KAN DE STADSPOLITIE HAAR TAAK NOG AAN? KULTUURRAAD IN DE MAAK BEGEESTERENDE OPEN ZANGST0NDE K V PROTEST TEGEN B00MVELLINGEI rM ERPE-MERE 6 - 14-4-1978 - De Voorpost Er werden opnieuw een pak bomen omgehakt. Op de foto ziet u de gevelde eksemplaren voor het domein De Vis. ter hoogte van de Brusselbaan - Albrechtlaan. De Werkgroep Leefmilieu heeft reeds met kracht geprotesteerd (JM) Vervolg van pag. 1 Het spreekt vanzelf dat weet iedere Aalstenaar, en dal is trouwens eldefs ook zo dat dergelijke benoemingen altijd politieke achtergronden hebben. Overal schoof men zowat de eigen kandidaat naar voor. Zelfs werden er door partijen onderling (ge heime) onderhandelingen ge voerd. Er werd zelfs een schepen op het partijmatje geroepen.. Ook de adjunkt- politiekommissarissen zijn van hetzelfde fusie-beest gestoken. Vroeger waren er zes in Aalst, en één te Erembodegem. Maar zelfs bij de langdurige ziekte van deze laatste, werd niet in diens vervan ging voorzien. De adjunkten doen ook in de ploegen dienst. Met vroeger het voorrecht dat ze 's nachts niet op het politiebureel aanwezig moesten zijn, op voor waarde dat ze de telefoon dicht genoeg naast het bed hadden staan. Bij elke adjunkt- kommissaris hoort een speciaal- agent die het materiële werk op knapt. en bijvoorbeeld tijdens verhoren altijd aanwezig is. Hij was in de nachtploegen wél aan wezig. In dit stelsel is nu verande ring gekomen Ook de adjunkten moeten nu zelfs 's nachts naar het bureelMaar om op hun aantal te rug te komen: met nog slechts zes man in een hóóp werk die allen maar hoger wordt, is het moeilijk graven geworden. De mensen voe len dat. Er zijn grenzen. «Bovendien gaan de (nacht-) pa trouilles nu per fiets op ronde. Dit dreigt helemaal een klucht te wor den per fiets op nachtpatrouille! waarvan het scenario ten stad- huize, achteraan boven, werd ge schreven. Hiér wil men besparen de agenten zelf lopen de ene verkoudheid na de andere op en op andere vlakken we komen daar nog op terug, reken maar! góóit men met het geld: Aalst voert een luxe-beleid of het niet meer op kan. En stuurt zijn agen ten per fiets de baan op. Voor wijk agenten, of voor opdrachten in het stadscentrum zou het een lo venswaardige oplossing zijn. Maar voor patrouilleopdrachten. Alles behalve effektief!» Dat hoort men hier allemaal. Intussen zit het ook hier scheef aan de top, aangezien de burge meester ook hier geen kontakt meer zoekt met de hoofdpolitie- kommissaris. Hoofdkommissaris Geeroms opteerde vóór de fusie voor een forse uitbreiding van het koprs. Het werden er uiteindelijk slechts zes politiemannen meer, wat de heer Geeroms uiteraard niet erg gunstig stemde. -Maar, zo zegt men op Binnenlandse Zaken, het ging vroeger wel met dit aan tal, dus zal het ook nu wel loslo pen». Deze zaak draagt evenmin toe tot de innerlijke korpsvrede. En dan is er de opleiding. Nie mand heeft er bezwaar legen, dat er politieke benoemingen gebeu ren Omdat alle partijen toch po gen hun mensen te plaatsen. «Maar men kan dan tenminste toch wat selektief tewerk gaan in eigen rangen, en de kandidaten la ten voldoen aan bepaalde eisen die toch aan een minimum zouden moeten beantwoorden- zo hoor den we. De agenten, altans het lager éche lon, volgen drie maanden de la gere politieschool te Gent. En daar blijft het hoofdzakelijk bij. Plaat selijk laat de opleiding veel te wensen over. Er zijn soms schiet oefeningen, «alsof er kogels zijn», wel te verstaan. De wapens zijn verouderd. En in welke staat dan n«g onderhouden! De uniformen zijn nochtans goed in orde, ook al vanwege het «kle- dijfonds» een «luxe» die men zich bij de brandweer bijvoorbeeld nog altijd niet kan permitteren. Maar op de «buitendienst» werkt men met te weinig volk. De helft zit binnen. Er is te weinig teorie en te weinig sport. Het Aalsters poli tieapparaat is niet operationeel ge noeg. Het schort ook hier aan de zelfde kwaal als zowat op de meeste stadsdiensten: de benoe mingen gebeuren niet voldoende op grond van bekwaamheid. De wapens niet te na gesproken, is het materiaal anders tamelijk goed. Het rollend materieel altans. Want er is bijvoorbeeld nog altijd geen apparatuur voorhanden die de oproepen registreert. In één woord: indien mogelijk, heeft men liever de «binnen dienst». Waarbij deze opmerking: de politie wordt administratief «misbruikt»: Haar taak is niet zo zeer het invullen van allerhande paperassen. Zij moeide bevolking «beschermen», maar is hiervoor helaas niet genoeg opgewassen. Zelfs het verkeer wordt vaak stun telig geleid. Laat staan het beant woorden van oproepen om ergens voor wat orde te komen zorgen. Er zijn te weinig politiemensen om effektief het -buitenwerk» op te knappen. En zij die er zijn. missen dan nog de nodige opleiding, fy siek én moreel: «de voorwaarden om toegelaten te worden zijn te licht». Bekijk maar het verschil tussen opleiding van gendarmen en politieagenten. Dit gaat zover, dat men soms hoort zeggen: «Als er iels ernstigs hapert, waarschuw dan beter de Rijkswacht». Maar ook hier heeft de «grote» politiek zijn fouten: Minister Mi chel wou destijds een nationale po- Vorige vrijdag organiseerde het C.S.C.-Erpe-Mere een infor matieavond over gemeentelijke raden voor kulturele vrije tijdsbesteding. Schepen Johan De Wolf zette er uiteen welke bedoeling het gemeentebestuur met dit Initiatief heeft terwijl de heer Van Den Steen de technische aspekten van de dekreten terzake poogde te verduidelijken. In zijn in inleiding verklaar de voorzitter Herman Van Delsen dat een verduidelij king van de reglementen, betreffende de oprichting van een gemeentelijke raad voor Kuituur een kulturele vrijetijdsbesteding, best op zijn plaats is. «Hel past toe vallig goed nu informatie daarover te verstrekken, ge zien de verenigingen deze week de papieren toege stuurd kregen en de oprich ting van een dergelijk in spraakorgaan voorzien is voor 20 april a.s.». Hij dank te voorts «eerste schepen De Wolf, op wiens medew- werking wij ten volle heb ben kunnen rekenen en die het standpunt van het ge meentebestuur wil toelich ten. Yves Van den Steen zou de saaie materie van dekreten ter zake toelich ten. INSPRAAK IN HET BELEID Schepen Johan De Wolf toonde zich gelukkig over het groot aantal toehoor ders en belangstellenden. Hij meent dat gemeentelijke raden voor kuituur noodza kelijk zijn, alhoewel de toe passing van de wettelijke bepalingen komplex is «Het gemeentebestuur wi de verenigingen een zc groot mogelijke inspraak, in het beleid en in de dingen die het bestuur wil realise ren, geven». «Aanvankelijk oacht ik dat de subsidie voor de verenigingen be langrijk is, maar de ervaring met de onlangs opgerichte sportraad heeft mijn ziens wijze veranderdMen zei hier dat die 2.000 frank niet veel betekent, 't Komt er op aan iets te realiseren: we hebben infrastruktuur no dig. De middelen en niet de mensen ontbreken». Hij dankte het C.S.C. voor de organisatie van de avond «gezien het gemeentebe stuur geen geschikt lokaal heeft». Het C.S.C. kon een beroep doen op 't Mereland Schepen De Wolf zei voorts dat hij er gelukkig in slaag de kontakt op te nemen met het Chiroheem te Mere om er de eerste algemene ver gadering te organiseren. IDEOLOGISCH EN FILOSOFISCH De heer Yves Van den Steen, attaché bij de Kul- tuurraad voor Vlaanderen, lichtte de bepalingen toe, die het dekreel op de ge meentelijke raden voor kui tuur en kulturele vrijetijds besteding inhoudt. Hij wees op de uiteindelijke bedoeling van het dekreet nl. de vertegenwoordiging van ideologische en filoso fische strekkingen te waar borgen. Hij drukte erop dat de bouw van een kultureel centrum in een gemeente afhangt van het advies van een kultuurraad. «De oo- richting van een dergelijk inspraakorgaan is een voor waarde om een kultureel centrum te kunnen optrek ken», aldus Van den Steen. RUIM SPEKTRUM Uit de vragenbaak bleek dat een dergelijke raad een rui me samenstelling kent. 162 verenigingen zijn uitgeno digd op de algemene verga dering van 20 apri. Eventue le andere groeperingen die niet aangeschreven werden, kunnen zich nog aanbieden. Ook zij zullen hun verte genwoordiging in de alge mene vergadering hebben. Een opsomming van de ver schillende domeinen ziet er zo uit: groepen m.b.t. taal beheersing, navorsing van het heemkundig en ge schiedkundig nalaten schap, toneel, film, stimu lering van wetenschappelij ke studie, musea, biblio- teken. jeugdverenigingen, gezinsbelangengroepen, bejaardenzorg, enz. Daar naast kwam nog het open luchtleven ter sprake: vis sen. duivensport e.d.m. SUBSIDIE GEBLOKKEERD Schepen De Wolf verklaarde voorts dat er voor dit jaar voorlopig geen subsidies toegekend worden. De kul tuurraad moet terzake ob- jektieve normen opstellen, zodat diskussies daarover kunnen achterwege blijven. GEENOVER- CENTRALISERING De heer Van den Steen ver klaarde dat de bouw van een kultureel centrum welis waar een zekere concentra- litieschool oprichten. Waar de op leiding van politieagenten wat ef ficiënter en meer gekoördineerd zou gebeuren. Maar men schreeuwde dadelijk over «milita risme» en «staatsleger».. Het is er dus bij gebleven! Met de versnip perde gevolgen vandien. De op leiding van politieagenten bleef veel te plaatselijk. Toch valtereen verbetering in het systeem waar te nemen. Het «vast wervingssekre- tariaat» is daar niet vreemd aan Het houdt toch nog enige regels hoog. Men moet toch inzien dat de ei sen aan een modern politiekorps de laatste jaren fel gewijzigd zijn: kunnen er van buiten uit geen des kundigen ingeschakeld worden? De politie wordt in haar «bureau» teruggedrongen. Er komt niets van terecht. De politie is bezig het kon takt met de mensen te verliezen omdat blijkt dat men toch niet effi ciënt kan helpen. Anderzijds heeft de politie gebrek aan mensen ter wijl de (criminaliteit sterk de hoogte in gaat, en zelfs «kruimel diefstallen de moeite beginnen te lonen»De burgers ervaren de po litie als machteloos, en voelen zich niet meer beveiligd. Boven dien is er een nogal sterke konkur- rentie tussen de politiediensten onderling. Men ervaart de politie niet meer als «deskundig» of «ef fektief» en dat is dan weer niet de schuld van de burgers. Het moderne leven leidt overal tot specialisatie. Waarom schakelt de politie geen deskundigen in die niet noodzakelijk uit eigen rangen komen? Overal vermeerdert het werk, ook bij de politie. Het ge zag, ook politioneel, moet ratione ler, efficiënter worden. De «bui tendiensten» moeten meer worden verzorgd: de gers zijn niet veilig meer, vooi avonds niet. Wanneer de po niets onderneemt, maar wach het over is», zal haar image verder bergaf gaan. En dat is aan het gebeuren! In Aalst staa|. politie momenteel niet op goed blaadje. In deze tijd groeiend gevaar en toeneme5 kriminaliteit, vindt de bevoll geen steun meer in de politie? toch maar komt opdagen «alsi voorbij is»De burgemeesteri hier het hoofd niet afwenden! Wilfried Lisi5 afg. tie in de hand werkt, maar dat de verenigingen daarom niet moeten verdwijnen. Schepen De Wolf verduide lijkte dat een afvaardiging van het gemeentebestuur een kultureel centrum in Maaseik bezocht. Een der gelijk type kan Erpe-Mere best nuttig zijn, verklaarde hij. «We kunnen er geen acht oprichten: de be- Met enkele honderdtallen jeugdige enthousiasten beleefde een minderheid vergrijzende of reeds vergrysde kerkzangers uit parochiekoren uit het Aalsterse verleden dinsdag in de St. Martinuskerk te Aalst een ware zij het dan vokale «happening». Dertien koren zongen om beurt onder leiding van de begeeste rende professor van het Lem- mensgesticht. Paul Schollaert. van Aalsterse afstamming en nu alvast «sant in eigen land», liederen voor uit het eerste écht officiële liedboek van geestelijke liederen voor Vlaanderen, «Zingt Jubilate». Bedoeling van deze vijftiende open zangstonde in het bisdom Gent was dan ook via het eindelijk definitieve liedbbek te komen tot een verrijking van het répertoire waar toch werd vastgesteld dat in de meeste parochiekerken met verzeild was geraakt in een stereotiepe, steeds weerkerende liederenreeks. Nevenbedoeling was volgens organisator van deze reeks zangstonden, prof van het Gents seminarie Wil- lems, door samenzingen elkaar te begeesteren en, zonder te schreeuwen, voluit de hoge gewelven van de dekanale kerk met aangepaste liederen te vullen. Deelnemende koren aan deze unieke avond waren het St. Martinuskoor uit Aalst, voor de gelegenheid versterkt met een deel van Cantate Domino o.l.v. Michaël Ghijs, de parochieko ren uit Hofstade, Meldert, Herdersem. Baardegem. Aalst H. Hart, Aalst St. Jozef, Aalst St. Antonius, Aalst O.L.V., Aalst St. Anna, Aalst St. Jan, het Allelujakoor van de Dames van Maria en last but nog least Cantate Domino uit Aalst. Elk koor zong dan verschillende malen een strofe voor, orgelist Kristiaan Van Ingelghem on dersteunde hierbij passend en na een reeks raadgevingen en waarschuwingen van dirigent Schollaert nam de totaliteit dan over. Waar het eerst enigszins aarzelend ging, niet iedereen beschikte over de «noten» en daarenboven kon iedereen niet naar «de noten» zo maar zingen, verbeterde het gaandeweg zodat in een kleine twee uur een hele reeks liederen aan bod konden komen. Uiteraard was er gelegenheid zich het nieuwe liedboek «Zingt Jubilate» aan te schaffen (250 fr) waarin een kleine driehonderd liederen zijn te vinden. Naast dit Het koor van Sint Martinus versterkt door Cantate Domino, hier o.l.v. Michael Ghijs Prof. Schollaert in aktie boek waren er ook nog te verkrijgen een groene brochure over het «lied van de maand», een boekje van Mgr. De Smedt, 16 orgelbegeleidingen, een zang boek met koorzettingen. In vele parochies krijgt het lied van de maand vaste bodem. Initiatief nemer Ignace De Sutter kom- mentarieert hierbij elke maand een lied uit het liedboek. Af en toe brengt het KRTC dit lied in de ether. Op 1 maart was «Zingt Jubilate» één jaar oud. Als verjaardagsge schenk komen door de zorgen van het Lemmensinstituut en inzonderheid van prof. Paul Schollaert twee platen of twee cassettes van de pers met een eerste reeks liederen uit dit boek. Kwaliteit is er alvast: het Lemmenskoor zorgde voor de uitvoering en CBS voor de techniek. Morgen 15 april verschijnt handzame brochure van bladzijden met a] de teksten de officiële canones. Deze chure kan in het liedl worden geschoven. Prijs 15 ft Klap op de vuurpijl wordt het groot OPEN ZANGFE1 te Gent op zaterdagnainid 22 april. Vanaf 14u jubelt er de paasvreugde uit. D< Constant De Vos. de paroc priesters en de diocesane w groep voor liturgie heb getracht, hopelijk met ver doorstroming, via deze zangstonde meer afwisseling daardoor dan ook meer bel: stelling te wekken in de he daagse eucharistievieringen wel als «modern» werden ervi maar stilaan aan verstrakl toe waren. Eer Hel 'gel te. 'De dering danklen de respgei 1 ievelijke sprekers het (we bliek voor de aandachl|pe( de zinnige vragen. jteg. 'tem et prol lastingbetaler moet nu reeds voldoende afdragen». «Wel kunnen we speelwei den in elke gemeente aan leggen». Vóór affluiten van de verga-

De Voorpost | 1978 | | pagina 6