BELOTTERSKAMPIOEN ERPE-MERE GEKEND! ZILVER VOOR ERPSE ARBEIDERSBEWEGING JEUGDBELEID INTEGRAAL - FEDERALISTISCH BEKEKEN DE GLASRAMEN VAN ST.-MARTINUSKERK VAN LEDE WORDEN GERESTAUREERD fr Vv-' 8 - 14-4-1978 - De Voorpost Vorige zaterdag had het tweede belotterskampioenschap van Erpe-Mere plaats. Initiatiefnemer was de kaartersklub Octopus, die zelf reeds een vijftigtal kaarters telt. De 116 kandidaten mikten allen op een grote trofee, die het gemeentebestuur ter beschikking stelde. Uiteindelijk besliste kans en kunde dat het praalstuk naar Robert Sienaert ging. Plezier, sensatie, sportiviteit en orga nisatietalent waren de drijfveren om ook dit jaai een tweede belofterskam- pioenschap van Erpe-Mere in te rich ten. Kaartersklub Octopus brengt maandelijks een kleine 50-tal kaarters bijeen voor dit spannend amusement. Een grote wedstrijd organiseren is kin derspel voor hen, want de praktische geesten in hun gezelschap tel je niet op één hand. Vorige zaterdag kon men 116 deelnemers inschrijven, niette genstaande de vele andere aktiviteiten, die op 't zelfde moment te Mere en Erpe plaats hadden, (zowel de muzi kale avond, ingericht door hel Vlaams Centrum als de Chiro-avond in 't klooster bracht veel volk op de been. Wie bleef er in Mere dan nog thuis?). Naar verluidt verliep de kaarterswed- strijd heel sportief, maar kampend. Tussendoor boden de Octopuslcden tombolaloten aan ter spijziging van de klubkas. Ook die ervaring leerde dat er op die manier iets te rapen valt. Ten slotte mocht schepen De Wolf de trofee van het gemeentebestuur overhandi gen aan de kampioen Robert Sienaert uit Mere. Het grote applaus bewees dat iedereen hem die overwinning terecht gunde. De trofee -Octopus- ging naar Jozef De Schutter Raf De Schutter plaatste zich als beste Octopuslid op de vijfde rang. Vermelden we nog dat de over winnaar een eerste prijs ter waarde van 2.100 frank in ontvangst mocht ne- De volledige uitslag: I.Sienaert Robert, 3771 p.; 2. De Schutter Jozef, 3546 p., 3. Bauwens Jozef, 3452 p.4. D'Hoey Willy, 3420 p., 5. De Schutter Raf. 3314 p., 6. Fahy Herman. 3260 p., 7. Van De Sijpe Georges 3241 p., 8. Menens Georges 3236 p., 9 Fahy Paul. 3205 p., 10. De Schutter Francois 3195 p.. 11 tot 116: Beeckman Florida. Eeck- hout Marcel, Van Den S.torme Cle mentine, De Schutter Rcmi. Lekime Omcr, De Winne Jozef, De Maenelare Elic, De Graeve Gentil. D'Haeseleer Marcel, Ribbens Emiel, Ottoy Andre, Van Titelboom Rcmi, Den Herder Eu- gène. Van Der Meerschc Etienne, Trogh Geert, De Waele Eli, Van Was- scnhove Catherine, Van lmpe Marie. De Clippeleer Edgard, Baeyens Ivan, Rottiers Edward, De Schutter Omer, Gees Kamiel, Rottiers Rudy, De Schepper Aimé. Duquet Kamiel. Van Melckebeke Johnny, De Waele Jozef, Trogh Willy. Michiels Robert, Rot tiers Jean-Paul, De Winne Marcel, De Vos Leontinc, Eeckhout Guido, God- daert Evarist. De Troyer Mark, Calle- baut Raf, Huylebroek Omer, Tem merman Herman, Van lmpe William, Huylebroek Marcel, Van Lierde Mag- dalena, De Punt Eddy. RenneboogGe- rmaine, De Leeuw Karei, Van Cae- neghem Rachel, De Graeve Rosalie, Ottoy Marc, Eeckhout Johnny', Moock Jozef, Eeckhout Kamiel, Van der Steen Henri, Van lmpe Marcel, De Schutter Emiel, Neerinckx Edgard, Vijverman William, Van Der Meer- sche Frans, Vermeulen Maria, Souf- friau Arthur, De Troyer Frans, De Groot Johan, Van Der Steen lmu. Key molen Albert. De Vos Eddy. Fahj Willy, Van Der Steen Valentine. Vu Asbroek Jozef. Rottiers Roland. Bee rcns Frans. Callebaul Margriet, V*j lmpe Freddy, De Gendt Alfonsinu Den Herder William. Eeckhout Luc,, Minoodt Herman, De Brouwer K» miel, Peelman Erik, Eeckhout Mark Matthijs Georges, Torrekens Maurictj Coppcns Alfons, De Mote Hart) Meulcman Lucie, De Schutter Emiel, Vereecken Estère, Janssens Herman De Schutter Judith. De Wolf Joze( Cautaert Lucien, Magerman Jozef J Matthieu Jean. W.I- KWB-Erpe vierde vorige zaterdag 25 jaar arbeidersbeweging in verschillende toonaarden. Voorzitter Jef Vandeneinde ver klaarde dat het bestuur geen enkele inspanning te veel achtte om er een groot familiaal feest van te maken. «Het lief en leed van onze arbeidersgroep mag gerust in dankbaarheid her dacht worden», voegde hij hieraan toe. Anderzijds kreeg de feestviering de stempel van een «Mijlpaal in de Geschiede nis» omdat de nieuwgeboren Kristelijke Werknemersbewe ging een hoopvolle toekomst tegemoet treedt. Nationaal voorzitter Persoon wees erop dat de KWB een scheppende bijdrage in de samenleving wil leveren. De jubileumfeestviering was morgen moet betekenen. De een eerste in een reeks aktivi teiten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de KWB- afdeling te Erpe. Later op de maand volgt nog een voetbal- tomooi op het programma met medewerking van sportieve af delingen uit het Aalsterse. Vo rige zaterdag was dus een offi ciële aanzet van een lange feestroes. Met ingetogen luis ter en in de geborgenheid van de plaatselijke bevolking had het familiefeest plaats, dat pas later zijn betekenis zal onthul len. HULDIGING DER EERSTE LINGEN Tijdens een receptie werden twintig trouwe KWB-leden ge huldigd, die sinds de stichting van de plaatselijke afdeling de beweging staande hielden. En daar begint het rijtje met de eerste voorzitter Paul Van Box- tael en verder: Jozef Wille, Remi Callebaut, Aimé De Win ter, Kamiel De Schaever, Ro ger Elaut, August Moerenhout, Paul De Schrijver, Jozef Van Vaerenberg, Cyriel Van Schel- fergem, Gilbert De Bruecker, Romain De Rijck, Omer Nijs, Louis lliano, Hector De Crae- cker, Cyriel Lemeire, Marcel Van Boxtael, Robert Van de Sijpe, Alfons Van der Fraenen en Cyriel Cooman. Ze ontvin gen allen een ereteken, ge schonken door de minister van Nederlandse kuituur. Mevr. De Backer. Daarna ging het stoetsgewijze naar de parochiekerk: de fan fare Sint-Cecilia met de majo- retten voorop en gevolgd door een schare vlaggendragers die hun sympatie met de KWB be toonden. De feestelingen slo ten glimlachend en pratend aan, hier en daar oogjes knip pend naar bekende toeschou wers. Een fiere en tegelijk ner veuze voorzitter leidde zijn kudde. De eucharistieviering werd voorgegaan door de nationale proost E.H. Jo Craenest, die in zijn homilie herinnerde aan de bijdrage van de vele overleden KWB-leden. Hij wenste voorts dank te zeggen voor de bloei ende en kritische periodes die KWB-Erpe in de voorbije 25 jaar doormaakte Hij wees er tenslotte op dat Erpe momen teel een toonaangevende groep in het gewest Aalst ge worden is. WALTER PERSOONS: KWB IS KREATIEF Na de eucharistie ging het op nieuw Pax-waarts voor een ju bileumbanket. Jef Vanden einde verwelkomde de talrijke leden en sympatisanten. Hij loofde de «onschatbare ver diensten van de 10-tallen stichters en bestuursleden, zo dat men vandaag met fierheid en dankbaarheid kon terugblik ken op de voorbije jaren». Hij dankte in een lange rij vermel dingen alle medewerkers aan dit feest. Daarna kon nationaal voorzitter Walter Persoons de feestrede uitspreken. «Aanwezig mogen zijn op een feest na een kwart eeuw arbei dersbeweging is een heuglijk feit voor mij», aldus de voorzit ter. Toch wenste hij niet meer stil le staan bij «het vallen en opstaan van deze afdeling». Toch is het passend hulde te brengen aan de pioniers en de overleden vrienden, die vaak in moeilijke omstandigheden aan de opbouw gewerkt hebben Dank aan hen omdat ze het hart en de ziel uitmaakten van deze KWB.» De toekomst van onze beweging werd vorig jaar op «richtpunt» uitgetekend. Daar werd gesteld dat de KWB een scheppende bijdrage in de samenleving van vandaag en nieuwe elan van de KWB te kent zich reeds uit in een nieuwe stijging van het leden aantal sinds 1975. «Vaak wordt geleerd gezegd, aldus Per soon, dat de KWB een bewe ging is voor socio-kultureel vormingswerk. Dat betekent konkreet dat we als arbeiders met een kritische visie aan de sociale problemen van onze samenleving willen werken: het gezin, het onderwijs, de werk loosheid, de arbeidssituatie, enz. Situaties, waarin mensen geraakt en gekraakt worden». «Het gaat ons om reële men sen met reële problemen. En dit is voor ons kreativiteit op het hoogste niveau. Veelal zegt men ook dat we de arbeiders in kontakt moeten brengen met scheppingen van goed allooi, maar wij willen werken met mensen van goed allooi: met vrijwilligers die hun steun en in zet niet ontzien, met arbeiders die meer dan brood en spelen willen.» Walter Persoon besloot dat een goed begrepen KWB nooit uit de mode geraakt, en dat de KWB het evangelie als bron van levensstijl neemt, samen op weg om te bouwen aan een betere wereld». Zijn toespraak werd met luid applaus beaamd. Met deze boodschap in 't ach terhoofd mochten de jonge ge legenheidsdiensters van de Chiro met koninginnepastei aanrukken. De feestviering besloot met een jubileumbal 25-JARIG BESTAAN Levende getuigenissen, als daar zijn de eerste voorzitter Paul Van Boxtael, vertellen dat de Erpse KWB reeds meer dan 25 jaar bestaat. In de jaren 50- 51 werd de afdeling uit een groep kajotters gevormd. De nieuwe KWB vormde eerder een uitloper van de bloeiende Cardijngroep dan een nieuwe stimulans voor een levens krachtige vereniging. De meeste stichters verwijzen tel kens naar de KAJ-groep en niet naar de KWB. Na vijf jaar, de periode waaruit de eerste geschriften dateren, doen E P. De Witte en E.H. De Cubber pogingen om de afde ling nieuw leven in te blazen, dank zij studiekringen. In '59 steken E.H. De Clippel, Edgard Flobert en Paul De Schrijver toen voorzitterde koppen bijeen om de KWB opnieuw op te richten. Men beleeft daarna een onge kende bloeiperiode met wisse lende aktiviteiten. De 60-er ja ren vangen weer aan met een krisismoment, maar een diaa vond over Lourdesbedevaar- ten in '64 brengt een kentering: een forse stijging van 't leden aantal en een vernieuwende stimulans van voorzitter André Van den Steen werken de groep op tot een invloedrijk beweging in Erpe en omgevinc Van dan af kent men de rege matige aktiviteiten van kultuu ontspanning, godsdienstig bezinning en de «uiterst gi slaagde» Lourdesbedevaaf ten. Het huidige bestuur telt 6 lede voorzitter Jef Vandeneiné ondervoorzitter Etienne C Meerleer, sekretaris Alfons t Rijcke. penningen voor Pa Bieseman, feesten van Frif Moerenhout en proost Gilbe Patho. (J De Volksuniejongeren van Erpe-Mere richten sinds een tijdje een vormingscykius in rond «gemeentelijk jeugdbeleid». Nadat op een eerste druk bijgewoonde studieavond een uiteenzetting werd gegeven over «gemeentelijk jeugdbeleid bekeken vanuit een integraal federalistische hoek», komt op vrijdag 5 mei «de praktische uitwerking van een jeugdraad» aan bod. In Erpe-Mere is tot nog toe geen jeugdraad. Meer en meer gaan daarvoor echter stemmen op en dit VUJO-initiatief zou daartoe wel eens een konkrete aanleiding kunnen zijn. Kort Op die eerste studiebijeenkomst kregen de talrijke toehoorders, waaronder leden van de gemeen teraad en vele leiders van de plaatselijke jeugdbewegingen, een teoretische uiteenzetting waarop we hieronder terugko men. Spreker was Mark De Jaegher van het Dosfelinstituut. Tijdens de diskussie die daarop volgde werden vooral verduide lijkingen gevraagd omtrent de mogelijke oprichting van een jeugdraad in Erpe-Mere zelf. Gespreksleider was Johan De Mol, gemeenteraadslid Te Leb- beke. Onder de aanwezigen waren ook mensen uit Aalst en Haaltert. Een tweede studiedag, eveneens in het Hof Ten Daele. gaat door op vrijdag 5 mei. Hier zal de praktische uitwerking van een jeugdraad aan bod komen. Naast het voorstellen van model statuten, komt ook het dekreet dat op nationaal vlak over de jeugdraden binnenkort ter stem ming komt, ter sprake. Dit alleen al beloott, want dit dekreet gaf al vanuit vele hoeken aanleiding tot protesten. Ieder een is hartelijk uitgenodigd op deze studieavond die begint om 20u. Hoe representatiever deze vergadering wordt, hoe duidelij ker of de jeugd van Erpe-Mere een jeugdraad wil. Uitgangspunten Van wat Mare De Jaegher zei, bestaat een gestencilde tekst die vrij duidelijk de visie waarachter VUJO zich stelt en de konkrete uitwerking daarvan weergeeft, (te verkrijgen bij VUJO Erpe- Mere) VUJO stelt de participa- tiedemokratie waarvoor ze op teert o.a. wat het jeugdbeleid betreft, als een konsekwentie van haar volksnationale visie. Het recht op zelfbeschikking voor elk volk is inderdaad een voornaam element van het volksnationalisme. Dit is niet enkel zo voor wat de «staat» betreft (voor Vlaanderen wordt het federalisme als beste be stuursvorm gezien), dit moet ook doorgetrokken worden tot de basiscel: de gemeente. Met andere woorden: een fede rale staatshervorming is niet genoeg. Het Vlaanderen van morgen moet er anders uitzien als het België van nu. «Sociale rechtvaardigheid, echte demo- kratische uitbouw, pluralisme, gelijke vertrekkansen voor ie dereen,...* in deze termen drukt men dat «anders-zijn», dat minder gecentraliseerd zijn uit. Als basiselementen voor elk echt demokratisch bestel ziet men: de kennis van de gevoerde politiek («glazenhulspolltiek») en een waarachtige participatie aan de besluitvorming. Dit betekent o.a. dat het niet voldoende is achteraf informatie te krijgen over beleidsbeslissin gen. maar dat men ook vooraf kennis van zaken moet krijgen, zodat men mee kan beslissen, participeert aan de besluitvor ming. (nvdr. het boekje «In spraak in opspraak» van F. Delmartino is hier als informatie zeer waardevol) Het gemeentelijk jeugdbeleid: struktureel Op bijlage 1 zie je hoe de maatschappelijke ordening van uit integraal-federalistisch standpunt bekeken wordt. Je leeft in kringen. Elke kring heeft die bevoegdheid die hij aankan. naast jeugd: sport, kuituur, gezin en bejaarden. Deze raden zouden een bindend advies moeten kunnen uitbrengen over alle problemen die hun interesse wegdragen, maar voorts ook hun mening over andere zaken mogen te kennen geven. Een jeugdraad kan bv. ook een mening hebben over ontwikke lingssamenwerking, ruimtelijke ordening... Gesteld wordt trou wens dat die opdeling in zoveel raadjes eigenlijk niet reëel is. In de maatschappij staan bv. gezinnen en bejaarden niet los, onafhankelijk van mekaar. Dat loopt allemaal door elkaar. Jeugdraad I n het kader van die gemeentelij ke struktuur, stelt men de jeugdraad. Een open jeugdraad De overdracht van bevoegdhe den gebeurt van onder naar boven. De federale staat hevelt bevoegdheden over naar het Europa der Volkeren en evenzo doet het gezin dit naar bv. de buurt, de wijk... Op elk van deze terreinen, deze kringen, komt het erop aan de «participatie», het «deel-hebben-aan-de-beslis- singen», uitte voeren. Konkreet voor wat de gemeente betreft wordt de struktuur voorgesteld, die je in bijlage 2 vindt. Wijkraden (territoriaal) en ge meentelijke adviesraden (func tioneel) staan in voortdurende dialoog met de gemeenteraad via een koördinerend opbouw- orgaan. De taak van dit laatste ligt o.m. in het in overeenstem ming brengen van tegenstrijdige adviezen, en een minder per soonlijk karakter geven aan de adviezen. Hier wenst met vrijge stelden. De wijkraden zouden liefst spontaan moeten groeien en de vorm aannemen van een soort volksvergadering met toch wel een bestendig komitee. Hier zou men kleinschaliger werken en openen zich vele perspectieven: het in leven houden van folklo ristische wijkaktiviteiten. infra- struktuurwerken (bv. wooner ven). jeugdzorg (meer toege spitst op lokale kwesties), gezin. De adviesraden hebben een eerder funktioneel karakter. Als voorbeelden stelt men WIJKRADEN gemeenschapsraden WIJK WIJK WIJK WIJK BUURT BUURT Komitee sociaal: jeugd gezin bejaarden inrichting van de wijk: beplantingen infrastruktuut kuituur: wijkanimatie folklore GEMEENTERAAD KOORDINEREND OPBOUWORGAAN GEMEENTELIJKE ADVIESRADEN participatieraden JEUGD SPORT KULTUUR GEZIN BEJAARDE Struktuur i open jeugdraad: georganiseerde jeugd niet-georganiseerde jeugd -F opsplitsing in werkgroepen: - jeugdbewegingen -jeugddiensten Inhoudelijk Bindend advies over alle problemen die hun interesse wegdragen ren van het fysisch leefmilieu, de gemeentedienst... (hier wil men werken in eigen beheer door het samenstellen van werkploegen). M.a.w. het derde arbeidscircuit dus. Ook de onderwijssektor vormt een luik: er dient geopteerd te worden voor een goed uitge bouwd gemeentelijk onderwijs. Eigenlijk wil men dus. vanuit de eigen visie, een verruiming van bevoegdheden voor een jeugd raad. Tot slot Wie deze teoretische objektieven aandachtig doorneemt komt tot de vaststelling dat ze met andere bewoordingen misschien, toch ook voorkomen bij andere jongerengroepen. Die kringen- visie wordt soms ook wel basissocialisme genoemd. Die idee van participatie wordt (althans met de lippen) ook bij anders gekleurde groepen ge hoord. De inhoudelijke verruiming van het jeugdbeleid is ook niet alleen een VUJO-visie... Een en ant maakt dus toch dat er redelijke kans bestaat voor ej jeugdraad in Erpè-Mere. Er bestaat overigens wel «Interkommunale Jeugdwt king» in Erpe-Mere, maar d; zijn toch maar een bepei aantal jeugdverenigingen aangesloten. Hoe die jeugdn er konkreet kan komen, dat een vraag voor de jeugd Erpe-Mere en hun gemeenlj raad! ip wil men. D.w.z. zowel voor georganiseerde als niet-aange- sloten jeugd. De subwerkgroe pen die gevormd zouden wor den. moeten de meer speci fieke problemen van iedere groep behandelen. Jeugdbewe gingen bv. los van jeugddiensten en zeker los van politieke jongerengroepen. Een politieke verzuiling wil men te allen prijze vermijden. Het gemeentelijk jeugdbeleid: inhoudelijk Naast traditionele elementen van jeugdbeleid (vooral op financieel vlak, subsiedies en zo. infrastruktuurwerken...) vor mingsspecialisten ter beschik king stellen) wil men ook nieuwe objektieven. Konkreet wordt gepleit voor een verruimen van her vormingswerk tot jeugdate liers die alle vormen van kunst, kuituur en vrijetijdsbesteding dienen te bevatten. Dit betekent een konglomeraat van jeugd- filmklubs, jeugdtoneel, muzika le vorming, kreatieve bezighe den, artistieke vorming... Tevens wil men ineen vernieuwd gemeentelijk jeugdbeleid aan dacht besteden aan de tewerk stelling van jongeren. Konkreet moet dit een bevordering inhou den van de «non-profitscktor» en een doorspelen van informatje over tewerkstellingsmogelijkhe- den in de eigen gemeente. Die non-profitsektor? Jeugd- en vormingswerk, bejaardenhulp, hulp aan gastarbeiders, vrijwa- Sinds vorige week staan stellingen aan twee vensters van de Sl.-Martinuskcrk van Lede. De prachtige glasramen van deze kerk worden gerestaureerd. Alle zestien glasramen worden in een nieuw lood gestoken en de vroegere ijzeren gebinten worden vernieuwd en vervangen door bronzen gebinten De werken worden uitgevoerd door dc firma Mortier uit Melle, dit onder leiding van de Gentse architckl. de heer Pol Van Maele. Het ganse projekt zal. geïndexeerd, ongeveer 3,5 miljoen frank kosten. De herstelling zelf gebeurt in de werkhuizen van dc aannemer te Melle. Aldus worden de ramen twee per twee uitgenomen en na ongeveer één maand zullen ze volledig afgewerkt zijn en terug op hun plaats zitten. Dit betekent dus dat de werkzaamheden, met de verlofdagen ingerekend, ongeveer 9 maanden zullen duren. Zodus zouden de herstellingswerken volledig beëindigd zijn rond Kerstmis als alles goed verloopt. De glasramen dateren van 1863. Ze zijn dus 115 jaar oud en het is de eerste maal dat ze hersteld worden. Dc twaalf ramen van de zijbeuken stellen dc twaalf apostelen voor en de ramen aan het hoogkoor stellen Onze-Lieve-Vrouw van Zeven Weeën en Sint-Martinus voor. Herzijn dczc^ramcn die door hun grote artistieke waarde ook een zeer grote financiële waarde vertegenwoordigen. Alles wordt in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. Dit moet ten andere zo gezien de kerk een geklasseerd monument is. MON D.G.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8