r ABB Brijzenhout en andere mislukkingen Geelblauw, zoals de BRT «Gelukwensen voor de tegenstander» ■S Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren jtWÊSBBBSÊÊmmmSBÊÊmm. Kreunende tricolores Voorverkoop Heizelfinale Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren - Lokeren - Beveren T In het voetbal moet men kun- pn verliezen, zoniet gaat men r aan kapot». Een uitspraak an Johny Velkeneers met wie je na het Wase bekertreffen in e spelershome van Sporting fen lang en ook vrij doordrin- end gesprek hebben gehad, e mislukking van de tricolores as zondag ook zo totaal dat et bij het definitief afsluiten an dit voetbalseizoen echt een zin meer had om nog zalf de onmiskenbare Lokerse inden te strijken. Ook de spe- mochten zondagavond luk voor stuk eens voor de iegel gaan staan om «het larom» van een kompetitie ineden maat te achterhalen; hun eigen belang, in het be ing van een klub die inzake irklust zowat als voorbeeld lag gesteld worden, in het be ing van de trouwe, betalende ipporter Veertig weken lang lebben we van heel dichtbij het einig «wel» en het bij momen- in soms oeverloos «wee» van lie gemeenschap meebeleefd. itisch ingesteld vaak maar ik met de alles overheer- •nde gedachte in het achter- >fd dat de gradins en tribu- veelal verstoken blijven back-ground- ilevenissen die het gebeuren het gazon dikwijls en ook overwegend bepalen, 'e zijn het bestuur van Spor ing Lokeren dan ook dankbaar it we bij sommige minder ingename situaties inzicht ibben kunnen krijgen in het laarom van een genomen be slissing. Liever dan ééndags- iensatie te spuien hebben we letracht onze lezers te dienen tor de waarheid neer te :hrijven; gebaseerd op kleed- imerimpressie, trainers-, lanager- en spelersverklarin- jen gekoppeld aan het gebeu- en op de groene mat zelf. Ziet u alles wat er zich op de recht hoek afspeelt? Wij ook niet zo dat we zeker niet vies zijn om een andere mening te aanho ren; ook deze van een scheids rechter alhoewel die er zich slechts sporadisch toe leent. De drukkende sfeer uit de Spor- tingkleedkamer op Rocourt; de onthutste Lubanski bij de Grij- zenhout - verklaring na de ne derlaag op Waregem; de moe getergde Dalving tussen de morele Lokerse puinhoop na het zoveelste verlies op Ander- lecht... Het dwarrelde allemaal een beetje tussen onze ge dachten toen we zondagavond met Velkeneers de kern van de zaak aansneden. Sporting vormde dit seizoen praktisch nooit een geheel; meer dan wat ook noodzakelijk om tot goede resultaten te komen. We brachten in dit verband de thuiswedstrijd tegen Winter- slag ook even in herinnering; match waarna we in de kolom men van dit blad zeker niet mals waren voor de Lokerse kapitein. «Akkoord, in dit treffen stond ik zonder moreel op de mat: kritiek was derhalve ge grond. De morgen vóór de wedstrijd lichtte de heer Grij- zenhout me in.dat ik op de linksbackplaats moest aantre den. ledereen had z'n wel bepaalde plaats en opdracht in het team; als kapitein moest ik het voor beeld geven en me zo goed als mogelijk aanpassen. Dat deed ik ook maar als er één plaats in het elftal is waar ik nooit tot prestaties kom is het zeker deze van linker vleugelverde diger. Dit is slechts een kleine anekdote uit de honderden die soms heftige strubbelingen tussen spelers en trainer heb- teweeggebracht. Namen hoeven hier nauwelijks bij ver meld als u weet dat zowat 16 van de 18 kernspelers er om beurt mee werden gekonfron- teerd. Het vertrouwen was al bij de seizoenaanvang uit ons team verdwenen; praktisch niemand durfde nog initiatief te nemen. Het is nadien van kwaad naar erger gegaan. Ja zeker ook m'n ploegmaats blo zen bij het observeren van het beschamend resultaat met zulke groep van talentrijke voetballers. Maar begrip was er vanwege de heer Grijzenhout zo zelden te verwachten. Ik blijf er dan ook bij dat de vooral op mentaal gebied verkeerde aanpak van onze vroegere trainer ons mislukt seizopn voor het grootste deel in de hand heeft gewerkt. Daaróm ook heb ik vandaag, de don kerste dag uit Sportings verblijf in 1 nationale toch, meer ver trouwen dan sommige suppor ters zullen willen aannemen. Met de groep van 18, die vol gend seizoen zeker niet zal worden ontmanteld, moeten we inderdaad de Belgische top viseren. Niet met de mentaliteit echter die dit jaar een wig van vertrouwen tussen onze gele deren heeft gebaand.» Stellen we ter verduidelijking dat de geciteerde «Winterslag - enekdote» slechts een peul schil was in het geheel der soms frustrerende menings verschillen. Weze ons zeker deze opmerking gegund. Het verschil tussen het beleidsmo tief van Ladislav Novak en Han Grijzenhout was zo hemels breed verschillend dat we dit jaar in de Daknamstraat vaak het voorhoofd hebben gefronst. Psychologie, vaak een te ge leerd woord in de mond van een bulderende trainer, heb ben we d$ seizoen bijna nooit in de marge van 'n kleedkamer verslag opgetekend; zelfs niet 'n uiting die er van verre op geleek. Een persoonlijke vast stelling die door praktisch de volledige spelerskern wordt gedeeld. Wellicht ligt de die pere grond van deze fout niet alleen bij Han GrijzenhoutDe samenhorigheid van de «elf van Braems» legde onze vorige zondag alvast deze slotbemer king in de pen. Met Beveren gaat zonder twijfel het meest homogene team naar de Hei- zel. Deze vaststelling alsmede de «Grijzenhout-ervaring» zou voor Sporting Lokeren een dure les moeten zijn. Zoals het kortstondig verblijf van Grij zenhout aan de Durme voor Han zelf ook 'n leerrijke erva ring zou kunnen betekenen Opvattingen wijzigen niet zo snel. Zelfs deze van een ver slaggever dienen al eens psy chologisch toegelicht.. :ondag zelden aan bod. Hier wint hij wel een kopduel tegen Buyl maar meer zat er evenwel n Zondagmorgen, 7 mei. Een regendag. Veel vaders heel vroeg bij de bakker. Boterkoeken voor vrouwlief en de lieverdjes! Een week te vroeg? De moeders worden toch eerst op 14 mei verwend? Datwei. maar die beker-zenuwen; ze stonden nu al zo lang gespannen. De laatste nachtrust was veeleer een ellende. Die beiaard van St. Laurentius mogen ze in 't vervolg vóór het krieken van de dag gerust een toontje lager laten zingen! Nou ja, twee keer moederdag; aan de koffietafel tenminste. Om elf uur defileren er al blauw-gele vlaggen op de Lokerse markt, «Vreemde eenden in de bijt zeg; het optimisme siert de dwaze!Twijfel toch in de tricolore-harten. Gemengde gevoelens ook; Beveren was toch vijfde en kan in Daknam nog altijd iets meer. Maar er was Larsen, Lubanski ook en de hartversterkende verrichting tegen kampioen Brugge! De superstitie eiste haar rechten op. Ongelovig bijna hoe bijgelovig voetballers en supporters kunnen zijn. Pfaff had z'n gele kousen, besnorde Stan z'n dito vest waar ie nooit mee verloor en Kamiel z'n op de draad versleten onderbroek waarmee de Uefa-beker werd bereikt. «Mr. de Directeur» rookte slechts zeven sigaretten; de laatste uitgerekend op vijf minuten van het eindsignaal... Twee uur...de twintigduizend rukten aan. Beveren was in de minderheid, opvallend zelfs. Enkel het verschil in geproduceerde decibels was niet zo groot. Het werd nog kleiner toen Bob Hoogenboom en Jean Janssens langsuit op de mat gingen liggen terwijl de bal in dat hok-kant Goeters fabriek- kaprioleerde. Besefte Heirnich Schönberger wel ten volle dat hij de «rapenwreters»de grootste vernedering uit hun voetballeven deed inkasseren? «De Mierennest» liep opvallend vroeg leeg. Hier moet de brouwer in geen vijf maanden over de vloer! Vieze geur van vieze braadworst. Doet ons altijd aan Anthierens' stinkend Brussel denken...Rothumeur! Trieste Sportingvlaggen in den drop... Geen Heuzel; Europa lag onbereikbaar ver. De supportersklubpresident hing aan den toog. Troosten hielp vooralsnog niet. Zijn lieve Jan werd te laat opgesteld. Sneuvelen in het zicht van Brussel... tegen Beveren verdomme... Een Jupilerüü Een «Ruiter van 't Heiende» die stiekem «het aktiekomitéke» had gesteund omdat hij geen twintig miljoen uit z'n eigen zak wilde betalen kwam triomferend de gelagzaal binnen: «Ik Lokerenaar, ook beste supporter van Beveren, groet alle tricolores hier te lande!» Nou zeg. daar hadden we het. Moest er nog olie op het vuur zijn?... De maat was net te vol als ie de sekretaris (zonder zeep) z'n baard wilde afdoen. Pijnlijk. Warende Freethielzonen nog wel «boerkes» en de Sportingers «dikke nekken»? Twijfelachtig... Eén zaak was overduidelijk. Onze oh zo dikke boer had een ferme dikke nek. Z'n grote bek deed aan een brakend Nijlpaard denken... De twaalfde Jupiler deed het! De voorzitter had zichzelf teruggevonden: «Weet je wat flauwe plezante, w(j blijven achter onze jongens staan; zet dat Sportinglied maar eens op Lea. Het woord van de president was wet. Ook al hield ie zich niet aan z'n belofte om alleen bij succes te klinken... Ietwat verschrommelde boterkoeken in de broodkast. Op 14 mei heeft de bakker er wel weer verse. En moeder zal ook kontent zijn; die veelkleurige bal mag de tricolores voor een paar weken nu echt wel gestolen worden... V.d.H. Zondag 21 mei om 16 uur bekert Beveren tegen Charleroi. De voorverkoop geschiedt doorlopend in volgende lokalen: café De Duif, Ijzerhand (Gerard Buyl) café De Meir, Klapperstraat aan het loket van het Ftèethielstadion op za 13.5 van 10 tot 13 uur, zo. 14.5 van fö'tot 13 uur, ma. 15.5 van 10 tot 13 uur. di. 16 5, wo. 17.5, do. 18.5 telkens van 19 tot 21 uur, za. 19.5 van 10 tot 13;uur en van 16 tot 18 uur. iSK Beveren gaat naar de HeizeiUitzinnige vreugde op de bankBraems kan het blijkbaar nog met geloven. I Zijn sport en politiek niet te mutcheiaen? Nauwelijks. De mensen kMvüii het Aktiekomitee tegen gt M dwongen ruilverkaveling - Sint-Gillis hadden de massale sa menscholing van Waaslanders en 3e andersdenkenden te baat geno men. om nog maar eens hun wre vel t.a.v. het projekt in de polders te verwoorden. Strooibiljetten werden ter hand gesteld en onder ruitewissers gestopt, men had het over hel jaar van het dorp dat werd - afgekapt door de CVP-staat met minister De Backer en de Sint-Niklazenaar De Bondt-, het l<(j{ natuurschoon dat vernield wordt, de onrechtvaardigheid van de hele geplande toestand. Sport is een maatschappijfe- ttes nomeen. Dat ervaarde (onder ging) ook Ivan Sonck, BRT- verslaggever, die het bij het bege leiden van de beelden voor Sportweekend- had over Jespers van SK Beveren. Een onderzoeks rechter op het terrein? Nee. alleen een reporter die z'n papiertje te strikt had afgelezen. Jespers zit nog in de gevangenis, maar Jas pers liep vrij rond over de Dak- namse grasmat. De BRT-mensen leken overigens wel een voorge voel te hebben van wie het pleit zou winnen, zondag; hun kapla- tiewagen (of hoe heet zo'n ding was in fleurige geelblauwe tinten gehuld Sterke staaltjes kon je zowel vóór als na de derby meemaken op hel terrein. Jongelui uit het Be verse wisten geen blijf met hun en- toezjasme. Ze haalden krachtpat serijen uit met hun geelblauwe sjaals, tot regelrechte wurggrepen toe - The Yellow A rmy riep al op voorhand tot de internationale ref. toen die rond tien na drie hel veld inspekteerde: Merci Rion, merci!-. De Lokerse spelers van hun kant bedachten het publiek even vóór vieren met een leuke at tentie, zij deelden rode plastichal len uit. The Flemish Girls uit Lokeren, in oranjerood plunje, stapten sa men met de Liberale Harmonie over hel voetbalveld - Lokeren, ahaha- en Lar senahahawaren de duchtig ge- skandeerde slogans van bezoe kende supporters die hun vreugde op iets te negativistische manier wilden afreageren. De wet van de sterkste telt nu eenmaal, ook in hel voetbal. Ook de smurfen waren van de partij plus een heleboel bolhoe den, een Vlaamse leeuw wapperde in de eretribune en een heel stel Belgische vaandels werden bo vengehaald toen de Beverse zege vaststond. Maar om echt Belgisch te kunnen doen moet toch nog tot volgende zondag geduld geoefend in de Heizei W.V. Impressies uit de Sporting-kleedkamer Wat seint een verslaggever zoal uit een kleedkamer met voetballers waarvoor de Heizelpoort zonet met een harde smak werd dichtgeklapt? Ontgoocheling natuurlijk; dat vooral, maar ook groot respekt voor een tegenstander die duidelijk beter was. Zondag toch omdat, en dit werd al evenmin ontkend het eigen elftal schromelijk tekort was geschoten. Sporting was dikwijls beneden maat dit seizoen; zo krampachtig als zondag was het zelden. Het belang v/d inzet speelde hierbij een rol (net als bij de glorierijke tegenstander trouwens) maar er was vooral het feit dat Lokeren ook in deze «wedstrijd v/d waarheid» vruchteloos naar een ideale samenhang heeft gezocht. De trainersmalaise had dus wel diepere sporen nagelaten dan men op de vooravond van «day seven» verwachtte. LeonNolIet,de man meteen onmogelijke taak wellicht, treft hierbij uiteraard weinig schuld. De in het stadion vaak opgetekende bemerking dat z'n zoon Frank vroeger in de match door De Koning moest zijn vervangen hebben we na afloop bij de trainer ook in vraag gesteld. Z'n antwoord was even duidelijk als oprecht: «Laat me vooraf stellen dat vooral onze «grotere» spelers me vandaag hebben ontgoocheld. Wie speelde eigenlijk wel op niveau in ons elftal? Niemand, als u het mij vraagt! De vervanging van Frank door Jan de Koning sloot het risico van de onvoorwaarde lijke aanval in zich. Aanvallend kwamen we beter uit de verf, dat wel, maar Schönberger kwam vrij en die laat men nooit onbestraft op toerental komen. Overduidelijk merkbaar tijdens het laatste kwartier vind ik. Niets is voor ons verloren als Larsen die reuzegrote kans op de 65e min benut. Voor mijn part het beslissend momment uit de match en dit niettegenstaande Beveren reeds na een kwartier een doelpunt kadeau kreeg. Bij dergelijke spelsituatie opteren voor de buitenspelval was doodgewoon een vloek! «Manager Derijcker was bondig en ook duidelijk in zijn syntese:» Beveren is altijd een moeilijk te bespelen tegenstander geweest. Vandaag b.v. kregen ze met veel moeite elf valiede titularissen bij elkaar. Hun redement was een harde kaakslag voor onze dure vogels.» Johny Velkeneers fungeerde zowat als spreekbuis voor alle Sportingers toen ie een onvoorwaardelijk eresaluut richtte aan de zegevierende streekkonkurrent. «Ook vecht ik de tegen mij gefloten strafschop zeker niet aan. Stevens hinderde me wel bij het opspringen maar toen ie oog in oog met Hoogenboom kwam te staan leek de penaltystip me het enig nog mogelijke redmiddel.» Preben Larsen, ontgoocheld in elk vezel van z'n lichaam, bleek enorm verrast door de doeltreffendheid waarmee ie door de Beverse afweerlinie was opgevangen. «Geloof me man. zo sterk had ik die zeker niet verwacht. En die kans... die bal kwam te hoog om er tegen te stampen en te laag om hem te koppen; als een rijpe appel slidderde ie van m'n linker weg». Over de perfekte aanpak van de opponerende verdediging geraakte ie buitenom moeilijk uitgepraat... Wlodek Lubanski kende de honkvaste Braems-defensie natuurlijk al van vroeger. Over de Sportingprestatie was ie niet te spreken: «Rotslecht! Als een op hol geslagen paard hebben we gespeeld. Driest en zonder de minste intelligentie. Een goede voorzet kwam er praktisch nooit, de spitsen werden zelden goed aangespeeld.» Door de uitschake ling in de Beker van België is Wlodek reeds maandag naar Polen afgereisd. Duidelijk ontgoocheld. Die Belgische bekerfinale lag hem ook nader aan het hart dan het W.K. te Argentinië... Inde slotbeschouwing van dit kleedkamerver slag lonken we ook even naar de fluit van de heer Rion. We hebben ze uit ons relaas van de match verbannen omdat we een feit willen aanhalen dat eerder persoonlijk is en alsdusdanig niet inwerkte op een arbitrage die globaal genomen goed was. Maar tussen Rion en Verheyen scheelt er iets. We wisten dit reeds een hele poos; de aantekeningen in de marge van ons matchverslag liegen er ook niet oni. Francis Rion floot de Lokerse middenvel der kompleet naar de haaien. Elke scheids rechter kan dit. Men hoeft iedere interventie slechts ten nadele van «de geviseerde» te interpreteren, zeker wanneer de zenuwen gespannen staan als tijdens dit bekerduel. Dat deed Rion ook, onopvallend soms voor iemand die geen weet heeft van een nogal sinistere situatie. Op de vraag waar de juiste oorzaak ligt hebben we geen antwoord. Verheyen balde z'n ergernis samen in een beeldspraak die men in Wallonië toch niet verstaat... Onthouding dus maar ook een aanklacht om te dienen waartoe ze behoort: ook voor de voetbalwet dient iedereen gelijk te zijn. Of niet soms. Monsieur Francis? Wie zondag dan de meest ontgoochelde Sportinger was? Hoogenboom. overduidelijk. Geen woord sprak ie vooraleer hij lijkbleek de kleedkamer verliet. Een groepje supporters wachtten hem op en schonken frisse bloemen. Zij waren het tenminste niet vergeten dat Bob de vorige dag jarig was. In Aartselaar waar de running naar de Heizei zo munitieus werd voorbereid... Samen met Johny Velkeneers zijn we toen naar de spelershome gestapt. Opeens lag het er uit: «Binnen enkele maanden begint een nieuw seizoen. Laten we het potverdomme beter maken dan dit». Vele lange weken Sporting-ellende zaten als het ware in die ene vloek v/d Lokerse kapitein vervat. V.D.H. >el-

De Voorpost | 1978 | | pagina 15