RUGGEN EN WEGEN WERKT DRUK AAN ERKEERSSTUDIE LEOPOLDLAAN 1977 GOED JAAR VOOR SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ VOOR «GOEDKOPE WONINGEN» LOUIS COUPERUS EN DE LIEFDE V-DAG IN MINEUR PAROCHIEZAAL SINT-MARTINUS EINDELIJK KANT EN KLAAR Meh pikkels of ajontjes V.V.A.K.-NIEUWTJES MET DE WAK NAAR BRAKEL-B0S EN VERDER De Voorpost - 12-5-1978 - 3 3ym lij de Direktie van - Bruggen en Wegen» is men druk bezig met het litwerken van een oplossing voor de verkeersproblemen aan de .eopoldlaan. Twee bijzonder gevaarlijke punten: de O.L. Vrouw- jiniek waar de bezoekers en andere voetgangers moeilijk van Ie ene naar de andere kant geraken, en de Binnenstraat, waar het .overstekend verkeer» nog drukker is. )agenlang werden aan voor- nelde kruispunten aan de Leo- ■oldlaan tellingen en metingen erricht. Globaal gezien bleek het juispunt met de Binnenstraat nog en stuk drukker te zijn dan aan de iroenstraat (kliniek), dat evenwel ooral op de spitsuren (lees: be zoekuren ziekenhuis) wel proble- 3ea natisch lijkt, rest Tussen de H. Hart- en de O.L. Vrouwkerk komen er alleszins nóg verkeerslichten. De stad zelf opteerde voor lichten aan de Groenstraat (kliniek). Maar de tel lingen van «Bruggen en Wegen» wezen uit dat de verkeerslichten beter aan de Binnenstraat zouden geplaatst worden. Ten eerste is het overstekend verkeer daar drukker. En ten tweede is de afstand van de Groenstraat tot aan de Moorsel- baan (O.L. Vrouwkerk) werkelijk veel te klein (nauwelijks 100 me ter) Wat de voetgangers aan het kruispunt vóór de kliniek betref fen: tussen de verkeerslichten aan de Moorselbaan en de Binnen straat komen er uiteraard «dode tijden» (rood licht voor doorgaand verkeer) waardoor de voetgangers nu ruimschoots de tijd zullen krij gen om over te steken. Aan de studie van -Bruggen en Wegen» ging evenwel een vraag aan de stad vooraf, aan «Openbare Werken», die een adviserend ver slag opmaakte. «Bruggen en We gen» zag het probleem in ruime zin, d.w.z. in de optiek van auto's én voetgangers, terwijl de stad vooral het oversteek-probleem aan de Groenstraat eerst wou oplos sen. Cijfers wezen evenwel de Binnenstraat aan in de verkeers technische Dienst te Brussel. Een middenberm komt er op de Leopoldlaan alleszins. Maar bin nen de twee jaar valt dit moeilijk te verwezenlijken, ook al omwille van de kredieten die moeten be schikbaar worden gesteld. Boven dien kan deze middenberm niet alle problemen oplossen, die daar maximum 1,5 meter breed kan zijn. Probleem: bij het oversteken blijft de staart van een auto nog altijd op een rijvak uitsteken. Zó eenvoudig is dit alles dus ook weer niet. Verkeerslichten komen er alles zins aan de Binnenstraat, hoewel waarschijnlijk niet meer dit jaar. Toch is men op «Bruggen en We gen» druk naar oplossingen aan het zoeken. Het komt ons voor dat men daar inderdaad de geschikte oplossing zal vinden. Wilfried Lissens Uit de oude doos! Voor rechttrekking van de Dender tussen Aalst en Dendermonde werden in 1772 150.000 gulden geleend en voor de aanleg van de steenweg Aalst - Geraardsbergen 350.000 gulden. Priester Daensmuseum: In de Aalsterse gemeente raad werd voorgesteld het huis «De Bolle» in de Kapelle- straat hiervoor ter beschikking te stellen. Nu wordt naar een andere oplossing uitgekeken. M.T. Crick: Juffrouw M.T. Crick, dochter van wijlen Leo Crick die een interessante bijdrage bracht tot de levensbe schrijving van Dirk Martens overleed in december 1977 Blakmeershoeve: Dit historisch gebouw, gelegen in een prachtige omgeving met uitzicht op de Dendervallei, werd gebouwd in de 17e eeuw en was eigendom van de abdij Affligem. In 1726 kwamen er de stallingen nog bij zodat de totale oppervlakte niet minder dan 24 are bedraagt waaronder een enorme schuur bedekt met 24.000 dakpan nen. Renaat Mores: Het tijdschrift «Vlaanderen» wijdde aan deze al te bescheiden kunstenaar, ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag, een bijdrage. Tijdens de mis van 10u kan u hem op zondag nog vaak meemaken in de St.-Antoniuskerk aan het orgel. Archief: Het stadsarchief werd in 1977 door 900 be langstellenden bezocht voor inlichtingen en opzoekingen of een vermeerdering van 200 tegenover 1976. Stadsarchiva ris Karei Baert werd benoemd tot Lid van de Provinciale Kommissie voor Monumenten en Landschappen. VVAK-Prijs: Deze Prijs werd goedgekeurd door het Kollege en de Raad met als doel bewaren of restaureren van stijlgevels of historische waardevolle gebouwen. LH De vereniging, bij name van Ludovic Moyersoen, voorzitter, toont zich verheugd om het feit dat men eindelijk met de bouwprojekten heeft mogen starten. In de nieuwe wijk Horebeke- veld zijn 48 woningen beschik baar en reeds toegewezen. 41 huizen zijn in afwerking, en nog 43 andere zijn in opbouw. Er staan nog 68 gezinnen met drie en meer kinderen op de wacht lijst (voor volgende projekten). Einde 1978 hoopt men in totaal 89 woningen klaar te hebben. Een vierde reeks, zo lezen we ook in het jaarverslag, die 50 woningen zal omvatten, waar onder bungalows bestemd voor gezinnen met gehandi- kapten, zal binnenkort in aan besteding gegeven worden. Nu reeds wil men nieuwe pro jekten voorbereiden. Er ligt in het verlengde van de huidige bouwwerf immers nog 8 ha. landbouwgrond, die gemakke lijk als bouwgrond zou kunnen worden aangewend, daar de grond niet erg vruchtbaar meer is. De beheerraad deed het no dige om deze gronden op het gewestplan (dat in juni wordt uitgevaardigd) te bestemmen tot bouwzone voor Sociale Huisvesting. De wegeniswerken en riole ringswerken vallen volledig ten laste van de staat. vv.L. Op donderdag 26 mei 1978 om 20 uur organiseren het Huma nistisch vrijzinnig vormingswerk en C.S.C. De Rank in de feestzaal van het stadhuis te Aalst een voordracht met Dr. Mare Galle. Als gedegen Couperus-kenner spreekt hij er over Louis Couperus en de liefde. In 1954 al maakte Mare Galle waarop ook de vrijzinnige tema- een studie over de grootste tiek in het werk van Couperus Nederlandse romanschrijver, ter sprake zal komen. Louis Couperus. Hij onder zocht toen in zijn boek Coupe rus in de kritiek (Amsterdam, uitgeverij Polak en Van Gen nep) op welke wijze de figuur zelf en zijn werken door de lite raire kritiek werden ontvangen. Op dit proefschrift werd Mare Galle licentiaat aan de Rijks universiteit van Gent. In 1963 promoveerde hij tot doktor in de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit van Brussel op het proefschrift De Nood lotsgedachte in het werk van Louis Coupems. Hierin ont leedt hij het werk van de Neder landse schrijver zowel filoso fisch als stilistisch. Hieruit blijkt dat Couperus, die homofiel was. tegenover het noodlot dat volgens hem alles beheerst, alleen de liefde als enige troost voor de mens kan worden geplaatst, althans als men de liefde vindt. Mare Galle volgt zijn spoor op die lange zoektocht naar de liefde. We vermelden nog dat Mare Galle over Couperus talrijke lessen heeft gegeven aan binnen- en buitenlandse uni versiteiten (Cambridge, Stock holm, Londen, Parijs, Rome. Djakarta enz.) en dat hij in 1976 via de Vlaamse BRT een pro gramma over Louis Couperus verzorgde. Elkeen wordt vriendelijk uitge nodigd op deze literaire avond De ministeriële richtlijn om de V-dag meer in het licht te stellen en de betekenis ervan te onderstrepen schijnt ook in Aalst in geen goede grond te zijn gevallen. Een mini- plechtigheid verliep inderdaad verleden maandagavond rond 19 uur op het Vredeplein, quasi ongemerkt. In aanwezigheid van schepen Gilbert Bourlon en raadsleden reserve-kolonels Etienne Bo- gaert en André Doorns legde burgemeester D'haeseleer en de voorzitter van het Aalsters Verbond van Vaderlandslie vende verenigingen bloemen kransen neer bij het gedenkte ken waar de vlam werd aange wakkerd. Het ondertussen weergalmende klaroengeschal gebracht door wel en niet ge üniformeerde blazers was dan ook verre van vlekkeloos. Een aantal reserveofficieren van de verschillende machten (in uniform), brandweerlui en enkele dames hadden eraan gehouden deze festiviteit bij te wonen. De Vaandrigs van va derlandslievende verenigingen van de deelgemeenten ston- den er wel ietwat onwennig bij, wachtend naar wat verder ge beuren zou maar ze waren er aan voor hun moeite want het was reeds gedaan. Noch wel komwoord, noch toespraak door de voorzitter over de bete kenis van de V-dag, noch énig dankwoord waren te beluiste ren. Een dus enigszins banale akti- viteit, een paraphrase waarbij elke bezieling scheen te ont breken en waarbij de mensen «van den buiten» zich tien mi nuten na 19 uur reeds afvroe gen of het sop de kool wel waard was. LH Toen Deken E.H. De Vos het inleidend woord sprak voor een groot aantal aanwezigen was de fierheid in zijn stem niet te ontkennen, want eindelijk was de nieuwe parochiezaal kant en klaar en in staat om te gebruiken. Deze nieuwe zaal kan zowat honderd personen herbergen en zal worden gebruikt voor familiefeesten en koffietafels, tentoonstellingen, vergaderin gen en dia en fïlmprojekties. Zij is zeer efficient ingericht, sober en toch modern gehouden Men kan de zaal indelen in 3 kleinere zalen zodat de moge lijkheid wordt gegeven aan drie verschillende groepen gelijktij dig de zaal te gebruiken; die verdeling van de zaal gebeurt door middel van een systeem van schuifdeuren. Deken De Vos beklemtoonde ook nog dat de Parochie echt zonder zaal zat en dat men noodgedwongen aan de bouw van een nieuwe toe was; im mers de vroegere gebouwen werden ingenomen door de St.Jorisklub, die een nog drin gender behoefte hadden aan voldoende ruimte om de jeugd de nodige ontspanning en af leiding te kunnen verschaffen (zij houden er o.m. een krea, gitaar, dans, judo. postzegel, voetbal en volleybalklub op na) EEN NIEUWBOUW NA 90 JAAR De huidige St.Martinuskring komt voort uit twee eigendom men. Oude Aalstenaars herin neren zich nog de «Katholieke Werkmanskring» in de Zonne- straat (reeds gesticht in 1888) en de «Katholieke Burgers kring» in de Korte Zoutstraat. In ■sou werden de lokalen aan de Zonnestraat door deken Rey- naert herbouwd. Later werden ze ter beschikking gesteld van het liefdadig werk «Onze Mid dagrust» waardoor werkmeis jes de grote zaal als eetzaal konden gebruiken. Daarna werd deze zaal als opslag plaats verhuurd. In 1970 werd een van de kleinere lokalen ge bruikt als instuiflokaal voor de Tuf-Tuf klub. En in 1974 werd er nog een kleiner lokaal inge richt. Een tijdje geieden kwam de St.Jorisklub zonder lokalen te staan. Ook de Parochie zat in feite zonder vergaderlokalen. Daarom werd besloten het rechterdeel aan de jeugdklub te verhuren en verder één grote zaal te bouwen Deze moest kunnen ingedeeld worden in drie kleinere vergaderruimten en voorzien zijn van keuken en sanitair. Op 3 mei werd deze zaal plech tig ingezegend en in gebruik genomen. Het geheel werd op geluisterd door de Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloei end». Een groot aantal personen wa ren aanwezig waaronder de le den van de Kerkfabriek van 'Mei. rxcsr vanoc arbeid Z1JUU NATIONW£ HÜT0A6 IK HSR Hoé] QüQj Q DOO TOD 00 00 C CJ tv Mijl/ m'tn vee U/A£MV HFj 7101' DEN INTJ 'n was nog ni droeig van dad hoeksken van verleide weik. worin da 'k beizeg was oever die iewegste brooine brieven meh vein- sterkes, of 't er was 't er dor verom al ien. Naa hooin z' heer iveranst misreiked en goy nïoedj gèh mor zing dagge dad alle- mool mor on veert. En dagge doboy tèn nog te post en te peerd agaa gotj betolen. Want ze zetten der tèn nog attoyd op: onmid dellijk! Of as 't kaan nog eh wa rapper... Naa begin het echt ménnen booik ooit 't hangen zee. Nie mor ja. 't kaan te veir goon hein. Ze zollen op den dier ah lést spirken korrozje afpakken dagge op den dier zodj zeggen: foert, 'k weirk nimier.. En tèn zolle ze der va verschieten dat er zuveil klein bedroyven zèn die heer deiren toe doeng. Meh verom al eh paksken dopper mier boy. lmand die dor meh ienegte mensjen werkt, den dienen trekke ze 't vel van oever zèn oeiren. Mor ander die gien volk te weirk 'n stellen en die heer klodden ooit de vrémden binnentrek ken en hier meh eh schoein winsjteken versjacheren, de die lote ze gerést. lest en veraal kommen de die ons oygen kommersantcn doeid doeng en ten twieden, zeer 'n geive gie weirk on mensjen die nog zolle wille weirken. Da ze door ne kier 'n betjen nazer op zaogen, ze 'n zollen ni weiten hoe wel da ze zollen doeng. Mor ja. ik 'n ben giene spesjalist in de dinges, in de ekonomie, en ik 'n ben oeik giene minister, ik 'n hem door dus niet on te rettetetten. 't Es allien mor ne kier vernoemen da 'k doeng. Op den almanak hem ek zing stoon van de weik: moyregen es moyzeigen! Kejje gè dad oeik nog zeigen noemen gelèk as oever ienegte daogen? As ze dor op nen ik en ne goy ghiel a kot onder woter zetten gelèk as geer in de gebieren van Likeirk en Paomei en anvirongs. Dad aal d' ontvangers en de beerpitten beginnen oever te loeipen, dagge meh maan en macht moetj beginnen weirken vér aal die vooileghèd verom booiten te kroygen. vér dor tèn op 't léste nog iveranst ne keggen vanachter de pikkel van a kas te moete koeteren? Zékke ne zeigen meige ze vér moy poort haven zee. Zé, 'k hoeirden dor vertellen van ne sikkeleer die 's meires in zén hofken ne kier gink sjoeren en zén patatten kwam- pen hem teogegezwommen lanst 't bontjen. Hè 'n kost er 't schantj ni meh lachen. Hoe zojje zelf zèn newoor. Tot zelfs de pisblommenen stoon te schrieven van 't nat. En tèn moeg' het veir goon! In de moymondj moet er oeik insj geklapt werren oever de molkeren hein. Mor van teis joor zelle men da meige vergeiten geloeif ek. Want vér zu veir as da 'k weit 'n kennen die bizjekes nog attoyd ni zwemmen 'k Hem oever- lest in 'n gazet geleizen da ze vér de zoeivelsjte kier geschreiven hemmen dammen veromgoon nor 'n oystoydpeirk. Mor ik peis dammen ierder veromgoon nor nen twiede zondvloed. En tèn zeggen damme verleide joor moste sporen op 't woter... Zeg, kejje a da veirestellen, nen twiede zondvloed. En Noach numeroe twie die dor in nen atoomboeit zitj meh 'n ghiel menazjerie biesten. Van alle soerten twie. Mor as 'n slim es lotj 'n naa d'ambetanterikken door zee. Gelèk as de miggenen en de spinne- koppen en de ratten en de wieklooizen.En noor tfietege daogen tfieteg nachten, of gelèk as da 't es, lotj 'n iet vliegen. Awei ja, 'n dooif of azoei iet. En dedie kom vanoyges sebiet verom want ze 'n zie ni anders as woter. En tèn lotj 'n iet anders vliegen, 'n zjiemiew, want dedie kaan toch op 't woter droyven. Mor dedie 'n kom nimmer verom. Want laboeven op da woter was dad ien later mazoet. En die zjiemiew gink den dieperik in. Wa dad die weif dovan goot doeng 'n weit ek oeik ni. En domei moet 'n verom iet anders lote vliegen: 'n titteldooif. Want dedie hemmen ondertissen toch al gekwikt da 't gralèk es. Es as 't erdoor ien van verloere vliegt, het 'n nog genoeg rezeirf. En de die komt verom. Jejoos, en grodj ne kier wa da ze in heren bek heit? Nie. gienen oloyftèk of giene pallemoy. Mor ne rekomandei van den ontvan ger van de konterbiesje. De Noach nimeroe twie direkt en zu rap meigelèk zènnen taks moe betolen op zènnen boeit want dat 'n hem anders got oonsloon. tegoor meh ghiel de menazjerie. En ghiel 't spel kaan verom vaveirenafoon herbeginnen. Mor van woor komt dènne rekomandei tèn, zojje kenne vraogen. Mor jonges toch, 't er es hè toch attoyd 'n soert die noeit nie 'n vergoot... Mor allei, 't 'n es nog zu veir ni. En noor de regen schantj de zonne. Zegge ze! Afwachten. Den endj zal 't ooitwoyzen en de mensjen die paraplies verkoeipen moeten oeik leven newoor. 't Es 't hoepen da 'k hier teigen 't noste weik mag schroyven oever gralèk, schoein, gralèk weirem en gralèk pleziereg weir. V DOLF St.Martinus: Oud Minister Mo yersoen, Notaris Eemans, Dr. Schockaert, Prof. De Beer, de heer H. Van de Velde. Ook de verantwoordelijken van de V.Z.W. Parochiale Werken: De Priesters van de parochie: J. Keymeulen, P. Van de Winckel, M. Ghijs, en de andere leden: G. Claus. J. Blommaert, L. Van Yperzele, E. Schouppe, P Cor- thals, J. Swalens en P. Wailly. Tevens mochten we ook de af gevaardigden van de Paro chiale verenigingen en ook de vele buren van de beide Zout- straten en de Zonnestraat op merken. Volgens de verantwoordelijke priester i.v.m. de materiële kant van de zaal de heer P Van de Winckel zijn er voorlopig nog geen verdere .plannen, men is inderdaad al zeer tevreden na 90 jaar geduld. Willy Raes De WAK, de «Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon» die nog onlangs een zeer interessante voetwandeling organi seerde van de Kapucijnen - naar de Sterrevesten kijkt nu even buiten de Aalsterse stadsgrenzen. Op zondag 21 mei wordt inder daad een autotocht ingericht over het kasteel van Voorde naar het pittoreske, 51 ha grote Brakel-Bos in lentetooi. Na een korte wandeling wordt afge daald naar Vloesberg en te Lessen wordt het merkwaardig hospitaal - museum van «Notre Dame a la Rose» bezocht. Ver der gaat het via de «muur» naar de «Oude Berg» te Geraards bergen. Enkel een bus van 37 plaatsen kon wegens de breedte van sommige wegen worden inge legd. Er is een gezamenlijk avondmaal met gezellig sa menzijn in de oude Abdij van St.-Adriaan. Prijs voor reis, toegangsgeld en koude schotel 380 fr te betalen aan de pen ningmeester, Eikstraat 30 of te storten op zijn rekening 000- 0605297-17 (Cl. Uyttersprot) LH Leolux bouwt in meubelen de schoon heid van de natuur in. Hout, echt leder en fraaie stoffen, verwerkt door vakmensen. Een meubel van Leolux is daarom jarenlang een rustpunt in uw Interieur. En U weet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij PFn Alf MOLENSTRAAT, 70 OCnHV TEL 053-21.76.08 WOONINRICHTING AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3