soort twee-partijenstelsel zou keren, over de nationale par tijen heen. Eén ding is zeker: het wordt een boeiend debat op donder dag 27 april in «Ter Mael» (Gentse Stwg. 390 te Aalst - 20 u). Het publiek zal bovendien ruim de gelegenheid krijgen zelf vragen te stellen aan de panel-leden. Zoals men weet treedt Jan Schodts op als mo derator. Te vermelden is ook dat aan de bezoekers twee in teressante brochures zullen worden overhandigd, die wij maandagavond al in een pers-map vonden: «Het Euro pese Parlement» en «Zo wer ken de instellingen van de Eu ropese Gemeenschap». Wilfried Lissens. De verklaringen die schepen van personeelsbeleid Antoon Biommaert (VU) in zijn gesprek met De Voorpost (editie van 1 februari) aflegde lokken in syndikale kringen nog altijd felle reakties uit. De CCOD dat zopas een officieel antwoord heeft gegeven is niet mals voor de schepen, spreekt ronduit over «zijn geprogrammeerd en slecht voorgelicht inzicht inzake visie op het personeelsbeleid» en voegt daaraan toe dat het ook maar best zou zijn «dat schepen Biommaert zijn eigen koffiekransje als leugenbarak bestempelt, als hij tenminste eeriijK is» bewfc liging] pcrmi sbegcl ït hex :rin kt af«ropese landen op politiek ik, waardoor Europa ver- jld en zwak blijft. OmdjES benadrukt fel de Euro- c verkiezingen, en noemt zelfs Europa's laatste kans. BOG^ vereniging gelooft erin dat aan de Europese verkiezin- n kan meewerken zonder hter eender welke politieke rtij te staan. Het wil slechts eren voor een meer bewuste elname van iedere kiezer n dit belangrijke beslissings- )ces nationaal vlak wil SPES de igressieve krachten bunde- I, zonder partij-etiket. Het er- nt wel de realiteit van de be- ande politieke partijen, maar samen met de progressieve ichten de verzuiling door- iken i internationaal vlak erkent René D ES de realiteit van de twee Willy H lotmachten USA en USSR, ar aanvaardt niet dat de rest i de wereld door hun dikta- geregeerd wordt. Ook Jo Ha ïrom een S0Cjaa| progres- I Europa met behoud van ei- rschot, 1 patrimonium op kultureel k, en eigen politieke identi- Het CCOD wijst nadrukkelijk op de samenwerking die geleid heeft tot de realisatie van het «statuut Gent», het beruchte personeelsstatuut rond het- welke de polemieken nog niet zijn uitgedoofd. De onderhan delingen waren niet gemakke lijk, schrijft het CCOD-bestuur dat daarom haar dank uit spreekt aan enkele schepenen van het vorig bestuur en vooral aan oud-burgemeester Marcel De Bisschop voor hun daad werkelijke steun. Er was een open gesprek, ook met de niet-gesindikeerden. blijkt ver der uit het antwoord. POLITIEKE-SINDIKALISTEN De uitspraken van schepen Biommaert over de politko- sindikalisten zijn bij de CCOD in het verkeerde keelgat ge schoven. In de CCOD zijn er leden die er andere politieke meningen op nahouden, maar dat is geen hinderpaal binnen de groep, zo lezen we. Volgt dan een reeks bedankingen om te bewijzen dat «nooit gekeken werd naar de persoon maar wel naar de funktie». Dank aan schepen De Neve voor «zijn openheid en zijn fair-play, omdat hij ons voorstel aanvaardde een aantal stiel mannen, die ingevolge toepas sing van het statuut Gent helper-vakman bleven, te regu lariseren via een kaderwijzi ging». Het CCOD hoopt dat deze mensen de voor hen goede regeling zullen vinden via het nog steeds onbekend personeelskader van Biom maert. Dank ook aan schepen Gaston Van den Eede voor het ver trouwen omdat hij, na een on derhoud met de afgevaardig den van de CCOD over be paalde funkties die hem niet duidelijk waren verklaarde: «Van U krijg ik nog alle nuttige inlichtingen, Uw vakbond is tenminste degelijk georgani seerd en geïnformeerd». MISLEIDEND EN MISLEID Dat heeft te maken met in spraak op medebeheer wat he laas niet te ::eggen is van de betrokken schepen. Het enige ekskuus zou kunnen zijn dat de schepen werd misleid, maar door wie dan vraagt de CCOD zich af? De schepen misleidt zelf, bijvoorbeeld wat betreft de problemen die rezen toen aan Hilaire Lievens. Roland De Cock en Frans Cherreté sindi- kaal verlof voor het bijwonen van het Nationaal Komitee van de CCOD te Brussel, werd ge weigerd. Roland De Cock en Hilaire Lie vens hebben toen een dag van hun gewone vakantie geno men, Frans Cherreté was ver ontschuldigd wegens de ge boorte van zijn eerste kindje De CCOD aan de schepen: «In De Voorpost durft U het anders zeggen!!! U misleidt mensen met leugens!!» En verder: «De media met onjuiste informatie vertroebelen met onjuiste in lichtingen is een gevaarlijk spel». Ambtenaren in openbare dien sten mogen zich niet recht streeks verdedigen via dagbla den, moeten bijgevolg een ver zoekschrift daartoe indienen. De schepen heeft nagelaten op die verzoekschriften te ant woorden, meer nog, hij heeft zijn leugens nog niet rechtge zet. Aldus de CCOD: «Wij ho pen en dringen er op aan dat U de moed zult opbrengen derge lijke leugens recht te zetten in de Voorpost zelf. Dan zult U tenminste tonen dat U een man bent.» BELGISCH UNIKUM Wat de modaliteiten van toe kenning betreft, wijst de CCOD erop dat de gemeenteraads beslissing dienaangaande niet was van het vorig bestuur, maar wel dateert van het jaar 1959 (van progressisme ge sproken!), zij werd nooit toeae- Merckx brengt deze formatie, niet meer aan haar proefstuk, een programma «voor elck wat wils». Na de daverende Duitse mars van HK Steinbeck «Regi- mentsgruss» komen drie ge liefde stukken van diverse pluimage met als openingsstuk de ouverture van de opéra FéATHt past!» Zes dagen sindikaal verlof zijn lang niet genoeg meer nu het sindikalisme sedertdien zo veel is geëvolueerd. «U bent de enige in gans België die sindi kaal verlof heeft geweigerd aan sindikale afgevaardigden! Pro ficiat!» Het diskussiepunt is ouder dan gisteren. Maanden geleden werd gevraagd om per vak bond en volgens het aantal aangesloten leden een kontin- gent van sindi kale dagen te ver lenen. De zaak zou gereged worden in het schepenkollege. De CCOD wacht nog altijd op een antwoord. «Prietpraat», noemt de CCOD de uitspraken van schepen Biommaert. Ze wijzen op «ge brek aan kennis» en «slechte raadgeving». Maar ja, «wat baten kaars en bril als de uil niet zien en wil» Aldus gezien door de bril van de CCOD. René De Witte Op zondag 16 april brengt de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia Erembodegem in de zaal «Liberaal Huis», Brusselbaan 155 te Erembodegem haar «Lentekonsert» te 20 uur. Onder leiding van Raymond «Tancrède» van Rossini, het DE GAZETTEN stoon verom alle doagen vol meh schrikkelèkke, gralèkke en benaalèkke dinges, 't Zén aal malheiren dagge leist, 'k weit ni hoeveil doei op de weigen, verongelikt meh atto- monbils, brommers of velaos of azoei mor omveirgereen. Mor nondedjie, as allemaan na ne kier 'n betjen beiter ooit zén oeige zol zing, 'n toeterken beiter oppassen en eh wa minder noyg royn, 'n zollen der toch zuveil sikkeleers here kees ni loten zeikes! En dad es tèn nog mor ien van de oeirzoaken dat er zuveil de plank afgoon. Mor tèn moeje ne kier leizen hoeveil dat er aozei mor kapot gemokt werren. Meh «hoamer, scheer eof mes», of meh revolvers en geweren. Ne maan sloot zén vraa grad de kop in omdat 'n peist da ze 'n oeigsken gepinkt heit op nen anderen, 'n Vraa schitj here knol nen baal in zennen booik omdat 'n oeik 'n oeigsken zol gepinkt hemmen op 'n ander gieze. Pesies ofdat da niet 'n es, aozei mor in iene kier imand zén kees ooitblozen. Wa zojje goy zeggen hè, as ze a dor zollen den nek afsnooin vér 'n baggatelle? Al lei ja, ge 'n zodj vano'yges niet nimmer kenne zeggen, mor 't es mor ba manier va spreiken. 't Es vried, 't es vried, zoy den ooil en hè bescheit zé jonk. Mor azoei 'n bescheite jonk dad es allemol nog nimmenda- len, mor gelèk as ze der naa ne gèrla meh goon zee, allei na die kwestje meh dinnen barong geer boeven Antweirpen. 't Es na ni omda 't nen barong es, mor 't ien gezeid gelèkas 't ander, dad es toch oeik ne mensj. 't Es ni omdat 'n veil klaa hooi da z' hem miege mollen en dor iveranst op eh més- pjoyn achterloten. Nie, teigewoerdeg 'n stoon ze vér niet nimier, gelèk as meh schoeimeiken zoy en ze stapten deir 't roeid licht. 'k Geloeif wel dat de mieste da doeng ver de poeng en da ze probeiren van «losgeldj» gelèk as ze da noemen, af te troesjelen van de familje. Mor jwajjer hemmen al mier as iene kier gezing dat dénnen herink ni attoyd 'n breet. En de mieste kieren schoepe z' er oever en riskeren ze doboy oeik nog here kees. En dat es mor wel bestedj. Ze mosten allemool azoei ooitspeilen, en degein die ze kennen tikken moste ze ting joor boeven heer leven geiven. En dat es tèn nog lanstde zachte kant, want 'k peis moste ze die sjarels in hannen geiven van de familje, dat dedie der nen andere gank zolle meh goon! Hoe zojje zelf zèn newoor. Ze loten a dor aozei ne ghielen toyd in d' onrést, ze moaken a benaad meh van alle schaba- lèkke dinges. Ze snoyn de slachtoffers dor azu mor gerad 'n oeir of ne vinger af en goy, goy zitj dor mor te wachten tot as 't die krawatten belieft van ooit heer schelp te kommen. Allei, 't es ni vér op te peizen, mot toch gebeirt het reigelier. As ge de mensjen hoeirt klappen, zolle ze teigen zékken kastaars gillegans anders moeten te weirk goon. Want 't 'n es ni meh heer dor 'n toyken in den bak te steiken, mehgoed eiten, en sjofaasj en teivei en wa weit ek nog allemool en heer tèn noding toch mor los te loten omdat er ondertissen ander zèn die verom eh slachtoffer gevonnen hemmen die ze willen mangelen teigen die ander lenkors, da ze on die ploag gon ne komaf kenne moaken. Nie, de mesnjen vinnen dad dad hért teigen hért zol moete gon. En al kaan el nog gin kiek doeiddoeng, doorvan 'n kaan ek ni veil zeggen. As 't kleer en dooidelèk beweizen es da ze da gedoon hemmen: van 'tzelde loaken 'n broek en domei gedoon. Da zol heer allicht ne kier doeng nopeizen veir da ze der nog zollen on beginnen. Allei toe, ze zèn der toch zeikes veil 't onnoeizel mei! En over onnoeizelhèd gespro ken: 'k leisdegen dor oeik nog dad Ameireka reklameirt omdat Israjel van die bommenen beizegt die in mier as honderddoezjed stikskes vliegen en azoei veil mensjen kennen blesseiren of doeiddoeng. Moet er tèn ni teigen Ameireka gerèklameird werren "dié'diezélste bommen on Israjel geleiverd heid? Mor dad es allien mor kommèrse hein en in de kommèrse meigde mooilen trekken zeikes? Of es da reklameiren allien mor vér de frim? Want ik peis da ze geer in Ameireka in heer binneste kontant zèn. Weiral zoei- veil van die bommenen weg, weiral zoeiveil dammen der zelle meige leiveren Allei allei, 't es woorlèk ne vieze wereld on't werren en ik vroag meh af welke kompjoeter dat da zal kennen oplossen. Oever kompjoeters gesproeken: wedj hoe dagge kendj zing of da ne kompjoeter zjust op zè poentj stoot? Awei, ge stékt er 'n domme vroag in (vroagt da mor on anne gebier, want den dienen es van ting neigen veil dommer as ge goy) en as denne kompjoeter tèn in lach schitj, es 't ne goeien. Hejje 't weg of moen ek ajjer 'n tiekeningsken booimoaken? Nie 'k hein, want gajjer ze lie- perikken, anders 'n zojje alle weiken dad hoeksken ni leizen van DOLF "karaWerstukje van Ketelbey «up een Perzische Markt», een meesterstuk van oriëntalisti- sche sfeerschepping en een fantasie op de musical van Loewe «My fair Lady». Na de pauze komt weer na een gloedvolle Duitse mars «Dem 12n Regiment» van Th. Türter drie stukken van het moderne genre. Trompetten kunnen zich even uitleven in «Mexican Trumpets» van Randy beek, van Jos Collijns brengt men zijn «Summer Festival» en beslo ten wordt met «The voice of the Guns», ditmaal een Angelsak sische mars van Kenneth J. Al- ford, ook de komponist van de wereldberoemde Coloen Bogey-mars ofte «Hello». De verschillende stukken wor den aaneengepraat door be stuurslid P. Luyts. Verder doet ook deze groepe- rii ig haar duit in het zakje van het «Jaar van het Dorp» met twee konserten in openlucht telkens te 19 uur op de stads- kiosk. Het eerste gaat dan door op zaterdag 29 april op het kaatsplein van de «nieuwe wijk» achteraan de Pater Ras- schaertlaan en het tweede op zaterdag 6 mei op de wijk «Ressebeke» op de parking te genover het speelplein. We wensen U alvast veel luis tergenot. LH Wat heeft onze schepen van kuituur Herman Roels mispeuterd dal hij hij de eerste schepen Monsieu (af en toe ook wel eens plaatsvervangend burgemeestermoet te biechten gaan? (SJ) WOONINRICHTING Ploeg-gordijn is mooi. In effen of bedrukte dessins. geweven dessins, strepen of transparanten. Van wol, katoen, lin nen of andere materia len. Altijd krimpvnj, kleur echt en makkelijk in onderhoud. Elk Ploeg-gordijn is mooi naar twee kan ten. Voor uzelf En voor ie dereen die er van bui ten tegenaan ki|kt. Daarom, doe 't niet al leen voor uzelf MOLENSTRAAT, 70 TEL 053-21.76.08 AALST Ï(Q IS, I Z5

De Voorpost | 1978 | | pagina 3