MET ROGER SCHALTIN PRATEN OVER KAKTUSSEN Het werd wel even zoeken toen wij Roger Schaltin gingen opzoeken in zijn droomwereldje. Een wereldje waarin de planten in het algemeen een zeer voorname plaats innemen. Eenmaal dat je echter dat stukje paradijselijk Erembodegem hebt gevonde voel je je er onmiddellijk tot rust komen. Ook het vriendelijke onthaal en de gastvrijheid waarmee het echtpaar Schaltin de eventuele bezoekers verwelkomen lijkt voor onze moderne tijd irreëel. Je belandt in 'n heel andere wereld, het wereldje van Roger Schaltin, een wereldje ook waarin de wintertuin van onze gastheer uitblinkt door de diversiteit van kaktussoorten die er welig groeien. ROGER SCHALTIN Roger Schaltin is een flinke drie plusser die er met zijn negenenzes tig lentes nog zeer fris voorkomt. Een levenslustig iemand die zich doorheen de moeilijkheden van een bewogen leven heeft gewor steld. Iemand die er nooit de moed bij verloor, maar die nu. na 30 40 jaar, fysisch de gevolgen begint te ondervinden van voorbije gebeur tenissen. Roger Schaltin komt er rondborstig voor uit dat hij kommunist is. Een van de grote punten die er hem in 1932 liet toe besluiten om o.a. met Bert Van Hoorick de kommunisti- sche partij op te richten was de on rechtvaardigheid die hij overal ron dom hem zag. Ondanks zijn vaste wil. zijn grote overtuiging, en vast beradenheid waarmee hij in de loop der jaren de verschillende moeilijkheden, die hem omwille van zijn politieke gezindheid wer den aangedaan, wist af te weren, moet hij nu bekennen dat wij eigen lijk nog geen stap verder zijn. De kloof wordt nog groter en groter. Op het vlak van rechtvaardigheid in onze wereld is het nog niet veel veranderd Wat echter wel sterk veranderd is in de loop der tijd is onze visie op de Aalsterse kommu- nisten. Destijds in 1932 stelde men de kommunisten voor als bloed dorstige woestelingen die rnen af- beelde met een bebloed mes tus sen de tanden, er steeds op uit munistische partij konden toetre den Het beeld van hef uitschot van de maatschappij was hen zodanig ingeprent in katolieke scholen en vanop de kansel dat men het moei lijk kon geloven. Gevolg was dan ook dat deze mensen als het ware dag en nacht in de gaten werden gehouden, vooral tijdens de oor logsjaren. Roger Schaltin was ook een van die mensen die niet alleen door het eigen volk gewantrouwd werd, maar ook door de bezetter. In de jaren 1941 werd hij zeer streng in het oog gehouden Tweemaal per dag moest hij zich aanmelden, eens om 8u30 en eens om 17u30. Dit gebeurde regelmatig, tot op de dag dat men hem verwittigde: «Ga niet meer of men arresteert je en brengt je naar een koncentratie- kamp in Duitsland». Sinds die dag dook Roger Schaltin onder bij 't verzet. De rest van de oorlogsjaren zou hij het grootste deel van de tijd doorbrengen in de natuur In bos sen, veld en schuren. Meermaals bracht hij de nacht door onder de blote hemel. Als verzetsman moest hij ook ge regeld kontakt opnemen met ver zetsmensen in het Aalsterse. Dat was een kiesse zaak. Hij was hier te goed gekend. Per fiets langs de steenweg mocht hij niet rijden. Op de tram Brussel-Aalst, die destijds nog reed, mocht hij zich niet laten zien. Meermaals dan ook legde hij de weg vanuit het Brabantse naar Erembodegem af met een fiets bied te kopen, en dat deed hij dan ook. Nu woont hij er gelukkig met zijn vrouw binnen een prachtig na- tuurkader dat welliswaar reeds heel wat veranderd is sinds wereld oorlog twee maar waaraan voor hem nog vele herinneringen ver bonden zijn. Als negenenzestigjarige heb je misschien een mildere kijk op het leven en op de voorbije gebeurte nissen, maar de idealen waarvoor men een gans leven heeft moeten strijden blijven bestaan. Fysisch is Roger Schaltin ook al niet meer van de jongste. Zijn gezondheid is ech ter nog goed, alleen heeft hij een grote hinderpaal die hem belet zijn vroeger werk nog te doen of zijn hobby nog degelijk uit te voeren: zijn handen trillen, een gevolg van de doorstane spanningen in het verleden. Waar zijn handen niet meer volstaan, zijn er nog altijd deze van zijn vrouw die haar man steeds helpt. Ook zij is gebeten door de natuurmicroob. Zelfs in de regen, beschermd door een para plu kunt u hen in hun tuin zien wan delen. Deze liefde tot de natuur wordt weerspiegeld door de prachtige tuin met plantsoenen en prieeltjes, rotstuintjes, vijvertjes, klimplanten, bomen en noem maar op. In win terse dagen, wanneer men buiten niets kan uitrichten, houdt men zich bezig in de wintertuin met kaktus- sen. Deze tuin is aangelegd in de De heer en mevrouw Schaltin in waren te roven en te moorden. Anno 1978, 46 jaar later, kennen wij de kommunisten als een gast vrije, vriendelijke groep mensen. De kommunisten vormen in Aalst zoals in de rest van het land, een minderheidsgroep lemad die ech ter alle pejoratieven over het hoofd ziet en reeds gepoogd heeft toena dering te zoeken zal zeer spoedig van het tegendeel overtuigd raken. Dit is geen pleidooi voor het (com munisme hier in Aalst, het is ge woon een vaststelling. De Mikis- klub, die tien jaar geleden, bij haar ontstaan als privéklub voor de kommunisten, aanzien werd als het bolwerk van de linkse roden, is in die korte jaren uitgegroeid tot een verzamelplaats waar politiekers van om het even welke kleur eens graag komen een praatje slaan of eens even willen verpozen. Dit is wel een unikum. Geen enkel ander partijlokaal slaagde er immers in in zo'n korte tijd een verzamelplaats te worden voor mensen'van alle politieke strekkingen Het was trouwens in deze gastvrije klub die haar tiende verjaardag vierde dat wij met Roger Schaltin voor het eerst hebben kennis gemaakt NATUUR Wanneer je bij Roger Schaltin gaat aanbellen zie je reeds onmiddellijk dat je te doen hebt met iemand die houdt van de natuur en van het groen Zijn tuin, laat ons liever zeg gen, zijn parkje, is een pareltje voor het oog. Onze gastheer wist ons te vertellen dat die liefde voor de natuur reeds dateert vanin zijn prille jeugdjaren Kuieren tusse vlasblonde velden, tussen het ruisende koren, langs geurende weiden was reeds een van zijn jeugdbezigheden. Deze band met de natuur werd nood gedwongen. nog steviger toege haald tijdens de oorlogsjaren 1940-45. Zoals we reeds schreven was Roger Schaltin in 1932 een van de medeoprichters van de kommunistische partij te Aalst. Vele mensen konden toen niet ge loven dat deftige mensen, zoals deze tandtechnicus, tot de kom- Het aantal kaktusvariëteiten loopt inde duizenden. Er zijn kleine soor ten die altijd klein bijven, er zijn reu zesoorten die jaren nodig hebben om volwassen te worden, maar er zijn ook reuzesoorten die op enkele jaren hun maksimum hoogte berei ken. Deze hoogte kan eveneens enkele meters bedragen Het beste voorbeeld, en misschien ook het meest gekende uit de westerns zijn wel de kaktussen in de Ameri kaanse woestijnen. Roger Schaltin bezit zo'n tweehon derdtal variëteiten van kaktussen. Het grootste deel van deze planten zijn prachteksemplaren. Verwon derlijk is dat niet. Nu Roger vrije tijd heeft kan hij zich dagelijks met deze planten bezig houden. Misschien kun je je wel de vraag stellen waarom men nu begint met kaktussen te kweken? Een pas klaar antwoord is daar niet op. Ge woon uit interesse, uit belangstel ling voor deze merkwaardige plan ten. Kaktussen beginnen kweken is eigenlijk niet moeilijk. Je kunt be ginnen met een paar eksemplaren te kopen, je kan er ook een paar kadeau krijgen, of je kan gewoon op een vuilnisbak ergens een ge broken stuk kaktus vinden. Voor de zonder nummerplaat. Hinderend was dat laatste niet want de reis weg liep doorheen de velden en bossen van ons Vlaamse land. De afspraak in Erembodegem was dan altijd in het moerassig en zeer wild stukje natuurgebied waar nu de Fazantstraat loopt en waar een nieuwe woonwijk ingeplant is. Het was daar dat Roger Schaltin besloot, indien hem de kans gela ten werd. en indien hij de oorlog overleefde, het stukje moeras te kopen en daar te gaan wonen. Door een gelukkig toeval kreeg hij de kans een groot stuk van dat ae- Het fameuze -kussen van de schoonmoeder- (SJ) OPENTEN Prachtige resultaten kun je ook be komen door verschillende soorten kaktussen op elkaar op te enten. Dit is eigenlijk eenvoudig. Als basis neem je een stevige, ronde kaktus. Hiervan snij je de top weg. Het snij vlak wordt langs de boorden schuin gezet zodat 't een meer afgerond geheel krijgt. Hiermee is de basis voor het openten Waar. Nu neem je bijvoorbeeld de top van een andere kaktus. Deze top snij je gewoon van het andere deel van de kaktus los en plaats hem op de reeds klaargemaakte basis. Met elastiek jes worden de twee kaktusdelen op mekaar bevestigd Na enkele we ken mogen de elastiekjes verwij derd worden. De bovenste kaktus heeft zich dan vastgehecht in de onderste die tevens als voedings bodem dient voor de bovenste Aangezien deze opgeënte kaktus sen door de mensen als kuriositei- ten beschouwd worden is het terug logisch dat verkopers daaruit munt gaan proberen te slaan Inplaats van een ronde basis te gebruiken voor het openten maken zij veelal gebruik van stervormige basissen, drie - of vierbenige. Deze stervor mige kaktussen groeien immers veel sneller en zijn goedkoper. Het openten gaat even gemakkelijk, maar na zekere tijd kan de basis niet voldoende voedsel voor zich zelf en de opgeënte parasiet op slorpen en verdroogd. Je mooie kak tus is verdwenen. Let dus op, geef liever iets meer maar kies een op geënte kaktus op ronde basis, zo niet kom je er bedrogen uit. Een opgeënte kaktus (SJ) Roger Schaltin demonstreert hoe men een kaktus moet openten (SJ) Dit waaiervormige kaklusje is het lievelingsplantje van de gastheer (SJ) veranda of serre achter het huisje. Daar vindt je een hele gamma van kaktussen, prachteksemplaren, gekweekt door onze gastheer KAKTUSSEN ALS HOBBY Heden tendage geeft men niet en kel aan de schoonmoeders een kaktus, ook de «liefste schat» wordt wel eens met een kaktus bedacht Vooral kleine kaktusplanten zijn in. Een kaktus is immers een plant zoals een ander al moet men wel zien hoe men ermee omspringt. mensen die voor zichzelf een kak tus willen kopen, of voor de men sen die een kaktus willen ten ge schenke geven nog volgende raad. Laat je niet misleiden door «verko pers» op markten en in winkels. Schone «bloemende» kaktussen zijn dikwijls slechts schijn. Een "kak tus. en dan vooral de kleine soor ten, geven wanneer ze bloeien een klein, fijn rood. geel of wit bloempje. Een kaktusje in bloei is mooi Ver kopers weten dat ook, en zij mislei den de mensen door tussen de ste- kertjes van de kaktus kleine stro bloempjes te duwen Door de mi- niskule weerhaakjes die aan elk WATER GEVEN Een kaktus water geven is iets waarmee je moet opletten. Er zijn kaktussoorten die je maar eens per jaar moet water geven, maar er zijn er andere die je wekelijks hun por tie moet geven. Dat moet je ge woon zien Wanneer de kaktus er wat slonzig begint bij te staan is het het moment om hem wat drinken te verschaffen Bij het gieten van kak tussen moet men er echter zorg voor dragen dat de grond rond de kaktus niet vochtig blijft, zoniet gaat je kaktus afrotten. Kaktussen heb ben water nodig om zich te voeden en zitten dikwijls zelf boordevol wa ter maar kunnen er niet teaen in vochtige grond te staan Op de snij lijn van kaktus en aarde rotten zij weg. Ook bij het kopen van een kaktus moet hiermee rekening worden gehouden. Sommige ver kopers verplanten de kaktussen en zetten ze iets dieper in de pot. Ge volg is dat je een afrottende kaktus koopt. Ook kaktussen waartegen onderaan de aarde opgehoopt ligt Wanneer je kaktussen kweekt kun kunnen best eens gekontroleerd je best ook eens een meer gespe- maal deze worteltjes iets grot® geworden zijn mogen zij geplarx worden Dus niet het afgesneder stuk onmiddellijk planten! Een an dere werkwijze is 't afgesneder stuk op te hangen enkele milimet® boven de pot waarin hij moet staan Na enkele weken alweer zul j< merken dat er zich kleine worteltje! vormen en dat deze zich gaan be ginnen ingraven in de aarde van d< pot. Na een paar maand heeft d< kaktus zich hier zelf geplant. Er bestaan ook meerarmige kak tussen. Kaktussen met een ge meenschappelijk basisdeel maai waaruit verschillende armen op schieten. Wanneer je deze armer in het wilde weg laat groeien riskee je dat ze 'n waar kluwen gaan vor men dat onontwarbaar is. Om eer schone plant te bekomen moet je ze terug wat helpen Dat kan doo ze van in het begin in goede banen te leiden Wanneer de armen wat van grootte geworden zijn begint men met stukjes kurk tussen de verschillende armen te steken Naarmate deze uitschietsels groeien wordt de lengte van de stuk ken kurk groter Het gevolg zal zijn dat men een kaktus bekomt me1 gewoonlijk rechte uit elkaar groei ende armen. ORTEN zijn duizenden soorten kaktus sen. Deze variëren van zeer kleine plantjes tot planten van enkele me ters. Om deze laatste kolossen te kweken heb je niet alleen 'n serre nodig, maar ook veel ruimte. In onze streken vindt je dus niet zo veel eksemplaren. Bij Roger Schat tin staan er wel een paar. Wel kun nen deze reuzen gebruikt worden voor de kweek. Men snijdt er stuk ken af en plant die telkens opnieuw Voor de gewone doorsneeman ol vrouw is het wel interessanter zich met kleinere soorten bezig te hou den. Dit wil niet zeggen dat deze een halve meter diameter kan heb- gaan"aannemen. Nemen wij nu bij voorbeeld eens wat men noemt «het kussen van de schoonmoe ders». Dat si een kaktus die gerust ee halve meter diameter kan heb ben en voorzien is van stevige ste kers Dergelijke eksemplaren zijn! prachtig maar kunnen gerost 30 tot 35.000 fr kosten in de winkels. Kaktussen bestaan er fn alle vor men: ronde, stervormige, platte, waaiervormige en noem maar op. Een van de lievelingsplantjes van Roger Schaltin is trouwens zo'n klein waaiervormig kaktusje. Om te eindigen nog een paar tips. stekertje van een kaktus zijn vallen deze strobloempjes niet van de kaktus. Kaktusbloemen zijn hel van kleur, maar dikwijls zeer broos. Er zijn zelfs variëteiten die slechts een paar uur bloeien Bij dit laatste soort moet je werkelijk de tijd hebben om dat te zien. Wanneer je merkt dat de tijd gekomen is moet je in de buurt blijven Langzaam zul je de bloem zien opengaan Een paar uur blijft ze aldus haar pracht uit stralen, maar dan sluit zij zich te- rog. De bloei van je kaktusplant is voorbij. Van korte duur dus. worden. De vraag blijft natuurlijk hoe men de kaktussen dan moet gieten Het water mag met die plaatsen in aan raking komen die niet rechtstreeks In kontakt staan met de lucht. Dus de wortels en 't onder de grond zittende deel van de kaktus Om op die plaatsen water te geven plant men best naast de kaktussen een buisje in de pot dat uitmondt in de buurt van de wortels Door langs dit buisje water aan de kaktus te ge ven voorkomt men af rotting. ZELF KWEKEN Kaktussen kun je gemakkelijk zelf kweken. Ze vermenigvuldigen zich gemakkelijk. Je moet hen echter een handje helpen, want dat gebe urt niet zomaar van zelfs. Om te beginnen kun je kaktuszaad kopen en ze zaaien. Dat is een om slachtig geheel waarvoor je veel tijd moet hebben, of beter veel geduld want het duurt lang voordat je egn volwassen plant bekomt. Beter is het dan ook om te vertrekken van volwassen planten. Daarstraks spraken wij reeds van afgebroken stukken kaktussen op vuilnisbak ken Dat o.a. kan het begin zijn van een kaktus. Van een kaktus mag je gerust een stuk snijden. Dat suk dan wordt daar gewoon enkele we ken gelegd. Wat zal men zien. Er ontstaan kleine worteltjes. Een cialiseerd boek openslaan. Er staan altijd nuttige tips in. Zo kun je dan ook te weten komen of dat de kaktussen die je bezit giftig zijn of niet. Er zijn niet zoveel giftige s ten kaktussen. maar het kan beuren dat je per toeval toch zo'n eksemplaar in je kollektie hebt en dan let je best op. Kaktusstekels zijn gevaarlijke ste kels. Met het blote oog zie je naal den In werkelijkheid zijn het kleine harpoentjes met weerhaken. Deze naai is immers voorzien van mi- kroskopische weerhaakjes die de naald dieper en (Seper in je vlees trekken. Wanneer je een aantal kleine stekertjes in je hand hebt van 'n toevallige aanrakin met kaktus kun je niets beter doen dat het gehavende deel van je hand at te plakken met kleefverband en dit laatste dan voorzichtig los te trek ken. De stekertjes zullen er blijven in vastkleven. Wanneer je probeert ze een voor een met de hand of een pincet weg te werken riskeer je dat ze afbreken en dat een deel van steker in je hand blijft zitten. Zo zie je maar Kaktussen bezitten en kweken kan mooi zijn, maar er zit ook enkele stekertjes aan vast. Hou er dus rekening mee. de resul taten zullen niet op zich laten wach ten. Jan Strickx

De Voorpost | 1978 | | pagina 12