IJFTIG JAAR «ONS HUIS KLUISKERMIS WEER DRUK GEVIERD DRIE DAGEN «DEUTSCHE GEMUTLICHKEIT WAT MET HET «JAAR VAN HET DORP»? René van Leuven Tientallen gelovigen woonden de mis bij opgedragt De Voorpost - 14-4-1978 - 7 le voor ic po wacl nage lat is it sta op tijd nen* ii t. Toen de YVaasmunsterse onderwijzer Jozef Blindeman te Baarde- ;em neerstreek vond hij er een dorp van hoofdzakelijk landbou wers, enkele middenstanders en een (groeiend) aantal forensen naar Aalst en Brussel. Voor de landbouwbevolking werd Jozef Blinde man een pionier. Hij propageerde de snijbloemenkultuur, een winstgevende aangelegenheid voor de op veel te kleine uitbatingen traditioneel werkende boeren. Ook bij de arbeidende bevolking Iedereen, decreteerde hij, zou van maakte hij zich verdienstelijk. Zijn Huis moeten kunnen spreken. Vooral door het koppig toedoen (Nu. zo gemakkelijk ging het ook van onze meester kreeg* de ge- weer niet. Gelukkig sprongen en- meente een (bisschoppelijke) vak- kele kapitaalkrachtigen ter hulp), school. Leergierige jongens kon- Op 10 april 1928 verschenen de len er 's avonds de schrijnwer- ;ersstiel leren of zich in de smidse als als paswerker of als technisch te ster' ^enaar bekwamen. De leergierige meisjes kregen dagonderwijs in naad. (De gebouwen waren afgestaan door de familie Joos- ins). We schrijven op dat ogenblik 1920. Natuurlijk dat deze zeer so ciale en demokratische aktivitei- ten ook tegenkanting opriepen. Vooral van klerikale zijde Het lorp was toen ongeveer in een .demokratisch en 'n aristokratisch kersverse aandeelhouders voor de notaris. De rest ging zeer snel. Er werd een lap grond gekocht, vlak neven de vakschool Achteraan kwam een kaatsplein. (Toen was de voetbalsport nog te duur, dus niet demokratisch genoeg). Noeste vrijwilligers schoten de funderingen en met augustus- kermis van het jaar 1928 stonden de zaal en het café er, hier en daar zonder ruit, en overal zonder vloe ren. Maar er verscheen veel volk en iedereen voelde zich vrij en ge lukkig in zijn «Ons Huis» amp verdeeld. (Dat ook de ge- De toneeljongens en -meisjes wa- iruikelijke twee-brouwèrs- ren het meest tevreden. Ze kregen aliteit hier een rol speelde een voor die tijd (en ook nu nog) (preekt van zelf, maar dat is een flink uitgeruste schouwburg. Vrij indere zaak). als ze waren sloegen ze de handen atuurlijk dat de demokraten ook in elkaar. Benoit De Clerck zijner- lan de ontspanning van hun leer- zijds schreef een prestigieus stuk: lingen dachten. Turnen, kaatsen. Dirk Verspecht. Er werd met bijna wipschieten, toneelspel waren ge- honderd mensen haast een jaar droomde volkse aktiviteiten. Voor lang aan gewerkt. De ontelbare [dit laatste vond meester Blinde- opvoeringen ervan betekenden de meester Moortgat en in Jos definitieve doorbraak van Ons De Bie gedroomde helpers. Bei- Huis. den waren ervaren krachten uit een In de loop van de voorbije halve bestaande toneelgroep die zich eeuw hebben heel wat verenigin- iwat graag van de betutteling wen- gen van de -zaal» (zoals Ons Huis sten los te maken en samen met in de volksmond kortweg ook ge- bvb. ookdefrontersdedemokrati- noemd wordt) gebruik gemaakt, sche richting wensten uit te gaan. Duizenden mensen van elke ge- De ene regisseerde de toneelgroep zindheid hebben er ontspanning van schrijnwerkers en smeden, de genoten of een beetje kuituur op- anderc van naaisters De opvoe- gedaan. Hoeveel idylles zijn op de ringen vonden plaats in de school- dansvloer ontloken, hoevelen zijn schrijnwerkerij. Algauw bleek dat er niet met pijn in het hart vandaan hierbij weinig gemak te rapen viel. gekeerd? Hoogtepunten opnoe men uit de geschiedenis van Ons Huis is niet gemakkelijk. De blocmenbals waren zeer ver maard. Sommige toneelopvoerin gen genoten een uitzonderlijke weerklank. De wipschutters zijn kampioen van België geweest, de De noodzaak van eigen lokalen deed zich voelen. Een andere meester wat zou van het Vlaamse volk zonder zijn noeste onderwijzers geworden zijn? verscheen aan de horizon: meester (later inspekteur) Benoit De Clerck. Die had een geniale kaatsers behoorden onder de gedachte. Er zou een samenwer- log tot de besten van Vlaanderen, kende maatschappij worden ge- Er is ooit een kabaret gegeven sticht met als doel het uitbaten van voor amper een dozijn gegadig- ecn zaal waaralle maatschappijen den. Maar naar De Deserteur kc- hun aktiviteiten een onderdak ken ze zelfs vanuit de ramen. En konden vinden. Een kultureel een- op hel Kerstfeest van 1965 bevatte trum dus. anno 1928, dal niet de zaal (capaciteit: 400 personen) eens verlies hoefde te lijden, want 650 kijklustigen. Men zou een de vennootschap voorzag ook in boek kunnen schrijven, met anek- nJd de exploitatie van een bijhorend dolen over al wat er in de zaal ooit drankhuis. Meester De Clerck gebeurde. En we mogen het café iwou aandelen met een geringe zelf niet vergeten waar zovelcn zo nominale waarde, in ieders bereik vaak in eikaars gezelschap soelaas hebben gevonden. In die vijftig jaar kende de S.M. Ons Huis slechts vier uitbaters: Bert en Evelyne Ruysinckx, Mau rice en Florence De Ridder. Leon en Malvine Maes, Robert en Marie-Louise De Ridder. In de door de aandeelhouders gekozen (onbezoldigde) beheerraden dui ken telkens weer dezelfde familie namen op: De Clerck. Blindeman. Van Lembergen, Timmerman. Moortgat, Joostens en De Bie zijn in bijna elke generatie vertegen woordigd geweest. In 1976 ging de S.M. Ons Huis tot een kapitaalsverhoging over. Met het geld ervan werd het gebou- wenkompleks gemoderniseerd. Een nieuwe gast kon daarbij geno teerd worden: de duivenmaat- schappij Rap zijn Wint. Overigens heeft de beheerraad, binnen de door de wet voorziene mogelijk heden, geen ander doel voor ogen dan de her-investering onder de verenigingen van de ontvangsten van het drankhuis. Dat geschiedt onder vorm van de gratis ter be schikking stelling van de gebou wen, verwarming en verlichting, van het toekennen van een subsi die en van het verlenen van een aandeel in de winst. Naar aanleiding van haar vijftigja rig bestaan organiseert de S.M. Ons Huis een feestweek die volle dig in de lijn van haar traditionele aktiviteiten ligt. Die week ziet er zo uit: 20 mei te 15 uur: Kaatsen om de Beker van Baarde- gent. 20 mei te 19 uur: Inkorven voor een extra betoe laagde duivenvlucht: 21 mei te 10 uur: Stekbolling (een oud volksspel in het kader van Het Jaar van het Dorp) 21 mei te 15 uur: Wipschieting (de tweede wip is gratis) 22 mei te 15 uur: Dag van de derde leeftijd; gratis koffietafel en film: Zo leefde Baardegent. 23 mei te 19 uur: Kickertornooi om de Beker van Baardegent 24 mei te 20 uur: Academische zitting. 26 mei te 20 uur. Zingen met Bob Boon. kaas-, cider-, lantbikavond. 27 ntei te 13 uur: Gratis voetspeurtocht met 5.000 F prijzen. 27 mei te 20 uur. Gratis volksbal met orkest The Family Band 28 mei te 15 uur: Kaartnantiddag: pandoeren met dubbel spel. 28 mei te 15 uur: kaatsen L.H. Eens te meer hebben de «Vrienden van de Kluiskapel», op Hekelgems gebied maar vlakbij de grens met Erembodegem gelegen, zich aktief getoond «om het kluizeputteke financieel te delgen». De Hekelgemnaars begonnen met dit initiatief. Erembode gem, de wijk in de onmiddellijke omgeving, nam nu het leeu wenaandeel van deze aktie voor zijn deel. Reeds op zaterdag was er, niet tegenstaande de eerder kille temperatuur, veel volk zodat (vijhet met de autoparking wel een robleem werd, probleem dat organisatoren voor volgend ir wel eens terdege zullen teten bekijken. Niet alleen 'as er de avondmis ter ere van .L.V. ter Kluizen, maar ook iven twee muziekmaat- lappijen, eerst «Niets zon- r Arbeid» uit Erembodegem tn oaarna «De Katolieke Gil- .I te» uit Hekelgem. Deze laatste J voelden zich blijkbaar meest op |v hun terrein want tot laat in de avond vloeiden de deuntjes Xferuit. issen werd er «gegér- Irebold», getouterd, en werden de mooie pentekeningen van are-schooldirekteur Marcel ril Temmerman bewonderd en ''verkocht, tot de laatste toe. Ge- den werd ook naar de naam 7; van een drietal Hekelgemse en een drietal Erembodegemse dorpsfiguren. Het Breugheli- lans element met vlaai, kop, vw lensen en andere lekkernijen vi ontbrak evenmin in deze uitlo- 11 ter van het Pajottenland. J| Op zondag was een hoogmis //J net zegening en speelde de pugdige «Selderklub», een samensmelting van jonge mu- tikanten van verschillende naatschappijen met daarna de lebruikelijke kermisaktiviteiten net ook bakschieting, vogel- *k, pottenkraam e d.m. gestart in de richting van Es- sene want men wilde de gren zen van Groot-Hekelgem eens gezamenlijk verkennen. Een mi kro-wagen van het Nationaal Land- en Tuinbouwinstituut zorgde voor kommentaar, op wekkende marsmuziek, wat propaganda en diende ook als bezemwagen. Dat er ook vaat jes lambiek inlagen willen we U liever niet verklappen. OverTe- ralfene en Ten Bos, kwamen ze aan de Hekelgemse Molenberg waar de wandelaars van 's na middags werden opgevangen en gezamenlijk ging het dan langs de Steenpoelweg en het Mozits naar de Kluis die dade lijk overbezet was. De Kluiskapel heeft reeds heelwat restauratie ondergaan. Muren werden beveiligd, een dak werd herlegd, goten wer den vernieuwd en er kwam een nieuw buitenplankier, allemaal door de zorgen van het Komi- tee dat reeds 200.000 fr eraan kon spenderen Het schilderen langs de binnenkant was het steentje dat het Hekelgems gemeentebestuur bijdroeg in de algemene aktie. Met de 70.000 fr boni van deze anderhalve dag kermis wil men nu een kopij van het Ma riabeeld laten maken om in de kapel te plaatsen en het échte in veilige bewaring te brengen, is het altaar aan restauratie toe en wil men langs de buitenkant de Balegemse steen eens een Ondertussen gingen op zon- goede beurt geven. lag. in het kader van de aktie Financieel schijnen, voorlopig langstelling voor de aloude kermis werd weer opgewekt, nu moet en/oor worden ge zorgd dat hij in stand wordt ge houden. Andere initiatieven zijn reeds in 't verschiet: in mei missen voor O,L.V. in de kapel en in oktober-november komt vast en zeker een «jagersmis»! LH Zeilen op de Mohnesee Voor de tweeëndertigste maal trekken de Meldertse Pinkster reizigers er voor een driedaagse autocartrip op uit op zater dag 13 tot en met maandag 15 mei. Deze keer gaat de reis naar het Duitse «bergisches» Sauerland. Via een snelle tocht langs de Ring rond Brussel en de auto strade via Luik, Aken en Duren wordt even gestopt in de Raststatte aan de Autobahn te Frechen, een tiental km vóór Keulen. In Keulen zelf, grootste stad aan de Rhein, wordt uiteraard de Dom, een der grootste ker ken van Europa, beroemd vooral om het Driekoningen- schrijn, een meesterwerk van Rijnlandse edelsmeedkunst, bezocht. Ook de schatkamer met kostbare sieraden en wie- gedrukken komt in de kijker. Over de Deutzerbrücke, in Deutz is de oudste motorenfa- briek ter wereldgaat het dan via de Bayer Chemie Werke te Leverkusen naar Solingen, be kend voor de fabrikatie van messen, scharen en snijtuig al lerhande. Het Klingenmuseum, énig in de wereld met een on overzienbare kollektie messen, zwaarden en bestekken uit vroegere eeuwen en van he den, wordt uiteraard ook be zocht waarna in Grafrath een idyllisch middeleeuws markt- plaatsje zorgt voor rustige ver pozing in romantische sfeer. Wuppertal, een der grootste in dustriesteden van Duitsland, is vooral bekend om zijn zweef- baan, 'n 17 "km lange stads tram die «hangt», voor een groot deel gemonteerd boven de riveir de Wupper als plaats besparing in het er zo drukke verkeer. Via Hagen, Iserlohn en Hemer komen we door een zeer heu velachtig en pittoresk gebied in onze verblijfplaats Arnsberg, meer speciaal in Neheim- Husten waar we te gast zijn in het typisch Duits Gasthof «Zur Krone». Op zondagvoormiddag is er in de voormiddag keuze. Men kan het «Leuchtenmuseum» (Ne- heim is wereldbekend voor de verlichtingsapparatuur) bezoe ken, het Vogelbauermuseum met talloze vogelkooien uit alle tijden en streken, vitrinekijken in het autovrij, meest bekend winkelcentrum van het Sauer- Neheim, op 12 km afstand, nog 755 slachtoffers vielen door de overstroming van het hele Möhnedal. Sindsdien is uiter aard alles hersteld en is het bo vendien uitgegroeid tot een toeristisch attraktiepunt van formaat. Na de tweede avond Na het Mittagessen wordt oan de terugreis aangevat via snelle Autobahnen en wordt, na bezoek aan het rococo- kasteel van Benrath, het Duitse Parijs, Düsseldorf bezocht, liefst dan op de Kö (DE Königs- allee) Via Monchen-Gladbach WildwaUi Vosswinkel land, gaan kijken naar het in ternationaal zwemtornooi of een wandeling doen in het Arnsberger Wald. Na de middag gaat het dan naar de Mohnesee, een groot stuwmeer van meer dan 10 km2, berucht vooral wegens het bombardement van de ge allieerden op de reusachtige stuwdam in 1943 waarbij in in Neheim, avonden die steeds zeer gezellig en overvloedig zijn, gaat het op maandag voormiddag naar het Wildwald van Vosswinkel waar de jager te 11 u op de hoorn blaast en de dieren, in vrijheid, vossen, wasberen, herten, reeën e.d.m. komen aangelopen voor het voederen. Een uniek schouw spel. met het hoofdkwartier van de Nato, Roermond en Leopolds- burg komen we dan weer thuis. Drie dagen aangename ont spanning waarbij veel wordt gezien en bezien, veel wordt gelachen, goed wordt gegeten en .gedronken en waarna we weer uitzien naar een vol gende tocht. LH Vele mensen weten niet goed waar ze nu met dat «Jaar van het Dom» eiaenliik aan toe ziin. Eerst worden de dorpen via de fusie gewoon van de kaart geveegd en vlak daarop spreekt men over de «eigenheid» van elke gemeenschap en over net bewaren van het typische van iedere entiteit. Velen zien er wel een dosis hypokrisie in maar realisten met een pragmatische aanpak willen trachten er nog van te maken wat er van te maken is. Bij de pakken blijven zitten brengt evenmin een oplossing.Met nieuwjaar ver leden jaar werden mensen van «den buiten», zonder dat om hun mening erover werd ge vraagd, omgetoverd tot «stede lingen», gedaanteverwisseling die op hun identiteitskaart met Anderzijds voelen ze zich nog totaal, in hart en nieren, van «den buiten» en hebben niet de minste behoefte te worden ge ïntegreerd in een groter geheel dat hen totaal vreemd is en hen i stempel werd bekrachtigd vaak onverschillig laat. Hierbij en sinds worden ze dan ook hij rijzen dan uiteraard vragen: openbare manifestaties met Laat men de aktie voor wat ze is «waarde stadsgenoten» be- zonder dat ze onze kouwe kle- groet. ren raakt, of willen we, ondanks administratieve veranderingen, onze eigen identiteit bewaren en ons blijven (huisvoelen in onze eigen gemeenschap waar we nog altijd wat meer zijn dan een naamloos nummer? Moe ten stedelingen ervan bewust worden gemaakt dat het dorp, ondanks voortschrijdende ver stedelijking, toch nog een eigen gelaat, een eigen leven en een eigen specifieke aantrekkelijk heid heeft waardoor het goed is om er te leven? Trekt men door dergelijke bewustmaking niet nog meer stedelingen aan om zich op de buiten, al was het maar voor het week-end, te vestigen en er het omgekeerde resultaat van wat beoogd werd, —bewaren van eigen identi teitte moeten inkasseren? Eerst bescheiden maar stilaan groter en grootser verrijzen landhuizen als paddestoelen uit de grond, lieftst zo kort mo gelijk bij waardevolle g'roenzo- nes. met of zonder toelating. Had men er gewoon niet beter aan gedaan aan de kleine dorpsgemeenschappen meer levensmogelijkheden te bieden in plaats van ze te versmachten 'in een massakönstrükïie waar centralisatie, overkoepeling en schaalvergroting remmend kunnen inwerken op het typi sche dorpsleven? Grondige mentaliteitsverschillen tussen de stedeling en de man van het dorp wórden zomaar niet met een slogan als «een stad met een hart» of met een pen- netrek en een geïmproviseerde administratieve maatregel ge nivelleerd of gelikwideerd. Vele buitenmensen zullen zich dan ook willens nillens moeten aanpassen, alles onderaaan en lijdelijk aanvaarden. Is het niet beter de opgedrongen situatie in positieve zin trachten om te buigen ten voordele van het dorp en zijn bewoners. In die optiek biedt de aktie «Jaar van het Dorp» nieuwe le venskansen die niet onbenut mogen blijven maar het dorp in zijn eigenheid moeten bewust maken en stimuleren wil men in de stad niet ten onder gaan. Is het bij die aktie dan ook wel verantwoord dat men al het oude bovenhaalt dat inderdaad waardevol is maar leven we niet in de huidige periode en is het niet beter dat we deze ade- kwaat en konstruktiet bena drukken? Komt men met de ak tie «Jaar van het Dorp» vlak na het verdwijnen van de dorpen door de fusie té laat? Of is ze een teken aan de wand en een voorbode van iets wat door ve len onvermijdelijk en onont koombaar wordt geacht: terug naar het dorp door décentrali- satie. Of blijft zulks een utopie? LH de Kluiskapel Nadien kon de kermis beginnen (JM) J Red de Kluis», twee Wanda s' ngen door. Een volle-dag- landeling met een veertigtal m een namiddagwandeling net een honderdtal deelne mers. Reeds te —.30 u werd althans, de meest dringende zorgen voorbij en in de toe komst wil men er nu ook w,at fondsen aan spenderen om de kermis zelf wat attraktiever te maken. De kapel is in orde, be- Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING I KUNSTSCHILDER stelt zijn schilderwerken tentoon van 14 tot 27 april 1978. De tentoonstelling is open alle werk dagen van 9 tot 19 u Zondagen van 10 tot 13 u. en van 14 tot 20 u. Toegang vrij. AtelierTopmolen 4, Londerzeei tel. 052-30.12.42 38218

De Voorpost | 1978 | | pagina 7