HET GEMENE BEST VAN DE ZOUTSTRATEN I ALFONS VAN DE MAELEPAD OFFICIEEL INGEWANDELD VAN SAUTSTRATE NAAR ZOUTSTRAAT EN SALTSTREET DE UNION BOYS DOENG VOESJ 4 - 14-4-1978 - De Voorpost <ses I et beho m 'T>£ LWi't Ti/P NO([ L- teuice uACHTev -7 tfHOOlV 1/ fffi/1/V/\ Ludovi<| nach». Verder de gekerj steendrukkers-graveerders Jaak Van Den Bossd (1816-1885) en Emery Duq (1837-1912); de beeldhouw! Leopold en Gustaaf Paej wyck; de marmerschili 11 uur. Vervolg van pag. 1 in de Kredietbank tentoon stelling van de originele oor konde van Albrecht en Isabella uit 1609 ter uniformisering van de hopmaten van het La'nd van Aalst (werd nog nooit tentoon gesteld). Zaterdag 20-5 14u30 Etalagewedstrijd in de Zout- straten. 15u30 Promenadekonsert van origi nele Britse Militaire Band in de Zoutstraat. Wandeling naar het Brits dorp samen met de orga nisatoren, het stadsbestuur en de leden van het stadsfeest- komitee. Ontvangst aangeboden door Whitbread op het Brits Dorp. 20 u. Openluchtkonsert door Britse Militaire Band aan het Brits Dorp. Zondag 21-5 Doorlopende etalagewedstrijd der winkeliers «Whitbread» wedstrijd voor be zoekers van de Zoutstraat. 9 uur Opening van speciaal Brits verkoopskomptoir bij Dial (Dis count Delhaize) in de Zout straat. 19 uur Ontvangst van de leden van alle dekenijen en van het ver bond der dekenijen op Brits Dorp. Bolhoedenparade in Brits Dorp iedereen is welkom, (maar met bolhoed). Dinsdag 23-5 10 uur: Ontvangst van de Rijkswacht in de pub van Whit bread op het Brits Dorp. Woensdag 24-5 14 uur: Openluchttekenwed strijd in de St. Jorisstraat (toten met 14 jaar) 20 uur: Beer and Cheese party (Brits Dorp) Donderdag 25-5 10 u.: Ontvangst politie in de pub van Whitbread op het Brits Dorp. Vrijdag 26-5 Oekumenische kunstmis in St. Martinuskerk opgeluisterd door Brits muziekkorps en met vlag- genparade van de plaatselijke vaderlandslievende verenigin gen. 16 uur Promenadekonsert van Britse Militaire Band Openluchtkonsert op de Grote Markt door Britse Militaire Band. 20 uur Brits bier op Brits dorp. Maandag 22-5 Dag van de Dekenijen en de Middenstand. Op weg voor een 8 km. lange wc Vervolg van pag. 1 Door dat beleid zul len zowel de stad als de ge meenten leefbaar zijn en zullen de inwoners zich meer thuis voelen in hun eigen leefmilieu en wellicht ook geneigd zijn el kaar de hand toe te steken. Voor de buitenstaanders zal dit mischien ook een aanleiding zijn om elders te gaan zoeken wat zij binnen de eigen kern niet vinden. De mensen van de Aalsterse deelgemeenten ne men allerlei initiatieven om het mooiste van hun gemeente open te stellen voor iedereen die wel eens de behoefte voelt een zorgeloze namiddag door te ma'ken. Erembodegem is een gastvrije gemeente die ook nog wat te bieden heeft. Niets houdt haar dus tegen om op de ingeslagen weg verder te gaan. Als derde en laatste spreker kwam schepen Roels aan bod. Hij maakte er de talrijke aan wezigen, afgevaardigden van groeperingen, gemeenteraads leden en oud gemeenteraadsleden van Erembodegem, vooreerst op (SJ) attent dat de charmante Erem- bodegemse bloemenfee Magda eveneens het gezel schap was komen vervoegen en ging tenslotte voort met zijn persoonlijke indrukken aan de omstaanders uit te drukken over wat een fusie eigenlijk be tekent voor een dorpsbewoner. Persoonlijk ondervond hij dit toen Erembodegem-Terjoden begin 1977 fusioneerde met Groot-Aalst. Een stukje van de eigen persoonlijkheid ver dween. Dank zij het initiatief van «Het Jaar van het Dorp» poogt men hieraan te verhel pen. Aangezien de vorige sprekers echter het voornaamste reeds gezegd hadden bleef er hem niet veel meer te zeggen. Hij liet dan ook maar snel de drinks aanrukken voor de receptie BROCHURE Aan de mensen die het Alfons Van de Maelepad wilden be wandelen werd gratis een bro chure overhandigd, gedrukt op de persen van het stadhuis, waarin wat meer informatie 16u tot 20u.: Avondbraderij in de Zoutstraten met Britse ach tergrondmuziek. 20-30u. Gratis publieke film voorstelling (St. Martinuskring) in samenwerking met Hover- lloyd, BTA en Whitbread. Zaterdag 27-5 9.30 uur KunstambachtmarKi op en rond het Brits Dorp (doorlopend tot 17u30) U zal er de kunste naars hun beroep of hobby zien uitoefenen. 10 uur Deliberatie van de geselek- teerde kindertekeningen (schoolwedstrijd) in de St. Mar tinuskring. 15 uur Promenadekonsert vanaf het stadhuis, gevolgd door de Prin- sencaemere. Keizer Kamiel. Prins Karnaval, de Bloemenfee en het feestkomitee. Ontvangst op het Brits Dorp. Optreden van Roland Miller en Shirley Cameron in de Zout straten en op het Brits dorp (doorlopend) 16 uur Overhandiging van Ereprijs •van de Ambassadeur aan de laureaat van de tekenwedstrijd (St. Martinuskring). 20u30 Britse Honky Tonk-pianoavond door Whitbread in Brits Dorp. Zondag 28-5 Beoordeling door jury van eta lages in de Zoutstraten 16u30: Optreden van Roland Miller en Shirley Cameron (Markt - Zoutstraten - Brits Dorp) 20u: Konsert van Engelse New-Orleans muziek door de New-Orleans Jeggpap Band in de feestzaal van het stadhuis (kaarten te koop in pubs op het Brits Dorp) Maandag 29-5 «Last but not least drink» in de pubs op het Brits Dorp. Be kendmaking van de winnaars van de etalagewedstrijd. Tap toe met publieke trekking van de winnaar van de reis( Dag van het Toerisma) René De Witte verstrekt werd over deze nieuwe wandelweg. Schepen Roels wees er in zijn toespraak op dat dit boekje geen lijvig geheel was gewor den want dat men moest be sparen. Het drukwerk voor het Jaar van het Dorp is nogal uit gebreid. De hele brochure bestaat uit een gele kaft met vooraan een getekende afbeelding van de kapel Termuren en binnenin drie dubbele bladzijden. De eerste twee enkel bladzijden bevatten een kort voorwoord namens het kollege van bur gemeester en schepenen. Bladzijde drie bevat het gedicht «Van een kusken en een kwe zelken», een prozawerkje van Fonske Van de Maele. Vervol gens wordt er overgegaan naar een beschrijving van de wan delweg Achteraan zijn nog een drietal bladzijden vrijgelaten voor aantekeningen. Middenin bevindt zich een kaartje van de te volgen wan delweg. Op dit kaartje echter wel enkele bemerkingen. De zes rustbanken zijn duidelijk aangegeven. Het vertrekpunt van de wandeling is slecht aangeduid evenals het te vol gen parkoer. Voor met de streek onbekenden is het zeer moeilijk een onderscheid te maken tussen de Dender ener zijds. de grens tussen onze deelgemeente en de kemstad anderzijds en de eigenlijke te volgen wandelweg. De pijl, of beter de lijn die onderaan rechts op de kaart vertrekt en naar de vertrek- aan komstplaats moet leiden loopt verloren tussen de straten en dikke zwarte lijnen. Kortom het kaartje is wat onoverzichte lijk. WANDELPAD Na de receptie begaf het gezel schap zich naar de plaats waar het oriëntatiebord moest ont- De Zoutstraat is één der oudste straten van de stad. Het boek met den Haire geeft de etimologische verklaring van de straatnaam: «...de strate daer waer tsaut pleecht te vercoo- pene», wat op wagens geschiedde. Er was geen sprake van Korte en Lange Zoutstraat toen. Tot op het einde van de achttiende eeuw heette het van aan de Grote Markt tot aan de Vesten: Sautstrate. Weleer had de Zoutstraat een Rederijkersgenootschap waarvan de gezellen na de processie of met Vastenavond wagenspelen, mirakelspelen en exbattementen opvoerden. De kleuren van de Zoutstraat alsook deze van haar vlag een traditie door de dekenij in ere te herstellen waren groen en wit (P.V 2-8-1791). De bevolkinq was bij uitstek, zoals tot op heden, handeldrij vend, ijverig en vroom (zo wordt gezegd). De wijkkapi- teins droegen in de processie het baldakijk en waren hierdoor ontslagen van inkwartiering van soldaten. De dekenij had in de Sint Martinuskerk haar ei gen altaar t.t.z. dat van net h. Kruis. Samen met de drie schuttersgilden van St Sebas- tiaan, St. Atheunys en St. Joris hielpen zij bij de verdediging van de stad. De eerste kasseibedekking in de Zoutstraat geschiedde in 1300 en de gasverlichting da teert van 1852. De Zoutstraat heeft ook emi nente bewoners gehad. De fa milie van Dirk Martens had er verscheidene eigendommen. De Gerstjens. een stukje ongerepte natuur (SJ) huid worden. Schepenen De Maght en Roels deden hun uit erste best om het touwtje door te knippen dat de trikolore en leeuwenvlag vasthield zonder de vlaggen zelf te beschadi gen. Het verliep vlot en de tal rijke toeschouwers bestaande uit wandellustigen, jeugdbe wegingen, geïnteresseerden en een Erembodegems mu ziekkorps verzamelden zich om, met het muziek voorop, op weg te begeven langsheen dit nieuwe pad. De wandelaars hadden het wel gelukt. Het ^unnetje straalde en de rej bleef uit. Het was een I sliert die zich in de schat| van de kerk op weg begaf n| de kapel Termuren op voor een tocht van 8 km. L nieuw wandelpad werd offic W ingewandeld leb hatflJ Op vrijdag 7 april besloot de biljartklub de Union Boys hun derde biljarttornooi. Eindoverwinnaar van dit tornooi werd De Greve Hugo. Het begon allemaal op een avond toen enkele mannen aan de toog stonden van het kafee Union aan de Hogeweg te Erembodegem De biljart die midden in de kafeeruimte troonde bleef de ganse avond onbespeeld. Dit sneed onze tooghangers wel in het hart en er werd dan ook gesproken van een klubje te stichten. Alras groeide hat aantal van vier tooghangers uit tot een kern van zes biljarters die aan de basis lagen van de Union Boys: met name waren dat; W. Hey- mans, H. Roelandt, Z. Van den Berghe, R. Casteur, J. Troch en D. Mornie. Het ging er steeds gezellig aan toe, een pintje versmade men niet en een mop of grap kon er altijd Dij. Ook 't supporters aantal groeide gestadig. Met de tijd groeide het kiudjo' uit tot een vereniging met een twintigtal aktieve spelers. De kwantiteit was er, nu was het de tijd om ook eens na te gaan of de kwaliteit er was. Een eerste tornooi werd georganiseerd. Het ging er keihard aan toe. le dereen was aan iedereen ge waagd. Tot echte, gemeende rivaliteit kwam het nooit. De avonden werden steeds op een gezellige manier, tussen pot en pint, besloten. In dit eerste tor nooi was het Gustaaf Verhoe ven die met de eerste prijs ging lopen, een biljartstok geschon ken door banketbakker Willy Coppens. Deze laatste heeft er trouwens sindsdien een ere zaak van gemaakt om steeds een biljartstok als eerste prijs te schenken Het sukses was er, de deelne mers waren er. Alles was er dus om verder te gaan. Dit betekent echter niet dat men zich zo maar holderdebolder ergens ingooit. In het verleden was het immers reeds het geval dat er tegenover bepaalde spelers klachten binnenliepen bij het bestuur. Deze laatsten aarzel den dan ook niet de desbetref fende spelers onmiddellijk te schrappen en te vervangen door anderen Er wordt orde gesteld op zaken. En zo waren wij op vrijdag 7 april ÏL getuigen van de prijsuit reiking van het derde biljarttor nooi van de Union Boys. Als eerste kwam Hugo De Greve uit de bus. Hij mocht een Dirk Martens zelf drukte hier samen met Jan van Westfalen de oudste drie werken uitgege ven in 1473. Andere inwoners waren o.a. Jacobus du Smet, heer van Smaers, burgemeester van Aalst in het midden van de 17e eeuw; Jonkheer Lodewijk de Vremde, heer van Burcht (1633); Jonkheer Maximiliaan van Oostendorp, heer van Bra- kel, burgemeester van 1707- 1717; Judocus d'Herdt, drukker van meuze «Aelsterschen nach». Verder de Jaak Van (1816-1885) en (1837-1912); de Leopold en Gustaaf wyck; de Bruno Peireboom en goudsmid J.B, Lombaerts. biljartstok, geschonken door Willy Coppens, in ontvangst nemen evenals een geldprijs van 750 frank. De volgorde van de eerste tien ziet er verder als volgt uit: C Nelis, E. Merckx, D. Mornie, K. Van den Eeckhout, H Kiekens, J.P. Schoukens, D. Van der Borgt, M. De Cort en D. Uyter- sprot. Naast een aantal naturaprijzen geschonken door Willy Cop pens, Honoré Roelandt en Etienne Schuytzer, waren er ook nog geldprijzen Voor de laatste was er naast een ver rassing ook nog een geldprijs van 200 fr. Langs deze weg wil het bestuur van de Union Boys hun dank betuigen aan de sympatieke lokaalhouders Hortense Etienne. En aangezien het sukses liet f toelacht en zij nu toch beho m i tot Groot-Aalst zien zij de komst op zijn Oiljsters teègei moet en zeggen zij met riba woorden van Keizer «Weir doeng voisjl».'

De Voorpost | 1978 | | pagina 4