GILBERT CLAUS, VOORZITTER VAN DE AALSTERSE KULTUURRAAD MARNIX STEENHAUT: EEN JONG TALENT? UW WOORD De Voorpost - 12-5-1978 - 19 GHIS WILLEMS EN DE STEDELIJKE RAAD VOOR JEUGDVORMING Tijdens zijn interpellatie op de laatste gemeenteraad over de ver voerkosten an het kampeermateriaal voor de jeugdbewegingen (zie Voorpost 5.5.78), maakte Ghis Willems twee opmerkelijke uitspra ken: «Het verwonderde hem o.a. ten zeerste dat de Stedelijke raad voor Jeugdvorming zich niet meer als 'adviesraad' gedraagt, maar als 'politieke' raad. m.a.w. haar be voegdheid te buiten gaat: zij per mitteert zich immers advies te ge ven daar waar het haar niet ge vraagd wordt! (in dit geval had het stadsbestuur een advies ge vraagd over de exploitatie van een minibus, en de Stedelijke raad voor jeugdvorming gal advies over het ganse probleem an het vrachtvervoer! Maar toen G. Willems ging kijken naar de samenstelling van deze raad ging hem een licht op: in het bestuur zitten 10 mensen, waarvan slechts 1 afgevaardigde van het kristelijk geïnspireerd jeugd werk Ik kan hier slechts het v olgende uit besluiten: indien men een interpel latie wil houden, informeert men zich best grondig vooral Het bestuur van de Stedelijke Raad voor Jeugdvorming bestaat uit 12 personen, waarvan 4 van de christelijk geïnspireerde strek king. Het adv ies betreffende de vervoer- service (materiaal en personen), werd door 'n werkgroep opge maakt waarvan ook afgevaardig den van het christelijk geïnspi reerd jeugdwerk deel uitmaakten en op de algemene vergadering van 13.2 bij eenparigheid van stemmen goedgekeurd; op de al gemene vergadering van 25.4 nogmaals unaniem bekrachtigd. Waarover een adviesraad wel of niet haar mening mag zeggen (ad vies mag uitbrengen), daar kan men dagenlang over diskussiëren. Maar G. Willems schijnt toch ee-n heel aparte opvatting te hebben over «inspraak» en «demokratie». De afgevaardigden van de jeugd bewegingen, tot wiens verdediger hij zichzelf heeft uitgeroepen, de len mijns inziens zeker zijn me ning niet (dit afgaande op onze gesprekken tijdens bestuurs- en algemene vergaderingen). Ik ook niet trouwens. BAITA DOLORES Afgevaardigde voor de Jongsocialisten Bestuurslid Stedelijke raad voor Jeugdvorming Onze jonge kunstenaar maakt zelf affiches zodat de leden van het huisgezin en toevallige bezoekers niet vergeten wanneer de voor stelling is. Telkens wordt het een sukses... Mamix'ouders remmen hun zoon niet af, zij laten hem rustig zijn gang gaan. Om zich nog meer en beter te kunnen dokumenteren be zocht het jonge talent de ridderspelen te Brugge (1974) en tijdens de vakantie tijdens de familiereis naar de kastelen aan de Loire. Marnix nam zijn tekenblok mee en bracht verscheidene mooie tekeningen mee naar huis. Hij onderzoekt alles uit nieuwsgierigheid en «voor zijn plezier». Zijn le vensdroom is journalist te worden. Vooral geschiede nis interesseert hem het meest. Hij bereidt zich reeds voor op die taak: als de klas een uitstap maakt zorgt hij onderweg voor de_ zich reeds om volgend jaar in het plaatselijk voetbalelf tal te worden opgenomen. Onze verbazing steeg ten top toen Marnix doodge moedereerd vertelde dat hij een boek aan het schrijven was. Het gaat om een ridderro man met als hoofdpersoon een echte kruisvaarder, die op zijn lange tochten aller lei avonturen beleeft. Alles wordt eerst uitgepro beerd: Marnix gaat buiten uitbeelden en spelen. Daar na komt hij binnen om zijn bevindingen te noteren. Tot slot laten wij onze le zers meegenieten van een opvoedend artikel uit zijn jongste krant «Niet al te veel mensen we ten dat het woord «jeep» uit de stripwereld komt. Des tijds kwam in de verhalen van Popey een figuurtje voor dat alleen maar orchi deeën at. Dat was Eugene de Jeep. Eugene wist alles Alles wordt, zij liet dan met één vinger zelf getypt (SJ) Dat de pas verkozen voorzitter van de Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding niet zinnens is z'n taak louter dekoratie! op te vatten merken we reeds dadelijk bij onze eerste afspraak. We treffen hem immers op een echt zomerse zondagnamiddag reeds te 14u in het Oud-Hospitaal waar hij gewoon veldwerk levert, nl. de permanentie in de tentoonstel ling verzekeren. Rasechte Aalstenaar met libe rale voorvaderen bracht hij zijn kinderjaren door op de Boter- makrt en de Overdekte Markt. Vader had er inderdaad ,waar nu restaurant «de Marmite» is, een vleeshouwerij waarmee hij echter in 1932 stopte en be ambte werd bij de dienst bevol king van de stad. Grootvader was een smid die speelde bij «Les Vrais Amis Constants» en grootmoeder was een Delpierre uit Lessen zodat in deze flaminoatistische ade ren ook Waals bloed vloeit. Wel zijn de Clausen authentieke Aalstenaars, boeren en vlees houwers in het oude Schaar beek. Gilbert werd geboren in een vleeshouwerij aan de Zes hoek waar zich nu de fotozaak bevindt. In 1923. Echtgenote Claus werd Annie Pauwels Vader Pauwels, over tuigd Vlaming, tot in 1932 aktief in de Frontpartij, was een suk- sesvol zakenman met een tabak- en sigarenbedrijf die zich later helemaal kon wijden aan de verdere uitbouw van Noordstar en Boerhaave, taak die schoonzoon Gilbert in de zestiger jaren voortzette. Het gezin Claus woont in een huis gebouwd in 1781 langs heen de steenweg Aalst - Ni- nove op het grondgebied van Erembodegem. Rochus De Geest, een voorzaat van de Aalsterse brouwersfamilie, bouwde het als olieslagerij en Gilbert kon op het nippertje nog voorkomen dat deze woning uit de 18e eeuw zou worden ge sloopt. Eerste kennismaking met het schoolleven gebeurde in de «Jardin d'Enfants» aan de Korte Zoutstraat, een vrije liberale kleutertuin. Daarna kwam het atheneum waar hij KSA-kern oprichtte die later werd geleid door broer Paul, nu adviseur bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur en direkteur van «Dis- telheide» te Dworp. Toen de oorlog uitbrak be hoorde Gilbert Claus tot de groep'die als niet-dienstplichtiqe mannen tussen de 16 en de 35 moest verzamelen in Zuid- West-Vlaanderen om naar Frankrijk te worden gebracht. Met enkele vrienden belandde hij te Haezebroeck en met het beeld voor ogen van de aftocht van de Engelsen en het bran dende Duinkerke ariveerde hij te Oostduinkerke en kwam bij de Duitsers terecht. Hij veroordeelde de bezetters en maakte deel uit van een ma nifestatie te Leuven waarbij massa's studenten de Bond- genotenlaan vulden om te pro testeren tegen de verplichte arbeidsdienst. Tijdens de oorlog was hij bij de stichters van Ozenam dat via allerlei studentenaktiviteiten, bedeltochten en een jaarlijkse toneelvoorstelling elk jaar 100.000 fr kon spenderen aan behoeftigen. Bij de bevrijding trachtten ze met de middelen waarover ze beschikten te ageren tegen uit spattingen allerhande, wat hen zelfs in kontakt bracht met de politiekommissaris op vraag van de Britse stadkommandant maar kommissaris De Veylder toonde begrip voor hun optre den. Ondertussen is Gilbert Claus dokter in de rechten geworden, licenciaat in het notariaat en baccalaureus in de wijsbegeer te. en kwam nu in de politiek als hulpseretaris van CVP- sekretaris Gustaaf Haers In 1948 organiseerde hij met VTB de eerste naoorlogse Gulden- sporenviering met Jef van Hoof en Henri Fayat als spreker. In 1952 was deze viering reeds uitgegroeid tot een massaal gebeuren met medewerking van alle Aalsterse toneelgroe pen. In 1953 werd Claus voorzitter van de CVP-Aalst gekozen met als tegenkandidaat Eugéne Moens de Hase, een politiek evenement alleszins. Nog hetzelfde jaar wordt hij raadslid en even later provinci aal raadslid, arrondissemen teel voorzitter CVP en kandi daat voor de Kamer. Van 1958 tot 1970 wordt hij dan schepen van Openbare Werken, een sleutelpositie. Als schepen nam hij veel hooi op de vork. Het oud-hospitaal, volledig vervallen en bewoond door een groep sukkelaars, werd in eigen regie gerestau reerd met stadspersoneel en tewerkgestelde werklozen. Nu is het een geapprecieerd oord voor kulturele aktiviteiten aller hande dat, ook na de inge- Gilbert Claus, voorzitter van de Aalsterse ktiltuurraad, van dienst in liet Oud-Hospitaal (JM) bruikneming van het Kultureel Centrum in de Molenstraat, nog diensten kan bewijzen. In samenwerking met schepen Bert Van Hoorick, waarmede Schepen Claus goed kon sa menwerken, kwamen dan reeds de plannen en de princi pesbeslissing voor de bouw van het kultureel centrum. Ja, reeds zo lang. Naar een idee van Kamiel Buys die er het kommercieel element in zag werd de Aalsterse Tuinbouw veiling «Flora» gerealiseerd Ook het nieuw slachthuis, te genwoordig in het nieuws we gens de deficitaire toestand,da teert uit de Claus-periode. Zijn taak als kersverse voorzit ter van de kultuurraad ziet Gil bert Claus enerzijds als koördi nerend en anderzijds suggere rend op gebied van initiatieven Alleszins nooit beslissend want het blijft een adviesraad Zeker wil hij ook niet dat de Kuituur- raad zich fn de plaats van be staande verenigingen zou wil len stellen. Absoluut voorstander is hij alles zins van waar pluralisme en dat S.J. Bogaerts die het initiatief nam en reeds veel verdiensten op dit stuk heeft niet bij de eer ste drie behoort betreurt hij werkelijk maar het spel wordt nu eenmaal gespeeld. Dat er blokvorming op basis van politieke partijen zou zijn gebeurd waardoor het element «kuituur» op de achtergrond zou verdwijnen neemt Gilbert Claus niet. De kristenen, de grootste groep, deden reeds vooraf konsessies. Men heeft nu het inzicht vandaag vrijdag eerst de nog niet vertegen woordigde ideologische of filo sofische strekkingen een ver tegenwoordiger te geven en slechts te stemmen over de volgende zes leden zoals trou wens in het modelreglement voorzien. Even góed had men kunnen stemmen over de ne gen leden en dan had, als de proportionaliteit in acht werd genomen, de grootste groep uiteraard meer kans. Ten andere, zegt de gewezen schependat er moest gestemd worden, altans voor de verdere mandaten, binnen de eigen strekking was in het dekreet in gebouwd. Kontakten tussen de verschillende groepen werden inderdaad binst de vergadering in het stadhuis gesuggereerd. Men hield er zelfs een schor sing voor. De niet-gebondenen waren hierbij wellicht even be- nadeligd doch uiteindelijk kre gen ze een ondervoorzitter. De sekretaris moet alleszins stedelijk personeel krijgen om hem ia zijn taak bij te staan vermits het toch om een «stede lijke» raad gaat. «Wonderen moet u van de Kultuurraad evenmin als van om het even wat zeker niet verwachten», besluit Gilbert Claus. «Wel dat we elkander beter leerden en nog zullen leren kennen en in een waarlijk pluralistische ge est samenwerken om Aalst kul tureel te verheffen. Het kan het inderdaad best gebruiken. LH goed geheugenzonder aarzelen noemt hij al de landingsplaatsen in Nor- mandiê op...Stilaan gaat deze knappe schrijver ook andere onderwerpen be handelen. In de jongste uit gave staat een artikel over Oosterse vechtkunst. Zestien november '77 werd een ware feestdag: Marnix kwam op het kleine scherm. In het programma «Boeket» was onze schrijver de hoofdpersoon van de ru briek «Een jonge lezer». Zijn onderwijzer zag de uitzen ding en vroeg hem een bij drage te leveren voor de schoolkrant van de rijksba sisschool te Erembodegem, waar Marnix school loopt. Ondertussen is de bijdrage uitgegroeid tot hoofdredak- tie. Het lezen is niet in de ver geethoekgeraakt: terwijl de Romeinen met hun gladia toren vroeger de voorkeur kregen, is nu de science- Mamix Steenhaut is een tienjarige, gezonde jongen, die voortdurend druk bezet is. Steeds is hij met iets bezig. Waar andere schoolgaande kinderen zich vervelen, vindt hij dat de uren veel te vlug voorbij gaan. Naast het normale schoolwerk, heeft hij enkele interessante maar vrij onver wachte hobby's. Hij vindt heus tussendoor nog wel de tijd om eens duchtig te voetballen, maar vaak zit hij stil aan zijn buro één of ander idee uit te werken. En ideeön heeft hij genoeg... De rustige sfeer in het rui me oudershuis draagt het zijne ertoe bij. Geregeld stapt Marnix naar de biblio theek van Erembodegem om allerlei boeken te ontle nen. Thuis worden ze stuk voor stuk verslonden. Zo dokumenteert hij zich om te kunnen tekenen en schrij ven, want Marnix is de hoofdredakteur en de uitge ver van enkele eigen tijd schriften. In «Venus» bewijst hij zijn interesse voor science fiction. Dit blad kost slechts drie frank. Heel wat uitgebreider is «Fight», waarin hij de gruwelen van de oorlog aanklaagt en ver schillende veldslagen uit de doeken doet. Tegelijk krijgt de lezer heel wat informatie over verscheidene vliegtuig types en legermaterialen. Dit blad wordt verkocht te gen veertien frank. Ja, zegt Marnix, het is duurder om dat er zoveel tekeningen in staan. Daar kruipt heel wat tijd in. Het begon allemaal als van zelf. Van zodra Marnix kon lezen, werd dit voor hem een ware passie: geen tekst bleef ongelezen. Daar hij ook veel en graag tekende, lag de idee als het ware voor de hand: hij begon teke ningen met uitleg erbij te maken. Eerst werd het een echte, kinderlijke krant op schriftpapier. De tekenin gen werden overvloedig ge kleurd met viltstiften. Op de keerzijde kwam de uitleg of een bijhorend verhaaltje. Zoals in een echte krant wa ren die blaadjes «vol«-ge schreven. Maar voor wat, hoort wat! Zijn vader werd zijn eerste abonnee. Al spoedig volgden zus Hilde en mama. Vader nam zijn «krant» wel eens mee naar zijn werk. Daar kreeg het werk van Marnix de nodige interesse. Na enige uitleg kreeg de jeugdige uitgever twee abonnees bij. Een oom en (hoe kan het an ders?) zijn peter kopen vaak een los nummer. Ook de buurman krijgt geregeld zijn eksemplaar in de bus. De eerste uitgave kostte zeer veel moeite! Maar wat wil je iedereen moet «klein» be ginnen! Alles werd met de hand geschreven. Om het uitzicht 4e verfraaien werd vervolgens een drukdoos aangewend. Geduldig wer den de letters gezet. Het was een langdurig werkje, maar met een groot voor deel: éénmaal gezet, kon Marnix zoveel exemplaren drukken als hij wilde. Nu is fiction de geliefkoosde lek- tuur. Lezen, schrijven en uitge ven zijn niet de enige bezig heden. Zijn grote liefde voor legermateriaal uit zich in de modelbouw. Moeders naai kamer is gedeeltelijk inge nomen door «Het Krijgsmu- seum te Erembodegem», waar verschillende beroem de legervliegtuigen-op- schaal kunnen gekeurd wor den. Er staan waarachtig enkele oorlogsbodems tus sen. Geïnteresseerden kun nen tegen een kleine ver goeding (vergeet de gids niet) een bezoekje-met-uit- leg brengen. Sinds Marnix op de TV kwam, krijgt hij zonder het aangevraagd te hebben, het blaadje «Ik vlieg» toegestuurd. Gere geld zorgt hij voor een film voorstelling. Reeds jaren lang koopt Marnix de meest uiteenlopende uitrustingen en vermommingen. Een idee voor een verhaal, de verwerking van een TV-film, worden eerst gespeeld en dan pas neergeshreven. de metode nog verder op punt gesteld: de krant wordt getypt, soms met doorslagpapier. Wat op merkelijk is: alle verhalen die verschijnen heeft Mar nix zelf geschreven. De science-fiction houdt een ereplaats, maar de grootste interesse gaat naar het on derwerp oorlog. Dat zijn va der graag oorlogsboeken leest en zijn peter Luc D'hondt reserve-kolonel is bij het leger, zullen hier wel een stimulans zijn. Marnix heeft zijn peter zelfs al geïn- tervieuwd. Hij heeft ook een Het maandblad \an Marnix Steenliout nodige nota's, die achteraf verwerkt worden tot een ver slag van de reis. Als vurig supporter van Anderlecht bezoekt hij met vader vaak het voetbalveld. Steeds keert hij met tekeningen en een verslag naar huis terug. Tussendoor vindt Marnix nog de tijd om judolessen te volgen in Welle. Hij heeft onlangs zijn gele gordel be haald. Tegelijk traint hij en kon alles. Veel soldaten lazen tussen de granaten door de strips van Popey. Zij maakten van de letters GP (spreek uit: dzjie-pie) het veel beter klinkende jeep.» Wie graag een abonnement wenst, kan zich steeds wen den tot onze jeugdige schrijver, Hogeweg 30 te Erembodegem. R. Devijver

De Voorpost | 1978 | | pagina 19